proviniiyg&ms «SfOST mm KERK EN ZENDING. Braspenninx won met voor sprong in Terneuzen. Dinsdag 31 Mei 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Statenkring der S.G.P. vergaderde. De Statenkring der S.G.P. hield Zaterdagmiddag een openbare Vergadering te Goes o.l.v. de heer Slotboom van 's-Gra venpolder. Ds Dorsman, Ned. Herv. predi kant te Schelluiden, sprak n.a.v. Jercmia 7 1719. Getoond werd de toestand van het volk van Israël ten tijde van de profeet Jeremia; hoe in het openbaar de afgoden werden ge diend en de God Israels verla ten werd; dat het gevolg moest zijn de straffende hand des Hee- ren over het Joodse volk Deze toestand werd vergeleken met die, waarin ons volk op dit ogenblik verkeert, Steeds driester openbaart zich on- en bijgeloof. Men verheft de leuze „de rechten van de mens", maar naar Gods recht wordt niet gevraagd. Getracht wordt een dam op te werpen tegen het communisme, maar zonder God. Rome tracht ons land te verroomsen en groeit in macht. Spr. riep op tot een terugkeer tot de God der vaderen en wees er op, dat in het houden van Gods geboden, ook door de Overheid, grote loon is. MIDDELBURG. Prof. J. H. Bavinck sprak. In een drukbezochte samen komst in de Hofpleinkerk sprak Zondagavond de Zendingshoog leraar, prof. dr J. H. Bavinck, over „verleden, heden en toe komstmogelijkheden onzer zen ding". Spr. wees eerst op de grote ge nade, die God schonk in de arbeid der Zending in Indonesië. Met voorbeelden uit eigen praktijk lichtte prof. Bavinck dit toe. God opende op vaak bijzondere wijze de weg naar het licht. Velen, die tot Christus kwamen, brachten zelf het Evangelie met volle over gave. Bij zijn vertrek uit Indonesië in 1939 zei een Indonesiër tegen prof. Bavinck: „Wat er ook gebeure, ook al zouden de kerken in Ne derland niet meer in staat zijn het werk in Indonesië voort te zetten, dan nog weet ik, dat de kerk hier niet meer te gronde zal gaan". .oil profetische woord is waar geoieken. Toen de nacht over In- die kwam, bleef de kerk staande. Die nacht was bang. Men kan zich dat in Nederland dikwijls moeilijk realiseren. Spr. ging na der in op de ontzaggelijke moei lijkheden in die tijd en de tegen stand, die van alle kanten onder vond enwerd, op materiëel en op geestelijk gebied. Maar de kerk volgde Christus, ondanks alles. Er konden tijdens "%de Japanse bezetting zelfs 15 ïiTé-Vwe predikantsplaatsen op Ja va warden gesticht. Enkele, gedachten treffen bij een beschouwing van de huidige situatie. Allereerst' wees prof. Bavinck erop, dat de jonge ker ken willen leven naar de volle belijdenis van Christus. Er is een enorme vraag naar voorlichting op alle gebied: economisch, soci aal, politiek. Er is allerwege een tasten naar beginselen: hoe kun nen wij leven in het midden van ons volk naar Gods Woord? Persoonlijk trof spr., hoe ge streden werd door de kerken, om de juiste verhouding tot de Repu bliek. Toen op de Synode een rapport in behandeling kwam, werd het afgewezen: men moest zich bezinnen op de Bijbelse ge gevens omtrent overheid, gezag, enz. De jonge kerken zijn de laatste jaren geworden tot vraagbakens van het volk. Opmerkelijk is, dat in zeer vele, nog lang niet geheel gekerstende dorpen van Java, er christenburgemeesters zijn. Het A. H. Oussoren (die ook een in leidend woord had gesproken), eindigde prof. Bavinck met dank gebed. Propaganda-avond V.C.J.C, Zaterdag gaf de V.C.J.C. een propaganda-avond in ae Schut tershof-zaal. Mej. A. Bijlo, voor zitster van de Jongeren Bond, opende de avond met een wel komstwoord, waarna de leden van de Jongeren Bond, de Jeugdge meenschap en de Vrije Vogels iets lieten zien van hun kampwerk. Nadat ds W. C. F. Metz een pro- pagandawoord had gesproken, werd na de pauze door de Vrije Vogels het toneelstukje De Brug opgevoerd. Wedvlucht. Zaterdag jJ. hield de Postdui venvereniging „De Telegraaf" 'n wedvlucht vanuit Vilvoorde (B.); afstand ca. 87 km. De duiven wer den gelost om 13 uur met westen wind. De eerste duif werd waar genomen 14.15.32 uur, snelheid 1143.73 m. per minuut. Laatste prijsduif om 14.31.43 uur, snelheid 938.42 m per minuut. De eerste 10 prijswinnaars zijn H. Verhage, Middelburg 1; C. Pouwer, Veere 