Massa-immigratie stelt Israël voor sale problemen. kolos- Nieuwe immigranten hebben afkeer van landbouw. Goede klanken bij de Metaalbewerkers DE JUDO: een onvergetelijke gebeurtenis. De steinpelfietstoeM voor Zeeland is uitgestippeld. PL0UVIER heeft DE schoenen. EDNA EARL Ledental groeit; Bondsarbeid droeg vrucht. Devaluatie parlementaire stelsel. Als nu de deelnemers maar komen willen. Maandag 23 Mei 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Tel Aviv, Mei 1949. In het overvolle parlementsgebouw aan de Lord Samuel Espla- nada geeft minister-president David Ben-Goerion een overzicht van de uiterst zorgelijke toestand waarin het land door de massale immigratie verkeert en welke onvermijdelijke maatregelen genomen moeten worden om er verbetering in te brengen. En terwijl de parlementsleden met aandacht naar zijn woorden luLteren eisen voor het gebouw invaliden arbeid en hulsvesting en rijden driehon derd nieuwe immigranten door de straten met vrachtauto's, waar op aan alle kanten geschilderd staat: Wij willen werken. Zesduizend van de hon derd en tachtig duizend im migranten hebben werk ge vonden in de landbouw. Er zijn echter zeker vijf c» veertig duizend man nodig om 't tekort aan landbouw producten op te heffen. Schaarste aan onderdak en materiaal verhinderen de ontwikkeling van de land- bouw. Arrestant sprong uit de trein. Vorige week is een arrestant, een berucht inbreker, die van Assen, waar hij voor de rechter van instructie was verschenen, naar Leeuwarden was overge bracht, bij Hardergarijp uit de trein gesprongen. Zijn begeleider, een wacht meester der rijkspolitie sprong hem onmiddellijk na en schoot na te hebben gewaarschuwd, op de vluchteling. De man werd naar het ziekenhuis te Leeuwar den overgebracht. worden. Het gevolg is werkloos heid en schaarste en stijging van de prijzen. Een ingrijpend bezuinigingsprogramma is thans ingevoerd. Levensmiddelen en Gehuwde onderwijzeressen komen terug. Tijdens de gehouden algeme- kleren worden sterk gerantsoe- ne vergadering van de vereniging neerd. De import van luxe van onderwijzers en onderwijzer- wordt gestaakt. En de prijzen j £e mspectie Emmen, worden verlaagd. Het leven in deelde de heer A. Lens, mspec- Israël zal binnenkort veel over- ven het L.O. mede, dat het eenkomst vertonen met dat in Sebrek aan leerkrachten de laat- Nederland in de jaren vlak na de inspectie Emmen de oorlog. En er is weinig kans gnomen d'oordat er op een ipoedige verlichting. Het P1™' 30 gehuwde onderwijzeres- einde van de immigratie is nog sen weer by het onderwys zyn niet in zicht. In Roemenië wach- §pg welk aantal m geen an ten 250.000 joden. In HongRong ere mspectie zo hoog is. 120.000, in Polen en Tsjecho- j Slowakije 130.000, in Noord- Afrika 500.000, in Iran en Tur kije 150.000. Plus nog onbeken de aantallen in andere landen. Maar de schepen varen. De Repatriëring Japanse krijgs gevangenen. In een door de Russische radio kranten hebben een speciale communiqué meldt rubriek waarin ze vermelden ^p^sburea" "Tass dat m hoeveel nieuwe immigranten de b P1949 d V>mse Mg^gevan" i vorige dag zijn aangekomen. Zij I tj I? komen echter allesbehalve in gene? dle n°8 °P Russische een dorado. Ener is geen grondgebied bevinden, in totaal Alle kampen voor nieuwe immigranten overvol en in een koortsachtig tempo worden tenten en houten huisjes opgericht om de enorme stroom mensen onderdak te verlenen. weg terug Het verkrijgen van 95-00,° man, gerepatrieerd zullen een uitrefsvisum is in Israël n.l. :w°rden' met uitzondering van bijna even moeilijk als in som- een groep personen omtrent wie mige landen achter het IJzeren gang 13 m Gordiin! verband met door hen bedreven ALFRED VAN SPRANG, j °or°gsmisdaden. (Nadruk verboden) De situatie baart grote zorg. In de eerste vier maanden van dit jaar zyn