Ben-Goerion wil een conflict tussen Oost en West voorkomen. Ronde Kruis heeft 11 millioen gulden nodig IrcwncijigWBMB Zijn vrouw een even groot diplomaat. Calvinistische burgemeesters congres seerden te Amersfoort. Inrichting van magazijnen en flepöts. Plan Bevin-Sforza door SS Algemene Vergadering verworpen. Ufinp 711H lil $31 tl PU ^rs' Voor f600.000.— aan goe- De z.g, Perszuivering. EDNA EARL Uiterste zorg voor Franse oesters. Pennevrnchten Soldaat Belg kocht „zwart" een sleepboot Buiklanding met 600 Km. per uur. f UU1 Li lil (Jitlïsllöil» i deren naar Indonesië heeft kun- FEUILLETON Korte Berichten. van een Vrijdag 20 Mei 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 PREMIER MET VACANT IE (Slot). DE VOOBM. ITALIAANSE KOLONIËN. Grenscorrectie Italië en TIBERIAS. Mevrouw Ben-Goerion is een even groot diplo maat als haar man. Als ik haar vraag of hij wel eens met haar over zijn werk van gedachten wisselt glimlacht ze fijn tjes en antwoordt: „Nooitalles wat ik weet, weet ik van jullie uit de krant of ik ga eens naar de vergaderingen van het parlement Bie Dzjie vertelt me niets." Zwitserland. Volgens de Zwitserse radio heeft het Italiaanse departement van Buitenlandse Zaken be kendheid gegeven aan een Ita liaans-Zwitserse overeenkomst tot een wederzijdse uitwisseling van 400 vierkante meter grond gebied. bouwd, dat een derde van de „Ook niet wat hij van koning Abdullah denkt?" Ze knipoogt begrijpend. „Nee.... dat ook niet." Vlot en geestig converseert ze jn het Amerikaans. Ze vertelt Van haar huis en haar liefde voor muziek en de keer, dat Arturo Toscanini haar gast is geweest „En weet u, dat ik geen meid heb.... ik ben socialisteik geloof er niet in om mensen te exploiterenik kook zelf en hou het huis netjes..,, en nu «n dan komt er een werkster. misschien vindt u dat vreemd Voor de vrouw van een minister president, maar zo is het toch En dan draait ze zich om en trekt de aide de camp van de premier aan zijn arm. „Praat maar met hem", zegt se, „ik moet mijn haar gaan doenik kom net van de warme bronnen Werkelijk een bijzonder mens. Majoor Nehemya Argov is een groot bewonderaar van de mi nister-president. In de negen maanden van zijn diensttijd als zijn adjudant heeft hij hem leren kennen en waarderen. „Hij is werkelijk een bijzonder mensvertelt mj, „hij is heus niet gemakkelijk en soms eist hij 't onmogelijke.... maar men mag hem zo graag, dat het onmogelijke mogelijk word:. Maar als hij zich iets voergeno men heeft moet het ook gebeu ren. Hij schrijft elke dag zijn dagboek bij en ik ben ervan overtuigd, dat het een zeer be langrijk boek zal worden als het eens gepubliceerd wordt. Het is zijn liefde voor het Joodse volk, De Belgische ingenieur L. B. de M. uit Gent moest in 1944 1945 voor de Ned. regering pa len plaatsen langs de Wester- tchelde. Toen na de bevrijding z'n geld niet spoedig kwam, kc t de Belg in Nederland een o! t van ongeveer dezelfde waarde als zijn vordering ad f 3800: een sleepbootje, dat ech ter zo wrak was, dat er f 10.800 nodig was om het te laten va ren. Om aan het geld te komen, stortte de man in Gent Belgi sche francs, waarvoor hij in TERNEUZEN Ned. guldens kreeg uitbetaald. Het was een „zwarte" transactie, die de Ned. Staat duizenden guldens verlies opleverde. Politierechter zei: f 5000 boete en sleepbootje kwijt. De Procureur fiscaal vroeg bevestiging van het von nis en het Haagse Gerechtshof heeft er f 6000 van gemaakt. En he. sleepbootje krijgt hij niet terug. (Ingez. mededeling, advert.) Wie zal het eerste binnen zijn die hem zo'n groot man