De vier ministers namen Berlpse kwestie in bespreking. Nog geen enkel resultaat. Groot-Senoessi van Cyrenaica procla meert de onafiiankelijkheid. Het voorstel-Winkelsluitingswet. De heer E. Visscher te Middelburg hartelijk gehuldigd. LNIEUWS Eindles Fi'iiitteeltvakscliool te Wiltaelminadorp. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 2 JUNI 1919 Indië en de Gemeente raadsverkiezingen. Hevige strijd om de Bolivi aanse tinmijnen. Mutaties bij de lagere marine- en legerleiding. Koning Leopold's houding SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1268 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.25 u., onder 20.52 u. Maan op 11.07 u., onder 1.18 u. Hoogwater op Vrijdag S Junli Vlissingen: 6.35 u. 1.71 m., 18.55 u. 1.50 m. Terneuzen: 7.02 u. 1.94 m., 19.24 u. 1.74 m. Wemeldinge: 8.06 u. 1.62 m., 20.28 u. 1.33 m. Dit schijnt een wonderlijke combinatie: Indië en de ge meenteraadsverkiezingen. Immers, de Indische politiek ia een zaak van de landsregering. Een onderwerp, dat aan de orde komt bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer, waarbij over de samenstelling van het parlement, en in principe over de samenstel ling van het Kabinet wordt be slist. Maar bij de gemeenteraadsver kiezingen, gaat het over de plaat selijke politiek. Over de samen stelling van de gemeenteraad, over de plaatselijke belangen, over de vraag welke mannen straks als wethouders gekozen zullen worden en over de richting die bij de gemeentepolitiek zal worden gevolgd, welke beginselen daarbij de doorslag zullen geven. Uil is opzichzelf juist. Maar hiermee is toch niet alles gezegd. De verkiezingen voor de Twee de Kamer hebben ook hun in vloed op de gemeentepolitiek. Hoe meer socialisten en com munisten daarbij gekozen worden, hoe meer kans er is, dat de ge meentelijke zelfstandigheid in 't gedrang komt en de gemeente raden vervangen worden door ambtenaren, die vanuit Den Haag de gemeenten besturen. Omgekeerd, zijn de gemeente raadsverkiezingen van betekenis voor de algemene politiek. De in Engeland gehouden ge- De vier ministers van buitenlandse zaken hebben gisteren te Parijs de Berlijnse kwestie in bespreking genomen. Na drie uur heen en weer praten was geen enkel resultaat bereikt, zodat de zitting werd opgeheven. Acheson achtte een oplossing baar niet eens bereid de voorstel- mogeiijk, indien men uitging van len van zijn ambtgenoten te be de stelling, dat de vier mogend heden thans in Berlijn waren op] grond van overeenkomsten van voor Potsdam, dat alle vier in Berlijn zouden blijven en dat zü zulks in harmonie zouden doen. De gewone zaken in Berlijn konden geregeld worden op basis van meerderheid van stemmen, zonder een vereiste eenstemmig heid. Als basis der besprekingen stelde Acheson voor vast te hou den aan het plan van Wysjinsky tot herstel van het geallieerde bestuursbureau van Berlijn (kom- mandantura) en het oude Ber lijnse stadsbestuur. Bevin stelde voor, dat bepaald zou worden over welke onderwer pen gestemd zou worden meerderheid van stemmen voor welke vraagstukken een stemmigheid vereist zou zijn. Wysjinsky drong krachtig aan op toepassing van de eenstemmig heidsprocedure. Dit was het enige beginsel waardoor chaos kon wor den vermeden. Acheson zeide te betreuren, dat Wysjinsky een studeren. Bevin verklaarde te betreuren, dat de besprekingen over dit vraagstuk van practische aard gedegenereerd waren tot een juridische argumentatie. Interzonaal goederenverkeer in Duitsland hervat. 