Nederland heeft nog groot gebrek aan goede vaklieden. De „Stichting Zeeland" brengt versiag uit over het eerste jaar. Zeeuwse Ambachtsscholen zien graag intelligente jongens. Activiteit op zeer vele terreinen. Het vraagstuk der winkelsluiting. Pennevruchten Soldaat EDNA EARL De mening van een Amhachts- schooldirecteur. Lezers grijpen naar de pen. Begin de dag met IVOKOl van een FEUILLET0N Adviezen uit Middenstands- kringen. 20.000 jonge runderen weiden in de N.O.-Polder. Dinsdag 24 Mei 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De Ambachtsschoolverenigin- Nog altijd heeft het Nederlandse bedrijfsleven groot gebrek aan goede vaklieden. En naarmate de industrie zich uitbreidt en dat moet, wil ons landje op de been blijven zullen meer en betere vakmensen nodig zijn. Op velerlei wijzen wordt getracht in dit tekort te voorzien, maar wanneer de verhou dingen blijven zoals thans, zai dat onze nationale industrie en vele Nederlanders ernstige schade berokkenen. wanneer men van de H.B.S. of U.L.O. komt? Gelukkig is er een tendens, te bespeuren die in de goede richting wijst. Bijvoorbeeld het toenemend aantal leerlingen op de Goese A.B.S. Wat is nj. de laatste maan den het geval? Naast het tekort jan werkelijk goede vaklieden m haast alle takken van be drijf, staat een overvloed van -licht" kantoorpersoneel, dat door inkrimping van verschil lende diensten, werkloos is ge worden. Alleen in Breda zijn evenveel werkloze kantoorbe dienden als er een tekort is' aan bouwvakarbeiders. Toch kun- £en deze twee elkaar niet op- effen. De kantoorbedienden lijn niet in staat om de bouw vakken, of welke andere vak ken van het bedrijfsleven ook, te gaan om zo het tekort op te heffen. Nu kan men hen dat ftiet kwalijk nemen. Maar wel mag men 't de ouders en hoof den van scholen kwalijk nemen, Wanneer zij de kinderen, als ze van de lagere scholen komen, Willens en wetens in dezelfde richting sturen. Tet is ten enen male onverantwoordelijk van het standpunt uit te gaan, dat alleen de domsten goed genoeg lijn om de techniek In te gaan $en Ambachtsschool te volgen 6i een leerling-opleiding zoals die ook in verschillende Zeeuw- Ie bedrijven plaats vindt. ONVERANTWOORDELIJK. Het is onverantwoordelijk, omdat Nederland geen gebrek heeft aan „witteboordjesmensen" én als men zo door gaat daar Veel en veel te veel van zal krijgen en omdat het getuigt Van een totaal gemis aan begrip Voor de Nederlandse industrie. Die vraagt niet de domsten, ar juist intelligente onder nemende jongens. En wanneer dergelijke jongens hun toekomst tulen gaan zoeken in de tech niek, dan zal die toekomst heel wat beter verzekerd zijn, dan wanneer zij na veel moeite in •lagen een baantje op een kan toor te krijgen. Wij hadden dezer dagen een t esp rek met de directeur van e Ambachtsschool te Goes, de leer C. J. Buurman, die ook al- es in het werk stelt om ouders •n vooral ook hoofden van la gere scholen beter begrip voor aeze belangrijke zaken bij te brengen. „Slechts enkele school hoofden, zei de heer Buurman ons, wijzen hun jongens op de mogelijkheden die er liggen in het bedrijfsleven en vertellen nun van de opleiding op de Ambachtsscholen. Daar krijgen de jongens evengoed meetkun de en algebra en verder worden •e onderwezen in beschrijvende meetkunde, eleclriciteitsleer, natuur- en werktuigkunde. Al lemaal vakken waar wel dege lijk «en behoorlijk verstand voor nodig is". MOGELIJKHEDEN. En straks zullen het er moge lijk nog meer worden, want als enige school in onze provincie heeft de Ambachtsschool te Goes een opleiding ingesteld voor brood- en banketbakker, van welke het de bedoeling is, dat ze In September aanvangt. Verder zal de A.B.S. ook in September beginnen met een voorbereidende klas, die men een oriënteringsklas zou kunnen noe men. Hier kan de jongen zich orlenteren en de leraren kun nen selêcteren, dus de meest logische weg om te weten voor welk beroep een jongen ge schikt is. NAZORG. Ook aan de nazorg van de Ambachtsscholieren wordt ge werkt in Zeeland. Vier