Orovintie^/aw ^ORT Gereformeerde Jongelingen te Utrecht Het C. J. M.V. beleefde de mooiste Zeeuw* cMevtei Bondsdag na de bevrijding. Vooral aan Indonesië werd gedacht. Straatcolletfe Roode Kruis Zeeuwse oesters naar Zuid-Afrika? Zaterdag 28 Mei 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 v,Van onze Utrechtse correspondent.) „Er Is een geweldige kracht in fleze zaal". Met dit woord, dat hij Churchill nasprak, verwelkomde fhr mr C. J. A. de Ranitz, burge- paeester van Utrecht, op Hemel vaartsdag de Nederlandse Bond Jongelingsverenigingen op rereformeerde Grondslag, die zijn arvergadering te Utrecht hield. De burgemeester doelde hier bij niet in de eerste plaats op de macht van het getal der dui zenden (er waren ruim 90u0 Jongeren), die zich in de Bea trix- en Irenehallen van de Jaarbeurs hadden neergezet, maar vooral op de innerlijke kracht, die hij van de gezichten zeide af te lezen. „Ik weet van Uw beginselen en ik wil het hier wel uitspreken", vervolgde jhr Pt- Ranitz, „hoeveel respect ik neb voor het verzet dat bij uw geestverwanten werd aangetrof fen in de tijd van tyrannic. Zelf mocht ik in het „Oranje hotel" ervaren, dat bij velen van U het hart „een Sinaï in heilig heid, omringd van bliksemstra len" was. Dat merkte ik ook Wanneer de Gereformeerden 'is avonds in de gevangenis hun psalmen zongen." Voordat de burgemeester van Utrecht dit sympathieke woord jprak, had de bondsvoorzitter de heer H. Algra, in zijn ope ningsrede de jongeren al weten te boeien. Deze begon met te herinneren aan de 4200 leden van de bond, die in Indonesië hun militaire plicht vervullen en die elk voor zich een taak hebben welke eigenlijk door vijf man gedaan moest worden. Daarna herdacht de voorzitter in treffende bewoordingen al len, die in Indonesië zijn geval len, in de eerste plaats generaal Spoor. GOD EN' ZALIGMAKER. De titel van het eigenlijke openingswoord luidde: „Jezus Christus, God en Zaligmaker". De heer Algra verklaarde, dat hij deze titel de formule van de Wereldraad van Kerken met opzet had gekozen, omdat Zich hier de geesten scheiden. Geen vrijzinnige heeft het recht deze belijdenis de zijne te noe men. Want hij kan dat alleen doen door een krampachtige po ging om de betekenis der woor den te verkeren in het tegen deel, en zo de Bijbel los te laten. Jezus, aldus de heer Algra, droeg een gewone naam. En Je zus onderscheidde zich in Naza reth ook niet van andere jon gens, die dezelfde naam droe gen. Toch was Jezus in heel bij zondere zin: Zijn eigen naam. Dat werd vóór Zijn geboorte al aangekondigd en dat bleek ook toen Johannes de Doper Hem aanwees als het Lam Gods, dat de zonde der wereld wegneemt, Hij heeft ontallijke smaadheden geleden, opdat wij nimmermeer te schande zouden worden.. De Bijbel leer ons Jezus kennen als God en Zaligmaker. Als wij over Christus spreken, mogen wij nooit het kruis der verzoening voorbijgaan. Daarom verwerpen W 'j met de kerk van alle eeuwen elke leer, elke menselijke wijs heid, elke speculatie die ontkent wat Christus van Zichzelf zegt, wat de Vader van Hem zegt en wat de Heilige Geest van Hem zegt. Wij mogen niet zeggen, dat de vrijzinnigheid een andere be schouwing over de Christus heeft dan wij. Dat is onwaar. Zij heeit zichzelf een andere Christus ge fantaseerd. Niet dat voor ons daarmede alle raadsels verdwe nen zijn, er blijft een mysterie over. Maar als Christus ons Zelf leert wie Hij is, dan weten wij voldoende. De heer Algra bepaalde zijn Natuurlijk kon op deze eerste bondsdag, die door de heer Al gra werd geleid, een woord van de vroegere bondsvoorzitter, prof. dr K. Dijk, niet ontbreken. WIJ STRIJDEN VOOR Intussen waren er ook nog .gewone" sprekers. De eerste, ds P. N. Kruyswijk van Amster dam, refereerde over hut onder werp „De Kerk". Dit referaat, dat terstond na het uitspreken in druk-verkrijgbaar was, samen met andere toespraken, zal deze winter overal in discussie ko men op de jongelingsverenigin-, gen. Ds J. Kremer van Utrecht hield de opwekkende slotrede. Hij vertelde daarin, dat ergens in een