Kommandantura te Berlijn. L NIEUWS Vrije stemming voor Gemeentebestuur Strijd tegen communisme, maar ook tegen sociaie reactie. Enorme pakhuisbrand te Amsterdam- Mariniers weigerden medewerking bij afbranden van kamponggedeelte. „Chief-president" van „Particulier Initiatief" voor de rechtbank. en nog eens scholing. Vorming van nieuwe vier-mogendheden Dreigt er pokkengevaar voor ons land? SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Scholing 1 n ë- Men vreest voor import van pokken-virus uit Batavia. Beneliix-conferentie te Brussel. Vleermuis verwekte consternatie. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- *tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Wolstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkitraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1269 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 3 JUNI 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.24 u., onder 20.53 u. Maan op 12.33 u., onder 1.43 u. E K. 4.27 u. Hoogwater op Zaterdag 4 Juni: Vlissingen: 7.37 u. 1.66 m., 20.00 u. 1.45 m. Terneuzen: 8.02 u. 1.89 m., 20.27 u. 1.67 m. Wemeldinge: 9.03 u. 1.59 m., 21.30 u. 1.29 m. DE DRIE WESTELIJKE GEALLIEERDEN STELLEN VOOR n leidende kringen 1 zich voortdurend bezig met het werkloosheidsvraagstuk. Dat Is te verstaan. Wat baat het toch als da arbeidsvoorwaar den weinig te wensen overla ten, wanneer straks de kans om emplooi te vinden ontbreekt? Nu is wat ons land betreft de toestand niet onbevredigend. Op 1 Mei j.l. was het aantal werklozen teruggelopen tot 37.800. Omtrent de toekomst valt weinig te zeggen. Er is een vrij grote kans, dat in de landbouw de werkloosheid zal toenemen, waar tegenover staat, dat tuin bouw en fruitteelt misschien meer arbeidskrachten zullen vragen. In de eerste plaats echter is het oog gericht op een sterke uitbreiding -van de industrie. Daar ligt, volgens het oordeel van de deskundigen, de enige oplossing. Dit is evenwel gemakkelijker gezegd, dan gedaan. Voor uitbreiding van de industrie zijn nodig grondstoffen en machines, maar vooral: grote vak manschap. Er is toch voor onze industrie alleen een kans, als de artikelen goed en goedkoop kunnen wor den gefabriceerd. En dat is alleen mogelijk, met prima vakarbeiders. Daarvoor is nodig, terecht werd daarop door „De Gids" de aandacht gevestigd scho ling en nogeens scho- De Nederlandse arbeiders hebben de kwaliteiten om prima vakarbeiders te zijn. Maar deze kwaliteiten zullen ontwikkeld moeten worden. Dat is een per soonlijk-, maar ook een na tionaal belang van de eerste orde. Veel meer dan nu, zal daar mee bij de inrichting van ons onderwijs rekening moeten wor den gehouden. Het is zó gezien, een veeg te ken, dat onze Ulo-scholen over bevolkt zijn, terwijb er voor het nijverheidsonderwijs naar ver houding veel minder belangstel ling is. De voorstellen der westelijke geallieerden, die gisteren te Parijs zijn gedaan, voorzien In bet vormen van een nieuwe geallieerde Kommandantura, het bepalen van de wijze waarop gestemd zai wor den, het treffen van voorzieningen betreffende het munt- en goe derenverkeer tussen de westelijke en oostelijke sectoren van Ber lijn en de wijze, waarop de geallieerden toegang zullen hebben tot Berlijn. De voorstellen voor de wijze dantura worden gewijzigd en in van stemmen zijn tweeledig. Zij overeenstemming gebracht met de betreffen onderwerpen, waarover beginselen voor haar functione- besiissingen kunnen worden ge- ring. nomen bij meerderheid van stem- De bezettingskosten zullen tot men en aangelegenheden, welke een minimum worden terugge- Slechts door eenstemmigheid kun-bracht. nen worden opgelost. Wysjinsky bracht in herinne- Voorgesteld wordt, dat de