"rfORT Sectie Winkeliers van „Handelsbelang' vergaderde te Middelburg. Geslaagde landbonwdemonst. atie in de Wilhelniinapolder. Beweerde wreedheden in Indië. Samenwerking met midden standsbonden geboden. Helicopter en Auster als bestrijders vlü ziekte. laterdag 21 Mei 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD, Pagina 2 Engelsen naar Walcheren. Teneinde het bezoek van de Engelsen aan Walcheren nog meer te animeren is door de Prov. Zeeuwse Ver. Voor Vreemdelingenverkeer een groot aantal folders naar Engeland ge- londen. De folder geeft een beschrij ving van Walcheren met de ste den en 'lorpen, terwijl natuur lijk worat aangegeven, dat men van 8 Juli tot 17 Sept. a.s. via Folkestone met de boot van de Stoomvaart Mij. „Zeeland' naar Vlissingen kan komen. Een aan tal goede foto's en een kaartje van Walcheren completeren het geheel, dat in blauw is uitge voerd. Aan Veere's carillon wordt weer gewerkt. Dezer dagen is de fa. Elder- horst begonnen met de werk zaamheden aan het carrillon te Veere. Het is echter nog niet met zekerheid te zeggen, wan neer de officiële inwijding zal plaats hebben. Een tegenvaller is ook, dat de heer Burger, die opgeleid zou worden als beiaardier heeft be dankt voor deze opleiding, zo dat men moet uitzien naar iemand anders. Verkeersonderwijs voor Walcherse dorpsjeugd. Op de Woensdag gehouden bestuursvergadering van de „Vereniging voor Veilig Verkeer Middelburg en omstreken" is besloten het practisch gedeelte van het Jeugdverkeersexamen te doen houden op Woensdag lö Juni a.s. Verder zal eerstdaags een ge combineerde vergadering wor den gehouden met door de ver schillende Burgemeesters aan gezochte schoolhoofden en ook Sersonen, welke zich voor „Vei- g Verkeer" interesseren om te komen tot het oprichten van on derafdelingen van de Middel burgse Vereniging, waardoor het mogelijk zal worden, dat ook de leerlingen der dorpsscholen verkeersonderwijs zullen ont vangen en aan de Verkeersexa- mcns zullen kunnen deelnemen. Een en ander heeft de instem ming van de Inspecteur van het L.O. Aanbesteding Polder Walcheren. Door het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren is Donder dagmiddag aanbesteed het ver vangen van versleten glooiing en Van krammat door glooiing van Maassteen en steenstrook met bijkoniende werken op de zeedijk van de Oost watering (Bestek no. 90). Ingeschreven werd door D. K. Willemse, Veere voor f 31.210; N.V. Aannemersbedrijf Ned. Ba salt Mij., Zaandam voor f36.480. Candidatenlijst van de K.V.P. Maandagmorgen 9 uur komen Gedeputeerde Staten van Zee land in het gebouw van de Prov. Griffie te Middelburg bijeen, ter behandeling van een beroeps- raak betreffende het ongeldig verklaren van de candidatenlijst der K.V.P. De ingediende can didatenlijst bleek onvolledig en de inleveraar heeft bij de inle vering blijkbaar zonder overleg de lijst bijgewerkt, waartegen een lid van het hoofdstembureau In beroep is gekomen. Smokkelaar gearresteerd te Vlissingen. Motorrijder wilde zaken met agent doen. De politie te Vlissingen heeft een motorrijder gearresteerd die, toen hij een lekke band kreeg, be trapt werd op het vervoer van een grote hoeveelheid Belgische siga retten. Toen de agent, die hem aanhield informeerde, waar dit rokersmateriaal vandaan kwam, kreeg hij geen duidelijk antwoord, maar in plaats daarvan vroeg de motorrijder of hij soms geen za ken met de agent kon doen. Deze ging hierop niet in en sommeerde de man naar het politiebureau te gaan. Deze trachtte toen de agent op de grond te werpen. De agent trok zijn revolver en wist hem naai het bureau over te brengen. Bij nader onderzoek bleek, dat men een bekend figuur uit de Zeeuws-Vlaamse smokkelaars kringen had gearresteerd. In zijn woning in het grensgebied werd een groot aantal wapens en muni tie, waaronder granaten en der gelijke, aangetroffen. MIDDELBURG. Vitrite ontvangt ouilen van dagen. De directie van de N.V. Vi trite Works heeft besloten de ouden van dagen boven de 65 jaar een gezellige middag aan te bieden in de cantine van de fa briek. Een en ander is geregeld in overleg met