Het Veldhospitaal O-divisie 7 December te Madioen. „Reizigers in gezondheid." Mr Lovink heeft geloof in de toekomst van Indonesië. Kapelle krijgt een badhuis en een sportterrein. Taakverdeling tussen Rijk en Provincie Millioenenomzet van Veiling te Kapelle B.F.O. neemt deel aan de besprekingen. EDNA EARL Een geheimzinnige ziekte in Duitsland. BIJ EXAMENS Volledig achter het regeringsbeleid. Hoffmandruppels gevraagd. FEUILLETON Belangrijke Raadszitting. Toeneming gewestelijk besef. Dinsdag 31 Mei 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Normaal gesproken kan het natuurlijk niet door de beugel, dat een veldhospitaal wordt vergeleken met een reisbureau of zelfs met een troep zigeuners. Toch wordt dat hier gedaan, want laten we eerlijk blijven, erg conventioneel zijn we hier nu eenmaal niet. Trouwens ik moet toegeven dat deze vergelijkingen, binnen zekere grenzen natuurlijk, volkomen te rechtvaardigen zijn. Dokter Augustijn, de Cdt. van het Veldhospitaal van de C-Divisie „7 December" zelf heeft me een kaart van Java laten zien waar op met rode en blauwe lijnen, met vlaggetjes en stippeltjes en allerlei andere mooie kleuren stond aangegeven welke omzwer vingen dit veldhospitaal zo in de loop der tijden heeft gemaakt. Ik kan U verzekeren dat zowel het aantal als de omvang van deze omzwervingen niet direct kleingheden waren. Men begon met 8 maanden het ondenkbare. Ik neem aan dat Batavia waar men het 67e hos- U al wel vernomen zult hebben pitaal van de Brits-Indiërs over- van de verrichtingen van de In ham. Dat was October 1946. fanterie, de Genie of de A.A.T. Het reizen en trekken begon en ik geloof daarom niet, dat het Juni 1947. Eerst naar Buiten- kwaad kan deze keer eens de Zorg waar men in verband met Medische Dienst voor het voet' ten mogelijke politionele actie, die later inderdaad noodzake lijk bleek, werd geconcentreerd. Dan volgde Cheribon op 6 Au gustus, transitcamp te Priok op gemaakt van zijn bewondering 16 Augustus, vervolgens ging voor de mensen van deze dienst, men over zee om Java heen naar Tjilatjap en op 27 Au gustus tenslotte met de hele hoop naar Banjoemas. In Banjoe- mas werd 't veldhospitaal weer helemaal geïnstalleerd en kon men rustig doorwerken tot Mei 1948 toen het 31e veldhospitaal de zaak weer overnam. Linggadjati was de volgende verblijfplaats. Tevens werd 17 kilometer verderop, namelijk te falimanan, in de suikerfabriek Gempol, een rusthuis geïnstal leerd. Het veldhospitaal van de 7 December-divisie droeg nog maals zijn werk over en wel *an de 41e Hulpverbandplaats Het medische tijdschrift „The Lancet" maakt melding van een geheimzinnige ziekte, „Canicola- koorts" genoemd, die de laatste maanden ïn Duitsland is gecon stateerd. Vier mannen en twee vrouwen werden voor deze ziekte in een militair hospitaal in de Britse zone behandeld. Men kent geen speciale behan deling voor de Canicolakoorts, die voor het eerst in 1934 werd waargenomen en afkomstig is van honden, die met de Lepto spira Canicola bacil zijn geïn fecteerd. In de gehele wereld werden tot nu toe ongeveer 100 ziekte gevallen geconstateerd, som mige met dodelijke afloop. De Engelse medische vereni ging heeft aan Reuter medege deeld, dat de meeste gevallen de laatste twee jaar in Duits land voorkwamen. Een reden kon men daarvoor niet opgeven. De enige behandeling bestaat hierin, dat men de patiënt rus- tig laat uitzieken. De ziekte- Het is geen kleinigheid als een synlptomen zijn: hoofdpijn, een licht te slepen. Een onlangs al hier gearriveerde militaire arts, een