doet zijn ....vóór alles wil hij, dat de mensen als broeders met elkaar zullen levendat er eenheid in de wereld komt. Daarom is het ook zijn streven geen partij te kiezenhij wil zowel met Amerika als met Rusland goede verhoudingen. Op die manier hoopt hij een conflict tussen het Oosten en het Westen te voor komen." De gebloemde gordijnen gaan open. Brigadier Dori en enkele andere militairen verlaten de kamer. De minister-president wuift hen gemoedelijk goeden dag. Dan begroet hij de minister van Onderwijs. Pratend wandelt De algemene vergadering van de V.N. heeft gisterochtend vroeg het plan Bevin-Sforza aangaan de de voormalige Italiaanse ko loniën verworpen met 37 stem men tegen en 7 onthoudingen. De ver werping van het plan, dat is opgesteld toen de Italiaan se minister van buitenlandse za ken in het begin van deze maand een bezoek aan Londen bracht, betekent, dat de toekomst van electriciteit, die het opwekt, aan Italië zal leveren. Italië zal van Zwitserland een even groot ge bied aan grasland»krijgen. Kap vloog van meteor. Een Gloster Meteor straal vliegtuig van hef vliegveld Twente is in het Aamsveen tus sen Enschede en Glanerbrug neergestort. De beide inzittenden de Italiaanse koloniën door de zijn als door een wonder onge- V.N. onbeslist is gelaten. deerd gebleven. De bestuurder Het gevolg is, dat zij onder Brits militair bestuur blijven tot de algemene vergadering van de V.N. anders heslist, In de loop van het langdurige debat, dat aan de slotstemming voorafging, had de assemblee andere delen van het plan goed hij met hem de hall door. Er gekeurd: Onafhankelijkheid voor igt een ernstige en vermoeide Lybië over 10 jaar, Brits beheer rek op zijn gezicht. iover Cyrenaica, Frans beheer „Ik wou, dat hij maar eens een over Fezzan en het geven van uurtje ging rustenwenst de Oost-Eritrea aan Ethiopië. aide de camp. Maar hij weet zelf, De voorstellen om Somaliland dat er weinig kans op is. Een i in Italiaans beheer te geven en keilner ruimt de vuile kopjes West-Eritrea aan de Brits-Egyp- weg. Dan verdwijnt hij weer in tische Soedan, werden verwor- de kamer. Voor de zoveelste be- pen. spreking. Dat is de vacantie van de pre mier van IsraëL Drie Chinese militaire waar nemers, behorend tot de Unci, ALFRED VAN SPRANG, zijn door de nationalistische re-. (Nadruk verboden.) gering teruggeroepen. heeft namelijk op het laatste ogenblik met 600 km per uur een buiklanding weten te ma ken. In de lucht had het lestoestel, toen het een snelheid had van ongeveer 850 km per uur, de kap verloren, die de vliegers be schermt. Men mag aannemen, dat dit de oorzaak is geweest, dat het vliegtuig geen hoogte meer kon houden. Op verbluffende wijze heeft de luitenant-vlieger Bakker het toestel aan de grond weten te zetten. Ongeveer 300 meter is 't over een weiland, door hei en hekken voortgeschoven, voor het zwaar beschadigd, tot stilstand kwam. Engeland zal 60 straaljagers aan Denemarken leveren. 23 MEI t/m. 4 JUNI ROODE-KRUIS-INZAMELINGSACTIE. I nen zenden. T i 1 «i I Maar op het verlanglijstje van j zonneschijn brengen in het leven In verband met de jaarlijkse inzamelingscampagne van het ouden van dagen en voorts Nederlandsche Roode Kruis, die van 23 Mei tot en met 4 Juni het aantal hulpposten langs de wordt gehouden en die ingeleid zal worden met een radiorede wegen met 80 uitbreiden. van minister-president Dr W. Drees op Zondagavond 22 Mei Het Nederlandsche Roode te 20 uur, werden tijdens een persconferentie enkele mede- Kruis met zjjn vele belangrijke delingen gedaan betreffende de plannen van het