gevangenis in de bezet tingsjaren een „dodencel" was, waarvan de muren volgekrast stonden met allerlei aantekenin- aldus ds Kremer, waarvoor wij strijden, is er dan een antwoord? De bondsdag is geen shownum mertje, geen groots opgezette stunt om reclame te maken voor de calvinistische jeugd. De bondsdag herhaalt wat Jezus zei op de dag van zijn troonsbestij ging: Gij zult mijn getuigen zijn. Tot die bezigheid wekte ds Kra mer zijn hoorders op. De dag liep ten einde. Men zong het bondslied en verliet de hallen. Buiten stroomde de re gen neer. Sommigen klommen desondanks de kletsnatte Dom toren op. Anderen maakten een rondvaart door de grachten. Ve len zetten zich in de droge maar koele Domkerk om de orgelbe speling te beluisteren. Uit de huishoudelijke verga dering aan de vooravond ge houden klappen wij nog, dat de volgende bondsdag te Zwolle wordt gehouden, indien daar voldoende ruimte is en dat ie heer Jacq. de Smit uit Goes in gen. Ergens las men: Wij strij-(het hoofdbestuur werd gekozen, den voorMeer viel niet waar De heer A. van Rijn, bondspen- te nemen. De hand die deze woorden schreef, kon de zin niet voltooien. Indien aan ons gevraagd wordt ningmeester, zal deze functie opnieuw voor een aantal jaren bekleden. GOES. 65-jarig Huwelijksfeest. Maandag 29 Mei a.s. zal het echtpaar Jan Mar'.inus de Ko- ninck en Dorathea Elisabeth Pol- fliet, aan de 's-H. Hendrikskin- derendijk 83, herdenken dat zij 65 jaar geleden in het huwe lijksbootje stapten. De man is 87 jaar oud en de vrouw 83 jaar. Woensdag herdacht het echt paar D. C. Vermaire en Marie E. Harinck de dag, waarop zij 50 jaar lang lief en leed samen gedeeld hebben. Hoewel de heer Vermaire reeds 73 jaar is, is hij nog zo kras, dat hij een van zijn zoons, die in België woont, nog geregeld bezoeken kan op de fiets. 's Avonds kreeg het echtpaar nog een serenade van „Hosanna" te horen. (Ingezonden mededeling.) ZATERDAG 28 MEI HELPT ALLEN MEE, om deze collecte te doen slagen. Enige tijd geleden heeft dr Korringa een kleine hoeveelheid Zeeuwse oesters (bakkegoed en kleine zaaiers) naar een bekend visserijbedrijf in Zuid-Afrika ge zonden om op geschikte grond uit te zetten. De verzending geschied de per K.L.M. tot aan Johannes burg en verder ook per vliegtuig tot dicht bij de kust. Een auto met de heer Van Dort uit Bergen op Zoom, die werkzaam is op bo vengenoemd bedrijf, stond daar klaar, om de oesters direct naar de percelen te vervoeren. Op die manier waren de oesters k,slechts van Woensdag tot Vrijdag uit het water, dus zeer vlug ter plaatse. De proefneming is tot heden zeer goed geslaagd, en het is niet bui tengesloten dat deze proef tot verdere afname van Zeeuwse oes ters zal leiden. In dit verband worden verdere proeven genomen met het bewaren in een koelhuis om te weten hoelang Zeeuwse oesters op een bepaalde tempera tuur zich goed houden, m.a.w. of ze per schip naar verre streken kunnen worden verzonden. Ook in andere landen is vraag naar onze Zeeuwse oesters, bovenal omdat ze tot op zekere hoogte vorstvrij zijn, dit in tegenstelling met de Franse zaaioesters. Mocht vraag naar het z.g. bakkegoed komen, dan is dit voor de Yersekse pan- nenleggers niet onaantrekkelijk. De afzet van oesters naar verre landen is tengevolge van de snelle verzending in de koelhuistechniek tot onbegrensde mogelijkheden gekomen. Laten we er het beste van ho pen. Aanbesteding. Door het bestuur van de polder Burgh en Westland is Woensdag Om half zes zullen de gasten officieel door het gemeentebestuur van Middelburg worden ontvan gen. Daarna rijdt men naar Dom burg, waar in het Badhotel de maaltijd zal worden gebruikt. De Vrijdag is geheel gewijd aan een excursie naar Oost Zeeuwsch Vlaanderen. Bezoeken zullen wor den gebracht aan de Spiegelfa- briek te Sas van Gent en des middags aan de fabriek der Com pagnie Neerlandaise de 1' Azote te Sluiskil. Belgische oud-strijders kwamen naar Walcheren. Donderdag is een groep oud strijders uit België de gast ge weest van de Zeeuwse Bond van Oud-O.V.W.