»oi^rofJMinister in 't Veld verhoogt woningbouw- L Coöperatie-bedrijfsleider kocht in 't zwart. Besprekingen te Parjjs over Duitse eenheid eindigden zonder resultaat. „Het geheel is meer dan de som der delen. NIEUWS Coöp. VeilingsTereniging „Walcheren" had in 1948 een recordomzet. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Amerikaans-Britse nota aan Oost-Eliropese Staten. j een geheime vergadering ge- SNIPPER Ingaande Juli a.s. zal in de nieuwe gebouwen worden geveild Uitgave bv.^...ing „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini- itratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1267 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 1 JUNI 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.25 u., onder 20.50 u. Maan op 9.40 u., onder 1.09 u. Hoogwater op Donderdag 2 Juni: Vlissingen: 5.38 u. 1.79 m., 17.57 u. 1.59 m. Terneuzen: 6.04 u. 1.98 m., 18.28 u. 1.80 m. Wemeldinge: 7.14 u. 1.65 m., 19.37 u. 1.40 m. deze manier: programma voor 1949 met 6400 woningen Er was een plattelandsgemeen- F <3 een jonkheer alleen welgestelde Zeeland krijgt er 300 toegewezen. boeren zitting hadden, die de bur gemeester en de wethouders op De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft beslo eigen houtje lieten regeren en ten ket vvonlngbouwprogramma voor 1949 te verhogen met 6400 die niet anders deden dan ja- woningen. Op voorstel van de sub-commissie van het centraal or- knikken. gaan voor de wederopbouw en de bouwnijverheid, belast met de De raad betekende niets. Initi- ver(ieling van het wonlngeontlngent, zullen deze -6400 woningen atief ging er niet van uit. ais volgt worden verdeeld: een'^ooahst^ir^d^ gemeenteraad Groningen 425, Friesland 350, bruikt voor de bevordering van toevlucht zullen kwam een arbeider, die zich van Drenthe 500, Overijssel 550, Gel- de industriële ontwikkeling van dwangmiddel, w - i nn» vTi1.1 OAO MnnnJ OITS lsnd vrnwlroiron Tnf»T Bovendien moet natuurlijk re kening worden gehouden met de mogelijkheid dat met de bouw van deze aanvullende 6400 wo- de welgestelde gemoedelijkheid derland 600, Utrecht 300, Noord niets aantrok en die met één slag Holland 1000, Zuid-Holland 825, alles wist te veranderen, zodat nu Zeeland 300, Noord-Brabant 900, aandacht geschonken werd aan Limburg 500, Amsterdam 100. volkshuisvesting, gezondheidszorg Volgens het woningbouwpro- en andere gemeentelijke kwesties, gramma 1949 zouden oorspronke- j ningen nog in de loop van dit jaar En zoals het op dit dorpje was, i lijk in dit jaar circa 31.000 wonin-begonnen wordt, ging het over heel de linie. Het gen in uitvoering worden geno-1 De toewijzing is dan ook op waren de socialisten, die verbete-men. In het reeds verstreken deel zulk een wijze geschied, dat in ringen brachten. Waar de socia- van 1949 zijn echter belangrijk I hef algemeen die provincies, wel listen het talrijkst zijn in de ge- meer woningen gereed gekomen ke het verst gevorderd zijn met meenteraden, is de bloei van het dan in uitvoering werden geno- gemeentelijk leven het rijkst. En men. Op 1 October 1948 waren zoals het in de gemeentepolitiek nog 47.000 woningen in uitvoe- is, zo is het ook op het terrein ring, thans is dit aantal vermin der landspolitiek. derd tot 37.000. De materiaal- en arbeiderspositie laten echter toe, dat een groter aantal woningen D T.rt Ju uitvoering worden genomen, socialistische gnxitspraak. Bovendien neemt de productie De houding van de haan, van montagewoningen sneller toe, .1 z?"s.