Roode Kruis, afdelingen, als de moedermelk- viij,centrale, de bloedtransfusie- De directeur, de heer A. van t Roode Kruis ingeschakeld met dienst> de intendance> die oa. de ongeveer 8000 vrijwillige hel- Niw^_pakketten naar de jon- pers en helpsters, evenals de' indonesië vexzendt, Lz., noodcolonne, die m Den Haag *ho t dat de ^amelïngseam' gestationneerd is en die in haar pag£e' de grote belangstelling - samenstelling er op berekend is, en Qffejbereidheid van ons volk log, die, naar wij allen hopen, bij iedere ramp hulp te kunnen j staan achterwege zal blijven. Momen- j verlenen. Eigenlijk is het drin-Tiiden-' de ,amram» zullen teel is er in. Nederland op dit gend nodig dat er in het Oosten H^ri V i en Noord-Oosten van ons land Emden, begon met de opmer king, dat het Ned. Roode Kruis paraat wil zijn hij eventuele rampen en vanzelfsprekend bij de grootste calamiteit, de oor- gebied nog niets gereed. rvnirUTivr v,v een tweede noodcolonne komt, MAGAXITNEN die hulP kan bleden biJ rampen i in de industriegebieden aldaar. Het Nederlandsche Roode Maar de kosten van een derge- Kruis heeft nu het plan, een groot centraal magazijn in te richten en daarnaast 11 kring magazijnen (één per provincie). Eerste Kamerlid, de heer J. Schipper, het woord voor de microphoon voeren. WEGGEGOOID GELD? 'Bij de behandeling van voor gestelde wijzigingen in de On derwijsbegroting 1948, hebben lijke noodcolonne bedragen aan materiaal alleen al f 160.000. Want zy bestaat uit ambulan- ces, een rijdende polikliniek, een De inhoud van het centrale ma- veldkeuken, materiaalwagens, gazijn zal zo groot zijn als die een lichtaggregaat, enz. van drie kringmagazijnen. j Bovendien staat de inrichting I HEX Y\ELI AKE-WIIKK. zeer. veel .Kamerleden als hun van 88 depóts op het program-1 Daarnaast moeten er gelden mening uitgesproken, dat alle ma. De inhoud van een der ge- zijn voor het vredeswerk vanuitgaven, die verband houden noemde kringmagazijnen zal ge- het Nederlandsche Roode Kruis, met de perszuivering, met uit- lïjk zijn aan die van 4 depóts.zoals voor het Welfare-werk in zondering van die van de pers- In deze depóts zullen o.m. wor- militaire- en burgerhospialen. zuiveringscommissie, als weg- den opgeslagen: bedden met Op het ogenblik wordt deze ar- gegooid geld dienen te worden toebehoren, genees- en verband- beid, wat de militaire hospitalen beschouwd. De perszuivering middelen, verpleegartikelen en betreft, onder 200 patiënten ver- j heeft volgens deze leden onder niet aan bederf onderhevige richt. het beleid van de ministers Beel voedingsmiddelen benevens j Met dankbaarheid gewaagde en Gielen ertoe geleid, dat be- kookgerei en brandstof, een i de heer Van Emden, dat het i paalde collaborateurs, ondanks eenvoudig chirurgisch instru- j Nederlandsche Roode Kruis, de tegengestelde opvatting van mentarium en een steriliseer- mede dank zij de steun van de het parlement, hun gerechte apparaat. Uitvoering van ditstraf niet hebben ontvangen. plan vraagt een bedrag van 1 Bedoelde leden zijn van oor- anderhalf millioen. Ook in geval jöfliJB 1(838 IDSQ l(0SiBfl deei' dat Êeen 6elden _m°8?n worden gevoteerd voor „krach- De juiste prijzen die thans ten die tot nu toe met-zoveel ten hoogste voor jonge kaas succes, tegen de wil van de Ka- r(d.w.z. kaas niet ouder dan 3 mer in, de perszuivering hebben het Nederlandsche Roode Kruis maanden) mogen worden bere- gesaboteerd en tot een aanflui- slecLts een half millioen be-kend zijn Volvette kaas 22 cent; ting en hoon hebben gemaakt". van oorlog, als de verbindingen geheel of