Aan de walvisvangst zit heel wat vast. Het einde van de tocht met de „Nog een maand misschien de optimisten. zeggen Gereformeerd Schoolverband vergaderde. I KameA-cuüoMteiten PL0UVIER heelt DE schoenen. EDNA EARL MET DE „MIJDRECHT" NAAR DE ZUIDPOOL. (VIII) Vraagstuk der Belgisch' Nederlandse Waterweg mislukt? Bezoldigingsregeling Kon. Landmacht. feuilleton Nieuwe spoorwegen in Midden-Afrika. Militaire kiezers. Maandag 30 Mei 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 H Maar met dit alles weet U nog niet hoe de vangst precies in zijn werk gaat. En daarom volgt hier ten besluite een beschrijving van het jagen van walvissen. De „Willem Barendsz" Is vergezeld door tien jagers, schepen, die veel lijken op trawlers, met een tonnenraaat van 200 300 ton. Van de stuurhut af gaat een loopbrug naar het voorste puntje van de boot, waar een harpoenkanon opgesteld staat. De kapi tein, als regel een Noor, is tevens harpoenschutter. Een harpoen is een staalijzeren pen verdwijnen. We namen de buis van ongeveer 114 meter lang.1 post over en beloofden de jongens Het gewicht is ongeveer 70 kg. van de „Willem Barendsz" de Op de van weerhaken voorziene groeten te doen aan vrienden en kop is een granaat geschroefd, j bekenden in het Vaderland. Heeft nu de uitkijk op de mast 's Avonds gooiden we los, voe- een walvis ontdekt, dan geeft hij ren een ererondje om de Barendsz aanwijzingen aan de roerganger, en namen koers Noord. Aan boord Men vaart naar het niets vermoe-hadden we nog het stoffelijk over- dende dier, dat vreedzaam aan het schot van Olaf Hansen, vermaard garnalenvissen is. Wanneer men kapitein uit Sunderfjord, die bij op een 25 a 30 meter afstand ge- een ongeluk op zijn schip het le- komen is, schiet de harpoenier ven verloor. Het stoffelijk over- het monster de harpoen in de rug. schot was gebalsemd en werd Aan deze harpoen zit een sterke naar Noorwegen vervoerd. Nylon lijn, die via de mast bij de Op 13 Maart '49 lieten we voor winch ligt opgesloten. de Waterweg het anker vallen. De Antwerpse havenkringen hebben de indruk, dat de jong ste poging der Belgische rege ring ora tot eep behandeling te geraken van het vraagstuk der Belgisch—Nederlandse water wegen als mislukt beschouwd kan worden. De regering zou het namelijk niet eens kunnen wor den over de Belgische afgevaar digden naar de Nederlandse- Belgische commissie ter bestu dering van het probleem der haven- en waterwegen. De verklaringen van Spaak in het parlement hebben in het bijzonder tot de opvatting ge leid, dat de voorzitter van de Kamer, Frans van Cauwelaert, geen deel van deze Belgische delegatie zal uitmaken, zoals oorspronkelijk werd veronder steld. ?ev ru ov< Ba jiei wa vei DO! tri Walvis neemt boot op sleeptouw. Een harpoenschot kan dodelijk zijn, maar dikwijls komt het voor, dat de walvis de gehele lijn „uit loopt" en de boot op sleeptouw neemt. Wordt de walvis moe, dan palmt men met de winch de lijn in, gaat hij er nog eens van door, dan laat men de lijn weer vieren en wordt het schip nogmaals op sleeptouw genomen. Is de boot dan voor de tweede maal dicht genoeg genaderd dan geeft men weer een harpoenschot, maar dit maal zonder lijn. Zodra het beest (Jood is, wordt een puntige ijzeren puis in de vis gestoken, de buis is verbonden met een luchtslang; het peest wordt dan opgeblazen om het gevaarte drijvende te houden •n langszij gehieuwd. Op de staart wordt door enige kerven aange ven, hoeveel harpoenen men ge- iruikte, voordat men het beest verwonnen had. Op de „Willem arendsz" worden deze kenteke nen weer verwijderd. Wij hebben walvissen zien liggen die drie ker ven in de staart hadden. De har enen komen er soms