L NIEUWS VIER COMMANDANTEN VAN BERLIJN WEER BIJEEN. Arrondissementsrechtbank te Middel burg behandelde drama te Ede. - Het „Groene Kruis" te Gees vergaderde Fiscale tegemoetkoming aan onder- nemingen. Stichting Zeeland breidt haar werkzaamheden uit. Pinksterfeest Pinksterzegen Er werd echter geen enkel resultaat bereikt. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND e^eu^dln^r* Prins Bernhard propageert seerden. Laa? voor j van o m- het woord gevoerd worden P S": ïWat ZUllen wij To e n SNIPPER Molenkiosk op de Middel' iturgse Markt geopend. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- atr. 70, Tel. 2438. Gtro 274289. Kantoren: Vlissingen, Wolstraat «3, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.23 u., onder 20.54 u. Maan op 13.59 u., onder 1 KK 5e JAARGANG No, 1270 Abonnementsprijs 8.90 p. kwariaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 4 JUNI 1949 Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr IV. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ös 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Hoogwater op Zondag 5 Juni: Vlissingen: 8.47 u. 1.67 m., 21.10 u. 1.50 m. Terneuzen: 9.12 u. 1.88 m., 21.37 u. 1.72 m. Wemeldinge: 10.12 u. 1.57 m.,- 22.39 u. 1.29 m. p lnksterdagen zijn uitgaans dagen! Hoe komt dat toch? Stellig is dat, omdat de Pinkstertijd valt in een jaargetijde, dat zo bij zonder voor uitgaan geschikt is. Maar de eigenlijke oorzaak, dat de Pinksterdagen tot uit gaansdagen geworden zijn, zul len wij moeten zoeken in het feit, dat Pinksteren de mensen minder zegt over de dingen van Gods Koninkrijk dan de andere kerkelijke gedenktijden. Kribbe en Kruis, Graf en He melvaart doen meer sprake tot ons uitgaan dan Pinksteren. En toch is Pinksteren de dag van het feest der nederdaling en inwoning van den Geest Gods in een wereld van schuld en vloek om de harten der men sen te vernieuwen, te heiligen en te reinigen. Gisteren z|jn voor de eerste scheidsrechter. Alle pogingen wa- maal sinds de Komraandantura ren echter te vergeefs, te Berlijn bijna een jaar geleden Men gelooft, dat Kotikof» de uiteen ging, de vier commandan-i Russische commandant, het eer- ten van deze stad bijeen geweest.der gedane verzoek, dat de W est- landse zaken der Grote Vier ein- 1 r» -1 1 4- C ,,nv. xl i- f O i l" rt M C i 1 M n fllmn AVI Vorderingen te Parijs „niet onmogelijk". De besloten vergadering van de raad van ministers van buiten- Deze bijeenkomst mag niet wor den opgevat als een wedergeboor te van de Kommandantura. Na afloop van de bespreking, die drie en een half uur duurde, verklaarde de Franse comman dant, generaal Ganeval, dat de at mosfeer buitengewoon hoffelijk Ganeval zeide, dat de westelijke nJaatSilig V3I1 UedeillObiÜ commandanten elk mogelijk voor- r stel hadden gedaan, variërende van een gemeenschappelijk bevel der vier commandanten tot het instellen van een bemiddelings- lichaam, bestaande uit afgevaar digden van de spoorwegdirectie, de stakers en een neutrale \Toot velen is de Uitstorting van den Heiligen Geest niet meer dan een historisch feit, dat zoveel eeuwen terug heeft plaats gevonden. Maar wat toen gebeurd is, kan ook nu gebeuren! De Gemeente kan ook nu nog „vol" des Geestes worden. Om dan de werken des Geestes te openbaren in het midden van deze wereld. Bij de eerste christenen zien wij, dat zij datgene, wat zij op Pinksterdag ontvangen hadden, dienstbaar gingen maken aan anderen. Liefde werd betoond en hulpvaardigheid betracht en alles moest dienen tot geeste lijke opbouw van de ander. T?n ook nu wordt het Pinkste- Schagen (N.