Hannover, stad van de technische messe, is nog lang niet opgebouwd. Vijfhonderd Schouwenaars moesten naar Duitsland. EDNAEARL Het gros van de hevolking gelooft het wel. „Waar zul je hard voor je ,00k deJ zwakke plekken, het lopen? vraagt raea zich af. teloosheid die veel te lang duurt Taxi werkt met mobilifoon. Gezonde huid feuilleton Regering moet contact met onderwijzersorganisatie herstellen. Australische landbouwers prijzen Nederlandse werk- krachten. ■Overdracht functie H.V. K. Vrijdag 3 Juni 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Geen schreeuwende kinderen meer langt de rails. peil van de mensen, en de lus- en voedsel geeft aan c»mmunis- (Van een speciale verslaggever,! me. Maar toch, was dit nu het- „Mel. Vanavond om 17 uur 44 zelfde land zoals wij het tien Duitse tijd aangekomen, station maanden geleden voor het laatst Bannover. !k meende ver te hadden gezien? Nieuwe huizen, Biueten zoeken en een taxi nodig j herrezen stadjes en dorpen, ge- te hebben, doch het viel meeJruimd puin en herstelde brug- fcen Duitse politieman met een gen. En de golvende graan- gele armband, waarop stond te jakkers, welverzorgde weiden, lezen „English", wees op mijn j met zwartbont vee. Het was een vraag met een bruine vinger recht vooruit. Het C.C.G.-kwar- tler is een gebouw van de staf der Britse bezettingstroepen, het Zentral Hotelallicht niet het slechtste." Met vorenstaande regelen be gon ik mijn dagboek „ik meen de de volgende morgen eens lek ker te kunnen uitslapen en uit gebreid te ontbijten, maar had het mis. Om zeven uur werd er discreet op kamerdeur 57 getikt, bij het hoofdeinde van m'n luie veren bed. In de twintig pagi na's tellende instructies voor buitenlandse journalisten in de Britse zóne van Duitsland, had ik niets gevonden over deurklop pers en ik draaide me dus een keertje om". Enfin, na een Volgende klop draaide ik de sleutel terug en duwde de deur weldaad voor het oog. ten!".... loom en verveeld. In ons land zijn er ook wel zulke kantjgslopers, bij bosjes mis schien, maar ze zijn heilig bij deze suffe en uitgebluste wrak ken. TIEN KILO MET Z*N VIEREN. Sterker voorbeeld, was op het parkeerterrein van Hannover te zien. Vijf volwassenen presteer den het, een pakje van nog geen tien kilo op een vierwielig trek- wagentje kalmpjes aan door de stad te vervoeren: twee er voor en drie er achter! Als commen taar van omstanders hoorden we niets, ze keken er nauwelijks naar. Een schoenpoetser, die onze verbaasde blikken had ge- Geen schreeuwende kinderen volgd, grijnsde alleen „die bren- meer langs de spoorrails, geen gen elke namiddag de spoed- extra politie voor de buiten- pakketjes weg van t station, landse treinen. In de trein een och, vast geld en veel tijd, waar correcte bediening en vriende- zal je hard voor lopen dan, en lfjk personeel, dat zelfs grapjes't leven heeft toch weinig zin", maakt met de Nederlandse rei-We zagen een jongen van zes- zigers, en een man met koffie jjerli ook ,tin overheidsdienst", voor je ophaalt in Osnabruck. me{ poststukken in een mand, Het was een belevenis, dit alles (jje gemoedereerd in een plant- op te merken. De grote steden soen sigaretten zat te draaien zijn nog niet opgebouwd, lilig van peukjes en onderwijl met, ook het puin is niet ge- briefkaarten doorlas. Hij scheen ruimd, op incidentele plaatsen wet leven wel aardig te vinden, na. Maar er staat veel in de was zeer jn de lectuur ver- steigers, kleine herstellingen zijn diept ora iemand te horen of gereed gekomen, en nieuwe stra- te zien> en iiet af en toe een ten in aanbouwtja, systeem- itIi,l gehinnik horen bij een voor loos, langzaamhet IS er in bem interessante passage ieder geval. Bondsdag Geref. Vrouwen. De Bond van Geref. Vrou wenverenigingen heeft te Haar lem zijn bondsdag gehouden, In verband met de grote toeloop werd op drie plaatsen verga derd. In het Concertgebouw werden 's morgens huishoudelijke zaken behandeld, terwijl in een twee tal kerken gesproken werd over de waarde van gezond gezins leven. 