Nederlandse volk zal parkaanleg bij Huis ten Bosch en servies aanbieden. L Vlissingen sluit zich aan bij Waterl. Mij. Midden Zeeland. Russisch piloot had er genoeg van. Strijd om Sjanghai nadert hoogtepunt. Prof. Zuidema sprak over „Beginselen in het Christendom". NIEUWS Voeding en opvoeding. Iedere Nederlander zal zijn steentje hü kunnen dragen. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Koningin spreekt tot strijd krachten. Vrijheid voor het landbouw- bedrijf. Lantaarnpalen bleken wrijfpalen. De stemming over de troepen in Indië. Lezing over bet economisch beheer der Scholen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- itr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 1259 ZATERDAG 21 MEI 1949 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post ƒ4.Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Rubriek Kabouters 5 cent per woord Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C, Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.37 u., onder 20.37 u. Maan op 2.52 U., onder 14.42 u. Hoogwater op Zondag £2 Mei: Vlissingen: 10.30 u. 1.40 hl., 22.49 u. 1.26 m. Terneuzen: 10.55 u. 1.62 m., 23.18 u. 1.48 m. Wemeldinge: 11.49 u. 1.36 m., u. m. H' et loont altijd weer de moeite kennis te nemen van wat Groen van Prinsterer over verschillende vraagstukken geschreven heeft. Groen was geen econoom van professie, maar dit neemt niet weg, dat hij ook aan de sociaal- economische vraagstukken aan dacht heeft geschonken. Van het liberale laat-maar- waaien-systeem wilde hij niet weten en de socialistische denk beelden vonden in hem een krachtig bestrijder. Toch was hij geen voorstander van een negatieve politiek. „Ik ben, zo zeide hij, geen socialist; ik heb een weerzin tegen het socialisme, maar niet alles is afgedaan met dergelijke algemene betuigingen. Ook thans moet men de valse syste- mata met de waarheid zelve be strijden, die in de dwaling ge mengd is en haar kracht geeft, en men behoort naar verbete ring te trachten ook van mate riële toestanden, wier verkeerd heid de invloed der dwaling verdubbelt. Tegenover die socialistische begrippen lette men op de In derdaad kommervolle toestand der lagere bevolking; men zij gedachtig aan het nadeel, het welk de hogere standen door zedebederf en valse wetenschap bij het volk hebben gesticht. Men zij op een tegenovergestel de werking bedacht. Er is gezegd: de VOEDING des volks is aan de orde van de dag. Ik zou liever zien, dat de OPVOEDING, waaronder ook de voeding begrepen is, aan de orde gesteld wierd". Het komt ons voor, dat hier lijnen worden getrokken, die ook nu nog gevolgd moeten worden. Christelijke politiek wil niet zeggen anti-socialistische poli tiek, in die zin, dat wij alles wat van die zijde komt zouden moeten afwijzen. Ook met het bestrijden van de socialistische beginselen en prac- tijken, al is dat óók nodig, mo gen wij niet volstaan. Wij heb ben ook op sociaal gebied een positieve taak. Hieruit volgt ook, dat wij onze kracht niet moeten zoeken in 't nalopen van de socialisten en in 't tegen deze groep opbieden. Bü de socialisten is schijn baar althans de voeding des volks de hoofdzaak. Nu is dit ongetwijfeld een zaak van grote betekenis, maar zoals Groen scherp opmerkt als onderdeel van de opvoeding. Dit houdt o.m. in, dat het eigen recht en de eigen roe ping van de verschillende volks kringen wordt erkend en geëer biedigd. De overheid is niet almachtig en zij is ook niet voor alles ver- antwoordelyk. Zij heeft een eigen taak. Een fout van onze tyd is, dat dit weieens teveel uit het oog wordt verloren. Het is een opvoeding in de verkeerde richting als de massa in de