Zondagen vrij auto rijden. Teneinde tegemoet te komen aan de vele desbetreffende ver- r*rjzoeken, die hem hebben bereikt, gen te Middelburg, Goes, Ter- zal de mjnister van verkeer en neuzen en Oostburg hebben na- waterstaat gedurende enige Zon- m i I6 v dagen van het nu komende jaar- genstebel Zeeland opgericht, ggyj^g ontheffing verlenen van gevestigd te Goes. Het doel van het Zondagsrijverbod, en wel op deze stichting is de opleiding vo]gen(je Zondagen: va1 d,e ,.t°ekomstlte vak" fn 5 Juni. 26 Juni, 31 Juli en 28 ambachtslieden m haar werk- Augustus 1949 gebied volgens het leerlingen- Qp jje overige Zondagen zal een stelsel, zoals dat genoemd af<j0ende controle op naleving van wordt in de Nijverheidsonder- ^et Zondagsrijverbod dienen te worden gehandhaafd. wijswet. Om dat doel te berei ken wil de stichting leerlingen contracten sluiten tussen de pa troons en de oud-leerlingen van de Ambachtsscholen. Burgerrecht is burgerplicht. Gewoonlijk wordt voor de oud-leerlingen een overeen- Op 5 Mei werd te Utrecnt komst gesloten met een leertijd door het gemeentebestuur een van twee jaar, hierbij is inbe- bijeenkomst georganiseerd voor grepen een proeftijd van niet de jonge kiezers en kiezeressen, langer dan drie maanden. j die door het bereiken van de Aan het einde van de leertijd 23-jarige leeftijd in 1948, dit legt de leerling een examen af jaar kiesgerechtigd werden. Aan en bij gunstig resultaat wordt het einde dezer bijeenkomst hem een diploma uitgereikt, werd aan allen een exemplaar Deze stichting werkt in heel uitgereikt van het boekje „Bur- Zeeland met uitzondering van gerrecht is Burgerplicht", welk het rayon Hulst en omstreken boekje speciaal voor deze ge en het rayon Zierikzee en om streken. Zo wordt al het mogelijke ge daan om de Nederlandse indus trie van vakkundige mensen te legenheid werd samengesteld. Een originele gedachte, die op voortreffelijke wijze is uitge voerd. De titel van het boekje brengt voorzien en wordt ook voor de tot uitdrukking de gedachte, dat Zeeuwse jongelui een goede met de rechten die het burger toekomst gewaarborgd. (Ingez. mededeling, advert.) Tanden blank en rein; aden; fris als morgendauw. schap geeft, onverbrekelijk ver plichtingen zijn verbonden. Na een voorwoord van de burge meester, bevat het verschillen de korte bijdragen over de histo rische groei van Nederland en Utrecht. Het boekje bevat vier illustra ties. Op de omslag ift het stads wapen aangebracht. De burgemeester en Pier den Draaier. Vlissingen, Mei 1949. Geachte Redactie! Bij het volgen van de beleve nissen van Pier den Draaier is het mij opgevallen, dat de be rechting van het door hem ge pleegde „strafbare feit (hoewel alles fantasie is en geen reali teit) door de burgemeester van zijn woonplaats, zeer onjuist is weergegeven. Al had die burgemeester tien of meer ambtsketenen aan, hij is slechts hulp-officier van justitie, dat is opsporingsambtenaar zon der meer, behalve dan in plaat sen waar een commissaris van politie is. De bevoegdheid van straf eisen, hetzij boete of hechtenis- straf, event, gevangenisstraf, is alleen toegekend aan de be trokken ambtenaar van het openbaar ministerie, hetzij van rechtbank of kantongerecht. Blijkbaar heeft de schrijver dier belevenissen niet gedacht aan het Wetboek van Strafvorde ring, waarin bovengemelde be voegdheden zijn geregeld. Want evenmin als een burgemeester bevoegdheid heeft om straf op te leggen evenmin heeft een veldwachter enz. de bevoegd heid tot een verdachte des- gevraagd te zeggen: „dat is_ zo en zoveel boete". Wanneer dit' in de praktijk gebeurde, zou zulks voor de betrokken opsporings ambtenaar funeste gevolgen kunnen hebben. (Naam van schrijver is de redactie bekend.) (Wat nu te zeggen? Daar staat de redactie, onder wier verant woordelijkheid de belevenissen „Ais algemene conclusie kan gezegd worden, dat de Stichting Zeeland In het eerste jaar van haar bestaan er voor een belang rijk deel in geslaagd is die voorwaarden te vervullen, waardoor een uitbouw van het bestaande werk