°?55 JV™ dan in de aanvang van het jaar werd venvacht. Daarom acht het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting het verantwoord het woningbouwprogramma 1949 de uitvoering van het woning bouwprogramma 1949 voor de grootste toewijzing in aanmerking komen. I Zij wilden niet langer Duits zijn. j Gemeenteraad kwam in geheim b jj een. De gemeenteraad van Mütze- mich is op bevel van de minis- ter van Binnenlandse Zaken van ÜIHI Noord Rijn-Westfalen, dr Men- zei geschorst. Engeland en de Ver. Statenhouden, waarop besloten was tot hebben de regeringen van Honga- de Belgische premier Spaak een rije Bulgarije en Roemenië in petitie -te richten waarin om nota's meegedeeld, dat zij hun een plebisciet over opnem.ng toevlucht zullen nemen tot het van de gemeente in de Belgische dwangmiddel, waarin de vredes- staat of onmiddellijke annexatie verdragen met deze voormalige zou worden verzocht. Duitse satellieten voorzien. Engeland en de Ver. Staten Gistermiddag werd op het mi- hebben vorige maand reeds ge-nisterie van buitenlandse zaken protesteerd tegen schending van een partij diamanten van 336.24 de vredesverdragen en hierbij ver- karaat en teruggevonden in Span- klaard, dat, tenzij de drie rege- je, aan de Nederlandse regering ringen zich in het vervolg strikt teruggegeven, die gedurende de zouden houden aan de in de vre-1 bezetting uit Nederland zijn ge- desverdragen opgelegde politiekeroofd. verdraagzaamheid, de westelijke mogendheden stappen zouden doen om de tenuitvoerlegging van de bepalingen der vredesverdra gen te verzekeren. een houding aanneemt, alsof op zijn gekraai de zon gaat schijnen. Wat er ten goede veranderd is, hebben we te danken aan de soci alisten. De rest is van geen betekenis. Nu hebben wij geen behoefte om het aandeel dat de soci alisten in de vooruitgang op me nigerlei gebied hebben gehad, te verkleinen. Maar een kleine correctie op deze socialistische grootspraak is toch niet overbodig. Wie meeleeft, weet b.v. dat de grote sociale wetten zijn totstand gekomen onder hevige tegenstand van de socialisten. Dat het de socialisten waren, die zich met kracht verzet hebben tegen de wet op de collectieve arbeidsover eenkomsten, omdat zij meenden, dat daardoor de bedrijfsvrede zou worden bevorderd en de klassen strijd op de achtergrond zou ge raken. Die weet ook, dat het de soci alisten waren, ie voor de tweede wereldoorlog de weerkracht van ons volk hebben trachten te bre ken, waarvan hier en in Indië, de Duitsers en de Jappen niet weinig hebben geprofiteerd. te verhogen met 6400 woningen, n.l. 3000 montagewoningen en Gerhard Eisler, Amerika's communist no. één, wiens uitle vering aan de V. S. door de Lon- dense magistraat geweigerd is, is gister per Tsjechisch vliegtuig te Praag aangekomen. Bijz. Politierechter trok onwetendheid van bestuur in twijfel. Gistermorgen heeft voor de Bijz. Politierechter te Middelburg de bedrijfsleider J. M. terecht gestaan, destijds werkzaam bij 'n coöperatie in de Zeeuwse hoofd stad. 