meer dan 100.000 mensen het land binnengeko men. Het is een unieke bevol kingsaanwas. Men verwacht, dat de bevolking van Israël in 1949 met een derde zal toene men. Dat wil zeggen, dat als den in afwachting van hun op name in de maatschappij, is het al overvol en duizenden hebben er niets anders dan een bed in een legertent. De atmosfeer is er even deprimerend als in elk kamp. Soms heersen er hemel schreiende toestanden op sexu- eel gebied. Vele van de nieuwe Nederland in eenzelfde tempo immigranten leven al tien jaar zou groeien, er dit jaar bijna in een of ander kamp (concen- 3.000.000 mensen meer zouden tratiekamp'en, interneringskam- zijn. Het ligt voor de hand, dat j pen, vluchtelingenkampen en een dergelijke invasie voor een DP-kampen). Zy hebben een staat in opbouw, nauwelijks be- typische kampmentaliteit. Wer- komen van een oorlog en nog ken zijn ze niet meer gewend m6t een leger onder de wape- en ze beschouwen het als een nen, dat onverantwoordelijk normale zaak, dat ze alles krij- grote offers van de gemeen schap eist, 'n uiterst zware be proeving betekent. En dagelijks stromen meer mensen binnen. Met schepen en in speciale vliegtuigen. Uit Canada en Af- ganistan, uit Bulgarije, Zuid- Amerika, Duitsland, Polen en Turkije kortom, overal van daan. Een bonte collectie men sen. Er zijn jonge arbeiders bij en ouden van dagen en chro nische zieken (2000 tuberculose patiënten zijn onderweg), kun dige doktoren, zwakzinnigen, ex perts op allerlei gebied, oorlogs invaliden, mensen, die de han- moet nog enorm veel werk wor den verricht voordat de stad en het park klaar zijn om de feest gangers te ontvangen. Bovendien hebben alle zesduizend medewer kers hun handen vol aan de voor studie, wan ze zyn nog niet ge reed. Tenslotte zullen de honderd duizend bezoekers elk afzonderlijk gen wat ze nodig hebben. Het is een probleem op zichzelf, deze mensen weer in de maatschap pij te brengen. PRIKKELDRAAD-COMPLEX. De bestaansmogelijkheid van het land ligt in de landbouw. Het onontgonnen land moet tot ontwikkeling gebracht worden. Dan kunnen 4.000.000 mensen in Israël leven. Het streven is dan ook om zoveel mogelijk im migranten naar het platteland te brengen en hen om te vor men tot boeren. De nieuwe im- migranten zelf voelen er echter den uit de mouwen willen ste- over het algemeen weinig voor. ken, scharrelaars en beroeps-Het is_ begrijpelijk. Ze hebben misdadigers, negers die niet maar één verlagen: in de stad kunnen lezen en schrijven en 1 wonen. Maar de steden kunnen Chinezen. Er is en er kan ook Len niet opnemen en bovendien geen selectie zijn. Er is maar 's er weinig werk. Ze schrikken eén voorwaarde om te kunnen echter terug voor 't weer moe immigreren: jood zijn. De rest ten leven in een grote gemeen- speelt geen rol. i schap (zoals de landbouw thans TENTEN, i nog voor een groot deel bedre- TI ven wordt). Eten in een ge- Het land kan de vloed met j meenschappelyke eetzaal, wo- aa£' nen in kleine kamertjes naast De regering weet dat, maar eikaar nooit eens helemaal vrij er is geen andere oplossing. Het te ku'nnen zijn En t he£ dZ ,-:r e;3uren Vu Vl vooral tegen de borst stuit is rfl v.lt ISr„aeIM^T ÏÏÏ521- lhet yele prikkeldraad om elke Op het ogenblik is er gelegen- nederzetting. Ik heb inderdaad heid voor. Men weet riiet welke in „pen grenzen over een jaar gesloten keidraad gezien als in Israël" striid de lof van die grote dag ba" zullen zijn of welke andere j a* moeilijkheden zullen ontstaan. te vertellen> dft dat prikkel. Bovendien houdt men nog draad er niet is om hen bin- steeds rekening met een nieuw nen te houd d militair conflict Hoe meer men- ren te weren. Het gezicht van sen men dan kan mobiliseren L, (Van onze Utrechtse correspondent.) Als laatste van de Christelijke vakorganisaties, die vorige week haar