man dus die recht van spre ken heeft, heeft my deelgenoot verpleegster mag assisteren bij een operatie. Hier doet een sol daat le klas dat en wat meer zegt, hij doet het feilloos. Zo is het met alles, vertelde deze arts me, en voor zover ik het zelf als leek kon bekijken, geloof ik niet dat hij ook maar iets overdreef. Integendeel, want hij was een nuchtere Groninger. Daarom, voor de zoveelste maal en deze keer voor de Medische Dienst: hoeden af mensen. gevoel van ziekzijn en hoge temperatuur. Men heeft de ziekte vaak ten onrechte voor longontsteking of meningitis aangezien. (Ingez. mededeling, advert.) spelen zenuwen een grote rol. Een rustig examen doet U met Mijnhardt Zenuwtabletten afdeling zich te Salatiga gereed te kunnen houden om zonodig het grote burgerhospitaal te Djogjakarta In bedrijf te hel pen houden. Maar gelukkig bleek dit niet nodig en zo kwam het dat men tenslotte op 9 Jan. van dit jaar van Semarang naar het vliegveld Maospati bij Ma dioen vloog. Berqen werk verzet. Natuurlijk moest men in Ma dioen weer helemaal opnieuw beginnen. Dat dit moeilijker was dan ooit tevoren spreekt voor zich. Immers, de verbin dingen waren de eerste tijd nog niet zoals tegenwoordig, nu er elke dag convooien rijden van Soerabaja naar Madioen en om gekeerd. Het rollend materieel was nog achtergebleven in Mid- den-Java omdat het nu een maal minder gebruikelijk is, ook dit per vliegtuig aan te voeren. Hetzelfde geldt natuur lijk voor de overige installatie. Het gebouw waar men introk verkeerde in een deplorabele toestand en zo was het eigen lijk met vele andere dingen ge steld. Maar de mannen van het Veldhospitaal stonden voor jliets. Het was ongelooflijk wat er in korte tijd met uitermate gebrekkige middelen werd ge presteerd. „Schrijft U vooral dat op de eerste plaats de jon gens bergen werken hebben Verzet" zei dokter Augustijn mij, maar ik neem toch tevens *an, dat de heren doktoren waarUjk niet^ op hun lauweren hebben gerust. Nu, 4 maanden Inter, Is het veldhospitaal al lang weer volop in bedrijf. Natuurlijk waren het te wen sen, dat men in het hospitaal zich met de tijd geen raad wist, docht dit is natuurlijk niet het geval. Zieke mensen zijn er al tijd geweest en zullen ook wel gltijd blijven. Bovendien brengt de strijd tegen de guerilla-ben- den op gezette tijden zijn slacht offers mede. Maar dat de mili tairen in het Madioense verze kerd kunnen zijn van een abso luut volwaardige medische hulp is iets wat aan geen twijfel on derhevig Is. Madioen verkeert daarenboven nog in de geluk kige omstandigheid, dat zij de beschikking heeft over 't vlieg veld Maospati, zodat, wanneer een zeer gespecialiseerd chi rurgisch ingrijpen noodzakelijk is, een hospitaal-vliegtuig de zieke of gewonde militair naar Soerabaja kan afvoeren. Hoeden af voor de Medische Dienst. Maar hier in Indonesië door Nederlandse militairen wordt gepresteerd grenst veelal aan A. H. J. LOVINK geloof in de toekomst. 0 de heer Lovink houdt dan ver der in, dat ik eveneens geloof hecht aan de richtlijnen, zoals door de regering thans zijn uit gestippeld voor haar beleid in zake Indonesië en zoals deze nog zeer recent door minister Van Maarseveen in de Tweede en Eerste Kamer nader zijn toe gelicht. Als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon beschouw ik mij de uitvoerder van het beleid der regering. Persoonlijk acht ik het een groot voorrecht naar Indonesië terug te keren. De jaren, dat ik daar geleefd en gewerkt heb, „Nu ik op het punt sta, naar hebben mij een diepe liefde Indonesië