Zonder veel moeite werden de vier het eens L NIEUWS over de agenda van Schuman Gisteravond vochten 3000 stakers om het bezit m het station Tiergarten. RAAD VAN MIDDELBURG RESLOOT „TOORENVLIEDT" AAN TE KOPEN. i Moeilijkheden met de K.V.P. lijst in Zuiddorpe. WYSJINSKY WENST MUNTKWESTIE VOOR GEHEEL DD1TSLAND TE BESPREKEN. Mr. W. A. J. Visser vraagt ontslag. Foutief ingeleverd en bijgewerkt ter secretarie PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Engeland protesteert bij Noorwegen. De regen redde graanoogst in vele landen. STATIONSHAL TONEEL VAN HEFTIGE STRIJD Geen gemeentelijke openbare Kleuterschool aan 't Zand. SNIPPER KERK EN ZENDING. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Daguiad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- str. 70, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1261 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 24 MEI 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Meliskerke, Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C, Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.33 u., onder 20.41 u. Maan op 3.22 u., onder 18.17 u. Hoogwater op Woensdag 25 Mei: Vlissingen: 0.24 u. 1.56 m., 12.51 u. 1.78 m. Terneuzen: 0.52 u. 1.77 m., 13.17 u, 1.98 m. Wemeldinge: 2.00 u. 1.35 m., 14.27 u. 1.61 m. De eerste dag van de conferentie te Parijs. De Britse regering heeft bij Noorwegen geprotesteerd tegen het aanhouden van de Britse trawler „Lord Nuffield" door een Noors patrouillevaartuig voor de Noorse kust Het is mogelijk, dat hierdoor de kwestie van de Noorse terri toriale wateren, waarover Enge- j land en Noorwegen besprekingen hebben gevoerd, weer aanhangig wordt gemaakt. Het Britse schip voer onder bedreiging met geweld naar Vardo waar de kapitein zeven uur in arrest werd gehouden. Hij i mocht daarna onder borgtocht met zijn schip vertrekken. In zijn rapport zegt hij een boei te hebben laten vallen op de plek van de „arrestatie". Hij was er zeker van zich niet in Noors ter ritoriaal gebied te bevinden. Dit is naar men meldt het zesde in cident van deze aard tussen Britse trawlers en Noorse pa trouillevaartuigen. Boven Sjanghai is de lucht roodgekleurd. Nationalisten hebben de haven installaties opgeblazen. Boven Sjanghai is de lucht thans roodgekleurd van het ka nonvuur en de brandende huizen aan beide zijden van de Wangpoe. Duizenden vluchtelingen zwerven door de straten. De nationalistische troepen heb ben de kostbare haveninstallaties aan de oostelijke oever van de Wangpoe opgeblazen en de rivier vaartuigen vernield. Britse en Amerikaanse vloot; commandanten in de Jangtse zijn gisteravond in conferentie bijeen gekomen. Nantsjang, de stad waar in 1927 het eerste gevecht werd ge leverd is thans door de commu nisten veroverd. TOEN DE GROTE VIER BEGONNEN. - West-Duitse grondewt afgekondigd. Op hetzelfde moment, dat de Grote Vier in Parijs begonnen te confereren is in de constituerende vergadering van Bonn de West- Duitse grondwet voor de federale republiek afgekondigd. Er was ook orgelmuziek te be luisteren op deze bijeenkomst. Een kwartet werd echter van het programma geschrapt, toen bleek, dat dit ten dele bestond uit een variatie op een melodie welke la ter het Duitse volkslied „Deutsch- land über alles" zou worden. De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, 1-rankrjjk, de Sowjet-UnJe en de Verenigde Staten zijn gisteren te Parijs hun besprekingen over Duitsland begonnen met een geheime conferen tie van twee en een half uur in liet zwaar bewaakte Palais Rose. De ministers, die weer voor de eerste maal bijeenkwamen sinds de mislukte conferentie te Londen In December 1947, zullen van daag opnieuw confereren. Een Franse gedelegeerde verklaarde na afloop van de vergade ring, dat de vier ministers het „zonder te veei moeite" eens ge worden waren over de door Schuman voorgestelde agenda, die de drie Westelijke ministers van te voren hadden vastgesteld. De agenda omvat de volgende verliet, vroeg een verslaggever vier punten: hem: „Ging het goed?", waarop 1. De politieke en economische Bevin repliceerde: „Ik maak het kwesties, die geheel Duitsland be- erg goed". treffen. 