het comité voor de ontspanning van de ouden van dagen. De heer W. A. Rijks heeft zich bereid verklaard als goochelaar op te treden. De bij eenkomst begint om half drie. Fietsen verdwenen. Nog steeds zijn er hardleerse mensen, die wanneer ze Don derdags de markt bezoeken, denken dat ze de gevels van de panden aan de Markt kunnen gebruiken als fietsenstalling. De politie neemt strenge maatrege len en zo zagen we ook Donder dagmiddag weer erfkele rijwie len naar het Politiebureau ver dwijnen, waar de eigenaars niet alleen de fiets konden terug krijgen, maar bovendien een bonnetje in ontvangst nemen. Men zij nogmaals gewaar schuwd. Verkoping. Notaris J. L. Hertogs heeft Donderdagavond in het Notaris huis te Middelbv g publiek ver kocht: het huis en erf, Penning- hoeksingel 45, groot 91 ca. koper was B. Dentz voor f 5900.Ver der het huis en erf, Achtersingel 19, groot 1 a. 85 ca. Koper van dit pand was W. Hendrikse, voor f 3001.—. Feestavond Personeelsvereniging der gemeente. Als tweede en tevens laatste grote avond van dit seizoen werd Donderdag in de Schouw burg door en voor de Perso neelsvereniging der gemeente Middelburg een toneelvoorstel ling gegeven. De heer H. W. Lenselink, die de genodigden en in het bijzon der de burgemeester, de wet houders en de gemeente-secre taris verwelkomde, noemde in zijn openingswoord het blijspel, dat zou worden opgevoerd, een experiment. Het was n.l. de eerste maal dat de vereniging zich aan een dergelijk groot stuk waagde. Hij sprak de hoop uit, dat het desondanks in de smaak zou vallen. Zijn hoop is niet jjdel geble ken. Reeds enkele ogenblikken nadat het doek opging, was te zien, dat de spelers niet alleen hun rol volkomen beheersten doch ook terdege voor hun taak waren berekend. Als amateurs stonden zij op een zeer goed peil. De burgemeester, Jhr Mr van Sandberg tot Essenburg sprak na afloop waarderende woorden en bood de dames ieder een bouquet bloemen aan. VLISSINGEN. Chr. Besturenbond vergaderde. De Chr. Besturenbond te Vlis singen hield Donderdagavond een ledenvergadering waarin als spreker optrad de heer D. C. Bensen, districtsbestuurder van het C.N.V. die het „Rapport be treffende de herziening der so ciale verzekering" behandelde. Spr. begon zijn rede met te wijzen op de rechtsgrond welke aan de sociale wetgeving ten grondslag ligt. Deze is in de Chr. sociale beginselen verankerd. In de loop der jaren is de sociale _rzekeringswetgeving belangrijk uitgebreid eh al meer kwam de wenselijkheid naar voren deze wetgeving in het algemeen te herzien. Oorspronkelijk werd de sociale wetgeving volkomen los gedacht van de overheid, en ge legd in handen van het be drijfsleven. Over dit Christelijk principe is grote strijd gevoerd en ook thans is dit principe nog van grote betekenis. Breedvoerig besprak de heer Bensen vervolgens het standpunt van het Chr. Nat. Vakverbond t.a.v. het Rapport. Het C.N.V. is voor uitbreiding der sociale verzekeringen, o.a. door het onderbrengen van de kleine zelfstandigen en verho ging van de loongrens van f 3700 tot f 6000. De ziektewetuitkering dient verhoogd te worden tot 2 jaar inplaats van 1 jaar, met een uitkering van max. f 20 per dag. Belangrijk is verder om de uit keringen krachtens de Ongeval lenwet gelijk te stellen met die uit de Ziektewet gedurende de eerste 2 jaar. Zeer noodzakelijk is een wijzi ging van het ouderdoms-pen- sioen. Voorgesteld wordt de in stelling van een „bodempensioen" zonder aftrek van andere inkom sten, wat van groot belang is voor de bedrijfspensioenfondsen. Het C.N.V. staat op het stand punt, dat de uitvoering der so ciale verzekeringswetgeving ge legd moet worden in handen der bedrijfsorganen. Op dit referaat volgde nog een drukke bespreking, waarna de voorzitter van de Chr. Besturen bond, de heer J. Marijs, de heer Ben.;en dank zegde en deze met dankgebed de druk bezochte ver gadering sloot. GOES. Ds J. H. Boerlijst, die onlangs een operatie heeft ondergaan, waarbij zich een ongevaarlijke maar lastige complicatie voor deed, zal nog tot 't eind van deze maand rust moeten nemen. Op 29 Mei hoopt