te vertrekken om mijn voor land en volk doen opvat- nieuwe functie te aanvaarden, ten. Ik heb steeds de mooiste kan Ik slechts zeggen, dat Ik ge- herinneringen bewaard aan de- loof heb in de toekomst van In- ze gelukkige tijd. Nu in de ge- donesië en van Nederland. Ik heb legenheld te zijn mijn krachten dus geloof in de stichting van een -opnieuw aan Indonesië te kun- nieuwo rechtsorde in Indonesië, nen wijden stemt mij daarom in de stichting van een Verenigde tot dankbaarheid. Staten van Indonesië en in de sa- Er is, dat besef ik terdege, menwerking tussen beide landen ontzaglijk veel in Indonesië in unie-verband, en verklaarde veranderd, sedert ik het verliet, derhalve met overtuiging, by het Niet alleen aan de oppervlakte afleggen van de eed in handen van het dagelijkse leven, maar van Hare Majesteit de Koningin, ook dieper, in de harten van dat ik aan de verwezenlijking zijn bewoners. Maar ik ver- daarvan naar vermogen zal mede- wacht toch voldoende herken- werken. 1 ningspunten te zullen vinden Aldus de nieuw benoemde °Sk onder de nieuïï® H.V.K., de heer A. H. J. Lovink, ^s ?e voelen en dat za?°naar toen hij gisterochtend, voor zijn te voeJ?n> en dat zal, naar vertrek Saar Batavia per K.L. m,Jn taak aanzienlijk M.-Constellation, in het restau- vernemen, rant op Schiphol een verklaring aflegde voor de pers. Aantal slachtoffers Griekse Mijn aanvaarding van mijn burgeroorlog. Voor de sportverslaggevers. Ij „Nieuw-Nederland" doet „Hanepoot" het voorstel, om ten behoeve van de radio-sportver slaggevers een groot vat Hoff- man-druppels aan te schaffen. „Als ik tegenwoordig een sportreportage moet beluisteren, zit ik binnen het kwartier met het klammend zweet op het voorhoofd. Niet om de gebeurte nissen op het sportveld. Die lo pen wel los. Maar om de stak ker, die zich daar achter de mi crofoon staat op te schroeven tot een derwisj-achtige hysterie, waarbij we elk ogenblik moeten vrezen dat we zijn gesnik en ge stotter, zijn gekrijs en langge rekt geloei zullen horen over gaan in doodsgereutel. Het vreemde is natuurlijk, dat de man denkt met deze exhibitie van geschokte geestvermogens U en my een plezier te doen, terwijl we vredig bij een kop thee zitten en de poes slaperig knipoogt op de divan. Ik kan ht echt niet verwerken, wan neer Abe, jaaaAbe daar gaat 'iemeesterlijk.... een schotnééé jaaahihuho.... jajaja.... Abekóóólkgrróóól ik zeg, wanneer Abe aldus een doelpunt heeft gemaakt. En evenmin kan het me bekoren, dat Schulte binnen komt fiet sen, ja Schulte.die stoere. die machtige.... hij zwaait met zijn handen.... die prachtke relde oranje truiSchul teónze Schulte.met zijn machtige benen heeft hij blub blub blub snik.ónze, ónze grote Schulte. Voor mij hoeft dat allemaal niet. Als er gejuicht en gesnikt moet worden is het tijd genoeg als ik het zelf doe en dan heb Ik geen voorwerker nodig. Laat ze naar Tibet gaan of naar Bali, de jammeraars en de loeiers, de goed betaalde beroepssnikkers en krijsers. Daar dansen en gil len ze ook tot ze bewusteloos neervallen. Maar als ze met alle geweld hier willen blijven en als er geen blauwe auto met een paar krachtige verplegers te vinden zijn om ze bij die micro foon vandaan te sleuren, blijf ik bij mijn voorstel. Hoffman-druppels. Een liter na elke maaltijd. Europese deelneming aan handelstentoonstellingen in Amerika. Een viertal vertegenwoordi gers van de Europese organisa tie voor Europese samenwer king zal in het begin van de vol gende maand naar de Verenig de Staten gaan, waar zij gedu rende 14 dagen