waan wordt gebracht, dat het de taak der Overheid is, in de individuele behoeften van de onderdanen te voorzien. Dan komt zij op een plaats, waar zij tenzy de nood het vordert niet mag staan. Groen heeft de dingen wel heel scherp gezien. Het schynt zo mooi en het klinkt zo sociaal, als gezegd wordt, dat de over heid voor de voeding heeft te zorgen. En 'tis gemakkelijk ook. Men heeft dan slechts zijn eisen te laten horen en 'tkan, in poli tieke zin, voordelig zijn boven dien. Maar het eind is toch, dat we zo op de verkeerde weg komen, tot schade van de volkskracht. Er is op dit gebied zeer veel verwarring. Daarom dienen w© er toe mee te werken, ook in de ge meentelijke politiek, dat hier de lynen recht worden getrokken en dat de grenzen, door God ge steld, worden geëerbiedigd. ZEVEN JULI 1949: KOPEREN BRUILOFT KONINKLIJK PAAR. Het uitvoerend comité ter voorbereiding van de koperen brui loftsviering van de Koningin en de Prins der Nederlanden op 7 Juli a.s., heeft enkele plannen bekend gemaakt over de wijze waarop het deze gebeurtenis wil vieren. Als geschenk van het Nederlandse volk wil men het Ko ninklijk paar een nieuwe parkaanleg bij het Huis ten Bosch aanbieden en om tegemoet te komen aan de wens van velen om ook in de meer- huiselijke kring van het Koninklijk gezin een bescheiden aandenken van de natie te brengen, zal een gebruiksservies worden aangeboden. DE WIJZE VAN INZAMELING. Bij het zoeken naar een wijze om de benodigde gelden te ver zamelen is het comité nitdruk- keiyk van de stelling uitgegaan dat iedere Nederlander in de gelegenheid moet worden ge steld zijn deel aan het geheel te hebben. Het comité is er zich ter dege van bewust dat deze tijd voor brede lagen van ons volk uitermate drukkend is, daarom wordt er prijs op ge steld, dat enerzijds geen offers worden gevraagd of gebracht, doch slechts geringe bijdragen, die niemand bezwaren, terwijl anderzijds toch iedere Nederlan der in het geheel betrokken is. Er zullen dus metterdaad slechts „vela kleintjes" worden ge vraagd en dat vormt de grote aantrekkelykheid van het plan. Een gulden zal voor velen niet, doch voor veel smallere beurzen wel bezwaarlijk zijn. Daarom zal er de mogelijkheid zijn, dat deze met vrijmoedigheid een geringer bedrag, b.v. enkele dubbeltjes of zelfs enkele cen ten kunnen schenken. Om dit te bereiken zijn verschillende wegen opengesteld. 1. Men kan storten op giro nummer 80, ten name van het comité. 2. Het comité is voornemens om aan alle dagbladen in Ne derland te verzoeken in de bla den een formulier af te druk- Spoorwegstaking in Berlijn begonnen. Hedennacht te 0 uur plaatse- lijke tijd is de aangekondigde j staking van naar schatting 1 twaalfduizend West-Berlijnse spoormannen, om betaling van lonen in Westmarken, begonnen. Na middernacht kwam het op verschillende stations tot inci denten. H. M. de Koningin zal heden middag om 13.15 uur over beide zenders een radio-rede uitspre ken, speciaal gericht tot de man nen ©n vrouwen van de K.L. in Indonesië, het personeel van de Koninkl. Marine en van het Ko ninklijk Nederlands-Indonesisch leger. De redevoering van Hare Majesteit zal 's avonds om 20.00 uur, eveneens over beide zen ders, worden herhaald. Om 13.15 en 14.00 uur zal de toespraak van Hare Majesteit via de korte golf-zender P.C.J. naar Indonesië worden uitge zonden. De eerste „Hollandse Nieuwe" aan de Koningin aangeboden. Gisteravond hebben de Kat- wijkse schipper Willem van Leeuwen en zijn vrouw de Ko ningin een vaatje „Hollandse Nieuwe" aangeboden. Zij waren in gezelschap van vele Katwij - kers onder wie de loco-burge meester en de gemeente-secre taris. Het gezelschap