Brovimi^y?» Herv. J.V. en M.V. op Geref. Grondslag. Bartb radicaal afgewezen. TM Muziekconcours te Haamstede. Schriftonderzoek is dringend nodig. GEMEENTERADEN van VAN BERGEN. 7an Bergen's eerste treinreis. NOTEERT EVEN? Nagek. Advertenties. KERK EN ZENDING. Maandag 30 Mei 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina J Ook tracht men de wereld te winnen door sympathie voor. film en bioscoop en door het opvoe den tot critisch bioscoopbezoek. Bondsdag te Amsterdam. De Ned. Herv. Jongelings- en Meisjesverenigingen hielden He- pielvaartsdag te Amsterdam hun Spr. wees een en ander af, om- Bondsdag, die door ruim 4000 dat ,je over het algemeen jongeren was bezocht. een levensvisie suggereert, die In de morgenvergadering ver- niet onder de critiek van Gods welkomde de presidente van de Woord wil staan, meisjesbond, mevr. A. A. E. Dat de vrienden overzee met Mulder-Rupke de duizenden de bond meeleven, bewees een aanwezigen, waaronder afge- telegram van de Prot. Jonge- vaardigden van de Geref. Zen- mannenvereniging te Semarang. dingsbond en de Chr. Geref. gpr herdacht ook de in Indië Meisjesbond. Voor het nieuwe gevallen bondsleden, hondsjaar gaf zij als wachtwoord Ds H. Jonker, van Bodegraven, „Strijdt de goede strijd des ge- sprak over „Wat ons samen- loofs". bindt". Hij vroeg aandacht voor Ds J. H. F. Remme, van Am- da geestelijke verwoestingen, sterdam, gaf daarna in aangrij- the het nihilisme in onze tijd pende bewoordingen een medi- aanricht. De mensheid is een tatie over Christus' hemelvaart, stuurloos schip, heen en weer nadat de vergadering besloten geworpen door het noodlot, had een huldetelegram naar H. Tevenover deze boodschap van M. de Koningin te zenden. volslagen ondergang plaatste „Het probleem van de Chris- Spr. het Evangelie van Gods telijke levensstijl" was de titel liefde in Christus. Hij wees ook van het referaat, dat ds L. Blok, op het gevaar van het relativis- van Kampen, behandelde. me, dat geen vaste normen en Christelijke levensstijl, aldus absolute waarden erkent en aan spr., moet geboren zijn uit per- veie jongeren hun geestelijke soonlijk geloof en opgroeien in houvast ontneemt, gemeenschap met God en Zijn ook in de Ned. Herv. Kerk is Woord. Het leven is naar Gere- men onder de invloed van het formeerd belijden, een gave relativisme der dialectische theo- Gods. Het is de liefdedienst, die logie gekomen, met blijdschap mag worden aan- Velen achten de belijdenis der vaard en van de binnenkamer vaderen een eerbiedwaardig do- uit moet worden getoond in het cument, dat evenwel niet zou 'maatschappelijk leven. Derhalve vertolken de openbaring Gods. is het geen ascese. Bijbelcritiek acht men geoor- Christelijke levensstijl is ge- loofd. De zekerheid des geloofs, zonde levensgenieting, geremd de vastheid van Gods getuigenis, door de verantwoording, die de het gezag van Gods Woord wor- jonge mens God schuldig is. den disputabel gesteld. Ten slotte besprak ds Blok-wat Samenbinding is dus, zei spr., hij noemde de z.g. Hervormde le- zeer nodig, zowel met het oog op vensstijl, waarmee het weekblad I velen, die in vertwijfeling ver- „De Hervormde Kerk" beoogt heren als voor hen, die een on dicht bij de wereld te gaan staan, Zekere houding aannemen tegen- o.a. door het meedoen aan ten- over het absolute Woord Gods. toonstellingen op Zondag. GEREF. J.V.'s (ART. 31) TE ENSCHEDE. Vele leden van de Vrijgemaakte Gereformeerde Jongelingsbond waren Donderdag in Enschedé, waar de jaarlijkse bondsdag van deze jeugdbond werd gehouden. Zowel de Hervormde Grote Kerk auu de Markt als de Geref. Kerk in de Haaksbergerstraat waren meer dan vol met jongens en meisjes, om to luisteren naar de diverse sprekers. De bondsvoor zitter, de