besprekingen zal voeren over ev. Europese deelneming aan internationale handelstentoonstellingen, die 't volgend jaar in Noord-Amerika zullen worden gehouden. De Nederlandse vertegen woordiger is mr J. Milius van de Jaarbeurs te Utrecht. Do voorzitter van het Bijzonder Federaal Overleg, SHltan Hamid de Tweede, verklaarde tegenover Aneta, dat zeer binnenkort kan worden verwacht, dat het B.F.O. aan de Nederlands-Indonesische (Ingez. mededeling, advert.) benoeming tot Hoge Vertegen- volgens door de Griekse ge-besprekingen zal deelnemen. Hij woordiger van de Kroon, zeide- ](f staf blic£rdee scijf|ers zeide dat hieromtrent een brief zijn in de periode van Juni 1946 i de commissie der Verenigde tot Mjiart 1949 826 officieren en, ates was ontvangen. 10.101 manschappen van de re- j jjet secretariaat van het B. geringstroepen gesneuveld m de F O, heeft naar Medan getele- stnjd tegen de guerillastrijd- j grafeerd, waar thans de Suma- a en. i tra-conferentie wordt gehouden. In dezelfde periode verloren pje voorzitter van de conferen- de guerilla-strijders 28.992 do den. Dit cijfer is vastgesteld doop telling van de gesneuvel den op de slagvelden. Volgens het communique zijn 3516 bur gers door de guerilla-strijders terecht gesteld. Ned. I.uth. Jeugdbond. De Bondsdag van de Ned. Luth. Jeugdbond zal van 46 Juni a.s. te Arnhem worden ge houden. Zaterdagmiddag zullen de deelnemers te Arnhem wor den ontvangen en 's avonds zal speciale B.F.O.-delegatie, die is het 60-jarig bestaan van de samengesteld om eventueel aan Luth. Jongelingsver. „M. Lu-1 de preliminaire besprekingen ther" worden gevierd. deel te nemen. tie, Abdul Malik,is verzocht heden te Batavia aanwezig te zijn, in verband met de bespre kingen, welke Dinsdag a.s. tus sen de Nederlandse en de Repu blikeinse delegaties zullen aan vangen. In het telegram is toe gelicht, dat verwacht kan wor den, dat de commissie der V.N. het bijzonder federaal overleg zal uitnodigen een delegatie af te vaardigen, die zal deelnemen aan de preliminaire besprekin gen. Abdul Malik is lid van de Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 40) o— „Ja, mevrouw, maar deze keer kan ik u niet gehoorzamen. Laat Blij u de reden zeggen. Dan zult u mij toestemmen, dat ik niet onwillig ben. Op de avond van de party bij mevr. Inge, besloot ik nooit meer een uitnodiging aan te nemen, want ik luisterde een gesprek af tussen mevrouw Hill en mevrouw Montgomery, dat voor mü bestemd was en het bedroefde en krenkte me zeer. Zij noemden mij een „ar me drommel en indringster", dia eigenlijk in deze kringen niet thuis hoorde en zeiden, dat ik het lelyk voornemen had ma neer Leigh om zijn geld te wil len trouwen. Zy spotten ermee, dat wij by meneer Hammond Hebreeuws leerden en zeiden, dat het slechts een middel was om me neer Leigh te vangen. Nu, me vrouw Murray, u weet dat ik W nooit aan gedacht heb en «uieen reeds het uitspreken van zulke lage berekeningen en on- vrouwelyke motleven mü ver wonderden en afkeer inboezem den; maar ik besloot voor mij zelf Hebreeuws te studeren e.i elke ontmoeting met meneer Leigh te vermijden. Als de vriendinnen van zijn zuster zulk) een mening over my hebben, dan weet ik niet wat andere) mensen en mevrouw Inge zelf moeten denken. Deze twee da mes zeiden nog meer onplezie rige en onware dingen en daar ik zie, dat zü ook uitgenodigd zijn vandaag, zou het erg ver velend voor mij zün hen te ont-[ moeten in meneer Leigh's aan-1 wezigheid." Mevrouw Murray fronste haar wenkbrauwen en haar lippen krulden, toen zij een