's Middags werd in alle drie bijeenkomsten gesproken over de plaats van de vrouw in de kerk,, resp. door dr N. J. Hommes van Rotterdam-Hilligersberg, ds Joh. Meynen te 's-Gravenhage en ds J. J. Beukenkamp van Deventer. Tot bestuursleden werden ge kozen mevr. Tj. Barkmeijer Timmermans, mevr. H. A. Visseher Duursema, mevr. A. KelderVisser en mej. M. C. de Witte te Goes. MAAR NU DE BEWONERS! Met de bewoners is het anders opeen kier: thee met biscuitjes) teld Een spoorwegman> die on rlo moHnrla hnif .\;l nnaoe hot a en de mededeling „Meneer, het is zo dadelijk uit de achterste I uul' nveij"1 wagen van de trein zal stappen blij dend resultaat. Als de Duit- om twee volg wagens aan te *er goed wil is de hoffelijkheid t maakt minzaam ..vooroorlogs meenden we als pr^tje. 'Hij heeft een lange zwarte kiel van ruwe stof, een echte Duitse pet met grote klep, een hamer in de linkerhand „vooroorlogs", meenden we als gevolgtrekking te kunnen neer schrijven. BRITSE MEDEWERKING. Hannover, met de Technische z n Over het algemeen is de in druk, dat de vrouw weer gelijk in oeroude tijden, het meeste werk verzet. Het herstel van het zakenleven en zij, die daarbij zijn betrokken, maken nog de beste en toonaangevende creatie van Duitse opbouw. De Westduitse regering en de tentoonstellingen van de laatste tijd, gevolgd door nieuwe overeenkomsten met het buitenland, zijn even zovele be langrijke lichtpunten. Het uit- gelapte wasgoed van Lohne- Westfalen, en de wufte mormels van een „Merrico Ballroom" in rechter glijdt ongemerkt Messe "van *20^-30 Mef 1949*'was 9aar de deurknop, waar een paar aanleiding tot deze reis. Het koperen schroeven los zitten spijt ons maar, dat wy U slechts Kerwyl hij doorpraat, zien we er een klein percentage van onze dne uitgedraaid in zijn zak ver- Bad-Oeynhausen, zijn dan pha- ind rukken kunnen weergeven dwijnen, die al aardig rammelt sen in een evolutie tot iets ondanks de intensiviteit waar-1van meer dergelijk goed! Naarbeters. Het is allemaal zo ont- mee we de geboden gelegenheidde opbrengst van deze „handel" zettend moeilijk en de mens wil hebben aangevat om de heden-hebben we niet gevraagd. Iets het alles zo graag uit eigen daagse toestanden goed te leren kennen! In dit verband past ons een woord van uitbundige lof voor de schitterende medewer king, ondervonden van de zijde der Britse autoriteiten. Het heeft ons in het hotel zowel als daar buiten aan letterlijk niets ont broken. De maaltijden waren steeds overvloedig en de service overtrof in sommige opzichten die van de Nederlandse hotels. Het tentoonstellingsterrein ligt ruim tien km. buiten de stad, en de Russische grens nog wat verder, doch we hebben er geen stap hoeven te lopen: Een nieuwe Kapitan-personenauto van de Opel-fabrieken kunnen we U aanbevelenwy zullen voor al de daarbij horende snelheids meter niet vergeten! Dank zij de nieuwe dienst regeling van onze vooral sinds kort weer hogelyk geprezen Nederlandse Spoorwegen, is het mogelijk om zonder overstappen in een speciale luxe wagon, in eens naar Hannover te gaan. Met de trein uit Schiedam ver trokken we. Zo 's morgens om 10 minuten over 8. In Nederland praten we altijd graag over het weer en wij hadden alle reden die morgen daarover in onze knollentuin te zijn: een verruk kelijke volle zon goot haar straienrykdom uit over stad en land, over het verkeer op drukke kruispunten, de ijverige boeren op de dampende .akkers, en dat sliertje reizigers op het knusse perron van de jeneverstad. Toen we korte tijd later op verende kussens naar de Oostgrenzen snorden, met onze kranten, pap- perassen en een kop koffie mocht de