en dus in behandeling nemen van nieuwe objecten met vrucht mogelijk Is". Dit is te lezen in het jaarverslag 1948 van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. Het verslag bevat vele gegevens, die van belang zijn voor de verkrjjging van een inzicht ln doel en werkwijze van het orgaan. Gezien het karakter der Stich ting als niet zelf-uitvoerend maar stimulerend orgaan, een hoeda nigheid, die nog niet allen even duidelijk is, zijn er activiteiten, die resulteren in werkzaamheden van anderen. De gedachte, waarop het ge- wijl pogingen in het werk werden hele werk is gebouwd, is steeds gesteld om te komen tot een R.K. die van het algemeen provinciale opleiding. Door tijdsgebrek was verband, waarin de noodzakelijke het niet mogelijk meer dan een voorzieningen moeten worden ge- bescheiden begin te maken met troffen. Uiteraard wil dit niet de uitvoering van een zeer uit zeggen, dat de differentiatie, zo- gebreide enquête naar de toe- wel naar gebied als naar levens- standen bij 't kleuteronderwijs op beschouwing niet steeds in het verzoek van het ministerie van oog wordt gehouden. onderwijs. De inkomsten der Stichting Gezinsverzorging. Op verzoek van de Ver. van Burgem. en Secr. op Walcheren, werden met de classicale besturen der verschillende protestantse kerkgenootschappen op Walcheren besprekingen gevoerd, teneinde te komen tot een stichting, die op het platteland van Walcheren o.m, de gezinsverzorging ter hand zal nemen. Het knelpunt bij de realisering der in vele gemeenten levende plannen is het gebrek aan gezinsverzorgsters. Het beroep is nog te weinig bekend dan dat er voldoende animo bij de platte landsmeisjes zou bestaan een op leiding te volgen. Niettemin ligt het in de bedoeling om, wanneer de bedoelde organisatie voor Wal cheren eenmaal bestaat, haar be moeiingen uit te strekken tot de verschillende vormen van maat schappelijk werk. Dank zij de grote medewerking van het P.B.V.O., werd de moge lijkheid geopend aan een stichting ter exploitatie van rusthuizen op Walcheren het tehuis „Irma" te Domburg in exploitatie over te dragen. „IVr Hooge" werd voor bestonden uit subsidiën van Rijk! Buitengewoon lager onderwijs, eennn^^ePcaCnonSvanVf 1 Provincie en Gemeenten. Het| op verzoek van Ged. Staten!per jaar. Rijkssubsidie over 1948 werd werd overgegaan tot vorming van: vastgesteld op f12600.dat van een sectie voor het buitengewoon] Ziekenhuiswezen» de Provincie bedroeg f 10000.lager onderwijs, die over de op Op 2 December 1948 werd be- terwijl het grootste deel der ge- du terrein liggende mogelijkheden sloten tot vorming van een Prov. meenten f 0.05 per inwoner ver-za\ hebben te rapporteren. In eenCommissie voor Schoollandver- leende, in total f8.948,30. J- r*:1wiwinir dip hp; fntstanöWnmpT vergadering te Zierikzee spraken zorging, die het totstandkomen In de eerste maanden van haar i vertegenwoordigers" van" het bij- vali regionale stichtingen voor de- bestaan waren de werkzaamheden ZOnder lager onderwijs zich op 1 ze zaak zal hebben te stimuleren, der Stichting in hoofdzaak vanj December j.l. uit voor samen-1111 Juk J948 besloot het dagelijks oriënterende aard. Reeds spoedig werking met de voorstanders van bestuur tot instelling van een bleek, dat de urgente behoeften het openbaar onderwijs teneindesectie ziekenhuiswezen o.l.v. mr. van het sociale leven de realise- te komen tot een B.L.O.-school A- J- van dar Weel. Dp mnppliiWhpdpn dp nng van het voor,nemen om het1 op Schouwen en Duiveland. Ook; Een begin werd gemaakt met lpidW ppp dp AmSwiu eerste jaar vooral te gebruiken in W.Z. Vlaanderen werden oriën- het verzamelen van gegevens over leiding aan de Ambachtsscholen voor het opnemen van contacten, terende besnrekin<mn eehouden de bestaande voorzieningen op het bieden zijn zo groot en zo ver- het doen van onderzoekingen enHet bestaan van d°rie groenen in terrein van de lectuurvoorziening len, waardoor het onmogelijk is te komen tot de oprichting van een dorpshuis Wil de idee der dorps gemeenschap op het platteland