'In die functie was hij over gegaan tot liet in 't zwart aan kopen van bloem en boter, om ontstane tekorten te dekken. Deze zaak heeft destijds tal van lasterpraatjes over M. in omloop gebracht. Hij werd o.m. beschul digd van verduistering en zou met de zwarte aankopen zichzelf en zijn familie hebben bevoordeeld. De Bijz. Politierechter, mr P. van Empel, die M. tot f 200.boete veroordeelde, subs, twee maanden zei bij deze uitspraak, dat van de ernstige feiten, waarvan verd. eerst werd beschuldigd, niets is gebleken. Mr van Empel nam in aanmerking, dat zo het bestuur Kunststudenten bezochten „De Schelde". Een aantal leerlingen van de Haagse Academie voor Beeldende (Kunsten heeft dezer dagen een Oelegatic Oost-Duitse Volks* vraagstuk der Duitse eenheid als vierdaags bezoek aan Walcheren geëindigd en zonder resultaat gebracht. De studenten waren de ViAftAViAiiiTiAn en von Artwnonl congres zal niet worden ontvangen. zyn; da( de raad van ministers j schelde" en logeerden aan boord In een rede van meer dan twee van buitenlandse zaken heden zal van en^eje ]0odsschepen te Vlis- beschouwen en van oordeel gasten van de N.V. Kon. Mij. „De 3400 traditionele woningen. en half uur heeft de Sowjet- beginnen met de bespreking van singen. Het gezelschap maakte Bij de verdeling van deze wo-Russische minister van buiten- het vraagstuk Berlijn. een excursje over hep eiland en ningen over de provinciën en de iandse zaken, Wysjinsky, voorge-, "Westerse functionarissen legden werd in de gelegenheid gesteld om grote gemeenten is er rekening i steld om een delegatie van het er echter de nadruk op, dat dit i-et bedriif der N V Kon Mii De morla rrnki/M ïylör-i nuf /Io7o agmriil. 1 I I i. j. n <,nv> J -• mede gehouden, dat deze aanvul lende woningtoewijzing in de eer ste plaats zal moeten worden ge- Die weet ook, dat het vooral de socialisten zijn, aan wie wij de verstikkende bureaucratie van deze tijd hebben te wijten en wier ideaal het is, om door natio nalisatie van de bedrijven de vrijheid van het bedrijfsleven voorgoed onmogelijk te maken. En niet alleen het bedrijfsleven. Heel het optreden van de soci alisten in de gemeenteraden, b.v. op het gebied van de sociale zorg, is er op gericht", alles afhankelijk te maken van de overheid. De voeding en de verzorging van de betrokkenen. Maar ook de opvoeding. \\f ij wijzen de socialistische grootspraak met de meeste beslistheid van de hand. En wij wekken de kiezers op, om zich ook bij de verkiezingen voor de gemeenteraad, te laten leiden door hun beginsel. Jl H Wij doen dat in de overtuiging, afgrond dreigt te voeren, voor een dat op deze wijze de belangen van niet gering deel te wijten is aande gemeenten en van de gemeen de socialisten. 1 tenaren, het best worden gediend. WJ ie de geschiedenis van de laatste jaren heeft gevolgd, is het niet onbekend, dat de el lende in Indië, waarvan mét de inlanders onze jongens de dupe worden en die ons land naar de Minister van den Brink te Brussel: onder communistische leiding niet officieel op de zitting van Schelde" te leren kennen. Door staande Oost-Duitse Volkscongres Dinsdag was verklaard. Het was micldel van een expositie in het te ontvangen. j echter aan het eind van de bijeen- Havenkwartier werd het verloop Hij verwierp opnieuw het plan komst duidelijk, dat de westelijke van leergang binnenhuisarchi- van de westelijke mogendheden, j Ministers geen verder commen- tectuur aan de Haagse Academie dat op de constitutie van Bonn §even hadden op Wys- gedemonstreerd. De excursie werd was gebaseerd I Jinsky s voorstellen en ook niet besloten met een vaartocht op Op hun beurt hebben de drie eiSen voorspellen, zo voeg- sleepboten en een door de stu- westelijke ministers Wysjinsky'saen aan. toe- verwach- denten zelf aangeboden cabaret- verzoek verworpen. |-en derhalve, dat, tenzij Wysjins- voorstelling. Van gezaghebbende westersey om Meer tijd zou verzoeken zijde werd gisteravond verklaard,V00J* bespreking van de Duitse dat de drie