Het is nog iang geen koek en ei in Berlijn LAATSTE NIEUWS. L James Forrestal overleden al heeft men de blokkade opgeheven het boode kruis Ring Goes van het C.J.M.V. herdacht zestigjarig bestaan. Vanmiddag om 4 uur beginnen de Grote Vier te confereren. NIEUWS Zes en iertig uur lang vochten de stakers j,eeft 00|; yw j,U]p nogjg tegen de Sovjet-politie. Middelburgse reddings brigade dertig jaar. V.V.V. Walcheren zond adres aan Minister. DOOR VAL UIT ZEVENTIENDE VERDIEPING VAN ZIEKENHUIS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND HEFTIGE STRIJD OM CRARL0TTEN6DRG. SNIPPER In overspannen toestand uit het raam gesprongen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. Walst raat 33, Tel. 2754; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admmi- Itratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1260 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 23 MEI 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.34 u., onder 20.39 u. Maan op 3.11 u., onder 17.03 a Hoogwater op Dinsdag 24 Mei: Vlissingen: 12.12 u. 1.63 m., u. m. Terneuzen: 0.09 u. 1.59 m., 12.38 u. 1.84 m. Wemeldinge: 1.13 u. 1.22 m„ 13.43 u. 1.53 m. De strijd om de spoorwegen. „Aan wat dagelijks gebeurt, gaat men licht achteloos voorhij. Pas als de nood aan de man komt, flitst de aandacht op. Deze vergelijking gaat ook op voor het Roode Kruis. Als er nood is, als er een ramp gebeurt, dan willen honderden het Nederland- sche Roode Kruis helpen om die nood te lenigen, maar als niet veel al was voorbereid, dan zou het te laat zijn. Op het ogenblik, emplacementen, die onder de ju- dat de ramp gebeurt, moet het risdictie van de spoorwegpolitie Roode Kruis kunnen optreden, i vallen. Zij had thans echter bevel moet het Roode Kruis klaar zijn. gekregen het station te bezetten, Daarom zouden degenen, die in De toestand is overigens uiter- omdat de laatste schermutselin-tijd van nood bereid zijn, ook mate verward. Met elkaar stry- gen en het schieten een bedrei-reeds nu hun giften ter beschik- dlge berichten van het staklngs- gjng vormden van de openbare king moeten stellen, hoofdkwartier, spoorwegfunctio- j veiligheid. Éénmaal per jaar doet het Ne- narissen en het hoofdkwartier der Het hoofdkwartier van de West- derlandsehe Roode Kruis een be- Westeljjke politie maken het Beriynse politie deelde mede, dat roep op het Nederlandse volk. practisch onmogelijk de juiste by de botsingen van heden twaalf stakers en burgers door schoten werden gewond. U.G.O. dreigt met algehele staking. Ernst Scharnowski, voorzitter der anti-communistische vakver enigingen U.G.O. heeft de gebeur- Tijdens het weekeinde heeft de staking van het treinpersoneel te Berlijn, dat zijn loon in Westelijke marken wenst uitbetaald te krijgen, zich uitgebreid en geleid tot verschillende schermutselin gen met Sow jet-Russische officieren of door de Sowjets gecontro leerde Duitse politie. Zaterdagmiddag lag de S-bahn, de boven grondse spoorweg door geheel Berlijn, reeds volkomen stil. Zondag middag v>as de onder Sow jet-Russische controle staande politie in het bezit van de meeste stations van de luchtspoorvveg. 