algemene vergadering hiel den, heeft de Christelijke Metaal- bewerkersbond Donderdag en Vrijdag in Zeist zijn leden bijeen geroepen. Voorheen was Apel doorn altijd de plaats van samen komst. Maar daar Is men letter lijk uitgegroeid. Geen zaal is er groot genoeg om de groeiende bond te ontvangen. Zodat men deze keer bjj elkaar was In „de parel van het Sticht". Voor een talrijk gehoor sprak voorzitter H. Peters zijn ope ningsrede uit, waarin hij in vogel vlucht enkele vraagstukken over zag. Niet zonder vreugde ver meldde hij het ledencyfer, dat juist de 18.000 heeft overschre den. In twee jaar tijds boekte de bond een ledenwinst van 44 pro cent. Wanneer men weet dat het Christelijk Nationaal Vakverbond nu 150.000 leden telt, dan blijkt daaruit dat de metaalbewerkers daarvan het twaalfde deel uit maken. De heer Peters herinnerde er aan, dat de collectieve arbeids overeenkomst twee jaar geleden aangekondigd, een belangrijke stap vooruit betekende. Daarmede is natuurlijk niet gezegd, dat alle metaalbewerkers aan hun trek gekomen zijn. Moeilijkheden wa ren en zijn er met het college van Rijksloonregelaars ten aanzien van de verhoging der uurverdien- sten-plafonds. De vakraad stelt pogingen in het werk om alge meen enige verruiming van de uurverdiensten te krijgen. Spanning in heel Nederland. (Van onze Utrechtse correspondent.) Wie momenteel de Gelderse hoofdstad binnenkomt, behoeft maar enkele stappen te doen om herinnerd te worden aan hetgeen op 6 Juni in Arnhem gebeuren gaat. Reeds prijkt de Zypendaalse poort met het embleem der N.C.R.V. Reeds treft men in het park Sonsbeek allerlei houten stellages en vele lange banken aan. Reeds worden duizenden lampjes aangebracht voor de illuminatie. Doch in dit alles manifesteert zich maar zeer gebrekkig wat straks komt. In de weken die liggen tussen men pas op 6 Juni kunnen horen, vandaag en Tweede Pinksterdag i Want de ledenwinst wordt bij wy- moat """1 ze van geschenk op de Jubo aan geboden aan het bestuur der N.C. R.V. De heer Pereboom heeft ons echter verzekerd, dat het resul taat van de jubileumactie (voor nieuwe leden) geweldig is. Men mag hopen, dat de N.C.R.V. om die reden voor altijd de herinne- hun voorbereidingen treffen, ring aan de Jubo -zal bewaren. Wanneer men hierbij ook rekent Gelijk alle bezoekers dat staat wat aan nevenwerkzaamheden nu reeds vast in de Jubo een verricht moet worden (admini- onvergetelijke gebeurtenis zullen stratie, vervoer, verkoop van zien. levensmiddelen) en hoeveel perso-Naar de gegevens van de heer nen daarmede in de weer zijn, dan Pereboom te oordelen, ontvangt is het niet te boud gesproken, als het propagandabureau van de we zeggen dat men overal in het N.C.R.V. al dagelijks bewijzen land in spanning verkeert voor de van enthousiasme. Wanneer men Jubo. I zich van tevoren reeds verkneu- Wij hebben op de plek waar kelt: hoe zal dan het gebeuren straks het festijn wordt gevierd, zelf zijn! de heer D. Pereboom gesproken. Uit de mededelingen van deze or ganisator der Jubo is ons wel ge bleken, dat de N.C.R.V. er zelf ook veel van verwacht. „Daar wordt iets groots verricht". Ik verwacht de Tweede Pink sterdag 's morgens om zes uur al mensen op het terrein; zei de heer Pereboom. Als het nu maar niet gaat re genen, denken velen. Inderdaad, raad en programmaraad prof. mr P. S. Gerbrandy en mr H. Bijle- veld. Van deze personen hopen er verschillenden het woord te voe ren. ZONDER REPETITIE. Wij spraken ook de heer D Verèl regisseur an „Groter dan Koningen", het spel dat 's mid dags wordt opgevoerd. Er zullen des daags niet veel minuten zijn, waarop de heer Verèl niet aan het spel denkt. Wie weet droomt hij er 's nachts ook van. Want dat spel is een „gok". Voor de op voering ervan zijn allerlei mensen en beesten nodig, van leden der jongelingsverenigingen