reis dagen duren hoe onverbiddelijk echter schrijft de reisgids minder dan tien uur voor OOSTWAARTS. Oostwaarts, het voormalige Derde Rijk in. Misschien dat al les ons te zonnig en vol lente- kleuren toelachte, maar we had den geen gevoel van wrevel, eerder van medelijden in ons hart. Daarbij verbazing en be wondering. Zeker, wij hebben voornamelijk in Hannover met verscheidene mensen gesproken die Duitsland goed kennen, zo als Nederlanders, die er al jaren wonen, en correspondenten van buitenlandse verderop moesten vier grote kracht klaar spelen, maar we kerels het gras van de bermhebben zo waar toch weer eens maaien en wat struiken opsnoei- reden, optimistisch vooruit te en. Ze pruimden en ze kletsten zien.... maar, tot er een conducteur over i (In een volgend artikel wat de rails kwam gelopen „Arbei- meer over de Messe.) Overeenstemming in de wandelsport. Het N.O.C. deelt mede, dat tussen de Ned. Wandelsportbond en de Ned. Bond voor Lichame lijke Opvoeding een overeenkomst werd gesloten, waarin werd be paald, dat -beide bonden zullen streven naar een allesomvattende organisatie voor de wandelsport voor geheel Nederland. De „Soerabaja" maakte zeer snelle vlucht. De K.L.M. Constellation „Soe rabaja", die vórige week uit Ne derland vertrok, heeft op het traject MauritiusBatavia een zeer snelle vlucht gemaakt. Zij had voor de eigenlijke vliegtijd slechts nodig 12 uur 48 minuten. Normaal heeft men voor dit tra ject 14 a 15 uur nodig. Gezag voerder Snitslaar kon door te profiteren van een in deze tijd van het jaar op een hoogte van ongeveer 6000 meter boven de Indische Oceaan voorkomende passaatwind deze snelle vlucht maken. Uitslag Surinaamse Staten verkiezing. Woensdag is de officiële uit slag der Surinaamse Statenver kiezing bekend gemaakt. De nationale partij Suriname heeft 13 zetels verworven, de verenig de Hindostaanse partij 6 en de Surinaamse landbouworganisa tie 2. De nationale partij Suri name heeft dus de volstrekte meerderheid behaald. Meer service en het is goedkoper! Eindhoven is een der eerste steden in Nederland waar de mobilofoon in het groot zijn in trede doet. Een particuliere taxi onderneming te Eindhoven heeft zijn wagens van een Philips mobilofoon voorzien, waardoor de chauffeurs in staat zijn voort durend telefonisch contact te onderhouden met de taxi-cen trale. De voordelen van met een mobilofoon uitgeruste taxi's zijn velerlei: allereerst is men in staat het aantal z.g. lege kilo meters (het te rijden aantal km zonder passagier) aanmerkelijk terug te brengen. Thans bedraagt dit in Eindhoven ong. 50 Men hoopt dit door de mobilo foon terug te kunnen brengen tot 20 Een verlaging van het aantal lege km zou een verla ging van de „voorrijdkosten" (die thans landelijk 75 cents max. bedragen) kunnen mee brengen, waardoor de taxi tarieven als geheel goedkoper zouden worden. Bovendien is de service, die met „mobilofoon-taxi's" kan ge geven worden, groter: immers de centrale post weet op ieder moment precies waar zich de taxi's bevinden, en kan dus naar iedere nieuwe aanvrager de Bijzonder Gerechtshof hield zitting te Zierikzee, Bunkerbouwer verwerkte voor 7'/2 millioen. Het Bijzonder Gerechtshof, dat Woensdag zitting hield te Zierik zee, had een drietal zaken te berechten van Schouwen-Duive- Ianders, die zich op velerlei wijzen misdroegen in de bezttings- tijd en zich daardoor de haat van de bevolking op de hals haalden. De eerste zaak was die tegen steeds dreigde, f 1470.neer en Joh. Moerland, bakker uit Nieu- Papeveld f2150.—. Getuigen werkerk. Moerland was zo'n kwamen een en ander bevesti- N.S.B.-er, die niets naliet om de ëen- Onder hen was Burgemees- bevolking te tonen, welk een ter Van Eeten, die na verteld macht hij had. Hij was o.m. te hebben hoe Moerland de voor kernleider van de Germaanse het water vluchtende bewoners S.S. De man zorgde, dat de had uitgelachen, verklaarde, dat) Sicherheitspolitei te weten kwam Moerland m Nieuwerkerk met dat de caféhouder Felius te Nieuwerkerk geen N.S.B.