36 uur van bijna onafgebroken strijd met da stakers ging hier (vooraf. emvang der persoonlijke ongeval len vast te stellen. Vooral het station Charlotten- burg was het toneel van heftige strijd. Gistermiddag werd het door met geweren gewapende politie heroverd, nadat een menigte van ongeveer 2000 stakers met hun aanhangers aim in arm de 150 man spoorwegpolitie, die het sta- l'.on bezet had, langs de rails in de richting van de Sowjet-sector had teruggedreven. In het begin van de avond werd het station weer van twee kanten door een grote groep stakers be stormd. Zij waren gewapend met knotsen en stenen en werden be geleid door enige honderden sym pathiserende burgers. Na een bloedige strijd slaagden Dan vraagt het uw bijdrage, op dat het zal kunnen helpen als zijn hulp wordt gevraagd. Éénmaal per jaar en daar staat tegen over, dat er iedere dag en ieder uur een beroep kan worden ge daan op het „Nederlandsche Roo de Kruis". Omdat er iedere dag en ieder uur een ramp zou kunnen tenissen van gisteren „een poging gebeuren, waarbij de hulp nodig der communisten, een burgeroor- is Voor u, voor uw ouders, voor log te ontketenen" genoemd. Zo uw kinderen en voor uw mede- nodig zou de U.G.O. in geheel Berlijn, de Sowjetsector incluis, een algemene staking uitroepen, Haring voor de Koningin. Een gezelschap uit Katwijk, waarin zich twee dames in Katwijks costuum bevonden, heeft op paleis Soestdijk de eerste haring aan de Koningin aangeboden. De Konin- ginneharing was verpakt in tonnetjes met rood-wit-blauwe linten. Ook Prinses Wilhelmina en de ministers is de eerste Hollandse nieuwe aangeboden. aldus Scharnowski. Dr Friedensburg protesteert. De plaatsvervangende burge meester van West-Berlijn, dr Fer dinand Friedensburg, heeft gister avond officieel bij de Komman- dantura geprotesteerd tegen het zij erin de afdeling spoorwegpoli-1 gebruik van vuurwapenen door de tie van de perrons te verdrijven, i Oostelijke spoorwegpolitie op de mensen Aldus min.-president Drees, toen hij gisteren in de beide Hil- versumse programma's een plei dooi hield voor hulp aan het Roode Kruis. COMMUNISTEN DEMON STREERDEN VOOR EISLER. Engelse communisten hebben gisteren een demonstratie gehou- Een aantal politiemannen loste schoten en verwondde een onbe kend aantal stakers. Nadat de perrons door de sta- kenden bezet waren, zag men drie leden van de spoorwegpolitie weg geleid worden door stadspolitie uit de Westelijke sectoren, die ter plaatse verscheen, nadat de eer ste schoten gelost waren. Kort hierna kwamen echter langs de spoorbaan versterkingen van de spoorwegpolitie uit Sowjetsector die een gedeelte der perrons weer innamen. Zes Sow- jet-Russische officieren keken op een afstand toe zonder in te grij pen. Even later verscheen een sterke afdeling stadspolitie uit de Weste lijke sector, gewapend met pisto len en gummiknuppels, en verwij derde zowel stakers als spoor wegpolitie van de perrons. Volgens een functionaris der Westelijke politie betreedt zij in normale gevallen geen spoorweg stations in de Westelijke sectoren den voor de gevangenis waar Eis- van Berlijn. Zweden weigert Russische piloot uit te leveren. Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren opnieuw weigerend geantwoord op een Russisch verzoek om een onderhoud te mogen hebben met de 27-jarige piloot van het volle- debig uitgeruste straalvliegtuig, die 1 vorige week te vrijheid verkoos. Ier, de in Duitsland geboren com munist thans gevangen zit. Ze spraken hem met luidsprekers toe. Duitse reders protesteren. In een heden gepubliceerd me morandum protesteert de Duitse vereniging van reders van tank schepen tegen de teruggave van vaartuigen aan