2, 3, 4, 5, 9 en 10; W. Daane 6; R. Dirven 7 en W. M. Walraven 8. Laatste drie te Middelburg. Is hier iets van U by? De Commissaris van Politie te Middelburg maakt bekend, dat aan zijn bureau de volgende voor werpen ais gevonden zijn gedepo neerd en terug te bekomen Zater dagavond tussen 19 en 20 uur. Verschillende huissleutels, ren- tekaart, portemonnaie met inh., hondenpenning, nummerbord van auto, lage herenschoen, rijwiel- slotsleutel, levensmiddelenkaart, verkeersboekje, damesschoen, da- meshandsehoen. Een lijst van voorwerpen, welke bij particulieren in bewaring wor den gehouden, ligt op ons bureau Korte Noordstraat 35, ter inzage. „Oet Stad en Ommelaand". Bovengenoemde vereniging gaf Zaterdagavond in de Bo- gardzaal een uitvoering, welke als bijzonder geslaagd mag wor den beschouwd. Ontspanning ouden van dagen. Woensdagmiddag zullen de ouden van dagen opnieuw van een ontspanningsdag kunnen ge nieten. De personeelsvereniging van de gemeente houdt dan een generale repetitie voor de op voering van het toneelstuk „Tot wederdienst bereid". De bijeenkomst voor de ouden van dagen begint om half drie in de Schouwburg. Alle oudjes boven de 65 jaar hebben gratis toegang. VLISSINGEN. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal Vrijdag 24 Juni a.s. in openbare vergadering bijeenkomen, des middags om 2 uur. Is hier iets van U bg? De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is ge deponeerd: een paar dames hand schoenen; lederen actetas; sjaal; ring met sleutels; zakmesje; cein tuur; diverse sleutels Een lijst van voorwerpen, welke bij particulieren in bewaring wor den gehouden, ligt op het bureau ter inzage. GOES. Uitslag wedvlucht. De uitslag van het concours Vilvoorde van de Zaterdagvliegers „De Rode Doffer" luidt: A. Heijnsdijk 1, 3, 11W Louisse 2, 18, 25; Bakker 4, 20, 23, 29, 34; M. B. de Munck 5; D. Kloosterman 6, 8, 33; A. Pries ter 7; H. V. d. Broek 9, 37; M. Schrijver 10, 36; C. Lansen 12, is merkwaardig, hoe de christenen 15, 26; C. v. Liere 13, 19, 32; Ha- het vertrouwen hebben van een verhoek 14, 31; B. Kole 16; P. groot deel der bevolking. Deze Schrijver 17, 24; L. Boogaard 21, christenen zijn zich bewust, te 22; Joh. de Witte 27; P. de Pan staan midden in een brandende 28; J. Koppejan 30; L. Lakké 35 tijd. Juist daarom hebben zij zo ZOUTELANDE. 'n grote behoefte aan onze voor- lichting. Hieraan te voldoen kan van onmetelijke betekenis zijn Veekeuring. Woensdag is een premiekeuring voor de toekomst van Indonesië.gehouden van vrouwelijke runde- Ondanks alles wat er is gebeurd ren en stieren, vanwege de Pro- is het genade, dat door Indonesi- vinciale Commissie ter bevorde- ers gezegd wordt tegen de Neder- j ring van rijkswege van de vee- landse zendingsarbeiders: „u weet fokkerij. niet, hoe wij u liefhebben". i M- Kleinepier uit Middelburg, M. Er is op dat ogenblik een na-1 Harmsen uit Middelburg, P. van meloze materiële ellende. Steeds Waes uit Zaamslag en C. Zwager- komen er noodkreten om hulp man uit Middelburg, van de zendingsterreinen. De aanvoer bestond uit 1 stier, Eén ding moet ons steeds bezig-1 van goede kwaliteit, 45 koeien en houdenliet Oosten is in de bran-jonge vaarzen, ding. Wij weten niet, hoe langi De uitslag was: le prijsklasse, God ons nog zal toestaan daar te stier> oud 1 iaar> eigenaar L. Vos. arbeiden. De vloedgolf van het I Eerste kalfskoeien, beste klas- communisme rolt weer over Chi- se lla. Hoe zal het verder gaan? j 1. „Diamant" 6, eig. P. Dinge- De tijd, die komt, moeten wijlmanse, 79 p.; 2. „Zwartje" 16, eig. met al onze kracht gebruiken, j 'd-, 78.5 p.; 3. „Nelly", eig. KI. Binnen enkele tientallen jaren zai Werhage, 78 p.; 4. „Jet", eig. L. in de Oosterse landen beslisti Vos-78 p.; 5. „Trijntje", eig. L. de worden over de vraag, of het zal Buck, 78 p.; 6. „Ymke", eig. P. de ondergaan in communisme of dat! bisser, 17 p.; 7. „Emma", eig. id., het christelijke geloof het leven'77 p.; 8. „Mina", eig. L. Vos, 77 zal beheersen. i P-I 9. „Bles", eig. Job Wisse, 76.5 Zijn er nog mogelijkheden? Het P „Emma", eig. Jac. Wisse, is best mogelijk, dat wij/ónze ter-1 76.5 p.; 11. „Nelly", eig. E. Janse, reinen zullen moeten