hij weer voor zijn gemeente op te treden. KATTENDIJKE. Vergadering permanente Oranje commissie. Donderdagavond vergaderde de permanente Oranjecommissie in de zaal van de heer Spruit, j om verslag uit te brengen van I het feest, gehouden t.g.v. de ver- jaardag van Koningin Juliana. De voorzitter, de heer L. C. Nieuwenhuijse, constateerde met teleurstelling, dat er, buiten het voltallige bestuur, slechts twee leden aanwezig waren. De pen ningmeester bracht verslag uit. Het bleek, dat het batige saldo nog iets was gestegen. BORSSELE. Wedvlucht. „De Scheldevliegers" hielden 'n wedvlucht vanuit Mons, afst. 110 j km. Aankomst eerste duif 14.04.54. Aankomst laatste duif 14.56.56. Iz. Verheyke 1, 13; P. Deurloo 2, 6, 9, 23, 27; J. Duynkerke 3, 8, 12, 16, 19; Gebr. Zweemer 4, 7; M. Welleman 5; Gebr. Nieu- wenhuize 10, 17, 24, 25; M. Wis- kerke 11; A. Heerenthals 14; J. de Smidt 15; W. A. Huizen 18; P. J. Dobbelaar 20; A. L. Baay- ens 21; N. Meulenberg 22; L. Traas 26. Wedvlucht van de „Schelde vliegers" vanuit Vilvoorde afst. 75 km. Asnk. eerste duif 13.45. Aankomst laatste duif 14.35. Iz. Verheyke 1, 3, 6; M. Wis- kerke 2, 16; Gebr. Quist 4; N. Meulenberg 5, 22; S. Kooy 7; J. Duynkerke 8, 18, 19, 20; P. Deur loo 9, 10, 11, 15, 21, 23; P. Hazen 12; J. Witte 13; A. Heerenthals 14; W. A. Huizen 17; A. Geschie- re 24. AKNEMUIDEN. Vissers in Scheveningen. Doordat er in deze omgeving weinig of geen garnalen zitten, I vertoeven de meeste vissers thans in Scheveningen. Als regel komen ze om de 14 dagen thuis. Mocht deze toestand voortdu ren dan zou er, na voorafgaand overleg met deze mensen, mis schien iets te doen zijn, om hun verblijf aldaar zo aangenaam mo gelijk te maken. ST. LAURENS. Torenklok komt binnenkort. Dezer dagen is bericht ont vangen, dat de nieuwe toren klok binnenkort zal worden verzonden. Volgens deskundigen is de klok goed- gelukt, doch zij zal nog van Rijkswege gekeurd moeten worden. Vermoedelijk zal het wel na de Pinksterdagen zijn voor men de klok kan be groeten. ZOUTELANDE. „Martha" op reis. Woensdag ging de M.V. „Mar tha" op reis. Reeds vroeg vertrok zij met bestemming Grebbeberg en Ouwehands Dierenpark. Na in Utrecht nog gezellig gewinkeld te hebben, ging de reis via Gouda huiswaarts. „Jong Martha" op reis. „Jong Martha" maakte deze week een fietstocht naar Schou wen. Het was een gezellige reis en de club heeft door deze tocht haar eigen provincie weer beter leren kennen. ZONNEMAIRE. Vergadering Boerenleenbank. Onder voorzitterschap van de heer N. A. Deïst kwamen de leden van de Coöperatieve Boerenleen bank te Zonnemaire, Woensdag in café Flohil bijeen voor de alge mene ledenvergadering. De voorzitter opende de verga dering met een woord van wel kom. Spreker herdacht de leden, 'die door overlijden aan de bank zijn ontvallen. De notulen der vorige vergade ring werden onveranderd vastge steld. Vervolgens kwam de rekening en balans over 1948 aan de orde welke, na toelichting door de heer Jac. de Rijke, kassier der bank, onveranderd werden vastgesteld en goedgekeurd. De rekening gaf een bedrag aan van f 1.094.399.99 (inkomsten en uitgaven gelijk) De balanscijfers waren f 539.155,43 Een-voorstel om de winst 1948 bij de reserve te voegen, werd door de vergadering goedgekeurd. Daarna werden de verkiezingen aan de orde gesteld. De heer P. S. Vis wenste om gezondheids redenen niet meer in aanmerking te komen als lid van het Bestuur. De heer M. D. v. d. Bijl werd be noemd in de plaats van de heer Vis. Tot lid van de Raad van toe zicht werd de heer A. Deïst Jzn. herbenoemd. De heren Jac. van Splunder Wzn en J. M. Goemars werden benoemd tot plaatsver vangende leden. Door de kassier werd verslag uitgebracht over de verschillende werkzaamheden in 1948. De voorzitter zeide te hopen, dat de oogst voor de leden in 1949 goede resultaten mag opleveren. Hierna volgde sluiting. Donderdagavond vergaderde in het Schuttershof te Middel burg de sectie winkeliers van „Handelsbelang" onder voorzit terschap van de heer J. Dron- kers. De heer I. M. van Houte zette de doelstelling van de sec- 1 tie uiteen en