heer Jac. G. van Oord, te Utrecht, hield een openings rede over „Eenheid en antithese", waarin hjj het oecumenisch stre ven van deze tjjd belichtte en dit afwees als een drang naar valse oenheid, die niet overeenkomstig H. Schrift en Belijdenis is. De voorzitter bestreed de me ning van prof. dr L. W. G. Schol ten, die op de Burgerdag te Utrecht de oude klank van Chris tendom boven geloofsverdeeldheid Zou hebben laten horen. Door het loslaten van het Woord Gods ver valt men in het humanisme. Men wil interconfessionele samenwer king, doch ieder wordt dan vrij gelaten het Woord van God naar eigen inzicht te interpreteren. Ve le leden van de Geref. Kerken wil len wel op allerlei gebied met ons samenwerken doch intussen blijft men ons uit de Kerk werpen. Scherp critiseerde de heer Van Oord het oecumenisch streven der Ned. Herv. Kerk, in welke kerk het Barthianisme meer en meer veld wint. Wij zullen weer moeten luisteren naar het Woord en blij ven strijden voor reformatie. Spre ker besloot met een krachtige op roep tot de jongeren om het Woord Gods en de confessie hoog te houden. De voorzitter heette vervolgens het erelid de heer A. Zijlstra en afgevaardigden van F.Q.I. en andere organisaties, wel kom. Aan H. M. de Koningin werd een telegram gezonden, waarop de jongeren spontaan twee cou pletten van het Wilhelmus zon gen, begeleid op het prachtige or gel door de heer Jaap Zwart, te Zaandam, die ais „vaste bondsor- ganist" zich ook gisteren weer voortreffelijk van zijn taak kweet. TOESPRAAK Ds ARNOLD. Vervolgens sprak ds J. J. Ar nold, te Vrouwenpolder, over: „De betekenis van de Vrijmaking voor ons jeugdwerk". Spreker betoogde, dat te veel wordt geleefd naar menselijke in zettingen. Waarachtige bekering moet zijn een jagen naar de ge hoorzaamheid. Allerwege zien wij een afval van het Woord Gods en ook de Christelijke Filmactie is daarvan een symptoom, aldus ds Arnold. Met de Vrijmaking der Kerk heeft God ook het leven bevrijd en daarom gaat de reformatie door, ook in ons jeugdwerk, al zal het nooit worden, zoals het eigen lijk moet zijn. Ais wij onze verantwoordelijk heid verstaan en buigen voor het Woord Gods, dan v.agen wij niet, of alles kapot moet, doch onder werpen ons aan de Schrift. Dan zal er ook plaats moeten zijn voor zelfcritiek, want waar deze £r niet is, is er ook geen waarachtige bekering. Het gaat niet om de vraag, of wij klaar komen met alle vragen van deze tijd, doch of wij willen studeren en zo de vreugde van de Vrijmaking leren verstaan, zo besloot ds Arnold zijn toespraak. BIJBELONDERZOEK. In de middagvergadering hield ds D. van Dijk, te Groningen, een rede over „Het persoonlijk onder zoek van de Heilige Schrift". Spreker schetste de opvatting van de modernen en de ethischen om trent de Bijbel, waarbij de inspi ratie van de H. Schrift wordt ver loochend. Hierna besprak ds Van Dijk de leer van Karl Barth, die de H. Schrift ziet als een menselijk re laas van de openbaring Gods. Mannen als Barth en in ons land prof. Van Niftrik hebben niet het recht om te zeggen, dat zij de Bijbel voor Gods Woord hou den, want zij zeggen, dat God soms de Schrift gebruikt om Zich weer te openbaren. Zo is dit spre ken over het Woord Gods mis leidend en onwaarachtig. De Bijbel is dan geen troost boek meer en men vervalt in het ergste subjectivisme. Uitvoerig belichtte referent de Gereformeerde belijdenis inzake de Bijbel. God komt steeds weer tot ons met Zijn steun. Onderzoek van de Schrift moet altijd weer een luisteren naar deze stem zijn. We ontmoeten de Here in Zijn Woord. ■Wie de Schrift zuiver ziet als het Woord van God, die zal ook steeds opnieuw aan Schriftonder zoek moeten doen om te leren verstaan, wat God van hem eist. Ds Van Dijk