Voor het eerst tekenen van vertonen Westelijke Drie ongeduld. Treinverkeer naar en van Berlijn gestaakt. L Want Wisjinsky weigerde weer de kaarten op tafel te leggen. mMTVSff»» - fSSK^SJSKt Speciale uitvoering van verdedigings werken Directeur Stedelijk Museum dient klacht in over vier vervalste schilderijen vail Van Gogh. NIEUWS Onkerkelijkheid in. Zeeland. Vervalsingen worden aan de lopende band gemaakt. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND AANBOD VAN BERLIJNSE SPOORWEGDIRECTIE. Electrische trein ontspoorde in Lisse. C.v.G.D. maakte f171.931 op. D SNIPPER ZELFPORTRET RRACHT flOO.OOO OP. Vergadering afd. Zeeiand der Ned. Wolfeüeratie. Uïtgav# Stichting „Zeeu'.vsch Dagutad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Kort# Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswykstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1264 ZATERDAG 28 MEI 1949 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZULUEMA Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post ƒ4.Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Rubriek Kabouters 5 cent per woord Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op. en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.29 u., onder 20.46 u. Maan op 4.53 u., onder 23.13 u. Hoogwater op Zondag 29 Mei: Vlissingen: 2.40 u. 1.91 m., 15.05 u. 1.92 m. Terneuzen: 3.05 u. 2.10 m., 15.34 u. 2.09 m. Wemeldinge: 4.27 u. 1.60 m., 16.55 u., 1.61 m. In „Nieuw Nederland" geeft dr W. Sleumer Tz. een be schouwing over de onkerkelijk heid in Nederland. Zoals bekend kan worden ge acht, is het wat dit betreft, de laatste jaren bergaf gegaan. De uitkomsten van de volks telling in 1930 waren niet min der dan ontstellend. Was in 1920 het percentage der onkerkelijken nog „slechts" 7.8, bij de volkstelling in 1930 bleek dit gestegen tot 14.4. Dit was het cijfer voor het gehele land. In sommige pro vincies echter was de toename veel sterker. In de agrarische provincies Groningen en Friesland was de stijging resp. van 11.2 tot 21.5 procent en van 13.0 tot 23.2 pro cent. In de meest „beschaafde" provincie Zuid-Holland was de stijging van 8.4 tot 16.5 procent geweest en in Noord-Holland van 17.0 tot 28.5 procent. De uitkomsten van de volks telling 1947 zijn nog niet bekend. Maar voor Zeeland zijn door het C.B.S. de eerste cij fers gepubliceerd. Zij vertonen helaas, geen op wekkend beeld. Voor de gehele bevolking wordt in vergelijking met 1930 de toename getypeerd door het Indexcijfer 105. Een vermeerde ring dus met 5 procent. Voor de onkerkelijken echter is het indexcijfer 111, waaruit blijkt, dat naar verhouding de onkerkelijkheid sterker is toe genomen. De sterkste daling vertonen de groep der Hervormden (in dexcijfer 99, dus een absolute achteruitgang) en der „Overige kerkgenootschappen (85). De CONFERENTIE TE PARIJS. DE DRIE WESTELIJKE ministers begonnen gisteren voor de eerste maai tekenen van ongeduld te vertonen, zo verklaarden waarnemers op de conferentie te Parjjs, waar de discussie over het vitale vraagstuk van de Duitse eenheid werd hervat. Wéér drong Acheson er by Wisjinsky op aan, nu eindelyk eens de kaarten op tafel te leggen over eventuele kwesties zoals de herstelbetalin gen en de maatschappyen in de Oostelijke zone van Duitsland, doeh Wisjinsky ging er niet op in. Het wordt langdradig; de confe rentie heeft ook gisteren weer geen positieve resultaten opgeleverd. Wellicht dat het vandaag beter lukt. Wisjinsky sprak het eerst. De was in de internationale politiek andere ministers, zei hij, hadden, als Wisjinsky wilde doen uitko- integenstelling tot hemzelf, geen men. Hij zei, dat de meeste com- concrete voorstellen voor de een heid van Duitsland naar voren ge bracht. Behalve een serie vragen zou hü enige constructieve sug gesties willen horen. Nadat Wisjinsky zijn voorstel- missies der V.N. besluiten namen bij gewone of twee derde meer derheid. NIET ALTIJD TEGEN DE MEERDERHEID len voor herstel van de geaTlieer-isJi"sky wa~! P1?