't Stakingscomité van de „Unie der Onafhankelijke Vakbonden", de niet-communistische organisa tie, waarbij de stakende West- Berlijnse spoormannen zijn aange sloten, heeft besloten tot hervat ting van het interzonale goederen verkeer per trein met het oog op de levensmiddelenvoorziening van met West-Berlijn, zonder evenwel zijn en I eisen te laten varen. Bolivia stond gisteren aan de rand van een burgeroorlog. In het hoog in het Andes-gebergte ge legen Catavi-mijngebied werd zwaar gevochten tussen de sta kende mijnwerkers uit de tinmij nen, die bewapend waren met machinegeweren en staten dyna miet en troepen. Als gevolg van de gevechten in' 't gebied der tinmijnen zijn reeds vele personen om het leven ge komen. De stakende mijnwerkers zijn voor het grootste gedeelte India nen. Dit ras is het beste bestand tegen het werken in dergelijke hooggelegen gebieden. Zij zijn door de troepen naar bergen in de om geving van Catavi verdreven, doch zij belegeren thans hier twee belangrijke tinmijnen. Vrije verkoop van stikstof meststoffen. De distributie van stikstof meststoffen wordt per- 1 Juli 1949 opgeheven. meenteraadsverkiezingen werden standpunt innam waardoor door heel de wereld met grote be langstelling gevolgd, niet om die verkiezingen op zichzelf, maar j omdat daarin een aanwijzing lag omtrent de stemming onder de kiezers ten opzichte van het Ka binet en de meerderheid waarop het steunt. \\T elnu, hier is het niet anders. Slechts een klein deel van ons volk is tevreden over wat er in Indië gebeurt. Over de slappe houding tegenover de Soekarnis- ten aangenomen. Over het steeds meer toegeven aan de eisen van belanghebbende buitenlandse machten, die sinds lang een be gerig oog op de Indische rijkdom men hebben geslagen. Ons volk ergert zich elke dag aan het feit, dat de terugkeer der republikeinse terroristen naar Djogja voorbereid wordt. Het is de grote meerderheid van ons volk een doorn in Het oog, dat onze jongens in Indië ten offer vallen aan de slappe hou ding van het huidige Kabinet. slechts overeenstemming kon worden bereikt indien de drie an dere ministers zich bij Wysjinsky aansloten. Door een vereiste een stemmigheid zou een partij het werk van het bestuursbureau zo lang op kunnen houden, totdat de andere drie de prijs voor een in stemming van de opposant had den betaald. Wysjinsky was biijk- Maar het volk staat machteloos. Het kan, zolang deze politiek door de regeringsmeerderheid in de Kamers wordt gedeeld niets doen. Doch nu zijn er de gemeente raadsverkiezingen. Nu is er de gelegenheid uit te spreken, dat men een andere, meer vaderlandse koers wenst. Elke stem uitgebracht op een candidaat van de P. v. d. A. zal betekenen steun aan de Indische politiek. In verband met de behoefte aan coördinatie tussen de ver schillende onderdelen van de Nederlandse strijdkrachten heb- ben wederom enkele wijzigingen op belangrijke posten in de lei ding der Kon. Landmacht en de Kon. Marine plaats gehad. Schout bij nacht J. J. C. C. Bennik en luitenant-generaal j. j. o. r-, Wilson zlin thans aangewezen voor speciaie op drachten betrekking hebbende op coördinatie en efficiency. Zij zullen in hun nieuwe functie rechtstreeks onder de minister ressorteren en tezamen arbei den. Met toestemming van Engeland. De Groot-Senoessi van Cyre naica, Emir Idriss el Senoessi) heeft gisteravond een proclamatie van onafhankelijkheid uitgevaar digd en verzocht om Britse erken ning van zjjn overneming van alle bestuursfuncties. Engeland heeft Woensdag