in gang vinden, dan is het noodza kelijk, dat op enigerlei wijze de overheid financiële steun ver leent. Een belemmering voor de ontplooiing der dorpsgemeen schappen vormt ook het gebrek aan leidinggevende personen. „B.O.Z." Op 21 October 1948 werd inge steld de Sectie „Bevordering Ont wikkeling Zeeland", onder voor zitterschap van mr. dr. A. J. J. M. Mes. In de loop van dit jaar zal een samenvattend rapport aange boden kunnen worden aan Ged. Staten en het is te verwachten, dat ais gevolg der werkzaamhe den de objecten, die voor verdere ontplooiing van het Zeeuwse le ven van bijzonder belang zijn, naar voren gebracht worden. Het totstandkomen van het Zeeuws Katholiek Centrum voor Maatschappelijk Werk moet voor de bevordering van het sociale werk in de R.K. delen van Zee land, van groot belang worden geacht. Ook in niet-R.K. kringen is het besef levend, dat coördine ring en stimulering van het ker kelijke sociale werk als een nood zaak van de eerste orde moet worden beschouwd. In het Prov. Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk leven tevens plannen, die waar schijnlijk dit jaar verwerkelijkt zullen worden, terwijl ook van Geref. zqde de mogelijkheid be studeerd wordt om in provinciaal kerkelijk verband het diaconale werk te stimuleren. van Pier zijn gepubliceerd, ^fi guurlijk) in haar hemd. Zij is in ieder geval ontmaskerd. En de schrijver zelf zal -schaamrood worden. Het doet anderzijds groot genoegen te vernemen, dat er lezers zijn, die zó serieus de inhoud van de krant tot hun geestelijk eigendom maken en de redactie is dankbaar voor deze voorlichting. Had de redac tie slechts het Wetboek van Strafvordering bij de hand ge had, er ware niets gebeurd.... Nu is de pap gemorst en moet zij haar welgemeende excuses aanbieden. Zij begrijpt alleen niet, hoe een intelligent joch als Pier dit zo maar heeft geslikt. De redactie zal hem er alsnog op attent maken, dat hij eens ernstig moet kennis nemen van het Wetboek van Strafvorde ring! Red.) Voor de laatste maal: Drankmisbruik te Westkapelle. De heer L. Meijers te Sou burg, die enige tijd geleden in de „Blauwe Zeeuw" een arti kel schreef over het drankmis bruik te Westkapelle, krijgt nu voor de laatste maal gelegen heid antwoord te geven aan de heer Gabriëlse, wnd. burgemees ter van Westkapelle, die het met het schrijven van de heer Meijers niet eens was en daar over tweemaal een ingezonden stuk plaatste. Daarmede is dan de discussie over dit onderwerp gesloten. De heer Meijers schrijft: De discussie met de heer Ga briëlse wordt enigszins moeilijk, aangezien deze is ontaard in een langs elkaar heenpraten. Zo stelt de wnd. burgemeester van Westkapelle dingen aan de orde, die naar mijn mening niets met de kern van de zaak hebben uit te staan. Daarom wil ik volstaan met te verklaren, dat het noemen van namen mij ten enenmale onmo gelijk is, daar ik op dit punt geheimhouding verplicht ben, alle pogingen van de heer Ga briëlse om ze te weten te ko men, ten spijt. Overigens spijt het mij, dat mijn artikeltje in de „Blauwe Zeeuw" voor sommigen voor tweeërlei uitlegging is vatbaar geweest, daar het enige motief, dat mij bewoog tot het schrijven van het artikel was het propa geren van de geheelonthouding door het drankmisbruik in zijn ongepaste vormen af te schilde ren. De gemeente Westkapelle is niet een slechte uitzondering (ware het slechts zo!), maar één van de zeer vele, waar van drankmisbruik gesproken kan worden. Dat een en ander liefst met de mantel der liefde zou worden bedekt,, kan ik me voor- HET ROER OM! De verkiezingsleuze 1948 ligt de V.V.D. zwaar op haar maag. „Het roer moet om" heette het toen in verband met de In dische kwestie en 't was op grond van die leus, dat duizen den aan de V.V.D. hun stem gaven. Maar het roer ging NIET om. Het werd alleen nog een beetje verder naar links gedraaid. Met het gevolg natuurlijk grote ontevredenheid bij vele geestverwanten van de V.V.D. Zij voelen zich bekocht. Hun vertrouwen is geschokt. Het officiële orgaan van de