uitbreiden,1 76 p.; 12. „Nelly", eig. Js. de Wit- omdat anderen het niet meer te' 75 P-i 13- „Leuntje", eig. H. v. kunnen. Wij moeten komen totSluijs, 75 p.; 14. „Dora", eig. L. zodanige terrein- en werkverde-1 Geschiere, 74 p.; 15. „Emma", eig. ling, dat wij allen tezamen de ar- 9" Kleinepier, 74 p.; 16. „Mina", beid aan kunnen. I eiS- Wed. P. Cijvat, 73 p. Het mooiste zou zijn, dat niet - Tweede kalfskoeien. alleen de kerken, maar ook aller-1. „Corry", eig. C. Kleinepier, lei christelijke organisaties in Ne- 80 p.; 2. „Emma", eig. J. Clarisse, derland zich hun zendingsroeping 80 p.; 3. „Bontje", eig. L. Geschie- bewust worden. Met dankbaar- re, 79 p.; 4. „Mina", eig. Jac. heid gewaagde spr. van het initi- Kodde, 79 p.; 5. „Starre", eig. E. Janse, 78 p.; 7. „Herta", eig. St. Janse, 78 p.; 6. „Starre", eig. Klaas Verhage, 77 p.; 7. „Herta", eig. St. Thorenaar, 77 p. Derde kalfskoeien. 1. „Trien", eig. C. de Visser, 82 p.; 2. „Emma", eig. A. Roose, 81 p.; 3. „Trui", eig. H. van Sluijs, 79 p.; 4. „Martha", eig. L. Ge schiere, 78.5 p.; 5. „Bontje", eig. W. de Kam, 79 p.; 6. „Mina", eig. H. v. Sluijs, 78 p.; 7. „Starre", eig. J. v. Sluijs, 77.5 p.; 8. „Ber tha", eig. P. de Visser, 77 p. klief van het C.N.V. „De volken van Indonesië zijn in beweging gekomen. De orkanen zijn er doorheen gegaan. En juist nu is in dit volk de boodschap van Jezus Christus van uitermate grote betekenis. Jezus Christus is de Heer. En Hg blijft met ons en met hen tot aan het einde der wereld", zo besloot prof. Bavinck zijn rede. Prof. Bavinck beantwoordde daarna enige hem gestelde vra gen. Na een dankwoord van dr Vierde kalfskoeien. 1. „Koos", eig. H. v. Sluijs, 80 p.; 2. „Soucke" 17, eig. J. Mal- jaars, 79 p.; 3. „Emma", eig. H. v. Sluijs, 78 p.; 4. „Tiegtje", eig. Jac. Wisse, 79 p.; 5. „Berre", eig. H. v. Sluijs, 78 p.; 6. „Starre", eig. C. de Visser, 78 p. 7. „Ada", eig. E. Janse, 75 p. Oudere koelen. 1. „Beatrix", eig. St. Thorenaar, 81 p.; 2. „Afke", eig. Jac. Kodde, 80.5 p.; 3. „Trui", eig. Job Wisse, 81 p.: 4. „Bontje","eig. C. de Vis ser' 79 p.; 5. „Marie", eig. P. J. Kleinepier, 78 p.; 6. „Elsje", eig. J. v. Sluijs, 78 p.; 7. „Zwartkop", eig. Jac. Kodde, 77.5 p. Voorts werden geregistreerd voor het stamboek 18 koeien en 5 vaarzen. 1. „Keijzer", eig. J. van Sluijs; 2. „Juliana", eig. St. Thorenaar; 3. „Moortje", eig. Jac. Kodde; 4. „Irene", eig. L. Vos; 5. „Martha", eig. J. v. Sluijs. VEERE. Nummering candidatenlgst. In de op Vrijdag gehouden zit ting van het stembureau zijn de candidatenlijsten als volgt ge nummerd: A.R. No. 1; C.H. No. 2 Vrije lijst No. 3. SEROOSKERKE (W.) Nummering candldatenlgsten. De candidatenlijsten voor de a.s. raadsverkiezing zijn als volgt genummerd: 1. A.R. lijst (G. Christiaanse)2. C.H. lijst (H. Janse); 3. S.G.P. lijst (J. Wisse). OOSTKAPELLE. Nummering candidatenlijsten. De candidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen zijn als volgt genummerd: 1. C.H.U. no. 1 F. C. de Roo; 2. Arbeiders partij no. 1 J. H. Hoorn; 3. Herv. Kiesvereniging no. 1 Z. Maljaars; 4. Staatk. Geref. Partij no. 1 J. Paardekooper; 5. A.R. partij no. 1 A. L. Louws. ARNEMUIDEN. Ernstige val. De 70-jarige echtgenote van D. S., die op een ladder bezig was voor een gordijn de maat te ne men van een raam boven de voor deur, trof het ongeluk, dat de ladder brak. Zij viel en liep zwaar lichamelijk letsel op. Op medisch advies werd de vrouw direct over gebracht naar het ziekenhuis te Middelburg. OOSTKAPELLE. Uitvoering. Zaterdagavond werd in het verenigingsgebouw het blijspel opgevoerd in 3 bedrijven „Pietje de Duvel", onder regie van de heer J. H. Hoorn. Op zeer keurige wijze werd dit stuk opgevoerd. De voorzitter der reciteerclub uit Serooskerke bracht zijn gelukwens over en feliciteerde de vereniging met de ze opvoering. De voorzitter A, J. de Broekert dankte allen voor hun opkomst en hoopte in het a.s. najaar met een nieuw programma te kunnen komen. GRIJPSKERKE. Jubileum. Op 1 Juni zal de heer S. Dóu- ma, thans hoofd der Chr. de Wet- school te Rotterdam, herdenken, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad van het onderwijs. De heer Douma is van 19201928 hoofd geweest van de Chr. school voor L.O. te Grijpskerke (Zld.). In 1928 werd hij hoofd van de Chr. de Wetschool te Rotterdam. HEINKENSZAND. Politiehond bracht man, die ruit ingooide, tot bekentenis. Gisteren meldden wij, dat bij de Rijkspolitie alhier een ruit was ingegooid en dat men het speuren naar de daders voortzette. Thans vernemen wij, dat één der Vrijdag gearresteerde ver dachten heeft bekend. Hij was daartoe wel gedwongen, want een politiehond leverde het niet te loochenen bewijs van zijn schuld. Het is een zekere Van 't West einde (bijgenaamd Moes) van Kwadendamme. 