be kend gemaakt, dat het de Groot- Senoessi als hoofd van de rege ring van Cyrenaica erkende en de vorming van een nationale rege ring aanvaardde. De Britse beheerder van Cyre naica, E. A. V. de Candole, heeft in de vergadering van het Natio- tpeilS tie bezetting, nale Congres van Cyrenaica te Bengasi verklaard, dat de Britse gemeenschap, die bekend werd om haar ijver in de verdediging van I de Islam. Van 1923 af stonden deze Se- noessi's onder Italiaans-fascis tisch bestuur. Hun Emir werd naar Egypte verbannen. Anthony Eden, de toenmalige Britse minis ter van buitenlandse zaken, ver klaarde In Januari 1942 in het La gerhuis: ,AIs de oorlog ten einde is, zuilen de Senoessi's in Cyre naica onder geen beding meer on der Italiaanse heerschappij ko- men." regering de Groot-Senoessi zou uitnodigen naar Londen te komen voor besprekingen over de nieu we regering. Cyrenaica, het oostelijke deel van Lybië, dat aan Egypte grenst, W V/i VA L UUVVUUllu l millioen Senoessi's, die een eeuw geleden door Idriss el Senoessi's grootvader verenigd werden tot een machtige Brief van commandant „Geheim Leger" gepubliceerd. Twee Franstalige bladen in Brussel hebben een uitvoerig uittreksel gegeven uit een brief, die de Belgische generaal Yv-n Gerard, commandant van het organisatie tijdens de bezetting) aan de ondergrondse strijders heeft gericht, die hem hadden belangenpartij, zal worden gezien als een bewijs, dat heel de prin cipiële politiek, ook wat Indië be treft, de kiezers koud laat. Laat men in de dagen of weken die ons nog van de verkiezing scheiden, deze dingen eens rustig op zich laten inwerken. Dan zal het vanzelf duidelijk zijn op welke partijen men straks Elke stem uitgebracht op een zijn stem kan uitbrengen. Ot detailhandel heeft bezwaren. De detailhandel blijkt tegen de voorgestelde regeling van minis ter Van den Brink ernstige be zwaren te hebben. uren gelegenheid te geven ge opend te blijven. Voorstanders van verkoop op Zondag toonden met cijfers aan, dat er een omzetgelegenheid op Zondag bestaat, die niet gaat ten In de eerste plaats wijst de I koste van de verkoop gedurende commissie het voorstel, de siul- de weekdagen, De voorgestelde verplichte va- cantie van twaalf dagen per jaar ontmoette veel bezwaren. Vele winkeliers kunnen zich de omzet- derving gedurende de vacantie niet veroorloven. De meerderheid van de commissie voelt wel voor een wettelijke vacantieregeling, maar vindt twaalf dagen per jaar voor vele winkeliers te lang. Zes dagen schijnt haar voldoende om in de wet op te nemen. tingstjjd van alle winkels op zeven uur des avonds te bepalen af. Als regel wil zij de zes-uur sluiting handhaven De commissie steit voor, de venters de gelegenheid te geven tot zeven uur 's avonds door te verkopen, daar ophouden met ver kopen om zes uur deze groep van een van haar beste verkoopuren zou beroven. Een ander voorstel nl. de win kels Donderdagsavonds tot negen uur open te houden, is bij de com missie evenmin in goede aarde ge vallen. Donderdag is als koopdag zeer slecht gekozen, omdat de meeste weeklonen op Vrijdag uit betaald worden. De commissie wil het wel mogelijk maken geduren de één dag per week de winkels later open te houden, maar wenst de keuze van de avond door het bedrijfsleven zelf of de betrokken gemeente te laten bepalen. Wat betreft de gedwongen slui ting van alle zaken op Dinsdag middag, is de grote meerderheid van de commissie van mening, dat men de ondernemers hier niet moet dwingen. Tal van