-H.). H. Springer, ren en ook nu woont de 1 Hilversum. Gesneuveld 19 Mei: Pinkster-Geest in de Gemeente H- J- Huisman, Apeldoorn. W, F. en werkt in de wereld. iE- van Venrooy, Rotterdam. Ge- Maar zien wij er wat van? Er sneuveld 20 Mei: J. van der Wal, is zo'n hardheid en bitterheid in I Lekkerkerk. Gesneuveld 21 Mei: het leven. Er is zo'n verwarring IT- M- H- van Maarseveen, Utrecht, in de wereld, verdeeldheid, haat IJ- Smits, Berkel en Rodenrijs. I en wrevel. i Gesneuveld 22 Mei: T. Schoonhe- En dit ales strijdt met den den- Pinkster-Geest en bedroeft den j Van het K.N.I.L. sneuvelden 15 Geest. En het komt in het leven militairen, openbaar, dat er een andere I Dafis1de1e%nsttitGdeSafg?ond. BRAVO WEGENWACHT! En wie zijn eigen hart heeft VERLIEZEN IN INDONESIË. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 28 April: H. G. Die deren, Hoensbroek. Gesneuveld 4 Mei: M. J. Muller, Boxmeer. Ge sneuveld 12 Mei: H. J. van Hun- nik, Amsterdam. Gesneuveld 15 Mei: J. van der Meulen, Dantu- madeel. Gesneuveld 17 Mei: C. H. van Roekei, Valkenswaard. A. Schelling, Amsterdam. Gesneu veld 18 Mei: H. Warmink, Gas- selte (Dr.). J. M. van Strien, Berlijnse politie van de stations j digde gistermiddag na twee en zou worden teruggetrokken heeft een half uur. herhaald en 'verklaard, dat de j Een Franse gedelegeerde zeide westelijken geheel verantwoorde-tot de verslaggevers, dat er nog lijk waren voor de staking, omdat geen resultaten bereikt waren, zij de westelijke mark als enig doch dat de besprekingen voort betaalmiddel hadden ingevoerd. duurden en dat vorderingen niet onmogelijk waren. Van officiële zijde wordt ver nomen, dat op de bijeenkomst van heden de voorstellen inzake Ber lijn verder besproken zullen wor den. Men is van mening, dat Vrjj- I dag alleen de kwesties van be- In verband met het feit, dat stuur en controle werden aange- van half Juni af de terugkeer van roerd en de kwesties t. a. v. de in totaal 32.000 militairen, n.l. ge- munt, het verkeer en de handel, durende de eerste acht maanden die Vrijdag door deskundigen van 4000 man per maand, wordt ver-de vier mogendheden te Berlijn wacht, heeft de Prins der Neder- werden besproken, nog in behan- landen in de vergadering van hetdeling moeten komen. bestuur van de Stichting van de Arbeid, welke Z. K. H. gistermor- Engelse treinen zullen met gen heeft bijgewoond een beroep Pinksteren niet rijden, gedaan op het bedrijfsleven, om de plaatsing van gedemobiliseer- Terwijl de Engelse minister van den zoveel mogelijk te bevorderen, arbeid, George Isaacs, de Britse Het bestuur van de Stichting vakbondsleden waarschuwde, dat van de Arbeid zegde in dit opzicht zij de Labour-regering zouden gaarne de volledige medewerking kunnen vernietigen, werden giste- toe voor zoveel en zover dit in zijn ren vergaderingen belegd om de vermogen ligt en nam met be- stakingsgeschillen in Engeland bij langstelling en instemming ken- te leggen. nis van de maatregelen, welke Een samenkomst werd belegd terzake reeds zijn genomen. om machinisten en stokers in het Speciaal op de werkgevers wordt Noord-Oosten te overreden mor een klemmend beroep gedaan om gen te werken in plaats van 24 alles te doen wat mogelijk is, ten- uur te staken. In een andere bjj- einde de uit Indonesië terugkeren- eenkomst tussen leiders van vak- Provinciale vergadering op 18 Juni te 's-H. Arendskerke. De afdeling Goes van het „Groene Kruis" heeft in het afge lopen jaar de zieken en gebrek- de militairen zo snel mogelijk in verenigingen van spoorwegarbei-1 fcjgen grote steun mogen bieden, het bedrijfsleven op te nemen. Het ders en leden van de spoorweg Dit bleek ook uit het jaarverslag bestuur van de Stichting van de directie ter bespreking van de j uitgebracht in de gisteravond in Arbeid houdt er zich van over- eisen der spoorwegmannen tot een (ie Prins van Oranje gehouden Soen Fo niet naar Parijs. Dr Soen Fo, vroeger Chinees premier en zoon van de stichter der Chinese republiek, Soen Jat-Sen, is te Kanton aangeko men. Hij verklaarde tegenover ver slaggevers, dat de berichten vol gens welke hij voornemens was naar Parijs te gaan, onjuist zijn Negen maanden geëist tegen grenskommies. In de nacht van 