Nederland. In het memorandum wordt ge zegd, dat de Duitse reders van de kust- en binnenscheepvaart steeds de beste klanten zijn geweest van de Nederlandse scheepswerven, die sedert 1931 tot aan de oorlog 239 vaartuigen, waaronder aken, voor de Duitse binnenscheepvaart hadden gebouwd. De teruggave zou ernstige eco nomische en financiële gevolgen hebben voor de Duitse scheep vaart, die aldus ongeveer 60 van het tonnage der nog in W^st- Duitsland beschikbare tanksche pen zou verliezen, aldus het me morandum. Voorzitter van Dixhoorn pleit voor betere zweminrichting. Met een feestavond in het Schuttershof heeft de Middel- i burgse Reddingsbrigade, Zwem en Poloclub „Luctor et Emergo" Zaterdag haar 30-jarig bestaan gevierd. De voorzitter de heer J. A. van Dixhoorn die o.m. de wethouder van openbare werken de heer L. J. van 't Westende en de directeur van gemeentewerken de heer A. J. W. Matthijssen mocht verwei- De Ring Goes en Omstreken heeft Zaterdag haar 60-jarig be staan herdacht, 's Middags werd iu de Ned. Herv. Kerk een her denkingsdienst gehouden, terwijl 's avonds In de „Prins van Oranje" een feestelijke bijeen komst plaats had. DE HERDENKINGSDIENST. In de herdenkingsdienst, die onder leiding stond van Ds H. M. Strating, de ringvoorzitter, werd de herdenkingsrede, uitgesproken door Ds A. de Vries uit Middel burg, voorzitter van de Prov. Commissie voor Zeeland van het C.J.M.V. Deze sprak naar aanlei ding van Lukas 10. In zijn toespraak zei Ds de Vries o.a., dat, indien er meer van de durf geweest was, die de disci pelen beheerste, er meer gebeurd zou zijn. Toch behoeft dit niet i terneer te slaan. Want Jezus' bloed reinigt van alle zonden en in het nieuwe aankomende tijd perk liggen nieuwe kansen en een nieuwe opdracht, aldus spr. DE FEESTAVOND. In de „Prins van Oranje" werd de herdenking voortgezet met een feestavond, welke onder leiding stond van de heer Poelman uit Middelburg. Deze kon in zijn ope ningswoord verschillende afge vaardigden welkom heten. Nadat „Inter Nos" uit Kloetinge had ge speeld, werd door de secretaris, de heer W. Ruissen, verslag uitge bracht over de afgelopen jaren. Hieruit bleek, dat de ring in deze jaren heel wat uitgebreid is. Van 6 afdelingen in 1889 groeide dit aantal tot 23. Ook de werkwijze veranderde in de loop der jaren heel wat. De penningmeester had f 61.08 in kas. Van verschillende zijden werden SPORT IN 'T KORT. Fanny Blankers is de koningin President Klement Gottwald van Tsjecho-Slowakije heeft vol ledige gratie verleend aan de twee Amerikaanse soldaten, die in Maart te Praag tot resp. 10 en 12 jaar gevangenisstraf zijn veroor deeld "op beschuldiging' van spion- nage. Communisten niet langer lid van Vereniging Ex-politieke Gevangenen. De Nederlandse „Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd" heeft in haar extra algemeen congres, dat Za terdag te Utrecht is gehouden, met 52 tegen 41 stemmen (1 stem blanco) besloten, dat het lidmaat schap dezer vereniging onverenig baar is met dat der Communisti sche Partij Nederland. Een voorstel daartoe vindt zijn oorsprong in de bekende verkla ring van de Franse communist Thorez, die later door de leiders van andere communistische par tijen (in Nederland o.a. door de heer P. de Groot) herhaald is. M. Ruppert terug uit Indonesië De heer M. Ruppert, voorzitter van de P.C.A.I. die na een ver-! blijf van zeven weken in Indone-| sië, is