-ers. In Middelburg werden de Bel gische gasten begroet door de burgemeester, jhr mr W. C. Sandberg tot Essenburg, waarbij o.m. tegenwoordig waren de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, de garnizoenscommandant maj. J. Potteboom en familieleden van gevallen leden van de Zeeuwse Bond. Na een korte rede van de Commissaris der Koningin heeft deze namens de Zeeuwse Bond van Oud-O.V.W.-ers een bloem stuk gelegd bij het monument op de Alg. Begraafplaats. Hierna werd nog het woord gevoerd door de voorzitter van „Het Ge heim Belgisch Leger", de heer Morlion, die de nagedachtenis van de gevallen verzetstrijders eerde. Hij legde een bronzen blijvende lauwertak bij het mo nument. Hierna werden ter herdenking' van de gevallenen enkele minu ten stilte in acht genomen. De voorzitter van de Zeeuwse Bond, de heer Vader, bracht tenslotte de Belgische gasten en de auto- aanbesteed het onderhoud van de riteiten dank voor de eer, mede waterkering tot 30 April 1950 van voornoemd Waterschap. Ingeschreven werd als volgt: D. Rentier, Noordgouwe f 15392, M. P. Verjaal f14580.—; M .de Moor f 14570.N. van der Linde Scharendyke f14200.L. van Popering, Bruinisse f13945.M. van der Velde, Bruinisse f 13800; W. van den Berg, Bruinisse f 13583.—. De raming was f 14540. De Oostsluis te Wemeldinge. ook namens de familieleden be wezen. Bij de rondrit over Walcheren, die volgde, werd door de Bel gen bij het landingsmonument te Westkapelle een krans ge legd. Overweldigende belangstelling voor de Gouden Koets. De belangstelling voor de tentoonstelling van de Gouden Koets te Middelburg is over weldigend groot. Woensdag avond om acht uur waren reed 2500 bezoekers geteld. Ook op Hemelvaartsdag liet men zich niet afschrikken door de regen en velen stonden in de ry om In verband met het verrichten van werkzaamheden aan de bin nendeur van de Oostsluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Jeugdige hoorders bij hun per- Wemeldinge, is de scheepvaart soonlijk geloof en hij gaf hun de' door deze sluis gestremd van 30 van het fraaie schouwspel in verzekering, dat in de komende Mei tot en met 4 Juni a.s„ een en het schip te genieten, wereldcatastrophe ieder gerust ander zoveel langer als nodig, Arfsendiensf zal zijn, die met Christus leeft, of korter als mogelijk zal blijken «.nsenuienst, Die gelooft niet aan een cata- te zijn. I Zondag 29 Mei wordt de art- strophe; die weet alleen dat Vaartuigen, langer dan 113 m., sendienst in Goes waargenomen Christus wederkomt. kunnen tijdens deze stremming door dr Doeleman, Oostsingpl niet worden geschut. 118, telef. 2391; in Driewegen, VEEI. GOEDE WOORDEN. - 's-Heerenhoek en Nieuwdorp Opnieuw werd aan Indonesië waterschappen. j door dr Gelderblom (Nieuw- gedacht, toen hoofdvlootpredi- Bij K.B. zijn benoemd: tot dijk- dorp), telef. K 1196327; in kant ds J. H. Sillevis Smitt ingraaf van de Zonnemairepolder, 's-Heer Arendskerke. Heinkens- de bondsvergadering enige F. van den Bout, te Zonnemaire; zand en Woiphaartsdijk door dr ■woorden aan hen wijdde. Later tot lid van het bestuur der water-Vos, telef. K 1198231; dr Ris- op de dag gingen de collecte- kering van de calamiteuze Leen- seeuw te Kapelle-Biezelinge, zakken rond voor het „Steun- dert-Abrahampolder, M. W. vantelef. K 1102—290, voor dr Bok fonds", dat voor toezending van1 Arenthals, te Kats; tot dijkgraaf te Woiphaartsdijk; in Middel- allerlei lectuur naar Indonesië van de Kanaalpolder, A. F. van burg door arts Frumau, Groen- gorgt Hijfte, te Philippine. markt 17, telef.'2635; in Vlis- Van de binnengekomen tele- Muziekconcours te Haamstede 1 ^?repn Pn n^tV f grammen bleken er verschil- i Veere, beiooskerke en Oostka- lende uit Indonesië te komen. De Bond van Muziekgezel- pelle door arts v. d. Sluijs Maar ook in Duitsland, Amerika schappen op Schouwen-Duive- (Veere), telef. K 1181—271; in «n Canada hebben er mensen land hield op Hemelvaartsdag Koudekerke, Zoutelande en aan de Jongelingsbond gedacht, te Haamstede een muziekcon- Westkapelle door arts Huijgens terwijl uit Zuid-Afrika iemand cours ter gelegenheid