bedrijfs takken hebben nog niet de wens te kennen gegeven een middag per week te sluiten; waarom dan "a,uc opening uuu nu die dwang Voor het personeel Kakcbecke voorzitter van Zee- is hier volgens het rapport geen 1 Iands Proeftuin die deze cursus gevaar te üuchten, daar het Win- organiseerde, gaf de heer Ir W. keiwerktijdenbesluit het personeel reeds een vrije middag verzekert. De commissie stelt voor de t lig, LI TVCJLVtCll tut I1V.VXI 5t.llV.lH, UH. 1H.1H liautlt.il Mohammedaanse gevraagd welke houding de Ko ning tijdens de bezetting heeft aangenomen tegenover 't verzet. In het schrijven wordt ver klaard, dat Kolonel Bastin in 1942 door de Belgische regering te Londen verzocht werd alle verzetslieden onder zijn bevel te groeperen. De kolonel was van oordeel, dat hij hiervoor de toe stemming van Koning Leopold nodig had en wendde zich met een desbetreffend verzoek tot de Koning. In Januari 1943 ontving de Kolonel het volgende antwoord van de Koning: „Het document, dat ge te Londen hebt ontvan gen is een bevel. Ge moet dit uitvoeren." Generaal Gérard verklaart vervolgens ,dat na de dood van Kolonel Bastin een zekere twij fel is gerezen bij de verzetslie den omtrent de houding van de Koning. Hij heeft zich daarop naar Pregny begeven, waar Ko- MET KUS BEGROET. Voor de 257ste keer werd het gesticht voor oud-militairen nujg Leopold de verklaring, a£- De Leerplichtwet greep in, Ballenjongens gevraagd. Op acht verschillende banen van het tennispark te Noordwijk waren gistermorgen wedstrijden aan de gang van het internatio nale tournooi, waaraan topspelers uit de gehele wereld deelnemen, toen plotseling een politieagent de banen opliep en alle daar in ac tieve functie zijnde ballenjongens bij zich riep. Tot verbazing van de toeschouwers en niet minder van de gedupeerde buitenlandse en Nederlandse spelers, zond hij ze allen het tennispark af met het bevel onmiddellijk naar school te gaan. De Leerplichtwet had inge grepen Na afloop van een succesvolle wedstrijd tegen mej. van Dalsum liet de jeugdige Amerikaanse tennisster, Miss. S. A. Mc. .Guire, zich op de hoogte stellen van de raadselachtige verdwijning van haar ballenjongens. „Oh", zei ze vervolgens opgelucht, „ik vroeg me al af, wat ik toch misdaan kon hebben". Een navolger van Prof. Piccard. Een navolger van Professor Piccard, de Oostenrijkse geleerde dr Hans Hass, heeft plannen voor een nieuwe „bathyscaaf" ontwor pen, die tot een diepte van 10.000 meter zal kunnen duiken. Deze diepzeekogel zal niet bemand zijn, maar er zuilen televisie- en foto apparaten in geplaatst worden, die op grote afstand te bedienen zijn. De heer E. Visscher te Middelburg, die 30 jaar heidsonderwijs werkzaam is. .iet Nijver- HET ONTSLAG VAN Mr VISSER. De fractievoorzitter van de P. v .d. A., in de Haagse Ge meenteraad, de heer W. A. Ren- sen, heeft het college van B. en W. schriftelijk gevraagd of B. en W. bereid zijn te bevorderen, dat, voor zover het justitieel on derzoek dit toelaat, openbaar heid aan de zaak-Visser zal worden gegeven. Particuliere Synode van Zeeland. De Particuliere Synode der Geref. Kerken in Zeeland verga derde Woensdag in de Hofplein- kerk te Middelburg. Het modera- men werd gekozen als volgt: ds H. Veldkamp, praeses, ds D. J. Couvée, assessor, drs C. Stam, le en ds H. Scholing, 2e scriba. Benoemd werden tot .afgevaar digden naar de te houden Gene rale Synode in Den Haag de pre dikanten ds D. J. Couvée, Axel en ds H. Veldkamp, Middelburg, IanS"éif'"üH Scholing; te Kamper- cundi. De volgende ouderlingen wer den benoemd: B. H. Lavooij, Mid delburg en Mr J. J. Versluijs, Oud-Vossemeer, primi; H. C. v. Donk, Goes en A. J. Koppe, Yer- seke, secundi. „Uw naam zweeft over de wateren". Ter gelegenheid van zijn dertig jarig jubileum als leraar aan de Middelburgse Ambacbts- en Ma- chinistenschool is de heer E. Vis scher tijdens de receptie In de Caljouwzaai van de school op har telijke wijze gehuldigd, waarin ook zijn echtgenote werd betrok ken. 