westelijke ministers j eenheid, de westerse mogendhe- thans de bespreking van het z9u.4en W1^en overgaan tot Export mosselen. De opening van het mossel behandeling van punt twee van'seizoen voor export naar België De Nederlandse economische politiek in het kader van de Benelux. Do minister van Economische Zaken, prof. dr J. R. M. van den Wil .Nederland zijn bevolking blijven voeden, dan zal het een nieuw industrialisatieproces moe ten doormaken, zei de minister. Hij vervolgde: De betekenis van de economl- Brmk, heeft gisteren ter gelegen- sche UIÜe VOQr de welvaartsont_ held van 'n lunch te Brussel, ge- wikkeUng der drle Ianden kan organiseerd door de Nederlandse myns inzlens e><.hter slet.hts naar Kamer van Koophandel voor Bel- waard0 worden be0ordeeld, wan gle en Luxemburg, een overzicht neer men het er ov0r eens dat gegeven van de Nederlandse eco- ook economisch gebied het nomisehe politiek in het kader wysgeriK ,eerstuk gelSt> dat het van do Benelux. geheel meer is dan een optelsom Nadat hij erop had gewezen, van de delen. dat do beperking en regeling geen theoretische voorkeur van de re-t Nederlandse militairen gering voor een bepaald econo-; onderzochten gebouwen te misch stelsel was, doch „harde r-,. noodzaak", gaf de minister een! overzicht van hetgeen is bereikt Zaterdag j.l. hebben Nederland- na vier jaar wederopbouw. se militairen het gebouwencom- De industriële productie en de plex Tepatihan te Djogja (dat ge landbouwproductie maakt goede bruikt wordt voor de voorberei- voortgang, de koopvaardijvloot is ding van de terugkeer der repu- welhaast op vooroorlogs peil. De biikeinse ministeries) onderzocht. Invoer in Nederland uit België Van de afdeling defensie wer- steeg van 300 millioen gulden in den documenten en naamlijsten 1946 tot 730 millioen in 1948. De van ambtenaren in beslag geno- export uit ons land naar de Zui- men en personen door de I.V.G. derburen steeg van 170 millioen (inlichtingen veiligheidsgroep) ge in 1946 tot 420 millioen in 1948. arresteerd. Minister Van den Brink ver- °ok werden inschrijvingsformu- trouwde, dat de afsluiting van 't jieren van de afdeling politie in nieuwe verdrag van de voor-unie peslag genomen. Het was n.l. ge- door het geleidelijk opheffen van bleken, dat zich bij de afdeling do bestaande restricties een be- defensie in Kepatihan personen langrijke verruiming van het ver- bevonden, die zich schuldig maak- keer tussen de beide partners ten \en aan subversieve activiteit en gevolgo zal hebben. dat leden van guerillastrijdkrach- ten zich kwamen aanmelden van DE MONETAIRE wie de aanwezigheid in de'stad TOESTANDEN. gevaarlijk geacht werd voor de In 1948 heeft de monetaire toe- handhaving van orde en veilig- stand in ons land zich dusdanig heid. ontwikkeld, dat gedetailleerd in grijpen op het gebied van produc tie, prijsvorming en distributie in belangrijke mate kon worden ver-j minderd, en in de loop van het i Dr Soekiman naar republi keinse noodregering. Naar „Merdeka" verneemt, jaar of kort daarna zal kunnen ','P initiatief van vice-president «vorden opgeheven. Ook is een belangrijke verbete ring in budgetair opzicht ingetre- Hatta, aan dr Soekiman, voorzit ter der Masjoemi en minister van binnenlandse zaken van de Repu- den door vermeerdering van de bliek, opgedragen, zich in verbin- in komst en. Reeds geruime tijd be- J ding te stellen met Mr Sjarifoed- staat nagenoeg evenwicht tussen din Wiranegara, het hoofd van de de geld- en goederencirculatie. INDUSTRIE HET REDMIDDEL. Toch zal, ondanks de bereikte resultaten, het hoofdaandeel in 't tot evenwicht brengen van het republikeinse noodregering. VISACTEN WORDEN DUURDER. De Tweede Kamer heeft giste- handels en het0iï-.T'°~", ren besloten (met 59—11 stem- NfSerlands P°°r men> de kosten der kleine vis- van bestaan de (2?