DE VLIEDENDE SCHIJF, product van Venus, Moskou of van de verbeelding. jDrovinci&i^v VL/m KORT Amerikaanse piloten maakten er tevergeefs jacht op. Waarom wel extra bouwvolume voor Nijmegen en niet voor Middelburg en Oostbnrg NOTEERT U EVEN? Gezichtsbedrog speelde menigeen parten. ernstig ziek. Gevoel van onrechtvaardige iheden verkeren en dus aanspraak achterstelling. /IN Woensdag 25 Mei 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Op 24 Juni 1947 werd de eer de i.g. „vliegende schijf", het ■onderling luchtverschijnsel, dat nog steeds boven Amerika rond spookt, waargenomen in de staat Washington. Piloot Arnold zag negen lichtende schijven, die met formidable snelheid langs zijn toestel schoten. Sinds dien zijn bij de Amerikaanse Air Force talrijke rapporten, waar onder zeer fantastische, over „Spookschepen", „vuurballen", „stralende oliebollen", „vuur- spattende tranen" en meer der gelijke vreemde zaken, binnen gekomen. Al deze rapporten worden nauwkeurig onderzocht ook al zijn de meeste reeds direct on geloofwaardig, producten van overspannen verbeeldingen of valse observaties. Arnold schreef over zijn zonderlinge ontmoeting sen serie artikelen in het tijd schrift „Fate" onder suggestie ve titels als: Achter het etherisch gordijn" en: „Onzichtbare we zens wandelen over de aarde". In Juli 1947 werden opnieuw zeer vreemde verschijnselen waargenomen. Mc Henry, een vliegofficier, zag op 5000 meter hoogte twee zilveren voorwer pen, en majoor Shoop ontdekte een dun doorschijnend metalen voorwerp, dat langzaam gedu rende 8 minuten steeg en daal de. Tezelfdertijd en op dezelfde plaats werden door piloten rond draaiende voorwerpen gezien op 10.000 meter hoogte. DRAMATISCHE ONTMOETING Een van de meest dramatische ontmoetingen met „vliegende schijven" was het gebeuren op het vliegveld Godiman op 7 Januari 1948. Een groot aantal luchtvaartautoriteiten zagen een voorwerp in de lucht, dat naar schatting een diameter had van enkele tientallen meters. Een Juist van een vlucht terugkerend escadron P-51 gevechtsvliegtui gen werd achter het vreemde verschijnsel aangezet. Wegens gebrek aan zuurstof moesten twee toestellen spoedig terugkeren. Het vliegtuig van piloot Mantell zette de jacht voort. Het laatste wat men van Mantell hoorde, was een bericht, dat hij een hoogte van ruim 8000 meter had bereikt, en de jacht nog steeds voortzette. Later heeft men het lot van Mantell als volgt gereconstru eerd: Op een hoogte van plus minus 10.000 meter zou Mantell, het oog strak gericht op het glanzende hemelverschijnsel, het bewustzijn hebben verloren. Zijn toestel steeg vervolgens onbe- stuurd nog enkele duizenden me ters. Daarna dook het naar be neden. Ergens tussen de 8000 en 5000 meter spatte het uit elkaar. Stukken van het ver ongelukte vliegtuig werden over een grote afstand verspreid ge vonden. Men schreef de dood van Mantell toe of aan activiteit van de planeet Venus, of aan bot sing met een reusachtige plastic ballon voor de studie van kos mische stralen, die bij Minnea polis was losgeraakt en afge dreven. Volgens Amerikaanse deskun digen moet 25 van de „vlie gende schijven" toegeschreven worden aan luchtverschijnselen, zoals kometen en vallende ster ren. Venus als dichtstbijzijnde planeet produceert de meeste „vliegende schijven". Tijdens de oorlog heeft de Amerikaanse luchtafweer op de dagen dat Venus de aarde dicht was gena derd, honderden projectielen aan deze planeet verspild. We i schijf", zei over de blauw-groen- purper ballen, die boven Cana da zijn waargenomen, dat men hier allerminst te doen had met meteoren. Vólgens hem moet er verband bestaan tussen de reusachtige hoeveelheden sintels op de bo dem van de oceaan en de materie var, raketschepen en vliegende scnijven. Het betreft materie die tenschapsmensen zeggen, dat I tot dusver onbekend was op de Venus niets met de vliegendej