vier ring, dat Acheson had beweerd, geallieerde commandanten van dat de regel van eenstemmigheid Berlijn voorbereidingen zullenhet voor één mogendheid moge- treffen voor het houden van vrije lijk had gemaakt controle over verkiezingen in geheel Berlijn, die de drie andere uit te oefenen, onder controle zullen staan van Juist was echter, dat het bestaan vertegenwoordigers der vier mo- van dit artikel het onmogelijk gendheden. Het nieuwe gemeentebestuur zal een voorlopig karakter dra gen, maar over volledige bevoegd heden beschikken. Het zal zijn gemachtigd een permanente be- stuurswetgeving voor Groot-Ber- lijn op te stellen. Tegelijkertijd met de instelling van een voorlopig gemeentebe stuur zal de geallieerde Komman- maakt, dat de meerderheid zijn wil aan de minderheid kan op leggen, terwijl de minderheid haar wil nimmer aan de meerderheid kan opleggen, daar geen voorstel ten uitvoer wordt gelegd, indien één der leden hiertegen bezwaar heeft. Volgens Wysjinsky was het werk van de vroegere Komman dantura belemmerd, doordat de Amerikaanse commandant van Berlijn midden in een zitting plot seling verklaarde, dat hij naar huis ging om te slapen, omdat hij de volgende dag een heleboel werk had te doen. Deze „grofheid" had zijn weer slag op de Sowjet-Russisehe commandant en op de andere ge allieerde bevelhebbers van Berlijn. Bevin stelde daarop voor de zitting te verdagen. In die tijd kon het voorstel van Acheson worden vertaald, waarna de voor stellen van Acheson en van Wys jinsky paragraaf voor paragraaf in een geheime zitting zouden kunnen worden behandeld. Congres Intern. Chr. Vakverbond te Lyon. Besprekingen over China in Parijs? Volgens Reuters diplomatieke medewerker zijn diplomatieke waarnemers te Londen van me- j ning, dat tijdens de besprekingen te Parijs waarschijnlijk de toe- j komstige diplomatieke status van 1 de oorlogvoerende partijen in China in beschouwing zal worden genomen. Men concludeert dit uit de aankomst van twee vooraan staande persoonlijkheden uit het nationalistische China te Parijs, terwijl ook melding wordt' ge maakt van het arriveren van de Sowjet-Russische ambassadeur bij de Chinese regering, Roschin. Het jongste nummer van het „Nederlandsch tijdschrift voor geneeskunde" is voor een groot deel gewijd aan het pokken- gevaar voor Nederland in ver band met het veelvuldig voor komen van pokken in Indonesië. In een hoofdartikel, getiteld „Gewetensvragen" schrijft 'prof. dr J, J. van Loghem: „Is Neder lands geweten zuiver? Als van ouds, en opnieuw, moeten wij de vraag ontkennend beantwoor den. Voor vijf-en-twintig jaar stonden wü iets laconieker tegenover de van vaccinatie af- kerigen. De pokstof lag immers gereed, bij het eerste alarm ver vluchtigden de wneesle principi ële bezwaren en de dokters wa ren bereid te enten tot zij van uitputting en kramp in de arm niet meer konden. Thans zien wij het ernstiger." Dr H. Peeters, leider der af deling volksgezondheid van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst te Amsterdam bespreekt in een artikel het pokkengevaar voor Nederland in verband met het veelvuldig voorkomen van pokken in In donesië. Samenvattend schrijft dr Pee ters, dat „in Idonesië thans een pokkenepidemie heerst, tenge volge waarvan door de Neder landse regering Batavia, een deel van Java en een deel van Sumatra besmet zijn verklaard". CERTIFICATEN GEEN BEWIJS? Sterke twijfel wordt uitge sproken of „de certificaten, waarop als uitslag der vacci natie voor vertrek uit de tro pen „reaction of immunity" staat vernield, wel kunnen worden beschouwd als bewijs, dat de betrokkenen voldoen de tegen pokken zijn gevrij waard. Uit literatuurgegevens blijkt, dat vaccinatie in het begin van