was naar hoestdijk gekomen in versierde fheeft niet nagelaten ook aan H. M. de Koningin uit een te zetten hoezeer Katwyk verlangt naar een zeehaven. Het gezelschap verbleef geruime tijd m het paleis. Het recht van de landbouwer op bestaanszekerheid kan langs twee wegen worden bereikt. In de eerste plaats door een absolute staatscontrole over alles wat de boer produceert, wat dus betekent een zeer vergaande reglemen tering. Een andere weg is de vrijheid ken, dat uitgeknipt kan worden en voorzien van enkele extra postzegels daarna op de gewo ne wijze kan worden verzonden, waarna de waarde der extra postzegels met een minimum waarde van vijf cent aan het comité zal worden uitgekeerd. Het comité heeft het gebruik van collectebussen voor deze in zameling als ongepast van de hand gewezen. Provinciale comité's zullen verder, naar de aard van iedere provincie, het plan verder tot uitvoering helpen brengen. Thans bestaat reeds de moge lijkheid om per giro van zijn medeleven te getuigen. De voorzitter van het onder auspiciën van het uitvoerend comité in voorbereiding zijnde provinciale comité voor Zeeland is Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg, burgemeester van Middelburg. DE FEESTELIJKHEDEN. Naar burgemeester Visser van Den Haag, de voorzitter van het comité, mededeelde, zal de parkaanleg met adviezen van Prinses Wilhelmina en onder supervisie van prof. Bijlhouwer uit Wageningen worden ontwor pen. Het plan' voor dit park zal op 8 Juli a.s. door Mr Visser op het Huis ten Bosch te Den Haag in de vorm van tekenin gen of een maquette worden aangeboden. van Baarn, Jhr van Beeck Cal- koen te Soestdijk een ochtend- defilé van „Georganiseerd Ne derland" organiseren, dat uit ongeveer 1500 personen zal be staan. In de namiddag zullen 1500 vertegenwoordigers en vertegen woordigsters van de Nederland se jeugd defileren. Deelnemers aan de beide defilé's zullen na afloop door de Koningin en de Prins in de tuinen van het Ko ninklijk Paleis worden ont vangen. Op 9 Juli zal een tweede deel van het Nationale geschenk, de aanvulling van een antiek tafel servies, dat by de Koninklijke familie in gebruik is, worden aangeboden. Door de Koninklijke Marine zal het glaswerk voor het Koninklijk jacht „Piet Hein" worden aangeboden. Hoewel de bijdragen voor de geschenken in één pot zullen vloeien, zal steeds een deel van de parkaanleg door een bepaal de provincie worden aangebo den. Tot dit park zal een tennis baan behoren, terwijl overwogen wordt of een een zwembad aan kan worden toegevoegd. Na langdurige beraadslagingen, die ongeveer twee uur in be slag namen, besloot de raad der gemeente Vlissingen, die gister middag onder voorzitterschap van de burgemeester, mr B. Kolff, bijeenkwam, in principe tot fusiemet de Waterleidïng-Mjj Midden- Zeeland, terwjjl tevens een erediet werd verleend van een half mlllioen gulden voor de verbouwing van het pompstation te Big- gekerke. Ballonvarend echtpaar Boesman onvindbaar. De heer en mevrouw J. Boes manVisser, de bekende ballon- vaarders, zijn sinds Zondag j.l. spoorloos verdwenen. Men ver moedt dat de heer en mevrouw Boesman ergens in Duitsland zijn. Men heeft hen Zaterdag nog te Kaldenkirchen gezien, van waar zy per auto verder Duits land ingingen. Zondag werd het laatste bericht ontvangen. Men verkeert volmaakt in het ongewisse, ook al, omdat de heer Boesman thans geen vacantie heeft. Al te ongerust maakt men zich echter niet. Vermoed wordt, dat de papieren van het echtpaar om de een of andere reden niet Op 9 Juli zal de burgemeester In orde zijn bevonden. Hij landde met nieuwste Russische vliegtuigtype in Zweden. Woensdagavond