van het (Westkapelle), telef. K 1188 in levenden lijve aaiftvezig was 65-jarig bestaan der harmonie 316; in Tholen, Oud-Vossemeer, om de groeten van de jeugdbe-„Witte van Haemstede". Na de Nieuw-Vossemeer en St. Phi- weging over te brengen, name- officiële ontvangst door het ge- lipsland door dr Duinker te lijk de heer Visser, wiens speech meentebestuur begon het con- Tholen en dr Vermet te Nieuw- tot vermaak der menigte door cours, dat wegens het slechte Voseemeer. de voorzitter in het Zuidafri- weer in de veilingloods werd Annthelren kaans werd beantwoord! gehouden. De jury bestond uit npmncKen. De heer A. Kuiper, directeur de heren G. Schijve te Oostburg In de week van 28 Mei tot en van het Gereformeerd Jeugd- en H. A. van Mechelen te Den met 4 Juni zijn de volgende apo- centrum, die zich op deze verga- Haag. Het hoogste aantal punten theken voor avond- en nacht- dering benoemd zag tot buiten- werd behaald door „Nieuw Le- recepten geopend: gewoon bondsadviseur, voerde ven" te Ouwerkerk (205 pun-Goes: Numans, een pleidooi voor „De Witte ten), die daarmee de wissel- Hei", dat blijkbaar nog niet door lauwertak won. »tèundVerenigingen W°rdt ge" Jaarvergadering Ned. Mij Het Tweede-Kamerlid, de heer voor Nijverheid en Handel. J. Schouten, bleef natuurlijk niet zoals wij reeds meldden, zal op achterwege m de rij van spre- Donderdag 30 Juni en Vrijdag 1 de N.V. Stoomtram Walcheren, kers. Hij vertelde, dat juist vijf- Juli a.s. de jaarlijkse algemene die Donderdagmorgen op weg w'a- tig jaar geleden Hemelvaarts- vergadering van de Nederlandse ren naar de motorwedstrijden, be- dag 1899 door hem voor het Mij. voor Nijverheid en Handel leefden enkele benauwde momen- eerst een bondsdag werd bijge- te Middelburg worden gehouden, ten, toen de bus op de Vcerseweg woond. En verder waagde hij Om kwart voor tien Donder- jn de berm terechtkwam, slipte het om een kleine opwekking dagmorgen zal worden begonnen. en tenslotte kantelde. Door een tot de jongeren te doen uitgaan Na behandeling van enige huis- noodluik kon men de bus verlaten, met het oog op de komende ge- houdelijke aangelegenheden zal Niemand liep enig letsel op. meenteraadsverkiezingen. aan de orde worden gesteld het Mej. F. Jansen van Beek, pre- onderwerp: „Benelux en de prak-j verkoping ging niet door. sidente van de Gereformeerde tijk van het bedrijfsleven", waar- i Door Notaris J. L. Hertogs werd Meisjesbond. bracht de geluk- over na de middagpauze verder Woensdagavond in het Notaris- wensen over van 24.000 meisjes, zal worden gesproken. - ihuis publiek geveild liet herenhuis die zich onder haar leiding heb- De namen der inleiders zijn nog Loskade 23, welk perceel werd ben gesteld. niet bekend. opgehouden. Een organisatie, die tip-top in orde was. Gaven wij gisteren reeds een beknopt verslag van de grote C.J.M.V.-Bondsdag op Hemelvaartsdag te Den Haag gehouden, we willen thans hierop nog terugkomen. 8000 jonge mensen in de Houtrusthallen, het was een imposant gezicht. Een prima verzorgd programma, dat zijn hoogtepunt bereikte in een door Jan H. de Groot geschreven declamatorium en een gulhartig heid der aanwezigen waardoor meer dan J" 5000.in de collecte terecht kwam, met tenslotte een organisatie, die de regelings commissie tot eer strekte, al deze dingen hebben gemaakt, dat het C.J.M.V. de beste Bondsdag sedert de bevrijding mocht be leven. Middelburg: Van der Harst. Vlissingen: Engering. MIDDELBURG. Benauwde ogenblikken. De passagiers van een bus van Een goede prestatie. Op het Donderdag te Wisse- kerke gehouden zangconcours van de Bond van Chr. Zangver enigingen, Ring Zeeland, behaal de onze stadgenote mejuffrouw C. Hillebrand met haar 3 koren Woiphaartsdijk, Heinkenszand en Goes drie le prijzen, waar door zij thans met 2 van ge noemde 3 verenigingen in de af deling „Uitmuntendheid" is overgegaan. YERSEKE. Kreeften. Op de laatste kreeftenveiling waren ongeveer 200 kg. aange voerd. De prijs was f 8 per kg. exl. omzetbelasting. Zeekrabben. De vangst van zeekrabben is dit jaar goed lonend. De prijs is