aarde, zegt Arnold, schijf te maken heeft. I Maar gezichtsbedrog heeft RADAR-BALONNEN.rTle^liSsen reeds parten gespeeld zoals vele controles betreffende Volgens Amerikaanse rappor- de observatie van „vliegende ten heeft 25 van de observa- schijven" hebben aangetoond, ties betrekking op de reusachti-Generaal S. Vandenberg zag op ge weer- en radarbauonnen van een nachtvlucht aan zijn reeh- de Air Force. Zeer bedrieglijk zijn de z.g. radarwindballonnen, die op een hoogte van 25000 M. opereren. Onder deze ballons bengelt een zeshoekig aluminium voorwerp, dat vanaf de grond met radar wordt gecontroleerd ten dienste van het weerbericht. Daar deze aluminumplaten voortdurend heen en weer zwaaien kunnen zij in veel ge vallen de illusie van „vliegende schijf" hebben opgeroepen. Maar vele ernstige lieden in Amerika menen nog steeds, dat de „vliegende schijf" een pro duct is van Moskou, óf van de planeet Mars. Arnold, die grote sommen heeft besteed aan het onderzoek van de terzijde eensklaps een verlicht voorwerp in de vorm van een discus opduiken. Hij nam de moeite zo te manoeuvreren, dat hij het voorwerp van verschil lende kanten kon gadeslaan. Toen bleek, dat hij te doen had met een weerkaatsing van een licht op de aarde in de ruit van zijn cabine. Gorman, een piloot die vanuit zijn D 51 een nachtelijke voet balwedstrijd volgde, was er ech ter zeker van dat er geen zelf- hvpnose in het spel was, toen hij plotseling een reusachtig voorwerp zag voorbijsnellen. Hij ging er achter aan op topsnel heid maar kon het niet inhalen. Toen het voorwerp snelheid verminderde, trachtte Gorman het te rammen. Maar het ont week hem op een intelligente manier, zodat Gorman de stel lige indruk had, dat het door denken werd geleid. Gezichtsbedrog of werkelijk heid, in Amerika blijft men aandachtig het adembenemend spel van de vliegende schijf volgen. MIDDELBURG. Eerste Molenwaterconcert. voorzitter werd bij acclamatie herkozen. Door uitbreiding van de buurt werd het bestuur uitge- Vrijdagavond zal het eerste breid van 5 tot 7 leden. Gekozen zomeravond Molenwaterconcert werden mevrouw Vledder en de worden gegeven door het stede- heer Jan Blok Janz. Verder wer- lijk muziekcorps o.l.v. de heer den besproken een zomerreisje vliegendeJoh. H. Caro. Het concert begint tussen Zierikzee en Breda. Ge- I om 8 uur. Var de nummers noe- tracht zal worden bij één der |men wij o.m. de ouverture „Les Oranjefeesten een kinderbuurt- fiPrtPl'Atll Cnnnr c Saltimbanques" van Louis Ganne feest te organiseren uciicrddl fjiuur I9 Bonbons" Generaal S. H. Spoor, opper bevelhebber der Nederlandse strijdkrachten in Indonesië, is en de wals „Weener Bonbons' van Johan Strauss. Verder wordt o.m. uitgevoerd de suite „Ro- mantique" van Fr. Popy. Een RILLAND. Oprichting N.C.B. Maandagavond j.l. werd in „Ons eerste uitvoering wordt gegeven jjuis" een vergadering gehouden, van de Matrozenmars van Alph om trachten een afdeling op te Dreissen. Het is te hopen, dat de mu ziekliefhebbers deze zomer ten volle kunenn genieten van deze richten van de Nederl, Christ. Bouwvak arbeidersbond. Als spreker was aanwezig de heer Koetsveld, districts-bestuur- concerten en niet gestoord zullen der vari de c^r. Vakbeweging, worden door slenterende en Xa zijn uiteenzetting was er schreeuwende jeugd. VLISSINGEN. Propaganda-avond „Steun Wettig Gezag". Concertgebouw te Vlissingen een propaganda-avond gehouden, uit gaande van het Nationaal Insti- Maandagmorgen na enkele uren j ^Stetm Wettig Geza£De gewerkt te hebben plotselingS^e? schkste de noodzaak van officiële lühtaire' zijde teivan een totale landsverdediging, r>f welke niet, zoals in de afgelo- Batavia bekend gemaakt. De oorloa is sebleken alleen ziekte liet zich dadelijk ernstig 0ge£°£ met een ïeger aan daf'wó'T^randerlr omJf hef front. oSc het b^enland dient te worden beveiügd.. De heer P. de Kam, secretaris