diamanten armband om haar arm knipte. „Ik heb al lang gevreesd overvallen te worden door een of andere uitbarsting van me vrouw Montgomery's onhebbè- lykheid. Zij beoordeelt zonder twüfel jouw motieven naar die van haar stompneuzige en ondragelijk aanstellerige dochter Maud, die, naar men zegt, al haar aandacht aan Gordon, om zijn fortuin wijdt. Ik zal de eerste de beste kans waarnemen om haar te doen begrijpen, dat het erg on- behooriyk is van iemand, wier vader beschuldigd is van in braak en uit de staat verbannen is, om zoveel nadruk te leggen up de armoede van anderen, als een hinderpaal om in goed ge zelschap te verschijnen. Wat me-, vrouw Hill betreft verwachtte ik, dat zij zich minder druk zou maken op het punt van iemands afkomst. Ik dacht ook, dat ze beleefder zou zijn en minder kwaadaardig. Alles wat je hoor de was vreselijk lomp, maar, hoewel het vervelend is, is het ook niet de moeite waard om er acht op te slaan. Ik zou ze niet het plezier willen doen me terug te trekken uit een positie, die je zo schitterend vervuld." „Ik vind het niets naar om thuis te blijven; integendeel, ik doe het liever, want ik zou mijn boeken niet graag willen verrui len voor alle diners, die ooit ge geven werden." „Er is geen reden voor jou om van jezelf een kluizenaar te maken, alleen omdat twee lom pe, malle babbelaarsters by jou in ongenade gevallen zijn. Je hebt tijd genoeg om te lezen en te studeren en ga maar uit met mij, als ik het geraden acht." „Maar mijn lieve mevrouw Murray, myn positie in uw fa milie, als een onbekende, af hankelijk van uw weldadigheid dwingt iruj te „Dat is een zaak, die de da mes Hill en Montgomery niets aangaat, en dat zal ik hen ook terdege aan 't verstand brengen. Ik sta er op, dat je de hele zaak zult vergeten. Maar hoe lang wil je me nog laten wachten?" „Het spijt mij, dat u de zaak niet van mijn standpunt kunt bezien, maar na dit voorval kan ik u niet meer naar diners en partijen vergezellen. Als u wilt, dat ik in uw eigen huis in ge zelschap zal verschijnen, zal ik met plezier aan uw wens vol doen. Maar de achting voor mij zelf verbiedt mij met mensen om té gaan die my belasteren, uit vrees u te beledigen. Het is voor mij erg pijnlijk lieve mevrouw Murray, om tegenover u on dankbaar en koppig te schijnen, maar deze keer kan ik uw wens niet vervullen." Zy keken elkaar strak aan en mevrouw Murray had de wenk brauwen niet meer gefronst en de lippen niet meer gekruld, toen zy vroeg: „En wat moet ik tegen me vrouw Inge zeggen? „Dat ik haar dank voor haar vriendelijke invitatie, maar dat ik het erg druk heb met mijn studie en dus geen tijd heb voor feestjes." Mevrouw Murray glimlachte veelbetekenend. „Denk je, dat dat excuus je vriend Gordon zal voldoen? Hij zal naar Maud gaan, die altijd glimlacht en hem vleit om troost te zoeken." (Wordt vervolgd.) Het door de Verenigde Staten ingediende verzoek om de Duitse communist Gerhard Eisler uit te leveren, is door de politie rechtbank in Bowstreet (Londen) afgewezen. Gerhard Eisler verlaat de rechtbank weer in volle vrijheid. Onder voorzitterschap van burgemeester Van Suylekom kwam Vrijdagavond de raad van Kapelle-Biezelinge bijeen. Alleen de heer Tramper was af wezig. Na het uitbrengen van ver slag van de commissie van on derzoek werd de gemeente rekening 1947 vastgesteld. De gewone dienst had een nadelig slot van f4731.56 en de kapitaal- dienst een batig saldo van f 113.277.79. Benoemd werd tot onderwij zer aan de O.L. school te Ka pelle (dorp) de heer K. Sper ling te Numansdorp. De raad