geheel rom en verbogen uit, wel een be wijs, dat de huid van een walvis heel wat tegenstand kan bieden. In de smederij van de „Barendsz" worden ze weer gerecht. Jacht niet altijd vlot. Niet altijd gaat de jacht vlot. Een jager kan binnen een half Uur een walvis hebben maar soms komt het voor, dat de jacht een halve dag duurt en menig keer Ontkomen de walvissen in het :ijs. Want een walvis die be- erkt, dat het om hem te doen heeft een redelijke kans o'm te Ontkomen. Onsportief is de jacht niet. Twee van de tien jagers varqn Set de buit naar de Barendsz. eeft een jager een walvis langs- |ij en ontdekt de uitkijk een nieu we buit, voordat de eerste is af gehaald, dan wordt er op de ge vangen walvis een vlag gezet en laat men het dier tijdelijk aan zijn lot over: een vlaggevis. Via de radio houden de ma troos-telegrafisten contact met elkaar en met het moederschip. Een buit van 15 k 20 walvissen per dag is niets ongewoons. Voor het laatst langszij. De vijfde Februari zouden we voor het laatst langszij van de „Willem Barendsz", maar „het weder was niet dienende". Er stak een matig stormpje op, dat de an ders zo rustige Poolzee deed ver anderen in een kokende ziedende massa. Het buiswater sloeg over de ijsbergen heen; de „Mijdrecht" nam veel water over en wij moes ten af en toe aan de trossen en brandslangen van de Barendsz sjorren. Wij kwamen er lang niet altijd met droge kleren af en ver langden hard naar het einde der voorstelling. De „Barendsz" verdween met zijn jagers uit het gezicht en eerst op 8 Februari waren we weer bij het moederschip op bijna 70 gra den Zuiderbreedte. Wij waren toen vlak bij het vasteland van de Zuidpool en konden door de kij kers het Queen-Maudsland zien. De storm was afgenomen, maar .er liep nog een zware deining. Voor het laatst gingen we langs zij om levervaten en traan over te nemen. Voor het laatst zagen we de bloederige massa's inge wanden en tongen tussen de sche- Wij waren vijf maanden minus twee weken op reis geweest. De taak van de „Mijdrecht" was voor brengen deze reis volbracht. i Utrecht. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard zullen :p 17 Juni a.s. een officiëel bezoek in de provincie (Van onze Utrechtse correspondent.) Voor de vergaderingen van het „Gereformeerd Schoolverband", dat jaarlijks te Utrecht in algemene vergadering bijeenkomt, bestaat steeds meer belangstelling. De ruimte in het Jaarbeurs restaurant, waar men voorheen placht te toeven, is allang te klein. Ditmaal kon ook de grote zaal van het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen (zeer bekend in de geschiedenis van net christelijk onderwijs) de talrijke opgekomenen. amper bevatten. Mr Th. G. Donner uit Scheve- ningen, voorzitter van G.S.V., greep in zijn openingsrede terug op een referaat van prof. dr H. Bavinck, gehouden in de oprich- tingstijd van G.S.V., waarin deze de taak van het christelijk on derwijs had belicht. Daaruit bleek, dat de gedachten van Ba vinck in grote trekken nog heden navolging verdienen. De bestuursverkiezing bracht dr B. J. Oosterhoff, christelijk gereform. predikant te Utrecht achter de groene tafel en het be stuurslid ds B. van Ginkel, her- schoen op voor het lager onder- vormd predikant te Amsterdam, wijs hier te lande. Wij leven die verplicht vyas af te treden, wat het schoolonderwijs betreft werd als adviseur aangesteld, in Nederland in een paradijs, Zijn plaats in het bestuur bleef meent hij. Wij Een voorlopige regeling. Blijkens een beschikking van de minister van Oorlog is tijde lijk van toepassing verklaard een „Voorlopige regeling van de bezoldigingen van het militaire personeel der Koninklijke Land macht en