Westelijk Schouwen heeft tekort aan hotelaccomodatie. Wontje Wachtmans zal moeten vechten om wisselbeker te behouden. Internationale Post-Unie vierde haar 75-jarig bestaan. Op derde Pinksterdag is het ringrijdüi op Walcheren. Ongerustheid bij het Spoorweg personeel. Vreemdelingenverkeer neemt steeds toe. EDNA EARL iHet einde van de distributie. Ook Hansweert thans in Leraren wenden zich tot de regering. 2<?ede sc&wt NOGGET In September ook in ons land nieuwe zegels. Het ringrijden op Walcheren. Komt er geen einde aan de reorganisatie Zaterdag 4 Juni 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Westelijk Schouwen is tegenwoordig een gezocht toeristenoord. Het prachtige ruime strand, het vele natuurschoon, de ongeveer 300 ha. grote domluiale bossen, die vorig jaar cn ook dit jaar voor het publiek zijn opengesteld, zijn alle evenzovele attracties voor degene, die een rustige vacantie in eigen land wil doorbrengen. Helaas staat een tekort aan hotelaccomodatie een nog intensiever vreemdelingenverkeer in de weg. Wij menen uit het onderhoud, vacanjje, doorgebracht op Schou- dat wij hadden met de voorzitter wen. Vöoral voor de natuurliefheb- van de V.V.V. Burgh-Haamstede, bers is een rustige badplaats als burgemeester Jhr R. J. H. Q. Röell Haamstede verre verkieslijk bo- van Haamstede, wel de conclusieven de grotere toeristencentra, te mogen trekken, dat men daar tevens amusementsindustrieën. Ook het herstel van het vlieg veld Haamstede zal zonder twijfel een gunstige invloed hebben op het vreemdelingenverkeer, daar de K.L.M. reeds toegezegd heeft na het herstel weer een lijn naar Haamstede te openen. Ook de va- cantiespreiding van half Juni tot half September belooft een gun stige invloed te hebben. Voor een goede ontwikkeling is echter no dig, dat het door Ir Komter ont worpen uitbreidingsplan voor de gemeenten Haamstede, Burgh, tevreden is over de ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer. Was 1948 reeds een buitengewoon goed jaar, en dat ondanks het minder goede weer, ook voor 1949 lijn de vooruitzichten gunstig. Zo Is b.v. voor dit zomerseizoen reeds alle hotelruimte besproken. Haamstede is over het alge meen meer aangewezen op dege nen, die voor een langer verblijf komen dan op de dagjesmensen, daar het voor deze enigszins on gunstig is gelegen. Ook in ver- Band met het 1100 jarig bestaan van Zierikzee venvacht men deze zomer een extra toeloop van toe risten. Helaas is de capaciteit van Westelijk Schouwen eigenlijk te beperkt. Er is gebrek aan vol doende hotelaccomodatie en aan gemeubileerde zomerwoningen, terwijl ook een tekort aan geschikt personeel een rol speelt. DE KAMPEERDERS. Het aantal kampeerders neemt toe. Men streeft er echter niet naar om dit aantal onbeperkt uit te breiden, daar gevreesd wordt, dat dan het karakter van de bad plaats te veel zou veranderen en men daardoor andere toeristen zou vervreemden. Georganiseerde kampen zijn echter van harte wel kom. Zo organiseren b.v. de N.C. S.V. en de N.J.N. geregeld hun Renesse, binnenkort vastgesteld wordt. Een bijzondere attractie op Westelijk Schouwen is wel dat het gehele strand vrij is en men nog geen afzonderlijke strand- stroken voor dames en heren heeft behoeven vast te stellen. Men streeft er naar om een zeker evenwicht te bewaren tus sen de eigen bevolking, de mid denstand en het aantal toeristen om daardoor te voorkomen dat men zich te veel en te eenzijdig gaat oriënteren op het vreemde lingenverkeer, waardoor men