is op het mi litaire vliegveld by Stockholm een Russisch vliegtuig geland. Dit vliegtuig, een jager, is het eerste Russische toestel, dat ooit voor onderzoek buiten Rusland ter beschikking stond. Het is een van de meest op de voor grond tredende nieuwe Russische typen en de constructie werd dan ook streng geheim gehou den. De piloot verklaarde na de landing, dat hij genoeg had van het Sowjetsysteem en daar zijn vrouw toch reeds naar Siberië gedeporteerd was, geen repre sailles vreesde. Direct na het bekend worden in het bedrjjf zo veel mogelijk on aangetast te laten. Tot het laat- van de landing poogde personeel ste heeft de regering besloten. van de Russische ambassade toe- Aldus sprak de heer Mansholt gang te verkrijgen tot het toe- op de agrarische jongerendag te stel, wat echter geweigerd werd, Giekerk (Fr.). daar men vreesde, dat zij het zouden willen vernietigen. Geen Rus kreeg gelegenheid de machi ne te naderen of zich met de piloot in verbinding te stellen. De opperbevelhebber van de Zweedse luchtmacht, generaal Nordensjeld, nam persoonlijk de bewaking op zich. Naar verluidt ging de belangstelling van de Zweedse deskundigen vooral uit naar de vraag of het toestel een raket-inrichting aan boord had. Later werd nog medegedeeld, dat de Zweedse regering een Rus sisch verzoek tot onmiddellijke teruggave heeft ingewilligd. Het toestel is door deskundigen van de Zweedse luchtmacht echter reeds nauwkeurig onderzocht. Clarence E. Hunter, opvolger van dr Alan Valentine, als hóófd van de E.C.A.-missie in Nederland. Nadat de directeur van het Gem. Waterleidingbedrijf, de heer P. Kas, een uiteenzetting ge geven had van de toestand, waar in het pompstation te Biggekerke verkeerde en zyn gedachten had weergegeven over de fusie met de W.M.Z., waarna vele raads leden vragen stelden, besloot de raad, na nog enige discussie, z.h.s. het voorstel aan te nemen. Reeds by de bespreking in de raad, na de uiteenzetting, bleek duidelijk, dat niemand zich tegen het voorstel zou verzetten. Wel Communisten hebben 4 milt. man troepen in de strijd. In een toestand van toenemen de spanning en onbeschrijflijke verwarring nadert de strijd om Sjanghai thans zijn hoogtepunt. Volgens het laatste officiële com muniqué bevonden de twee spitsen van de communistische legers, die op de toegangspoort naar de haven van Sjanghai ge richt zijn, zich op niet meer dan acht kilometer van elkander. Tengevolge van de in Sjanghai ingevoerde verkeersbeperkingen ontstonden heden grote opstop pingen in de straten. -Nationalistische keurtroepen hebben vele communistische aan valsgolven op Woesoeng afge slagen. Door de communisten geleide legers zijn tot diep in het Zui den doorgedrongen in de rich ting van Kanton, de nood-hoofd stad van de nationalisten. De wetgevende Joean, welke thans te Kanton gevestigd is, heeft het Kabinet verzocht be middeling van de V.N. in te roepen. Volgens generaal Tang Wen Yi, nationalistisch woordvoerder in Kanton, hebben de communis ten twee millioen man geoefen de troepen en twee millioen re- cruten aan de verschillende fronten ingezet. De nationalisten hadden nog een millioen man in Zuid-Oost-China en zevenhon derdduizend in het Noord- Westen. Drie vrachtschepen, die onder De eerste Hollandse nieuwe. Gisteren is de haringjager Ka- rel Doorman, KW 227, in IJmui- den binnengekomen met het eer ste nieuwe zeebanket van dit sei zoen. Feestavond Buurtvereniqinq 't Zand. Gisteravond heeft de Buurt vereniging van de Middelburgse wijk 'tZand een feestavond ge houden in de geheel gevulde Schuttershofzaal. De avond werd gevuld met een toneelstuk in drie bedrijven (Pukkel en Pukkel), welk