* altyd zo d golflengte 415 meter uitzendt, Zwitserland nam geen risico. De Zwitserse regering wilde geen risico nemen, toen prinses Margaret van Engeland giste ren in een zwaar gepantserde sloep van het Zwitserse leger een tocht over het Meer van Genève maakte. Behalve ge wapende militaire bewaking en vier detectives in burger aan boord van haar sloep, werd de prinses gevolgd door een an dere sloep, die geüniformeerde politiemannen en drie zwem- kampioenen aan boord had. Toen zij aan de oever van het Meer kwam, werd de Prinses luid toegejuicht. Hulpzender in Twente in gebruik genomen Aan de straatweg Hengelo Enschedé is gisteren de huipzen- der in gebruik genomen, die het de radio-luisteraars in het Oosten des lands mogelijk moet maken de programma's, die Hilversum over daarop een verklaring uunsmmi unu«- ue van Wisjinsky voor, die de geallieerde raad had herhaald, aflreleedJ OQ co'nfer( waarmee meer dan de helft van de bijeenkomst gemoeid was, stel de Acheson voor, dat men over zou gaan tot de bespreking van de kwesties der herstelbetalingen en van de maatschappijen in de 3 ma van Leipzig en storen daar- a mee 20 ster^ dat in de randpro- Oostelijke zone van Duitsland, die Sowjet-Russisch eigendom zijn. Hij vroeg Wisjinsky inlichtingen over deze beide kwestie. „Ik zie geen manier om een levensvatbaar Duitsland tot stand te brengen, tenzy de Sowjets een eind maken aan hun herstelbe- af gelegd op een conferentie over Hilversum niet te volgen Donau-kwesties. Op deze confe- rentte waren de V.S. n.l. in de minderheid geweest en de Sowjet- IJnie gewoonlyk in de meerder heid. Wisjinsky zei toen, aldus Acheson, dat de conventie (voor de Donau) moest worden aange- R.K. kwamen op 108. de Chr. talingspoUtiek", zo verklaarde Gereformeerden op 149. Hun absolute' cijfers zijn echter ge ring, zij vormen 1.1 procent der Zeeuwse bevolking. Voor de Gereformeerden is het index cijfer 107, zij kwamen van 11.4 op 11.6 procent. Deze cijfers zijn niet volledig, Wanneer het officieel ver slag in ons bezit is, hopen wij hierop nader terug te komen, maar toch blijkt hieruit reeds, dat de vaak gehoorde opmer king als zou de onkerkelijkheid een grote stadsversehijnsel zijn, toch wel zeer oppervlakkig is. Acheson. Ernest Bevin, aldus Amerikaan se zegslieden ter conferentie, zei tijdens het debat alleen, dat hij helemaal niets had toe te voegen aan de discussie over Wisjinsky's voorstellen voor geallieerde con trole. Robert Schuman zei, dat de vier ministers nog steeds even ver deeld waren wat betreft hun op vatting ten aanzien van de een heid van Duitsland en de midde len om die eenheid tot stand te brengen. nomen door de meerderheid van de conferentie. Acheson ging zelf niet in bijzon derheden op de kwestie der her stelbetalingen in, maar vroeg her haaldelijk om een verklaring van Wisjinsky over diens politiek ten aanzien van dit onderwerp. COMMISSIE VAN ADVIES VOOR DE OORLOGS GETROFFENEN. Op initiatief van de landelijke federatie van Stichtingen van Oorlogsgetroffenen is een com missie van advies opgericht om de oorlogsgetroffenen met raad en daad te kunnen bijstaan als deze ontevreden zijn over de toepassing van de wet op de oorlogsschade vergoeding. Omstreeks 11 uur is gister morgen bij het station Lisse op het baanvak 's-Gravenhage Haarlem de achterste wagen van een electrische trein, die naar Amsterdam reed, uit de rails gelopen. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De D-trein was bijna in zijn geheel de vlak voor het station Lisse liggende wissel gepasseerd, toen deze wissel omgetrokken schijnt te zijn door een lid van het bedienend personeel op het seinhuis in het station Lisse Het achterste draaistel van de ba gagewagen van de D-trein volg de de rails naast het spoor waar op de locomotief met de perso nenwagens voortraasde. Daar door werd het voorste draaistel der bagagewagen uit de rails getrokken. Deze wagen bonkte een kleine honderd meter schuin achter de andere wagens en kwam, doordat de koppeling met de voorlaatste wagen brak, ten slotte tussen de perrons van het station, even voor het stations gebouw tot stilstand, met het tweede draaistel nog steeds op het verkeerde spoor. De wissel werd beschadigd, de bedienings draden van wissels en seinen eveneens. Tot 3 uur' was het treinverkeer gestremd. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Woensdag een studietocht ge maakt door een groot deel van Zuid-Oostelijk, Zuidelijk en Westelijk Utrecht. Tijdens zijn bezoek aan Veenendaal bezich tigt Z.K.H, een wolspinnerij. Ingelanden van „De Breede Watering" besloten tot: De reis- en verblijfkosten van de Commissie van Goede Diensten bedragen in totaal rond f171.931, waarvan f 63.039.verblijfkosten. Volgens de nota van de min. van Overzeese Gebiedsdelen, welke is verschenen n.a.v. het Tweede Kamerverslag over de begroting Overzeese Gebiedsdelen, zag ook de regering deze kosten gaarne ten laste van het budget van de Veiligheidsraad. Het secretariaat der V.N. deelde echter desge vraagd mee alleen de kosten van het secretariaat van de Commis sie te zullen betalen. De onkosten komen thans voor rekening van het Koninkrijk met dien verstande, dat de regering, op grond van desbetreffende be sluiten, zal trachten de ten be hoeve van de drie leden gemaakte kosten terug te vorderen tot een ten hebben inmiddels de Engelsen maximum van 20 dollar per dag en Amerikanen verzocht nog Per persoon. De rest van de on slechts van de middelste luehtcor- kosten zal men verdelen tussen ridor gebruik te nlaken met het Nederland en Indonesië, die geen oHet Engelse en het Amerikaan- oog op zomerraanoeuvres van do van beiden om bemiddeling van Hij deelde echter mede, dat se militaire treinverkeer naar en Sowjet-Russische luchtmacht. De genoemde Commissie hebben ge- door de Westelijke mogendheden van Beriyn is tydeiyk gestaakt, Britten en Amerikanen hebben Zeeland kent geen grote ste- j voorstellen zouden worden ge-aldus is officieel te Beriyn bekend hiertegen geprotesteerd. den. daan. Momenteel zijn er slechts twee Volgens zegslieden van de Brit gemeenten met een inwonertal se delegatie hadden de Westelijke van meer dan 20.000. n,l. Mid- ministers er de nadruk op gelegd, delburg en Vlissingen. Bijna 70 dat de eenheid van Duitsland procent der Zeeuwse bevolking naar hun mening alleen tot stand leeft in gemeenten met minder kon worden gebracht, indien deze dan 5000 inwoners. gebaseerd werd op democratische Men vertelt wel aldus dr beginselen zoals ook de over- Sleumer dat arbeiders, die van eenkomst van Potsdam heeft het land naar de stad trekken, daar zo volkomen uit hun mi lieu worden losgeweekt, dat