teruggekeerd vertelde o.m. dat de opkomende vakbewegingen in Indonesië teveel geremd wor- V.I.D. (Vreemdelingen Inlichtin gen Dienst) die een sterke con trole uitoefent op iedere verga dering. '""C C'"j1 nieuwe ontmoeting zou plaats den door de bemoenngen van de hebbenj blijubaar ingoed humeur: „Ja, tussen Engeland cn Frank- i rijk, voetbal". A.F.P. meldde later, dat de mi nisters hun goedkeuring hebben gehecht aan het verslag over de Duitse kwestie, dat Kirkpatrick, Parodi en Jessup, de deskundigen voor Duitse aangelegenheden, aan hen hadden voorgelegd. In dit verslag wordt de nadruk gelegd op de Duitse eenheid en op het terugtrekken der geallieerde troe pen. Verder zijn zij het eens ge worden over de wijze van publi catie der debatten. OVER HET DUITSE VRAAGSTUK, DE SITUATIE TE BERLIJN EN HET VREDESVERDRAG MET OOSTENRIJK. Do eerste bijeenkomst te Parijs van de ministers van Buiten landse Zaken der vier grote mogendheden zal vandaag te 16 uur plaatselijke tijd, worden gehouden. Men meent te Parijs, dat de ministers zijn overeengekomen tij dens deze vergadering de volgende punten in behandeling te nemen: 1. Het Duitse vraagstuk. 2. De problemen, welke verband houden met de situatie te Berlijn en met het Berlijnse muntvraagstuk. 3. Inleidende besprekingen betreffende een met Oostenrijk te siuiten vredesverdrag. Nadat Zaterdag de Amerikaan se min. van Buitenlandse Zaken, Acheson en zijn Russische col lega Wysjinsky te Parijs waren gearriveerd en de vier ministers op het Franse departement van Buitenlandse Zaken de coördine ring van hun beleid bij de ope ningszitting van de raad van mi nisters der Grote Vier hadden be sproken, vond gisterochtend op het Franse ministerie van Buiten landse Zaken een bespreking plaats over de te voeren politiek op de conferentie. BEVIN MAAKTE EEN GRAPJE. Deze bespreking duurde bijna 90 minuten. Na afloop van de be spreking antwoordde Bevin op de vraag, of er dezelfde dag nog een Korea in gevaar? Een lid van de commissie der V.N. voor Korea heeft Washing- komen zag echter nog weinig re- va" het athletiekfeest in Los An- den om te feesten, omdat men nog geles en de sportpers is vol lof. steeds niet in het bezit is van een De Los Angeles Daily News goede zweminrichting. Bij laag schreef„Als ze tijd had, zou water is er zelfs geen pierenbak anny een hele mand vol medail- 1 r. r~, v,nne ii111o Irtlnnen viomnn „Maar zei spr., hij zou er net zolang bij het gemeentebestuur op blijven hameren tot een nieuwe zweminrichting zou worden ge- ton gewaarschuwd, dat de verwij-1 bouwd". Spreker bracht hulde dering der Amerikaanse troepen aan de heer A. C. Julianus met alleen maai- zal leiden tot een zijn staf en aan de arts de heer Sowjet-Russische aanval tegen i C. F. Frumau en dankte de zus-1 les mee naar huis kunnen nemen' Fanny nam een geweldige voor sprong in haar eerste race in Amerika. Zij won de 100 meter in 12 sec. met 9 meter voorsprong. De 80 meter horden won zij met 27 meter voorsprong in 11.8 sec. Het bondselftal, dat Zaterdag Zuid-Korea. Volgens dit lid, Ru- fino Luna, bevinden zieh nog Sowjet-Russische manschappen in Noord-Korea in weerwil van de bekendmaking van Moskou, dat de Russen hun strijdkrachten eind vorig jaar hebben teruggetrokken. die bloemen zon- j 28 Mei 's avonds om 7 uur in het I Olympisch Stadion te Amsterdam SCHEEPSTIJDINGEN. Nieuw-Amsterdam 25 te Rot terdam verw.; Kedoe 19 te Port