stuk in Zeeland beter be kend is onder de naam Gebroe ders Calkoen. Het gezelschap Klavervyf, dat het stuk opvoer de, heeft zich goed van zyn taak gekweten en de Zandenaars een aantal amusante uurtjes bezorgd. Chinese vlag varen, zijn uit Hongkong naar Sjanghai vertrok ken met een lading van ongeveer 20,000 ton rijst, die door de E.C.A. als noodhulp is aange-' boden Het oordeel van generaal Spoor. „Over het algemeen is de stemming onder de troepen na het bereiken van het accoord lauw en gedeprimeerd", aldus heeft generaal Spoor te Soera- baja aan het dagblad De Vrije Pers verklaard. Hy zeide, dat na 7 Mei uit barstingen van verzet voorkwa men in gebieden, die tot dusverre geheel rustig waren, hoewel het uiterst moeilijk was correlatie aan te tonen tussen het accoord en deze explosies. De gedeprimeerdheid van de troepen komt het meest tot uiting in Midden-Java. Men vraagt zich natuurlijk af, waarom dit alles gebeurde en waarom de do den gevallen zijn. „Maar disci plinair is de zaak volkomen in orde. De mannen zullen getrouw hun plicht doen, de troepen zul len doen, wat hun bevolen is." Bij de mannen weegt vooral het feit. zwaar, dat het soldatenkerk- hof te Djogja in de steek moet worden gelaten. Hy zeide er op te zullen aan dringen, dat dit kerkhof onder Nederlands beheer- blijft onder toezicht van de U.N.C.I. In een veel later stadium zouden de stoffelijke overschotten wellicht kunnen worden overgebracht, bijv. naar het ereveld te Sema- rang. I De legercommandant bevestig de op een desbetreffende vraag, dat naar zyn mening thans de ontruiming van het Sultanaat zo spoedig mogelijk aanbevelens waardig is. Volgens generaal Spoor werd voor het accoord de toestand ge leidelijk en in langzaam tempo beter. SCHOOLDAG TE GOES. Do schooldag, die gisteren In zaal Krjjger to Goes gehouden werd, was mogelijk nog drukker bezocht dan verleden jaar. Do voorzitter van het negende district van de Schoolraad, de heer F. Dekker, kon onderwijzers, onderwijzeressen en vele belangstellen den verwelkomen. Hjj zei daarbij tevens, dat het voor hem een prettige taaie was deze vergadering te leiden, omdat het christelijk onderwijs hem na aan het hart ligt. In de morgenvergadering vond, na het verslag van de vorige schooldag en het financiëel ver slag (waaruit bleek, dat er een tekort was geweest van f 114.59, 't welk door de Schoolraad in Den Haag werd aangezuiverd) van de secretaris-penningmees ter de heer H. C. van Donk, de verkiezing van bestuursleden plaats. De heer A. I. Catsman werd herkozen en in de plaats van de heer J. W. van Swigchem werd gekozen de heer J. IJssel- stein. „Het economische beheer onzer scholen", was het onderwerp, dat de heer J. IJsselstein, hoofd van de Geref. U.L.O.-school te Mid delburg besprak. Het was een onderwerp, waarin speciaal de schoolbesturen gewezen werden op de mogelijkheden en moei lijkheden, die de lage'ronderwijs- wet van 1920 geeft. Allereerst ging spr. de geschiedenis van de onderwijsregeling na, waarna hy opmerkte, dat het principe van de wet van 1920 is, dat het sa laris van de wettelijk verplichte onderwijzers ten laste van het Rijk komt en alle andere kosten ten laste van de gemeente. De heer IJsselstein gaf tal van prac- tische wenken aan de hand van de verschillende wetsartikelen. Zo mag een onderwijzer in de schooltijd geen ander werk doen op straffe van subsidieverlies. Hij wees er op, dat het aantal stude renden voor de na-acte ontstel lend gering is tengevolge van de geringe vergoeding, welke vele besturen hiervoor geven. De vraag rijst dan ook of de bestu ren zich in dit opzicht niet moe ten herzien. Ook op de mogelijk heden