enige daarmede ver band houdende onderwerpen". In zijn beschikking geeft de minister te kennen, dat het be paald noodzakelijk is, op korte termijn maatregelen te treffen tot herziening van de financiële positie van het militaire perso neel der Koninklijke Landmacht en dat het op normale wijze tot stand doen komen van zodanige maatregelen een langduriger procedure vergt dan de voren bedoelde noodzaak gedoogt. In een in de legerorders op genomen ministeriëele kennis geving wordt gezegd, dat in de loop van het jaar 1949 een nieu we bezoldigingsregeling voor het militaire personeel der K.L. zal worden vastgesteld. Deze regeling zal althans wat de bezoldiging onder gehuwde mi litairen betreft terugwerken tot 1 Januari 1948 en gepaard moeten gaan met wijzigingen in de verschillende voorschriften. Aangezien het niet mogelijk is gebleken deze alle op korte ter mijn volledig tot stand te bren gen en het niettemin gewenst is de toepassing van de nieuwe fi nanciële voorziening waartoe reeds is besloten, niet langer uit te stellen, wordt voorlopig volstaan met een voorlopi- g e regeling, welke met ingang van 1 Juni 1949 dient te worden toegepast ten aanzien van alle tot de K.L. behorende militairen, met uitzondering van hen, op wie zij blijkens haar bepalingen niet van toepassing is. vendijk ook over het teloor gaan van het verband der school met de verschillende levenskringen. Met „souvereiniteit in eigen kring" is men doorgaans te ver gegaan. De school werd een we reldje apart, dat teveel de deur sloot voor andere levenskringen, i zeis voor het gezinsleven. Met tal van voorbeelden toont de heer van Duyvendijk aan, hoezeer vernieuwing nodig is en waar deze kan worden toegepast. Maar aan het slot van zijn refe raat neemt hij toch de hand- Dierenbeschermings- adviesraad ingesteld. Op de 85ste jaarvergadering van de Nederlandse Ver. tot Bescherming van Dieren, Vrij dag en Zaterdag in Maastricht gehouden, is besloten, een Die- renbeschermings-adviesraad te vormen. Deze adviesraad vormt een overkoepeling van het hoofd bestuur der Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren en haar diverse actie-commissies (pl.m. dertig in aantal). open. voor hetgeen de lagere school nu Van prof. dr J. Waterink, die al vier eeuwen in ons vader- nimmer een vergadering van G. land mocht doen. Daarom juist, S. V. verzuimt, was een telegram uit Bloemfontein ingekomen. Uiteraard kon men op deze ver gadering niet voorbijgaan aan het feit, dat de heer J. van der Waals te Nijkerk, vele jaren se cretaris van het Verband, zijn negentigste verjaardag had ge vierd. G.S.V. was natuurlijk niet achterwege gebleven met geluk wensen. Mr Donner memoreerde, dat zelfs H. M. de Koningin aan deze onderwijsnestor een felici tatie had gestuurd. De heer v. d. Waals, die ter vergadering was, sprak onder diepe stilte van de aanwezigen een woord van dank. Daarbij vermeldde hij, dat hij vanaf het jaar 1906 nagenoeg alle vergaderingen van de Com missie van Uitvoering had bij gewoond. In 1909 werd hij secre taris en hij bleef dat met één jaar onderbreking tot 1938. aldus de referent, willen wij ver nieuwing. Als vrucht van de dankbaarheid willen wij voort varen. VERKLARING REPUBLIKEINSE LEIDERS. De leider van de Masjoemi, dr Soekiman en de leider van de zijn dankbaar T.N.I., dr Soejono Hadinoto, heb ben verklaard, dat de Van RoyenRoemverklaringen, hoe wel niet ten volle bevredigend, beschouwd kunnen worden als een stap naar de uiteindelijke vreedzame regeling van het ge schil. HOLLANDSE TULPEN BLOEIEN IN CANADESE HOOFDSTAD Als dank voor het aandeel, dat de Canadese troepen in de bevrijding van Holland hadden, heeft de Nederlandse regering ongeveer 400.000 tulpen-bollen naar Ottawa gestuurd, die daar nu in parken en plantsoenen in bloei staan. Caroline en Hinke Tuinman, dochtertjes van de Nederlandse landbouwkundige attaché in Ottawa, die in Volendams costuum zijn gekleed, ver tellen een agent van de Canadese bereden politie bijzonderheden over de tulpen. •S><asS5>«3=ê><as5è><3sS5><a#c><a#E>é>^=:S><a#3><as5><aïv><a#S> é>«^®'<as!5><a5Sê><2^?