besloot een bijdrage te verlenen als geschenk voor de .herbouw van het Gotische gedeelte van het stadhuis te Middelburg. Ook de gevraagde subsidie aan de Landarbeiders vereniging „Eigen Erf" te Goes werd verstrekt. In de algemene politieveror dening kwam een kleine wijzi ging, inhoudend dat men niet meer op de grasperken van de openbare plantsoenen mag lo pen, daar dit zonder meer straf baar is gesteld. Overgegaan werd tot verhuur van twee ge meentewoningen. Alleen de heer De Waard onthield zich van stemming, omdat hem over deze kwestie geen bericht is ge stuurd. Bovendien kan hij de woningruii; die hiermee tot stand is gekomen niet toejui chen. Daarna kwam aan de orde een voorstel inzake het verle nen van vergoeding bij vrij willige beschikbaarstelling van woonruimte, o.m. tegemoet koming in de kosten, indien men met een kleine verbou wing een woning, anders be woond door één gezin, geschikt maakt voor twee of meer gezin nen. De heer De Waard achtte het een uitloving van premie voor samenwoning. De burgemeester zei, dat het hier is een kwestie van woning- nood. De bouw is voorlopig af- gelopen en er zijn nog tiental- I len aanvragen. Aan het voor stel 'gaf de vergadering haar goedkeuring. DE BOUW VAN VIER INDUSTRIEWONINGEN. De gemeente is verplicht vier industriewoningen te nemen of anders vier woningen minder. Algemeen werd voor dit type, „Daalsysteem" niets gevoeld, mede omdat, zij niet in het bouwplan past. Volgens de burgemeester heb ben enkele andere gemeenten dit soort woningen geaccepteerd. De woningen zullen, inclu sief de grond, een bedrag kos ten van ca. f 11.000. De heer Van Liere meende deze woningen toch te moeten accepteren, al had hij liever andere gezien. De heer J. de Jager achtte deze maatregel wel eenzijdig opgezet. Hij was van mening dat de bouwgrond van de ge meente hierdoor in gevaar komt, omdat men deze wonin gen elders moet plaatsen. In principe aanvaardde de verga dering het voorstel van B. en W. SPORTTERREIN. Voor de zoveelste maal kwam het zo belangrijke punt sport terrein ter tafel. B. en W. heb ben degelijk de grote noodzaak ingezien, en men begreep niet de strekking van de ingekomen verzoekschriften, daar het niet een kwestie is van niet-mede- werken, maar van een veld. Alle mogeiykheden zyn bestu deerd, doch onteigening van gronden is financieel niet aan vaardbaar. Van de zijde der sportverenigingen heeft men nimmer een veld aangeboden. Thans i6 men zover sgkomen, dat men mevrouw de wed. Mol bereid heeft gevonden om één ha te verpachten van het per ceel aan de Dijkwelseweg. Ver schillende raadsleden achten dit plan aanvaardbaar. Alleen de heer De Waard was er tegen. Hij vindt dat het op het ter rein ligt van de sportverenigin gen. Tevens wees hij op het onttrekken van cultuurgronden. Bovendien kan hij 't plan prin cipieel niet aanvaarden, Het voorstel werd aangenomen. CREDIETVERLENING STICHTING BADHUIS. De burgemeester deelde mede dat de opbrengst der collecte voor het Wijkgebouw thans de f6.000 nadert. De gemeente heeft gedacht aan het Wykgebouw een bad lokaal te bouwen. Gezien het gebruik van de naburige ge meente, kan verwacht worden dat het gebruik ook zal mee vallen. De burgemeester gaf 'n uiteenzetting van de financie ring van het badhuis. Met het voorstel tot crediet- verlening gaat de vergadering accoord. In de rondvraag informeerde OPNIEUW GEKRUISIGD. Christus Jezus kan op velerlei wijze bestreden worden en ver loochend. Men kan liet doen door spot en door spel. In Frankrijk heeft men open lijk de opstand gepredikt