af tot de kamelen en lama's van circus Strassburger toe. Welnu al deze schepselen moeten afzonderlijk hun taken instuderen. Een gene rale repetitie is er niet. Theore tisch geredeneerd (dus wanneer alle mensen vrij konden nemen) zou een repetitie duizenden gul dens kosten. Dan maar zonder repetitie. Doch men begrijpt dat de heer Verèl pas rustig slaapt in de nacht na Tweede Pinksterdag Overigens zijn er genoeg Jubo- gangers, welke ook die nacht geen bed zullen zien. De ploegen uit het „barre Noord" en „zoele Zui den", die voor dag en dauw uit hun haardsteden vertrekken en die met alle geweld het slot van de Jubo (Nederlands grootste vuurwerk) willen meemaken. Deze lieden zullen twee nachten practisch overslaan. Maar dat moet je voor de Jubo over hebben! Het heeft geen zin om de op- 't zou jammer zyn. Maar daardoor somming te herhalen, die we en- laten we ons niet uit Sonsbeek kele weken geleden gaven. Wat slaan. Dan trekken de mensen een heeft de lezer aan een massa ge-1 jas aan en ze zetten hun hoed op, tallen en aan een overvloed van aldus de heer Pereboom, maar bijvoegelijke naamwoorden die om het feest gaat gewoon door. zuinen? De N.C.R.V., die de machtigste christelijke organisa tie in Nederland is, gaat van het standpunt uit, dat een zilveren jubileum maar éénmaal voor komt. Als je het gaat vieren, moet hoe beter. Maar de nieuwe en doende nm'ïen^sfe-Arel3 dan V°*t ije het 8oec* doen- En wanneer dan ot—f boende om hen sterker dan ooit aan het stadsleven te binden. BEZUINIGING. dus tere staat wordt op een zware proef gesteld. Het huisvestingprobleem wordt i met de dag nijpender. Het is op j Maar de regering heeft meer zichzelf een uitkomst geweest, problemen. Het gebrek aan ka- dat men de verlaten Arabische pitaal is er oorzaak van dat al- dorpen weer heeft kunnen be- ierlei plannen om het land tot volken. Het is echter niet ge- ontwikkeling te brengen niet in noeg. De nieuwbouw kan in snel tempo uitgevoerd kunnen geen enkel opzicht aan de vraag - voldoen. De verwachting is dan ook, dat eind 1949 100.000 men- in tenten zullen leven. In" de kampen (waar de nieuwe im migranten ondergebracht wor- na een jaar van voorbereidingen de Jubo eindelijk plaats vindt, be hoeft het geen betoog dat al wat daar te zien is, verbluffend zal zijn. HET ONBEKENDE GETAL. Eén getal zouden we graag noe men: het getal der nieuwe leden van de N.C.R.V. Maar dat zal (Ingez. mededeling, advert.) WIE ER KOMEN. De heer Gerard H. Hoek we hoeven hem niet nader te om schrijven noemde de Jubo een massaal volksfeest. De N.C.R.V. zal tonen dat zij zich tot heel Ne derland richt. Alleen: het ge schiedt op een bepaalde manier. Een van de te zingen liederen is het bekende gezang 93: „Ere zij aan God de Vader". Daarvan zal gans het feest trillen. Sonsbeek wordt vóór alles de plaats van de dankstond Behalve de reeds genoemde honderdduizend bezoekers, zullen talrijke autoriteiten de Jubo bij wonen. De ministers dr W. Drees, prof. dr J. Th. Rutten en mr. W. F. Schokking. De burgemeester van Arnhem, de heer C. G. Mat se; de voorzitters van de radio- FEUILLETON Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 34) a— „Ik geef er niet zo heel veel om, wat zij van mij denken, maar ik ben verlangend om te vermijden hun opmerkingen over mij te horen. Ik ben dus besloten zoveel mogelijk mij buiten hun gezelschap te hou den. Ik zal proberen mijn plicht te doen in alle dingen en ar moede is geen schande. Mijn grootvader was erg arm, maar hij was edel en eerzaam en zo hoffelijk als een edelman. En ik eer zyn dierbare nagedachtenis evenzeer, als wanneer hij in een paleis was gestorven. Ik schaam my niet voor mijn afkomst, want myn vader was even eer zaam en werkzaam als hy arm was en mijn moeder was even lief en goed als zy schoon was." Haar zachte stem beefde