van het geven van vak onderwijs wees spr., terwijl hij uitvoerig het doen van uitgaven voor 'en de inkomsten van de school besprak. Spr. waarschuw de er voor by aanvragen van vergoedingen enz. zich stipt aan I de termijnen te houden. Dit kan veel moeilijkheden voorkomen. Voorts gaf de heer IJsselstein in overweging de boekhouding te laten controleren, evenals het jaarlijks nazien van het school gebouw, het verzekeren tegen wettelijke aansprakelijkheid en wees hy op voordelen van het centraal inkopen. Na de bespreking, die hierop i volgde, deed de heer R. Batten, voorzitter der Ver. Chr. Kweek school voor Zeeland, een drin gend beroep op de aanwezigen voor steun aan deze onderwys- instelling. DE MIDDAGVERGADERING. In de middagvergadering hield prof. dr S. U. Zuidema te De Bilt een referaat over „Beginse len in het Christendom". Prof. Zuidema noemde het spreken hierover in deze tijd ge vaarlijk. Beginselen noemt men thans zelfs „de diepste leugen". Deze nieuwe beschouwing, die het bestaan van beginselen ont kent, komt voort uit irrationele bron. Kierkegaard is er de gees- telyke vader van. Men ontkent de ordinantiën Gods als het structuurbeginsel «der werkelyk- heid, geldend voor wereld en leven. Vergeefs strijdt de mens echter daartegen, want zij geven ook al erkent men ze niet of men overtreedt ze, structuur aan Gods geschapen werkelykheid. De irrationalist gaat uit van zyn subjectief „beginsel", d.i. wat zyn levensbeschouwing, zyn visie en actie bepaalt. Dat is de gedachte, die al zyn andere ge dachten determineert. Hy zegt: structuurbeginselen voor de mens bestaan niet. De structuur der werkelykheid is willekeurig, ver rassend, fragmentatisch, kort weg: beginselloos. De mens zelf leeft in toevallige omstandig heden, waar niets in en waar niets achter zit. Tegen de ratio nalist zegt de irrationalist: wat u als quantité négliable be schouwt is juist het wezen der werkelykheid, n.l. dat het geen zin heeft. Hy gelooft niet meer in de verlossende macht van rede en techniek. Dit is wel nodig, maar toch minderwaardig. „Je zit in de schuit en moet mee varen, maar laat alle hoop va ren!" zo is zijn opvatting. Het is alles chaotisch, onzinnig. Hier overheerst het tragische, het crisisbesef in optima forma. Daar is het vrijheidsdogma: de mens is in zijn wezen vrijheid, i Hij is vrij zichzelf te scheppen, te constitueren, maar hij moet i oppassen (en dat gebeurt steeds (weef), geen gevangene te worden 1 van de resultaten, de chaos, die hij bereikt door zijn menselijke vryheidsactie. Deze gedachten tracht men te kerstenen door te spreken van: „God is vrijheid" (Barth o.a.). Men zegt: de wereld is chaotisch, maar God zit er niet aan vast! Dit is echter lijnrecht in strijd met het schriftuurlijke struc tuurbeginsel der werkelykheid. Hier wordt een waarheidsele ment verwerkt in dienst van de leugen. Prof. Zuidema somde daarna een aantal lelijke trekken op in het christelijke leven, die oorzaak zijn, dat de irrationalist de christenen steeds rationalisten noemt. Daar is de canonisering van beginselen, die bijna naast de Bijbel komt te staan, daar is de methode van de logische afleding van beginselen tot in het oneindige. „U moet zuinig zijn met het christelijke beginsel aan te komen. U moet weten, dat u dan op heilig terrein bent!", zo voegde spr. zijn gehoor toe. Voorts noemde spr. nog de Prin- zipienreiterei, de verintellectua- lisering van geloofswaarheden, het beginselvaste moralisme ais bij de Farizeën, het beginsel- negativisme, het spreken over de antithese, maar nooit zeggen, hoe het dan wel is, positief, en tenslotte noemde hij de vloek van de beginselafgoding en -collecti viteit. Al deze critiek geeft de irra tionalist echter geen gelijk. Want hij is zichzelf niet en met het badwater .werpt hij het kind Weg. Hij leeft n.l. zelf uit het beginsel van het scepticisme en de relati viteit. Dit betekent ongebreideld I opportunisme, verbonden met het beginsel der beginselloze werke- lijkheidsbeschouwing. De situatie beslist dan en men spreekt dan graag over de „revolutionaire" kerk, enz. Deze beweging echter miskent en loochent de Bijbel, doordat zij uitgaat varr een on bijbelse dialectiek. Religie is te genwoordig slechts mogelijk „in vertwijfeling", maar daarmede miskent men het Pinksterwonder. Tenslotte ging spr. nader in op enige der belangrijkste beginse len in het Christendom, waarvan hij o.m. noemde: de dienst Gods in de vreze des Heren, de auto riteit van Gods Woord, Christus' absolute Koningschap en de an- tithese, gefundeerd in de aan vaarding van dit Koningschap, waardoor God verlossing in de mensenwereld brengt. Onze be ginselen mogen feilen, Gods Woord is onfeilbaar. Uit de een heid der Schrift willen wy daar om practisch haar inhoud toe passen op alle levensterreinen. Dat bedoelen wij met het spreken over het beginsel. Na een korte discussie eindig de prof. Zuidema met dankgebed. Gistermorgen werd tengevolge van een mijnontploffing te Ulft een persoon gedood en een per soon zwaar gewond. Er is een Kamer van Koophandel Neder landIsraël in oprichting. In Wageningen heeft men bij op gravingen weer een dertigtal oude graven blootgelegd. De ouderdom heeft men nog niet kunnen vaststellen. Onze ge lukwensen gaan vandaag naar zuster Anna de Vries, woonach tig in het rusthuis der Lutherse Diaconesseninrichting te Amster dam. Op 22 Mei is zij 50 jaar diacones. 15 a 20 ha bos'is gis teren afgebrand bij Nunspeet op de Veluwe. Oorzaak zijn waar schijnlijk vonken uit 'n voorbij rijdende trein. In Oost-Ben galen sloeg een veerboot om, ongeveer 100 personen verdron ken. Negen West-Duitse sta ten hebben de constitutie van Bonn goedgekeurd. Alleen Beie ren verwierp de constitutie. De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, dr Karl Gruber, heeft de vier grote Mo gendheden gewaarschuwd dat indien in Parijs geen oplossing voor het Oostenrijkse vraagstuk wordt gevonden, „wij het ont- werp-verdrag overboord zullen gooien". De Hongaarse rege ring heeft officiëel haar ontslag aangeboden. De Franse pre mier Queiile heeft gisteren be sprekingen gevoerd met de lei ders van de parlementsfracties der in zijn Kabinet zitting heb bende ministers om de dreigen de Kabinetscrisis af te wenden. Zondag en Maandag zal blijken of hij succes heeft geboekt. Bij Oslo kwamen bij een trein botsing drie spoorwegmannen om het leven. Franklin D. Roosevelt, zoon van ex-president Roosevelt, is naar Parijs vertrok ken op doorreis naar Israël. De Engelse tandartsen hebben salarisvermindering gekregen, daar gebleken was, dat sommi gen van hen nog meer verdien den dan de Britse premier. rezen er bezwaren o.m. van de heer Joh. P. Ventevogel (C.H.), die de behandeling van dit voor stel wilde uitstellen tot de nieu we gemeenteraad bijeen zou ko men. Deze suggestie vond wei nig weerklank. De heer M. J. Corveleyn (K.V.P.) betreurd© het, dat een Vlissings bedrijf te loor moest gaan, terwijl de heer M. A. L. Beun (Arb.) voor de rechten van het personeel, dat thans bij het Gem. Waterleiding bedrijf werkzaam is, opkwam. HOOG TARIEF. In zijn antwoord zei burge meester Kolff, dat 2/8 van het waterverbruik door Vlissingen moet worden ingekocht van de W.M.Z. Wat de tarieven aangaat, heeft Vlissingen, zo deelde mr Kolff mede, waarschijnlijk do hoogste tarieven in Nederland. Per jaar betaalt men een tarief van f 12.waarvoor men 24 kul), m. water gebruiken mag. Verbruikt men meer, dan betaalt men over dit meerdere f 0.50 voor iedere kub. m. bij. Wat de W.M.Z. aangaat, deze heeft een vastrecht variërend van f 15. tot f 20.