Swettenham; Kota Baroe 20 v. Aden; Kota Inten p 20 Rode Zee; Modjokerto 21 te Rotterdam; Ta- bian 21 te Genua; Tawali 21 te Port Swettenham; Voiendam 21 te Suez; Waterman 21 te Bata via; Willem Ruys 20 te Batavia.. Behoudens onvoorziene omstan-Te Berlijn werd gisteravond digheden worden de Groote medegedeeld, dat er een Duitse Beer en de Johan van Olden-commissie is ingesteld voor even- barneveldt 8 en 9 Juni thuis ver-1i:cel overleg met de drie Weste Generaal de Gaulle: Evacuatie uit Djogja is begonnen. Het eerste grote transport van duizend mensen is in vijftig trucks van Djogja naar Magelang vertrokken. Vanaf Woensdag zul len iedere dag drieduizend perso nen per dag worden vervoerd. Dit betekent bij, naar schatting 40.000 mensen, een werk van on geveer twee weken. BRANDSTICHTER GEARRESTEERD. Verdacht van brandstichting is gisteravond laat gearresteerd een 69-jarige huurder van een per ceel aan de Prinsengracht te Am sterdam, waar brand uitbrak in een keukenkastje met veel brand baar materiaal. Omdat hij zijn buren en onderhuurders bij her haling had aangeraden een goede brandverzekering te sluiten, is hij, onder verdenking de brand ge sticht te hebben, aangehouden. terverenigingen, den. De heer J. Corstanje bood na mens de leden en donateurs het bestuur de verenigingsvlag aan, waarvoor de heer van Dixhoorn dankte. Felicitaties werden voorts nog uitgesproken door de voor zitter van het district Zeeland van de Ned. Bond tot het redden van drenkelingen en door afge vaardigden van zusterverenigin gen. Wethouder van 't Westende, die namens het gemeentebestuur sprak, Tyeer er op, dat, wanneer alle zwemmers in Middelburg de hoofden bij elkaar steken, er wel licht spoediger een oplossing voor een nieuwe zweminrichting ge vonden zal worden. Een bont programma door het gezelschap „Het Overschotje", vulde de rest van de avond. De dames-medewerkenden ontvingen aan het eind van de avond allen een bouquet bloemen uit handen van de voorzitter. De Russen gaan er prat op, alle belangrijke uitvindingen op hun naam te zetten. Zo meldde Tass Zaterdag, dat Rusland ook voor aan stond bij de uitvinding van radio electrische verlichting en televisie. RANTSOENEN VAN BRANDSTOFFEN. Vanaf 20 Mei zijn de rantsoen bonnen (Brandstoffen een een heid 19481949) wederom in om loop gebracht voor het gebruik in het stookseizoen 19491950. Schippers zuilen de bon 06 der brandstoffenkaart kunnen ruilen tegen bovengenoemde rantsoen bonnen. „Oprichting van Bonn betekent wederoprichting van het Reich". Generaal de Gaulle heeft giste ren op een bijeenkomst te Parijs Erich Maria Remargue, de verklaard, dat alleen een sterk schrijver van „In het Westen Frankrijk het noodzakelijk tegen- j niets nieuws" en „Are de Triom- wicht tegen het nieuwe Duitsland phe" is van Amerika op weg naar kan vormen. Europa. De auteur, die nu 50 jaar Men moet geen illusies koeste- is en bij het begin van het nazi- ren, -zei de Gaulle. De oplossing regiem naar Amerika emigreerde, van Bonn betekent de wederop- wil zich in Zwitserland gaan richting van „Das Reich". I vestigen. ONGEREGELDHEDEN OP CYPRUS. Ongeregeldheden worde er ge meld van Cyprus bij de eerste ge meenteraadsverkiezingen sinds 1946. De Amerikaanse Senaat heeft de benoeming bekrachtigd van admiraal Alan G. Kirk tot ambas sadeur der Verenigde Staten te Moskou, ter vervanging van gene raal Walter Bedell Smith. tegen de Middlesex