niet en er lag geen bitterheid in. Mijnheer Hammond kon haar gelaat niet zien maar haar stem zei haar genoeg. Hij was tevre den en gerustgesteld. „Ik ben blij, dat jij de waar heid zo dapper onder de ogen ziet en niet meer acht slaat op deze kletspraatjes dan nodig is: om in de toekomst je gemoeds-1 rust te verzekeren. Als je enige' moeite hebt om mevrouw Mur-1 ray te overtuigen van de juist heid van je inzichten op dit punt, laat het mij dan weten en ik zal met haar over dit on- derwerp spreken. Goeden nacht! Moge God over je waken en je zegenen!" Toen de wees de feestzaal weer binnentrad, stelde me vrouw Inge haar aan verschei den heren voor, die een intro ductie gevraagd hadden. En of schoon haar hart loodzwaar was en haar wangen pijnlijk gloei den, zo beheerste zij zichzelf en praatte opgewekt met iedereen, tot mevrouw Murray haar zeide' zich klaar te maken om te ver-1 trekken. Verheugd ging Edna naar de vestiaire om haar mantel en] sjaal te halen en nam afscheid1 van de gastvrouw die haar een! compliment maakte over haar lieftallige verschijning, die he denavond zozeer was opgeval len. Edné voelde zich verlicht en betrekkelijk gelukkig, toen het portier van het rijtuig ach ter haar werd gesloten en zy zich alleen bevond met haar wel doenster. „Wel, Edna, ondanks je te genzin om te gaan vanavond, heb je je bewonderenswaardig gedragen en 't scheen, dat je jej ook wel amuseerde," „Ik dank u, mevrouw, dat u alles gedaan heeft, wat in uw macht was, om de avond aan genaam voor mij te maken. Ik geloof, dat uw vriendelijke be geerte om my te doen genieten van de partij, mij nog het meest pleizier heeft gedaan." Dankbaar bracht zij mevrouw Murray's hand aan haar lippen en de laatste merkte niet, dat op dat ogenblik tranen over haar wangen stroomden, terwijl de woorden van het gesprek, dat zij had gehoord, haar nog spottend in de oren klonken: „Mevrouw Murray en zelfs mijnheer Hammond maken het plan om haar aan Gordon Leigh uit te huwelijken. Verbeeld je, ze studeert Hebreeuws met hem! Een pracht historie! Ze deed beter terug te gaan naar haar wastobbe en spinnewiel! Ze zal wel veel Hebreeuws le ren! Haar begerige ogen zijn gericht op Gordon's groot for tuin en mevrouw Murray is dwaas genoeg om te denken, dat hij in de val zal lopen. Zij zal hem zeker met, iets beters moe ten vangen dan Hebreeuws en een paar donkere ogen of zij zal het spel verliezen. Gordon zal haar als een zottin laten staan, want, zoals sie meeste jonge mannen, zal hij haar in het be gin wel attenties bewijzen. Ik ben verbaasd, dat mevrouw het meisje wil ontvangen." Zo was haar eerste kennis making met wat men verstaat onder „de hogere kringen". Zo was haar verwelkoming in het gezelschapsleven. Toen zij 's avonds haar hoofd op het kussen legde, kon zij niet nalaten uit te roepen: „Moge ik bewaard blijven voor zulke aristocraten! Dan verkies ik verre de eeltige, maar uitge strekte handen, de gebruinde ar men, de onontwikkelde geest, maar vriendelijk kloppende har ten van de lieden van nederige geboorte!" HOOFDSTUK X. In de bibliotheek. Toen dominee Hammond Ed na's besluit om niet verder te gaan met de studie van het He breeuws meedeelde aan mijn heer Leigh, vroeg deze geen verklaring en drukte hij geen verbazing uit, maar de predi kant merkte op, dat hij op zijn lip beet en ongeduldig een af druk van de hak van zijn schoen in de steenachtige aarde trapte. Toen mijnheer Leigh ook ver der elke toespeling op haar op zettelijk vermeed was hij er ze ker van, dat het gesprek, dat Edna had gehoord, ook de oren van haar partner moest hebban bereikt en hem vervuld met een bevredigende verklaring van haar veranderd plan. (Wordt vervolgd.) Zeepost Overzeese Gebieds delen. Met de hieronder volgende schepen kan zeepost naar de Overzeese Gebiedsdelen worden verzonden. De