zij neergelegd. Acheson zei nog, dat het recht van veto (het principe van een- de kerk verlaten, dat er een stemmigheid) niet zo gebruikelijk zekere individualisering op- treedt. De realiteit leert dat er een grote verscheidenheid van EiSlef VrjjjjeSprOkeil. gevallen optreedt. Van Zeeland gingen arbeiders naar Texel, dus van het platteland naar het Gerhard Eisler, de uit de V.S. voortvluchtige communist, die platteland. Hun religieuze hou- gisteren voor de derde maal ding veranderde totaal. Zy voor (je Londense rechtbank in gingen op Texel met meer naar gow street verscheen, is van „1 I v,*vino»* Ioiat1 t/1 VI1 rVrf AI - de kerk, maar, later, terugge keerd naar Zeeland, weer drie maal per Zondag. In Zuid-west Drente gingen arbeiders van Uffelte naar de stad Meppel. Zij waren onker kelijk, maar gingen daarna in de stad trouw ter kerke, stuur schuld vrijgesproken. Het ver zoek om uitlevering werd af gewezen. Eisler heeft aan journalisten meegedeeld, dat hij zich zo spoe dig mogelijk naar Duitsland zal begeven, waar hem te Leipzig een professoraat in de geschie- gemaakt. I Vanochtend vroeg werd nog ge- Volgens Britse en Amerikaansemeld, dat de Russische grens- functionarissen heeft men dit he- wachten van de controlepost bij sluit genomen, nadat eergisteren Ludwigstadt in Beieren 'begonnen de Britse trein uit Bielefeld en de zyn vrachtauto's voor Berlijn te- Amerikaanse uit Frankfort te rUg te sturen, wanneer de lading- Potsdam in de Sowjet-zone tot papieren geen met de hand ge- stilstand zyn gebracht. De Britse schreven ondertekening droegen, trein kwam met 9 uur vertraging te Berlijn aan, de Amerikaanse met by na 24 uur. De onder Sowjetcontrole staan de directie van de spoorwegen te vraagd. Verklaring van Adenauer. De president van de parlemen- taire raad van Bonn, dr Konrad Beriyn" heeft de "leden van"" dé Adenauer, heeft op een bijeen- Westelyke vakbond, die thans komst van de Christelyk-Demo- reeds gedurende een week in sta- cratische party te Stuttgart ver- king zyn om betaling van hun klaard, dat de nieuwe Duitse loon in Westmarken, aangebodenstaat een basis zou verstrekken van 1 Juni a.s. af zestig procent voor terugwinning van de Oost- j kussen met zyn onderscheidings van het loon in Westmarken te Duitse provincies, die „onwettigtekenen lagen. De erewacht werd betalen. 1 by Polen zyn gevoegd". De werk- j gevormd door officieren van alle Een woordvoerder van de Wes-1 zaamheid van de veiligheidsdienst onderdelen van het leger, telyke spoormannen verklaarde,van de drie Westelijke mogend- dat het „hoogst waarschynlyk" I heden noemde hy „niets meer dan was, dat dit aanbod geaccepteerdconcurrerende spionnage van de zou worden. i slechtste soort". Eén der eerste Laatste groet aan Generaal Spoor. Langs de Katafalk waarop de overleden legercommandant, Ge neraal Spoor, in een gesloten kist in het sterfhuis op het Konings plein lag opgebaard, passeerden gistermorgen lange rijen van mensen, die een laatste groet kwamen brengen. De Chapelle Ardente was sober met bloemen versierd, afkomstig van de regering, de H.V.K., fami lieleden en vrienden. De kist was aigedekt met de Nederlandse driekleur, waarop de helm van de overledene en een den hun kinderen naar Zon- Tenis^van het socialisme is aan- dagsschool en naar de christe- gebocjen. iilrrt lnrfnnn c*oh/\/vl va tv» Til' VOff De Amerikaanse procureur-ge lijke lagere school. Zo maar zeg- gen: de stad doet het" gaat dus niet op De bevoorrading van de voor malige Duitse hoofdstad is weer geheel van de luchtbrug