eco nomisch te kwetsbaar zou wor den. Burgemeester Jhr Röell ver wachtte een goede toekomst voor Haamstede wat betreft het vreemdelingenseizoen .Daar men in de vacantie er steeds meer „uit" wil en voor de meeste men sen een buitenlandse vacantie on overkomelijke financiële bezwaren met zich brengt is men aange wezen op een vacantie in eigen land. In dat verband kan het dan ook niet anders of men zal steeds meer het aan natuurschoon zo rijke West-Schouwen gaan waar deren en bezoeken. Ronde van Zuid-Beveland zal best slagen. DAT bij de Ronde van Nederland Zeeland is overgeslagen, heeft de Zeeuwse wiclersportliefhcbbers ten zeerste gekrenkt. Niet het minst het Wlelercoraité-Zuid-Beveland, dat nu reeds enkele jaren en met succes poogt de wielersport in Zeeland po pulair te maken. Wéér populair te maken kunnen we beter zeg gen, want tijdens de oorlog is er de klad in gekomen. Geen Ronde van Nederland? Dan weer een ronde van Zuid-Beveland was de conclusie. Een, die nog beter slaagt dan vorig jaar. En dat kan, want het programma belooft iets, en wat voor namer is, autoriteiten en Rijkspolitie hebben hun volle mede werking toegezegd. vóór de wedstrijd complete lijs ten met de namen van de deel- kampen in Haamstede. Op het programma voor deze zomer 130 Km.-parcours opgenomen nemers in te dienen staan o.a. de reeds traditioneel Wat de deelname betreft, de geworden uitwisselingen van toe- De ronde wordt verreden op aanmelding verloopt goed en tal risten met Walcheren. De hoge 9 Juli en heeft de zelfde route van bekende amateurs hebben tarieven op de provinciale bootvan vorig jaar, met dien ver- ZierikzeeKatsche Veer gelden stande, dat thans ook Hansweert echter vooralsnog als een be zwaar. Hopelijk komt er binnen kort een verlaging van deze tarie ven. DE TOEKOMSTVERWACH TINGEN. Burgemeester Jhr Röell had voor het vreemdelingenverkeer op Westelijk Schouwen goede toe- in het parcours is opgenomen. Gestart wordt in Wilhelmina- dorp om 2 uur. De renners rijden dan via Goes, Kloetinge, Kattendijke, Wemeldinge, Yerseke, Kruinin- gen, Vlakebrug, Hansweert, Schore, Biezelinge,. Kapelle, 's-Gravenpolder, Kwadendam- me, Baarland, Oudelande, Drie- komstverwachtmgen. Het aantal wegen Ovezande, 's-Heerenhoek, vreemdelingen neemt elk jaar toe. - Vooral het aantal Belgen wordt steeds groter. Verder komen er nog Amerikanen, Zwitsers, Zwe den e.a. In het kader van de Benelux is te verwachten, dat het aantal Belgen, dat de vacantie op Schou wen komt doorbrengen belangrijk aal blijven stijgen. Over 't alge meen ls men zeer tevreden over 'n (Ingez. mededeling, advert.) Heinkenszand, 's-Heer Arends kerke, Nieuwdorp, Lewedorp, de Piet, Oud-Sabbinge, Wolfaarts- dijk naar Wilhelminadorp. Het is een hele trip, n.l. 130 kilometer. De finish zal dan ongeveer be reikt worden om half zes. RONDE VAN WILHELMINADORP. Om de wachtende sportlief hebbers de tijd te bekorten wordt in Wilhelminadorp tege lijkertijd de ronde van Wilhel minadorp verreden wahr nieu welingen elkaar zullen bekam pen op 70 km. Deze ronde be gint om 2.30 uur. Evenals vorig jaar zal het pu bliek hier op de hoogte worden gehouden van de stand der grote ronde, doordat met ieder dorp een telefonische verbinding tot stand zal worden gebracht. HET DOEL. Het doel van de ronde is be kend. Men wil, vooral in de dor pen op Zuid-Beveland, de wie lersport populairder maken. Dit tracht men tevens te be reiken door het inschakelen vari een zgn. „enveloppen-actie". In de dorpen zullen