zei, dat een winkel week verouderd is, zodat men I thans moet zoeken naar iets nieuws en naar samenwerking. Spr. was van mening hiermee j niet te moeten wachten tot de j herbouw van Middelburg's bin nenstad gereed is, doch zo spoe dig mogelijk met plannen te ko men. De heer van Houte merkte verder op, dat er stemmen op gaan om een afzonderlijke win keliersvereniging op te richten, waartegen hij zich verzette. In een langdurige bespreking, die er op deze uiteenzetting volg- J de, kwam men weinig verder. Er jwerd critiek uitgeoetend op het bestuur van „Handelsbelang", I terwijl de suggestie werd ge daan om tot een evenredige ver tegenwoordiging van de bran ches in het bestuur te komen. Verder werd voor winkeliers acties samenwerking aangeraden met de drie plaatselijke afdelin gen van de Middenstandsbonden. Na de pauze werd de vraag ge steld of in de acties van de win keliers ook de grootwinkelbedrij ven moeten worden betrokken. Nagenoeg algemeen besloot men daartoe over te gaan. De heer Doets stelde voor de helft van de contributie van de leden-winkeliers in de kas van „Handelsbelang" te storten en de andere helft in een aparte sectie- kas, terwijl van de winkeliers een extra contributie zou worden gevraagd van f 10.per jaar. De heer J. W. v. d. Kamer was het hier gedeeltelijk mee eens, doch wilde de winkeliers in groe pen indelen naar mate zij belang hebben bij te voeren acties. Ten slotte werd besloten de zaak van de financiën, op de wijze zoals in beide voorstellen werd gefor muleerd aan het bestuur van „Handelsbelang" voor te leggen, terwijl tevens zou worden be sproken of samenwerking met de drie middenstandsbonden in de stad mogelijk is. Drieduizend toeschouwers aanwezig. Naar schatting meer dan drie duizend toeschouwers waren gis teren aanwezig op de, door de Technische Commissie van de Stichting van de Landbouw, ge organiseerde demonstratie van machines en apparaten voor de ziektebestrijding in landbouwge wassen, welke in de W ilhelniina polder bjj Goes plaats vond. Mocht er, en we kunnen dit moeilijk aannemen in deze rijke velden, ook maar sprake zijn van schadelijke insecten, dan zijn die thans wel vernietigd, want meer dan 25 firma's hebben met sproei- maehines en apparaten en nevel- verstuivers de gewassen „be werkt". Het hoogtepunt van de demonstratie vormde wel het op treden van de helicopter van de Stichting Hefschroefvliegtuigen, die, zoals bekend, in 1947 werd opgericht en waaraan diverse of ficiële instanties meewerken. De directeur van de Wilhelmina- polder, de heer A. Minderhoud, sprak een openingswoord en heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. DE DEMONSTRATIE. Uit de demonstratie die hierna volgde en die door de heren Ir P. W. Bakker Arkema en Dr A. F. H. Besemer met behulp van een radiowagen werd toegelicht, blee]| wel, dat de Nederlandse firma's en niet in het minst de Zeeuwse, de laatste jaren niet stil hebben gezeten. DE HELICOPTER. Om 20 minuten over elf arri veerde de helicopter uit Ypenburg, bestuurd door olf.-vlieger Sanger. Het toestel cirkelde enige malen over het veld en daalde vervol gens aan de Westelijke zijde van net kanaal. Ook arriveerde nog OOSTERLAND. Bestuursverkiezing C.H.U. In de gehouden vergadering der Chr. Hist. Unie werd iiet bestuur als volgt samengesteld: D. M. Versluis, voorzitter; A. Stoutjes- dijk, tweede voorzitter; C. Kriste- lijn, secretaris; J. van Iwaarden, penningmeester. ST. PHBLIPSLAND. P.V. „De Reisduif". Uitslag van de wedvlucht van uit Vilvoorde op 14 Mei j.l. Af stand 80 km. Los 12.45 uur. Wind N.O. 1. en 9. L. Vermeij; 2. en 35. A. v. d. Est; 3, 5 en 40 J. Bakker; 4, 18 en 20 J. C. Verwijs; 6 en 30 C. v. Dijke; 7 en 37 Adr. den Braber; 8, 11 en 27 M. Steijn; 10 G. Noorthoek; 12, 13, 41 en 43 J. Geense; 14 en 42 Th. Bak ker; 15 A. Faasse; 16, 17 en 21 M. v. d. Est; 19 en 32 P. Reyn- goudt; 22 en 34 A. Verwijs Az.; 23 en 31 A. Jappe; 24 W. v. Dammelen; 25 P. Steijn; 26. G. Quist; 28 J. P. v. Dijke; 29 M. Verwijs; 33. F. den Braber; 36 W. Neele; .