van de Provinciate Commissie gelegenheid om zich als lid op te geven, waarvan door enkelen ge bruik werd gemaakt. Het resul taat was echter niet zóó, dat er een afdeling gevormd kon worden. Maandagavond werd in het Enkele personen waren verhin derd aanwezig te zijn, van wie verwacht mag worden dat ze zul len toetreden. In een volgende vergadering zal de afdeling zeer waarschijnlijk worden opgericht. zodat de toestand nog steeds zorgwekkend is. Volstrekte rust is geboden. Dr L. J. M. Beel heeft gister morgen aan luitenant-generaal Spoor medegedeeld, dat hij bij Kon. Besluit van 23 Mei is be vorderd tot generaal. Generaal- majoor D. C. Buurman van Vree den, chef van de generale staf, is belast met de waarneming van de functie van legercommandant in Indonesië, daar het uitgesloten is, dat generaal Spoor de eerste tijd zijn werkzaamheden kan hervat ten en ook bij gunstig verloop van de ziekte een langdurige rust periode vereist zal zijn. Koningin Juliana heeft telegra fisch haar grote spijt betuigd met de ziekte en generaal Spoor de beste wensen doen toekomen voor zijn herstel. De Koningin legde er in het telegram de nadruk op, met hoeveel genoegen zij het be sluit tot zijn bevordering had on dertekend. Het Franse persbureau A.F.P. verneemt uit gezaghebbende bron, dat generaal Spoor een hartaanval heeft gehad. Mevr. Spoor is met spoed uit Neder land naar Batavia geroepen, waar zij Vrijdag a.s. wordt ver wacht. Mr W. F. E. Baron van der Felfz vraagt aan minister in 't Veld: Het Tweede Kamerlid, mr. W. F. E. Baron van der Feltz te Middelburg, heeft aan de Minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting de volgende vragen gesteld 1. Heeft de Minister kennis genomen van het A.N.P.-bericht uit Nijmegen, wel1- bericht ook in zoek door mij op 15 Maart 1949 mogen maken op een zelfde be handeling betreffende een extra toewijzing van bouwvolume voor herbouw van de stadskern? 3. Acht de Minister het niet t" begrijpen, dat men het in Mid delburg aanvoelt als. een onrecht vaardige achterstelling in verge lijking met de behandeling, die Nijmegen ondervindt, dat het ver- verschillende couranten is ver schenen, dat de -gemeester van Nijmegen officieel in de gemeente raad heeft medegedeeld, dat het Ministerie van Wederopbouw plannen voorbereid om een groot contingent bouwvolume beschik baar te stellen voor de wederop bouw van de winkels in de ver nielde binnenstad? 2. Indien dit bericht juist is, acht de Minister het dan niet be grijpelijk ook c.1 is het ver heugend, dat een stad als Nijme gen, die zwaar door de oorlog werd getroffen met een extra toe wijzing van bouwvolume door de Minister wordt geholpen dat deze bijzondere behandeling van Nijmegen ontstemming heeft doen ontstaan in andere plaatsen, die wat betreft de verwoeste stads kern in dezelfde toestand ver- aan Uwe Excellentie gedaan, waarbij met een beroep op de bij zondere eisen waaraan de bedrijfs panden met woonruimten moeten voldoen, gevraagd werd om aan Middelburg een extra bouwvolu me toe te wijzen voor de opbouw van de binnenstad, bij Uw ant woord van 24 Maart 1949 werd afgewezen Is de Minister bereid, nu aan Nijmegen wel een extra bouw volume wordt toegewezen, thans uit een oogpunt van rechtvaardig- van het instituut, zette uiteen, dat bij een aanval van buitenaf de troepen, die de grenzen ver dedigen, tegen aanvallen in de rug moeten worden beschermd. In Mei 1940 is de dringende noodzaak daarvan gebleken. BORSSELE. Propagandvergadering S.W.G. Na ingeleid door burgemeester Bax hield de heer P. de Kam, secretaris van het Prov. Comité S.W.G., Vrijdagavond een propa- gandarede over het S.W.G. Doel en strekking werden uiteen gezet, waarover door enkelen vragen werden gesteld, die door spreker werden beantwoord Van de ruim 20 aanwezige jongemannen gaven zich er twee op voor de Nationale reserve. Ge legenheid tot opgave