gedeeltelijk verbroken zijn, moet men op deze depóts een beroep kunnen doen. Daar ,ctf*aüe schikbaar heeft, die het in eigen kring bijeenbracht, is aan het plan slechts een voorlopige uit voering gegeven. HULPVERLENING IN GEVAL VAN OORLOG. Bjj de taakverdeling voor de 40 fabrieks Leidse kaas, 40 Friese Nagelkaas, 40 Kanter- André Fougeron, een vooraan- kaas 22 cent; overige soorten staand Frans schilder, is beschul- 40 kaas al of niet voorzien. van kruidnagel of komijn 20 ct. 20 -f- fabrieks Leidse kaas, 20 Friese nagelkaas, 20 Kanter kaas 19 cent; Boeren-, Leidse- „hulpverlening bij calamiteiten" en Delftse kaas 21 cent per 100 zijn natuurlyk de colonnes van gram. digd van een „poging om het Franse leger en het Franse volk te demoraliseren" door het illus treren van een communistische affiche tegen de oorlog, welke vrijwel onmiddellijk nadat zij was aangeplakt, werd verboden. Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 32) o— „Lieve mevrouw Murray, u spreekt van mijn eerste ver schijning, alsof ik, zoals andere meisjes, niets anders te doen heb, dan mijzelf voor te berei den voor de wereld. Die men sen geven niets om mij en ik niets om hen. Ik vind het niets prettig in een kring te zijn, waaruit ik spoedig door mijn werk weer verdwijnen zal." „Welk werk bedoel je." „Mijn werk als onderwijzeres. Binnen enige maanden hoop ik In staat te zijn zelf te verdienen wat ik nodig heb en dan „Dan is er nog tijd genoeg om te zien wat er dan gebeuren moet; ondertussen, zolang als jij bij mij bent, moet je mij toe staan te beoordelen wat goed voor je is. Clara Inge is mijn vriendin en ik kan jou niet toe laten onbeleefd tegen haar te zijn. Ik heb een rijtuig naar de stad gestuurd om juffrouw O'Reilly te halen, de kleermaak ster en Hagar zal de rok van de jurk maken. Kom in mijn kamer om de maat te laten ne men." „Dank u wel voor uw vrien delijke zorgen; maar ik ga heus liever niet. Laat u mij alstu blieft thuis blijven. U kunt wel' een beleefd excuus bedenken cn mevrouw Inge geeft er niets om of ik kom of niet. Ik zal wel schrijven dat het mij spijt en „Wees niet kinderachtig, Edna; ik geef er om wat je doet en dat moet jou meer waard zijn dan wat mevrouw Inge wil. Je hebt groot gelijk, dat zij er niets om geeft. Maar laat Hagar niet langer wachten." Mevrouw Murray fronste haar! wenkbrauwen en kneep haar lippen samen, zoals haar ge-| woonte was, als iets haar niet, beviel; dus volgde Edna haar' naar de kamer waar Hagar, werkte. Het was de eerste keer, dat Edna uitgenodigd was opj een groot feest, waar zij deftige'; en rijke mensen zou ontmoeten.' Mevrouw Inge kwam vaak naar Le Bocage, maar Edna kende haar niet goed en bij haar te genzin om vreemden te ontmoe-. ten, zag zij er bovendien tegen op Mr Leigh al zo spoedig weer te zullen zien, want zij voelde wel, dat een scheidsmuur geke- men was tussen hen. De leuke vriendschap van de pastorie was voorbij. Zij wilde, dat zij nooit Hebreeuws had gestudeerd, enj dat de ring van de sheik weer tussen 'de ruïnen van Chilmïnar lag. Mevrouw Murray zag haar ontstemming wel, maar verkoos er geen notitie van te nemen en zij zag die avond op haar toilet toe met bijna evenveel belang stelling, alsof Edna haar eigen dochter was geweest. Gedurende de rit sprak zij over verschillende onderwerpen en toen zij naar de vestiaire gin gen, had zij de voldoening te zien, dat haar beschermelinge geen vrees of verlegenheid toon de. Zij kwamen vrij laat, het ge zelschap was reeds bijna voltal lig en de grote zalen waren al vol gasten, toen mevrouw Mur ray