-ers wilde laten vergaderen in zyn zaak. Zoveel succes'had hij er mee, dat de N.S.B. inderdaad in terug behoefde te komen! Erg oprecht was Moerland niet in zijn verklaringen. Hij draaide er steeds om heen. Dit conclu deerde de proc.-fiscaal ook in het café vérgaderde, maar I z«n requisitoir en hij eiste 9 jaar prompt op sluitingstijd in don ker werd gezet door Felius, waardoor de vergadering van de heren onder veel geschreeuw beëindigd moest worden. Een an met aftrek. De verdediger, mr Klaassen uit Den Haag, drong op clemen tie aan, omdat M. door de „ho gere heren" gebruikt werd en dr feit was, dat hy gehoorzaamer ondanks alles toch ook nog aan Kringleider Ilcken rappor-gunstiger verklaringen waren, teerde, dat ds Westerhof te Nieu-1' Een en ander deed het Hof werkerk voor H. M. de Konin- besluiten Moerland te veroor- gin bad. Idealen scheen hij ook delen tot 7'/2 jaar gevangenis- te hebben. Op zijn manier dan. J straf met aftrek sedert 16 April I Moerland wilde gelden bijeen-4945, ontzetting van de rechten brmgen om de gedupeerde bak-, voor het leven en hem het recht kers bij hun terugkeer naarvan cassatie te geven gedurende Schouwen fmanciëel te steunen, I acht dagen, dit vertelde hij althans. De eni-I np w, ge mogelijkheid om aan geld te I komen was voor hem blijkbaar de P^'ode van Mei 1942 naar bakker Brouwer en winke-1 Februari 1944 zijn via het lier M. C. Papeveld te gaan en Arbeidsbureau te Zierikzee 400 hun te vertellen, dat zij alleen a Schouwen-en-Duivelan- in Zierikzee mochten blijven, jc1ers naar Duitsland getranspor- wanneer ze hem resp. f 70.en teerd. Hieraan verleende Reinier de Waal, geboortig uit Bruinisse, f 50.betaalden. Grotendeels was de stad n.l. geëvacueerd. Brouwer telde, bang voor re- zijn volle medewerking. Zelf be- presailles van referent Korte of!weerde hij natuurlijk van niet, bladen, dan weet anderen, waarmee Moerland toen de President van het Ge rechtshof, mr Bloemers, hem ondervroeg. Maar de feiten spraken een al te duidelijke taal. Daar was bijv. het geval van Papeveld, van wie dokter Van Hoorn ge zegd had, dat het levensgevaar lijk voor hem was wanneer hij in Duitsland zou komen. De dok ter vertélde dit aan De Waal op het Arbeidsbureau en drong aan op herkeuring. Die kwam niet en enkele dagen later zat Pape veld al in Duitsland waar hij inderdaad is overleden. De Waal vertelde, dat hij zijn best er voor gedaan had maar bij het Hof wilde dit er niet in. Temeer niet omdat waarvan men hem ook beschuldigde De Waal zich „nergens van bewust" was. Brieven n.b. door hem zelf onder tekend, waren hem niet of niet meer bekend. Na zijn verblijf in Zierikzee ontplooide De Waal ook in Val- kenswaard nogal wat activiteit op hetzelfde gebied. Volgens Timmerman, die wegens ziekte schriftelijk getuigde, zouden on geveer 500 mensen naar Duits land zijn gegaan en als leider van het bureau had De Waal de uitzending van verschillenden kunnen voorkomen. De Waal zelf verklaarde zo weinig mo gelijk te hebben gedaan en dan vaak nog op aandrang van de Duitsers. Niettemin meende de proc.-fiscaal, dat hij veel meer had kunnen voorkomen al neemt men ook aan dat de leiders van Arbeidsbureaux het erg moei lijk hadden. Hij zag De Waal als schuldige voor het uitzenden van Papeveld naar Duitsland en noemde de feiten buitengewoon ernstig. 