is nog op de Onze vrijheid staat op het spel", secretarie. Wanneer er zich 10 opgeven komt er een oefenver- band. WOLPHAARTSDIJK. aldus spr., „en het is de plicht van iedere Nederlander die vrij heid te verdedigen." De reserve onderdelen, waarbij Jaarvergadering Kolenvereniging. men zich kan aansluiten, zijn de Nationale Reserve, de Reserve Zaterdag 21 Mei hield de Ver. Grensbewaking, de Reserve 1 tot coöperatieve aankoop van Rijkspolitie en de Reserve Ge- I brandstoffen, haar algemene ver- meentepolitie. gadering in de zaal van de heer Majoor H. Huisman vertelde J- Ossewaarde. enkele bijzonderheden over de Uit het verslag van de secreta- Reserve Grensbewaking, omtrentfis bleek, dat in het afgelopen de dienst zelf, sociale zorg enz. Jaat' voor de leden werden aan- De heer C. v. d. Mark, Com- gekocht 1072 HL eierkolen, 993 missaris van politie, propageer- I UL anthraciet, 135 HL Essnoten, de toetreding tot de Reserve Ge- 29450 KG bruinkool briketten, meentepolitie en tenslotte voer-KG turf en 312 HL cokes, de de luitenant-kolonel W. K. de I A1s bestuursleden werden ge- Feyter, de commandant district J™2.™ heren J. Goetheer D. Pz. Zeeland der Nationale Reserve, U- Schipper Dz„ J. J. v. d. Velde het woord. Hij zei circa 250 man ln "Je pl®ats van, de heren nodig te hebben voor een afde- Smallegange, M. Kloosterman ling luchtdoelartillerie te Vlis- A- v; Strien, die geen nieuwe singen. Voornamelijk de lichtin- benoeming wensten te aanvaar- gen 19411944 zullen hiervoor in "en- aanmerking komen. De personen, die tot deze lichtingen behoren Zaterdag 21 Mei hield de Ver. hebben nog de kans als dienst- van aandeelhouders van het ge- plichtige te worden opgeroepen bouw Tavenu een algemene ver en volgens spr. konden zij van 'gadering. uit het verslag van de twee kwaden beter het mmst secretaris bleek, dat nog steeds Vergadering T.A.V.E.N.U. kwade kiezen. Spr. besloot met de woorden: „Hare Majesteit doet een beroep op U om op deze gemakkelijke wijze Uw plicht te vervullen. Sluit U aan bij de Nationale Re serve." De belangstelling van de vele aanwezigen bleek uit het dank baar gebruik dat gemaakt werd van de gelegenheid tot vragen stellen. Na de pauze, waarin velen zich reeds aanmeldden, werd de film „De les van het verleden" ver toond. GOES. Stichting 1940—1945. De totale opbrengst van de ge houden kerk- en lijstcollecten voor de Stichting 19401945 be draagt alhier f2.690.48. KLOET1NGE. Rode-Kruis-actie. De Rode-Kruis-actie in deze gemeente neemt reeds vaste vor men aan. Een uitgebreid comi té is samengesteld waarvan Burgemeester baron H. N. een goed gebruik van het gebouw wordt gemaakt, door de verschil lende plaatselijke verenigingen. Als bestuursleden werden her kozen de heren M. Janse en N. Molhoek. Besloten werd tot ver nieuwing van de omheining van het gebouw. Wedvlucht „Blauwe Doffer", Vlucht Quivrain; afstand 125 km. Gelost plm. 12.45 uur; 1ste duif 2 uur 49 minuten. 1—13 G. v. Strien; 2, 6, 10, 22 J. de Jager; 3 I. Boer; 4, 12, 16 A. J. Walhout; 5, 11, 17 P. v. Loo; 7, 15 Jac. Eggebeen; 8, 20 P. Hou tekamer; 9, 21 C. v. d. Velde; 14 J. Verstelle; 18, 19, 23 Adri Egge been. WAARDE. Duivensport. De postduivenvereniging „De Scheldevliegers" hield een wed vlucht van uit Corbeil; afstand 334 km. De uitslag luidt als volgt; 1, 2, 4, 10 M. Biaauwkamer; 3, 6 K. G. Louisse; 5, 9, 13 P. Sonke; 7, 8 A. P. de Leeuw;-11 C. Schrier 12 Gebr. Kopmels. Schimmelpenninck van der Oye, Eerste duif 11.34.30 uur, laatste, het ere-voorzitterschap heeft prijsduif 11.57.50 uur. willen aanvaarden Het comité van actie bestaat heid zijn afwijzend antwoord te ujt meVr. J. S. Oostingh—Bakker herroepen en ook aan Middelburg een extra bouwvolume ter be schikking te willen stellen? Aan deze vraag wordt door mij dan tevens het verzoek verbonden om ook de gemeente Oostburg, waarvan eveneens de binnenkern gel iel