n.l. binnenkort enveloppen bezorgd worden, waarin degenen, die iets voor de wielersport over hebben, een gift kunnen schenken zodat in de dorpen de zgn. „sprints" .ver reden kunnen worden. Dit moe ten wel geldprijzen zijn omdat, zoals vaak vroeger gebeurde, het uitreiken van materiaalprij- zen en prijzen in natura (de be kende peperkoekjes!) door de N.W.U, verboden is. HET PROGRAMMA. Vaak hoort men de klacht, dat op het programma renners vermeld, die niet in de ingeschreven. Daar is allereerst Woutje Wagtmans. Hij is vastbesloten de wisselbeker, die hij vorig jaar heeft gewonnen, niet uit handen te laten nemen. Zoals bekend is dit de zgn. Verhoeckx- beker, die in 1947 gewonnen werd door Verhoeckx, die later verongelukte en wiens vader de beker weer beschikbaar stelde. De heer Verhoeckx zal ook dit jaar de beker uitreiken. Reeds 70 amateurs hebben zich opgegeven en er zullen er nog wel meer volgen. Daar zijn o.m. v. d. Elshout uit Made, Roks uit Sprundel en Jansen uit Axel. Ook rijden er twee Amerikaanse en enkele Belgische renners mee. St. Willebrord is sterk vertegen woordigd; niet minder dan 48 renners hebben zich aangemeld. Bij de nieuwelingen doen veel bekende Zeeuwen mee. Negen Juli, wielersportdag voor Zuid-Beveland. Jhr Mr D. van Doorn, burge meester van Kattendijke, zal het startschot lossen voor de eind- rush naar de wisselbeker. In de hoofdstad werden Vrijdag de uitreikingslokalen der distri- butiedienst, waar de Amsterdam mers gedurende ruim tien jaren hun distributiebescheiden konden afhalen, gesloten. De waarnemend voorzitter van het uitreiklokaal aan de Ooster parkstraat sluit de deur, voor goed. Hoe zit het met het maximum salaris? Het bestuur van de Raad van Leraren bij het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs heeft zich met een adres ge wend tot de raad van ministers. In dit adres wordt o.m. gezegd, dat van een bereidheid tot prin cipiële verhoging van de maxi ma der leraarssalarissen nog niets is gebleken, terwijl daar entegen aan een categorie van tevoren met de leraren bij het V.H. en M.O. gelijk gestelde ambtenaren, n.l. de leraren bij het Middelbaar Nijverheids onderwijs, in belangrijke mate een overschrijding van het ma ximum salaris ten deel is ge vallen. Betoogd wordt, dat in de .ver schillende behandeling van de leraren in beide categorieën van onderwijs een bewijs moet wor den gezien van de achterstelling van het algemeen culturele bij het technische vakonderwijs. „Bestaat er bij de regering on voldoende belangstelling voor de noden van het V.H. en M.O. en gebrek aan begrip voor de be langrijkheid van dit onderwijs voor de toekomst van het volks leven?" zo vraagt de raad van leraren tenslotte en verzoekt de ministerraad de nodige aandacht te schenken aan de belangen van het V.H. en M.O. en aan de leraren in deze tak van onder wijs in materieel opzicht recht te doen wedervaren. (Van een speciale medewerker.) Vorige week kwamen te Bern ongeveer 250 vertegenwoordigers uit 88 Staten en gebieden bij een om de 75e verjaardag van Prijsverhoging minerale terpentijn. De prijzen voor minerale ter pentijn zijn met ingang van. 1 Juni j.l. verhoogd en bedragen thans bij levering aan afnemers aan wie geen vrijdom van het invoerrecht en het bijzondere invoerrecht is verleend: a. f26,60 per 100 liter, in leenva- ten franco huis; b. f24.60 per 100 liter, geleverd per tanklichter, spoorwagon of tankauto; c. f31,85 per 100 liter, in leenblik- ken franco thuis. Bij levering aan