13 jaar met aftrek was zijn eis. Mr Sepers uit Goes, de ver dediger, wees er nog op, dat er (Ingez. mededeling, advert.) vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 30 cc Naar hei Amerikaans door BESSY KIVING 43) o— Weer volgde een lange stilte' en toen kwam hij heel dicht bij1 haar staan en zei: „Vier jaar heb ik een proef neming gedaan zo'n proef-1 neming, zoals mensen zo vaak proberen en dan altijd geloven, dat het meer is dan kinderspel en half hopen, dat de wijsheid I van hun twijfelleer, bevestigd 1 zal worden door de uitslag. Toenj ik wegging, liet ik het sleutel tje van myn persoonlijke les-, senaar achter in jouw hoede, en: liet je beloven, dat je het alleen onder zekere omstandigheden zou openen. Die omstandigheden j zijn niet gekomen en dus mocht! je de kast niet openen. Ik zei,' dat ik jou de sleutel toever trouwde, maar dat deed ik niet.' Ik wist zeker, dat je mijn ver trouwen zou teleurstellen. Het was geen vertrouwenszaak, maar een verleiding, en ik dacht dat geen meisje of vrouw die zou kunnen weerstaan. Nu ben ik hier om het verslag te horen van je betrekking als opzlchte- res en ik zeg er bij, dat ik aan je twijfel. Waar is de sleutel?" Zij haalde een klein ivoren doosje uit haar zak, opende het, haalde het sleuteltje er uit en gaf het hem. „Meneer Murray, het was een vertrouwen, dat ik u niet ge vraagd heb, dat zeer pijnlijk voor me. was, omdat het ge heimhouding voor uw moeder eiste, maar dat ik nooit gebro ken heb. Hier is de sleutel, maar van de inhoud van de graftombe weet ik niets. Het was niet mooi van u een kind zo op de proef te stellen, als u deed; door mijn nieuws gierigheid op te wekken en dan het middel, om die te bevredi gen, mij in handen te geven." Toen hij het sleuteltje aan nam, zag zij, dat zijn hand trilde en hij plotseling bleek werd. „Edna Earl, ik geef je graag n'og één kans om mij de waar heid te zeggen. Als je zwichtte voor de verleiding, welke vrouw, welk meisje zou dat niet? zou het niet meer zijn dan ik verwachtte en je zou mij niet teleurstellen, want zo als ik zei, ik stelde geen ver trouwen in je. Maar als je toe gaf aan je nieuwsgierigheid wees dan eerlijk en beken het." Zij keek in zijn onderzoeken de ogen en zei: „Ik heb niets te bekennen." Hij lei zyn hand zwaar op haar schouder en zijn stem was ernstig, vurig, smekend en trilde toen hij vroeg: „Kun je mij zo aanzien en zeggen dat je nooit de sleutel in dat slot gestoken hebt? Edna er hangt meer van je woorden af, dan je denkt. Wees eerlijk, alsof je voor God stond. Ik kan je vergeven, dat je in mijn pa pieren gesnuffeld hebt, maar ik kan je niet vergeven, dat je me nu bedriegt." „Ik maakte het nooit open. Ik heb de sleutel nooit in het slot gehad behalve eens, ongeveer een week geleden, toen ik de tombe vol spinrag vond en de sleutel er half instak om een spin er uit te jagen. Ik geef u de plechtige verzekering, dat iic het nooit openmaakte, het nooit van binnen zag. Uw verwach ting is niet erg mooi en onjuist nadelig voor u en beledigend voor mij." „We kunnen het onderzoeken en als ik je werkelijk verkeerd beoordeelde zal ik je hiervoor voldoening geven." Terwijl hij haar hand zo ste vig vastgreep dat zij niet los kon komen, duwde hij haar naar de Taj Mahal" en stilstaand deed hij 't sleuteltje in 'tslot. Het klonk dof, toen hij het omdraai de en daarna wachtte hij even en keek haar strak aan. Haar gezicht was met een blos bedekt en zjj keek trots, beledigend en ook bedroefd; hij was bleek als marmer en zij voelde het snelle kloppen van zijn bloed en zag de aderen op zijn voorhoofd op zwellen. „Als jij je getrouw aan je be lofte hebt gehouden, zal er een lichte ontploffing plaats heb ben, als ik de tombe open." Langzaam draaide hij öe sleutel nog eens om en toen het deurtje opensprong en draaide op zijn gouden scharnieren, ging er een pistool af. Edna schrok onwillekeurig, niettegenstaande de waarschu wing en greep zijn arm een ogenblik, maar hij nam absoluut geen notitie van haar. Hij liet haar hand los en de zijne hing langs zijn zijde slap neer en hy leunde voorover en boog zijn hoofd op het marmeren gewelf