V.V.D. tracht nu de zaak recht te praten. Men vergeet, aldus het blad, dat er van de 12 minis ters maar één V.V.D .er is, die 't natuurlijk niet voor het zeg gen heeft. Ieder voelt, dat we hier te doen hebben met een afleidings manoeuvre. Er zal wel niemand zijn die de V.V.D. verwijt, dat ZIJ 't roer niet heeft kunnen omgooien. Wél, dat haar man in het Ka binet en haar fractie in de Ka mer, de funeste regeringspoli- tiek, steunden en in de verkeer de richting achter de P. v. d. A. aanhuppelden. Dat zij de pogin gen om het roer om te gooien hielpen VERHINDEREN. „Het roer moet om." haten de kiezers bij de komende verkie zingen dat niet vergeten! Trekbom in convooiweg van Djogja naar Magelang. Een militaire patrouille, die Zondagochtend de convooiweg inspecteerde, waarlangs het tweede transport van duizend evacuè's van Djogja naar Mage lang zou worden afgevoerd, trof tussen Salam en Medari een gro te trekbom in de weg aan. Blijkbaar was bij de plaats, waar de trekbom in de weg was aangebracht, tevens een hinder laag gelegd, daar de patrouille op deze plaats beschoten werd. Voor het convooi evacuè's arriveerde was de bom opgeruimd. Het eerste convooi, dat Zater dag naar Magelang reisde, werd 2 km. ten zuiden van Salam (in het noordelijk deel van de resi dentie Djogja) beschoten. Dit had geen gevolgen voor de pas sagiers. Van Nederlandse zijde vernam Aneta, dat ter beveiliging van de convooien extra militaire bewa- king te Djogja is aangekomen. .De militaire waarnemers van de stellen, maar 'de feiten liegenU.N.C.I. zijn op de hoogte ge niet. steld. schillend, dat ieder zich naar zijn aanleg kan ontplooien." „Want", gaat de heer Buurman voort, „men moet niet denken dat men van de A.B.S. rechtstreeks naar een baas moet stappen". De A.B.S. opent de toegang tot de M.T.S. (Zeeland heeft er een in Vlissingen) tot de Zee vaartschool en de Machinisten- school. En welke mogelijkheden bieden de bouwvakken niet. Zo'n jongen kan worden, en de heer Buurman somt op:- tim merman, opzichter, tekenaar, uitvoerder. Hij kan op het ka daster komen (dan is hij ambte naar!), kan architect worden en leraar bij het Nijverheids onderwijs" En dat dit geen ir.ooie praat- het verzamelen van documenta tiemateriaal, onmogelijk maakten. Kleuteronderwijs. Een in Mei en Juni 1948 ge houden summiere schriftelijke enquête bij alle 101 Zeeuwse ge meenten i.v.m. de situatie van het voorbereidend lager onderwijs, verschafte gegevens, die werden jes zijn, maar werkelijkheid werden gebracht. De financiering weet de directeur zelf het best: ,van de twee bestaande opleidin- Hij is ook zo begonnen. Vanzelf- gen voor kleuteronderwijzeressen sprekend moet er dan na de :in M'burg kon, met behulp van Ambachtsschool nog geleerd het Fonds Scheldemonden, voor- worden, maar is men klaar lopig worden gewaarborgd, ter- neergelegd in een „Nota over hetop te richten, die de opleiding van kleuteronderwijs in Zeeland", opleerkrachten voor het nijverheids- grond waarvan bij verschillende 1 onderwijs ter hand zal nemen. De instanties met vrucht tegemoet-opleiding is reeds tot stand ge koming aan of voorziening in be-1 komen en functionneert met een staande leemten kon worden be- j aantal van 35 leerlingen. Voorbe- pleit. In meerdere gemeentenreidingen werden getroffen om te werd subsidieverhoging bereiktkomen tot een engere samenwer- en bewerkt kon worden, dat de king tussen de commissies voor vaak zeer lage salarissen der leer-Huishoudelijke- en Gezinsvoor- krachten op een behoorlijker peillichting in Middelburg, Vlissingen ten plattelande. Het Anjerfonds Zeeland stelde f2000.ter be schikking van de Centrale Ver. voor Reizende Bibliotheken. Voor dit bedrag zal de vereniging ge durende vijf jaar ieder jaar totaal 400 boeken boven het normale aantal ter beschikking stellen van die plaatsen in Zeeland, die door Besloten werd een commissie de Stichting Zeeland daarvoor zijn aangewezen. deze streek, n.l. een R.K., een Prot. Chr. en een Openbare, maakt het hier, gezien de onvol doende aantallen