het incubatietijdperk niet steeds in staat is het uitbreken der ziekte te voorkomen en dat het niet onmogelijk is, dat de pok ken in dergelijke gevallen bij uitzondering een ernstiger be loop nemen, dan anders zonder Militair doodgeschoten te Malang. vaccinatie wellicht het geval ware geweest. De pokkenepidemie te Batavia heeft de dreiging van import van het pokkenvirus in ons land met zijn zeer slechte vaccinatie- toestand weer acuut doen wor den. Met alle mogelijke midde len moet er naar worden ge streefd de vaccinatie van kin deren van ongeveer een jaar te bevorderen, opdat wanneer on verhoopt massa-vaccinalie moet worden toegepast, het gevaar tot het uiterste minimum beperkt is. DE „BATAVIA" TERUG. Gisterochtend 9.45 uur is de K.L.M.-Constellation „Batavia" van de eerste lijndienst Amster damCuracao via Montreal en Havanna op Schiphol terug- dersgezinnen gekeerd. Een exportei per kip minder per periode. Naar wij vernemen moeten pluimveehouders ten behoeve van de export voor de periode jheer Serrarens een overzicht ge Belangrijke prae-adviezen werden uitgebracht. Tijdens het tweede na-oorlogse congres van het Internationaal Christelijk Vakverbond te Lyon, dat gisteren gesloten is en werd bijgewoond door 158 afgevaardig den, is bijzonder de nadruk ge legd op de stryd der organisatie tegen de communistische invloe den in de algemene vakbonden. De algemene secretaris, de heer P. J. S. Serrarens (Nederland) betoogde, dat gebleken was, dat het Wereldvakverbond een instru ment van het communisme is. Strijdend tegen het communisme moest de Internationale Christe lijke Vakorganisatie zich volgens hem evenwel ook richten tegen de bondgenoten daarvan, n.l. el lende en sociale reactie. Ds J. Overduin uit Amsterdam, Maurice Bouladoux, secretaris generaal van het Franse Chris telijke Vakverbond, en prof. dr Reinier Houben hadden prae-ad viezen uitgebracht over de bete-1 kenis van de ontwikkeling van de persoonlijkheid van de arbeiders, resp. in het gezin, in zijn beroep en in de maatschappij. De conclu sies van deze inleidingen en de daarover gevoerde discussies wer den samengevat in besluiten, waaraan het congres zijn goed keuring hechtte. In deze resolu tie wordt gevraagd: menswaar dige arbeidsvoorwaarden, be staanszekerheid, goede woongele- genheden, aanvulling van het loon door gezinstoelagen. Op grond van het prae-advies van prof. Houben stelde het con gres vast, dat het huidige kader van het arbeidscontract de be staanszekerheid voor de arbei- niet gewaarborgd heeft. Dit stelsel werd verouderd genoemd. Voor de arbeider werd medezeggenschap in de beslissin gen van de ondernemingen geëist, die later zal moeten uitgroeien tot mede-beheer der ondernemingen. Tijdens het congres heeft de waar de christelijke vakbeweging geen wortel heeft geschoten, Spanje wordt volgens de heer Serrarens uitgesloten, daar het de voor de vakbeweging nodige vrijheid niet garandeerde. Cana da, Oostenrijk en het Saargebied waren als leden toegetreden, ter wijl organisaties uit Vuurland en Equador zich hadden aangemeld. In een resolutie werd het se cretariaat opgedragen te trachten in Duitsland een christelijke vak organisatie tot stand te brengen. Het congres besloot deel te ne men aan de voorbereiding van een Europese federalisatie door <We stichting, van een Europese bewe ging voor christelijke arbeiders. Als bestuurslid werd o.m. herko zen de heer F. Fuykschot (Ne derland) van 5 Juni tot en met 2 Juli a.s. zeven eieren per kip leveren. In het voorafgaande tijdperk moes ten acht eieren worden geleverd. Kreeg de dief berouw? Aan een politiebureau te Am sterdam bezorgde de post een aangetekend stuk: een enigszins beschadigde enveloppe, geadres seerd