van de kleine tempel Hoe lang hy daar stond, wist zij niet; maar de weinige minuten sche nen haar oneindig, terwijl zij zwijgend naar de bewegingsloze gestalte keek. Hij stond zo roerloos, dat zij dacht, dat hij om de een of an dere, haar onbekende reden, zijn bewustzijn half verloren had; en hoewel zij het vreselijk vond hem aan te spreken, zei zij zachtjes: „Meneer Murray, bent u ziek? Geef mij de sleutel van de deur, dan zal ik u wat wijn brengen." (Wordt vervolgd.) toch ook mensen waren, die vonden, dat De Waal niet zo kwaad was als men hem in het algemeen afschilderde. De uitspraak van liet Hof was: 12 jaar gevangenisstraf met aftrek sedert 16 Mei 1945, ont zetting rechten, alsook het recht openbare ambten te bekleden en recht om binnen 8 dagen beroep in cassatie aan te tekenen. BUNKERBOUWER. Er zijn heel wat aannemers, die het niet konden nalaten de Duitsers een handje te helpen met het bouwen van de Atlantic- wal. Anth. K. Giljam, geboortig van Scherpenisse, was één van hen. Zijn jeugd was geen onbe zorgde geweest en toen hij het bracht tot ambtenaar van het Waterschap „Schouwen", was dat een verdiende promotie. Wat hem echter bezielde om als aan nemer voor de Duitsers grote en kleine bunkers en andere rom mel te gaan bouwen, schijnt hij nu nog niet te begrijpen. Misschien was het zijn eer zucht omdat hij zodoende soms rond de 500 mensen in dienst kon hebben? Misschien ook niet, want hij was een humane werk gever, een joviale dikkert. 'tKan ook zijn, dat de financiële resul taten van zijn aanvankelijk sober begonnen arbeid hem naar het hoofd stegen. In elk geval: hij bouwde op Schouwen en bij Den Helder voor een IVs millioen gulden bruto en wist als zuivere winst in 't geheel een slordige f 800.000 te boeken! Hij kocht daar enkele huizen voor, ook Jodenhuizen, maar dat wist hij toen niet precies. Ook kocht hij voor twee ton aan goud en zil ver. Al het geld is inmiddels door de belasting opgeslokt be halve dit laatste. Dat is zoek. Wel is Giljam enige tijd in Brussel geweest, maar daar is het ook niet vertelde hij. Vreemd vond het Hof het toch, dat hij niet meer weet waar hij in Brus sel gewoond heeft. Navraag kan daar dus niet gedaan worden. Giljam, die reeds voor de oor log, zeer zeker onder invloed van Ilcken tot de N.S.B. toetrad, gaf eerlijk alles toe. De proc.-fiscaal eiste 7 lé jaar met aftrek. Mr Kuipers uit Bergen op Zoom merkte als verdediger op, dat Ilcken Giljam in de N.S.B. zijn ideaal had doen zoeken. En eenmaal zover was het dan ook niet zo vreemd, dat Giljam voor de Duitsers ging werken. Gezien zijn omstandigheden en die van zijn vrouw en kind, alsmede zijn goede inborst, drong mr Kuijpers aan op clementie. Uitspraak doende veroordeel de het Hof Giljam tot 6 jaar met aftrek sedert 19 Sept. '45 en ontz. rechten voor 15 jaar. OostenrijksRussische onderhandelingen over Donau mislukt. De Oostenrijkse minister voor het vervoerswezen Uebeleis heeft tegenover Reuter ver klaard, dat de onderhandelingen I met de Russische autoriteiten over een wederom open stellen van de Donau voor het Oosten rijkse scheepvaartverkeer zijn mislukt. De Russen schijnen niet van zins te zijn de onderhandelin gen voort te zetten. Een hier over aan hun gerichte brief van de Oostenrijkse minister voor het vervoerswezen bleef onbe antwoord. Een chauffeur in gesprek met de centrale. Links voor het stuur het bedieningsschakelbordje. De luidspreker voor ontvangst is onzichtbaar ingebouwd. dichtstbijzijnde taxi zenden. Dit bespoedigt het voorrijden en verlaagt het aantal „loze" kilo meters. Wij hebben een- demonstratie- rit met zo'n taxi gemaakt, en we bleven gedurende de hele rit op de hoogte van de route van alle andere taxi's (via de cen trale post). De ontvangst is duidelijker dan een telefoon en storingen, ook in het centrum van de stad, kwamen niet voor. Motie-Roosjen door Tweede Kamer aanvaard. In de Woensdagmiddag ge houden vergadering der Tweede Kamer heeft de heer Goedhart (Arb.) verlof gevraagd tot de regering vragen te mogen rich ten omtrent de plannen, welke bij haar bestaan t.a.v. de repa triëring en de demobilsatie van troepen in Indonesië, de uitzen ding van aflossingscontingen ten en omtrent het onderzoek naar de gedragingen der troe pen in Indonesië. In een vol gende vergadering zal hierover worden beslist.