><3s:5><a^5>4><ase>«?:ë><2s=5><fe=&«5:S>«#:5>'^ (Van onze parlementaire redacteur) VIEZO. De heren Volksvertegen- woordigers hebben hun best weer eens gedaan. In de Tweede Kamer gingen zij de jongste Re geringsverklaring onder de loupe nemen en aan de overzijde van het Binnenhof deed men enige da gen later precies hetzelfde, maar daarbij werd tevens gesproken over de begroting van Overzeese Gebiedsdelen. O neen, gevochten is er zeker niet. Weliswaar waren de Hoogedelgestrenge Heren in grote getale opgekomen en gingen zij er eens rustig voor zitten, maar eigenlijk was het een tam me vertoning, in de Tweede Ka- Als de avond in het stadje is gedaald en de benzine lamp gedoofd is, klinkt uit de radiowagen het nuch tere gefluit van de morse-seinen. De dag was een weerspiegeling van al de voorgaande. Patrouilles waren uitgegaan en teruggekeerd. Met zijn kromme pijp in zijn mond had de dikke fourier ook deze dag weer uren in de deur- OnderwUsvcrnieuwlng. opening van zijn toko gestaan De heer P. van Duyvendijk uit I ^°°r G SwV; ®en Middags was het gaan rege- referaat geleverd over „Het ge- I nen. een onbarmhartige regen, e" de,ond®r" die pas ophield toen het avond wijsvernieuwingdat in de mid- wer^ m den breda Over het kleine stadje daar ftwr j-4 j i «on dè voet van dat kolossale In zijn studie over dit onder- bergmussief daalde baar de duisternis. onafwend- Slechts op het bureau van de compagnies-commandant scheen er wat licht. Het bleek een slech te benzinelamp te zijn, want om de tien minuten kon men van daar 'het driftige pompen horen en men zag het licht even fel werp merkt de heer van Duy vendijk op, dat er al heel wat over de onderwijsvernieuwing is gepubliceerd, ook in de kring van het christelijk onderwijs. Daarna laat hij enige punten volgen, die de voortdurende aan dacht van de school met de bij bel vragen en die in de bedoel de publicaties telkens worden opkomen, waarna het geleidelijk genoemd, namelijk het indivi- weer afzakte. In de huizen aan dualisme en het intellectualisme, de overkant walmden slechts en- Hierbij rept de heer van Duy- kele olie-pitjes. (Ingez. mededeling, advert.) Een enkele keer kon men daar de sinistere schaduwen op de muur zien dansen, als een van de mannen opstond en verdween. Verder was de duisternis vol komen. Zelfs de schildwacht voor het huis was niet te onderscheiden, hoewel het zeker was dat hij daar stond, want zojuist nog had hij enkele woorden gewisseld met de sergeant, die de straat overstak om zijn patrouille-rap port in te leveren bij de com mandant. Zo was het elke avond, al maanden lang nu. Steeds hetzelfde sluitstuk van een dag vol actie. BIJ DE COMPAGNIES COMMANDANT Op het bureau van de com pagnies-commandant zijn de kopstukken van het stadje bijeen. Ook dat gebeurt elke avond. Wat moet men anders doen; al tijd vroeg naar bed is ook geen pretje. Bovendien kan men nog eens nakaarten over de gebeur tenissen van de afgelopen dag en plannen maken voor de ko mende tijd. En natuurlijk, dan zijn er ook nog de problemen en de plannen van ieder persoonlijk. De bestuursambtenaar maakt Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 39) —o— Enige tijd, nadat zij haar hoofd op een peluw had neerge legd, vermoeide zij haar hersens