-8 A. Hooglander; 39 K. Reyngoudt. Ie Overduif J. Stouten. THOLEN. Wedvlucht. Zaterdag 14 Mei j.l. hield de P.V. „De Trouwe Duif" te Tholen een wedvlucht van Vilvoorde. In concours waren 170 duiven. De eerste duif kwam te Tholen om 1-50-29 en de laatste om 2-19-40. De uitslagen zijn: M. Tazelaar 1, 8; A. Wagemaker 2; C. de Groot 3; D. Jansen 4'; C. Bout 5; M. Moeliker 6; G. de Kok 7; C. Laban 9; J. Deurloo 10. een Auster-vliegtuig van de Aus- ter-autocraft uit Engeland, dat eveneens een demonstratie kwam geven. Eerst kwam echter de helicop ter aan de beurt, die, na 300 liter sproeimiddel te hebben getankt, 'n „baantje trok" over een perceel vlas. Het toestel vloog op schou derhoogte en de vlieger kon, door middel van een drukknop op de stuurknuppel precies op tijd de sproeier in werking stellen. Men zag hierbij duidelijk, dat door de druk van de bovenste propeller het sproeimiddel werd neergesla gen. De helicopter demonstreerde tweemaal. Eerst met een capaci teit van 20 liter per ha., waarbij het vliegtuig wat langzamer vloog dan de tweede maal toen het 40 liter per ha. versproeide. Dr Maan van de Stichting Hefschroefvlieg tuigen gaf hierbij een toelichting. OOK DE AUSTIN DEMONSTREERDE Duidelijk bleek hier de goede wendbaarheid van het hefschroef- vliegtuig, dat in tegenstelling met de Auster die vlak daarop een de monstratie gaf zeer korte lussen draaide. De Auster, die speciaal uit En geland was gekomen demon streerde n.l. zonder sproeier. Men is echter bezig zo vertelde de pi loot Harrison ons, een sproei apparaat aan dergelijke machines te monteren. Met uitgetrokken remklappen vloog de Auster enige malen zeer laag over het veld en hoewel het ook zeer zeker moge lijk zal zijn dit vliegtuig, dat een capaciteit van 400 liter kan heb ben, te gebruiken en het 40 goedkoper in aanschaf is, dan de helicopter zal men zeker meer profijt trekken van het laatste vliegtuig, dat meer effect geeft. Voor kleinere bedrijven is ech ter de helicopter zeker niet ge schikt evenmin als de spoeiers met een werkbreedte van 14 meter. Na de demonstraties kon men op een weiland de gedemonstreer de apparaten bewonderen en ga ven de heren Bakker Arkema en Dr A. F. H. Besemer nog een uit voerige nabeschouwing. Ook wij geven hierbij gaarne een korte nabeschouwing. En we kunnen kort zijn, want er kan slechts gezegd worden, dat deze demonstratie „af" was. Niet alleen verdienen de orga nisatoren een speciaal woord van lof, ook de demonstrerende fir ma's hebben hier wel duidelijk ge toond, dat het mogelijk is met weinig of geen buitenlandse hulp machine' en apparaten te ver vaardigen die de Nederlandse landbouwer nodig heeft. De bouw van Hht consultatie- bureau van het Wit Gele Kruis te Ovezande is thans zover gevor derd, dat binnen afzienbare tijd dit in gebruik kan worden geno men. Tot notabel in de Ned. Herv. Kerk te Oosterland is gekozen de heer C. Stouten Czn. De collecte voor de Stichting 19401945 te Rilland gehouden heeft f 178,50 opgebracht. In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer D. Nouwt als ouderling der Ned. Herv. gemeente te Kruiningen werd Woensdagavond door het Kiescollege tot ouderling gekozen de heer Jacob van Iwaarden Mz. Maandag 23 Mei a.s. zal te Kapelle op de Veiling „K.-B. en O." voor dit seizoen de eerste kruisbessenveiling wórden gehou den. De afdeling Kapelle en Omge ving van de Nederlandse Fruit telersorganisatie zal deze zomer op 21 Juli een excursie maken naar St. Truiden (België). Dit is het Belgische kersencentrum. Te Kloetinge zal op 1 en 4 Juni gecollecteerd worden ten bate van het Ned. Roode Kruis. In een Dinsdag j.l. gehouden vergadering zegden velen hier voor reeds hun medewerking toe. Een in de Gereformeerde Kerk te Bruinisse gehouden collecte ten bate Van de Stichting 1940— 1945 bracht f 112.50 op. Het hoofd van de kleuter school te Veere, Mej. M. C. de Keuning, slaagde voor haar di ploma kleuterschool-onderwij zeres. Geslaagd voor het aanvullings diploma K.H.V. M. Tammeling en voor Radio Telegrafist 2e klas se A. Van Donge, leerlingen van de „De Ruyterschool" te Vlissin- 83 De collecte voor de Stichting 19401945 bracht te Zoutelande 