©er jaar met een ge bruik van 44 tot 56 kub. m. Voor het nieerverbruik moet men f 0.30 per kub. m. betalen. Een en ander dringt de Vlis- singers tot een zuinig verbruik van het water, doch men moet goed beseffen, dat men alleen dan meer water kan verbruiken, wanneer Zuid-Beveiand dit levert. Men hangt wat het verbruik be treft veel van anderen af. Een fu sie biedt dan ook, volgens de bur gemeester, aanmerkelijke voor delen. Na de uiteenzetting van de burgemeester werd het voorstel aangenomen, terwijl tevens de raadsleden van de noodzakelijk heid overtuigd waren, dat het herstel van het pompstation geen dag uitstel meer lijden kan. Een erediet van totaal f 501.300. werd toegestaan. DE BOULEVARD. Opnieuw ontstond een brede discussie, toen het voorstel aan de orde kwam om een aanvullend erediet van f 32.000.te verle nen, daar het herstel van het wegdek van de Boul. de Ruyter een grote strop voor de gemeen te is geworden. De aardlaag bleek niet in staat het gesloten wegdek te dragen en voorzienin gen moesten worden getroffen. Bovendien was eerst besloten om slechts langs de huizen een trot toir aan te leggen, doch thans bleek uit zuinigheidsoverwegin gen beter, ook aan de zeezijde een trottoir aan te brengen. Dit bracht een discussie met zich over de wenselijkheid van het plaatsen van de lantaarnpalen aan de huizen of aan de zeezijde van de Boulevard. De heer M. A. L. Beun pleitte krachtig voor het verzetten van de masten naar de zeezijde en hij vond aanvanke lijk steun bij vele raadsleden. Kaarten en tekeningen kwamen er aan te pas, doch B. en W. voelden weinig voor de suggestie van de heer Beun, die tenslotte hiervan een voorstel maakte. Na dat het voor een tegen lang en breed was overwogen, werd dit voorstel in stemming gebracht en met 10 tegen 8 stemmen ver worpen. Voor stemden alleen de leden van de P. v. d. A. en de heer Andriessen (K.V.P.). Wij komen Maandag nader terug op de verhouding Vlissings Ge- meentewaterleidingbedrijf-W.M.Z. en op de overige raadsstukken. Ledenvergadering Chr. Bewaarschool te Goes. Gisteravond werd in de Chr. Kleuterschool de ledenvergade ring gehouden van de Chr. Be waarschoolvereniging. In zijn openingswoord drukte de voor zitter, de heer E. van der Zee, de dankbaarheid van het bestuur er over uit, dat men thans weer in het bezit is van een nieuw schoolgebouw en over de verbe tering, die dit gebouw beteket. Dooi' de kleuters werden daar op enige aardige spelletjes ge daan. Op originele wijze brach ten de kleuters dank aan de heer Laport, die in verband met vertrek naar elders, als bestuurs lid bedankte, voor het vele dat hij voor de school deed. Door de secretaris, de heer J. Laport, werd daarop het jaarverslag uitgebracht, dat geheel stond in het teken van Soli Deo Gloria. Uit het jaarverslag van del penningmeester, de heer Van Dullemen, bleek, dat men mo menteel nog een totale schuld heeft van rt f 50.000. Bij de bestuursverkiezing werd de heer E. van der Zee herko zen, terwijl in de plaats van de heer Laport werd gekozen de heer Jacq. de Smit. Enkele „oud-leerlingen van de school" zorgden voor muzikale afwisseling. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking. Af en toe matige, overigens zwakke wind tussen Noord en West. Wisselende bewolking met kans op enkele verspreide buien. Ongeveer dezelfde -temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1