binnentrad. Mevrouw Inge kwam haar snel tot de drempel tegemoet en mijnheer Leigh, die schijnbaar op wacht had ge staan, trad op hetzelfde ogen blik naar voren en bood Edna zijn arm aan. Terwijl hij haar naar het mid den van de zaal trok, merkte zij op, dat hij de bloemen droeg, die zij hem dien morgen gege-l ven had en dit feit, gevoegd bij' de nieuwsgierige blikken, die zij op zich gevestigd voelde, deden i haar plotseling diep blozen. Het1 feest begon en uit een hoek der] kamer keek mijnheer Hammond i met welgevallen naar zijn twee' leerlingen, en vergeleek hen met de andere vrolijke paartjes, die de schitterende zaal vulden. Hij was zo verdiept in de be schouwing van het paar dat hij mevrouw Murray niet hoorde naderen, voor zij naast hem zat en fluisterde: „Is het niet een aardig paar?" „Gordon en Edna?" „Ja." „Of zij dat zijn! Ik vind, dat het gelaat van het kind, het aantrekkelijkste gezichtje is, dat ik ooit heb gezien. Er ligt zulk een zeldzame combinatie van verstand, reinheid, kracht en verheven rust in haar uiterlijk; er straalt zulk een kalm, zuiver licht uit haar mooie ogen; zulk een tedere, liefdevolle blik schijnt er uit die zachte, onpeil bare diepten." „Kind. Wel, zij wordt zeven tien vandaag!" „Het komt er niet op aan, El len, voor mij zal ze altijd een zacht, weetgierig aanhankelijk kind blijven. Ik sla haar dikwijls gade, als zij druk bezig is met haar studies en ik vraag mij af, hoe lang haar onbedorven hart gesloten zal blijven voor de ijdelheden en oppervlakkige praatjes, waarin de meeste vrou wen belang stellen. Hoe lang zal het nog duren, dat deze diep zinnige studies haar zullen blij ven bekoren en ik beef wan neer ik denk aan de toekomst, waarnaar zij zo verlangend uit ziet." „Gordon schijnt haar zeer te bewonderen", zei mevrouw Mur ray. „Verwondert je dit, Ellen? Kan iemand het kind goed kennen en haar niet bewonderen en lief hebben?" „Als hij haar nederige af komst maar kon vergeten als hij er slechts toe kon besluiten haar te trouwen wat een schitterende partij zou dat zijn!" (Wordt vervolgd.) (Van onze Utrechtse correspondent) In de mooie omgeving van Amersfoort op Birkhoven, heeft de vereniging van calvinistische burgemeesters, wethouders en gemeentesecretarissen haar jaar lijks congres gehouden. De heer J. C. Haspels, burgemeester van Enkhuizen en voorzitter van de vereniging, sprak een ope ningswoord. Onze taak, zeide de heer Has pels, beweegt zich op het gebied der binnenlandse veiligheid. Dit bracht hem als vanzelf op de vorming van een vrijwilligers corps, dat in tijden van nood steun biedt aan het wettig gezag. Alle hoofden der gemeenten hebben daarmede te maken. Be kend is, dat de vorming van dit nationaal instituut niet naar wens gaat. De heer Haspels gaf daar een verklaring voor. Ten eerste staan de mensen, die voorheen niet gewoon waren het wettig gezag te steunen, onwen nig tegenover deze organisatie. Vervolgens ontmoet men in de kring dergenen die vroeger de Bijzondere Vrijwillige Land storm dienden, teleurstelling over het verdwijnen \an de B.V.L. Men moet, zo meende de heer Haspels, niet blijven mop peren. Wij zijn er allemaal van overtuigd, dat steun aan het wet tig gezag nodig is. Dan moeten we er ook aan deelnemen. De bezwaren tegen de regeringspoli- tiek, inzonderheid aangaande In donesië, mogen niet opwegen te gen de plicht om zich als anti revolutionair volksdeel te scha ren rondom onze wettige over heid aan wier hoofd H. M. Ko ningin Juliana staat. Wat de situatie van het plaat selijk gezag betreft: burgemees ter Haspels zeide het te