1188.45 op. Geref. Kerken. Beroepen te Tholen, G. A. Lammens, cand. te 's-Graven- hage. Bevestiging en intrede. Candidaat A. P. v. d. Made is voornemens op Zondag 12 Juni zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente te 's-HEEREN- HOEK-NIEUWDORP, na beves tiging door Ds Oost te Wemel- dinge. Theol. Hogeschoollag te Kampen. De Theol. Hogeschooldag der Geref. Kerken te Kampen was zo druk bezocht, dat behalve de Burgwalkerk, ook de aula van de school moest worden ge bruikt. De schooldag stond onder lei ding van prof. dr Brillenbuig Wurth, die een begroetingsrede hield. De rector prof. dr Dijk gaf een overzicht van de lotgevallen der school, waarbij hij meedeel de, dat het aantal studenten naar de 100 loopt, terwijl hij er bij de ouders op aandrong om in biddend opzien het predikambt voor hun kinderen te blijven be geren. Ds W. B. Ganzevoort te Ant werpen beantwoordde de vraag of Rome een gevaar-is te ach ten. De Hongaarse studente Mej. Irene Engedy, gekleed in Hon gaars nationaal costuum, bracht een groet van calvinistisch Hon garije over en vroeg de voorbede voor haar volk. Verder werd nog het woord gevoerd door Ds J. Douma, em.- pred. te Arnhem en Ds W. Moens te Ten Boer, die het slot woord sprak. Generale Synode Ned. Herv. Kerk De Synode heeft Donderdag een volle dag vergaderd over het aangeboden stuk „Fundamenten perspectieven". Een commissie waarvan prof. dr H. de Vos voorzitter was, had de opdracht gekregen 'n leidraad te geven bij het gesprek der Her vormde Kerk over haar belijden. In de inleiding van dit stuk deelt de commissie mede, dat dit boekje over de leer, vrucht is van twee jaar veelvuldig samenspreken. Uitgangspunt was de prediking van Gods Koninkrijk, waarbij tel kens een bijzonder accent gelegd was op de roeping en de bestem ming van de mens. In 19 artikelen wordt het be lijden der kerk als „proeve van beschrijving" opnieuw geformu leerd. Het stuk werd behalve een gedeelte van de paragraaf over de overheid, door de gehele commis sie eenstemmig aanvaard. Prof. Miskotte legde er bij de inleiding van de behandeling de nadruk op op dat dit het maximum is van w^t wij menen, dat de kerk ge meenschappelijk kan zeggen. Dr Berkhof onderstreepte dat dit stuk geen authentieke belijdenis wil zijn. Over vele onderdelen voerde de Synode een uitvoerige discussie, o.a. over de Christolo- Uitslag van het onderzoek. Van officiële zijde zijn om trent het onderzoek naar bega ne wreedheden door militairen van het leger in Indonesië, en kele voorlopige publicaties ver schenen. Wat betreft de Peniwen-zaak wordt gemeld, dat het onder zoek in deze zaak ten zeerste bemoeilijkt wordt doordat be langrijke getuigen uit de bevol king van Peniwen door rond zwervende T.N.I.-troepen zijn geëvacueerd, al da niet ge dwongen. De vertegenwoordiger van de P. G. te Soerabaja en de subst. auditeur militair van de krijgs raad K.N.I.L. te Soerabaja zijn, na kennisneming van het ver hoor van 40 militairen en 12 burgers van oordeel dat niets positiefs is gebleken van enige bezwarende omstandigheden ten nadele van de aan de actie deel genomen hebbende militairen. De commissie in haar geheel is echter van mening dat in het huidig stadium van onderzoek, bemoeilijkt als dit wordt door bovengenoemde omstandigheid, een volledige oordeelvorming over de gebeurtenissen in en om het ziekenhuis, en ten aanzien van eventuele gevallen van aan tasting der eerbaarheid, nog niet mogelijk is. Voorts is komen vast te staan, dat de voortgezet te actie niet in de onmiddellijke nabijheid van het kerkgebouw plaats vond, in welk gebouw die morgen overigens geen dienst werd gehouden. Op grond van de thans ter beschikking staande gegevens is de commis sie van oordeel dat tijdens deze voortgezette actie op Zondag morgen geen personen zijn ge fusilleerd. Inzake het geval Santoso c.s. waarbij een zevental personen door een serg. majoor zouden zijn doodgeschoten, werd mede een ernstig onderzoek ingesteld. Het resultaat daarvan is, dat de serg. majoor G op grond van de voor hem bezwarende resultaten van het onderzoek zich voor