verwoest is een extra kereen ais Nijmegen, zoals o.a. bouwvolume te willen geven, om- Middelburg, hetgeen blijkbaar ook de mening was van de Minis ter in zijn rede op 13 November 1948 te Nijmegen gehouden, waar in Rotterdam, Tiel, Middelburg en Nijmegen te zamen genoemd wer den ais plaatsen die wat betreft de verwoesting van hun handels centrum in dezelfde omstandig- bouwd. dat Oostburg de centrumplaats en het middelpunt is van West Zeeuwsch Vlaanderen en het her stel en de ontwikkeling van West Zeeuwsch Vlaanderen wordt be lemmerd en bemoeilijkt, zolang Oostburg door tekort aan bouw volume niet kan orden opge- en de heren J. Q. C. Lenshoek en M. Reijnhoudt. De heren W. Oostingh en J. A. Blok verzor gen samen de propaganda en de administratie. Reeds zeer velen hebben hun medewerking toegezegd. KRUININGEN. Jaarvergadering Buurtvereniging. Vrijdagavond vergaderde 'S HEER AKENDSKERKE. Wedvlucht. Uitslag van de op Zaterdag j.l. georganiseerde wedvlucht van Quivrain, door de postduiven- ver. „De Sportvogel", afstand plm. 120 km. 1. A. Almekinders; 2. Joh. Harthoorn; 3, 9, 10, 14, 16 en l'f N. van Antwerpen; 4. J. de Schipper; 5. J. Meulbroek; 6, 13 en 18 W. M. Meulbroek; 7 en 12 de J. M. Paauwe; 8. J. van der Buurtvereniging „Het Bouwplan" j Maale; 11 en 19 M. Beenhakker; in Café „De Uitkijk". De voor- 15. M. Verschiere. zitter de heer J. Sinke kon vele I Door het stil blijven staan van leden welkom heten. De de moederklok te 's-H. Arends rekening van de penningmeester kerke werden de verlopen op de sloot met een batig saldo van klokken berekend volgens de af- f30.8o. De periodiek aftredende slag met Goes. WESTKAP, ,LLE. Kleuterschool gesloten. De Kleuterschool alhier is voor onbepaalde tijd, op advies van dokter Huygens, wegens enkele gevallen van diphterie gesloten. KOEDEKERKE. Bijzondere Kerkdienst. In verband met het 25-jarig bestaan van de Herv. School is Maandagavond in de dorpskerk een dankdienst gehouden. Na een kort inleidend woord van ds M. Enker, die ds van Dijl, de voor zitter van het schoolbestuur (die door ernstige ziekte van zijn vrouw niet aanwezig kon zijn, verving) werd de dienst verder geleid door ds Postma, Ned. Herv. predikant te Heerlen, -die in de jaren .vóór 1924 predikant was te Koudekerke. Ds Postma had als thema voor zijn preek I gekozen Prediker 11 vers 4 Wie steeds op de wind let, komt niet tot zaaien en wie op de wolken ziet, zal niet maaien' Wat de totstandkoming van de school betreft, zei spr., dat de omstandigheden, waaronder dit plaats had, in het geheel niet gunstig waren. Naast de Geref. school was er vóór 1924 uitslui tend een openbare school, waar aan wonderlijk genoeg Hervorm de leerkrachten werkzaam wa ren, die trachtten toch nog christelijk onderwijs te geven. Op 30 April 1924 werd de Herv. School geopend. Ds Post ma wees verder op de ontkers tening van ons volk en illu streerde dit met te herinneren aan het jaar, dat er in Koude kerke slechts één jongen de ca techisatie bezocht. De predikant zei verder, dat men in het geloof moet zaaien, doch dat de vruch ten van het uitstrooien van het geestelijk zaad meestal niet zichtbaar zijn. De kinderen moeten echter zien, aldus spr., dat er geloof leeft bij het onder wijzend personeel. De ouders riep ds Postma op om met de school mee te leven, te werken en te bidden. „Die met tranen zaait, zal met gejuich maaien" zo besloot de predikant. De dienst werd niet alleen door tal van ouders en belang stellenden bijgewoond, doch ook door de burgemeester, de heer J. L. Dregmans en de oud-voor zitter van het schoolbestuur, ds J. Kroon. SINT-LAURENS. Herdenking 60-jarig bestaan der Geref. Kerk. Zondag in de morgengods dienstoefening herdacht de plaatselijke predikant Ds C. Boon, het feit; dat op 19 Mei 1889, dus vóór 60 jaar, de Geref Kerk tot' zelfstandige openbaring kwam, nadat zij een tweetal jaren bij de