plm. f 1 per kg. Er worden mo menteel ruim 2000 kg. per week gevangen. De export is zeer goed met veel vraag. OVEZANDE. Handboogschuttersconcours. Uitslag van het door „Spes Nostra" te Ovezande gehouden schutterseoncours op de staan de wip. Aantal schutters 73 van 21 verschillende sociëteiten. Hoofdvogel: L. Rijk, „Wil lem Teil", Ovezande; le klep: J. Vermeule, „St Sebastiaan", Heinkenszand; 2e klep: F. Wol- se, „Zorgvliet", Ellewoutsdijk; 3e klep: P. v. d. Dries, „Eensge zindheid", 's Heerenhoek; le zijvogel: C. Lous, „Edele Hand boog", Oudeiande; 2e zijvogel: A. de Jonge, „Zeelandia", Ove zande (bij loting)le hoofdkal: J. de Beste, „Edele Handboog", Oudeiande; 2e hoofdkal: C. Raas, „Willem Teil", Ovezande; le onderkal: C. Westdijk, „Zee landia", Ovezande; 2e onderkal; C. Raas, „Willem Teil", Ove zande. De hoofdvogel werd afge schoten door een der oudste schut ters uit Ovezande van de ver eniging „Willem Teil". WEMELDINGE. Moedercursus. Woensdagavond had in het Evang. Zondagsschoolgebouw te Wemeldinge, de eindles van de Moedercursus plaats. Mej. Fuik schot uit Middelburg, leidster van deze cursus heette alle aan wezigen hartelijk welkom. Zij dankte het bestuur van 't Groe ne Kruis, die het mogelijk heeft gemaakt dat deze cursus kon worden georganiseerd. Er werd een film vertoond, waarbij de hygiënische behandeling, voeding etc. van de zuigeling van een maand en ouder, duidelijk gede monstreerd. Aan het eind van deze demon stratie werd mej. Fuikschot door een der cursisten een cadeau overhandigd, waarvoor zij zeer erkentelijk was. De voorzitter van het „Groene Kruis" de heer Jac. Burger, dankte na afloop mej. Fuikschot helpster en Zr. Borns, voor de moeite die zij zich hebben ge troost, om deze cursus te organi seren. Ook het Gem. Bestuur kreeg een woord van dank voor het beschikbaar stellen van een schoollokaal. Verg. N.C.V.B. Dinsdagavond hield de afd. Wemeldinge van de N.C.V. Bond haar vergadering. Na het huis houdelijk gedeelte hield ds J. H. Timmèrman van Yerseke een boeiende lezing over het leven van Graaf von Zinzendorf. Hier op volgde een geanimeerde be spreking. Ook het verslag uit gebracht door mej. E. C. A. Do- minicus van de Bondsvergade ring werd met genoegen beluis terd. Vrij laat werd deze gezel lige vergadering beëindigd. Nummering candidaatslysten. Door het Hoofdstembureau werd de nummering van de in geleverde candidatenlijsten voor de op 22 Juni a.s. te houden ge meenteraadsverkiezing bekend gemaakt: Lijst 1. C. de Kraker, Stk. Geref. Partij; lijst 2. J. Veerhoek. Chr. Hist. Unie; lijst 3. K. J. Dominicus, Anti-Rev. Partij; lijst 4. D. M. de Jonge, Partij v. d. Arbeid; lijst 5. Volks partij voor Vrijheid en Demo cratie. Duivensport. De postduivenhouders-vereni- ging „De Postduif" hield op Za terdag 14 Mei 1949 te Wemel dinge een wedvlucht van Vil voorde uit over een afstand van 72 K.M. De uitslag is als volgt: 1, 5 en 17 P. Tolhoek; 2. L. La ven; 3 en 4 C. Laven; 6 M. Vleu gel; 7 en 11 J. van Stel; 8 J. Vleugel; 9 M. Zuijdwegt; 10 J. Oud van jaren Jong van krachten. Dit spandoek hing naast het grote podium. In dit teken stond ook de Bondsrede van de voorzitter, dr G. P. van Itterzon. Hij legde er in zijn toespraak de nadruk op, dat door de militaire dienst het Ver bond elke vijf jaar vernieuwd wordt. Ongeveer 6000 C.J.M.V.- ers verblijven thans in de tro pen en 8000 brieven worden regelmatig aan hen en aan an deren geschreven door ds A. A. Wildschut. Het aantal Bonds- secretarissen kon weer met 5 worden uitgebreid, dank zij de verhoogde contributie en bin nenkort heeft ook Friesland zijn eigen secretaris. Het was een ontroerend mo ment toen allen staande de woorden van dr Itterzon aan hoorden, gesproken ter nage dachtenis van wijlen secretaris M. C. Fallentin en van de bonds- bestuurders C. F. Lor en ds A. J. de Neef, terwijl daarnaast ook de gevallenen in Indonesië wer den herdacht. LEDENTAL. Het Verbond telt thans 926 afdelingen en 960 jongensclubs met in totaal 47.000 leden. Spr. riep op om een makker te win nen voor het