afhanke- iyk. Weliswaar is het verkeer per auto normaal, doch hiermee kan dagelyks slechts enkele honder den tonnen goederen naar Beriyn taken van de toekomstige Duitse regering zou zyn „de strijd aan te binden tegen deze industriële spionnage en tegen de voortzet ting van de ontmanteling". Bekendmaking Sultan van Djogja, De Sultan van Djogja heeft een bekendmaking uitgegeven als mi nister van staat van de Republiek en tevens ais coördinator van de binnenlandse veiligheid, volgens welke aan ieder, ook aan dege nen, die reeds in dienst zyn by de Een grenskwestie. In de vergadering, die gister middag te Goes werd gehouden, hebben de ingelanden van „De Breede Watering bewesten Yerse- ke" besloten tot spoedige uitvoe ring van de verdedigingswerken, die noodzakelijk zijn geworden door de val van de vooroever en de grondafschuivingen by dykpaal 15. Besloten werd een geldlening aan te gaan van f 180.000.ter bestryding van de kosten. De dykgraaf, de heer P. J. J. Dekker, deelde mede, dat op 11 plaatsen door een duiker is nage gaan, of het onderzoek, dat de waterbouwkundig ambtenaar, de heer G. Beenhakker, had ingesteld naar de toestand ter plaatse juist was. Deze peilingen kwamen over een met het onderzoek. De heer Beenhakker gaf hier na een kort exposé van hetgeen de ingelanden te doen stond. Niet minder dan 6000 m2 betonstor- ting is verdwenen en dit moet vervangen worden door 8000 m2. De zinkstukken zyn op drie plaat sen gebroken en er zal een extra bestorting moeten worden aange bracht tussen de oude en de nieu we werken. Verder zullen de zink stukken niet meer tot op 200 m uit de dyk worden gelegd, doch tot op 240 m. Vorige week, aldus de heer Beenhakker, is nogmaals ge peild en daaruit bleek, dat spoe dig voorzieningen zullen moeten worden getroflen. De heer Dek ker deelde nog mede, dat deze zomer de werken zuilen worden uitgevoerd. Het voorstel werd tenslotte m.a.s. aangenomen. Ter financiering van de kosten zal een bedrag van f 180.000.worden geleend tegen 3 pet. voor de eer ste 10 jaar en 3% pet. voor de volgende 20 jaar. Do heer Trimpe vroeg nog, of deze tegenvaller tot gevolg zou kunnen hebben, dat het dijkge- schot zou moeten worden ver hoogd. De voorzitter antwoordde, dat liet voor dit jaar niet nodig zal zyn, doch voor het komende jaar een verhoging wellicht zal moeten worden overwogen De heer Joh. Pilaar sprak daarna nog zijn vertrouwen uit in liet be stuur, dat deze zaak met spoed heeft aangepakt, waarmee de ver gadering instemde. om de 's-Heer Hendrikskinderen- dyk tot de Breede Watering te laten behoren en niet de grens over de kruin van de dyk te lalen lopen, zoals eerst de bedoeling was, waarmee men accoord kon gaan. Er wordt echter door de Breede Watering bezwaar ge maakt legen de vaststelling van de 0rens ten Oosten van de M, Smallegangebuurt. In het nieuwe rioleringsplan van Goes zal de Breede Watering voor de afvoer moeten zorgen, zo dat dit gebied tot haar domein zal moeten worden verklaard. Verder heeft het bestuur van de Breeds Watering geen bezwaren inge diend tegen het Bijz. Regiement, door G.S. opgesteld over de cala- miteus verklaring o.m. van de Wilhelmina-polder. Tenslotte vroeg de heer Straub nog waar om door de gemeente Kloetinga een brug moest worden afgebro ken. Volgens de voorzitter moet de Breede Watering hier haar recht laten gelden en heeft zy het gemeentebestuur belast de betreffende brug af te breken. it is ongetwijfeld juist. Het ongeloof maakt zijn Gerhard Eisler uit Gi^oot-Brittan- slachtoffers op het platteland nlé teruS te