tegen God en de Christus En de daar verkondigde theorieën hebben tot op de huidige dag doorge werkt. Misschien nog erger, is wat nu wordt ondernomen: de ver filming van het lijden van Jezus Christus. Dit plan, zo wordt uit Parijs gemeld, heeft gróte belang stelling gevonden. Uit alle delen van de wereld zijn giften ontvangen. Verschil lende theologen verlenen hun medewerking. En de regering van de staat Israël heeft niet al leen verschillende faciliteiten gegeven om in het Heilige land te filmen, maar heeft ook een deel van de kosten voor haar rekening genomen. Ik weet niet welke bedoelin gen hierbij Doorzitten. Het hoofdmotief zal wel van zake lijke aard zijn. Maar hoe dit ook zij, op deze wijze wordt 't verlossingswerk van Christus tot een kijkspel gemaakt, probeert men althans dit te doen. En zo njOTdt Christus opnieuw gekruisigd. Prof. ir C. P. Wolff Schoenmaker overleden. Zondag j.l. is te Bandoeng plotseling overleden prof. ir C. P. Wolff Schoenmaker, een der beste architecten, die Indië telde. Hij is bekend geworden door de bouw van verschillende grote gebouwen te Bandoeng, o.a. hotel Preanger en de villa „Isola". de heer De Waard, of het op de weg van de gemeente ligt om in te grijpen in de situatie bij de stinkende oude vijver, waar veel afval e.d. ingestort is. Dit punt zal worden bekeken. Het punt muziektent te Bie- zelinge werd nog eens ter spra ke gebracht door de heer Sinke, Aan het eind der vergadering deelt de voorzitter mede, dat van het fonds Scheldemonden een gift van f 2.000.is ont vangen voor de jeugd te Schore. De heer Goud roerde de kwestie van de woonwagens aan. Hij zei, dat veie personen hiervan hinder en nadeel onder vinden. Voordat de vergadering ge sloten werd, richtte wethouder Balkenende namens de raad harteiyke woorden van dank aan burgemeester Van Suyle kom en aan het adres van de heer Van Dyke voor het vele voorbereidende werk, dat is verricht om te komen tot de herbouw van 't raadhuis. Oud burgemeester Bierens heeft des- tyds het eerste werk hiervoor verricht. Aansluitend op het initiatief voorstel van het Statenlid mr Siebers, heeft de commissaris der Koningin in Groningen, de heer Ebels, een commissie geïnstal leerd tot onderzoek van de taak verdeling tussen Rijk en Provin cie. Meer bepaald zal onder het oog worden gezien de vraag of de huishouding der provincie moet worden verruimd en of het pro vinciaal bestuur meer dan tot dusver betrokken moet worden bij de uitvoering van wetten en algemene maatregelen van be stuur. De commissie zal straks haar bevindingen rapporteren aan de Provinciale Staten van Gro ningen. Gedeputeerde Staten heb ben tot voorzitter der commissie benoemd prof. mr dr O. W. van der Pot, hoogleraar in het staats recht aan de Rijksuniversiteit te Groningen. De leden der Groningse com missie komen voort uit de ver schillende politieke en maatschap pelijke groeperingen in 't gewest. In zijn installatierede zeide de heer Ebels, dat de centrale over heid, door na-oorlogse moeilyk- heden van economische aard ge komen tot zeer sterke centrali satie, vaak uit gemakzucht of traagheid de provinciale en ge- meentehjke gezagsdragers voor- byloopt. Deze „lagere gezagsdra gers" voeren vandaag by na let terlijk een strijd om het bestaan. De Groninger Commissie pakt thans een zaak aan, welke ook in andere gewesten de gemoederen sterk bezighoudt. Prof. Van der Pot wees er in zyn antwoord-toespraak op, dat in het midden der vorige eeuw voor aanstaande staatslieden de pro vinciale besturen vrijwel uitslui tend zagen