afnemers, aan staan wie vrijdom van het invoerrecht course meerijden. Mocht dit vroe- en het bijzondere invoerrecht is ger wel. eens het geval zijn, verleend, bedragen de prijzen deze moeilijkheid is thans onder voor de onder a en b genoemde vangen doordat de Nederlandse leveringen resp. 114,10 en f 12,10 Wieier Unie de organiserende co- teken in Bern, groen en hel per 100 liter. I mité's verplicht heeft tien dagen groen. Wereldbol mét Jubileum- Voor de postzegelverzamelaars. Weldadigheidsserie in Juli. linten in rood en helrood. Wereldbol omgeven door duiven als zinnebeeld der P.T.T. ver bondenheid. Eveneens werden bijzondere postkaarten en enve loppen uitgegeven. In Liechtenstein en Duitsland de Internationale Postunie fees- verschenen deze postzegels, telijk te vieren. Deze feestelijk-OOK IN ONS LANJD heden vielen samen met het 100- jarig bestaan der Zwitserse Pos-' September zullen ook m terijen. De Postunie echter kwam ?ns lan<i zegels verschijnen ter pas in September 1874 tot stand. I herdenking van de Wereldpost- De Zwitserse Posterijen gaven i vereniging, m drie waarden, 2 series postzegels uit, bestaan-vermoedelijk 6, 10 en 20 ct. En- de elk uit drie waarden. Degeland komt ook m September zegels 100 Jaar Zwitserse post stellen voor een Posthoorn, in grijs, geel en rood. Postkoets, violet, geel en grijs. Postauto met aanhangwagens ia bruin, geel en grijs. De zegels van de Wereldpost vereniging hebben als hoofd motief het Wereldpost- gedenk- FEU1LLET0N Naar het Amerikaans door BESSY KIVING neer Murray, zij was slechts ver- belonen." doofd en dit is een gezonde te- „Ik ben bang meneer, dat we rugwerking op een lange nooit goede vrienden zullen ziekte." worden." „Neen, het is niet blijvend.! „Waarom niet?" Het is maar schijn, die leiden „Omdat u geen vertrouwen in zal tot een nog grotere duister- me stelt. En ik zou nog eerder nis en door nog diepere moeras-1 hulp vragen aan een van die sen. Mijn kind, ik heb jou op bronzen monsters daar bij de de proef gesteld en die heb'je deur, dan aan u. We houden niet ter herdenking van het feit, dat flink doorstaan. i van elkaar en het gevolg daar-op 26 Juli 1499, dus 450 jaar Vergeef mij mijn veronder-van is een voorgewende vriend-geleden, dit land werd ontdekt met 4 zegels, evenals Curasao (Nederl. Antillen) met drie waarden. De jubilerende Union Postale Universelle is een voorbeeld van verdraagzaamheid en breedheid van blik en zij kan menige an dere Internationale organisatie tot een voorbeeld strekken. Voorts vernamen wij, dat in de maand Juli een wel dadigheidsserie zal verschijnen ten bate van de Niwin, Ne derland Helpt Indië, Rode Kruis en Prins Bernhard Fonds in de waarden 2, 6, 10, 20 en 30 cent met toeslag. (De laatste in verband met het porto naar Indonesië.) Op 26 Juli a.s. verschijnt er in Curasao een drietal postzegels 44) o— Hij antwoordde niet en ang stig legde zij haar hand op de 0w zijne. Hij greep die stevig vast! stellingen. Over twintig jaar, als schap en dat zou ondragelijk door Alonzo Ojeda. De waarden en trok haar dicht naar zich toe' je tenminste zo lang zult leven,j vervelend zijn. Ik zal hier niet der zegels zullen zijn 6, 15 en en zei zonder op te zien: zal het je niet meer verwonde-! lang meer blijven. Maar omdat 25 ct. Ongeveer op dezelfde tijd „Edna Earl, ik ben ziek ge-! ren, dat ik twijfelde, maar dat'wij in hetzelfde huis wonen, verschenen 2 zegels ter herden- Trtnf t r* y»av* 1 n vi /f wt rtnv ,.t., .v rvi II— r1 x. t-\ V. II_ J_j *11 i LI /l r\ WT orol rlrsnctxrnl'nri i mijn twijfel onjuist was. Deze hoop ik, dat we elkaar niet king van de WeI'oldpostvereni kleine tempel bevat geen ge- '.waad gezind zuilen blijven. Ik ging. Eén van 12 44 of 15 en één raamten of staatsgeheimen; al- dank u meneer, voor uw beleefd van 25 ct. leen een plaat, enige juwelen,' aanbod van hulp, maar ik hoop Verder ligt het in de bedoe- mijn laatste wil en de geschie- spoedig in staat te zijn mijzelf ling, na verschijnen der Juliana- denis van een mislukt, waarde- te onderhouden en dan uw moe-'serie, hoogste waarde 10.—met loos en totaal verwoest mensen-der niet langer tot last te zijn."inschrift Nederlandse Antillen, leven. Misschien als je trouw zo1 „Hoe lang ben je haar tot alle andere zegels in te trekken, doorgaat mijn moeder op te vro- last geweest?" ook de luchtpostzegels, terwiji lijken, dat ik het jou geef, als ik „Sinds die nacht, dat zij me geen nieuwe luchtpostzegels zul- sterf; en dan zul je niet langerlam en hulpeloos heeft opgeno- 1 len uitgegeven worden, verwonderd zijn over mijn doel- men." I Verder zal er in September loos, hopeloos en nutteloos le- „Ik zou wel eens willen' we- een weldadigheidsserie verschij- hier, zonder liefde of achting ven. Een ding wil ik nu zeggen.ten, of jij waarlijk van mijn moe-nen ten bate van een te stich- voor wien dan ook en mijn ver-Als je soms ooit hulp nodig hebtder houdt." |ten Fonds voor Kankerbestrjj- trouwen in de mensen was weg;' kom dan maar bij mij. Ik ben „Behalve de herinnering aan'ding (de zo gevreesde ziekte) maar kind, jij hebt een nieuw niet zo zelfzuchtig als de men- tnijn grootvader, heb ik haar en'bestaande uit 4 waarden: leven in mij opgewekt." sen zeggen en zelfs, al lijk ik mijnheer Hammond boven alles714 4- 1244 ct. Binnenl. port, Weer trof haar de droefheid soms ruw en hard, wees maar op de wereld lief, en ik voel, '1214 3714 ct. Buitenl. port. van zijn stem en zij voelde de niet bang om bij mij te komen.' dat mijn dankbaarheid onuit-115 -f- 25 ct. luchtpost naar U.S.A. weest, jarenlang, maar voortaan zal ik beter zijn. O, kind, kind! jouw kalme, reine onschuldige ziel kan de duisternis en som berheid van de mijne niet ver staan. Het was beter misschien, dat je nu dood in je graf lag, met al je onschuld, dan de we reld te leren kennen, zoals ik die ken. Gedurende vele jaren heb ik zonder hoop of vertrouwen of geloof in niets en in niemand geleefd. Vanavond kwam ik Nu de derde Pinksterdag aanstaande is. de dag, waarop in verschillende Waleherse dor pen „de ring gereden" wordt, plaatsen wij van Elizabeth Wolff, geb. Bekker 't gedicht, waar in zij twee eeuwen geleden het ringrijden op West-Souburg beschrijft. Daar zij geboren en opgevoed is op de bui tenplaats „Altijd wel" onder Vlissingen (voor malig vliegveld) dicht dus bij 't dorp West- Souburg heeft zij menigmaal de ringrijderij op Pinksteren Drie aldaar bijgewoond. Uit de omgeving, vooral uit de steden Vlissingen en Middelburg kwamen veel personen om de on gekunstelde vrolijkheid der Waleherse boeren bevolking te zien. Zij heeft het gedicht ge maakt, toen zij reeds getrouwd was met Ds A. Wolff, predikant in de Beemster. Bij het gedicht geven wij tot beter be grijpen, enige toelichtingen. tranen in haar ogen komen, toen Jij hebt mij gesteund en ik houd zij zachtjes en aarzelend ant-'er niet van aan iemand ver woordde: Uw ziel was niet dood, me i plichtingen te hebben. Laat my je zo spoedig mogelijk mogen sprekelijk is. Daar komt uw j 2744 50 ct. Luchtpost naar moeder aan! Ik hoor het rijtuig.Nederland. Zal ik haar vertellen, dat u hier' Deze oplage zou slechts 50.000 bent?" (Wordt vervolgd.) series bedragen. 