datum waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de namen der schepen. Naar Suriname en de Ned. An tillen: 25 Mei s.s. „Cottica" (23 Mei). Naar Indonesië: 3 Juni s.s. „Zuiderkruis" (1 Juni). Staking te Rijssel. De arbeiders in de genationaliseerde gas- en electriciteitsfabrieken te Rijssel hebben met 2077 tegen 278 stem men besloten in staking te gaan voor hogere lonen. Over het volgende punt, de werkclassificatie, zeide de heer Peters: tegen classificatie als zo danig hebben wij geen bezwaar. Doch ook hier geldt, dat wij wil len meespreken over die werk classificatie en de toepassing daarvan. Daarna noemde de voorzitter de gemeenteklasse-indeling, de verhouding stad-platteland. Deze vraagt voortdurend de aandacht. Vyf klassen met loonverschillen van vyftien cent per uur achten we onverantwoord. De christelijke vakbeweging meent, dat drie ge meenteklassen met kleinere loon verschillen alleszins te verant woorden zijn. Tot slot memoreerde voorzitter Peters de verbetering in de be drijfspensioenfondsen. Nu de wet op deze fondsen er is, mag men verwachten, dat binnen afzien bare tijd dit fonds verplicht zal worden voor alle ondernemingen in de kleine metaalnijverheid. Men ziet: al bleven er wensen over, de dankbaarheid voor het geen ten gunste van de metaal bewerkers werd bereikt, hield de boventoon. Het een en ander is voor een deel te danken aan de goede samenwerking met zuster organisaties. Van deze organisa ties waren enkele afgevaardigden (uit de R.K. bond) aanwezig. Ook vakgenoten uit België en Frank rijk woonden de vergadering bij. BESTUURSUITBREIDING. De gebruikelijke bespreking van de handelingen der hoofdbestuur ders (aan de hand van het 250 pagina's tellende verslag!) liep verbluffend snel. Wel twintig af delingen traden met de penning meester, de heer A. Kooy, in dis cussie. Hun vragen werden bon dig beantwoord. Precies zo verliep het met degenen die de degen wensten te kruisen met secretaris J. v. d. Burg. Daardoor geviel het, dat men op de eerste congresdag reeds agendapunten in behande ling nam, die voor de volgende dag waren genoteerd. Als eerste punt kwam de uit breiding van liet bestuur aan de orde. Vrijwel zonder tegenkanting werd een voorstel tot uitbreiding met twee leden aanvaard; in deze plaatsen benoemde de vergade ring de heren W. Femer te Gro ningen en J. J. A. van Stapele te Rotterdam. Aangezien in de vacature H. H. Hordijk de heer M. v. d. Velden te Dordrecht werd gekozen, zag het bestuur dat nu negen leden telt, een drietal nieu welingen echter de groene tafel verschijnen. Voor het gouden jubileum van de bond, dat men in 1951 hoopt te vieren, wees de vergadering een feestcommissie aan. INTERNATIONALE STRIJD. Verscheidene gasten kregen de eerste dag gelegenheid om hun gelukwensen uit te brengen: J. G. v. d. Brink als voorzitter van de Ned. Kath. Metaalbewerkersbond, Jules Coeck namens de Chr. Cen trale der Metaalbewerkers en A. Willame als vertegenwoordiger van de Franse Chr. Metaalbewer kersorganisatie. De vergadering nam met ver heuging kennis van de groei der Christelijke (R.K.) zusterorgani satie in België. Deze heeft meer dan 60.000 leden, waarvan het vijfde deel het laatste jaar toe trad. De C.B.M. en N.K.M.B. heb ben samen 55.000 leden. De lieer Coeck legde er de nadruk op, dat men in het kader van Benelux niet alleen moet werken aan eco nomische eenheid maar evenzeer aan eenheid van levensstandaard voor de arbeiders in beide landen. Nog krachtiger luidde de op wekking van de heer Willame. Hij herinnerde aan de moeilijk heden in Frankrijk waar met Russisch geld de arbeidsbevolking wordt opgezweept. Daartegen kan zich met succes alleen maar ke ren een arbeidersverbond, dat één is in Christus. Tijdens de congresdagen nam men afscheid van de hoofdbe stuurder, de heer