leerlingen, moei lijker een oplossing te vinden. Nijverheidsonderwijs en huishoudelijke voorlichting. en Goes. Gestreefd wordt naar 'n provinciale coördinatie van de ac tiviteiten van de commissies ener zijds en die van de Prov. Comm. Dorpsgemeenschappen. In enkele, daarvoor rijpe, plaat sen kon de oprichting van een Dorpsgemeenschap worden bevor derd. Steeds werd er op gewezen, dat het oprichten hiervan zonder medewerking van vrijwel alle be staande plaatselijke corporaties eerder afbreuk doet dan het dit bevordert. Met dit voor ogen bleek het noodzakelijk op bepaal de plaatsen bestaande plannen 'n andere richting te geven. De gro- voor Huish. Voorl. ten Plattelande te moeilijkheid is vrijwel altijd het anderzijds. ontbreken van financiële midde- Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 35) In weken zag Edna haar vroegere studievriend niet, en zij was in haar gedachten meer dan ooit vervuld met haar stu dies. Hierdoor raakte de pijn lijke herinnering aan het ver jaringsfeest meer en meer op de achtergrond, tot op een mor gen, toen zij terugkwam van de pastorie, mijnheer Leigh zich bjj haar voegde en haar verlof vroeg haar naar huis te bren gen. De klank van zijn stem, de aanraking van zijn hand, bracht in haar herinnering al de on aangenaamheden en de onder vonden beledigingen terug en riep te voorschijn de blos der verlegenheid, die zo dikwijls wordt toegeschreven aan andere oorzaken, dan waaruit zij wer kelijk voortkomt. Na enkele alledaagse opmer kingen vroeg hij: „Wanneer komt mijnheer Murray thuis?" „Ik heb er geen idee van. Zelfs zijn moeder is onbekend met zijn plannen." „Hoe lang is hü afwezig ge weest?" „Vandaag juist vier jaar." „Werkelijk, zo lang? Waar is hy?" „Ik geloof, dat zijn laatste brief geschreven was uit Edfu, en hij zei niets over zijn thuis komst." „Wat vindt u van zijn eigen aardig karakter?" „Ik weet bijna niets van hem, daar ik nog te jong was, toen ik hem hier zag, om mij een opi nie over hem te vormen." „Correspondeert u niet met hem?" Edna keek op in ongeveinsde verbazing en kon niet nalaten te glimlachen over deze vraag. „Neen, zeker niet!" Een korte stilte volgde en toen zei mijnheer Leigh: „Rjjdt u niet dikwijls paard?" „Ja soms wel." „Wilt u mij toestaan u mor genmiddag te vergezellen?" „Ik heb beloofd een visite te maken met mijnheer Ham mond." „Morgenochtend dan, vóór de lunch?" Zij aarzelde de blos op haar wangen werd donkerder j en na een korte tweestrijd zei! ze haastig: „Neem mij niet kwalijk mijn- heer Leigh, maar ik rijd liever alleen." Hij boog even en zweeg en-- kele ogenblikken, maar zij zag een glimlach spelen om de hoe ken van zijn mond, die dreigde zich over zyn hele gezicht te verspreiden. „A propos, juffrouw Edna, ik kom vanavond uw hulp vragen in een moeilijke Chaldeeuwse kwestie waarover ik een boek uit Murray's bibliotheek graag zou inzien." „Ik moet hier bij mevrouw Carter een boodschap doen voor mevrouw Murray. Goede mor gen mijnheer, ik zal het boek vast voor u opzoeken." „Hoe heb ik u toch beledigd, juffrouw Edna?" Hij greep haar hand om haar terug te houden. „Ik ben niet beledigd, mijn heer Leigh", en zij trok zich terug. „Waarom stuurt u mij dan op zulk een koele, onvriendelijke manier weg?" „Als ik soms ruw mocht schijnen, vergeef mij dan mijn onvriendelijk gedrag en gelouf mij, het komt niet voort uit enige onvriendelijke gedachte tegenover u." „Bent u thuis vanavond?" „Ja, als er tenminste niets bijzonders gebeurt." Zij namen afscheid en gedu rende het laatste eind van haar wandeling kon Edna aan niets anders denken dan aan de open baring, geschreven in Gordon Leighs ogen, die onsterfelijke, en toch altijd weer nieuwe en ver rassende waarheid, dia een nieuw levensperspectief voor haar opende en die haar deed beseffen, dat rij niet meer een eenzaam, verlaten kind was, maar een vrouw, die koningin was over het hart van een der meest begeerde mannen in de omtfek. Zij zag, dat hij de bedoeling had haar te doen geloven, dat hy haar liefhad en al hadden de