aan de „melkboer" en in geven van de ontwikkeling der organisatie in da afgelopen drie jaren. Hij deelde mede, dat het verbond nog steeds in hoofdzaak West-Europese landen omvat, met uitzondering van Scandinavië, Britse delegatie naar Europese Assemblee. Twee ministers van het Britse houdende* f"28Ó'.''Enige'ciagen ge- kernkabinet, Herbert Morrison en leden had een melkboer aan dit??u§b Dalton, en de oppositielei- bureau aangifte gedaan van Winston Churchill, zullen deel diefstal van zjjn geldtas metuitmaken van deBritse delegatie circa f300, die hij even had la ten liggen op een vodden- kraampje. Dolgelukkig betaalde de melk boer de f 0,30 strafport en nam hij het verloren" gewaande in ontvangst. Vereniging van Nederlandse gemeenten. In de te Rotterdam gehouden vergadering van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten werden als leden van het be stuur herkozen mr P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, mr H. J. M. Loeff, burgemeester van 's-Hertogenbosch, de heer W. v. Elk, burgemeester van Bemmel, en de heer A. H. S. Stemerding, burgemeester van Oost- en West- Souburg. naar de Assemblée van de Raad van Europa. De Britse liberalen hebben aan alle liberale partijen in Europa een afschrift gezonden van een krachtig protest, dat de Labourregering de liberalen niet 'heeft toegestaan een vertegen woordiger te benoemen in de con sultatieve Assemblée van de Raad van Europa. ett u-eA&.ie%ing,erL In Numansdorp werden gemeenteraadsverkiezingen gehouden en zoals overal el ders werden door de vijf mededingende partijen de no dige circulaires verzonden. De V.V.D. meende meer te moeten doen en zo werd huis aan huis (ongeveer 1200 ge zinnen) verpakt in een loon zakje eén stukje toiletzeep bezorgd met een circulaire, waarop o.m. voorkwam: „Veel werd u beloofd, maar de V.V.D. begint met de daad. Wast uw handen van alle „politieke" onrein, waarmede u de laatste weken werd ge bombardeerd, met bijgaand stukje zeep." Toen men echter ter stem bus trok had de A.R. Partij aanplakbiljetten opgehangen met als opschrift: „Stemt zonder zeep maar met plezier de mannen van lijst 4". Berlijnse spoorwegstaking wordt voortgezet. Uit de uitslagen van de stem ming der West-Berlijnse spoor wegstakers over de vraag, of zij de voorwaarden van de onder Sowjet-Russische controle staan de spoorwegdirectie zullen aan vaarden, blijkt, dat een overwel digende meerderheid voor voort zetting der staking is. Voor voort zetting stemden 13.477 arbeiders en tegen voortzetting 398. Het Amerikaanse militaire be stuur te Berlijn heeft geweigerd een Sowjet-Russische eis in te willigen, welke inhield dat de West-Berlijnse politie uit de spoorwegstations in West-Berlijn moest worden teruggetrokken. Prijzen voor herenhoeden vrij. Wolvilten en haarvilten heren hoeden zijn niet meer aan prijs regeling gebonden, aldus lezen we in de Staatscourant. Jonge vrouw vermoord. i Gisteravond om half zeven is in het park Sonsbeek in de omge-, ving van het Lorentzmonument te Arnhem een moord gepleegd. Dei 30-jarige G. B. heeft de 22-jarige R. F. met een pistoolschot gedood. De vrouw was op slag dood. De dader werd ter plaatse gearres teerd en daarna in het poiitiebu-' reau opgesloten. De recherche stelt een onderzoek in. De aan leiding tot de dood was een ver broken verkering. Gistermorgen is op liet minis terie van buitenlandse zaken te Brussel een aanvang gemaakt met de besprekingen tussen de leden van het ministerieel comité der landen van de Benelux. De besprekingen stonden onder leiding van minister Spaak. Van Nederlandse zijde namen er aan deel de ministers Stikker, Lief- tinck en v. d. Brink. Het eerste punt, dat op de agenda stond, was de bespreking