halen De uitspraak even goed als in de grote stad, van Londense hof berust vol- al zal uit de aard der zaak de Seas Clark op een „allersmalste afval in de grote steden meer );tsis van technische argumen- massaal zijn. ten klaard, dat de V.S. nadere pogin- bruS elke daS 6 a ™00 ton voor gen in het werk zullen stellen om voor haar rekening neemt. De heer W, Sinke te Krabben- dyke, die veertig jaar als kassier j voorlopige federale regering, zon- vervoerd worden, terwijl de lucht- van de Boerenleenbank dienst der onderscheid van ras en gods- deed, is bij K.B. de gouden ere- dienst, veiligheid van lyf en goed medaille verbonden aan de ordebij voortduring worden gegaran- van Oranje Nassau toegekend. deerd. De Sowjet-Russische autoritei- Om de naam te beschermen. GRENSKWESTIE. In het begin van de vergadering deelde de heer Dekker mede, dat een schrijven van G. S. was ont vangen over de grensvaststelling, tussen de Breede Watering en de Goese Polder. Beide waterschap pen hadden in hun vergadering een grensafbakening goedgekeurd, doch thans blykt dat zulks door de Prov. Staten dient te geschie den. Het besluit werd thans in getrokken. Er heerst* echter een andere opvatting by het bestuur dan by G.S. G.S. stellen n.l. voor Op het platteland heeft meer dan in de grote stad de traditie, een behoudende invloed, terwyi hier ook wat we zouden kunnen noemen het onderlinge toezicht niet zonder gevolg blijkt. Zoals in de grotere plaatsen velen met de stroom meedrij ven en de kerk links laten lig gen, zijn er op het platteland niet weinigen die uit sleur blijven meelopen, terwijl ze toch innerlijk met de kerk ge broken hebben. De opmerking kan worden gemaakt, dat onkerkelijkheid niet altijd synoniem is met on godsdienstigheid. Inderdaad, die m o g e 1 ij k- h e i d bestaat. Maar omgekeerd, kan men ook zeggen, dat de officiële cy- fers, geflatteerd zyn, omdat velen die in geen enkel opzicht kerkelyk meeleven, en die het Hoofd der Kerk, Cnristus Jezus verwerpen, toch opgeven tot een of andere kerk te behoren. T A och hoe dit ook zij, de hier genoemde cyfers, die min of meer een beeld geven van de koude werkelykheid, spreken geen opwekkende taal. De onkerkelijkheid neemt toe. De afval wordt steeds gro ter. Al meerderen Het departement van Justitie is niet van plan mevrouw Eisler, die haar actie voor vrylating uit in ternering op Ellis Island heeft laten varen en voorbereidingen treft voor het aanvragen van een vergunning om de V.S. onmiddel lijk te kunnen verlaten, op eigen gelegenheid uit de V.S. te laten vertrekken. Vulcanische uitbarsting eist 17 doden. Negentien studenten, die een tocht maakten in de buurt van de vulkaan Puraco in Zuid Columbië, zyn door een uitbarsting over rompeld. Slechts twee van hen wisten te ontkomen; de zeventien anderen hebben er het leven by ingeschoten. De uitbarsting heeft een paniek teweeggebracht onder de bevol king. Een zo geweldige uitbar sting van de Puraco heeft zich sedert 16 jaar niet voorgedaan. Reddingsploegen pogen de vul kaan te beklimmen, waarheen de slachtoffers die 15 tot 20 jaar oud zyn, een uitstapje hadden georga niseerd om de gevolgen te onder zoeken van drie lichte uitbarstin gen ,die de laatste dagen waren ontstaan. geven met woord en daad te kennen, dat zy met willen, dat Christus Je- hemelvaart W'J her- zijn over hen zal zyn verlangen gaan naar hemel vaart; hij wil op aard verlost en zalig wezen. Voor de kerken in de eerste plaats, maar ook voor allerlei I Christelijke organisaties ligt wat in ion? a- a d hier een grote en