riep de jeugd op om meer en meer de Schrift te onderzoeken, teneinde de heerlijk heid van het Woord GodS te zien en te kunnen begrijpen. In de tweede vergadering spra ken over dezelfde onderwerpen resp. ds S. Cnossen en ds Joh Francke. Hier had ds J. A. Vink de leiding. Ds G. van Dooren en ds A. Veldman, beiden te Enschede, spraken het slotwoord. AFSCHEID Ds DEN BOEFT. In de huishoudelijke vergade ring, die Woensdag werd gehou den, werd besloten de bondsdag in 1950 te Kampen te beleggen, en' bij wijze van proef het „Calvi nistisch Jongelingsblad" wekelijks te doen verschijnen. In de vacatu re van ds F. A. den Boeft, te Helpman, werd als bondsbestuurs- lid gekozen ds G. Janssens, te Leeuwarden. Donderdag nam de bondsvergadering op hartelijke wijze afscheid van ds Den Boeft, die zelf ook nog een kort woord tot de Jongeren richtte. MIDDELBURG. Volksconcerten Molenwater 1919. 27 Mei M'burgs muziekkorps; 3 Juni M'burgs muziekkorps; 10 Juni Crescendo; 17 Juni M'burgs muziekkorps; 24 Juni Excelsior; 29 Juni M'burgs muziekkorps; 8 Juli Onda; 15 Juli M'burgs muziekkorps; 22 Juli Crescendo; 29 Juli M'burgs muziekkorps; 19 Aug. Excelsior; 26 Aug. M'burgs muziekkorps; 31 Aug. Onda; 9 Sept. M'burgs muziek korps; 16 Sept. M'burgs muziek korps; 23 Sept. M'burgs muziek korps. De concerten worden gegeven van 8 tot 10 uur. Indien een concert niet doorgaat, wegens slecht weer, zullen de vlaggetjes op de Lange Jan. worden, ge plaatst. BORSSELE. De Calamiteuze Folder Borssele. Woensdagmiddag vergaderden de stemgerechtigde ingelanden van de Calamiteuze polder Bors sele, onder voorzitterschap van de heer P. J. van Liere. Medegedeeld werd, dat verval len is de erfpacht van J. Paauwe, gelegen aan de steiger; toege kend aan de heer de Kunder voor plaatsing van een vee schuur. Een kennisgeving van de gemeente Borssele was bin nengekomen, dat als vervallen wordt beschouwd de bijdrage van de weg 's-Heerenhoeksedijk- MonsterwègJurjaneweg nu de 's-Heerenhoeksedijk en Monster- weg provinciale wegen zijn ge worden en bovendien een bij drage voor de dijk is toegezegd. De bunker in de inlaag was ten onrechte verhuurd. De opbrengst hiervan is inmiddels aan het Binnenbeheer terugbetaald. Aan de polder-arbeiders zal een tij delijke toelage worden gegeven van f 4.50 per maand. Aan de gemeente Borssele is vergunning verleend voor het afvoeren van rioolwater door de sloot aan de Wolphaartsweg. Het is verplichtend gesteld de zij kanten van wegen te maaien en van onkruid vrij te houden. Bo vendien is 'n minimum breedte en diepte vastgesteld voor de waterafvoersloten. De sloten bovenwijdte is 1.50 M., de diepte 1.20 M., de bodem 0.50 M. Be sloten werd de bijdrage op te zeggen ingevolge het besluit van ingelanden van 23 Mei 1894 aan de gemeente Borssele, weg stei ger, Baandijk Driewegen. Be sloten werd een perceel bouw land, zijnde 3 A. 22 e.A. te ver pachten aan de heer Joh. Dek ker voor f 2.50 per jaar. Een perceel zijkantweg aan de heer W. Zweemer voor f 10.per- jaar. Bij rekening en verantwoor ding bleken de inkomsten 1942 1949 f 90091.59; de uitgaven f89376.57, saldo f715.02. De begroting 19491950 werd vastgesteld op f 95654.35, met een post onvoorzien f 528.40. Besloten werd een crediet overeenkomst aan te gaan tot f 8000.—. 