® ron acten te verhogen van f0.50 tot e teoeten f 1.en die van de grote visacten van f 7.50 tot f 10. vorden geleverd. Doodstraf geëist tegen verdachten van verraad der Stijkel-groep. De advocaat-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Den Haag eiste gistermiddag zowel tegen de koop man W. S. van Dam als tegen de koopman J. van Weezei de dood straf. Hij achtte bewezen, dat de ze lieden, die tijdens de oorlog in dienst stonden van de Duitse poli tie in ons land, zich in 1941 in de verzetsgroep van Dis J. Stijkel te Scheveningen hebben gedrongen en deze met 32 van zijn medewer kers de dood in hebben gejaagd. Zweeds sportvliegtuig in zee gestort. Gisteravond is ter hoogte van Ouddorp (op Goeree-Overflakkee) een Zweeds sportvliegtuig in zee gestort. De reddingboot uit Stellendam de „Koningin Wilhelmina" heeft de beide vliegers veilig aan wal gebracht. Zij waren op de vleu gels van het toestel geklommen. Ter hoogte van de Nederlandse kust kregen'zij motorstoring en na eenmaal om de vuurtoren van de agenda: Berlijn en de munt-1 zal hoogstwaarschijnlijk op 14 kwestié. Juni plaats hebben. - -JL» [niet op de hoogte is geweest van de zwarte transacties, het zeker op de hoogte had moeten zijn. Voorts, dat M. heeft getracht het belang van de coöperatie te die nen, toen de tekorten werden ont dekt. Geen persoonlijk voordeel. Bij het verhoor hield M. vol, met het bestuur over de „zwarte aankoop" te hebben gesproken. Hij had zich destijds grote moeite getroost om de coöperatie, die door de oorlogsomstandigheden geleden had, weer op poten te zetten, hetgeen hem ook was ge- lukt. Door het vele werk, dat hij i moest verzetten, was hij over- werkt. De officier van justitie, mr J. L. Andrea, vond, dat verd. 1 aansprakelijk moest worden ge- steld voor de transacties. Het be- 1 stuur heeft steeds ontkend; iets 1 te hebben geweten. Volgens de officier zal het bestuur toch wel eens iets vermoed hebben. Wat de rol van verdachte betreft, was mr Andrea van mening, dat het hem boven het hoofd is gegroeid, doch dat hij desondanks de coö peratie in het leven heeft weten te houden. In aanmerking nemen de, dat M. niet op persoonlijk voordeel uit was, eiste hij f 500. boete, subs. 2 maanden. De verdediging. Mr J. F. van Deinse, die als verdediger optrad, zei o.m., dat de aangifte bij de justitie is ge daan, terwijl men nog in onder- I handeling was met de coöperatie over de dekking van het tekort. Spr. beschreef uitvoerig de vele I werkzaamheden, die op de schou ders van zijn cliënt werden gelegd terwijl hij aanvoerde, dat wat de aankoop van het bloem betreft, men destijds in de mening ver- 1 keerde, dat het brood spoedig vrij zou komen. Mr van Deinse legde er eveneens de nadruk op,, dat M. 