betreu ren, dat bij de maatregelen van het centraal gezag het specialis me dikwijls te ver gaat ten na dele van het plaatselijk gezag. OPENBARE ZEDEN EN ARMENZORG. Op het congres voerden twee burgemeesters het woord, name lijk de heren MrH. H. Douma van Andijk en Mr P. van D r i e 1 te Huizen. Beide heren belichtten een taak van de ge meentelijke overheid. De eerste spreker handelde over „De ge meente en de openbare zeden". Hij stelde voorop dat men voor zichtig moest zijn bij de beoor deling van wat goede zeden zijn. Wel erkennen wij dat de ge- Egyptische dagbladen publi ceerden een bericht uit Damas cus, waarin een hervatting van de strijd tussen Syrië en Israël werd voorspeld. Een 21-jarig Duits meisje, Ger- trud Mittenentzwei genaamd, is door een Amerikaans militair gerechtshof te München schuldig bevonden aan diefstal van offi ciële Amerikaanse documenten en de verkoop ervan aan de Sowjet-Russische autoriteiten. Zij beweerde, dat zij deze spi- onnage had bedreven omdat haar vader, een ambtenaar in de Sowjet-Russische zone, bedreigd was. Vandaag zal het vonnis over haar worden uitgesproken. De doodstraf kan echter aan haar niet ten uitvoer gelegd worden, omdat zij volgende maand een baby verwacht. De Labourpartü meldt, dat de partij 5.422.437 leden telt. Dit is ongeveer 75.000 leden meer dan verleden jaar. De rantsoenering van vis en groente in de westelijke sectoren van Berlijn eindigt vandaag. Duitse vluchtelingen uit Joego slavië zijn door het Franse mili taire bestuur in Duitsland verbo den de Franse zone van Duitsland binnen te komen. Frankrijk wenst geen risico te nemen, omdat het de Duitsers nog niet vertrouwt en heelt derhalve, zo verklaart de Amerikaanse overzichtschrijver Drew Pearson, de V.S. doen weten, dat het zijn bezettingstroepen niet uit Duits land zal terugtrekken. Het zuiveringsgerechthof te Neurenberg, heeft generaal Julius Schaub, Hitiers persoonlijke vleu geladjudant, als „Nazi-activist" geclassificeerd. Hij is veroordeeld tot 4 jaar strafkamp (reeds uit gezeten) en confiscatie van 25 van zijn bezit. Tsjiang Kal-Sjek bevondt zich in het geheim in Sjanghai. Ten minste, als we de Christian Science Monitor moeten geloven. Hij leidt daar de Nationalistische legers. Een nieuw ochtendblad is te New York verschenen. Het is de „Daily Compass", een orgaan van de progressieve partij van Wal lace. De koffers van de Amerikaanse K.L.M.-piloot Malouln, die op 12 Mei op Schipholl gestolen werden, zijn terecht. Gisteren verscheen een heer op het passagekantoor in Amsterdam, die met een rood hoofd verklaarde, ze „per vergis sing" in zijn auto te hebben ge laden. Toen hij ze uitpakte, nadat ze een week in zijn garderobe hadden gestaan, had hij het ge merkt, zei hij verlegen. Een noodlanding in Zweden maakte Woensdag een Russisch militair vliegtuig, bestuurd door een 25-jarige vlieger, die later verklaarde, gevlucht te zijn, om dat zijn vrouw door de Sowjets was gearresteerd en hij hetzelfde lot vreesde. De familie Riesewjjk, bestaande uit man, vrouw en 12 kinderen, wonende in Losser, heeft bericht gekregen, dat een oud-tante van 92, die zestig jaar geleden naar Amerika vertrok, hen een erfenis van 3 millioen dollar heeft nage laten. Een boffertje voor de fami lie, die overigens in alle rust de komende gebeurtenissen afwacht. meente onderworpen is aan de Wet van God; men diene echter bij het realiseren van beginselen te rekenen met bestaande toe standen en opvattingen. Stuk voor stuk ging burge meester Douma de belangrijkste punten na, welke aan de orde komen bij het