van de werkmethode der commis sie. Besloten werd over twee maanden opnieuw te Den Haag bijeen te komen. Het tweede punt betrof de com merciële en monetaire politiek der drie landen. Over dit punt werd langdurig van gedachten gewis seld, teneinde de verschillende ge zichtspunten met betrekking tot de verschillende monetaire zones der drie landen in nauwe samen werking met de O.E.E.S. te coör dineren. Als derde punt werden de maat regelen besproken, die genomen moeten worden ter verwezenlij king van de voor-unie, die van kracht moet worden op 1 Juli a.s. i De verschillende producten, die vrijgegeven zouden kunnen wor den voor het handelsverkeer, werden aan een onderzoek onder worpen. Als vierde punt werd de coör dinatie der investeringen bespro ken. Oorzaak nog onbekend. Vannacht omstreeks 1.15 uur is in de drie pakhuizen „De Drie Koorendragers" aan de Oude Schans te Amsterdam door nog onbekende oorzaak één der ern stigste branden sinds de bevrij ding uitgebroken. De pakhuis- ruimten, die onderverhuurd zijn aan verseliillende bedrijven en waar o.a. meubels, huiden en lom pen waren opgeslagen, stonden in een minimum van tjjd in lichter- laaien. De vuurgloed was in alle delen van de stad duidelijk zicht baar en tot ver in de omgeving hing een verstikkende rook. Geweldige hoeveelheden vod den, leer, meubelen en lompen werden een prooi van het vuur en daarbfj tevens de prachtige oude pakhuizen, waaronder „De Koo rendrager", welke dit hoekje van een hoofdstad zo beroemd hebben gemaakt. Om tien minuten voor half drie stortte met donderend geweld een stuk van de linker voorgevel van één der pakhuizen op straat. Dit gebeurde zeer onverwachts en één der brandweerlieden, de brand meester W. de Boer, kon niet meer tijdig wegkomen. Hij werd geraakt door een stuk gevelsteen en kwam in het water terecht. Gelukkig werd aan de overzijde1 van de gracht het ongeluk ge- merkt. Van alle kanten sprongen, mensen in het water, brandweer lieden en burgers en zij slaagden i er in de zeer zwaar gewonde en bewusteloos geraakte brandmees- ter op de wal te brengen. Hij is onmiddellijk naar het Binnen gasthuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Het was precies 3.43 uur Vrij dagmorgen, toen de commandant van de Amsterdamse brandweer, de heer J. B. Schuitemaker, de centrale seinzaal aan de Achter gracht kon doen melden: „Wij zijn de brand meester". De brandweer was, toen om 1.43 uur het alarm „grote brand" was gegeven, in enkele ogenblik ken met een overstelpende hoe veelheid materiaal op de plaats des onheils. Zes motorspuiten, drie ladderwagens, de stafwagen, een personeelswagen, een gereed schapswagen en de drijvende mo torspuit „Jan van der Heijden" bonden met drie waterkanons en 22 stralen de strijd aan. Niet min der dan 75 brandweermannen wa ren in touw. Drie van hen zijn hierbij gewond geraakt. Een grote handicap voor de brandweer was, dat zij geen be wegingsvrijheid had. Er boden zich slechts blussingsmogelijkhe- den aan de voorzijde, waar de gracht echter smal en gevaarlijk was. Om vijf uur vanmorgen rukte het grootste deel van het brand weer-materiaal in. Pogingen van de recherche om een onderzoek in de panden in te stellen, bleken voorshands nog onmogelijk, we gens de grote ravage en hitte. Gisternacht omstreeks half vijf was er grote consternatie op de Ceintuurbaan te Amster dam. De alarminstallatie van een bontzaak was in werking getre den én het brute lawaai van dit apparaat verscheurde de rust van de prille ochtend op ake lige wjjze. Op alles voorbereid trokken gewaarschuwde dienaren van de Heilige Hermandad het gebouw binnen. De inbreker zou geen kans hebben. Al wat men vond was een treurige, geschrokken en eenzame