1. Wat feest verwekt die vreugd? Wat brengt dit volk bijeen? Kom zie die plechtigheid: hier wordt de ring gereên; Hier zult gij wonderen zien van handigheid en vlugheid. Maar zie die zilveren prijzen eens! Ja, dat is voor U iets ongemeens: De forse boerenknaap vergeet zijn dof- en stugheid. 2. Dit 's Wester-Souburg, zo beplant, zo net bebouwd, Als 't net Noord-Holland ooit een zindelijk dorp vertoont, Kom, zien wij dat vermaak eens uit de koele lommer. Men schoort het perk van wederzij Voorzichtig af, opdat men vrij Nieuwsgierigheid voldoe, 't al opmerk buiten kommer Hoe klinkt het Regthuis door 't geschraap op veêl en bas. Geen Westerlandertje, zo puntelijk ooit was Dan Souburgs meisjes zijn, om 't renperk te vereren. Wat vracht van goud aan hoofd en hand Ja, dat is d' opschik van het land, En zijn die vrijers niet parmantig in de kléren? 4. 't Nieuwsgierig steêvolk komt van alle zijden aan Elk zoekt een plaats, waar hij 't beste denkt te staan. Men praat, men lacht, men duwt, men dringt en wordt [gedrongen. Men knikt, men groet, men wordt gegroet, Men wenkt waar dat men wezen moet, Hier kijft, daar kalt men en daar ginder wordt gezongen. 5. Staat ruim! daar komt de stoet der fiere ridders aan. Zij rijden deftig voort en zwenken naar de baan. Die leidt zijn paard, en deez' is rustig opgezeten. Daar onze Jan zijn dekkleed schikt; Wordt hij van Grietje toegeknikt, Dat is: nou Jan, toon nou, dat jij 't niet hebt vergeten. 6. Die wipt op 't moedig bruin; hij zit vrij vast, dat 's gang. Hij heft de lans, hij mikt. Wat ziet zijn vrijster bang. Of 't Krijn mislukte. Hoezee! Die prijs is al gewonnen. Nu lacht zijn lieve Zoetje eerst wit, Daar zij in 't herbergs venster zit; En heeft ze geen gelijk? Wel, 't is om d' eer begonnen Hoor dat geschater, dat gelach, dat handgeklap. Daar komt een ander held! Hij zet zich vast en schrap. Hij strijkt zijn haar ter zij en schuift zijn hoed naar voren, Zie, hoe dat dartel rosje springt, Hoe 't krapt, en briest en kromt en wringt; Nu Teunis, doe je best, nooit heb je 't spel verloren. 8. Hoe waait dat zijden lint, (zo bont van verf als 't kan) Den knapen om het lijf. Ja Pieter, dat's een man. Die knopen, die hij in zijn hemd zo weids doet pralen, En die aan 't hemdrok zijn gezet, Die won hij lestleên Pinksteren, 'k Wed, Hoe straalt de vrolijkheid dien borst ten ogen uit! Hij, de Bruigom, en mooi Leentje is de Bruid. Zij heeft een knipje weg; maar 't geeft hem vuur en leven. Hij gloeit van liefde, moed en wijn, En denkt, hoe welkom zal hij zijn, Kan hij die beugeltas zijn mooie Bruidje geven. 10. Daar komt Klaas Louwers met zijn oude bles ook aan, Ei, zie dien Joris eens. Wat! Zal die op de baan? Mijn beste man, ga naar je vrijster, laat je raden. Daar is voor U te weinig kans. Neen toch! De loeris grijpt een lans, En sjokt het renperk in, maar keert met schand beladen. 11. Daar komt de Heer zijn kok: hij klimt op 't handvol ros; Daar stuift hy 't renperk in. Wat zit hij scheef, en los! Hij kan veel beter 't spit dan zulk een paard regeren. Dat's mis, zie hoe 't geboerte lacht. Daar tuimelt hij. 'k Heb 't wel gedacht. Nu wees te vreên: men zal die lepel u vereren. 12. Om niet, o Norsaart, smaalt g' op deez' onnoozle1 vreugd Uw lastig heeklen spruit uit geemlijkheid, geen deugd. 