2. Berlijn en het munt- Er is besloten, dat na elke É>le- probleem. 3. Het vredesverdrag naire zitting mededelingen aan de met Duitsland en 4. Het vredes- pers zullen worden verstrekt, verdrag met Oostenrijk. 1 Naar A.F.P. meldt, is Spaak de Wysjinsky stelde daarop een Belgische minister van Buiten- andere agenda voor: I landse Zaken, te Parijs aange- 1. Viermogendhedenbeheer over j komen. Zijn aanwezigheid aldaar Duitsland; 2. economische eenheid kan in verband worden gebracht van Duitsland met inbegrip van1 met de wens van de Beneluxlan- de voorwaarden voor verwezen- den om op de hoogte te blijven lijking hiervan; 3. voorbereiding van het verloop der besprekingen Nederland verwacht oogstopbrengst van 100 De vrees voor ernstige verliezen tengevolge van droogte in West- Europa, welke is verminderd, doch niet beëindigd door de re genval van de laatste dagen, vindt weerklank in berichten uit alle delen van de wereld. Doch hoewel de boeren in Engeland en Frankrijk om meer regen roepen en Belgische deskundigen de hoop op een vroege tarwe-oogst heb ben opgegeven, hebben zware re gens de oogst in Canada, Austra lië en de Var. Staten definitief gered. In West-Duitsland heeft de recordregenval van de laatste 10 dagen de oogstvooruitzichten aanzienlijk gunstiger gemaakt. In West-Europa is alleen Nederland nauwelijks getroffen door de droogte. In Frankrijk en Italië worden kleinere oogsten ver wacht. In Nederland, dat niet is ge troffen door de droogte, wordt 'n oogstopbrengst van bijna 100 verwacht. van een Duits vredesverdrag en 4. de Duitse muntkwestie met in begrip van de Berlynse. Acheson, gesteund door Bevin maakte bezwaar tegen het plaat sen van het viermogendhedenbe heer ais eerste punt op de agenda. Hij zeide, dat het onmogelijk is het beheer van Duitsland te be spreken alvorens men wist, wat men beheren zal. Wysjinsky stemde daarop In met de door Schuman voorgestel- j de agenda, doch hij behield zich het recht voor de muntkwestie van geheel Duitsland te bespre ken. KLEINE SCHERMUTSELING. Een kleine schermutseling, zij1 het ook een goed gehumeurde, deed zich voor, toen Wysjinsky het vanzelfsprekend zeide te ach ten, dat ieder van de partijen er naar streefde overeenkomst op elk punt van de agenda met in begrip van de Duitse kwestie te bereiken. „Dat hangt voor een groot deel van u af", zeide Bevin, waarop Wysjinsky antwoordde: „In een bijeenkomst van vier mogendhe den hangt drie maal zo veel af van drie partijen als van één". Toen Bevin het Palais Rose van de ministers. Een Russische woordvoerder, die namens Wysjinsky sprak, zei, QUEUILLE PROBEERT zijn regering te redden. Woensdag vertrouwenskwestie. De Franse premier Queuille zoekt een aanvaardbaar compro mis om zijn regering te redden, die nu in gevaar is gekomen nu de financiële commissie Petsche's plan, om de benzine bonloos, doch Oplichter gearresteerd te Zierikzee. Woensdag j.l. werd de veer man te Zierikzee opgebeld z.g. door iemand uit Wissekerke, met de boodschap, of hij de daarop volgend, dag een pakjeBerlijnse politie, Indien de lipssloten mee wou brengen, orde zou worden verstoord, naar Colijnsplaat, waarvan hij: Het station Tiergarten dan het