Verbond; zodat bij het eeuwfeest over enkele jaren de 50.000ste zal zijn gewonnen. De voorzitter besprak verder de verhouding tot de Kerk en het contact met de wereldbond. Dr Itterzon wees er tenslotte op, dat het gaat om trouw aan Christus en het volgen van zijn roepstem. MILITAIRE WERK. De bondssecretaris, de heer K. Hoeve, gaf een gedocumenteerd overzicht van het werk voor de militairen. Dit werk kost het Verbond per jaar 10.per mi litair, d.i. in totaal 8500. Groot was de geestdrift toen ds Wildschut, de ziel van dit werk de 8000 toesprak. Als mo kerslagen dreunden zijn woor den door de zaal, toen hij ieder, die correspondeert met de jon gens in de dienst, opriep, om te luisteren naar hen en hen niet in de rede te vallen, om brieven te schrijven, zodat het hen voorkomt of de schrijver tot hen spreekt. Het geloof in Jezus Christus is de kracht van ons werk, ai- dus spr., en wee hem of haar, die smalend op dit werk durtt neer te zien. We doen het en gaan er mee voort in jullie naam, zo besloot de predikant. De oproep werd begrepen en de tweede voorzitter van het Verbond, de heer H. Gordeau, die de collecte moest aanbeve len, stond voor een moeilijke opgaaf. De dubbele oproep hielp en men gaf als nooit te voren. Aan het eind van de morgen- vergadering werd bekend ge maakt, dat verschillende bonds- bestuurders zijn herkozen o.w. de heren C. Leunis te Terneuzen en Th. Wijtman te Middelburg. Een ingediend voorstel van de afd. Vlaardingen om wijziging te brengen in de verkiezing van de Bondsbestuurders werd met meerderheid van stemmen aan genomen, zo werd nog mee gedeeld. HET DECLAMATORIUM. Nadat m de middagvergade ring was gesproken door de heer A. Oosterlee, namens de minis ter van O.K. W., en ds P. Fagel namens de Herv. Synode, het had klaar gespeeld om de kort ste rede, die die dag werd uit gesproken, te houden, sprak de voorzitter van de Westdeutsche Bund Pfarrer Joh. Busch, de vergadering toe. Het waren goede woorden, die getuigden van een geloofskracht, dat Jezus Christus de grote kloof, die er is tussen ons volk en het Duitse, zal overbruggen. Ds Busch stak dit niet onder stoe ien of banken en zijn woorden j waren op de man af. De begroe ting, die hem 's morgens ten deel was gevallen en het applaus na I zijn toespraak, bewees overdui- delijk, dat het C.J.M.V. van har te meeleeft met hen, die het werk ook in Duitsland te mid den van de puinhopen voort zetten. Na een kort slotwoord volgde het Declamatorium „Heb de aarde lief", waarvan de tekst was geschreven door de dichter Jan H. de Groot en de muziek door de heer D. Hol. Zelden hebben de duizenden met zulk een aandacht een declamatorium gevolgd, als hier het geval was. Wat de beide voorafgaande ja ren werd gegeven was welis waar geen declamatorium, doch het moet ons van het hart, dat hoe goed ook bedoeld, de spe len, die toen werden gegeven, niet die indruk maakten, die er van werd verwacht. Ditmaal echter heeft men de juiste snaar aangeroerd en het ontspannings- en bezinningselement konden worden gecombineerd. Dit hoogtepunt zorgde er voor, dat men van mening kan zyn, dat dit de beste bondsdag is geworden, ook wat de tot in de puntjes verzorgde organisatie betreft, waarvoor bondssecreta ris J. M. Deierkauf terecht lof werd toegezwaaid. Regen en wind ten spijt genoten vele dui zenden na de Bondsdag van de i excursies. Onder de 8000 bonds dagbezoekers bevonden zich ook vele Zeeuwen, die hoofdzakelijk met extra bussen naar de Re sidentie waren 'gekomen. Het is een goede gewoonte, dat het aantal bezoekers uit Zeeland van jaar tot jaar toeneemt. Bal; 12 P. C. Vuijk; 13 J. Feij- tel; 14 M. Pieterse; 15 L. W.1 Schipper; 16 en 21 M. Schou ten; 18 J. Meijaarfi; 19 H. de Vries; 20 C. Vermaire. Uitslag op 21 Mei 1949 is als' volgt. Wedvlucht vanuit Quivrain, afstand 125 K.M. l! en 8 C. Lavën; 2 P. C. Vuijk; j 3, 9 en 15 M. Schouten; 4 E. P. j Lindenbergh; 5 en 11 L. W. Schipper; 6 C. Vermaire; 7 enj 21 J. Feijtel; 10 M. Jeremiasse;1 12, 14, 18 M. Zuijdweg; 13 en 19 J. Vleugel; 16 L. Lavën; 17 H. de Vries; 20 