's Avonds vond in het Schut tershof een geslaagde feestavond plaats. De voorzitter van het schoolbe stuur, de heer G. van Nederveen, kon aan het begin van de bijeen komst o.a. welkom heten, de wet houder van onderwijs, de heer J. W. Kögeler, en de gemeentesecre taris de hëer J .Ph. Koene, het gehele schoolbestuur en de lera ren met hun dames. TEVREDENHEID. dat het de jubilaris voldoening zal schenken, dat zovele van zijn leerlingen zich overal ter wereld een goede positie hebben weten te verwerven. Ais blijk van waardering bood de heer van Nederveen de jubi laris een ring aan, waarna hij ook mevr. Visscher geluk wenste. In zijn dankwoord zei de lieer Visscher, dat hij de ring gaarne wilde beschouwen ais een teken van verbondenheid aan de schooi. ANDERE SPREKERS. Wethouder Kögeler voerde na mens het gemeentebestuur het woord. Hij zei o.m., dat de Am bachtsschool een vooraanstaande plaats inneemt in de stad. Verder noemde spr. de persoonlijke ban den, die er zijn met het gemeen tebestuur, daar de heer Visscher ook brandweercommandant is. „Uw naam is echter niet alleen in In zijn rede legde de heer van 1 Middelburg bekend, zo besloot de Nederveen er de nadruk op, dat de jubilaris steeds tot voile tevre denheid van het schoolbestuur zijn werk heeft gedaan. Spr. wees er op, dat de heer Visscher zo uit de praktijk bij het onderwijs Hulst, sprak namens het per- CAM no I AA KaaH hlAAWlrtM A AV. kwam en dat de Machmistenop- wethouder, ,doch ze zweeft overal over de wateren en de oud-leer lingen hebben veel waardering voor uw werk". De onder-directeur, de heer van Twaalf jaar voor R. de Waal. Het Bijzonder Gerechtshof hield leiding onder zijn eminente lei ding tot bloei is gekomen. De voorzitter bracht de heer Visscher hulde voor hetgeen hij in de af gelopen 30 jaar voor de school heeft gedaan. Spr. zei tenslotte, Prinses Margaret 'is gistermid dag per vliegtuig uit Parijs te Londen teruggekeerd. Attlee en Churchill hebben in het Parle ment een privé-gesprek gevoerd over defensie-aangelegenheden. Oostenrijk zal protesteren tegen gisteren zitting te Zierikzee. Een 0 -d r, r, drietal gevallen werd behandeld van Schouwen-Duivelanders, die fout" waren geweest. Het waren Joh. Moerland, bakker te Nieu- werkerk, die veroordeeld werd tot 7% jaar gevangenisstraf met af trek sedert 16 April 1945, R. de Waal, geboren te Bruinisse, die zich hoorde veroordelen tot 12 j. met aftrek sedert 16 Mei 1945 en A. K. Giljam, afkomstig van Scherpenisse, die 6 jaar kreeg met aftrek sedert 19 Sept. 1945. Op de zitting zelf komen we nader terug. „Zimito" te Chelsea, Londen, de jaarlijkse eikel-dag parade gehouden. Dit feest is ter ere van de stichter van het tehuis, koning Karei II. De eikel herinnert aan de boom, waarin de koning zich heeft moeten verstoppen voor de troe pen van Oliver Cromwell. Een sergeant van het vrouwe lijk legerkorps begroet een 84- jarige sergeant-dragonder met Gisteren werd de gesloten. De middenstandstentoonstel ling te Zierikzee, die geduurd heeft