's-HEER ARENDSKERKE. Nummering candidatenljjst. De candidatenlijsten voor de aanstaande gemeenteraadsverkie zing werden als volgt genummerd: 1. C.H.; 2. A.R.; 3. Vrijh. en Dem 4. P. v. d Arb.; 5. K.V.P. De nummers 1 en 2 werden op verzoek als voorkeurnummer ge geven. De volgende nummers werden door loting aangewezen. HEINKENSZAND. Ruiten ingegooid. Een sterk staaltje van brutali teit is wel bij een politieman de ruiten in te gooien. Dit is hier Donderdagavond gebeurd bij de Rijkspolitie Vermeulen. Een paar teerd, maar wegens gebrek aan voldoende bewijzen weer vrijgela ten. De politie gaat voort met het zoeken naar de daders. KRABBENDIJKE. Gemeenteraad. De Raad der gemeente heeft m.a.s. besloten tot het onder hands aanbesteden van de bouw van 5 woningen voor ouden van dagen (onderdeel van het bouw plan Kerkhoek), aan de aan nemer J. J. van Gorsel te Tho- len, voor de som van f28.800. Aangesteld werd tot onbezol digd ambtenaar der Burg. Stand dhr A. A. Allaart, le ambtenaar der secretarie dezer 'gemeente. Reis Ouden van dagen. Op 23 Juni a.s. hopen de Ouden van dagen dezer ge meente een reis te maken naar Rotterdam. Ned. Chr. Vrouwenbond vergaderde. Deze week vergaderde de Ned. Chr. Vrouwenbond onder leiding van mevr. de Pagter. In dezer vergadering trad als spreekster op: mevr. de Jong uit Middelburg, met als onder werp: „Verbeter de wereld...." Nummering candidatenlijsten. Lijst No. 1 A.R.: L. Th. Voge laar; lijst no. 2 C.H.U.: W. P. Gebraad; lijst no. 3 P. v. d. A.: M. L. Markusse; lijst no. 4 Ge meentebelang: M. de Jonge; lijst no-. 5: S.G.P.: G. v. Velzen. WAARDE. Nummering lijsten gemeenteraad De nummering der lijsten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing is door het stembureau als volgt samengesteld: 1. Gemeentebelang; 2. Vrije lijst; 3. S.G.P.; 4. Vrijgezellen- lijst; 5. Gecombineerde lijst A.R.C.H. SOUBURG. Nummering candidatenljjst;. Het hoofdstembureau heeft de candidatenlijsten voor de komende raadsverkiezing als volgt genum merd. De lijst van de P. v. d. A. No. 1; gecombineerde C.H.- en A.R.-lijst No. 2; K.V.P. No. 3. ST. LAURENS. Nummering candidatenlijsten. De nummering der lijsten voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing is als volgt vastgesteld: 1. A.R., P. Boon e.a.; 2. C.H., K. Wouterse e.a.; 3. Gem. Belang, K. A. Hamelinck e.a.; 4. S.G.P., A. Pieterse e.a. Premiekeuring Ver. tot Verb. v. Rundvee in Zeeland. De uitslagen luiden als volgt: Stieren: Barend 79.7 punten, K. Wouter- se, le prijs; Frans 77.3 punten, A. Francke Mzn., le prijs. le Kallskoeien: Koosje XVIII, 78 p., Jac. Gi- deonse; Liza, 77% p., Kooli Kwekkeboom; Janke XV, 77 p., K. Wouterse: Liza, 77 p., J. v. d. Bosse; Hiltje, 76 p., A. Francke Mzn.; Berta, 76 p., id.; Nelly, 74 p., id. 2e Kall'skoeien: Augusta II, 82 p., K. Wouterse, f 2.50 geschonken door Coöp. Eiland Walcheren; Roosje, 80 p., H. Lorier; Goerske, 78 p., A. Francke Mzn. So Kalfskoeien: Nelly III, 81 p., K. Wouterse; Mina III, 80 p., id.; Nelly, 80 p., Koole—Kwekkeboom; Bontje III, 79 p., K. Wouterse. 4e Kalfskoeien: Elske XIII, 81 p., H. Lorier; Reintje XXXIX, 80 p., K. Wouter se; Mina, 78 p., J. Lorier; Anna, 77% p., M. Gilde. Oudore koeien: Lazina VIII, 82 p., K. Wouter- verdachte personen zijn gearres-'se; Wesseline,' 82 *p', H. Lorier 's-HEER ARENDSKERKE. landbouwverlof werd verwor- De raad van 's-Heer Arends- wJÏ tegen'aanslaS schoolgeld van N. Kos- L. de Jonge. De verhuur van 9 woningwetwoningen werd met een half jaar verhuurd aan K. 1 jaar verlengd. De bezwaarschriften tegen S- -,-.1 4. 4 0i ctdllölüg ÖCUUUlSCiU VÖH iN. XVU5' kerke kwam in openbare ver- den of al St* W°Ï7 ter te Driewegen en B. A. Ver gadering bijeen. wordtmeule te Ovezande werden af- Verschillende kleine stukjesr>„ ,r 1 s""»'. tuingrond, gelegen aan de Wil-donk wzm l d S" Twee aanvragen van het Be- helminastraat, werden onder- toestak 1 der Chr; sch°o1 ex.22 gemaakt van dit verlof. gewezen. hands voor de tjjd van een jaar aan verschillende inwoners ver huurd. De leden van de woonruimte commissie werden allen voor één jaar herbenoemd. !°eft?nd Yanr,resS-,de SchooLL.O.-wet werden ingewilligd, «mfrfi. tn t6 Parallelweg by het I r>e vergoeding ex art. 101 JL--J6 deeTee°rrP'de Komhïë1 ^-O.