Wanderers aantreedt, is als volgt samenge steld: Doel: de Munck (Sitt. Boys); Achter: Everse (Neptu- nus) en van Bun (M.V.V.); Mid den: Stoffelen (Ajax), Terlouw (D.C.V.) en de Vroet (Feyenoord) Voor: Beun (Xerxes), Schaap ('t Gooi), Brandes (Feyenoord), Timmermans (A.D.O.) en Clavan (A.D.O.). De jonge Kees Oosthoek uit 's-Heerenhoek, heelt Zaterdag de trainingsrit gewonnen. Hij reed de 50 km. in 1 uur 35 min. Tweede werd Huizen uit Ovezande. De Ronde van 's-Heerenhoek trekt heel wat deelnemers. Er hebben zich reeds 60 amateurs en evenveel nieuwelingen aangemeld. Ook voor de Ronde van Terneu zen op 28 Mei bestaat flinke be langstelling. felicitaties overgebracht. Namens het bondsbestuur sprak de heer C. Leunis uit Terneuzen. Namens de C.J.M.V. Goes sprak de heer H. Joosse, Ds Beneder bracht de gelukwensen over van het Clas sicaal Kerkbestuur van de Ned. Herv. Kerk, terwijl verder nog felicitaties werden overgebracht namens de ring van meisjesver enigingen, de ring Oost-Zuid- Beveland van het C.J.M.V. en de Vrij Evangelische C.J.M.V. „Het Mosterdzaad". Na de pauze werd door een ge- zeischap uit Nieuwdorp opge voerd het stuk „Het Nichtje van de overste". Hoewel dit gezel schap ongetwijfeld zijn best deed, en ons spel en stuk maar matig kon bekoren, bleek uit de reactie van het publiek, dat het stuk toch in de smaak viel. Ds Beneder sloot tenslotte met dankgebed. Wanneer wij een enkel woord zeggen over deze avondvergade ring dan is het dat wij de viering van een 60-jarig jubileum gaarne op wat hoger peil hadden willen hebben. Van de aanwezigen was toch op zijn minst te verwachten geweest dat zij tijdens muziek en gesproken woord stilte zouden be trachten. Ook het opgevoerde stuk was voor een 60-jarige jubi leum-viering wel erg goedkoop. Als Nijmegen meer bouwvolume kijgt, waarom Middelburg dan niet? Het bestuur van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer op Wal cheren te Middelburg, heeft zich in een adres tot de Min. van We deropbouw en Volkshuisvesting gericht waarin ze haar teleurstel ling uitspreekt over het antwoord der regering op de door het Tweede Kamerlid, Mr W. F. E. Baron van der Feltz, gestelde vragen betreffende de herbouw van Middelburgs binnenstad. In het adres wordt er o.m. op gewezen, dat de aantrekkelijk heid van Middelburg als winkel stad nog steeds wordt belemmerd door liet onvoldoende beschikbaar stellen van bouwvolume, waar door de middenstand steeds meer achterop raakt. Het bestuur van V.V.V. Wal cheren doet nu opnieuw een ern stig beroep op de minister voor het beschikbaar stellen van meer bouwvolume, temeer, daar dezer dagen berichten werden gelan ceerd, dat de burgemeester van Nijmegen, een stad, die in de zelf de precaire positie verkeerd wat getroffenheid en herbouw aan gaat ais de Zeeuwse hoofdstad, heeft meegedeeld in de raad, dat Nijmegen binnenenkort een gro ter contingent bouwvolume zal ontvangen voor de wederopbouw van zakenpanden. Het bestuur spreekt dan ook de hoop uit, dat wanneer deze berichten juist zijn. Middelburg in dit verband niet zal worden vergeten, mede in het belang van geheel Walcheren. DUITSE COMMISSIE VOOR OVERLEG INGESTELD. wacht met repatriërende soldaten (Individuele gevallen) 29 DODEN BIJ TORNADO'S IN V.S. lijke militaire gouverneurs, indien dit tijdens de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs nodig blijkt. De commissie zal worden ge