vleermuis, die door een open raam was binnengevlogen en onbekend met de menselijke techniek de onvoorzichtigheid had begaan het alarmapparaat in werking te brengen. Gerhard Eisler is te Dresden aangekomen. Zij werden veroordeeld, maar kregen gratie. De ministers Drees en van Maarseveen hebben op vragen van de lieren van der Goes van Na- ters en Vorrink betreffende de veroordeling van drie mariniers i. v. m. hun weigering tot het ge hoor geven aan het bevel tot jilat- branding van de kampong Soetod- jajan op Java, liet volgende mede gedeeld: De 6e Augustus 1947 werden dooi* compagnie „L" van het 3de Infanteriebataljon der mariniers- brigade in het vak ten zuiden van Malang de posten Kebonagoeng, Pakisadji en Kendalpajak bezet. Schier dagelijks werden vers ge legde mijnen gevonden, vooral op het weggedeelte ten Noorden van kampong Soetodjajan. Uitgezonden patrouilles naar deze kampong wezen uit, dat deze zeer dun bevolkt was, hetgeen blijkens ervaring er tevens op wees, dat de kampong werd ge bruikt door terroristische benden. Aangezien alle gevonden sporen i.v.m. het mijnen leggen leidden naar het kampongcomplex Soe todjajan, werd geconcludeerd, dat de mijnen werden aangevoerd door genoemde kampong. Aan de hand van deze gegevens en om eigen verliezen te beperken, acht te de compagniescommandant het tactisch noodzakelijk om het noordelijk gedeelte van de kam pong te doen afbranden, hetgeen op 11 Augustus 1947 is geschied. Deze maatregel werd be schouwd als militaire noodzaak niet alleen door genoemde com mandant zelf, maar ook door alle hogere militaire instanties. De bij de dienstweigering be trokken drie mariniers zagen in het in brand steken van het kam ponggedeelte echter slechts repre saille, daar toen niet en later evenmin is gebleken, dat de kam pong vijandelijke elementen her bergde. Zij meenden, dat een der gelijk optreden onwettig was en in strijd met de orde en het recht, dat de Nederlandse troepen in In donesië moeten brengen. De Zeekrijgsraad te Soerabaja en het Hoog Militair Gerechtshof in Indonesië hebben de vorenbe doelde verweren niet als juist aanvaard. T. a. v. de gestelde vraag of de regel „Befehl 1st Befehl" in de Nederlandse rechtsstaat gelding heeft, merken de ministers op, dat op de Nederlandse militair uiteraard in het algemeen een strenge gehoorzaataheidsplicht rust. Dit betekent niet, dat naar Nederlands recht de regel: „Be fehl ist Befehl" zou gelden in die zin, dat van bedoelde militair „kadaverdiscipline" zou worden gevorderd. Er kunnen zich omstandigheden voordoen, waaronder de ontvan ger van een dienstbevel bij uit zondering zijn medewerking aan de uitvoering daarvan mag en moet weigeren, wanneer dit bevel duidelijk in strijd met het Neder lands recht of het volkenrecht is. De ministers voegen er aan toe, dat de gratieverzoeken inmiddels zijn ingewilligd. Een sergeant-oorlogsvrijwilliger die bericht had gekregen, dat zijn vrouw en twee kinderen met de [patiënt, „Willem Ruys" zouden aankomen begaf zich, teneinde de laatste hand te leggen aan zijn nieuwe huis in Malang, Zondagochtend met een collega daarheen. In de buurt van de gevangenis te Lowo- kvvaroe sprong een achterband. De sergeant bleef bij de auto de wacht houden, terwijl de vriend een nieuwe band ging halen. Toen de vriend terugkwam was de ser geant doodgeschoten en bleek, dat twee brenns uit de jeep ontvreemd. „Een gewone opschepper", zegt de president, „Ik moest hem aanspreken met chief-president, maar eigenlijk was lijj excellentie, zei hjj", zo verklaarde de heer M. Brouwer uit Den Haag gistermiddag voor de Rotterdamse Rechtbank, waar zjjn gewezen baas op zijn 26e verjaardag terecht stond, ver dacht van oplichting. Het was