15 op 16 Maart en dat hij voor onbepaalde tijd Jl. schoot do grenskommies W. te Hongkong zal blijven. van R. te Ede in Zeeuwsch-Vlaan- Een woordvoerder van de deren zekere P. R. neer, die hem Chinese ambassade te Parijs had had bedreigd, verklaard, dat Soen Fo binnen- W. v. R. hoorde door de Offi- kort te Parijs verwacht werd cier van Justitie bij de Arrondis- voor een „strikt persoonlijk be- sementsrechtbank te Middelburg, 20ek". Mr J. L. Andrea, gistermorgen negen maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. Griekse troepen overschrijden u De zaak was vrt] ingewikkeld Bulgaarse grens. gn Ml, Andrea hekelde in zijn re- De speciale commissie voor de quisitoir de buitenlandse bladen, Balkan der Verenigde Naties die in het bericht over het neer- meldde gisteren uit Athene, dat schieten van P. R. een volkomen zij door directe observatie loop-1 onjuiste weergave van de feiten graven en machinegeweernesten hadden gegeven. heeft waargenomen, die zich van de Griekse grens tot 450 me ter diep op Bulgaars gebied uit strekten. Een groep waarnemers meldde, Van R. had in de avond van 15 Maart op post gestaan met zijn collega L. F., die in deze zaak als getuige werd gehoord. Men had het oog gehouden op een café, dat Griekse troepen, die onderslechts enkele honderden meters vuur van deze fortificaties lagen, van de grens, een kilometer diep op Bulgaars1 Plotseling zagen beide grens gebied zijn doorgedrongen. kommiezen twee mannen met Nadat zij de versterkingen on- pakken uit het café komen, die schadelijk hadden gemaakt, trok- zich uit de voeten maakten in de ken zij zich onmiddellijk terug. richting van de grens. Er werd tuigd, dat in deze eenzelfde hou- j loonsverhoging van 10 shilling ding wordt aangenomen van de1 werd geen overeenstemming be- zijde van de overheid. reikt. leren kennen, die zal belijden, dat het Pinksteren moet wor den, zowel bij de enkele mens, als ook op het terrein van het publieke leven. Alleen immers als het Pinksterfeest wordt zal. er vernieuwing, verbetering en heiliging komen. T n onze dagen wordt zoveel ge sproken en geschreven over wereldherstel en leniging van de noden in het leven. Het kookt en bruist immers in het volkerenleven. Er is zoveel stof felijke ellende en daarbij komt nog het leed over de zonde. En wij mensen weten met dit alles geen raad. Alleen de Pinkster- Geest kan hier helpen. Alleen de Pinkster-Geest herstelt het le ven, heelt het gebrokene en geeft aan de mensenziel waar achtige blijdschap. In Amsterdam wisten een paar autodieven hun slag te slaan. Met hun buit zetten zij koers naar Den Haag. Hal verwege kwam er echter panne. Een juist passerende Wegenwacht die hulp bood kwam al spoedig tot de ont dekking, dat er iets niet klopte met de heren. Toen hij naar de autopapieren vroeg, waren die er natuurlijk niet. Maar geen nood: ze zouden wel even gehaald morden. De „eigenaars" op weg en de We genwacht naar de politie. De- zelfde dag had de werkelijke eigenaar zijn auto terug. Dividendstop blijft gehand haafd. vergadering. De voorzitter, de heer H. Hol- lestelle, kon tot zijn spijt slechts een zeer klein gehoor begroeten, aangezien van de leden er niet één van zijn belangstelling blijk gaf. Uit het verslag bleek overigens, dat de uitgaven aanzienlijk gro ter waren dan de ontvangsten t. Een woord van hulde werd ge bracht aan de dames mevr. de wed. Hoogesteger en mevr. Vis ser, die op lofwaardige wijze de verzorging van de magazijngoede ren op zich namen.. Het bestuur kwam twe? maal bijeen en werkte prettig samen met de Goese wijkverpleging en kraamzorg. De uitgifte van goe deren ging regelmatig door en had een vlot verloop. Aan de aan vragen kon steeds worden vol daan. Het ledenaantal bedroeg op 1 Januari j.l. 1285. Het is gebleken, dat de laatste zes jaar de vereni ging zich met een gemiddelde van 75 leden per jaar uitbreidt. Het financieel verslag