H. H. Hordijk, die de bond zeer lang heeft ge diend. Op de afscheidsavond, wel ke men hem aanbood, luisterde de bekende verteller de heer J. B. Oosterwelder het samenzijn met zijn voordrachtkunst op. FORMEEL HUWELIJK. Iedere tijd kent zijn eigen problemen. Zo schijnt het nu meer sn meer voor te komen, dat jonge lui alvast, wat men dan noemt een „formeel huwelijk' sluiten. Men is dan officieel voor de burgerlijke stand gehuwd, maar men voelt en gedraagt zichals ongehuwd. Dit brengt verschillende voor delen, als minder loonbelasting, grotere kansen om, een woning te krijgen, de mogelijkheid ma alvast diverse vergunningen voor de toewijzing van bepaalde bon nen te verkrijgen enz. In R.K. kringen waar de bur gerlijke huwelijkssluiting als van geen betekenis wordt be schouwd, schijnt dit al vrij veel voor te komen. Maar ook in an dere kringen neemt naar ik er gens las, het aantal formele hu welijken steeds toe. Gedienstigheden van de prac- tijk, die ernstige gevaren voor het heilig houden van het huwe lijk met zich brengen. Maar toch ook weer een waar schuwing, om ook van particu liere zijde alles tn het werk te stellen, om aan de roep om woonruimte te voldoen. V' Konden wjj enkele weken ge leden de plannen van de Prov. Zeeuwse Vereniging Voor Vreem delingenverkeer publiceren in ver band met een te organiseren Eilandenfietstocht door Zeeland, thans vernemen wy, dat alles in gereedheid is om de deelnemers in te schryven en van het nodige materiaal te voorzien. Het late uitkomen van de dienstregelingen was oorzaak, dat alles niet reeds op 14 Mei gereed was. Thans is men echter geheel klaar en de folders, die de deelnemer vertellen, wat hij we ten moet om aan de tocht te kun nen deelnemen, liggen klaar om uitgereikt te worden, het Reis boek van Zeeland ligt ook in sta pels gereed en tenslotte de onont beerlijke stempelkaarten, de clou van de hele tocht, waarbij tevens een handleiding met de dienst regeling van de boten. Zo zal men vanaf heden op het bureau van V.V.V. aan de Markt te Middelburg terecht kunnen, wanneer men idee heeft de fiets tocht te gaan maken. WAARHEEN-? Het is noodzakelijk, dat men zeven dagen vacantie neemt om de. tocht te gaan uitrijden. Men kan mooi weer en gunstige wind afwachten om een bepaalde route te kiezen en in zijn vrije uurtjes of op „snipperdagen" zien de be nodigde stempels byeen te garen, hoewel dit niet hoofdzaak is, want hoofdzaak is en blijft, dat men de provincie leert kennen. Daar mee is dan ook met het uitstippe len van de routes terdege reke ning gehouden. Er is een route geprojecteerd vanuit Goes via Noord-Beveland naar Walcheren en een tweede „Walcheren rond", zoals men wel eens placht te zeg gen. Verder is er een tocht vanuit Vlissingen naar Aardenburg, om de volgende dag van West- naar Ooost Zeeuwsch Vlaanderen te gaan. Verder kan men vanuit Hulst twee kanten uit, n.l. via Terneuzen-Hoedekenskerke door de zak van Zuid-Beveland naar Yerseke, maar ook via Perkpolder naar Yerseke. Tenslotte is dan Tholen en Schouwen en Duiveland aan de beurt, waar men een twee daagse tocht kan maken. STEMPELEN. Om de prijs te verdienen heeft men niets anders te doen dan te zorgen, dat men de vereiste stem pels op -de z.g. stempelkaart krijgt. De gemeentebesturen ver lenen alle mogelijke medewerking. Zelfs zijn adressen aangewezen waar men op de uren, dat de secretarie niet'is geopend, het ge meentestempel op de kaart kan laten zetten. Men heeft voorlopig nog de tijd om de tocht te maken, want de kaarten moeten uiterlijk 30 September a.s. met de vereiste stempels worden ingeleverd. De kosten, die eraan zijn verbonden, bedragen f 3.50 per persoon, waarvoor men dan tevens het „Reisboek van Zeeland" ontvangt, zodat men bezienswaardigheden in de diverse plaatsen kan na slaan en men niet alleen fietsend geniet, doch