- Vervolgens kwam aan de orde de interpellatie van de heer Roosjen (A.R.) i.v.m. het ver breken van het overleg met de onderwijzerssalarissen. De regering zou n.l. hebben medegedeeld, dat zij geen nut ziet in verder overleg met ds organisaties en de herziening der salarissen zelf ter hand zal ne men zonder gebruik te maken van medewerking der organisa ties. Minister Rutten antwoordde, dat het voorstel der Alg. Ned. Onderw. Federatie z.i. niet reëel was en daarom niet voor dis cussie vatbaar. De achterstel- lingswaan der onderwijzers De- rust z.i. op een misverstand. Na uitvoerig te zijn ingegaan op het verloop der onderhandelingen zeide de minister, dat als ds wens tot redelijk overleg wordt kenbaar gemaakt, de regering dit niet zal afwijzen, maar men zal goed doen zich te bezinnen op een aanvaardbaar punt van uitgang. Na een discussie, waaraan vele leden deelnamen, werd een motie van de heer Roosjen aan genomen, waarin de regering wordt verzocht het verbroken contact te herstellen. Terroristen-aanslagen in Indonesië. Op de grote weg naar Cheri- bon werd Maandag tussen Tomo en Kadipaten een auto bescho ten, waardoor de inzittende Mochtar, hoofd der afdeling contacten voor Islamitische za ken van het ministerie van On derwijs en Eredienst van Pa- soendan dodelijk werd getrof fen. Nabij Krebet in het Malangse zijn drie vrachtauto's in een val gelopen. Van de passagiers wer den 4000 gulden geroofd en de gehele vracht werd gestolen. Tussen Malang en Lawang werd een bus door een bende aangehouden. Alle passagiers werden beroofd van geld en kostbaarheden. Een naderende auto deed de bende verdwijnen en redde daardoor de enige Europese passagier, wie gelast was uit te stappen. Een personentrein van Dj em ber naar Soerabaja werd Maan dagmiddag in het Pasoeraanse tot ontsporing gebracht, waarna de trein onder vuur werd ge nomen, hetgeen onmiddellijk werd beantwoord door de in de trein aanwezige militairen. Een passagier werd zwaar- en drie licht gewond. ALEXANDER NAAR HONGKONG. De Britse minister van Defen sie, Alexander, is per vliegtuig van Northolt naar Egypte ver trokken om vandaar door te reizen naar Hongkong, waar hij studie zal maken van verdedi gingsmogelijkheden. Soedirman in bergen tussen Ponorogo en Patjitan? Uit Madioen werd gemeld, dat de republikeinse generaal Soe dirman thans in de bergen tus sen Ponorogo en Patjitan ver blijft. Hij zou op zijn vlucht uit Djogja door twee schoten in de borst zijn getroffen. Van deze verwonding is hij nog niet her steld. Hy zou thans optreden als adviseur van de T.N.I. en het ïtudentenleger in dit gebied. vim T.B.C.-BESTRIJDING. Ik las in een van de kranten: „De minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting heeft aan de stichting „De Klokken- berg" toestemming uerleend tot de bouw van een katholiek (be doeld is een rooms-katholiek sanatorium voor t.b.c.