handhaven der openbaré zeden. Hij noemde het dansen, de film, de leesbiblio theken, het gemengd zwemmen en de maatregelen die het'wel zijn der jeugd betreffen. Al deze zaken zijn in de jaren van ze den verwildering, die we na de oorlog beleven, actueel gewor den. Mr Douma legde aan het eind van zijn referaat de nadruk op het naleven van de door de gemeente gegeven voorschriften. Hier wordt veel te veel de hand mee gelicht Maar welke bete kenis hebben maatregelen op welker naleving niet streng wordt toegezien? De tweede referent, Mr van Driel, besprak „De gemeente en de armenzorg enerzijds, de soci ale zorg anderzijds". Hij betoog de dat de gemeente aan kerke lijke en particuliere armenzorg ruimschoots gelegenheid moet geven zich te ontwikkelen. Daar- na ging hij in op de practijk van de overheidsarmenzorg. Over beide onderwerpen wis selde men uitvoerig van gedach ten. Nadien werden nog enkele huishoudelijke zaken afgehan deld. vim VREDESCONFERENTIE. Het was deze week 50 jaar geleden, dat de Haagse Vredes conferentie geopend werd Er was jammer genoeg geen reden voor een feestelijke her denking. De verwachtingen waren >in 1899 hoog gespannen. Nu 26 staten bijeen waren, vertegenwoordigd door leidende figuren van goeden wille, moest het wel gelukken aan bewape ning en oorlog voorgoed een einSe te maken. Helaas, de resultaten waren niet in overeenstemming met de verwachtingen. Gedurende de eerste confe rentie, die ruim twee maanden duurde, werd weinig bereikt. De tweede conferentie die in 1907 werd gehouden hield zich meer bezig met de wijze t>an oorlogvoering dan met de vrede en toen in 1915 de derde confe rentie gehouden zou worden, stond heel de wereld in brand. De eerste wereldoorlog was uitgebroken. Na afloop van die oorlog heb ben we gekregen de Volken bond, gevolgd door de tweede wereldoorlog en nu kunnen we ons vergapen aan instellingen, als de Verenigde Naties, Wes terse Unie enz. Alles goed bedoeld. Maar ook tot mislukking ge doemd omdat er geen plaats is voor de VREDESVORST. DAT WAS BIJNA EEN DOELPUNT, doch Van Staffelen, op de doellijn staande, stuurt de bal weer terug het veld in, V.l.n.r.: Van Stoffelen, Everse en De Munck. Bouw van verwarmde oester putten te Yerseke. Met de aanbouw van de ver warmingsinstallaties ten behoe ve van de oestercultuur worden nu reeds vorderingen gemaakt. Het plan is om geheel overdekte oesterputten te reserveren voor de in dit voorjaar uitgezaaide Franse oesters, die het a.s. na- VETLAP. J. De soldaat dient het toon beeld te zijn van netheid in zijn gedragingen en zijn kleding. Het kaderpersoneel laat geen gelegenheid onbenut om hem dit op het hart te binden. Ten over vloede heeft de Voorlichtings dienst gemeend de cantines te moeten versieren met een aan tal geestige reclameplaten, die stimulerend in deze richting werken. De hoofdpersoon in al deze platen draagt de zeer uit zonderlijke naam van „Vetlap. J." Altijd weer is het Vetlap J.", die slordig is op zijn spullen, die rommel maakt en er onoog lijk uitziet „Vecht mee tegen Vetlap. J." is de aanmoediging, die op alle platen prijkt. En heus, ze doen hun werk goed! Want Jiier en daar weet de een of ander zich deze titel wel eens eigen te maken, zoals men vroe ger op school een bijnaampje had. Het fraaiste geval naar aan leiding daarvan heeft zich afge speeld op Ouderdag. Wat was het geval? Een soldaat, die zich mocht beroemen een Vetlap J. te zijn, kon onder invloed van de feestelijke stemming van die dag niet anders dan goedvinden dat zijn vrienden hem op de krib vastbonden en hem ver sierden