verschuldigde- bedrag j had reeds van het begin af i maar bij vooruitbetaling moest een der hoofddoelen van de voldoen. Inderdaad werd die stakers gevormd. In de na middag werd het gebouw, dat door een cordon van politie dat het argument van de Wester- tegen sterk verhoogde prijs te se delegaties tegen het Sowjet- verkopen, heeft verworpen, voorstel om het vierledig beheer Men verwacht, dat het debat van Duitsland het eerst te behan- een langdurige geschiedenis zal delen, niet goed gefundeerd was. worden en zelfs vannacht nog wel Hy meende, dat de valutakwestie zal voortduren. Woensdag zal de ten nauwste verbonden was met regering dan waarschijnlijk de de eenheid van Duitsland. vertrouwenskwestie stellen. Berlijnse „spoorwegslag" duurt voort. Leek het of gisterochtend de „spoorwegslag" te Ber lijn tot rast was gekomen, gisteravond kwam het tot een ernstige vechtparty in het station Tiergarten, waarby vele gewonden vie len. Een verzoek van het gemeentebestuur van West- Berlijn aan de drie Weste lijke commandanten toe te staan, dat stations van de Westelyke sectoren door de West-Berlynse politie wor den overgenomen, van de Sowjetpolitio werd afgewe zen met de troost, dat er onmiddellijk toestemming zou worden verleend voor interventie door de West- ,/t Zand" stond in het middelpunt. 't Zand heeft gistermiddag in de zitting van de gemeenteraad van Middelburg In het middelpunt van de belangstelling gestaan. In de eerste plaats werd een ver zoek van de Ver. voor Volkson derwijs om een gemeentelijke openbare kleuterschool aan 't Zand te stichten afgewezen. Daarna werd na langdurige dis cussie besloten de in dezelfde wijk gelegen buitenplaats „Tooren- vliedt" aan te kopen. Het verzoek van de Ver. Volks onderwijs meenden B. en W. te moeten afwijzen op verschillende gronden, doch de beide P. v. d. A.- wethouders gingen hiermee niet accoord. Er ontbrandde een dis cussie, die aan de oude school strijd deed herinneren. Daar de P. v. d. A.-fractie twee leden in de vergadering miste en de heer B. A. Hesseünk (V.V.D.) uit fi- nanciëel oogpunt zijn stem niet voor een dergelijke kleuterschool wilde geven, werd het verzoek afgewezen met 9 tegen 7 stem men (de leden der P. v. d. A.). Ir. M. de Vink (Arb.), vond, dat er op 't Zand grote behoefte be staat aan een openbare kleuter school. Spr. was ervan overtuigd, dat 't Zand weinig kapitaalkrach tige personen huisvest, die een particuliere openbare school zou den kunnen steunen. De heer de Vink wilde de kleuterschool huis- Zijn secretaris gearresteerd. Mr W. A. J. Visser heeft ont- dag een pakje bezorgd, waar- heffing uit zjjn functie gevraagd voor f 54,50 werd betaald. Bij als burgemeester van 's-Graven- onderzoek bleek dit -chter i.p.v. uit de Westelijke sector was afge- hage. Naar het A.N.P. verneemt, lipssloten een straatsteen te be-j zet, belegerd door een menigte vindt deze ontslagaanvrage zyn i vatten. Diezelfde avond werd j van drieduizend stakers en sym- oorzaak in moeilijkheden, waarin nog de bewuste oplichter gear-1 pathiserenden. de heer Visser persoonlijk is ko-1 resteerd, die echter, alvorens hij Om half tien in de avond begon men te verkeren en die geen ver- verhoord kon worden, eerst zijn de menigte door het cordon heen band met zijn ambtsvervulling roes moest uitslapen. te breken en toen tenslotte de houden. Als oorzaak van bedoelde Bij fouillering werd een valse j eerste honderdtallen stakers er in moeilijkheden schijnt te moeten' pas op hem gevonden. Hij bleek' geslaagd waren het gebouw bin- worden gezien het beschikken voorts door negen verschillende nen te dringen, werd de grote over meer deviezen dan op nor- politie-autoriteiten