van 25 Mei tot 1 Juni, heeft zich in een grote belangstelling mogen verheugen. Gisteravond kwart over acht passeerde de 10.000ste bezoeker de controle. Het was de heer H. Blankert Jzn., die een prijs van f50 ontving. Zaterdag b.v. was het aantal be- kopen zijn gebaseerd op het tus- een kus, wat de oude baas niet sen Nederland en Israël gesloten eens zo leuk schijnt te vinden, handelsverdrag. Dertig leerlingen ontvingen diploma. Gistermiddag had in „De Prins van Oranje" te Goes de eindles plaats van de cursus van de Fruit- GROOT GEBREK AAN GE SCHOOLDE FRUITTELERS. Ir F. W. Honig, inspecteur van het Tuinbouwonderwijs, reikte daarna de diploma's en de cijfer lijsten uit. In zijn toespraak wees hij op het grote belang van het teeltvakschool te Wilhclmlnadorp. fruitteeltonderwijs. Het ideaal is, dat ieder die in de tuinbouw werk- Aan 30 cursisten kon het diploma worden uitgereikt. van Soest, directeur van de school, een overzicht van de cursus. Van de 52 aanmeldingen waren 31 VVIIUIUOOIC AlCil VUV1 LAL. 1 1 1 keuze van de vrije halve dag te candidaten geplaatst, waarvan er beperken tussen Maandagmorgen, i gedurende de cursus eén naar Ca- Dinsdagmiddag en Zaterdagmid- dag. Voor de zaken, die enigszins duurzame gebruiksartikelen ver- kopen nada was vertrokken, terwijl aan de andere 30 het diploma kon worden uitgereikt. Gedurende de werden 5 excursies ge- zou de Maandagmorgen cursus het meest geschikt zijn als sfui-maakt' Door de £eren Ci L' de tingstjjd. Levensmiddelenzaken zouden op Dinsdagmiddag geslo- 1 ten kunnen worden. gelegd tegenover Kolonel Bastin, bevestigde. Fries vee naar Israël. Een landbouwkundig adviseur uit Tel Aviv heeft in Friesland talrijke aankopen gedaan bij Fok kers van Stamboekvee, dat be stemd is voor de zelfstandige Joodse staat in Israël. Deze in- zoekers ca. 1800 en Maandag ca. 2300. De algemene indruk is, dat de standhouders zeer tevreden zijn, en dat was ook het doel van het tentoonstellingscomitê. Ongetwij feld hebben de vele prijzen, die door de standhouders en het ten toonstellingscomité werden be schikbaar gesteld het bezoek ge stimuleerd. Voor de mooiste stand behaalde de fa. S. Valk de le prijs, voor de origineelste inzen ding de fa. P. en A. Ribbens. Visser, M. J. de Visser, W. Wisse, allen Kattendijke; A. Langendijk, Krabbenlijke; L. A. Spellier, Ove- zande; M. Buitendijk, Goes; N. Filius, Kortgene; J. Vette, 's-Hee- renhoek; P. Rijk, Ovezande; C. van Sluys, Arnemuiden; M. K. Reynhoudt, Goes; G. de Hamer, Lewedorp; J. A. Merkx, Hoge Zwaluwe; C. de Koeyer, Nieuw dorp; W. Visscher, Schore; S. A. Wisse, Waarde; A. J. de Korte, Driewegen. De leerlingen M. zaam is, tuinbouwonderwijs heeft genoten. Op 60.000 h.a. zou men dan 24.000 gediplomeerde krach ten nodig hebben, terwijl men ter vervanging van de ouderen 600 mensen nodig heeft. In Zeeland zou men dan op de 5000 h.a., die voor de tuinbouw worden ge bruikt. reeds 50 gediplomeerden nodig hebben om de ouderen te vervangen. Verder wees hij op het grote belang van de liefde voor het werk. De volgende leerlingen kregen een diploma: M. Sanderse, M. Meeuwse, N. Janse, L. Menheere, allen uit 's-H. Arendskerke; J. J. Blok, Klun- dert; H. Louvverse, Nieuw- en St. Joosland; P. J. Verburg, 's-Heer Hendrikskinderen; H. W. de Groe ne, Wemeldinge; P. Dekker, Bazar te Domburg was een groot succes. Op 26 en 28 Mei j.l. was in het j Badpaviljoen te Domburg een ba- Sanderse, J. zar georganiseerd ten bate van JBlok, H. Louwerse en P. J. Ver- (je