-wet voor de beide bijzon neer de Kooning dere scholen werd als volgt voor meerde de heer naar de woningbouw, bouwplan ar herbenoemd l 19491 en de heer Zofineveld wees ar nerbenoemü. 1 op het nog ontbreken van be- Vqor.de byzondere scholen I hoorlijke tgegangen naarv«le °*3 bewoonde nieuwe gemeente woningen. 1948 vastgesteld: R.K. school vergoeding f 1754,50 en voor ver goeding in aanmerking komen- werd de vergoeding over 1948 "T1 "S ?aS de ""gaven f 1955,80; voor de als volgt vastgesteld' Herv. Chr. meUwe gemeente' Chr. school respectievelijk school 's H. Hendrikskinderen f 644,58 en f 679,54. f882; R.K. school Lewedorp OVEZANDF Het Presentiegeld voor de le- f 1887,60; Bijz. school Lewedoip den van de stembureaux werd f 1498,64; Bijz. school Nieuwdorp i Een dezer dagen vergaderde bepaald op f 6 per dag. f2671,24. de gemeenteraad onder voorzit- Een verzoek van Eigen Erf Het voorschot op de gemeen- terschap van Mr Eikhuizen. j om subsidie over 1949 werd af- telyke vergoeding voor het jaar' De verordening op de verma-' gewezen. 1949 werd als volgt vastgesteld: kelijkheidsbelasting werd in ver-1 T.b.v. de electrificatie van het Herv. Chr. school 'sH. Hen- band met enkele opmerkingen complex Oudelande-Driewegen- drikskinderen f882; R.K. school van Ged. Staten overeenkomstig Ovezande werd besloten gedu- Lewedorp f 1635,70; Bijz. school vastgesteld. rende 15 jaar een jaarlijkse bij- Lewedorp f 1293,69; Bijz. school Van Ged. Staten is een ont- drage te verlenen van f 90.04. Nieuwdorp f2314;76. werp wedderegeling ontvangers Een wijziging van de begroting Met de ontwerpverordening ontvangen. Hiermede kon men V£m het Burg. Armbest. over regelende de jaarwedden van de zich verenigen, mits in geval van 1948 voor gewone en kapitaal gemeente-ontvangers in Zeeland, i cumulatie van secretaris-ont- dienst werd goedgekeurd, toegezonden door Ged. Staten, vanger, de wedde zal bedragen De vijfde wijziging van de ge- kon de raad zich verenigen. de helft van de minimumwed- meentebegroting 1948 voor ge- De begroting van het Groot de, verhoogd met de helft van wone- en kapitaaldienst werd Armbestuur werd goedgekeurd, de periodieke verhogingen en vastgesteld. De bazalt- en andere stenen niet zoals in de regeling aange- Een wijziging van de Salaris van de voormalige haven te geven staat slechts de helft van en Loonverordening 1948 werd Nieuwdorp werden verkocht aan de minimumwedde. i vastgesteld. de hoogste inschrijver, de Besloten werd een bijdrage Bij de rondvraag informeerde N. V. v. d. Hoeven, aannemer ad 1 cent per inwoner te ver- de heer van Steenbergen of er inpoldering Zuidersloe. lenen aan de Ver. v. Ned. Ge- dit jaar nog gebouwd zal wor- Er ontstond een debat over meenten afd. Zeeland voor het den door de gemeente, het al of niet geven van vrij- aanbieden van een geschenk by! De voorzitter antwoordde, dat stellingen van de ophaaldienst de ingebruikneming van het go- men by de eerste verdeling in huishoudvuil. In verband hier- tisch gedeelte van het Stadhuis dit jaar geen toewijzing heeft mede werd besloten, dat alle be- j te Middelburg. I gekregen, maar dat gehoopt woners van de bebouwde kom- j Aan het Wit Gele Kruis, afd. wordt, dat bij op handen zijnde men verplicht zijn huishoudvuil Ovezande, werd een vergoeding verdeling van de onlangs gepu- mee te geven en dat voor deze toegekend van vervoerskosten bliceerd bouwvolumeverhoging inwoners geen vrijstelling van voor bezoek aan het consultatie deze plicht gegeven zal worden.1 bureau. Een voorstel van de heer de De bovenwoning van het ge- deze gemeente een toewijzing zal ontvangen. Mocht dit het ge val zijn dan zal zeker door de Kooning tot