's-HEEK ARENDSKERKE. Reisclub gaat naar Limburg Vrijdag j.l. hield de reisclub „Ons Genoegen" in Café van Schalk haar jaarvergadering. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer J. Tolhoek, werd m.a.s. besloten een reis te maken naar Limburg (o.a. Val kenburg en de mijnstreken). NISSE. 65-jarig huwelgksfeest. Zaterdag j.l. herdacht het echtpaar J. Slabbekoorn de dag waarop zij voor 65 jaar in het huwelijksbootje stapten. Het was vanzelfsprekend een dag van dankbaar herdenken. KAPELLE. Lagere Tuinbouwschool in gebruik genomen. Vrijdagmiddag werd met enige plechtigheid de lagere tuinbouw school officieel geopend en tevens werden diploma's uitgereikt. De voorzitter van de commissie van toezicht, de heer J. Q. C. Lenshoek, bracht in een kort ope ningswoord dank aan allen, die aan het tot stand komen van de nieuwe school hadden medege werkt. De inspecteur, belast met het tuinbouwonderwijs, Ir. F. W. Ho nig, wenste het bestuur der ZLM geluk met de ingebruikneming. Hierna reikte Ir. Honig aan de geslaagden liet einddiploma uit, Voorts spraken gelukwensen de Rijkstuinbouwconsulent voor Zee land, Ir. W. van Soest, de voor zitter van de Z.L.M., Ir. M. A. Geuze en burgemeester H. G. van Suylekom. Tenslotte bood één der leerlingen de heren Nieuwenhuize en Traas een geschenk aan. De namen der gediplomeerden zijn: J. Adam, KrabbendijkeC. de Blaaij, Wolphaartsdijk; A. S. de Jonge, Middelburg; S. Kloos terman, Biezelinge; M. J. Lamper, Yerseke; C. Korstanje, 's-Heer Abtskerke; D. Schipper, Kapelle; A. v. d. Schraaf, Kapelle; M. L. Slabbekoorn, Kloetinge; A. v. d. Vrie, 's-Heer Hendrikskinderen; P. Visscher, Kruiningen; P. Geen- se, 's-Gravenpolder en C. Goeree te Driewegen. Gemeenteraad. BRUINISSE. Wederopbouwplan gewijzigd vastgesteld. In de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering werd de jaar wedde van de gemeente-ont vanger aangepast aan de nieu we salarisregeling. Besloten werd de kasgeld lening bij de Coöp. Boeren leenbank af te lossen en bij een andere geldgever deze lening van f65.000 onder te brengen. Van de minister van Econo mische Zaken is bericht inge komen dat geen goedkeuring wordt verleend aan het in een vorige vergadering genomen be sluit tot wijziging van de win kelsluitingswet. Deze wijziging was genomen om het mogelijk te maken patates frites te eer kopen na sluitingstijd, op Za terdagavond tot half twaalf. Verkoop van patates frites dus op Zaterdagavond na winkel sluitingstijd. is in het vervolg weer verboden. Van de muziekvereniging „Nu met Hope" is een verzoek inge komen, om de kosten van het water en wind dichtmaken van het Groene Kruisgebouw, waar in voortaan de repetities zullen worden gehouden, voor rekening van de gemeente te nemen. Bijna alle leden vonden de kosten te hoog, aangezien waar schijnlijk reeds in 1949 het ge bouw een definitieve bestem ming zal krijgen. Of het wordt ingericht als wijkgebouw, waar voor het indertijd is gekocht, of het wordt aan derden verkocht en er komt een geheel nieuw wijkgebouw. Besloten werd een goedkopere oplossing te zoeken, om het ge bouw voor de repetities ge schikt te maken. De raad besloot de grond waarop het nieuwe kerkgebouw van de Geref. Gemeente verrijst aan de Geref. Gemeente te ver kopen, tegen een nader vast te stellen prijs. Na enige discussie werd be sloten tot het maken van een nieuw wegdek en het verbreden (waar nodig) van het rijwielpad langs de westelijke zijde van de Dorpsweg. Als vaste leerkracht aan de O.L. school werd benoemd de heer A. S. Zoeter, die tot nu toe in tijdelijke dienst was. Vervolgens kwam aan de orde, het in principe