-patiënten onder Molenschot aan de grote verkeersweg BredaTilburg. De eerste spade zal binnen kort worden gestoken en men hoopt einde 1953 het complex in gebruik te kunnen nemen. Het nieuwe sanatorium krijgt een capaciteit van 550 bedden, waarvan er voorlopig 510 in ge bruik zullen komen." Op zichzelf niets tegen deze roomse activiteit. Ook in het Zuiden is drin gend behoefte aan sanatoria. Helaas! Maar dit geldt ook voor het Prot. Christelijke volksdeel. Waar blijft een dergelijke Prot. Chr. inrichting voor het Zuiden? (Speciale correspondentie.) De landbouwattaché van de Ne derlandse legatie te Wellington (Nieuw Zeeland) Ir H. de Bruin, heeft als zijn mening uitgespro ken, dat Nieuw Zeeland jaarlijk3 duizend Nederlandse landbouwers, arbeiders en dienstboden zou kun nen gebruiken. De heer De Bruin vervolgde, dat schitterende rap porten zijn ontvangen van de zijde der Federatie van Landbouwers over de kwaliteit der Nederlandse landbouwkrachten, die verleden jaar zijn aangekomen. De fede ratie is thans de nauwkeurige bij zonderheden aan het verzamelen van haar verschillende vertakkin gen, zodat een immigratie-plan aan de regering kan worden voor gelegd. Telefonische en andere mede delingen worden dagelijks ontvan gen, niet alleen van de landbou wers zelf, maar ook van tehuizen, pensions en hotels. Het wordt wenselijk geacht, dat alle Neder landse emigranten naar pasten zullen gaan, waar onderdak be schikbaar is. In December vertrok de „Vo- lendam" met ongeveer achttien honderd Nederlandse emigranten naar Australië. Een kleine groep (wij menen aclvtteien man) ging naar Nieuw Zeeland. De toelating van deze groep was een proef. De Nieuw Zeeland- se regering had tot nu toe alleen Engelsen binnengelaten. Nu wilde men het echter eens met vreem delingen proberen en Hollandse boeren jongens viel de eer te beurt hun land te vertegenwoordigen als de eerste groep vreemdelin gen. Voor deze achttien jongelui waren 1600 aanvragen binnenge komen van bedrijven, die gaarne deze werkkrachten wilden heb ben. De Nieuw Zeelandse jongelui werken liever in de stad dan op een eenzame farm. De Nederlandse regering had een half jaar tevoren de land bouwkundige ingenieur, H. de Bruin uitgezonden om eens pools hoogte te nemen en hij heeft ook gezorgd, dat de jongens terecht kwamen op bedrijven, waar de verzorging goed was. Een en an der werd persoonlijk door Ir. de Bruin gecontroleerd en dat onze jongens in de smaak vallen, is wel uit bovenstaand bericht te zien. Bond Geref. Vrouwen verenigingen (Art. 31 K.O.) De Bond van Verenigingen van Geref. Vrouwen (Art. 31 K.O.) hield te Amsterdam zijn zeer druk bezochte jaarvergade ring. In de ochtendvergadering sprak mevr. L. G. A. Bremmer- Lindeboom over „Tempelbouw", waarbij zij in 't bijzonder stil stond bij de plaats van de vrouw in de kerk. Zij bepleitte uitbouw op dit punt en gaf aan hoe da vrouw ook in de eigen gemeente een bijzondere hulp kan zijn. In de middagvergadering sprak prof. C. Veenhof te Kampen over „Geloofszekerheid in ons dagelijks leven". Door Ds H. Vogel te Amster dam-Zuid, werd een slotwoord, gesproken. De bond telt thans 180 aan gesloten verenigingen. Dr L. Beel heeft gistermorgen zijn bevoegdheden als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon overgedragen aan zijn opvolger^ de heer A. H. J. Lovink, die enkele uren tevoren uit Neder land was aangekomen. Bij de plechtigheid van de ambtsover dracht waren een aantal burger lijke en militaire Nederlandse autoriteiten aanwezig, de leden van de voorlopige federale re gering, de leiders van de door de Nederlanders gevormde sta ten,-de leden van de commissie van de V.N. voor Indonesië en de leden van het corps consu laire. Van republikeinse zijde waren geen vertegenwoordigers aanwezig. Dr Beel, die voor zyn bestuurs- overdracht een dagorder aan de strijdkrachten had gericht, ver klaarde, dat hij zijn ambt had neergelegd omdat hij de voor waarden van de kortelings tot stand gekomen Nederlands-Re publikeinse overeenkomst over het herstel van de republikeinse regering te Djogjakarta als „on aanvaardbaar" beschouwde. Hij wees op de moeilijkheden, die nog overwonnen moeten worden en wenste zijn opvolger goed succes.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2