nog met het zoeken naar een verklaring van de vreemde ge waarwording, die zij had erva ren, maar tenslotte, ontstemd j door haar rusteloosheid en dwaas j bijgeloof, was zij juist op het punt om in een diépe droom te verzinken, toen een woest geblaf van Ali haar verschrikt deed opspringen. De hond scheen bij na wild, als een razende heen en weer lopend onder een woest gehuil en gejank; maar eindelijk stierven de geluiden weg en langzamerhand werd de rust hersteld. Edna viel in slaap spoe dig nadat het fluiten van de lo- I comotief en het geraas der wa gens haar te kennen gaven, dat de trein van vier uur juist in de richting van Chattanooga was vertrokken. Terwijl de ochtend- en na middaguren bestemd waren voor de studie van die vakken, waarin mijnheer Hammond haar leidsman was, bracht zjj de avond meestal door in mijnheer; Murray's zitkamer en soms sloeg de klok in de rotonde midder nacht voor zij de manuscripten en papyrusrollen wegborg. Twee avonden na het onder zoek van het Chaldeeuwse ma nuscript zat zij bij de leestafel en bekeek de platen in een zeld zaam en waardevol standaard werk, toen de gedachte door haar brein flitste, dat een nauw keurige ontleding en vergelij king der mythologie der oude wereld nieuw licht zou werpen op het probleem van de volken kunde en in verbinding met de studie der oude talen een veel besproken kwestie zou oplossen. Het zware boek terzijde schui vend, sprong zij op en liep de kamer op en neer en langza merhand begonnen haar ogen te schitteren, haar wangen te gloeien, terwijl de eerzucht haar een mogelijke toekomst aan wees, waarvan zij, tot op dit ogenblik, niet had kunnen dro men. De Bijbel met vaste greep in de hand houdend als 't onfeil bare Woord en zo te staan in het Pantheon van het heelal, onder zoekend iedere verstoten afgod en vermorzeld altaar, waarvoor de mensheid zich in aanbidding had neergebogen; de sluier weg te trekken voor orakels en sy- billen en de wereld te tonen, dat het ware, het goede en het schone van alle godsdiensten, van elke vqrm van religie, die was opgebloeid en vergaan, se dert de grauwe schemering van de tijd, kon worden terugge bracht in heiliger en verhevener vorm tot 't christendom, scheen haar een roeping toe, grootser dan de verovering van keizer rijken en oneindig begeerlijker dan de kroon en de troon van Salomo. Het was laat in de nacht en nog altijd dacht zij aan de toe-1 komst en zij liep de kamer op en neer met onzekere passen,1 als iemand, die verlangend naar de dingen uitziet, die ver weg zijn en voorbijstaart wat dicht bij is. Zij werd bleek en haar gezicht stond strak. Een huive ring doorvoer haar, want de eerste opwelling van gloeiende geestdrift was voorbijgegaan, de opkomende gedachte had vaste vorm aangenomen en het plan der toekomst bakende zich in haar geest af. Op 't laatst, toen een zwak licht haar waarschuwde, dat ze weldra in de duisternis zou zit ten, ging zij naar haar eigen ka mer en het eerste daglicht scheen door het raam, toen zij naast haar bed neerknielde en bad: „O Heere, maak mij tot een goed instrument voor Uw werk; versterk en louter mijn gemoed, geef mij geduld en volharding en onwankelbare trouw; leid mg in wegen, die naar U voeren en stel mij in staat te handelen te Uwer ere." HOOFDSTUK XI. Edna blijft thuis. Op zekere middag, ongeveer een week na het laatste bezoek van mevrouw Leigh, toen Edna van de pastorie terugkeerde, gaf Mevrouw Murray haar een briefje van Mevrouw Inge, die hen beiden inviteerde bij haar te komen eten die dag. Zij zou den daar kennissen ontmoeten uit een ver afgelegen staat. Me vrouw was al helemaal gekleed en beval Edna zich vlug te kle den. Edna