opnieuw vaststellen van het Wederop bouwplan. Ten opzichte van het oude plan hebben verschillende ver eenvoudigingen plaats gehad. Zo is het nieuwe gemeentehuis geprojecteerd aan Korte Ring en Kerkplein. De woningen Van de Waal, Van der Stad c.s. zul len worden afgebroken en een weg dwars over het vroegere terrein van de Ned. Herv. Kerk zal de verbinding vormen tus sen Oude straat en Nieuwstraat. Met de plaats van het abattoir wordt enig voorbehoud ge maakt. Het plan werd in prin cipe met algemene stemmen aangenomen. De raad ging over tot aankoop van twee tuinen, waarin de semi permanente Chr. school zal worden gebouwd. Bij de rondvraag wees de heer Bal op de waterafvoer in het Nooddorp en de heer Ver spoor informeerde naar de her stelwerkzaamheden aan het mechanisme van de spuikom- sluis. De heer Van den Berg drong aan op spoed met de huisnum mering en op verwijdering van diverse voorwerpen, die van de (overigens opgeruimde) gemeen telijke vuilnisbelt een dorado voor de ratten maken. Wethouder Van Vessem, vindt het niet juist, dat de gemeente geneesheer dokter Quaak met vacantie is gegaan en daarbij als plaatsvervanger een arts heeft aangesteld, die ook in een andere gemeente nog praktijk heeft. Hij zag liever een plaats vervanger aangesteld, die de ge hele dag in de gemeente aan wezig was. Bij een ongeval op het Zijpe zijn de moeilijkheden hiervan bewezen. De voorzitter zeide van de opmerkingen van de heer Van Vessem nota te zullen nemen. tweede klasse werden alle bevor derd, terwjjl de leerlingen van de derde klasse op drie na bevorderd werden. Voor het nieuwe cursusjaar zijn 14 leerlingen ingeschreven. ZIERIKZEE. Oudste inwoner overleden. Vorige week overleed, na een korte ziekte, de oudste inwoner van Zierikzee, de heer Jacobus Beije. Hij bereikte de leeftijd van bijna 98 jaar. Gedurende de laat ste jaren was wijlen de heer Beije blind, doch hij genoot een goede gezondheid. Vrjjdag j.l. vond de begrafenis plaats op de Algemene Begraaf plaats. Aan de groeve sprak ds v. d. Klis, Chr. Geref. predikant, woorden van troost tot de familie leden. Burgemeester L. Verburg van Stavenisse, een familielid van de overledene, dankte namens de familie voor de belangstelling. BRUINISSE. Mosselzaadvisserij. Bij de mosselzaadvisserij in de Waddenzee hadden enkele sche- volgtlijst 1 Gezamenlijke rechtse partijen; lijst 2 Partij van de Ar beid; lijst 3 V.V.D. SINT ANNALAND. Dezer dagen hield Zuster Fuijk- schot te Vlissingen de eindles van de door haar georganiseerde Moedercursus. Er namen onge veer 16 dames aan deel, hetgeen, gezien het groot aantal inwoners dezer gemeente, weinig is. Als blijk van waardering voor het vele werk, dat Zuster Fuijkschot geheel belangeloos gedaan heeft, werd haar een broodrooster aan geboden. De Reisvereniging V.O.G. uit Kortgene maakt op 14 Juni een tocht langs den Bosch, Nijmegen, Grebbeberg, Arnhem, Utrecht en Rotterdam. Vertrek 's morgens 5 uur van Kortgeense Veer. Met ingang'van 1 September pérnogarmërsTormC'trkampémia's" benoemd tot onderwijzer Vooral de Bru 9, schipper L„ de aan, de Pnnses Beatrix-school Waal, had een zware reis. Omdat de meesten in het begin der week en aan het einde der week een vracht konden thuis brengen (3 reizen per 14 dagen), was de aanvoer tamelijk groot, n.l. ongeveer 16000 tonnen. Chr. Jonge Vrouwen Federatie. Opgericht is de Ring Schouwen Duiveland van de jeugdgroep van de Christen Jonge Vrouwen Fe deratie. Het bestuur is samenge steld als volgt: Mej. van den BergWandel, Nieuwerkerk, pre sidente; Mej. M. de Korte, Brui- nisse, secretaresse; Mej. van Dienst, Sirjansland, penningmees- teresse en Mevr. Versluis, Ooster- land, alg. adjuncte. Nummering eandidatenlgsten. De nummering van de candida tenlijsten voor de gemeenteraads verkiezing op 17 Juni a.s. is als (Schippersschool) te Wemeldinge de heer M. van der Maas, onder wijzer te Bruinisse. De collecte voor de Generale Kas en voor Noodlijdende kerken en personen heeft te Bruinisse opgebracht resp. f 115.en f 61.25. Geslaagd voor radio-telegrafist 2e klasse de heer J. de Jonge, leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. Op 23 Juni a.s. wordt een schoolreisje gehouden