Lantsheer-bewaarschool in die burg kregen 'ter aanmoediging gemeente. Deze school moet drin- een gebruiksvoorwerp, daar zij de j gend gerepareerd worden. Het beste leerlingen van de v cursus damescomité en talrijke inwoners j werden de cursisten daarna on dervraagd. De heer Kakebeeke wenste daarna de cursisten geluk Geen overeenstemming bestond met hun succes en drukte hen op 1 Nieuwdorp; H. F. Koenders, m de commissie over do vraag: het hart bij te blijven met de ont- 's-Gravenpolder; C. G. Lobbezoo, Op Zondag alles dicht of een be- w„ ng van de fru'. Heelt en het Rilland; J. Nijssen, Kapelle; P. W. perkt aamai zaken toch enige contact vooral niet te verbreken. Reynierse, Baarland; M. W. dé waren, GELUKWENSEN. Ir van Soest wenste de leerlin gen geluk. Hij hoopte, dat de ver kregen kennis in de bedrijven zichtbaar zou worden. Hij sprak de hoop uit, dat zij de Zeeuwse fruitteelt aan de kop zouden doen blijven staan. Op Ir Honig deed hij een beroep om medewerking van Domburg hebben beide dagen hun beste krachten gegeven en zij hebben eer van hun werk gehad. Het werd een gezellig feest en een financieel succes. Dit kan ook worden gezegd van de Kabouter uitvoering door de kleuters en de gymnastiekdemonstraties der Domburgse meisjes op Maandag en Woensdagavond. De laatste bij de verkrijging van een heli-1 avond werd overhandigd het batig coptere voor Zeeland. De heer A. van Oosten wekte de gediplomeer den op om lid te worden van de vereniging van oud-leerlingen. Namens de cursisten dankte de heer P. J. Verburg bestuur en le raren. Hij bood de ieraren een boekenbon aan. Ir B. Vrijhof dankte tenslotte de leerlingen voor deze attentie. saldo f 4200 aan het schoolbe stuur, hetgeen een schitterende bijdrage betekent voor het herstel van de kleuterschool en tevens een bewijs is van de sympathie van de gehele Domburgse bevol king. De voorzitster van 't school bestuur, Jonkvr. E. van Reygers- berg-Versiuys, richtte zich bij deze gelegenheid tot het damescomité met woorden van dank. tenrijkse zenders te gebruiken voor uitzendingen naar Oost- Europa. Engeland en de V. S. zullen een conferentie beleggen met de Engelse, Amerikaanse en Russische hoofden der missies in Hongarije, Bulgarije en Roemenië ter bespreking van de rechten van de men's in deze staten. Robert son, thans Brits gouverneur in Duitsland, zal de eerste Britse Hoge Commissaris worden, wan neer de Hoge Commissie voor Duitsland in het leven zal zijn geroepen. Op de Geneefse Roo- de Kruisconferentie heeft Frank rijk voorgesteld een commissie van 30 leden te benoemen als be middelaars in een eventuele atoomoorlog. De Britse Unie van Journalisten is getreden uit de Internationale Journalistenor ganisatie, die in communistisch vaarwater verzeild is geraakt. De Chinese communisten hebben soneel en bood bloemen aan, waarna de heer M. J. Louws een aantal brieven en gelukwensen voorlas, w.o. een van de burge meester, die door uitstedigheid verhinderd was. De heer Visscher dankte de heer Kögeler en roem de het lerarencorps voor de pret tige samenwerking. Bij de aan komst aan het schoolgebouw werd de fam. Visscher opgewacht door een erewacht van leerlingen van dels en vlaggen. FEESTAVOND. Gisteravond werd het jubileum gevierd met een feestavond in het Schuttershof, die door vele geno digden, o.m. wethouder van 't Westende en tal van andere auto riteiten, werd bezocht. De voor zitter van 't feestcomité, de heer W. J. Braam, sprak een openings woord, waarbij een album met foto's van