kozen uit de ministers-presiden- De vroegere Amerikaanse mi nister van Defensie en „de stu- Als gevolg van een serie torna-i ten van de elf West-Duitse statennln^van^^^h dtfs m het midden en westen der jen uit de leden van de parlemen- „verieden tenge^lgo^neenval V.S. zijn gisteren minstens 29 per- taire raad van Bonn. j uit ()e ]~0 verdieping sonen om het leven gekomen ruim 250 gewond Tanner en Linkomies gratie verleend. Aan Vaino Tanner. Finlands premier in de oorlog, en Edvin Linkomies, minister van Finan ciën in de oorlog, die in 1945 wa ren gevangen, omdat zij het land in de oorlog hadden gestort, is heden door president Juho Paasi- kivi gratie verleend. Het ligt niet in het voornemen, dat de commissie naar Parijs gaat, zeifs niet indien haar ver zocht wordt het Duitse standpunt kenbaar te maken, aldus de mede deling. Nieuwe regering in Bogota. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft de president der re publiek Bogota, Perez, zijn nieuwe regering gevormd waaruit de libe ralen verdwenen zijn. verdieping van liet Marine-ziekenliuis te Betliesda bij Washington. Volgens Reuter, heeft de direc tie van het ziekenhuis, waar Forrestal verscheidene weken we gens zwaarmoedigheid werd ver pleegd, een communiqué uitge geven met de mededeling, dat de overledene zelfmoord heeft ge pleegd. De ramen van zijn eigen kamer het raam van een in de nabijge legen kamer gesprongen. Om zijn nek vond men vastaangehaald het koord van zijn badjas. In zijn ka mer lag een boek met Griekse philisophische poëzie over het on derwerp „Leven en dood". Bij de openliggende bladzijde stonden aantekeningen van zijn hand. In 1940 werd Forrestal onder wijlen President Roosevelt onder minister van Marine en in Juli 1947 minister van Defensie en hoofd van de verenigde strijd krachten. Vooral de wetenschappelijke oorlogvoering had zijn belangstel ling. Op zijn aandringen werden de proeven met de atoombom ge nomen. Forrestal is 57 jaar oud gewor den. Volgens de behandelende arts waren namelijk met zwaar tralie-1 was de toestand waarin zijn pa- werk voorzien. Hij was echter uit tiënt verkeerde „het onmiddellijke gevolg van overmatig hard wer ken zowel in als na de oorlog". Men verwachtte, dat een periode van rust tot algeheel herstel zou leiden. Hij was gehuwd en heeft twee kinderen. Vandaag zal een commissie van de Amerikaanse Marine een on derzoek openen naar de zelf moord. O.m. moet worden uitgemaakt waarom hij zo lang alleen werd gelaten, dat hij het raam, waaruit hij gesp-ongen is, kon bereiken. President Truman, heeft natio nale rouw bevolen om de nage dachtenis van de gewezen minis ter van landsverdediging te eren. Op alle openbare gebouwen,1 oorlogsschepen en marinevaar tuigen, zal tot a"n de dag der be grafenis de vlag halfstok worden gehesen. In zijn proclamatie voegt Presi dent Truman er aan toe, dat h\j als President de pijnlijke plicht heeft officieel lïet overlijden van Forrestal aan het Amerikaanse volk mede te delen. Dit overlijden Is, volgens hem „een groot verlies voor het volk der Verenigde Sta ten, dat hy zo goed en zo trouw •1 tt gediend". Gisteren en eergisteren heeft op de Veluwe de Rode Haan zeven maal gekraaid. Langs de spoorlijn KootwijkStroe brandde door vuur uit een locomotief, 40 ha. heide en een ha. 15-jarige dennen kaal, bij Ede ging een ha. bos verloren. Ook in het Reichs- wald is gisteren brand uitgebro ken. Het