zette haar hoed af, legde haar boeken neer en zei: „Verontschuldig mij alstu blieft bij mevrouw Inge. Ik kan de uitnodiging niet aannemen en ik hoop, dat u mij niet dwin gen zult." „Onzin! Wees niet zo kinder achtig en maak je dadelijk klaar; ik ben bang, dat we te laat zul len komen." Edna leunde tegen de schoor steenmantel. Zij schudde haar hoofd. Mevrouw Murray kreeg een kleur van boosheid en stond vlug op. „Edna Earl, hoorde je wat ik zei?" (Wordt vervolgd.) zich zorgen over zijn tweede zoontje dat worstelt met kinder ziekten en dat hij al in geen tij den heeft gezien. De commandant vindt dat het nu toch wel welle tjes wordt met zijn dikke drie- en-dertig maanden tropendienst. Meer berustend is de Chinese Inspecteur van Politie, doch ook hij zal er het zijne wel van den ken. Zo verstrijkt ook deze avond weer op het bureau van de com mandant. Maar ook in de twee huizen aan de overkant, waar het-pelo ton zit dat voor de stadsbeveili- ging zorgt, maakt men de balans op. De balans van de afgelopen dag, die vrijwel altijd hetzelfde beeld vertoont, uitgezonderd die ene keer toen er die hinderlaag geweest was. Dan is er ook nog de totale balans van alle afgelopen dagen. Deze verandert wel, al geschiedt deze verandering dan vrijwel ongemerkt. Het is de balans van de O.V.W.-er. Binnenkort ech ter hoopt men met het opma ken van de eindbalans te begin nen. „Nog een maand misschien" zeggen de optimisten. Voorlopig zit men echter nog hier in dit kleine stadje, ver verwijderd van da belangrijke toevoerwegen. En dat is tenslotte de realiteit. Als de benzinelamp allang voorgoed is uitgedoofd en ook de oliepitjes geen schaduwen meer op de muren verspreiden, kan men op straat een onder drukt gemompel horen. Even later schuifelt er een patrouille weg. Uit de radio-wagen klinkt nauw hoorbaar het nuchtere gefluit van het morse-apparaat. In midden-Afrika zullen twee belangrijke spoorwegen worden aangelegd. De eerste spoorweg zal Kabalo, op de lijn Albert- stad-Kindoe, met Kamina ver binden en zal van grote econo mische en strategische betekenis zijn, daar zij de verbinding tus sen de Atlantische kust van Afrika en de Indische Oceaan met ongeveer 400 km zal verkor ten. Door deze spoorweg wordt de toegang tot Kenia, het Britse militaire steunpunt in midden- Afrika, aanzienlijk vergemakke lijkt. Van Britse zijde is tevens besloten een verbinding aan te leggen tussen de lijn Kigoma Arl Dar-Es-Salam en de Kenia- spoorweg. Indien in oorlogstijd de Middellandse Zee voor Groot- Brittannië ontoegankelijk werd, zou de Britse basis Kenia dus langs de Westkust van Afrika per spoor bereikt kunnen worden. Tijdens de Donderdag j.l. te Den Bosch gehouden officiële ver bondswedstrijd van het Kon. Ne- derl. Zangersverbond behaalde in de 3e afdeling het mannenkoor D.O.U. te Vlissingen de derde prijs (67 punten). mer nog meer dan in de Eerste. Toch had iedere fractie zijn beste paarden van stal gehaald. Maar ach, deze paarden briesen bijna niet meer. Zij lijken dood-op van al die Indië debatten die we de laatste jaren hebben gehad. Na tuurlijk waren er uitzonderingen van geachte afgevaardigden die niet zonder spirit waren en even natuurlijk behoorde daar Prof. Gerbrandy (A.R.) bij. „Een luipaard heeft geen vlekken meer, de wolf eet gras gelijk een os, Soekarno en Hatta zijn bekeerd". Dergelijke uitlatingen kan men alleen van een Gerbrandy ver wachten, die raakt pas op toeren als hij op het spreekgestoelte staat. Hijzelf blijft onder al zijn fraaie beeldspraak onbewogen. Als Kamer en Kabinet buldert van het. lachen kijkt Gerbrandy in het rond, zo met een gezicht van „waar lachen jullie om?" Inderdaad Gerbrandy is een