de krijgsraad te ver antwoorden zal hebben. Doordat hij bij het verder verloop van de acties ernstig gt wond raak te, moest de terechtzitting ech ter worden uitgesteld. gie, over de betekenis van de Doop, het Avondmaal en het Schriftgezag. In het hoofdstuk betreffende de overheid heeft de Synode nog niet kunnen besluiten tot een nadere precisering van de roeping der overheid. De vraag namelijk of de overheid welbe wust het Rijk van Jezus Christus moet voorstaan door de prediking des Evangelies te beschermen en te bevorderen, kon niet in een stemmigheid beantwoord worden. Het gehele stuk werd met 2 stem men tegen aangenomen. Tlieol. Schooldag. Op de Theol. schooldag dei i Chr. Geref. Kerken (9 Juni in de Grote Kerk aan de Loolaan te Apeldoorn) hopen te spreken prof. L. H. v. d. Meiden, rector, openingswoord; dr B. J. Ooster- hoff van Utrecht, over „Door het geloof alleen"; ds M. Baan van Dordrecht over „Om 't eeuwig welbehagen"; ds \V. F. Laman, president-curator, slotwoord. Nederl. Zendingsraad. Ds J. Blauw, secretaris-bin nenland van de N.Z.R., die zich in verband met financiële moei lijkheden, opnieuw in de Geref. Kerken beroepbaar had gesteld, heeft, nu dr J. C. Hoekendijk wegens vertrek naar Geneve de Zendingsraad verlaat, op uit drukkelijk verzoek van het mo- deramen bereid verklaard aan te blijven. Hij kan nu dus weer geen beroep in overweging ne men en heeft voor het beroep naar Barneveld bedankt. Zendingsarbeid op Nieuw Guinea. In Batavia is een overeen komst gesloten tussen de presi dent van Nieuw-Guinea en de Zendingsconsul als vertegen woordiger der Ver. Ned. Zen dingscorporaties, waarbij de Zending het beheer aanvaardt over tot dusverre door het Landschap geëxploiteerde zie- keninrichtingen te Kota Baroe en Joka (Hollandia) met bijbe horende poliklinieken. De oplei ding van medisch hulppersoneel, het 'medisch-centrum en het ma teriaal en administratief beheer zijn hierbij inbegrepen. De Zen ding stelt minstens drie Zende ling-artsen ter beschikking, met 10 verpleegsters en een leidende adm. kracht. vim HEMELVAART. In het twee-wekelijks vrijzin nig Christelijk blad „Zwingli" vond ik een artikel over hemel vaart. Ik lees daarin o.m.: „Het behoeft wel geen woord, dat die zichtbare hemelvaart een product is der vrome ver beelding, evenals die afgeslo ten ruimte boven de aarde, die hemel waar men komen kan door op te stijgen boven de wol ken." „Hemelvaart is- daar, waar de mens het leven ziet als een op waarts gaan, als een voortduren de verheffing." „Hemelvaart is daar, waar het bezit geen gierigheid kweekt en de harten niet verkilt en ver steent, maar vertedert, waar maatschappelijke stand geen hoogheidgeen kleinzieligheid, geen bekrompenheid kweekt." Ziedaar de meest volstrekte loochening van het hemelvaart- evangelie. En dat in een orgaan, geredi geerd door een predikant en dat onder zijn medewerkers meer dan 30 mannen telt, die zich sieren met de titel Dienaar des Woords. Geen wonder, dat er in deze kring sterk geageerd wordt te gen de nieuwe Kerkorde der Ned. Herv. Kerk. V eilingsberichten. ZIERIKZEE. Veiling van 13 Mei: Rabarber 810. Stoofsla 712, Spinazie 2937, Aard beien 348368, Prei 45, As perges 90120, alles per 100 kg.; Radijs 34, Sjalotten 12, Kropsla 410, Bloemkool 663, Bospeen 3741, Komkommers 42, Bosselderij 3, alles per 100 stuks en bos. SCHEEPSTIJDINGEN. HAVEN VAN VLISSINGEN. Vlissingen aangekomen 19 Mei: DOG- GEK SB ANK van Oostende. Gepasseerd naar Antwerpen 19 Mei: DUURSWOLD van Tynemouth; OUD BEYERLAND van Stralsund. SATUR- NUS, EDAM, AMSTELDIJK, 1'RINS WILLEM IV, allen van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen 19 Mei: EEMDIJK naar Havanna. AMSTEL- KERK naar Amsterdam; ZEESTER naar Rotterdam: VIDA naar Tubaron. KEIZERSGRACHT naar Helsmgfors. ITTERSUwI naar Amsterdam. NIJEN- BURGH naar Rotterdam. SCHELDE-VAART Hansweert 19 Mi 1949, gepasseerd voor 4 uur. GEERTRUIDA, Touwslager, Halle HOOP OP BEHOUD, Visser; RZIENA PIETERNELLA, den Breejen; ONDER - man; ELJO, Fluit; GEA, Raukema; NEMING, de Waal; SANI 1, Timmer- JUSTINE, Jongel ineKINDERDIJK, Stegers; NAVANAPHTA 