grootse taak. dichter n soclahstisch i Zyne getuigen zijn! dichter zong. maar nooit zal Oók in Zeeland. De directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam, Jhr W. J, H. B. Sandberg, heeft by de Officier van Justitie te Amsterdam een aanklacht ingediend over een viertal vervalste van Goghs. De door de heer van Sandberg ingediende klacht is een poging om de Justitie de gelegenheid te geven met kracht te gaan op treden tegen de vervaardigers van schilderyen, welke valselyk als Van Goghs worden aangeboden. aanse particulier, waren voor de heer Sandberg aanleiding de Justitie te hulp te roepen. De aanklacht is op 29 Januari jl. ingediend. Een uitgebreid on derzoek is sedertdien ingesteld. Over da resultaten hiervan kon door de Justitie echter nog niets worden medegedeeld. Volgens de heer Sandberg be staan er één of meer „fabrieken" van valse Van Goghs, waarin dus by wyze van spreken aan de lo pende band schilderyen worden gemaakt, die valselyk voorzien worden van de signatuur Vincent van Gogh en zo te koop worden aangeboden. Een viertal frappante voorbeel den daarvan, te weten een zelf portret dat aangeboden werd door da Nederlandse schilder Eekman te Parijs, een landschap, dat in handen was van een kunsthandel te Parjjs, een tweede zelfportret dat van Parijs uit naar Amerika is verkocht en de fantastische som van f 100.000 heeft opge bracht en tenslotte een schilderjj voorstellende de slaapkamer van Van Gogh in zijn huis te Aries, dat in het bezit was van een Itali- Verzamelingen in Stedelijk Museum vermoedelijk val». Inmiddels is in het Stedelijk Museum een grote verzameling tekeningen en schilderijen, welke eveneens van Van Gogh afkom stig zouden moeten zijn, byeen. Deze verzameling is afkomstig uit het Zuiden van het land. Onge veer een half jaar geleden werd de heer Sandberg verzocht zyn mening over deze werken te ge ven. Hy heeft tezamen met Ir. van Gogh, de heef Jaffé, conser vator van het Stedelyk Museum, en de heer van Dantzig, een Am sterdams kunsthistoricus, die gro te bekendheid heelt verworven in kunstkringen door zyn voortdu rende strijd tegen vervalsingen, de collectie, welke oorspronkelyk eigendom moet zyn geweest van' een inmiddels overleden apothe kersbediende, onder de loupe ge nomen. Hun conclusie op verschillende gronden is, dat ook deze verza meling vermoedelijk niet echt is. Een moeilyk punt vormt het feit, dat Vincent van Gogh gedu rende zyn gehele leven zeer pro- ductief is geweest, maar dat er van een bepaalde vroege periode weinig werk bekend is. In die tyd moet hy ongetwyfeld veel hebben vervaardigd en doordat niemand weet waar dit werk is gebleven, wordt deze periode steeds op nieuw uitgebuit voor „ontdekkin gen". Niet zelden ook zyn de verval singen van een zo goede kwali teit, dat het uiterst moeilyk is de onechtheid vast te stellen. Op grond hiervan verklaarde de heer Sandberg dan ook met zeer grote nadruk, dat naar zijn mening de experts, die de schilderyen op welke zijn aanklacht betrekking heeft als echte Van Goghs ver klaarden, volkomen te goeder trouw handelden Jhr Sandberg beschouwt zyn daad uitsluitend als een poging om de naam van Vincent van Gogh te beschermen en zeker niet als een poging om Nederlandse of buitenlandse kunsthistorici aan te vallen. In Brazilië zyn honderden per sonen om het leven gekomen ten gevolge van overstromingen in de staat Alagoas. In Brandenburg hebben de Sowjets 3855 ha. bos met Gesaral bespoten om kevers en andere schadelyke insecten te vernietigen. Men vernam uit I Boedapest dat