't Verstand verbiedt ons niet in zulk vermaak te delen. Die nooit de boog der zorg ontspant, Die krenkt gezondheid en verstand. Speel, wandel, kaats, 't is eve onschuldig: 't kan niet schelen. E. WOLFF-geb. BEKKER. (1738-1804) (Van onze Utrechtse correspondent.) Ieder die op 't ogenblik een bezoek brengt aan de stad Haarlem, wordt onmiddellijk bij het verlaten van het station door twee dingen getroffen: zo maar, midden op het stations plein is het personeel van „Beynes" bezig aan het schilde ren van een spoorcarrosserie en verderop, in alle hoofdstraten, worden de tramrails opgebroken. Of dit geschiedde ter ere van de Protestants-Christelijke Bond van Spoor-, Tram- en ander Vervoerspersoneel, die zijn alge mene vergadering in de Spaarne- stad kwam houden, is ons niet bekend. In elk geval hadden de leden er geen overmatige be langstelling voor. Zij wensten althans bij het begin van hun vergadering vrij te blijven van spoor eh tram. Dies wandelden zij naar de Grote- of Sint-Bavo- kerk, waar de bidstond werd gehouden, die hun congres in leidde. Dr H. van der Loos, Her vormd predikant te Haarlem- Noord, ging voor in de korte dienst. Daarna verdiepten de leden van de P.C.B. zich inderdaad in de zaken van hun dagelijks werk. Het Concertgebouw te Haarlem was geheel gevuld, toen voorzitter A. Meines de ver gadering opende. Deze begon met de mededeling, dat de bond onlangs zijn aehtduizendste lid kon inschrijven. Vervolgens me moreerde de voorzitter de tot standkoming der landelijke loon regeling van het wegverkeer. Veel vriendelijke woorden aan het adres van de Rijksbemidde laars konden er hierbij niet af. Zy waren het, die nodeloos de totstandkoming dwarsboomden. MENS OF NUMMER? Uiteraard kreeg het spoorweg personeel, dat de hoofdnoot van de P.C.B. uitmaakt, het grootste aandeel in de openingsrede. Erg zonnig was het beeld niet, dat de heer Meines schilderde van de omstandigheden der spoor- mensen. De personeelspolitiek van de N.S. geeft aanleiding tot vragen. Er is onzekerheid bij de spoormensen. Niet over het aan tasten van rechten, welke na jarenlange strijd-als sociaal bezit zijn verkregen. Wèl over het steeds verder doortrekken van de reorganisatie in het bedrijf. Is die reorganisatie wel in het belang van het bedrijf? Brede groepen zijn ongerust over de gevolgen van de straks door gevoerde electrificatie en me chanisatie. Vele werkers in het spoor wegbedrijf vragen zich af of de pensioengerechtigde leeftijd op 63 jaar gehandhaafd blijft of vervroegd wordt. En zo het laatste het geval is zullen er dan in de pensioenen geen aan vullingen plaats moeten hebben, om daardoor nog op een enigs zins dragelijke oude dag te kun nen rekenen? Tot zover de voorzitter. An dere klachten over de N.S. kwa men van de zijde van het per soneel zelf. De gang van zaken Daar thans volgens andere regels naar de prijzen wordt gereden en ook de plaatselijke toestanden wat gewijzigd zijn, geven wij de volgende toelich tingen. Vers 1. De zilveren pryzen. Vroeger waren bijna alle prij zen van zilver, 't Waren voor werpen, die de Waleherse boe renjongens konden gebruiken n.l. broekstukken, hemdskno- pen, horlogekettingen, sigaren- pijpen, tabaksdozen. Voor hun meisjes" waren er zilveren schorthaken, vingerhoeden, reukflesjes met zilveren dop, enz. Vers 2. Wester-Souburg, zo beplant, enz. In West-Souburg werd in de schaduw der hoge bomen het ringrijden gehouden op het dorpsplein, dat groter was dan nu. Het dorp was destijds even schoon als de