afschaffen van het meentehuis werd wederom voor gemeente gebouwd worden. lii e.wW, vt' 33. De conducteur trok uit alle macht aan de noodrem. „Ha! Hij doet het!" De remmen knarsten op de wielen. Met 'n schok stond de trein stil. „Juist op tijd", zei de conducteur bedaard en stapte uit. Van Bergen volgde. De andere passagiers wisten niet waarom de trein stopte. „Al weer oponthoud!" riep er één. ,,'t Is een mooie boel hoor!" „Kalm aan", zei de conducteur. „Kom, laten we gaan zien of Piet al wakker Is!" 34. De machinist was inderdaad wakker. Hy wreef zijn ogen uit en riep verbaasd: „Waarom stoppen we, Kees?" „Kijk maar", zei de conducteur en wees haar de keien. Er kwamen meer reizigers kijken. En ze von den 't allen een schandaal dat er keien op de lijn waren gelegd. Een klein mannetje met 'n lange snor had het hoogste woord. Hij draaide aan zijn snor en schreeuwde „Schurken zijn het! Lafaards zijn het! Leggen stenen op de rails en dan gaan ze aan de haal!" Het mannetje schudde woest met zijn vuist. HEDEN, MAANDAG 30 MEI. GOES: 8 u., Zaal Krijger: Opening Poppen- en Speel goedtentoonstelling. DINSDAG 31 MEE MIDDELBURG: 2 u., „Schut tershof": Vergadering Coöp. Veilingsver. „Walcheren". GOES: Zaal Krijger: Poppen- tentoonstelling; 8 u., „Prins van Oranje": Jeugdclub Chr. Besturenbond2 u., Ambachtsschool: Openbare Les. WOENSDAG 1 JUNI. GOES: 2 u., „Prins v. Oran je": Eindles fruitteeltschool; 7.30 u., „Prins van Oranje": Groene Kruis; „Prins van Oranje": Rode Kruis Bazar; 8 uur Melksalon „Land bouw": Schildersbond. f 2.50 geschonken door Coöp. Melkfabriek: Bontje H, 81 p., K. Wouterse; Dora, 81 p., Koole Kwekkeboom; v. Akker, 78 p., H. Lorier; Oda, 78 p., K. Wouterse. Voorts was aangevoerd 1 beste kalfvaars van J. v. d. Bosse. BRUINISSE. Ernstig ongeval te Zype. Te Zijpe heeft een ernstig on geluk plaatsgehad toen uit de vrachtboot Schouwen Duiveland aan de steiger te Zijpe enige goe derenwagons, door de kraan op de wal werden gezet. De leerling kraanmachinist Kruidhof uit Nu- mansdorp kwam daarbij met zijn hoofd tussen twee wagens. De gewonde werd naar Bergen op Zoom vervoerd, waar hij in het Ziekenhuis werd opgenomen. ST. ANNALAND. Begrafenis wijlen Th. Kurvink. Donderdag 26 Mei had onder grote belangstelling de begrafenis plaats van wijlen Th. Kurvink, die jarenlang koster en collectant ge weest is in de Ned. Herv. Kerk alhier. Nadat hij enkele weken zijn 30-jarig jubileum als zodanig mocht vieren, is hy niet meer in functie geweest. De leiding van de begrafenis berustte bij Ds E. S. de Lint van St. Philipsland, die in het sterf huis een gedeelte uit de Heilige Schrift las en woorden van troost richtte tot de familie. Velen zijn onrustig en verontrust, maar ge voelen dit niet. Ook wees spr. op de Hemelvaart van Jezus Chris tus, die wy op deze dag herden ken. Vervolgens begaf men zich naar de dodenakker. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de leden van de Kerlceraad der Ned. Herv. Gem., Kerkvoogden en No tabelen en vele andere genodigden en belangstellenden. Aan de groe ve werd het woord gevoerd door Ds E. S. de Lint, die op de ernst van dit sterven wees. Een zwager van de overledene, de heer C. Goedegebuure, Ouderling te Sta- venisse, dankte namens de familie voor de laatste eer, de overledene bewezen. OUD-VOSSEMEER. Wedvlucht Quivrain. De Postduivenver. „De Zwa luw" hield een wedvlucht uit Quivrain, afstand 135 km. Los 12.45 u., in concours wa ren 189 duiven. Aankomst van le duif 3.11.0, laatste prys 3. 35. 58. M. Linthout 2. 42. 49. 