'steeds in het belang van de coö peratie heeft gewerkt en niet uit winstbejag heeft gehandeld. I Zeeuwse Geref. Predikanten- conferentie. Gisteren vond in de Hofplein- kerk te Middelburg de jaarlijksa conferentie plaats van Zeeuwse Gereformeerde predikanten. Dr A. H. Oussoren had de lei ding van deze samenkomst, waar- in 's morgens ds J. W. Deenik van Oostkapelle sprak over „De idee der Theocratie bij Prof. van Ruler", 's Middags hield Ds D. J. Couvée uit Axel een causerie over „Het schrijven en lezen van een i roman", waarin bij het tot stand komen van een roman besprak. Openbare les Goese A.B.S. De Goese Ambachtsschool heeft een goede naam op het departe ment en dank zij dit feit is deze onderwijsinrichting toegezegd voor f 60.000 aan nieuwe machi nes te zullen ontvangen. Deze prettige mededeling deed gistermiddag de heer C. J. Buur man, directeur van de school op de openbare les, waar vele be- j langstellenden aanwezig waren. Toen om kwart over twee deze i les aanving was de Ochtmanzaal i geheel met belangstellenden ge- vuld. I De voorzitter, Ir P. L. Israël uit Goes, sprak een openings woord, waarin hij o.m. burge meester Mr W. C. ten Kate en de wethouder, de heer A. Buijs, kon verwelkomen. In een inleiding heeft Ir Israël gewezen op de vele moeilijkheden, die men thans bij het plaatsen van arbeidskrachten tegenkomt. Hij zag uit deze im passe één uitweg, n.l. de indus trie. Deze heeft een tekort aan arbeidskrachten, aan geschoolde krachten vooral en de ambachts school voorziet hierin dan ook volledig. Na Ir Israël sprak de heer C. J. Buurman, directeur der school, die naast zijn verheugende mede deling uitvoerig het rapport Goote besprak. Tenslotte werd een rondgang door de school gemaakt en kon den ouders en belangstellenden de jongens aan het werk zien Onder grote belangstelling is Zaterdag op het ere-graj Men- teng Poeloe te Batavia ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de zo plotseling overleden Géneraal S. H. Spoor, opper- Ouddorp te zijn gecirkeld storttebevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië, het toestel neer Het wrak drijft De lijkkist wordt het ereveld opgedragen. weg en zal spoedig zinken. (Radiografisch overgebrachte foto.) Een omzet van f 1.885.588,70 betekende voor de Coöp, Veiling vereniging „Walcheren" te Middelburg een reeord-omzet en men streeft in 1949 naar een omzet van twee millioen gulden. De nieuwe gebouwen zijn nog wel niet gereed, doch met ingang van Juli zal men toch reeds zover gevorderd zjjn, dat aan de Nieuwe Vlissingseweg kan worden geveild, terwijl het nieuwe koelhuis per 1 Sept. a.s. klaar zal zijn. Dit waren de belangrijkste feiten, die het bestuur in de gisteren gehouden algemene vergadering kon mededelen. In zijn openingswoord zei de 1948 bedroeg f 1.385.588.70, het- voorzitter, de heer B. Koole, dat geen f 570.000 meer is dan in 1947. het jaar 1948 voor de tuinders, dank zij de vochtige zomer, een goed jaar is geweest. De omzet over 1948 noemde spr. een pracht resultaat, doch hij wees er tevens op, dat er nog steeds leden zijn, die buiten de veiling om hun pro ducten verkopen. De heer Koole deed een beroep op alle leden jammer genoeg was er slechts een 40-tal van de meer dan 600 aanwezig - om de veiling te steunen, zodat 1949 een omzet van twee millioen te zien zal kun nen geven. Nu de nieuwe gebouwen bin nenkort dus betrokken zullen worden, beeft men getracht de onde gebouwen aan do Kanaal- weg te verkopen. Naar de voor zitter mededeelde heeft men voor Ook de eierenaanvoer is toegeno men in de laatste jaren. Werd in 1946 voor f 40.000 omgezet, vorig jaar bedroeg dit f 310.000, waarbij totaal 2.517.000 eieren werden verhandeld. Het batig saldo over 1948 bedroeg f 6676.90, hetgeen voor afschrijving op de inventaris zal worden gebruikt. I.v.m. de toename van de export van uien werd een sorteermachine met leesband en een afstaartmachine aangeschaft. De eieren werden