dorpen in Noord- Holland, waar de dichteres lang heeft gewoond. Vers 3. Het Regthuis. Het rechthuis was op West- Souburg de herberg, waar ook schout en schepenen ('t gerecht) vergaderden. Op de feestdagen werd in de herberg op de muziek van de viool (veêl en bas) door de boe ren en boerinnen gedanst. Te West-Souburg heette 't Recht huis ook wel het Landrecht. Het oude gebouw is in 1913 voor afbraak verkocht. Op de zelfde plaats kwamen de huizen van A. Blaas en F. Baljeu, welke woningen door het oor logsgeweld zijn vernield. Vers 3. Geen Waterlandertje, enz. Waterland is een deel van Noord-Holland. De vrouwen waren daar ook steeds „in de puntjes" gekleed. Vers 3. Vracht van goud aan hoofd en hand. Vroeger droegen de Waleher se boerinnen meer goud dan thans. Wel waren de krullen en strikken een weinig kleiner, maar zij droegen op 't voor hoofd, een gouden naald, dit was een gouden plaat, die aan een der krullen was bevestigd. Aan de vingers droegen zij bre de gouden ringen. Vers 4. 't Nieuwsgierig steêvolk. Uit Vlissingen en Middelburg kwamen veel personen, om het ringrijden en de ongekunstelde vrolijkheid der Waleherse be volking te zien. Vers 4. Daar kalt men. Daar wordt gezellig gepraat, 't tegengestelde van kijven. Vers 6. Die prjjs is al gewonnen. Bij het tegenwoordig ringrij den wordt aan 't eind van het spel opgeteld, hoeveel ringen elke rijder heeft gestoken. Dit aantal bepaald de prijs. Vroeger ging dat anders, 's Morgens ging 't om de gekochte, 's mid dags om de gekregen prijzen o.a. van de ambachtsheer. Om elke prijs werd afzonderlijk ge reden. Zoetje is nog een op Walcheren veel voorkomende vrouwennaam. Vers 8. Hoe zwaait dat zyden lint. De ringrijders hadden vroeger een zijden lint over de schou ders. Thans dragen velen een oranjesjerp. Vers 11. De Heer zijn kok. De Heer is de ambachtsheer van West-Souburg. Hij woonde op het prachtige kasteel door Marnix van St Aldegonde na de Spaanse woelingen weder op gebouwd. In de tijd van de dichteres was ambachtsheer Isaac van Pere, burgemeester van Vlissingen. Vers 11. Men zal die lepel u vereren. Bij de zilveren prijzen hing als prijs ook een houten lepel, de z.g. pollepel. Deze was vroe ger de schandeprijs. Wie aan 't eind de ringrijderij geen enkele ring had gestoken, kreeg de houten lepel Thans is hij een ere-prijs. Er wordt afzonderlijk om de lepel gereden. Doorgaans is er nog een kleine prijs bij. Vers 12. O Norsaart. Norsaart nors van aard. Vroeger waren er (mogelijk thans nog) personen, die bezwa ren hadden tegen het ringrijden. De dichteres noemt hen Nor saarts. Wij zouden zeggen: Knor rig mens. Nurks. Vers 12. 't Kan niet schelen. Er is geen verschil tussen. op Koninginnedag en nationale feestdag had de gemoederen heftig in beweging gebracht. Daarbij verweet men de N.S., dat zij haar mensen als num mers beschouwt, 'terwijl de hoofdbestuurders van de P.C.B. het verwijt kregen dat zij in het schuitje van de N.S.-directie voeren. ALGEMEEN VERTROUWEN. Niet alleen de voorzitter, ook de secretaris, de heer J. Eykel- boom, bleek het vertrouwen der vergadering te hebben. Zijn jaarverslag werd geroemd. Voorts herkoos de vergadering de hoofdbestuursleden W. Hoek stra, K. IJszenga en L. Silvis. Voordat de P.C.B. zich door een twintigtal voorstellen ging heenwerken, luisterden de aan wezigen nog naar de heer J. H. Wernseo, penningmeestervaa het C.N.V., die namens het Ver bond de vergadering toesprak.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3