Kerk van Middel burg had ingewoond. Hij had tot tekst Jesaja 63:7 en 8. THOLEN. Sportvereniging „Eendracht". Vrijdagavond 20 Mei j.l. werd te Tholen, in de zaal van de heer D. van Zanten, een alge mene vergadering gehouden door de Sportver. „Eendracht", onder voorzitterschap van de heer M. C. Meerman. In zijn openingsrede deelde de voorzitter mede, dat „Tholense Boys" dit jaar weer een Neder laagserie zal spelen. Een twaalf tal verenigingen werden hier voor ingeschreven. De speeldata zijn nog niet bekend. Bij het financieel overzicht bleek, dat er zo goed als geen geid meer in kas was, wat nogal felle kritiek uitlokte. Bij de bestuursverkiezingen werden in de vacatures van de heren M. Tiehem en G. van der Linde tot bestuursleden gekozen de heren J. Vis en J. Quist. In de vacature door het vertrek van de heer C. Haverhoek werd voorzien door de heer W. van Dijke. Tot leden van de elftalcom missie werden gekozen de heren M. Korsman en B. van Iwaarden. De benoeming van de kascom- missie werd, gezien van de moei lijkheden in het financiëel be heer, tot nader order uitgesteld. THOLEN. Voetbal. De Thoolse Voetbalvereniging „Tholense Boys" speelde Zater dagavond 21 Mei j.l. op eigen terrein een vriendschappelijke wedstrijd tegen „C. P. Boys", de onlangs opgerichte voetbalvere niging van de Potasfabriek te Bergen op Zoom. De uitslag was 20 voor Tholen. ZONNEMAIRE. Wedvlucht. Uitslag wedvlucht Quivrain op 21 Mei 1949: 1 en 10. J. Verwijs, Zierikzee; 2 en 20. A. C. Priem; 3. C. J. O verweel, beiden te Zonnemaire; 4 en 7. J. Folmer, Nieuwerkerk; 5 en 24. P. v. d. Welle, Zierik zee; 6, 9, 19, 22-en 25. Almen- kerkStoel, Noordgouwe; 8. C. Flikweert, Zonnemaire; 11 en 12. C. V. d. Jagt, Ellemeet; 13. A. F. Flikweert, Zonnemaire; 14. J. M. Kloet, Brouwershaven; 15 en 23. T. M. Dalebout, Nieuwerkerk; 16. M. Akkerdaas, Noordgouwe; 17. P. Flohil, Brouwershaven; 18. Ab. Flikweert, 21. W. K. Schot, beiden te Zierikzee. Afd. Junioren: 1 en 4. H. Wil brink, 2 en 5. C. v. Schelven, beiden te Zierikzee; 3. C. Hart, Renesse; 6. E. v. d. Sande, Zon nemaire. BRUINISSE. Het is weer druk bij de bunkers. Bij de bunkers langs de Rijks straatweg en de Dorpsweg te Bruinisse heerst thans weer de zelfde drukte als in het jaar '43. Nu evenals toen weer mensen met kruiwagens en schoppen. Toen een afgraven van de teel grond, tot camouflage van de be tonnen gevaarten, thans een af graven van de bunkers en het verspreiden van de grond over het omliggende bouwland, een en ander in D.U.W.-verband. Aanbesteding. Alhier werd aanbesteed het herstel van de Oorlogs- en Inun- datieschade aan het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw. De uitslag was als volgt: Met selwerk: Anth. Capelle f 2040; Firma S. Capelle f 19993.50. Tim merwerk: A. Schilperoort f 1765; A. M. Jumelet f 1755, firma P. J. Padmos f1743; Smidswerk: A. Krijger en J. C. Kesteloo f600; H. E. Braber f 568.50. Electra en Sanitair: M. Elenbaas f215, S. J. P. Jumelet f 165.75. Wedvlucht. Door de postduivenhouders- vereniging „De Bruse Trekker" te Bruinisse werd Zaterdag 21 Mei deelgenomen aan de wed vlucht uit Quievrain. Uitslag: A. IJzelenberg 1, 6, 9 en 10; A. de Koning 2, 7 en 11; St. Jumelet Hz. 3, 5 en 8; M. Kik 4, 15 en 16; C. Capelle 13, D. van Duivendijk 12 en 14. Nieuwe glooiing Vluchthaven. De betonblokglooiing langs de Vluchthaven in de Stoofpolder, die reeds enkele jaren in een zeer desolate toestand verkeert, zal gedeeltelijk door een basalt glooiing vervangen worden. Dót is kunnen! Een kip van de heer W. Zon dervan alhier broedde 12 kui kens uit. Veertien dagen daarna hervatte zij haar taak als eier- producente. Ook daarna blijft zij nog geregeld aan de leg. ST. ANNALAND. De rondgang door deze gemeen te met een intekenlijst voor fi- nantiële steun aan de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom, heeft 't mooie bedrag