de school werd aange boden. De heer M. J. Louws, die vervolgens als vriend het woord voerde, sprak namens vele oud leerlingen woorden van geluk wens. Tenslotte roemde de heer Barentse de heer Visscher als mens, als technicus en als paeda- goog. De avond werd gevuld met mu ziek en enkele schetsjes, terwijl na de pauze de heer H. J. van Geuns sprak als bestuurslid van de Groningse vereniging, waarvan de jubilaris secretaris is, waarna enkele leden van deze vereniging in Gronings dialect een toneel stukje opvoerden. BONNENLIJST. Geldig van 518 Juni 1949. Voedingsmiddelenkaarten 905. 161 vlees (A, B, D)100 gr. vlees. Fengkwa, de geboorteplaats van 1 162 vlees (A, B): 300 gr. vlees. Tsjang Kai Sjek, veroverd, plaatsvervangers voor het Oos tenrijkse vredesverdrag zijn er niet in geslaagd een gemeenschap pelijk rapport uit te brengen over het Duitse bezit in dat land. De Hongaarse communistische partij neemt weer nieuwe leden aan. Negen maanden lang was dat niet mogelijk. In Japan z len 420.000 ambtenaren wordt ontslagen, dat is 26 pet. van het ambtenarencorps. Mr van Klef- fens heeft de Buys Ballot-medail le uitgereikt aan de Amerikaanse prof. Petersen, voorzitter van de Intern. Comm. voor Maritieme Meteorologie. De American Oversea Airlines zullen het* aan tal wekelijkse retourvluchten van de V. S. naar N.W.-Europa bren gen van 18 op 21 met het oog op het vervoer van toeristen. Moh. De 163 vlees (D)100 gr. vlees. 164 algemeen (A, B, D): 250 gr. ïajst. 165 algemeen (A, B, D)250 gr, boter of margarine of vet. 166 algemeen (A, B)250 gr. bo ter of margarine of vet. 167 algemeen (A, B): 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 172 algemeen (B)500 gr. boter of margarine of vet. 174 algemeen (D)125 gr. boter of margarine of vet. 175 algemeen (D)100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. Tabakskaarten 908. 85, 86 tabak (QA)2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 87 tabak (QC)2 rantsoenen si garetten of kerftabak. (De letters achter de bonnum mers geven de kaarten aan, waar- Hatta gaat een bezoek brengen op de betreffende bonnen voor aan de republikeinse noodregering i komen). op Sumatra. De Sultan van Djogja heeft het comité voor de ontvangst der republikeinse rege ring te Djogja geïnstalleerd. De „Batavia", met o.m. Prins Bernhard aan boord, wordt van daag uit Montreal terug verwacht. kruis" vertrekt morgen uit Rot- Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE,, MD, MF, MH 907 (bijz. ar beid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter P. j Bovenstaande bonnen kunnen op Schiphol reeds op Vrijdag 3 Juni worden De „Zuider- gebruikt. De niet-aangewezen bonnen terdam met aflossingstroepen aan 144, 149, 150, 151, 153, 156, 157, boord naar Indonesië. JDe Kat- 158 en 159 kunnen worden ver- wijkers hebben Dinsdag gratisnietigd. makreel gegeten, doordat een school makreel aan het strand aanspoelde. M.i.v. 3 Juni zijn de distributiebepalingen voor bui tenlandse kaas opgeheven. Hil versum heeft 13 oude tramwa gens aangekocht, die als wonin gen zullen worden ingericht. Zij DE BILT ZEGT: Iets koeler geldig tot Weersverwachting, vanavond Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige buien en kans kosten ca. f35 per maand. Te# op hier en daar onweer. Zwakke Den Haag is opgericht de N.B.W., tot matige wind, hoofdzakelijk de Nederl. Bond van Woningzoe- tussen Zuidoost en Zuidwest. Iets kenden (Woninglozen). lagere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1