R. Tli. F. Lombert uit Maastricht, die deze titel voerde. Hij was „chief-president" van de Vereni ging P. I., particulier initiatief tot liet doen van charitatieve werken. Het bestuur van de onlangs failliet verklaarde vereniging zou, na zich hier te lande te hebben te voorkomen, een schot op de bezig gehouden met wat hulpver- knaap loste, dat" hem «in de lening aan kinderen, charitatieve waren rechtervoet trof. De jongeman werken gaan verrichten op Cura- is naar het ziekenhuis vervoerd, sao en daartoe hadden de leden Overspannen jongeman bedreigde burgers met mes. Te Amsterdam begaf een 23- jarige jongeman, een zenuw- zich in de afgelopen nacht omstreeks één uur in overspannen toestand na in zijn woning alles kort en klein te hebben geslagen, op straat en bedreigde verscheidene voorbij gangers met een mes. Reeds waren de G.G.D. en de politie gealarmeerd toen de jongeman zo agressief optrad, dat een agent, om ongelukken van het bestuur met een aantal gezinsleden zich per vliegtuig der waarts begeven, maar o.a. op -grond van een rapport van het Centraal Archief- en Inlichtingen bureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon is het gezelschap door de autoriteiten teruggestuurd. Omstreeks drie maanden geleden is de „chief-president" gearres teerd. De president, Mr van Vollen- hove, bracht verdachte onder het oog, dat er niets zakelijks achter zijn onderneming zat en dat hij eigenlijk een gewone opschepper is, die allerlei leugens vertelde om belangrijk te schijnen. Mr J. van der Ven te 's-Gra- venhage, curator in het faillisse ment van „Particulier Initiatief", verklaarde, dat er een koffer vol bescheiden was, doch een behoor lijke boekhouding eii een huishou delijk reglement ontbraken. Ge tuige zegt zich te hebben afge vraagd hoe het mogelijk was, dat een vereniging, in welker bestuur notarissen zaten, de zaken zó kon behandelen. Er moet ruim f 50.000 geweest zijn. f 14 is er over, doch er is geen enkele verantwoording, waar het geld gebleven is. Getuige L. A. Beth, die notaris te Rotterdam is geweest, en thans verblijft In de strafgevangenis te Hoofn, verklaarde de statuten te hebben ontworpen. De tocht naar 'Curacao werd per vliegtuig gemaakt door 19 of 21 personen. De tickets werden uit de centrale kas betaald en van het overschot zou het gezelschap voorlopig leven. Voor charitatieve doeleinden bleef dus niet? over, stelde de-president vast. Maar de Nederlandse Bank had bij monde van Mr Dons toegezegd, dat f400.000 zouden worden overge maakt, als het werkprogram door de staten van Curacao was goed gekeurd, zo gaf getuige te ken nen. Uit het verdere verhoor bleek, dat de bestuursleden f 1000 per maand zouden toucheren en de „chief-president" meer. Op 13 Juni wordt het onder zoek voortgezet. Het totale bedrag, dat door de U.N.A.C. tot heden is bijeenge bracht, is 35.413.910 dollar, aldus een rapport van Trygve Lie. De drie westelijke militaire gou verneurs van Duitsland hebben de gewijzigde kieswet goedgekeurd. Geruchten over een ontslag aanvrage van Cripps als Brits minister van financiën zijn te Londen tegengesproken. Graaf Karoiyi, president der eerste Hon gaarse republiek in 1918, heeft wegens hoge leeftijd (hij is 74 jaar) ontslag aangeboden als Hon gaars gezant te Parijs. De ben zinedistributie in Frankrijk blijft voorlopig nog gehandhaafd. Een nieuw besluit van de Nat. Verga dering voorziet in de instelling van een dubbele prijzensector. Gruber, de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, heeft in een dagbladartikel verklaard, dat Oostenrijk onmiddellijke ontrui ming van het land door de ge allieerde troepen moet eisen en iedere verdere betaling van be zettingskosten moet weigeren, wanneer het