fi guur apart. Vriend en vijand is ervan overtuigd, dat hij orato risch een schitterende aanwinst is voor onze niet al te welspreken de Staten-Generaal. DE DEBATTEN in de Senaat gingen in ieder geval vlotter dan in de Tweede Kamer. Daar stokte het dgbat opeens op vreem de wijze. Nadat ds Zandt (S.G.P.) zijn misnoegen over het Regeringsbe leid had uitgesproken, was er nie mand meer die nog wilde spreken. Het liep langzamerhand tegen etenstijd en de zaal was daarom ook al aardig leeg. Bovendien wil de iedereen wachten op zijn moge lijke voorganger. „Het woord is aanzeide Voorzitter Korten- horst, maar een naam kon hij niet noemen, want niemand had lust voor deze half lege banken het zijne te zeggen. De heer Weiter (K.N.P.) schudde al maar neen, en anderen die ook nog moesten spreken, volgden zijn voorbeeld. Griffier Mr Schepel rende naar de koffiekamer om een enthousir as teling op te duiken, maar hij kwam met lege handen thuis. On geveer drie minuten duurde deze pijnlijke stilte totdat de voorzitter de knoop doorhakte en de heer Weiter er aan geloven moest, of hij wilde- of niet. Vooruit dan maar, dacht Weiter. „Een kwar tiertje" fluisterde deze éénling naar de Voorzitter, „na de pauze verder". „Net zolang als U wilt" was de repliek van Mr Korten- horst. Toen was het ijs weer ge broken en ging het debat onge stoord verder. VIINISTER v. Maarseveen is J-*-1- een handig debater. Een ad vocaat in hart en nieren, die iede re sluwe opmerking zo mogelijk nog sluwer beantwoord en daar door de lachers op de hand krijgt. Een fout heeft hij, hij gaat lang niet voldoende op alle argumen ten in. Hij laat zijn tegenstanders vaak maar praten. Dat kostte hem in de Tweede Kamer vinnige woorden van de heer Schouten (A.R.). In de Regeringsverklaring had hij ervan gesproken, dat de Re gering deviaties (afwijkingen) in het beleid moest brengen. „Een kapitein heeft wel het commando over zijn schip, maar niet over de zeeën, die hij bevaart, noch over de winden", merkte hij daar bij op. Er is lang gevochten over de vraag of de regering van de koers is afgeweken of dat er een totaleommekeer in het beleid had plaatsgevonden. Voor de heer Algra (A.R.), die evenals bij de begrotingen van Oorlog en Mari ne weer voortreffelijk op dreef was, was het niet moeilijk. Hij bleef in de scheepvaartstijl van Minister v. Maarseveen, maar hij deed dat consequenter. „Deviatie is toch een wonderlijk vim MODERNE KRUISTOCHT De kerk van Engeland voert op het ogenblik een geweldige campagne ter bestrijding van de godsdienstige onverschilligheid. Het gaat met de grote trom. Een groot aantal geestelijken van buiten komt naar Londen voor het houden van toespraken. De radio wordt ingeschakeld, evenals de bioscopen, waar slag zinnen op het doek zullen wor den gebracht. Verder is er een grote adver tentie-campagne en er bestaan zelfs plannen om vliegtuigen te charteren, die leuzen en kruisen in de lucht zullen schrijven. Dit is, zo wordt gemeld, de grootste poging die ooit door de kerk van Engeland ter verbrei ding van het Evangelie onder nomen werd. Of het ook de beste poging is, waag ik te betwijfelen. Men wijst op Paulus, die zich bij zijn prediking aan de om standigheden aanpaste. Maar het was bij Paulus altijd prediking, waarbij deze bombarie op grote schaal wel scherp afsteekt. Toch past hier voorzichtigheid bij de critiek. Beter is, ons zelf af te vragen, wat wij dan wel doen, om de opdracht van de Heiland te vervullen. Q nze militairen in Indië kun- nen niet, zoals dat bij de Kamerverkiezingen het geval was, aan de gemeenteraadsver kiezingen deelnemen. Maar anders staat het met de kiesgerechtigde militairen hier te lande. Volgens