toonde als voornaamste maatregel de g- v- hoge kosten van onderhoud een nadelig saldo van f 1336.91. afschaffing van een der beide der ligtenten en de aanvulling en I Aangenomen wordt echter, dat grondslagen, waarnaar deze be- reparatie van bedden. In een be- 1 1 ,J1- J Bij de gedeeltelijke afschaffing lasting wordt geheven, n.l. de stuursvergadering werden deze van de subsidies in het najaar van grondslag bedrijfskapitaal. De kosten uitvoerig besproken en 1°'° 1 heffing naar de grondslag be-i nam men het besluit om de con- drijfswinst blijft evenwel gehand-tributie vanaf 1949 voor nieuwe 1948 is met het oog op de stijging van de kosten van levensonder houd aan de werknemers een ioonbijslag verleend. Daarbij is bepaald, dat deze Ioonbijslag door het bedrijfsleven in de regel niet mag worden doorberekend. In verband hiermede is echter een compensatie op het gebied der be lastingheffing van de onderne mingen in uitzicht gesteld. Teneinde hieraan uitvoering te geven zijn thans bij de Staten- Generaal drie wetsontwerpen in- i gediend, n.l. belastingherziening 1949, wijziging van de onderne mingsbelasting en een ontwerp Verkiezingsleuze door van wet op de dividendbeperking burqemeester van Amsterdam 19|9. l j t Het eerstgenoemde wetsont- I werp strekt mede tot inlossing De burgemeester van de hoofd-1 van de belofte tot consolidatie en stad, Mr Arn. J. d'Ailly, heeft uitbreiding van de fiscale voor- haafd. Het wetsontwerp Inzake de di videndbeperking handhaaft de kern van de bestaande regeling, in het bijzonder omdat de rege ring meent, dat de faciliteiten op het gebied der afschrijvingen, die grotere reserveringen mogelijk maken, geen aanleiding mogen geven tot een ontoelaatbare ver hoging der dividend-uitkeringen. Voorgesteld wordt thans o.m. leden te brengen op f2. De Amerikaanse troepen in Zuid-Korea. Volgens waarnemers te Seoel zullen het tekort van tijdelijke aard zal zijn hoewel het wel enige beper king bij het aanschaffen van ma teriaal eist. Het bestuurslid, de secr.-pen- ningmeester de heer A. Haeck, werd bij acclamatie herkozen. Medegedeeld werd, dat op 18 Juni te 's-Heer Arendskerke, wel ke afdeling dan jubileert, een pro vinciale vergadering gehouden zal het dividend te beperken tot zes sprekingen waren begonney over n Ar Am rrrr air Ir am ï-on Amnn roon_ de Amerikaanse troepen v,.orijen. In deze vergadering zal 5000 tot 500 man worden vermin derd. In April was door Koreaanse autoriteiten meegedeeld, dat be- een achtervolging ingezet, waar bij is geschoten. De smokkelaars echter wisten te ontsnappen. Toen van R. terugkeerde ont moette hij P. R. met zijn rijwiel en hij gelastte hem te stoppen voor visitatie. R. echter bleek niet geheel nuchter te zijn. Hij begon te vloeken en te roepen, dat hij de grenskommies zou vermoorden. Hij zwaaide hierbij met zijn fiets voor zich uit. Van R„ die merkte, dat R. dronken was, wist niets beters te doen dan de benen te nemen, doch het gevolg was, dat de man achter hem aankwam. Tijdens deze achtervolging, waar bij de grenskommies op de hielen werd gezeten door R., verscheen F. weer op het toneel, doch zijn collega riep, dat hy uit de buurt moest blijven, daar er gevaar dreigde. Onder het roepen van: „Ik vermoord je", zette R. de ach tervolging voort, totdat de grens kommies, die zijn jas wilde uit trekken, twee waarschuwings schoten loste en tenslotte met een derde schot R. door het hoofd schoot. REQUISITOIR, Mr Andrea achtte in zijn requi sitoir niet bewezen, dat verd. R. opzettelijk van het leven heeft beroofd. Wel bewezen achtte hij daarentegen, dat de grenskom mies R. opzettelijk heeft mishan deld. Spr. verwierp eveneens een beroep op noodweer of overmacht. Wat de strafmaat betreft zei de Off. van Justitie, dat verd. een ontstellend gebrek aan flinkheid aan de dag heeft gelegd. Verd., aldus Mr Andrea, is het slacht offer geworden van zijn