gezocht te stationshal het toneel van een male wijze voor reizen naar het worden wegens oplichting en bitter gevecht, buitenland kunnen worden ver- diefstal. Stakers en spoorwegpolitieman- kregen. Wegens een acute storingHet ontvangen geld was vol- nen rolden met elkander over de gens zijn verklaringen in het stenen vloer en vuur- en slagwa- bezit van een mededader, lie tevens nog twee andere derge lijke pakjes bij zich had. De verdachte is overgebracht naar Middelburg. TERAARDEBESTELLING WIJLEN MIN. FORRESTAL. Het stoffelijk overschot van mi nister Forrestal zal ter aarde worden besteld in het Amerikaan se Nationale Kerkhof te Arling ton, waar Amerika's oorlogsdoden rusten. De begrafenis zal waar schijnlijk morgen met volledige militaire eer plaats vinden. Het graf van Forrestal komt naast dat van zijn voorganger als minis ter van Marine, Frank Knox. De weduwe van wijlen minister Forrestal is heden met het vlieg tuig, dat minister Acheson naar Parijs heeft vervoerd, uit de Franse hoofdstad te Washington teruggekeerd. VERDACHTE IN KRANKZINNIGENGESTICHT GESTORVEN. De van moord op de Nederland se danseres K. te Ascona in Zwit serland gearresteerde Nederlan der H. J. K. is, zo meldt men uit Bern, in een krankzinnigenge- sticht, waarheen hij was gebracht, tengevolge van uitputting gestor- In het zenuwgestel Is mr Visser ln een zenuwinrichting opgeno men. Na de ontslagaanvrage van Mr W. A. J. Visser treedt als waarnemend burgemeester van de residentie op wethouder Ir L. J. M. Feber. Naar verluidt is de secretaris van burgemeester Visser van Den Haag, drs W. Bos, door de justitie gearresteerd, Drs Bos is referendaris ter gemeente secretarie en was daar uitslui tend werkzaam voor de burge meester. Hij was reeds enige tijd afwezig zonder enig bericht on zonder dat zijn verblijfplaats bekend was. Gouverneur van Oost Vlaan deren bezocht Walcheren. Gisteren heeft de Gouverneur van Oost Vlaanderen, de heer M. van den Boogaerdt, vergezeld van een viertal leden van de Besten dige Deputatie in deze provincie, een bezoek gebracht aan de Com missaris der Koningin in de Pro vincie Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, die het gezelschap over het eiland heeft rondgeleid. Ook de griffier van het Oost- Vlaamse college was aanwezig. Allereerst werden de Belgische heren ontvangen ten huize van de penen vlogen her en der. Ook werd er met stenen geworpen en een aantal door paniek aange grepen politiemannen begon in het wilde weg op de opdringende menigte te schieten. Terwijl het gevecht in het ge bouw gaande was, kreeg de Wes telijke politie buiten het station versterking. Zij drong toen door zijingangen het gebouw binnen en zuiverde onder hantering van de gummiknuppel, de stationshal van stakers zowel als spoorwegpolitie. De leider van de Britse dienst voor openbare veiligheid, kolonel Stewart, overreedde de spoorweg politie het station te verlaten en stelde het gebouw onder bewa king van de Westerse politie. De spoorwegpolitiemannen, van wie sommige gewond waren, vertrok ken langs de spoorlijn naar de Sowjetsector. Volgens de Westerse politie be gonnen de ongeregeldheden toen stakingsbrekers in gezelschap van spoorwegpolitie en Russische soldaten het station binnengingen. Een der spoorwegpolitiemannen, aldus de mededeling, loste van de spoorbaan af zes schoten op de aanvallers, waarbij hU een zes tienjarige jongen ln het hoofd raakte. Volgens de Duitse radio van de Amerikaanse sector zijn bij de on geregeldheden 72 personen ge wond, van wie er twaalf zouden zijn getroffen door schoten van de spoorwegpolitie. Verder wordt uit Amerikaanse bron gemeld, dat de Sowjetauto- riteiten de