dit jaar voor het eerst door de vereniging naar België en Enge land geëxporteerd. De z.g. Kerst veiling van fruit bleek een suc ces, hoewel de aanvoer zeker nog groter had kunnen zijn. Tenslotte de gemengde bedrijven zijn, waar men meestal niet de nodige aan dacht aan het product voor ex port kan besteden. Aan uien werd in 1948-'49 verladen 1.168.828 kg., terwijl er aan fruit 160.000 kg. door de veiling werd gesorteerd. Ruim 600.000 eieren werden ge ëxporteerd en een millioen kg. vroege aardappelen aangevoerd. De voorzitter van de Raad van Toezicht, de heer A. de Jager, stelde hierna voor de directeur décharge te verlenen, waarmee men accoord ging. DE VOORSTELLEN. De balans zowel als de exploi tatierekening over 1948 werd I hierna goedgekeurd. Bij de be- stuursverkiezing werden herkozen1 de heer B. Koole en P. Ton Pzn.,1 terwijl i.p.v. de heer J. de Kam werd gekozen de heer M. Steyn. I De voorzitter bracht de heer de1 Kam, die wegens ouderdom be dankte, dank voor -het vele werk door hem in 23 jaar verricht. I Voor de raad van toezicht wer- den herkozen de heer M. Sahder- se en A .de Jager. Het veilings percentage werd vastgesteld op 3 pet. voor de grote en 5 pet. voor de kleine veiling, gastleden resp. 5 en 7 pet. Het entreegeld werd vastgesteld op f 5 per lid en de contributie met 33 tegen 9 stern- noemde de heer Joziasse de cij- fers, die verband houden met de het kantoor "en "dé* loods'aan "de bouw van de nieuwe veilingsge-1 men op f 5 per jharT Tenslotte oostzijde daarvan een koper ce-!bouwen en spr" wees..er de leden werd nog goedgekeurd, dat een vonden. De N.V J L •igelink i n°s eens nad''ukkelijk op, van contract zal worden afgesloten van Kentergem te Middelburg ishoeveel belang een goed functio- met het Centraal Bureau van Vei-1 bereid hiervoor een bedrag van nerencle veiling is. De directeur,lingen voor het leveren van vroe- - - de heer W. Kweldam, gaf nog eenge aardappelen. Tijdens de rond- f 25.000 te betalen. De loods aan de westzijde wordt niet verkocht, doch blijft als opslagplaats van de veiling. JAARVERSLAG. De secretaris, de heer L. Jo- overzicht van de werkzaamhedenvraag vroeg de heer de Jonge te in 1948. Hij wees erop, hoe de te Lewedorp, waarom de telers van klein geworden gebouwen een on- West-Zuid-Beveland niet in het economische werkverdeling ten bestuur vertegenwoordigd waren, gevolge hadden. Ook aan de ex- De heer Koole antwoordde, dat port wijdde de heer Kweldam en- ziasse, begon zijn jaarverslag metkele woorden. Hij zei o.m .dat, het memoreren van besluiten en feiten, waarna hij mededeelde, dat het aantal leden thans 617 per sonen bedraagt. Dank bracht spr. aan het personeel. De omzet over ofschoon er op Walcheren vele goede en deskundige telers zijn, die in staat moeten worden ge acht voor export geschikte pro ducten te produceren, het juist deze groep van leden-telers zeker niet tenachter wordt gesteld bij de anderen, doch hij gaf de heer de Jonge in overweging volgend jaar bij de bestuursverkiezing met een candidaat naar voren te ko men. Generaal Clay, de vroegere Amerikaanse militaire gouverneur van Duitsland, is na 31 dienst jaren met pensioen gegaan. William C. Foster zal Howard Bruce opvolgen als plaatsvervan gend administrateur van de E. C. A. Deze maand zullen 11 trans portschepen van het Amerikaanse leger met 9520 verplaatste per sonen van Bremerhaven naar de V. S. vertrekken. Engeland, Australië en Nieuw-Zeeland zul len een verdedigingsverdrag op stellen voor het