opgebracht van f 202.56. Tevens gaven twintig ingezetenen zich op als lid van de nog te vormen afdeling Sint Annaland met een gezamenlijke toegezegde bijdrage van f30.05. Jaarvergadering Boerenleenbank. Dezer dagen werd in de zaal van de heer F. Rijnberg de algemene jaarvergadering van de Coöp. Boerenleenbank „St. Annaland" gehouden. Er waren 35 leden aan wezig. De voorzitter, de heer Abr. Bergers, resumeerde in zijn ope ningswoord het afgelopen jaar. Het voorbije oogstjaar gaf over het algemeen een overvloedige productie, maar de lage prijzen waren oorzaak, dat de finantiële baten minder gunstig waren. Hoewel thans nog niets defini tiefs kan worden beloofd, aldus de voorzitter, is het niet uitge sloten, dat de spaarrente voor dit jaar verhoogd kan worden. Spr. besloot met de verklaring, dat mer. over het boekjaar nochtans tevreden kan zijn. Na de notulen werd de aan alle leden toegezonden rekening en balans uitvoerig besproken. De rekening geeft aan beide zijden een bedrag aan van f6.736.116,16 met een op de reserve gebrachte winst van f 3000,Dat de Bank naast de spaarmogelijkheid, ook in een andere behoefte voorziet, blijkt wel uit de post: ontvangen in lopende rekening f5.253.344,90. Herkozen werd het bestuurslid de heer D. Dormaar en de heer M. Moerland Mz. als lid van de Raad van Toezicht. Na enkele mededelingen van huishoudelijke aard, herinnerde de voorzitter aan het jubileum van de Centrale Raffeisenbank te Utrecht en ;af n.a.d. eén kort overzicht over het ontstaan en de uitbrei ding van de Boerenleenbanken. KATS-COLIJNSPLAAT. Wedvlucht. Wedvlucht van uit Quiévrain (B.); afstand 130 km;, gelost 12.45 uur. Eerste duif 15.01.56 uur. Uitslag: H. C. Noordhoek, Kats 1, 2 en 12; J. Sturm, Colijnsplaat 3, 7, 8 en 9; A. Munter, Kats 4; Johs. Piatschorre, Kats 5; Gebr. van Liere, Colijnsplaat 6 en 11 S. v. d. Houten, Colijnsplaat 10 A. de Fouw, Kats 13. „ZEKERE DOCUMENTEN". Onlangs liep 't gerucht, dat er gelegenheid bestond goedkope sigaretten naar Indtë te sturen. Meerdere ouders, die graag wat voor hun jongens wilden tfoen, er op af. Maar dat viel niet mee. Er waren, om de accijns terug te krijgen, „zekere documenten" nodig, doch bij de ontvangers kantoren scheen niemand te we ten waar die te krijgen waren. Tenslotte gelukte het aan de redactie van „De Volkskrant" er achter te komen. De biljetten, zo vertelt zij, be staan en terugbetaling kan plaats hebben. Maaren nu komt hel: le. maq als gevolg van de distri butie) slechts één weekrantsoen tegelijk worden uitgevoerd; 2. wie meer wil uitvoeren moet toestemming hebben van de Centrale Dienst van In- en Uit voer; 3. één helft van het formu lier moet worden ingeleverd; 4. met de andere moeten visitatie ambtenaren de inhoud van het pakket controleren; 5. dan moet het pakket verzegeld worden. En dan is het onderhand wel weer zo ingewikkeld, dal de meeste mensen nog liever de accijns zullen betalen.' En zo zijn de mensen weer eens blij gemaakt met een dode mus. DONDERDAG 26 MEI. Hemelvaartsdag) MIDDELBURG. Gem. Sport terrein en „Modderoord". 9 v.m.2.45 n.m.: Z.K.B.- series. 3.00 Intern. Korbal- wedstrijd „Het Zuiden" „Voorwaarts". VROUWENPOLDER (duinen) 2.00 Nationale Motorterrein- wedstrijden. (Om 11 uur be gint de training). WISSENKERKE (Sorgwijck). 11.00 30e Concours Chr. Zangver. Ring Zeeland. AXEL. Corpsconcours Bond v. Muziekver. in Z. Vlaanderen. HAAMSTEDE. (Achter de „Brouwerij"). Bondsconcourê Bond van Muziekgezelschap pen op Schouwen en Duive- land. 'S-HEERENHOEK. Ronde van 's-Heereqhoek. YERSEKE. Grote openbare samenkomst District Zee land der Nat. Chr. Geheel onthoudersver. MIDDELBURG. 11.00 Alg. Be graafplaats. Bezoek groep „Geheim Belgisch Leger". VRIJDAG 27 MEI. GOES. 1.30 „Centraal": Wol- federatie. 2.00 „Prins van Oranje": „Brede Watering Bewesten Yerseke". Aan de Economische Hoge school te Rotterdam is geslaagd voor het cand.