als Vetlap J., om aldus als tentoonstellingsstuk te die nen. Schoensmeer was het goede middel om hem van een snor en verdere gelaatsuitdrukkingen te voorzien. Vuile schoenen van onder de dekens, sokken en ondergoed achteloos en in de grootste wanorde over het bed geslingerd, het geweer manhaf tig naast hem met de bajonet door de stromatras geprikt. „Dit is nu Vetlap J., vecht mee!" was de explicatie waarmee de kooi werd uitgerust, alvorens zij in de gang werd geplaatst om door iedereen te worden bezich tigd. Het behoeft natuurlijk geen betoog, dat er wel voor gezorgd werd, dat deze Vetlap J. regelmatig een verse cigaret tussen de lippen had. Men mag namelijk in geen geval op het bed roken Het wordt tijd dat we weer eens naar de eigenlijke dienst gaan kijken en de volgende keer komt er dus een uiteen zetting van wat in een kazerne wordt begrepen onder het woordje SPORT. jaar en winter niet groot genoeg zijn om af te leveren voor de consumptie. Worden deze op de zelfde wijze als de Zeeuwse oesters bewaard, dan sneuvelen ze allen bij eventuele vorst. Om dit te voorkomen, worden de putten met hout overdekt en van een verwarmingsinstallatie voor- jzien. De verwarmingsbuizen, ge voed door ,een controleerketel j zorgen dat het water op de goe de temperatuur blijft en niet bevriezen kan. De gebroeders Verwijs te Yerseke, de eerste bouwers, zullen een put klaar maken van ongeveer 500 vier kante meter, ruim twee meter diep, die een verwarmingsinstal latie zal krijgen met steenkolen gestookt (in verband met het besmettingsgevaar en het qua rantaine onderzoek wordt geen olie gebruikt). Naar wij verne men zal dit voorbeeld ook door anderen worden nagevolgd, te Yerseke o.a. de firma Prins en de firma MierasAdri- aanse, evenals de firma Linden- berg van Wemeldinge. Zoals wij reeds eerder schreven, is er in Bergen op Zoom reeds een verwarmde oesterput. De kos ten worden geraamd op ongeveer f 20.000.—. Buitenlandse belangstelling voor Souburg. Woensdagmiddag bracht da gouverneur van de Provincie Oost Vlaanderen (België) met een Gedeputeerde en een groep technische ambtenaren dier Provincie, onder leiding van ir. Swaters, hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat in Zee land, een bezoek aan de Dins dagmiddag geopende zuiverings installatie te Souburg, waar zij werden ingelicht door de op zichter, de heer Wind. Te voren werd het gezelschap door B. W. ontvangen in de raadszaal van het gemeentehuis en door burgemeester Stemer- ding hartelijk toegesproken. De gouverneur uitte zijn dank voor de hartelijke ontvangst. Dit bezoek bewijst wel. dat de bouw van een der gelijke installatie ook buiten ons land met belangstelling wordt gevolgd. Zeeuwen in België bekeurd. Internationaal rijbewijs alleen voor vrachtvervoer. De A.N.W.B. ontvangt sinds enige tijd klachten van automo bilisten en motorrijders uit Zeeuws-Vlaanderen, die in Bel gië voornamelijk in St. Lay- reyns werden bekeurd, om dat zij niet in het bezit bleken van een internationaal rijbewijs. Volgens Belgisch voorschrift is het internationale rijbewijs echter alleen nodig voor motor voertuigen waarmee goederen worden vervoerd. In alle andere gevallen is het Nederlandse rijbewijs voldoende en worden de bekeuringen naar de mening van de A.N.W.B. dus volkomen ten onrechte gegeven. De Bond heeft zich met be trokken Belgische instanties in verbinding gesteld en hoopt herhaling te kunnen voorko- Het eerste schip, geladen met Deense mosselschelpen wordt a.s. Maandag te Yerseke verwacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2