ais werktuigen van het Ryksgezag. Voor een eigen gewestelijke huishouding voelden zy' weinig. Daarna kwam Thor- becke de zelfstandigheid der pro vincies met waarborgen omkleden maar aan een zelfstandig recht om zich de uitvoering van be paalde wetten te zien opgedragen, kwamen de provinciale besturen niet toe. Deze toestand bevredigt niet en de tijd lijkt ryp om de landelijke overheid van al te grote centra lisatie af te brengen. Ondanks voortdurende aanwas van het .ambtelijk apparaat dier overheid, werd en wordt toch niet voldaan aan de hoogste eisen van doelma tigheid. Bovendien, aldus besloot prof. Van der Pot, is althans in een deel der provincies het gewestelijk besef sterk toegenomen. Betere vooruitzichten voor de Europese graanoogst. Volgens een raming van het Amerikaanse departement van Landbouw bestaat er een goede kans, dat Europa deze zomer een gunstige graanoogst zal binnen halen, hoewel de opbrengst niet zo groot zal zijn als verleden jaar. Een onderzoek heeft aange- toond, dat de najaars- en voor jaarsuitzaai hebben geprofiteerd van de algemene regenval gedu rende eind April en Mei, waar door de droogte van de vorige herfst en winter wordt goedge- maakt. Ontslag burgemeester Visser. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Bij K.B. van 27 Mei 1949 is aan mr W. A. J. Visser, overeenkom stig zyn verzoek, ontslag uit zyn functie van burgemeester van 's-Gravenhage verleend. Er zullen 20.000 fruitkisten extra worden aangeschaft. Zaterdagmiddag vergaderde on der voorzitterschap van de heer P. J. J. Dekker, de Veilingsvereni ging Kapelle-Biezelinge en Omge ving in het hotel „De Zwaan". De voorzitter verwelkomde in het hijzonder de Rijkstuin- bouwconsulent voor Zeeland, ir W. van Soest. Medegedeeld werd dat de om zet het afgelopen seizoen weer in belangxyke mate is gestegen. Voor ruim f 1.700.000.is er meer geveild dan in seizoen 1947—1948. Uit het overzicht van de ge veilde producten bleek, dat de appels en peren het leeuwen deel innemen. In xijn openingswoord -wees de voorzitter erop, dat de oogst er momenteel goed voor staat. Er is een zeer rijke bloei ge weest onder .gunstige weers omstandigheden en zonder nachtvorst. De import van vruchten en fruit uit het buitenland neemt nog steeds toe. Er blijven niet temin toch nog voldoende licht punten. Het opnemingsvermo gen voor het binnenland is groot en ook heeft men nog de export. Een belangrijke sprei ding van fruit is thans mogelijk in ons land, omdat men be schikt over ruime koelhuizen. Met de export van kruisbes sen is men reeds begonnen. Een kwantum van 1.000.000 kg zal worden geëxporteerd. Het zuiden levert hiervan 't groot ste deel, n.l. 750.000 kg. Het overige gedeelte wordt door de noordelijke provincies gele verd. Ook een zeer groot con tingent appels en peren staat op het programma voor export, indien de prijzen niet al te hoog liggen. Verder zal op 1 Augus tus a.s. een nieuw handelsver drag met Duitsland worden af gesloten. Er wordt getracht ook hierin appels te verkrijgen. Verder deelde de voorzitter mede, dat er 20.000 fruitkisten extra' zullen worden aange schaft. Door de financiële commissie werd verslag uitgebracht. Tot leden van de financiële com missie werden benoemd de he ren P. van der Have en L. de Koeyer en als plv. lid de heer J. M. C. Straub. Verder ging de vergadering accoord met de voorgestelde veilingspercentages. Ook wer den mededelingen verstrekt over de regeling der koeltarie- ven en de emballageregeling.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2