naar Rot terdam voor de kinderen der O.L. school te St. Annaland. Van de lichting 1950 werden te St. Annaland 9 personen gekeurd, waarvan 6 geschikt en 3 onge schikt. De Zendingsmiddag van de Ring Tliolen, t.b.v. de Geref. Zendings- bond, zal niet op Tweede Pink sterdag worden gehouden, doch op Zaterdag 6 Augustus 1949. WAARDE. Vergadering Waterschap Waarde. Vrijdag kwamen de ingelanden van het Waterschap Waarde in vergadering bijeen, onder voor zitterschap van de dijkgraaf, de heer M. van Fraassen. De rekening dienst 19481949 werd zonder enige wijziging goed gekeurd, evenals de begroting 19491950. De waterbouwkundig opzichter, de heer Cijsouw, werd na een jaar proeftijd in vaste dienst aangesteld. Voor de aan beveling van gezworene wegens het aftreden van de heer J. Zan- dijk, werden aanbevolen J. Zan- dijk, W. Kersten en C. Mol. De voorzitter deed mededelin gen over de verbetering van de wegen, n.l. Plattendijk en Plasse- weg. AXEL. Examens Chr. Lagere Landbouw- school, Vrijdag vond de uitreiking van diploma's plaats aan de leerlingen van de Chr. Lagere Landbouw school. Dit geschiedde door de waar nemend Rijkslandbouwconsulent de heer Eversdijk, die evenals de heer de Putter, voorzitter van het schoolbestuur en de heer Booy, hoofd der school, de leerlingen toesprak. Namens de leerlingen bood C. Dees de heer Booy een geschenk aan, als blijk van waardering voor het genoten onderwijs. De leer lingen, die het diploma ontvingen, z'ijn: met lof: C. Dees te Zaam slag en H. de Feyter te Axel; „zeer goed": S. Dieleman te Axel en D. J. Haak te Hoek; „goed": Fr. de Jonge te Hoek en J. Boeye te Axel; „voldoende": F. B. de Feyter te Axel, A. van Dixhoorn te Philippine; P. Dieleman te Hoek, M. Dieleman te Zaamslag en A. van Campen te Axel. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zundert, P. J. de Bruyn, cand. te Den Haag; te Nieuwerkerk a. d. IJssel, J. J. Timmer te Harderwijk; te Gies- sen-Nieuwkerk, A. Luteijn te Loenen a. d. Vecht. Bedankt voor Ommen, dr A. J. Rasker (v.h. rector Hogere School te Batavia), te Gronin gen. Geref. Kerken. Beroepen te Holwerd (3e pr.- plaats), G. van Wilgenburg te Aalten; te Oudega (W.), P. L. Schuddebeurs, Evang. predi kant te Winterswijk. Bedankt voor Utrecht (vac. Dr R. J. v. d. Meulen), W. C. v. d. Brink te Veenendaal. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Onstwedde, J. van Dijken te Aalten en W. Ruiter te Sneek. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Veendam, K. Drost te Loppersum. Geref. Gemeenten. Beroepen te Tholen, J. W. Kersten, cand. te Rotterdam. Bevestiging en intrede. Zondagmorgen werd ds C. van Nes, sinds Juni 1947 hulppredi ker bij de Geref. Kerk te Me- liskerke, aldaar bevestigd door zjjn oom, ds J. van Nes te 's-Gravenhage. De bevestiger had tot tekst: 1 Tim. 4 16. In de middagdienst verbond ds v. Nes zich aan zijn gemeente met een predikatie over Exodus 3 14b: „Ik zal zijn, die Ik zijn zal". Na de prediking dankte hij de afgevaardigden van de kerken in de classis en van andere ker ken. Hij werd toegesproken door ouderling G. Beukelman namens kerkeraad en gemeente, die liet toezingen Psalm 134 3. Namens de classis werd het woord ge voerd door ds van Wouwe en voor de burgerlijke gemeente door burgemeester Huisman. Verder voerden nog het woord ds Wagener, Ned. Herv. pred. te Zoutelande en de heer Barnard, godsdienstonderwijzer in de Ned. Herv. Gem. ter plaatse. In beide diensten was de kerk overvol. Afscheid ds W. A. Versteeg. In de middagdienst nam Zon dag ds W. A. Versteeg, wegens vertrek naar Winschoten, af scheid van de Ned. Herv. Gem. te Kortgene met een predikatie naar aanleiding van 1 Petrus 5 vers 10 en 11. Na de predikatie Samenspreking Javaanse en Ned. Kerken. Nu de Synode van de Geref. Kerken in Eindhoven, de Sy node van de Javaanse Kerken in Magelang en die van de Chi nese Kerken in Semarang zich over de „Kwitang-resoluties" hebben uitgesproken en ook het moderamen van de Oost-Ja vaanse Kerk in hoofdlijnen zijn instemming heeft betuigd, kan de samenspreking gehouden worden door de deputaten, die door de verschillende Synodes zijn aangewezen. Deze bespre king wordt gehouden te Sema rang