Spoorwegdirectie bevel vesten in de woningen, waar thans de openbare school is on dergebracht. Wethouder J. W. Kögeler was van mening, dat het particulier initiatief zeker in staat zou zijn een school te stich ten, temeer daar het ook mogelijk was met een bijzondere kleuter school. De stichtingskosten voor een nieuwe school, die dan door de gemeente geheel zouden moe ten worden gedragen, schatte spr. op f 80.per leerling. Eén en an der zou financiële consequenties met zich meebrengen, die niet te verantwoorden waren i.v.m. de financiële toestand van de ge meente. Wethouder A. J. Beren pas zei, dat er 51 kinderen zijn, die, indien tot stichting wordt overgegaan, de school zullen gaan bezoeken en 90 voor het volgend jaar. In de jaren 1937*38 zijn de gemeentelijke kleuterscholen af geschaft wegens bezuiniging en spr. wilde dit verkeerde besluit thans goed maken. De rechtse fracties zo deelde de heer G. H. Luyendijk (C.H.) mee, stonden volkomen achter de meerderheid van B. en W. Nadat wethouder Berenpas de rechtse fracties had verweten, dat zij geen loyaal standpunt innamen, zoals de P. v. d. A. dit steeds heeft ge daan, als het ging om de subsidi ering van bijz. scholen, werd ge stemd. „Toorenvliedt". Bij de behandeling van het voor stel tot aankoop van „Tooren vliedt" en de toekomstige bestem ming van deze buitenplaats bleek de heer M. Wattel (A.R.) be zwaar te hebben tegen de bestem ming van het terrein als park, aangezien dat grote onderhouds kosten met zich meebrengt. Twee man zouden hier een dagtaak hebben. De lasten, die dr gemeen te jaarlijks moet gaan dragen, worden minstens f 8500.het geen hij, gezien de financiële toe stand van de gemeente, niet ver antwoord achtte. Bovendien vond de heer Wattel het stuk grond 'te klein voor een behoorlijk park. Spr. wilde de parkaanleg laten vervallen en deed de suggestie om het terrein met fruitbomen te be planten, waardoor een opbrengst zou worden verkregen. Tenslotte stelde de heer Wattel voor, het punt van bestemming aan te houden, waardoor de raadsleden zich nader konden be raden. De heer P. Meliefste (A.R.) was geschrokken van de financiële consequenties. Het be drag van f 3500.per ha. voor de aankoop, leek hem rijkelijk hoog. Ir. M. de Vink (Arb.) bleek ook geen voorstander van de door B. en W. voorgestelde bestemming. Hij wilde van de buitenplaats een gebied maken voor ontspannings ven. Gedurende de week tussen de moord en zijn arrestatie had doeleinden. Spr. zag hier gaarne hy geen voedsel tot zich genomen, een theetuin met speeltuin en ev. tennisbanen in exploitatie door een particulier. Ook hy wilde zich liever over de bestemming nog eens beraden. Mr P. van Empel (C.H.) stelde zich als eerste vol komen achter het voorstel van B. en W., waarna de heer Hesselink een combinatie mogeiyk achtte van hetgeen B. en W. voorstelden en hot door de heer de Vink voor gestelde. Nadat nog vragen waren gesteld door de heer I. van Loo, L. J. Breel en mevr. de Vlieger wees de heer Luyendyk er op, dat de raad zal moeton besluiten, daar uitstel de ethouder van on derwijs in moeilijkheden zou brengen. B. en IV. antwoordden. De burgemeester wees er in zijn antwoord op, dat alle moge lijkheden grondig waren bekeken. Er zal op het terrein een groot grasveld komen, waar men grote gezelschappen kan ontvangen en muziekuitvoeringen e.d. kan ge ven. Spr. deelde mede, dat de Stichting Nieuw Walcheren cm bedrag van f 10.000 zal schenken (voor de aanplant. Spr. drong erop aan, dat de raad het voorstel zou aannemen. Wethouder Kögeler wees er op zijn beurt op, dat wanneer de ge meente „Toorenvliedt" niet zou aankopen, het gebouw zou worden gesloopt. Sir. vond het