ook de plaatsen, die oor het democratisch staats bestel, aldus de „N. Haag- sche Crt", is de openbaarheid een groot goed. Openbare behandeling van staatszaken in parlement en vergaderingen van staten en raden heeft aan de publieke zaak veel goeds gedaan, heeft die pu blieke zaak op hoger plan gezet. Daarom is het een verontrus tend symptoom, dat in onze dagen de ene aangelegenheid na de an dere uit de sfeer van de openbare behandeling wordt teruggetrok ken. Het jongste voorbeeld is de schijnbaar vriendelijke toezegging van de regering om de Indonesi sche commissie uit de Tweede Kamer op de hoogte te houden van de besprekingen der beide subcommissies in Batavia. Dit be tekent, dat onderwijl dit punt ge heel aan de openbaarheid is ont trokken. Dit op dc hoogte houden geschiedt binnenskamers en van de standpunten mogen de parle mentsleden intussen natuurlijk niets doen blijken in woord of ge schrift. Dit is een voorbeeld. Want heel de kwestie zit dieper. Het hangt samen met een deva luatie van het parlementaire stel sel. De regering doet het liever alleen. Zy plaatst het parlement voor voldongen feiten. Zij noemt voorstellen uit het parlement on aanvaardbaar, zonder de moeite te nemen uiteen te zetten waarom ze onaanvaardbaar zyn. En z(j stelt op lichtvaardige gronden de kabinetskwestie. Voor de democratie is het door dit alles wel een ongunstige tijd. Bij de komende verkiezingen voor de gemeenteraden heeft het Ne derlandse volk gelegenheid, to laten horen, dat het alleen op een gezonde en waarlijk bestaande de mocratie prijs stelt. Gemeenteraadsvergadering. VLISSINGEN. Door de raad, die Vrijdagmid dag bijeenkwam zijn de volgen de personen benoemd: Mej. M. Verheul te Heinkenszand tot 6e leerkracht aan de openbare school A., mej. J. F. v. d. Ende te Borssele tot onderwijzeres aan school B en tot onderwijzer aan school C de heer J. Schoen te Hypolytushoef. Aan de heer J. van Loenhout werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leraar aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Verder werd een crediet ver leend van f1000 voor de aan koop van twee nissenhuttten t.b.v. gemeentewerken. Ook werd een crediet verleend van resp. f 1350 en f 2000 voor het verleggen van gasleiding en lei dingen van de waterleiding in de Boul. de Ruyter, terwijl het crediet van f 1295 om een bun ker in te richten tot waterreser voir voor de brandweer werd goedgekeurd. In de rondvraag wees de heer J. L. de Wit er op, dat het pu bliek veel in de plantsoenen loopt. Hy vroeg afzetting aan te brengen en streng optreden van de politie tegen overtreders. Ook vroeg de heer de Wit naar de bouw van het nieuwe Gasthuis, waarop de burgemeester ant woordde, dat gemeentewerken bezig is met het becijferen van de bouwkosten. De heer M. J. Corveleyn vroeg of het bad paviljoen en de springtoren nog voor de zomer zouden klaar ko men. Uit het antwoord van da heer M.' A. van Popering, wet houder van openbare werken, bleek, dat het badpaviljoen niet, de springtoren naar alle waar schijnlijkheid wel zal klaar ko men op de tocht tegenkomt nader kan bekijken. Voor de deelnemers is een aar dige folder ontworpen, die met enkele tekeningen is verlucht door de jonge Veerenaar Wim Vaarzon Morel Jr. De fietstochten hebben te meer zin, daar vele Zeeuwen, die 's zomers gasten krijgen nog altyd een leidraad missen. Zijzelf kennen meestal vele plaatsen in de provincie, zo dat men lange tijd nodig heeft om uit te denken waar men heen zal fietsen. Met de handleiding van V.V.V. in de zak kan men ervan verzekerd zijn, dat men de.mooi ste plaatsen in Zeeland bezoekt, zodat men zijn gasten, die zeker in de komende maanden bij dui zenden Zeeland weer zullen bevol ken, een of meer mooie fietstoch ten kan bieden.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2