beroep, waarvoor hij niet geschikt is. Spr. eiste tenslotte negen maanden met aftrek. In een uitvoerig plei dooi bestreed Mr C. L. Wierlnga uit Utrecht hierna, dat zijn cliënt laf zou zijn geweest. Hij wees d* Officier er op, dat de dagvaar ding onjuist was gesteld en be lichtte dit met enkele artikelen uit de Alg. wet van 1922. Spr. wai van mening, dat er in dit geval geen sprake is geweest van opzet telijke mishandeling en hij acht te het gebruik van het vuurwa pen volkomen gerechtvaardigd. De uitspraak werd bepaald op Woensdag 15 Juni a.s. 10 uur. Bomaanslagen op generaal Franco. In de kathedraal te Barcelona is een boni ontploft, terwijl ge neraal Franco een bezoek aan de stad bracht. Het was niet bekend of de generaal de ka thedraal zou bezoeken. door middel van de gemeentelijke politie de revolutionnair-commu- nistische partij (R. C. P.) bevolen de leuze „Indonesië los van Hol land nu", waaronder deze partij haar verkiezingscampagne voert, van de op de Amsterdamse brug gen bevestigde borden te verwij deren. Het bestuur der R.C.P., dat dit ingrijpen van de burgemeester als een aantasting van het democra tisch recht tot vrije meningsuiting kwalificeert, heeft de borden daarop met een laag rode verf laten bedekken en deelt in een communiqué mede, dat het beslo ten heeft bij wijze van protest de borden voor de verkiezingen niet van andere leuzen te voor zien. A mksterfeest! Daar in Jeru zalem, in de opperzaal, was de intocht van de Pinkster-Geest. Déar waren de uitwendige te kenen, die slechts eenmaal wer den gezien en gehoord, namelijk toen de Geest voor het eerst nederdaalde. Maar die uitwendige wonder tekenen, van vuur en wind, worden niet herhaald nu de Geest éénmaal blijvend woning onder ons gemaakt heeft. Het buitengewone is nu voor bijgegaan. Thans breekt de Geest niet meer als een gewel dige stormwind door de ziel, maar stil als een ademtocht. Thans wordt de Geest het licht in 't hart, niet meer door zicht bare vuurvlammen ,maar door de innerli,jke verlichting van verstand en hart. En ook legt de Geest niet meer een vreemde volkstaal op de lippen, maar de taal des ge- loofs en de taal van het gebed. Als echter deze dingen ge vonden worden, dan wordt het Pinksteren in de praktijk van het leven. Dan worden al de sluimerende krachten en de begraven talenten opgeroepen, om zich te stellen in de dienst des Heren. En door de Geest Gods aangegrepen worden die krachten en talenten gebruikt tot heil van anderen. Dan zijn wij bezig om hongeren te ver zadigen en zieken te verzorgen, om verslagenen te vertroosten en zwakken te versterken. Dan zijn wij bezig elk naar de mate onzer gaven en krachten. Pinksterfeest. De Pinkster- Geest wordt uitgestort over de Gemeente. Hemelse gaven en krachten zijn aan de gemeente geschonken en kunnen dóór haar inwerken op de wereld. Maar voor velen liggen deze gaven en krachten ongebruikt. T- kaart nogmaals bonnen. Dit ging - Ji? vfagen w«: „Wat zullen goed, tot eenmaal het laagje was Pir,Vst„„t„ °ïn. °,m. een Pre"'g te dun bleek en een spoor van het Tv, (,„ft„ensj .te hebben?" reeds geplaatste kruisje zichtbaar goed 3 deze vraaS niet bleef. Toen wekte hij argwaan. zieningen ten behoeve van oor logsslachtoffers. Het ligt in het voornemen van de regering de verlaging van de tarieven van loon- en inkomsten belasting te doen samengaan met procent van het gestorte aande lenkapitaal plus twee procent van het zuivere vermogen. De minis ter van financiën zal bevoegd zijn een hogere uitkering toe te staan voor zover deze bestaat uit bonus aandelen. Demoralisatie in het Franse leger? Het spel met de dood. Donderdagavond bracht de vijf tienjarige de V. een Deventer volkswijk, de Molenbeit, in op schudding, toen hij uit een groot model Amerikaans legerpistool zijn vijftienjarig vriendje K. van de Diepenveense weg een projec tiel in het linker been schoot. De schutter was in