van 79 Juli a.s. in de Javaanse Kerk te Semarang. Van de zijde der Geref. Kerken wordt aan deze besprekingen deelgenomen door de heer Algra, ds Rullmann, ds Pos en dr Bak ker, terwijl ds Pos de Geref. Kerken zal vertegenwoordigen in de M.W.G. (Raad van Gede puteerden der samenwerkende Kerken). De mogelijkheid be staat dus, dat de kwestie van de samenwerking tussen Javaanse en Ned. Kerken op de Synode van Den Haag kan worden be handeld. De Ronde van Terneuzen, Zater dag verreden voor profs en onaf- hankelijken, trok eeh massale be langstelling. Een sterk veld ren ners was naar de Scheldestad af gezakt en zorgde voor een uiterst boeiende en sportieve strijd. Wim van Est, naar wie veler belangstelling uitging, reed reeds in de vijfde van de 71 te rijden ronden plat en moest met een achterstand van 1 min. 30 sec. de strijd voortzetten. Verschuren en de Belg van Eenennaeme ver dwenen door pech van het strijd toneel en nadat van Est voor de derde maal pech kreeg, gaf ook hij er de brui aan. Inmiddels waren alle favorieten nog bijeen. Toen Lakeman demarreerde en zich wist los te maken uit de groep, volgden Braspenninx en van de Dungen zijn voorbeeld, even later gevolgd door de oude rot Kees Pellenaars, van As, Joossen en van der Stark. Deze zeven renners leidden de beslis sende fase in. In het peleton met j o.a. van Gelderen, de Korver, van sprak ds A. W. M. Ode uit Goes (jer Zande, Hopstaken e.a. boterde een fiets, die hem veel te klein was, de strijd voortzetten, wat hij overigens moedig deed. Van der Star was de eerste, die in de kopgroep moest lossen. La ter volgde van As. Bernhard Franken ging alleen op zoek naar de leiders, maar ook hij viel terug. Alle renners werden tenslotte door Braspenninx, Lake man, Pellenaars, van de Dungen en Joossen gedubbeld. Van Gelde ren en de Korver liepen welis waar nog uit de groep weg, maar vielen later weer terug. Vier ronden voor het einde keek Braspenninx zijn tegenstan ders eens aan en ontsnapte op zijn eentje. Hij wist een kleine voorsprong te nemen en werd niet meer achterhaald. Pellenaars won de eindsprint voor de tweede plaats van Lake man en Frainken en won de spurt van de tweede groep. De uitslag was: 1 J. Braspen ninx, Princenhage, 136 km in 3 uur 34 min.; 2 C. Pellenaars, Bre da, op 200 m.; 3 H. Lakeman, Amsterdam; 4 T. van de Dungen, 's-Hertogenbosch; 5 C. Joossen, Made; 6 B. Franken, St. Niklaas,; 7 F. van der Zande, Halsteren; 8 C. Bakker, Zaandam; 9 Jan van Gelderen, Sluiskil; 10 P. Evers, Wormerveer. Uitslagen van Zaterdag 28 Mei. le klasse: VolhardingVios I 3—0; B.K.C.—Seolto 4—5. 2e klasse: EendrachtOlympia 4—5; V.K.V.—Zeelandia 1—1; S.S.S.—Swift II 4—2. Se klasse A: TopVitesse 15; StormvogelsVopo 43; Togo II Tjoba niet binnen. 3e klasse B: DiosElto 53; De PoelSinoto 31. Se klasse C: ZuidzandeFortu- na 38; GroedeK.W.B. 40; A.K.C.—Madjoe II 3—3. AdspirantenV.K.V.Zeelandia adsp. 10; VopoSeolto adsp. 5—0. Zaterdag vóór de Pinksteren worden slechts twee wedstrijden gespeeld, en wel: Scampolo I S.SS. I en Scampolo IIS.S.S. IL Zoals ook de beide voorgaande jaren brengt Swift de Pinkster dagen weer door te Gent, als gast van de vereniging Ganda aldaar. Ganda zal op 2e Pinksterdag haar nieuwe veld openen. Rechtzaken. het niet al te best, zodat de voor sprong van de koplopers steeds groter werd. Van Gelderen kreeg pech en moest enkele ronden op namens de Ring Goes, Ds Posfma sprak namens het Classicaal Be stuur en als consulent. Burge meester A. A. Schuit voerde het woord namens het gemeentebe stuur, het onderwijzend perso neel van de openbare lagere school en namens de kerkvoog dij en de notabelen. Ouderling M. van Halst sprak ten slotte de scheidende predi kant toe en dankte ook mevr. Ver steeg voor haar arbeid voor de meisjesvereniging. Nadat de ge meente de leraar toegezongen had, zegde deze dank voor de gesproken woorden. Ds A. van Riemsdijk, f. Ds A. van Riemsdijk, Ned. rïëd. JndTHand. Bk. Herv. pred. te Breede (Gr.), die^ej1'uHantiel Mi' Politierechter te Middelburg. K. V., landarbeider te St. Phi- lipsland, had zich te verant woorden wegens belediging van H. R. Heerema, inspecteur der Domeinen te Goes, f40 of 15 d. K. K., 53 jaar, zonder beroep te Zierikzee, werd wegens bele diging veroordeeld tot f 15 of 10 d. A. de B., 19 jaar, landbouwer te Kerkwerve, werd wegens diefstal veroordeeld tot 3 w. gev.straf voorw. proeftijd 3 jaar. A. V., wed. P. A. G. te Zie rikzee, had op 5 April 1949 vier planten weggenomen uit een bloemperk. Straf f 10 of 5 d. G. H. M„ 25 jaar, te Zierik zee, had iemand, terwijl hij ver keerde onder invloed van ster ken drank, mishandeld. 