-examen in de econ. wetenschappen, de heer S. Duvekot te Goes. De Reisvereniging „Ons Ge noegen" te Kloetinge zal op 6 Juli a.s. een reis maken naar Arnhem en omstreken. In Stavenisse bracht de collec te voor de Stichting 19401945 f 115 op. Door de heer J. van Popering te Sirjansland is op de Woens dag te Nieuwerkerk gehouden veekeuring een eerste prijs be haald met de door hem gefokte stier Gerard. Op de gehouden keuring voor de lichting 1950 voor de mili taire dienstplicht werden van Bruinisse 11 personen goed gekeurd en 3 afgekeurd. De heer G. Barentsen, vakle raar aan de stichting Hoenderloo, vroeger te Ritthem wonende, is per 1 Juni benoemd tot leraar aan een ambachtsschool te Dord recht. De collecte voor de E.H.B.O. te Wolphaartsdijk bracht op de som van fl28.37ya. De Raad der gemeente Bruinis se zal op Vrijdag 27 Mei in open bare vergadering bijeenkomen, 's avonds 7.30 uur. De Mei-collecte van de afdeling Sint Laurens van de Stichting 19401945 heeft bij de niet-leden een bedrag van f 195.35 opge bracht. De collecte, gehouden ten bate van de Stichting 19401945, heeft te Westkapelle f 53.34 op gebracht. De in de Ned. Herv. Kerk te Sint Annaland gehouden collecte .b.v. het lectuurfonds voor mili tairen in Indië, heeft opgebracht de som van f 164.15. De heer Abr. Kurvink J.zn., die benoemd was tot diaken bij de Ned. Herv. Kerk te St. Annaland, heeft voor deze benoeming be dankt. De verkiezing van leden voor de gemeenteraad van St. Anna land zal niet, zoals wij eerst meld den, op Vrijdag 10 Juni plaats vinden, maar op Dinsdag 14 Juni. Een ieder neme daar goede nota van! (Ingezonden mededeling.) Of gij achttien bent of tachtig, Rheumatisclie pijnen doen hun siopend Werk en ge voelt U een wrak en af geleefd, ver vóór Uw tijd. Zorg er voor die slopende kwaal te boven te komen; begin liever vandaag dan morgen de be proefde heilzr#ie Kruschen- kuur, waaraan talloze lijders aan rheumatische pijnen een nieuw leven te danken hebben. Kruschen is een zuiver natuur product. een samenstel van zes minerale zouten met een erkend aansporende werking op de bloedzuiverende orghnen. Daar om is, juist waar onzuiver bloed zich demonstreert in Rheumati sche pijnen, Kruschen Salts de redder in de nood. Begin ermee hoe eerder hoe beter: iedere morgen de kleine dosis. Maar wél regelmatig! Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. Rode-Kruis-demonstratie op de kust van Walcheren. Op 23 Juli a.s. zal ter hoogte van het fort Rammekens by Vlissingen een rampen-oefening worden gehouden door het Ne derlandse Rode Kruis, met me dewerking van de medische diensten van land- en zeemacht, het Belgische Rode Kruis en andere instellingen. De bedoeling is een mijnramp van een schip te ensceneren, waarbij de slachtoffer door mid del van sloepen en zwemmende redders aan wal moeten worden gebracht voor hulp en verple ging. Aan deze groots opgezette ac tie wordt naar schatting door plm. 800 personen deelgenomen. Succes van het Concert gebouworkest in Engeland. Het Concertgebouworkest heeft met groot succes Maandagavond in de Albert Hall te Londen het eerste concert van zijn tournee in Engeland gegeven. Onder lei ding van Eduard van Beinum werden de ouverture „Euryan- the" van Weber, de 9de Sympho- nie van Schubert, „l'Oiseau de Feu", van Strawinsky en „Car naval Komain" van Berlioz uit gevoerd. Het publiek bracht het orkest in het bijzonder na het laatste werk een dergelijke ova tie, dat een gedeelte van dit werk herhaald werd. De grote zaal was met ongeveer 4000 be zoekers nog niet voor de helft bezet, hetgeen hoofdzakelijk ge weten schijnt te moeten worden aan de overvloed van concerten in de Engelse hoofdstad en de concurrentie van het Philharmo- nisch Orkest van New-York, dat op het ogenblik eveneens een tournee door Engeland maakt.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2