een tuintje ge gaan. Het wapen had hij al sedert de bevrijding in zijn bezit. De gewonde werd in het ziekenhuis behandeld. Er waren geen edele delen geraakt Er is een bevel „tot onderzoek naar demoralisatie van het Fran- de verdere afschaffing van de se leger" uitgevaardigd door de subsidies en met de wijziging van bevelhebber van het eerste mili- de huurpolitiek. De daaruit voort- taire district (Parijs), aldus mei- vloeiende wetsvoorstellen zijn nog dit jaar te verwachten. Het ontwerp van wet belasting herziening heeft in het bijzonder betrekking op de fiscale afschrij vingen. Het ontwerp tot wijziging van den de ministeries van binnen landse zaken en landsverdediging. Ter uitvoering van het bevel is reeds overgegaan tot-het verhoor van sommige personen, die even tueel voor ter beschikking stelling van het gerecht in aanmerking afvraagt, waarom één en ander de ondernemingsbelasting bevat komen. i zo lang duurt. het terugtrekken van Amerikaan se troepen. De verpachting der Sloegronden. Nog steeds geen beslissing. Naar wij van officiële zijde vernemen is door de Tegering nog steeds geen beslissing genomen met betrekking tot de verpach ting van gronden in de nieuwe polder, die zal ontstaan na de in poldering van het zuidelijke Sloe. Deze beslissing, op het nemen waarvan vanuit Zeeland nu al meerdere malen is aangedrongen, laat wel bijzonder lang op zich wachten. Begrijpelijk, dat er in de krin gen van het Prov. Bestuur zowel als in die van de landbouw enige verbazing bestaat en dat men zich Samenwerking tussen vele instantiés wordt gestimuleerd. Oud distributie ambtenaar kende het „geheim". Een 61-jarige Amsterdammer heeft op geraffineerde wijze de distributie opgelicht. De man haalde uit pure „vriendelijkheid" voor vrienden en kennissen de distributiebescheiden. Hij had echter uitgevonden, dat door het aanbrengen van een heel fijn laagje was op het hokje waar de stamkaarten worden afgekruist, het mogelijk is het kruisje weer ongemerkt te verwijderen. Lukte Verschenen is het overzicht van nekes, hoofd chr. school voor B. do werkzaamheden JanuariL. O. te Middelburg, is gebleken, April 1949 van de Stichting Zee- dat het percentage zwakzinnige land voor Maatschappelijk en kinderen aldaar ca. 5 is, zodat de Cultureel Werk. Daarin wordt o.m. medegedeeld, dat tegen eind Mei de uitgebreide enquête over het kleuteronder wijs zou zijn geëindigd en dat een gedetailleerd overzicht met een aantal op de praktijk gerichte conclusies zal verschijnen. Te Hulst en te Sluis worden thans cursussen gegeven voor de oplei ding van R.K. Kleuteronderwij zeressen en te Middelburg is dat het geval voor leerkrachten voor het openbaa# en het Prot. Chr. Kleuteronderwijs. BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. De voorbereidingen voor het buitengewoon lager onderwijs op Schouwen en Duiveland zijn bijna geëindigd. In een vergadering te Zierikzee werd volledige overeen stemming bereikt tussen verte genwoordigers van alle richtin- wugcnieivst ie verwyoeren. JuUKie „pn A)„ „rrlnfici„„ dit dan haalde hij op dezelfde ÏTord L SST i,oEr moet ee" andere vraag .le ven in ons hart. We moeten opdat wij roemen mogen in de fwn gn? ,ods' welke H»i in heeft?" nstus geschonken Dan is er Pinksterfeest maar ookPinkster zegen. Ds B. G. A. v. d. Wiel. De man was vroeger ook distri butie-ambtenaar. Hij is opgeslo ten. Britse, Franse, Amerikaanse en Russische deskundigen zijn giste ren in Beriyn bijeengekomen voor besprekingen over de interzonale handel na de opheffing van de blokkade. Er werd nog niet tot enige beslissing gekomen. vaard, dat het onderwijs zal wor den gegeven in algemeen Prot. Chr. geest. Algemeen, omdat hier alle groepen bij betrokken zijp; Prot. Chr. omdat toch de gehele eilandsamenleving liet stempel draagt van het christelijk- Protes tantisme. De gemeente Zierikzee heeft reeds beslag gelegd op een gebouw. Een interne verbouwing moet nog plaats vinden. Een startkapitaal werd verkregen door een bijdrage van f15.000 uit het Fonds Noodgebieden. Uit een onderzoek in W.Z. Vlaanderen, ingesteld door de he ren K. Pel se schoolarts en R. Non- grote urgentie van een B.L.O.