M. Pieterse. BORSSELE. Wedvlucht. De Scheldevliegers hielden een wedvlucht vanuit Quivrain,' afst. 115 K.M. Gelost 12.45 u. Eerst aankomende duif 14.41.1 Laatst aankomende duif 15.02.1 Gebr. Nieuwenhuize 1, 4, 13; Gebr. Witte 2, 5; W. A. Huizen 3, 9, 12; P. Deurloo 6, 7, 11, 14,1 19, 23; N. Meulenberg 8; P. Ha- zen 10; A. Heerenthals 13; J. Duijnkerke 15, 16, 20, 24; P. J. Dobbelaar 17, 25; A. L. Baaijens 21; M. Welleman 22. LEWEDORP. Gouden bruiloft. Aan de rij van gouden brui loften, die alhier de laatste tijd gevierd zijn, hopen ook de heer N. Smit en zijn vrouw het hunne te mogen zien toegevoegd en wel op 1 Juni a.s. De heer N. Smit is een lid van de oude in Zeeland welbekende schoenmakersfamilie van die naam. ST. LAURENS. Jaarverg. Woningbouwvereniging. De Woningbouwver. „Huis en Hof" hield Dinsdagavond haar 30e jaarvergadering De voorzit ter S. Simonse memoreerde in zijn openingswoord hetgeen de vereniging in de 30 jaren van haar bestaan heeft gedaan in het belang van de volkshuisvesting ter plaatse. De balans per 31 Dee. 1948 sloot met een exploitatiewinst i van f 130.05. Tot bestuurslid werd herkozen de heer S. Hillebrand en tot commissaris der ver. de heer Jac. den Boeft Gz. De woningen wer den alle, na herstel van corlogs- en inundatieschade, voorzien van eleetrisch licht. OOSTKAPELLE. E.H.B.O.-examen. Voor het examen ter verkrij ging van het E.H.B.O.-diploma slaagden de dames: C. W. Schoe; M. T. Kwekkeboom; M. C. Cor- stanje; A. Kuperus; M. Muider; Joc. Coppoolse (Serooskerke) en de heren C. Verhage en P. Mal jaars. Examinator Was Dr van Gel deren. RITTHEM. Veekeuring. Dezer dagen werd voor het eerst na de ïundatie de jaarlijk se rundveekeuring weer gehou den op de hofstede van de heer D. Tavenier. Jammer, dat door sterfgeval de grootste en beste stal niet vertegenwoordigd was. Uitslag: le kalfskoeien: 1. Ju liana, 79 punten, van G. v. d. Putte; 2. Marijke, 77 p., van D. Tavenier; 3. Frieda, 76 p. 4. Ouk- je, 76 p., 5. Elza, 76 p., 6. Grietje 75 p., alle van Joh. Cevaal. 2e kalfskoeien: 1. Bontje, 79 p., van G. v. .d. Putte (prijs Coop. Eil. Walch.); 2. Hartje, 78 p., van G. v. d. Putte; 3. Anna, 77,5 p., van L. van Keulen. 3e kalfskoeien; 1. Dina, 79 p., van Joh. Cevaal (prijs Coöp. Melkfabriek); 2. Roze, 78 p., van D. Tavenier; 3. Willem's Rooske, 76 p., van G. v. d. Putte. Oudere koeien: 1. Bontje, 78 p., van Joh. Cevaal; 2. Fokje, 77 p., 3. Willy, 77 p., beide van D. Tavenier; 4. Sara, 77 u., van Joh. Cevaal; 5. Boudina, 76,5 p., van J. Poppe. Jongvee (drachtige vaarzen); 1. Lieveling, 2. Catharina, beide van Joh. Cevaal; 3. Elza, van J. Poppe. 1-jange vaarzen: Ali van Abr. de Visser. Daar ook de Afd. Ritthem der Z.L.M. en C.B.T.B. en ook de Contr. Ver. elk een prijs had den geschonken, kregen nog meerdere dieren een prijs. De koeien van de heer G. v. d. Putte werden in het stamboek opgenomen. KOUDEKERKE. 25-jarig bestaan Herv. school. In het bericht in ons blad van Woensdag j.l. ovër de heden- kingsdienst ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Herv. school, is een storende fout ge slopen. Ds Postma zou n.l. gezegd hebben, dat in zijn jaren één jongen de catechisatie bezocht. Dit moet natuurlijk zijn niet bezocht. ■ZONNEMAIRE. Nummering Ijjsten. Lijst no. 1: lijstaanvoerder P. v. d. Velde (Arb.); lijst no. 2: lijstaanvoerder Jac. de Rijke (V. V.D.); lijst no. 3: lijstaanvoerder Jac. van Splunder (A.R.). De C. H, U. kwam dit jaar niet uit, In een Middelburgse garage kwam kortgeleden een automo bilist zijn wagen laten wegen. De garagehouder liet de op dracht uitvoeren. Tot zover liep alles gesmeerd. Maar toen kwam de kink in de kabel. De ambtenaar, die de weging verrichtte, vroeg naar de papie ren, maar helaas, de automobi list kon deze hem niet tonen. Niet omdat bij ze niet bezat, maar omdat hij vergeten had ze jn zijn auto achter te laten. Met een: „Ga ze dan even ha len", was de hele zaak waar schijnlijk uit de wereld geweest, doch de ambtenaar zou geen ambtenaar zijn, wanneer hij niet zijn bonnenboekje te voorschijn had