vuur woedt nog steeds op een oppervlakte van 5 vierkan te kilometer. Gisterochtend is in het diaconessenhuis „Bronovo" te Den Haag op 76-jarige leeftijd overleden de bekende Haagse por tret- en figuurschilder Willy Sluiter. De oudste inwoner van de stad Groningen, Opa Bulthuis, is gisteren overleden. Het echt paar Boesman is terecht. Samen met de heer de Vos Klootwijk heeft men een reis van zeven da gen door Duitsland gemaakt, waarbij contact is opgenomen met de Engelse bezettings- en lucht vaartautoriteiten. Een wolk breuk heeft te Praag het spoor wegverkeer lam gelegd en huizen onder water gezet. -• Morgen zal Prins Flemming de zoon van Prins Axel en Prines Margaretha te Kopenhagen in de echt treden met mej. Ruth Nielsen. De Prins heeft afstand gedaan van al zijn rechten op de Deense troon. De Boeiing-fabrieken nemen thans proeven met superforten, die van een rupsiandingsgestel voorzien zijn. Hierdoor is het mo gelijk te landen op bases vlak achter het front. Gisteren lag het passagiersspoörwegverkeer in Engeland practisch stil t.g.v. een symbolische staking van 24 uur door machinisten en stokers, die des Zondags thuis wensen te over nachten. De 14-jarige Engelse schooljongen, die nu reeds 14 da gen lang om de paar seconden niest, gaat vandaag met zijn moe der naar een specialist in Londen. Het enige waar hij baat bij had was het verblijf in een cel van een ijsfabriek waar de temperatuur 18 gr. onder nul Fahrenheit bedroeg. Maar ja, dat werd te koud. En dat is het laatste voor vandaag. Het leek ons wel eens aardig be richtje. DOOD DOOR ONGEVAL? Donderdagmiddag werd de 79- jarige E. H. Roozemond uit Sta- venisse op de Kerkweg in zijn woonplaats van achter aangere den door een achteruitrijdende auto van de firma B. uit Tholen. Hoewel aanvankelijk zijn toestand niet ernstig scheen, daar hij be houdens een gebroken neusbeen en enige kleine verwondingen aan het gezicht geen inwendige kwet suren had opgelopen is de man Vrijdagmiddag overleden. Er wordt thans een nader onderzoek ingesteld. Brandstoffenhandelaren in Zeeland vergaderden. Zaterdag hield de kring Zeeland van de Federatie van Nederlandse brandstoffenhandelaren in het Slot Ostende te Goes zijn jaar vergadering onder voorzitter schap van de heer G. M. Poppa uit Veere. De secretaris-penning meester, de heer A. C. Vos uit Vlissingen bracht financieel ver slag uit en gaf een overzicht van de werkzaamheden in het afge lopen jaar, waarbij hij opriep tot eenheid in de organisatie. Op deze vergadering was ook aanwezig de heer Heykoop secretaris van de Bond van Nederlandse handelaren in Brandstoffen, die het wetsont werp op de bedrijfschappen toe lichtte en daarbij er op aandrong ongezonde concurrentie het hoofd te bieden. Voorts werd besloten onder de aandacht van het pu bliek te brengen, dat het geen hoge eisen moet stellen bij de af levering van brandstoffen. Er zal n.l. niet veel anthraciet zijn, doch een groot kwantum eierkolen en esnootjes, waarvoor de belang stelling nu eenmaal niet groot is. Het bestuur, bestaande uit ds heren G. M. Poppe, A. C. Vos, R, Verstrate uit Terneuzen, J. Reijn- hout uit Goes, A. D. M. Geuze uit Scherpenisse en J. Regoort uit Zierikzee, werd herkozen. DE BILT ZEGT: Zwakke wind uit uiteenlopend* richtingen. Veel bewolking met plaatselijk enige regen voorname lijk in het Zuiden van het land.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1