- school niet betwist kan worden. Bevorderd zal nu worden de op richting van een school, waarin de openbare, Prot. Chr. en R.K. groep zullen moeten samenwer ken, omdat het totaal aantal leer lingen op de lagere scholen in deze streek de 2700 niet te boven gaat. Ook op Tholen zal een exact onderzoek worden ingesteld naar het aantal jeugdige debielen, hier door mevr. L. G. H. Steinmetz Labberton, schoolarts en de heer Nonnekes. Er zijn hier c.a. 1800 leerlingen, zodat een aparte B. L. O.-school geen bestaansmogelijk heid zal hebben. Onderzocht zal daarom worden, of er te Tholen een internaat kan worden geves tigd, waar een aantal debiele kin deren uit Zeeland en Brabant kan worden opgenomen en waaraan een schooi verbonden zou kunnen worden. MAATSCHAPPELIJK WERK OP WALCHEREN. Een rapport werd uitgebracht tot voorbereiding van een stich ting voor maatschappelijk werk op Walcheren. Daarin werd uit gegaan van de gedachte, dat van uit de gezinsverzorging moet wor den gestreefd naar een organisa tie, die ook het algemeen maat schappelijke werk ter hand kan nemen. Voorgesteld werd de or ganisatie op te zetten met twee maatschappelijke werksters, die ieder als leidster van een klein team gezinsverzorgsters zullen fungeren en daarnaast hun eigen- Woensdag had zich reeds een door dr Cath, secretaris-generaal grotere bomontploffing te Bay- van de Alg. Ned. Vereniging „Het celona voorgedaan. Groene Kruis" te Utrecht. Tot afgevaardigden naar deze vergadering werden benoemd de heren dr A. Looyen, A. Haeck en W. van Strien. Voorts werd medegedeeld, dat van degenen, die gebruik maken van het Consultatiebureau voor Zuigelingen nagegaan zal worden of ze lid zijn van de vereniging „Het Groene Kruis" en Wijkver pleging. De moedercursus, die in Goes door Zr. Fuikschot werd ge geven en waaraan 35 cursisten deelnamen, is een succes geble ken. Getracht zal worden ook in het komende seizoen deze cursus weer te laten houden. De Franse Nationale Vergade ring heeft een motie aangenomen, waarin de regering wordt uitge nodigd gedurende de regenperiode (Mei tot September) in Indo- China een wapenstilstand in acht te nemen om de dammen daar te beschermen. De Chinese Joean heeft de benoeming van maar schalk Jen Hoi Sjan tot minister president goedgekeurd. Schu macher, de Duitse socialistische leider, heeft de westelijke gealli- _r_. eerden er van beschuldigd de die bovenop de kiosk is gezet, des- Mevr. Sandberg schonk de molen. Gistermiddag om twaalf uur heeft de officiële opening plaats gehad van de Molenkiosk, die door de scholieren van de Middelburg se Ambachtsschool op zo buiten gewone fraaie wijze op de Markt in de Zeeuwse hoofdstad ls neer gezet. Middeiburg's burgemeester, Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg heette het gezelschap, dat zich by de kiosk had verzameld welkom en bracht hulde aan de directeur der Ambachtsschool, de heer E. Visscher, voor de wijze waarop door de leerlingen van deze school o. 1. v. de leraren van Miert, Ver» hage en Wildschut de kiosk is ge bouwd. Verder dankte spr. df heer Jobse, die geheel belangeioo* het loodgieterswerk heeft uitge voerd. De burgemeester sprak da wens uit, dat het Molencomité veie vruchten van deze kiosk zal plukken, zodat tot het herstel van de Middelburgse molens zal kunnen worden overgegaan. Voordat de opening plaats vond sprak wethouder J. W. Kögeler, als voorzitter van het Molenco mité. Spr. vertelde, hoe de molen. lijke taak zullen verrichten. De stichting voor dit werk zal wor den geconstitueerd door de Ned. Herv. Gemeenten, de Geref., de Chr. Geref. Kerken en de Geref. Gemeenten op Walcheren, terwijl