praatjes, die zij had gehoord, haar ook enigszins achterdoch tig gemaakt, zo kon zij toch niet aannemen, dat hij schuldig was aan 'n harteloos en verachtelijk spel. Zy vertrouwde op zijn eer en toch bracht de ontdekking van zijn liefde haar een gevoel van spijt een vaag zelfver wijt en zij voelde, dat in de toe komst hij voor haar een voort durende bron van onrust zou zijn. Tot hiertoe had zij van zijn gezelschap genoten, voor het vervolg voelde zij, dat zij hem moest mijden. Het licht was reeds aangesto ken en mevrouw Murray stond aan 'traam van de zijkamer te wachten op de terugkomst van een bediende, die zij naar het postkantoor had gezonden, toen Edna zeide: „Ik denk, dat mijnheer Leigh hier komt theedrinken, hij zei mij zulke vanmorgen." „Waar heb je hem gezien?" „Hij liep met mij mee tot aan het huis van mevrouw Carter en vroeg mij om iets na te kij ken, dat misschien te vinden zou zijn in een van mijnheer Mur ray's boeken." (Wordt vervolgd.) SPORT. Sport in de militaire dienst is veelomvattend, maar in zijn ge heel er toch op gericht de sol daat terreinvaardig te maken en hem voor geen al te grote terreinhindernissen te doen blij ven staan. De sportinstructeurs moeten de pelotons in de voor lichamelijke oefening uitgetrokken uren les geven in het beoefenen van de stormbaan, ro ad-work, zwem men, spel en athletiek. Het weer bepaalt veelal wat er gaat komenen daar het zon netje zich de laatste tijd vrij aardig weet te handhaven, kan de sport ook grotendeels in de 1 open lucht worden beoefend. In snel tempo worden er dan ver schillende nummers vérspringen, j hardlopen en vérgooien (met Duitse oefengranaten) wegge- I geven. Een rumoerig estafette- loopje besluit dan dikwijls het: sportuurtje. Een volgende keer wordt het een veldloopje met de gehele compagnie tegelijk. Tweehon derd man treden dan aan in hun overhemdje, sportbroekje en gym.-schoenen. Starten, en dan in een niet al te kalm tempo zeven i acht kilometer de drus- pas er in houden zonder rust. Een half uur later staat heel de zaak zich het zweet af te spoe len in de waslokalen Evenzo gaat het met de mars training. Marsen van twintig d vijfentwintig kilometer komen regelmatig terug. Ook terrein loopjes komen vaak voor. Kalm aan, maar recht uit, recht aan overal doorheen in de richting die het kompas aangeeft. Als het weer minder geschikt is voor buitensport biedt het gymnastieklokaal uitkomst. Daar wordt, naast de vrije oefeningen, de meeste aandacht besteed aan lessen in het ongewapend ge vecht. Eerst wat valbreek- oefehingen en dan in de worste ling op de juiste manier de zwakke lichaamsdelen van de tegenstander te raken. De soldaat zit nu al een be hoorlijke tijd in hét groene pakje en begint zich al aardig thuis te gevoelen in de kazerne, maar dan komt er onverwacht iets, dat hem uit de vertrou welijk geworden sfeer van de alledaagse vriendenkring rukt en hem weer voor geheel nieuwe ervaringen in het dienstleven plaatst. Dat „iets" it het bericht van OVERPLAATSING. Een commissie, gevormd uit vertegenwoordigers van de be drijfsgroep Detailhandel, de hoofdgroep Ambacht, de vier middenstandsbonden, het groot winkelbedrijf en de verbruiks coöperaties heeft ter zake van de winkelsluiting een aantal voor stellen geformuleerd. Uitgangspunt voor haar is ge weest de opvatting, dat de rege ling van de winkelsluiting moet worden gezien als een regeling van de onderlinge concurrentie. In deze gedachtengang vormt, naar het oordeel van de com missie, de winkelsluitingsrege ling dus een stuk tuchtrecht van het bedrijfsleven, waarvan de uitoefening in de toekomst in handen behoort te zijn van de desbetreffende bedrijfsorganen. Een wettelijke regeling van de winkelsluiting, zo meent de commissie verder, moet een ze- Van de 48.000 hectare, welke de oppervlakte van de Noordoost- polder vormt, bestaat vijfzesde uit bouwland. De overige 8.000 ha is grasland. Dit grasland is van uitstekende kwaliteit en kan voortreffelijk worden benut voor het weiden van runderen. Men heeft momenteel