gebied van de Stille Oceaan. Bij Malta zijn tij dens oefeningen twee Britse tor- pedobootjagers met elkaar in bot sing gekomen. Er zijn geen slacht offers. Eén van Engelands twee „vliegende vleugels" (het ding kost 200.000 pond) is eergister avond bij een proefvucht veronge lukt. De piloot kon zich per pa rachute redden. Mgr. Beran, de R.K. primaat van Tsjecho-Slowa- kije, heeft in een brief aan de geestelijkheid verklaard, dat ver dere pogingen om met de com munisten te onderhandelen hope loos en tevergeefs zijn. Circa 200.000 Duitsers in Tsjecho-Slo- wakije worden in staat gesteld het Tsjecho-Slowaaks staatsbur gerschap te verkrijgen. Waar schijnlijk zal Herbert Morrison, de plv. Britse premier, hoofd zijn van de Engelse delegatie naar de As- semblée van de Raad van Euro pa, die in Augustus voor het eerst te Straatsburg zal bijeenkomen. Men verwacht, dat Churchill tot eerste voorlopige voorzitter van de Assemblee zal worden geko zen. Dr Beel heeft gisteravond een zeer druk bezochte afscheids receptie gehouden te Batavia. Mr dr W. Verkade te Voorburg is benoemd tot leider van het Unescowerk in de Britse zone van Duitsland. Tot, secretaris conferentiewerk „Kerk en We reld" is benoemd Mr J. J. R. Schmal te Voorburg. Drs W. Bos, voormalig secretaris van de Haagse burgemeester, is thans uit gemeentedienst ontslagen. De tarieven voor het herenkappers- bedrijf zullen waarschijnlijk in Augustus worden vrijgegeven, al dus meldt de Ned. Vrije Kap persorganisatie. Tegen de be ruchte radiospreker tijdens de be zetting G. P. Smis uit Amster dam, beter bekend als „de Jor- daner", is zeven jaar met aftrek geëist. Twee jongens waren gis teravond in Tilburg op zolder be zig met het demonteren van een granaat. Deze ontplofte. De oud ste, de 17-jarige Walther Rijken, werd gedood, zijn 13-jarige broer Piet ernstig "gewond. Een siga renfabrikant, die in Amsterdam 10 a 12.000 sigaren moest afha len, kwam, nadat hij op het Leid- seplein een kop koffie gedronken had, tot de ontdekking, dat auto en sigaren verdwenen waren. De wagen is later teruggevonden, de sigaren echter niet RECTIFICATIE. Het kerknieuws op pag. 3 is gedeeltelijk ongecorrigeerd opge nomen. Hier volgen enkele ver beteringen. Beroepen te Heeg, W. v. d. Bos te O .en N. Wetering; te Hoek van Holland, enz., G. N. Lam mens, cand. te 's-Gravenhage; te i Dedemsvaart, J. v. d. Staal te Leens. Bedankt voor Dieren en Zwart sluis, J. S. v. d. Bos te Nieuw- lande. Beroepingswerk. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Zierikzee (2e pred. plaats), Dr B. Oosterhof f van Utrecht en Ds Joh. Overduin van Meppel. Geref. Kerk. Beroepen te Zuidland, S. Gre- ving te Zierikzee. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot matige wind meest uit zuidelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. Nagekomen Advertentie Heden is in Jezus ontslapen onze lieve zorgzame Moeder en Grootmoeder CORNELIA PIETERNELLA VIS, Weduwe van Willem den Boer, in de ouderdom van 79 jaar. ^7p7p-r> Ds M. DEN BOER. Zierikzee: A. M. DEN BOER. I. DEN BOER DE LIGT. CORRIE, WIM en INGETJE. Goes: N. J. A. DAVIDSE— DEN BOER. B. P. DAVIDSE. JAN en WIM. Zierikzee: G. M. DEN BOER. Vorden: Ds W. C. P. DEN BOER. M. DEN BOER- KRAMER. CORRIE. Haamstede: J. C. DEN BOER. D. E. DEN BOER— v. d. GRAAF LIA. Zierikzee, 31 Mei 1949. Verrenieuwstraat B 119. De begrafenis is be paald op Vrijdag 3 Juni a.s. des namiddags om 3 uur vanaf het sterf huis.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1