1 week gev.straf. L. J. W. te Zierikzee had een blok lood weggenomen, f 20 of 10 d. J. H., 21 jaar, los werkman te Zierikzee, werd wegens mishan deling veroordeeld tot 1 week gev.straf voorw. proeftijd 2 jaar. K. K., 53 jaar, te Zierikzee, werd wegens mishandeling ver oordeeld tot 1 week gev.straf proeftijd 2 jaar. F. M., hulp in de huishouding te Vlissingen had onige huis houdelijke artikelen weggeno men, 1 mnd. gev.straf voorw. proeftijd 2 jaar en f25 of 10 d., met onder toezichtstelling der reclasseringsvereniging. M. P. d.'L., te Kamperland, had zich te Colijnsplaat verzet tegen de politie, f40 of 15 d. I. L. v. G. te St.-Maartens- dijk, had een halster weggeno men. 2 w. gev.straf voorw. proef tijd 2 jaar en f 30 of 15 d. J. H. B. te Kortgene en M. A. v. d. W. te Colijnsplaat, hadden twee aan de zeedijk aangespoel de palen weggenomen. Ieder f 20 of 10 d. C. P. v. d. B., monteur te Os- sendrecht, had op 13 Febr. 1949 te Zijpe een fles jenever weg genomen. f 50 of 20 d. A. K., chauffeur te Wissen- kerke, had te Kortgene iemand mishandeld door hem een klap In het gezicht te geven, f 20 cf 10 d. W. E. Q., echtg. van G. D. te Tholen werd wegens belediging tot f15 of 10 d. veroordeeld. W. K., beurtschipper te Bres- kens werd wegens belediging veroordeeld tot f30 of 10 d. en.l w. gev.straf voorw. proeftijd 3 jaar. Aansterdamsche Effectenbeurs. Slotkocrsen op 30 Mei 1949. medegedeeld door de Incasso-Bank N.V.» Goes. Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 Dollarlening 1947 Invest. Cert if. Ned. 1962-64 ex. bel. Dito m. belasting Spaarcertificaten Indië 1937A Grootboek 1946 Kol. Bank wegens bekomen emeritaat Zon dag afscheid van zijn gemeente zou nemen, is Vrijdagavond door een dronken motorrijder aange reden, met het gevolg, dat hij Zaterdag aan de bekomen ver wondingen is overleden. Rev. I. v. Dellen. Naar wij vernemen is ds I. v. Dellen, predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Denver, Colo rado in Amerika, voornemens 10 Juni a.s. met de „Nieuw-Am-Band'ar Rubber sterdam, opnieuw naar ons va-g?'*:0"1- Eubber derland te vertrekken. Zijn adres hier te lande zal zijn Olm straat 34 te Almelo. Ds v. Dellen is voornemens 20 Sept. a.s. weer Berghs en Jurgens v. Berkel Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Br. Unil. Ned. Ford Ned. Kabelfabriek Philips Gloeil. Wilton Billiton le rubr. Dito 2e rubr. Dordtscbe I'etr. Kc/n. Olie A'dam Rubber 97# 9 7# 9 7# 97K 104# 104 9 7# 9 7# 98 98# 98'# 101# 101# 95 95 97# 97# 7 8# - 109# 108 152 149# 163# 162 277 108 108 143 143 170 137 139 142# 143# 176 177 248# 249# 269# 264 261 268 220# 221# 157# 155 425 330 258 261 284# 2887# 139 137# 126 126# 99# Kon. I'aketvaart De leerlingen van de eerste en terug te keren naar Amerika. Kindeng Lemboc Oost Java Rubber de 'Oostkust Serbadjadi Holl. Am. lijn Java-China-Tap. lijn Kon. Boot 91 97 57 91 96# 56 147 147 140# 140 Ned. Scheepv. Unie Rott. Lloyd Stv. Mij Nederland H.V.A. J ava Cultuur N.LS.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Maatsch. Senembah Muller en Co. A'damsche Bank Holl. Bank Unie Cert. Javasclie Bank Herstelbk. Pr. Ned. Ind. Escompto Mij R'damsche Bank Twcntsche Bank Anaconda Copper Bethl. Steel Lnrysler Gen. Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel U.S. Steel Cities Serv. North American Cont. Oil Midcont. Oil Philips Petr. Shell Union Tide Water Baltimore Miss K. Texas New York Centr. Pennsylvania 153# 154 159# 158# 144 143 156 155 ,154# 154# 82# 83 92 92 41# 41# 135 151 150# 136 134 157 1587# 17714 177}t 185 M 97% 87*4 163 28P4 50 2814 46% m 69% 47% 42% 57*4 35 H 1881» sm 87% 164 1584 28% 7ü4 28*4 45% 69% 48 18 56 42% 56% 35% 3% - 10 10% - 14%

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3