dr Tatarescu, mi nister van buitenlandse zaken van 1945 tot 1947 gearresteerd is. Een meteor op een hoogte van; 30 myl is gisteravond waargeno- men by Bloemfontein. Het dingi gaf zo'n licht dat men er gewoon I by kon lezen. Rukwinden en slagregens hebben in Twenthe grote schade aangericht aan de roggevelden. Wenst U de op varenden van de „Waterman" op weg naar Holland nog een brief te sturen? Het kan, maar dan moet U de brief voor 2 Juni pos ten. Voor Non-ferro metalen j zyn geen koop-, verkoop-, of ver-1 werkingsvergunningen meer no dig. Het boek Olivier Twist is door de besturen van de openbare scholen voor M.O. in New York van de lijst van goedgekeurde boeken afgevoerd. Het was te anti-semitisch. Gisteravond j werd te Scheveningen een show gegeven van de laatste Franse mode. We moeten zeggen, de Hol landse dames kunnen gerust zyn de rokken worden niet veel kor ter en nauwer. Wat herleeft zyn de opengewerkte naden, het hand borduurwerk en de markante stiksels. Gistermiddag vergaderde in Hotel Centraal te Goes de afde ling Zeeland van de Nederland se Wolfederatie G.A. De verga dering werd geopend door de heer J. Krijger uit Nieuwiand, die in een gistermorgen gehou den bestuursverkiezing als vooi- zitter gekozen werd. In deze be stuursverkiezing was in de va cature, ontstaan door het af treden van de heer A. Cappon, secr.-penningmeester, benoemd de heer W. Sinke. Op deze ver gadering waren aanwezig de heren E. Govers, adviseur van de Nederlandse Wolfederatie en Ir J. A. Havershals, directeur der Nederlandse Wolfederatie G.A. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur de heer Cappon had benoemd tot adviserend lid van de afdeling. Hij deelde voorts mede, dat dit jaar er geen wolaanslag zal zijn, maar dat de sehapenhouders wel ver plicht tot leveren zijn. Dit jaar zal er ook weer een breigaren- premie komen. De heer Cappon bedankte voor de medewerking die hij bij zijn werk had ondervonden. Ook de heren E. Govers en N. A. Deïst namens de leden brach ten de heer Cappon dank voor zijn werk. Ir Haverhals sprak de hoop uit, dat het teamwork, zo als tot nog toe was opgebouwd, zou behouden blijven. De heer Cappon bracht ver slag uit over de werkzaamheden. Uit het financieel overzicht bleek, dat in het boekjaar 1 Juli 194730 April 1948 een winst was gemaakt van f 1373,32 en van 1 Mei 1948—30 April 1949 f 876,72. De heren L. Geljon en C. J. J. Kooyman, beiden uit St. Annaland, werden herbe noemd tot leden van de leden raad. Ir J. A. Haverhals gaf daarna een overzicht over de verschil lende aspecten der coöperatieva wolafzet. De afdeling Zeeland van da Ned. Wolfederatie telt momen teel 726 leden. In het afgelopen jaar werd door bemiddeling van de federatie 37.144 knotten brei- kol en 101,5 meter costuum- en mantelstof geleverd. Britse oorlogsschepen naar Nederland. Naar A.F.P. verneemt zullen van 9 tot 14 Juli de Britse tor- pedobootjagers „Solebay" en „Saint Kitts" Rotterdam, de tor- pedobootjager „Gabbard" Vlis singen bezoeken. De „Gabbard" en de „Saint Kitt" zullen van 14 tot 20 Juli in Amsterdam zijn. De Inspectie van de Visscry heeft „op biologische gronden" af- wyzend beschikt op een verzoek van de Zeeuwse vissersverenigin gen om de termijn om mossel zaad op de Wadden te halen te verlengen tot na de derde Jun\ DE BILT ZEGT: Opnieuw enige regen. Meest zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Ma tige, hier en daar krachtige wind tussen Zuid en West. Aanhoudend vrij koud weer voor de tijd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1