ministeriële beschik king dient aan hen, die dat wen sen, gelegenheid te worden ge boden te gaan stemmen. Zij zullen dus tijdig verlof hebben te vragen. Ik neem aan, dat zij zelf wel zo actief zullen zijn, dat zij dit niet vergeten. Toch zullen de besturen van de kiesverenigingen goed doen, hieraan aandacht te schenken en zich tijdig met de kiesgerechtig den die in een andere gemeente de wapenrok dragen in verbin ding te stellen. Gevangenen ontsnapten. Uit Medan wordt gemeld, dat alle gevangenen, 105 in totaal, uit de gevangenis Tebingtinggi op 70 km. van Medan, zijn ont snapt. De uitbrekers overvielen de ci pier en bonden hem vast, waar na zg zich van de sleutels mees ter maakten. Vervolgens verdwe nen zij met medeneming van 1000 gulden aan contanten en een schrijfmachine. Na een wilde jacht is de po litie erin geslaagd 47 uitbrekers te arresteren. De rest is echter nog voortvluchtig. De industriële productie van West-Duitsland is sedert het be gin van 1949 van 47 pet tot 82 pet der productie van 1936 ge stegen. Weldra zal de dagelijkse steenkolenproductie 360.000 ton bedragen. ding", zo zeide de heer Algra, „want blijkens de verschillende bronnen, die daarover handelen heeft deviatie internationaal in de scheepvaart een bepaalde beteke nis gekregen. Ik lees hier b.v.: „Aldus heet de willekeurige ver andering van koers van een schip door de kapitein. Zij bestaat niet in een geringe afwijking, doch hierin, dat de schipper buiten er kende noodzakelijkheid of nuttig heid en zonder voldoende aanlei ding, gelegen in het belang van het schip en de lading een haven, buiten de koers gelegen aandoet of een andere streek volgt dan waartoe hij verplicht is. In geval van verschil hieromtrent beslist de rechter na verhoor van des kundigen. Van het ogenblik af, dat de deviatie is begonnen houdt de verplichting van de verze keraar in het algemeen op." De ernstige gezichten van de Schippers van Staat, achter da Regeringstafel, veranderden in een glimlach en toen was het niet moeilijk meer om met de hele Ka mer mee te lachen. Bijna vergat ze het roer vast te houden. Zo'n vondst kan iedereen waarderen. De Kamers vergaderen nog steeds in een vlot tempo. Maar ook op het Binnenhof worden de sporen van de naderende zomer zichtbaar en wel in de drukke be zoeken die de gids van deze his torische omgeving aan de publie ke tribune brengt. Drie, vier, ja soms meer dan vijf maal op een dag sleept hij series buitenlanders in de vergaderzaal van de Eerste Kamer. Terwijl buiten de fraaie autobussen uit alle delen van Europa rustig wachten op hun passagiers vertelt de gids alle bij zonderheden over deze monumen tale vergaderzaal. En dat zijn er vele. Maar de Kamer stoort zich er niet aan. Hoe vaker zij de gids zien, des te meer worden zij aan gespoord om ook op te schieten met hun werk. Ook voor hen zal het eens zomer worden. Voort maken heren! Er is bijna een half jaar om voordat de laatste begro ting over 1949 is vastgesteld. ONDER die Kamerleden zitten soms ongekende genieën. Zij hebben soms eigenschappen, die niemand verwacht. Zo is daar in de Eerste Kamer, Prof. de Zwaan (C.H.) een eerbiedwaardig theo loog. Hij verstaat de kunst om zijn gehele rede in steno uit te schrijven. Dat onze Minister-Pre sident Drees, dat doet is tot daar aan toe, die is per slot van reke ning Kamerstenograaf geweest Maar dat deze Nieuw Testamen- licus deze kunst verstaat is iets bijzonders. En hoe verstaat hij die kunst. Hij leest zijn rede uit het steno" zo vlug voor, dat de „echte" stenografen hun handen vol heb ben. Bijna is één Zwaan tien stenó- graphen te erg!

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2