gehaald, waardoor de eige naar van de wageieen papiertje rijker werd, doch ook een pa piertje lichter zal worden, wan neer hij zijn boete gaat betalen. Met dit lichtend voorbeeld van ambtenarij voor ogen, passé het autorijdend publiek op, wanneer een wagen gewogen moet wor den! Rechtzaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 23 Mei 1949. T. C. J. W-, typograaf te Mid delburg, verd. wegens het ple gen van ontucht met aan zijn zorg en waakzaamheid toever trouwde minderjarigen veroor deeld tot 1 jaar, met aftrek voor arrest. G. P. E. T., timmerman, te Axel, wegens rijwieldiefstal 1 jaar en 6 mnd., met aftrek van voorarrest. H. D. i. d. B., schoenmaker te Middelburg, wegens overtreding Vestigingswet Kleinbedrijf, f 5 of 2 d. W. M., carosseriebouwer te Middelburg, zonder vergunning van B. en W. bouwen, f 100 of 40 d. M. F. H., limonadefabrikant te Goes, overtreding Keurings verordening, f 50 of 20 d. Grenskommies wordt berecht. Vrijdag a.s. zal voor de Arron dissementsrechtbank te Middel burg terecht staan de 27-jarige grenskommies W. van R„ die in de nacht van 15 op 16 Maart j.l. P. Raeman in de buurt van de Belgische grens by Ede heeft neergeschoten. Bijz. Gerechtshof houdt zitting te Zierikzee. Woensdag a.s. zal het Bijz. Ge rechtshof i.p.v. in Middelburg in Zierikzee zitting houden. In de eerste plaats zal voor het Hof moeten verschijnen Anth. K. Giljam, aannemer te Olst en af komstig uit Scherpenisse. Deze aannemer heeft geholpen bij het bouwen van bunkers en gevechtsstellingen voor de bezet ter op Schouwen en Duiveland. Bovendien deelde hij aan de be ruchte Ir Ilcken mede, dat J. C. Linders, Zondagschoolleider te Ellemeet op 29 Juni 1941 de kin deren het Wilhelmus had laten zingen en later, dat ds Griethui zen te Noordgouwe tijdens een dienst op 31 Augustus van dat jaar in de kerk te Eikerzee voor de Koningin had gebeden. Verder zal verschijnen Reinier de Waal, tijdens de bezetting leider van het Bijkantoor van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Zierikzee. De Waal heeft in die functie ongeveer 4 a 5Ó0 personen naar Duitsland gezonden voor tewerkstelling. Bo-" vendien bleek verd. niet betrouw baar, wanneer hij wist dat iemand niet naar Duitsland ging of was ondergedoken. Er worden hem dan ook nog enkele feiten, waarin hij verraad pleegde, tenlaste ge legd. Een fanatieke N.S.B.-er te Nieuwerkerk, de bakker Joh. Moerland zal tenslotte ook te rechtstaan in deze zitting. Moer land heeft eveneens verschillende personen verraden en zich boven dien ingedrongen in de zaak van de bakker W. P. A. Brouwer en die van de kruidenier M. C. Pape- veld. Brouwer moest f50.per week aan Moerland betalen, Pa- peveld f 50.Op deze wijze wist verd. onder het mom van „toe zicht op beide zaken te moeten uitoefenen" zich meester te ma ken van resp. f 1470 en f 2150. ANNA JACOBAPOLDER. Wedvlucht P.V. „Nooit Gedacht". De P.V. „Nooit Gedacht" hield een wedvlucht vanuit Quivrain. De afstand was 145 km. De uitslag was als volgt: J. Wisse 1, 2 en 8; Th. v. d. Sluis 3 en 7; J. v. d. Reest 4; J. Zuidweg 5 en 6; M. A. Neele le overduif. De duiven zijn gelost om 12.45 uur. De eerste duif was om 3.31.2 uur binnen. De seriewedstrijden die op He melvaartsdag te Wemeldinge zou den worden gespeeld, zijn wegens het slechte weer afgelast. Wel is er met de voetbalclub var SI. An- naland—Wemeldinge een vriend schappelijke wedstrijd ingezet, doch ook deze meest worden afge broken. De stand was 3-0. Voor de lichting 19a0 werden uit Zonnemaire 8 personen ge- keui-a, waarvan 6 jongemannen werden goedgekeurd. Een bij een vorige keuring ongeschikt ver klaarde werd tnans afgekeurd. De collecte ten baie van de Stichting 1940'45 heeit in Drie wegen opgebraent in totaal f 161.01, waarvan in de herden kingsdienst op 4 Mei werd gecol lecteerd f 21.01. De sportdag, die Donderdag in Yerseke gehouden zou worcien, ken wegens de vele regen ni t doorgaan. De rondgang voor de Stichting 19401945 heeft te Borsnelc op gebracht 1174.74.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2