onder brengen van de C.B.T.B. Land- bouwwinterscliool de momenteel enige aeeeptabele bestemming. De beslissing dringt, aldus de heer Kögeler, danr direct na liet be sluit met het herstel van het hoofdgebouw wordt begonnen, omdat de C.B.T.B. met 1 October de school wil openen. De concierge van de school zal niet in het hoofdgebouw wonen, zo werd nog medegedeeld, doch in de tuinmanswoning. Met de D.U. W. zal overleg gepleegd worden over het uitdiepen van de vijver, terwyi nog werd gezegd, dat de ingang van het park aan de Kou- dekerkseweg zal blijven. Ten slotte Irieek bij de stemming, dat alle raadsleden voor het voorstel van B. en W. waren, behalve de heer Wattel, die tegen het aan leggen van een park stemde. By de rondvraag deelde de lieer L. J. van 't Westenile mede, dat binnenkort de Singels zullen kun nen worden bestraat, daar de straatstenen binnen niet al te lange tijd zullen aankomen. Op de overige agendapunten, alsmede op de rondvraag hopen we morgen terug te komen. Kreeg Nijmegen toch geen extra bouwvolume? De heer G. H. Luyendijk heeft gistermiddag in de Middelburgse gemeenteraad gevraagd hoe het kwam, dat, zoals werd gepubli ceerd, Nijmegen wel extra bouw volume kreeg en Middelburg niet. De burgemeester Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg ant woordde hierop, dat hij eind vo rige week persoonlijk op het de partement had gevraagd, of de de berichten over Nijmegen juist waren. De ambtenaren van het depar tement van wederopbouw en volkshuisvesting hebben daarop medegedeeld, dat de berichten over extra bouwvolume voor Njj- megens binnenstad volkomen uit de lucht zijn gegrepen. Men zou nog steeds bezig zijn deze materie te bestuderen. ITALIAANSE BOEREN ARBEIDERS STAKEN. Er staken thans in Noord- en Zuid-Itaiië in totaal ongeveer 1.000.000 boeren-arbeiders. In het in Zuid-Oost-Italië gelegen Apulie zün alle landbouw-werkzaamhe- den gestaakt. PRINSES MARGARET NAAR PAKIJS. Prinses Margaret, die vier we ken in Italië heeft vertoefd, is heden per auto naar het aan het Lago Maggiore gelegen Stresaj vertrokken. Prinses Margaret zal1 van Stresa uit, via Zwitseland, i naar Fr.nkryk vertrekken. Zy wordt Vrydag a.s. te Parijs ver wacht. gegeven hebben voor hedenavond de controle over alle stations en spoorweginstallaties van Berlyn in handen te nemen. Het station Tegel in de Franse sector, dat in de namiddag door de spoorwegpolitie onder controle was genomen, werd 's avonds weer door de stakers bezet. De stakingbrekers, die na het ver trek van de spoorwegpolitie in het Na de grenscorrecties zyn de wilde zwijnen Duits gebleven. Ze ondernemen echter geregeld roof tochten op Nederlands gebied. Te Ottersum werd een heel aardap pelveld omgewoeld. ■- Ook in Wa- geningen werd een terrein omge woeld, nu echter door de Ryks- dienst voor Oudheidkundig onder zoek, die daar een grafveld bloot legde uit de negende eeuw. De douane in het grensgebied Buurse naby Enschedé heeft gisteren een goede vangst gedaan, toen men twee personen aanhield, die ille gaal de grens trachtten over te steken. Eén van hen bleek een 39-jarige, door het Leeuwarder station waren verschenen werdén j Hof bij verstek, ter dood veroor- er door de stakers na een korte chtparty uitgezet. Bouw van boerderijen in de Noord Oost Polder gegund. Naar wy vernemen is gisteren de bouw aanbesteed van de 25 boerderyen voor de 12 ha. bedrij ven in de N.O.