vredesverdrag nog langer op zich laat wachten, Transjordanië, het koninkrijk van koning Abdoellah in het Midden- Oosten, is omgedoopt in het „Has- jemietische koninkrijk van de Jordaan". Er zijn geruchten, dat de vier ministers te Parijs een accoord willen sluiten om Italië tot de V. N. toe te laten. De eerste zitting van het internatio nale gezagsorgaan voor het Ruhr- gebied is gisteren geëindigd. Er is een secretariaat ingesteld. Officieel is te Berlijn tegengespro ken het bericht, dtit de vier ge allieerde commandanten bijeen zijn geweest. Kinderen hebben in de rivier de Loisach bij Gar- misch in Beieren een brok ura nium van ruim 2 kg. gevonden. Negen Duitsers worden in ver band daarmede beschuldigd van onwettig bezit en verkoop wan oorlogsmateriaal. De V. S. en Canada zullen hun oorlogsindus trie en hun militaire strategie coördineren. Dr Beel is gisteren per vliegtuig uit Batavia naar Ne derland vertrokken. Koning Leopold is gisteren te Parijs aan gekomen, waar hij aan golfwed- strijden zal deelnemen. Zijn vrouw en prinses Josephine Charlotte vergezellen hem. Gistermorgen heeft een Spitfire van Twenthe een geslaagde noodlanding ge maakt tussen Markeio en Lo- chem. Het is 40 jaar geleden, dat de eerste taxi's in ons land (in Amsterdam) verschenen. Vanaf heden is krentenbrood niet longer aan prijsbepalingen gebon den. Gistermiddag is de villa van de K.L.M.-piloot Overeinde te Bentveld afgebrand. Nederland heeft met Engeland een vierjarig contract gesloten voor de levering van spek door ons land. Voortvluchtige S.S.-ers gepakt. Rechercheurs van de Rijkspoli tie, gewest Amsterdam, hebben gisternacht enkele geslaagde huis zoekingen gedaan in de omgeving van het Oudekerksplein te Am sterdam. Het was hen bekend, dat enkele voortvluchtige ex-S.S.-ers en een ex-lid van de Feldgendar- merie, zich hier moesten ophou den. Het is hun inderdaad gelukt deze drie mannen te vinden en aan te houden. Zij waren direct na het einde van de oorlog onder gedoken en hadden dus kans ge zien vier jaar ondergedoken te blijven. Eén van hen was in België bij verstek ter dood veroordeeld, om dat hij deel had uitgemaakt van een commando 502 (te vergelijken met een Jagdkommando). Het ernstige vermoeden bestaat, dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan het vermoorden van arres tanten. Hij zal niet aan België worden uitgeleverd, doch het Belgische dossier zal naar Nederland wor den opgezonden, zodat iri Neder land bij de berechting rekening kan worden gehouden met het geen hij in België heeft gedaan. Studiedag Algemene Verladers- en Eigen Vervoerdersorganisatie. De Algemene Verladers- en Eigen Vervoerdersorganisatie E.V.O. houdt Dinsdag 28 Juni a.s. in gebouw „Esplanade" te Utrecht een studiedag. „Joop ter Heul" naar Middelburg. De toneelgroep van de Jonge Kerk, die in Goes zo veel succes had met de opvoering van het toneelstuk „Joop ter Heul", zal dit stuk thans ook in Middelburg gaan opvoeren. Deze toneelgroep heeft thans in studie genomen het lekespel „Mensen onderweg". Men zal dit stuk opvoeren op districls- bijeenkomsten van de Jonge Kerk op 25 Juni te Krabbendijke, op 2 Juli te Ellewoutsdijk en op 16 Juli te Wissekerke. De Gouden Koets in Zierikzee. De Gouden Koets is op haar reis door Nederland gistermorgen in Zierikzee aangekomen. De „Mawa" met de koets aan boord heeft ligplaats gekozen dicht bij de aanlegsteiger van de Provin ciale boot. Vanuit Zierikzee gaat de reis naar Bergen op Zoom en vandaar naar Goes. DE ÖILT ZEGT: Bewolkt. In de loop der ochtend van het Zuidwesten uit toenemende be wolking met tegen de middag eni ge regen. Matige wind uit zuide lijke richtingen. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1