62; J. Tholenaar 3, 18, 31; L. v. Driel 1, 56, 63; A. v. Tuijen 4; C. Ampt 5, 24, 46; A. v. Dalen 6, 13, 34, 38, 51; F. Nuts 7, 47, 52; D. Ha- vermans 8, 23; D. v. Driel 9, 37; J. Vermeij 10, 12, 16, 30, 41; H. Speyr 11, 19, 36; D. de Wilde 14, 48; G. Hoek 15, 55; Gebr. Klippel 17, 20; P. de Wilde 21, 32, 50; C. v. Tilburg 22, 44; C. Aarde 25; D. Smit 26, 60; Gebr. Verhus 28, 33; Voormeule 27, 45; P. Klippel 29, 35, 57; A. Douw 39, 40; G. Havermans 43; D. Vaders 53; M. Hommel 54, 59; Gebr. v. Dijke 58; A. v. Driel 61. HAAMSTEDE. Nummering lijsten raads verkiezing. Het hoofd stembureau deelt mee dat aan de volgende partijen de nummering is toegewezen. A.R. 1; Lijst v. Nieuwenhuize 2; Voor de op 16 Juni te Waarde te houden gemeenteraadsverkie zing komen volgens de laatste op gave 606 stemgerechtigde kiezers voor. Het lid van Liere vroeg naar het onderhoud van de teerweg Ovezande-'s Heerenhoek. Hem werd geantwoord, dat dit jaar de weg werd bijgewerkt door de wegwerker, maar dat het voor nemen bestaat in 1950 een volle dige teerbehandeling toe te pas sen. Hierna sluiting. De Muziekver. „Witte van Haemstede" viel dit jaar de eer te beurt het jaarlijkse Bonds- concours van de Bond op Schou wen en Duiveland te organise ren. Dit concours, dat tevens 'n slot betekende van de jubi leumherdenking ter gelegen heid van het 65-jarig bestaan der Harmonie, is jammer ge noeg door de regen niet gewor den wat men er van had ver wacht. Om 12 uur vond de officiële ontvangst plaats op het ge meentehuis te Haamstede. Burgem. Jhr Roëll van Haam stede sprak een kort welkomst woord tot de aanwezigen, de hoop uitsprekend, dat het mu zikale gedeelte van deze dag zou slagen. Vervolgens was het woord aan de heer W. Blok, voorz. van de Bond. Hij memoreerde de belangrijkheid van een muziek gezelschap in het dorps- en stadsleven bij feesten enz., maar sprak ook de hoop uit, dat het culturele peil op Schouwen- Duiveland mede ook door dit concours verhoogd zou worden. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heer C. A. Hartog, voorz. der Harmonie „Witte van Haemstede" en de voorz. en secr. van het uitvoe rend comité, de heeren Kuperij en v. d. Velde. De voorgestelde mars der ge zamenlijke gezelschappen werd afgelast en men besloot om het concours in het pas gereedgeko men gebouw der Veilingsver. Z.H.E. te houden. De jury had voor dit concours gemeend het meer in de mo derne muziek te moeten zoeken. Zij is er volkomen in geslaagd wat goeds te doen brengen. Het muzieklievende publiek heeft waar voor zyn geld gehad. De jury, bestaande uit de heren C. Schijve te Oostburg en H. A. Mechelen te 's-Graven- hage, vertelde na afloop hoe de beoordeling plaats had gevon den. Wij hebben, aldus de heer Schijve niet alleen stukken der „Federatie" gekozen, maar ook de normen en beoordeling. De Bondsvoorz. deelde daarna de uitslag mee, terwijl Burgem. J. W. Roëll de prijzen uitreikte. In afd.-volgorde werden door de verschillende gezelschappen de volgende prijzen 'behaald; „Nu met Hope", Bruinisse, 149 punten, 3e prijs; „Oosterland's Fanfare" 148 p. 3e pr.; „Con Amo- re", Noordgouwe, 186 p. 2e pr. medaille; „Oefening en Uitspan ning", Nieuwerkerk, 163 p. 2e pr. medaille; „Crescendo", Drei- schor, 164 p. 2e pr. medaille; „Nut en Uitspanning", Zonnemai- re, 192 p. le pr. medaille; „Apol lo", Brouwershaven, 196 p. le pr.; „Nieuw leven", Ouwerkerk, 205 p.', le pr.; Lauwertak voor hoogst aantal punten plus me daille; „Luctor et Emergo", Re- nesse, 190 p. 2e pr. medaille; „Kunst en Eer", Zierikzee, 162 p. 2e pr. medaille; „Witte van Haemstede" 192 p. le pr. me daille. Allen ontvangen bovendien nog een herinneringsmedaille namens het concourscomité, waarop de prijs en aantal pun ten geslagen zullen worden. Hiermede was de dag ten einde, want ook het avond programma werd niet uitgevoerd. Zomer-agenda der Tweede Kamer. Oorlogsschade voor reces niet meer afgedaan? In