ook de Kruisverenigingen, de nu--, ir landbouworganisaties en de ge- ërondwet van Bonn binnen enke-1 tyds heeft meegereden in een op. meentebesturen medewerking zul- le daScn na goedkeuring er van j tocht in het stadje Delden. Mevr. len verlenen Als grondslag der te verbreken. - De directeur van Sandberg heeft de molen toen werkzaamheden is voorgesteld de Banli: °t England heeft ver- aangekocht en ten geschenke ge- dat deze zullen geschieden iri klaard, dat het pond sterling ditgeven aan het Middelburgse Mo- Prot. Chr reformatorische geest I )aar niet zal worden gedevalueerd, lencomité. Spr. bracht Mevr, De Stichting Maatschappelijk i Drie v«n de elf communistische Sandberg, die mede aanwezig was, Werk ten Plattelande stelde twee leiders. die momenteel te New- hartelijk dank hiervoor, maatschappelijke werksters ter York terecht staan, beschuldigdHierna verrichtte Thea Sand- beschikking en de heer S. J. G.1 van samenzwering, zijn gisteren berg, het dochtertje van de bur- van Leeuwen stelde als beheerdergevangen gezet wegens belediging gemeester, de officiële opening van het Ierse Fonds f1000 be schikbaar. In de toekomst zullen ook de mogelijkheden worden be studeerd een dergelijke opzet voor Zuid-Beveland te entameren. KERKELIJKE ACTIVITEIT. Aan het Prov. Kerkbestuur van Zeeland werd geadviseerd om trent de wijze, waarop dit Kerk bestuur het maatschappelijke en culturele werk het best zou kun nen behartigen. Op dit advies is een commissie van bijstand inge steld, waarvan de secretaris zijn volle tijd zal geven aan het sti muleren en coördineren van het werk in de diverse gemeenten. De commissie bestaat uit verte genwoordigers van de vier clas ses in Zeeland. Ook In de boezem van de Part. Synode van de Geref. Kerken in Zeeland heeft grote belangstel ling voor het terrein van het so ciale en sociaal-culturele werk. Mede op Instignatie van de Stich ting Zeeland werd een studiecom missie benoemd, die rapport zal uitbrengen over de taak en de mogelijkheden, die hier voor de Geref. Kerken in Zeeland liggen. van het gerecht. De Internatio- door de sleutel in het slot van de nale Raad van Joodse vrouwen te deur om te draaien. Parijs heeft aan de Nederlandse De exploitant van de kiosk, de minister van justitie In een tele- j heer J. J. van Flierenburg, bood gram uiting gegeven aan de ern- Thea Sandberg een Zeeuwse pop stige bezorgdheid over het lot van aan. de Joodse oorlogswezen in Neder- j De heer Visscher sprak tenslot- land. Dr Beel wordt vanmiddagte woorden van dank en hij zei, op Schiphol uit Batavia terug ver- dat het gemeentebestuur nimmer wacht. Minister Manshoit zal tevergeefs, een beroep op de leer- van 717 Juni een onofficieel be- lingen van de school zal doen. zoek brengen aan Denemarken en Zweden. Min. van den Brink zal waarnemen in die tijd. Met de „Zuiderkruis" zijn gisteren de eerste 150 N.I.W.I.N. rimboekis- ten naar Indonesië verzonden. Beheerder gronden Herverkavelingscommissie Walcheren. Naar wij vernemen is benoemd Gistermiddag heeft bij Born, 15 tot beheerder van de gronden in km. van het vliegveld Beek, het exploitatie bij de Herverkave- fotovliegtuigje van de K.L.M., een lingscommisrie Walcheren, de noodlanding moeten maken. De heer Ir A. E. Bruyning te Goes, piloot werd niet gewond, de foto- grafe, mej. A. Rien, liep enige ge kneusde ribben op. Het toestel werd zwaar beschadigd. Het Bureau Overtollige Legergoede- ren zal m.i.v. 30 Juni a.s. worden feliquideerd. Verwacht wordt, at 'binnenkort ook de stoomtraw ler „Lofoten" uit Duitsland naar ons land zal terugkeren. Dit bij wijze van restitutie. DE BILT ZEGT: Veel bewolking. Over het algemeen veel bewol king met nu en dan enige regen of motregen. Matige aan de kust tijdelijk krachtige wind hoofdza kelijk tussen zuid en zuid-west. Ongeveer dezelfde temperatuur r's gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1