voor de polder zelf geen behoefte aan weidegrond en daarom kan deze oppervlakte worden benut door boeren buiten de polder. In vorige jaren» waren het aanvankelijk vooral boeren uit de naaste om geving van het nieuwe land, die hiervan gebruik maakten, maar momenteel komen duizenden jon geren uit alle delen van het land de polder binnen. Tot Januari j.l. hebben veehou ders, die daarvoor in aanmerking wensten te komen, zich kunnen aanmelden om hun vee te doen inscharen in de Noordoostpolder. Zodra de aanmeldingstermijn was gesloten, kon men overgaan tot het indelen in koppels. Deze kop pels bestaan gemiddeld uit 60 dieren, die op een oppervlakte van 24 hectare worden ingeschaard. In totaiS komen er dit voorjaar 20.000 jonge runderen naar de polder, welke met elkaar op 4821 hectare grasland zullen weiden. Het is gewenst gebleken, dat de koppels met enig overleg worden ingedeeld en dat bepaalde dieren kere differentiatie toelaten ten einde, indien het bedrijfsleven daarom verzoekt, een aanpas sing aan de practijk van het be drijfsleven en aan de regionale omstandigheden mogelijk te ma ken. De avondsluiting blijve in het algemeen gesteld op 6 uur n.m. Daarvan moet plaat selijk of landelijk afgeweken kunnen worden, hetzij op één dag per week tot ten hoogste tien uur, hetzij op twee of meer dagen per week tot ten hoogste acht uur. Wat de kwestie van d e halve vrije dag betreft: de commissie wil bij algemene maatregel van bestuur of bij gemeenteverordening bepaald zien, dat de bedrijven in duur zame gebruiksartikelen op Maandagmorgen, de levensmid delenwinkels op Dinsdagmiddag en de winkels, welker afne merskring hoofdzakelijk bestaat uit bedrijven, op Zaterdagmid dag sluiten. Een v a e a n t i e van zes da gen is het maximum, waartoe een verplichte regeling, vast te leggen in een gemeentelijke ver ordening, zou mogen gaan. Omtrent de Zondags- sluiting heeft de Commissie geen advies kunnen formule ren. Het algemene gevoelen was, dat in beginsel de winkels op Zondag gesloten moeten zijn. De meningen liepen echter uiteen over de vraag, in hoeverre voor bepaalde branches en bepaalde omstandigheden een uitzonde ring op dit beginsél moet wer den toegestaan. Verwacht wordt dat de be trokken organisaties in grote lij nen de voorstellen van Commis sie zullen onderschrijven, zodat een reële mogelijkheid aanwe zig is, dat een eensgezind voor stel van ondernemerszijde van het werk der Commissie het re sultaat zal zijn. Acht jaar met aftrek voor J. Kool uit Axel. De Zeeuwse Kamer van het Bijz. Gerechtshof te 's-Graven- hage had J. Kool te Axel tot ne gen jaar gevangenisstraf met af trek veroordeeld wegens het deelnemen aan razzia's, huiszoe kingen en arrestaties van onder duikers. Bij de behandeling van deze zaak voor de Bijz. Raad van Cassatie heeft de procureur-fis caal geconcludeerd tot zes jaar oordeeld tot 8 jaar gevangenis straf met aftrek. iviccju. cii uai o".» >- o-j -p. bij elkaar komen. Zo zijn er kop-gevangenisstraf met aftrek. De peis met t.b.c.-vrye dieren, maar Bijz. Raad heeft gisteren uit- ook koppels van t.b.c.-vrye be- spraak gedaan en reqmrant ver- i fof ft laar ffpvondorne. drijven. Ook van stamboekdieren worden weer aparte koppels ge vormd, terwijl ook de dieren uit bepaalde streken bij elkaar wor den ondergebracht. De directie van de Wieringer- meer (afdeling Noordoostpolder- werken) heeft aan de in te scha ren runderen bepaalde eisen ge steld. In de eerste plaats moeten de dieren t.b.c.-vrij zyn, dat wil zeggen elk dier moet van een t.b.c. vrij bedrijf of van een reactievnj bedrijf komen of zelf reactie-vrij De nieuwe H.V.K. vertrekt dertig Mei a.s. Naar het A.N.P. verneemt zal de nieuwbenoemde Hoge Verte genwoordiger van de Kroon, de heer A. H. J. Lovink, op 30 Mei a.s. naar Indonesië vertrekken. Hij zal op zijn reis worden vergezeld door Jhr H. A. Feixei- zijn. Verder moet het tegen ver- ra de Mattos, tweede gezant- schillende ziekten zijn ingeënt, schapssecretaris.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2