parlementaire kringen vraagt men zich af, wat de Tweede Ka mer nog zal afdoen voor zy op zomerreces gaat. Een politieke medewerker van het A.N.P. meent te weten, dat de minister van Fi nanciën gaarne zou zien, dat het zeer omvangrijke wetsontwerp betreffende de oorlogsschade nog zal worden afgedaan. Het is ech ter de vraag of dit mogelijk is, daar er nog mondeling overleg moet plaats hebben tussen ds commissie van voorbereiding en de minister. Zou het dan tot wij zigingen komen, dan zijn deze niet in een handomdraai tot stand te brengen, daar het wetsontwerp meer dan 100 artikelen ryk is en een omwerking dus tijd zal kos ten. Bovendien is toch wel te ver wachten, dat de Kamer in de tweede helft van Juli het parle mentaire seizoen, voor wat haar betreft, zal willen beëindigen (Veel commentaar lijkt ons overbodig. Men zou de tel zo langzamerhand kwijt raken van het aantal jaren, dat duizenden oorlogsgetrofenen nu al wachten op wat met hun belangen gaat gebeuren. Gezien het bovenstaande kan men wel rustig aannemen, dat het zeker najaar 1949 zal worden voordat eindelijk met de behan deling begonnen wordt. Red. Z.D.) Wel is de verwachting gewet tigd, dat de werkloosheidsverze kering, 't publiekwetsontwerp op de ondernemingsraden nog voor het zomerreces zullen worden af gedaan. Een vriendschappelijke voetbal wedstrijd van Unitas tegen een combinatie uit Goes eindigde In een gelijk spel 22. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Arnhem (vac. A. Th. Stegenga), (toez.), dr A. J. Rasker (v.h. rector Hogere Theol. School te Batavia), Gro ningen; te Hien en Dodewaard, D. B. Kagenaar te Vianen; te Vollenhove, J. Breeuwsma te Abbenes; te Ballum-Hollum en te Oude- en Nijemirdum, A. H. Nijkamp, cand.-hulppred. te Markelo; te Rolde, A. G. Hoe ders te Langezwaag. Bedankt voor Dinleloord, A. J. Timmer te Polsbroek; voor Meerkerk en Benschop, L. Kievit te Putten; voor Gouderak, J. van Drenth te Waverveen. Explosie in cacaofabriek te Zaandam. Twee zwaar gewonden. Omwonenden van de cacaofa briek „Het Zwarte Schaap" te Zaandam, hoorden Zaterdag morgen een hevige explosie in de fabriek, waarop rookwolken j uit de bovenste verdieping van het gebouw opstegen. De 39-jarige J. Hooischuur en de 45-jarige K. Jonker waren hier reeds vroeg bezig met het mengen van cacaoschiifers in een ketel benzine, door welke behandeling de nog in de cacao aanwezige boter neerslaat. Toen zy met een 12 volts looplampje de substantie wilden controleren ontstond kortslui ting, waarop het vat benzine in brand vloog en explodeerde. Beide mannen liepen onmiddel lijk ernstige brandwonden op en zagen zich door het vuur om ringd. Hooischuur sprong van het 4 meter hoge dak naar be neden. Jonker wist, hoewel zwaar gewond, de begane grond via de trap te bereiken. Hun toestand is zorgwekkend. Algemene kennis geving. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de heer CORNELIS ROZEMOND, Weduwnaar van Eliza beth de Ryke. in de ouderdom van 82 jaar. Middelburg: M. E. v. d. BOUDT— ROZEMOND. J. C. v. d. BOUDT. Middelburg: J. ROZEMOND. E. L. ROZEMOND— DE LA HOUSSAIJE. Amsterdam: S. ROZEMOND— DE FOUW. Middelburg: M. A. ROZEMOND. Klein- en Achterklein kinderen. Middelburg, 27 Mei '49. Nieuwstraat 22. Heden overleed nog onverwachts, in de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom, onze oude Vader, Be huwd, Groot- en Over grootvader WILLEM DE WAARD, Weduwnaar van Leunt je Vermaire, in de ouderdom van 84 jaar en 10 maanden. Uit aller naam: Familie DE WAARD. Wilhelminadorp, 28 Mei 1949. B 104. De begrafenis zal plaats vinden op Dinsdag 31 Mei a.s. op de Alge mene Begraafplaats te Wilhelminadorp. Vertrek vanaf B 104 om 12 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3