-Polder, die aan de Walcherse boeren zijn toege wezen. Onmiddellijk heeft de gunning plaats gehad, zodat zeer binnenkort met de bouw een be gin zal worden gemaakt. Dit verblijdende bericht komt nog betrekkelijk onverwacht, om dat de heer A. G. Lindenbergh, hoofdopzichter bij de Domeinen, Donderdag j.l. tijdens de excursie mededeelde, dat de inschrijvingen binnenkwamen en dat het de grote vraag was, of het ministerie van financiën accoord zou gaan met de prijs voor de bouw. Deze is biykbaar van die aard geweest, dat onmiddeliyk het fiat kon wor den verleend. Handhaving doodstraf Kotalla gevraagd. De procureur-fiscaal bij de o B«z. Raad van Cassatie deelde Commissaris der Koningin. Ir. H~ gistermorgen aan. de Raad zijn de Lussanet de la Sablonière, het zegt lid van bet Stembureau, conclusie mede in de zaak tegen hoofd vani de Abdyrestauratie, Gistermorgen werd door Ged. deze restauratie uiteengezet V°en ®'a'en van Zeeland onder voor- „Valsheid in geschrifte" de bewaker van het Amersfoort, Kotalla. De proc.-fisc. zag geen aanlei- het gezelschap ding de door het Bijzonder Ge- rondgeleid. door de Abdy rechtshof opgelegde straf te ver-1 minderen. Uitspraak 27 Juni a.s. zitterschap van de Commissaris ilcr Koningin, Jhr Mr A. F. C. Vervolgens werd het Stadhuisde Casembroot, het beroep bc- vervoigens wera net stacmuis handeld van het ii(1 van hct OOK SUBSIDIE VOOR STOMEN VAN ZAND- AARDAPPELEN. De stichting voor de Land bouw maakt bekend, dat thans ook voor het stomen van zand- aardappelen een subsidie zal worden verstrekt van een gulden per honderd kilogram. Deze re geling geldt tot 20 Juni. Ook het subsidie voor klei-aardappelen bezichtigd, waarbij de gasten wer- den ontvangen door het college moureau van B. en W. van Middelburg en waarby de heren Matthijssen en vafi Beveren, resp. directeur van gemeentewerken en architect van de Stadhuisrestauratie explicatie verstrekten. van te Zuiddorpe, de heer R. A. D'Hert, die het niet eens was met de geldigverkla ring van de K.V.P.-candidaten- lijst voor de gemeenteraad in die plaats. Door één der K.V.P.-leddn te Hiernawerd een bezoek ge- Zuiddorpe was n.l. op 10 Mei bracht aan de Nieuwe Kerk en de de candidatenlijst voor de ge- Koorkerk, na afloop waarvan meenteraad ingeleverd. In plaats naar Vlissingen werd gereden, dat op iedere bewilligingsverkla- waar in het Strandhotel werd ge-1 ring alle namen van hen, die op luncht. Mr B Kolff, burgemeester de candidatenlijst voorkwamen, van Vlissingen, heeft het gezel- waren vermeld, stond op iedere zal tot deze datum worden ver- schap vervolgens zijn gemeenteverklaring slechts één naam en lengd. getoond, speciaal de montagebouw wel van hem, die de verklaring en de Finse school. had getekend. By de inlevering Blijkens de Staatscourant van Van Vlissingen werd naar Veere was zulks geconstateerd en de c'1S ky K.B. Mr W. F. gereden, waar de burgemeester de inleverliar had zonder medeweten Schokkmg, minister van marine 1 gasten ontving en hun in de van de candidaten de lijsten ter •J., benoemd tot minister vanCampveerse Toren een thé aan- secretarie bijgewerkt. Het hoofd marine. j bood. I stembureau vergaderde twee maal achtereen over deze kwes tie en verklaarde de lijst ten slotte geldig. De heer D'Hert was het hier mee niet eens, omdat hy van mening was, dat men de lijsten niet mocht bijwerken zonder medeweten van de candidaten en hij zei dan ook, dat hij be roep aantekende wegens valsheid in geschrifte. UNIEK GEVAL. De Commissaris noemde één en ander een uniek feit, daar men zich niet kon herinneren in Zeeland ooit een dergelijk geval te hebben meegemaakt. De heer D'Hert gaf nogmaals een uit voerige uiteenzetting van zijn afgumenten. Spr. vond het ook vreemd, dat de burgemeester een brief zonder voorkennis van het stembureau had verzonden aan G.S. met een uiteenzetting van het gebeurde. Dit bleek ech ter niet op initiatief van de bur gemeester te zijn, doch door de Commissaris