2, de Vrijdt; EXPRESS 31, GrootveldFAMILIE- TROUW, den Outen; GRETE, Eikema; TELEGRAAF 6, Heystek; LEENTJE, IJzerloo; COMUS, Olieslager: JACOBUS, v. Kaam; SECUNDA SPES, v. Zocst; VERTROUWEN, Theunisse; ENERGIE 2, Norbart; QUO VAD1S, Fortuin; CON TACT, de Ruyter, allen naar België; FIAT, SteenbergenST. MARIA, Koop man; LEBA, v. Vijven; VERTROU WEN, de Korte; TELEGRAAF 16, Hoek, allen naar Rotterdam; ONRUST, Schram, Werkendam; AMBULANT, de Waal, WerkendamALBATROS 4, v. d. Laars; SYNTHESE, v. Maaren; STAD AMSTERDAM 7, Schouwen aar, allen n. AmsterdamVADERLAND, Carron, Rossum; CORNELIA, Vendeville, Vlake; RIVAL, Kamphuizen, Merknesse; DAL- MATIA, WeghCENTRUST 2, v. d. Hoeven; EEMLAND, Swinkels.; MAAS LAND, v. Veen; ZUID-BEVELAND, v. d. Reek; VTOLA, Ncf, allen Basel; COR NELIA, de Witte, DuivendrechtTELE- BRUG 8, v. Messum; MERCATOR. Bal; DRANACO 11, LightenborgLIBERTE, Muisljoudt; NELLY, .Claes; ADELIA, Claes; SPREE. MertensLEMA, Aart- sen; EISENHOWER, Veldhoven, allen naar DuitslandELISABETH, den Boer, Rotterdam; JACOBA, Peclier, II. I. Am bacht; LOUISE, de Reyer, Wemeldinge; FREDERIKA, Dijkman, Wolvega; COR- NELTA, Vermeulen, Montfoort; SCHEL- DEZONEN, de Koning, Kerkdriel; RES- NET, Boer, Jutfaas; MARTS STELLA, Teuben, Lomma; PROPATRIA, Bosman, Renkum. Officiële Publicaties. Bekendmaking. De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend, dat de eerste gewone zitting der Staten van dat Gewest zal worden geopend op Dinsdag 14 Juni a.s., des voormiddags te 10 uur. De opening zal plaats vinden in één der zalen van bet gebouw ,,De Concert en Gehoorzaal", Singelstraat te Middel burg. Verzetten weekmarkt. B. en W. van Middelburg maken be kend, dat in verband met Hemelvaarts dag de gebruikelijke weekmarkt zal wor den gehouden o$> Woensdag 25 Mei 1949 in plaats van op 26 Mei 1949. Wyziging openstelling agentschappen. De Directeur van de Distributiekring Walcheren maakt bekend, dat met in gang van 30 Mei a.s. in de tijden dat de reizend agent in de verschillende ge meenten (behalve Middelburg en Vlis singen) zitting houdt, belangrijke wijzi gingen zullen worden gebracht. In ver band hiermede zal voortaan telkens de eerstvolgende zitting aan het plaatselijk zittingslokaal worden bekend gemaakt. Amsterdamsche Effectenbeurs. Stotkoersen op 20 Mei 1949. medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. Nederland 1948 100 Dito 1947 97 Dito 1937 974 Dollavlening 1947 1044 Invest, certif. 97)* Ned. 1962-64 ex bel. ~T dito m. belasting 984 Nederl. NAV.S. 803* Spaarcertificaten 1014 Indië 1937A 954 Grootboek 1946 974 Kol. Bank 804 Ned. Ind. Hand. B k 108)* Ned. Handel Mij 151 A.K.U. 166 Berghs en Jurgens 276 v. Berkel Patent 110 Calvé Delft 144 Centrale Suiker Fokker 147 Gelder Zonen 142 Kon. Hoogovens - 176 Lever Br. Njtil. 2444 Ned. Ford Ned. Kabelfabriek 2664 Philips Gloeil. 218)* Wilton 1584 Billiton le rubr. 444 Dito 2e rubr. 344 Dordtsche Petr. 2584 Kon. Olie 284 A'dam Rubber 1394 Bandar Rubber 131 Deli-Bat. Rubber 91 Kindeng Lemboc Oost Java Rubber de Oostkust Serbadjadi 584 Holl. Am. lijn 1564 Java-China-Japan lijn 1494 97)* 97-}* km 974 985* 807* 1014 95'4 975* 109J* 150 1654 2764 110 145 170 1414 1774 2464 255 1654 2204 15-8 342 259 283)4 139 1284 Kon. Boot Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unie Rott. Lloyd Stv. Mij Nederland H.V.A. Java Cultuur N.l.SX'. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Maatsch. i Senembah 57 154 1504 Muller en Co. A'damsche Bank I Holl. Bank Unie Cert. Javasche Bank Herstelbk. Pr. Ned. Ind. Escompto Mg R'damsche Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel 1 Kennccóth h Rep. Steel U.S. Steel Cities Serv. North American Cont. Oil i Midcont. Oil I Philips Petr. Shell Union Tide water Baltimore 'Miss K. Texas New Yrok Ccntr. Pennsylvania 141 152 1534 1564 1564 147 146 161 1614 1574 157 82 81 4 924 944 424 m 1354 150)* 1505* 136 1584* 160 1533* 1534 185 176 1834 974 854 864 163?* 162)* 139 159 29 - - 58 294. 284 204 - 724 714 49)* 494 434 - 36)* 364

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2