was hierom ver zocht. De burgemeester, de heer M. A. B. Puylaert, verklaarde de stukken eerst in handen te hebben gekregen toen alles reeds in orde was gemaakt. Verder verklaarde hij, dat later nieuwe lysten zyn gemaakt, doch die zijn niet meer ingeleverd. De heer A. Schout vroeg de heer D'Hert of hy geloofde, dat de personen, die op de bewilligings- verklaring voorkwamen allen in de mening verkeerden, dat ze als no. 1 op de officiële candi datenlijst voorkwamen, waarop de heer D'Hert zei, dat ze niet wisten waar ze stonden, hetgeen de burgemeester twijfelachtig voorkwam, naar hij opmerkte. De gemeente-secretaris, die even eens aanwezig was, verklaarde nog, dat de inleveraar er mee te koop heeft gelopen in het dorp, dat de verklaringen ver keerd waren ingeleverd en ter secretane door hem waren by- gewerkt. Het feit doet zich thans voor, ciat in Zuiddorpe naast de K.V.P.-lijst nog twee andere lijs ten zijn ingediend met in totaal juist 8 personen, zodat de ver kiezing voor de raad toch kan doorgaan, indien G.S. het beroep van de heer D'Hert gegrond zou verklaren. Vandaag zal men uitspraak doen. deelde, landwachter te zijn. Op 1 Juni a.s. wordt wederom een vijfde van de beleggingsrekenin gen met een minimum van f 300 vrij gegeven. Een 22-jarige Dordtenaar heeft gisteren met een revolver een aanslag gepleegd op een 18-jarig meisje. Het schot trof haar gelukkig niet en de jon geman, die in dienst is, werd on middellijk gearresteerd. -> Een 80- jarige man uit Tiel is gisteroch tend op een onbewaakte overweg te Tiel door een personentrein ge grepen. De man was op slag dood. Het Byzonder Hof te Amster dam heeft gistermorgen de 55- jarige Kerkmeester uit Bussum tot 14 jaar met aftrek veroor deeld. Kerkmeester was de man, die het apparaat van de N.V. „Arbeidspers" dienstbaar heeft gemaakt voor het Nationaal So cialisme. Guiseppe Monita, die vorige week uit de pro-communis tische party van Nenni is ge stoten heeft gisteravond „een half millioen socialisten opgewekt een nieuwe party te vormen, die zo wel anti-communistisch als tegen de regering is. By ministeriële beschikking kunnen, thans in In donesië verblyvende officieren en onderofficieren van de Kon. Land macht, hun gezin naar Indonesië laten komen als zy twee jaar by- tekenen. Tweehonderd Britse legerofficieren zyn in het Engelse graafschap Surrey op een speciale beveiligde plaats byeengekomen om de Britse defensie te bespre ken. Hoe kwam de burgemeester aan deze schilderijen? Volgens de met Amerikaanse vergunning verschijnende „Der Abend" heeft men in de nala tenschap van de dezer dagen overleden eerste burgemeester van Leipzig, Zeigner, een schil derij van Raphael gevonden, dat deel uitmaakte van de verzame ling van het Stedelijk Museum. Dit doek, waarvan de waarda op 250.000 goudmark wordt ge raamd, was in 1945 verdwenen. Een ander doek, het werk van een Fransman, dat de overgave van Calais voorstelt en dat op 70.000 goudmark wordt geschat, is eveneens in de verzameling van Zeigner weergevonden. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Vlissingen, F. S. Kloosterman te Opperdoes. Geref. Gemeenten. Tweetal te Tholen, J. W. Kersten, cand. te Rotterdam en G. A. Aangeenbrug te Dordrecht. Emeritaat Ds G. van Heiningen. In de gisteren gehouden ver gadering van de classis Goes der Geref. Kerken werd meegedeeld,- dat door Ds G. van Heiningen te Wolfaartsdijk, op medisch advies, tegen 1 October a.s. eervol eme ritaat is aangevraagd. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot Dinsdagavond. Veel bewolking. Veel bewolking met in de mid dag enkele verspreide buien. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1