Regeringsverklaring gewogen en te licht bevonden. L NIEUWS Verkeer met Berlijn thans door de Russen vrijgegeven. Kolen nog niet van de bon. De benoeming van Dr A. H. J. Lnvink tot Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië. Drief in „De Groene" berustte op „algemeenheden". Grond voor vertrouwen? Gemeenteraads verkiezingen. Actie voor facultatieve vrye Zaterdag. België gaat op 26 Juni ter stemitus. Nieuwe bonnen voor werkkleding. Noodzaak van koerswijziging niet aangetoond. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verplichte route echter ernstige handicap voor zwaar verkeer. Cokes komt echter vry. SNIPPER Kabinetscrisis in Frankrijk? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vllssingen, Walstraat 33, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1258 VRIJDAG 20 MEI 1949 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4.Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feit*, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Rubriek Kabouters 5 cent per woord Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.38 u., onder 20.35 u. Maan op 2.42 u., onder 13.32 u. Hoogwater op Zaterdag 21 Mei: Vlissingen: 9.25 u. 1.36 m., 21.45 u. 1.17 m. Terneuzen: 9.49 u. 1.57 m., 22.13 u. 1.39 m. Wemeldinge: 10.44 u. 1.32 m., 23.09 u. 1.04 m. Onze regering is vol vertrou wen, dat Soekarno en zijn mede-woordbrekers de bij het laatste accoord gedane toezeg gingen, tenvolle zullen nako- men. Het is niet bekend waarop dit vertrouwen gegrond is. Misschien moeten we hierbij denken aan het spreekwoord, dat liefde blind maakt. De Partij van de Arbeid, die in de In dische affaire de lakens uitdeelt, voelt zich nu eenmaal verwant aan deze revolutionaire elemen ten en is daarom maar al te graag geneigd hun fouten, die zij misschien niet als fouten herkent, door de vingers te zien. Hoe dan ook. de tot die partij behorende ministers, zijn even als hun collega's, vol vertrou wen. Heel anders dan zij, die meer van nabij met de Djogjase terro risten hebben kennis gemaakt. f oedwillende Indonesiërs, die vertrouwden op het woord van de regering ook hun re gering dat zij niet meer onder de republiek zouden komen, denken er het hunne van. Duizenden maken zich gereed om per eerste gelegenheid de stad te verlaten. Maatregelen worden getroffen voor een mas sa-evacuatie op grote schaal. Merkwaardig is ook het vol gende telegram van het hoofdbe stuur der vereniging „Twaalfde provincie": „In verband met de te ver wachten agressie van unitaris- ten en communisten als gevolg van de Nederlandse overeen komst, verzoeken wij eerbiedig de Menadonese militairen suc cessievelijk te doen dirigeren naar de Minahassa en de echte federale gebieden. De Minahas sa wenst bondgenoot te blijven van Nederland". Veel vertrouwen spreekt hieruit niet. En het is maar al te waar schijnlijk, dat dit mis-trouwen tenvolle gerechtvaardigd is. Door het Sowjet-Russische militaire bestuur van Berlijn werd gisteren bepaald, dat het verkeer naar Berlijn moet worden geleid over Oebisfelde, dat 25 kilometer ten Noorden van Hem- stedt Is gelegen. De te vervoeren goederen moeten gedekt zijn door de normale interzonale documenten. Aan de Duitse politie werd opgedragen voor de uitvoering van deze opdracht zorg te dragen. Men meent, dat hierdoor een einde is gekomen aan het ophouden van voor Berlijn bestemde vrachtauto's. Gistermorgen bevonden zich te Helmstedt nog ruim 250 vrachtwagens op de grote auto verkeersweg. De Duitse politie begon direct na het afkomen van 1 de Sowjet-Russische order de vrachtwagens in groepen van I tien op te stellen, waarna de j voertuigen moesten doorrijden naar Oebisfelde, waar zich thans het voornaamste Sowjet-Russi sche controlepunt bevindt voor het interzonale wegverkeer. GEEN ENKELE BELEM MERING VOOR GEALLI EERDE VOERTUIGEN. In de nieuwe Sowjet-Russi sche order wordt het volgende bepaald: 1. Alle geallieerde voertuigen mogen van de grote auto-ver keersweg gebruik maken, zon der daarin belemmerd te worden. 2. Alle Duitse vrachtauto's, die voor doorvoer bestemde goederen vervoeren, alle parti culiere auto's, die niet voor goe derenvervoer worden gebruikt en alle bussen mogen passeren, indien zij in het bezit zijn van de normale interzonale docu menten. Terwijl de vrachtauto's te Helmstedt werden tegen gehou den, zijn enkele, uit West-Duits- land afkomstige vrachtwagens, er in geslaagd Berlijn van an dere aan de zönegrens gelegen punten uit waaronder ook Oebisfelde te bereiken. De nieuwe route over Oebis felde vormt een ernstige handi cap voor het zware verkeer, omdat de afstand veel groter is. De weg is in goede staat, doch smal. Vele vrachtwagens, die aan bederf onderhevige goede ren vervoerden, moesten terug keren, daar de nieuwe route te veel vertraging geeft. Acheson is optimistisch over de viermogendheden- conferentie. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache son, heeft Donderdag in een na een bijeenkomst met de senaats commissie voor buitenlandse betrekkingen uitgegeven ver klaring gezegd, dat naar zijn mening de aanstaande vier mi nister-conferentie te Parijs een betere kans „dan ooit të voren" had om een „uitvoerbare en doeltreffende overeenkomst" met de Sowjet-Unie te bereiken aan gaande het vraagstuk Duitsland. Acheson zeide verder: „Wij ver keren thans zeer zeker in een betere positie om de gevolgen van een mislukking het hoofd te bieden. Wij zullen behaalde successen niet verkwanselen voor beloften, die eens te meer illusoir zouden kunnen blijken zoals in het verleden al te vaak het geval was". OOK EEN DUITSE DELEGATIE NAAR PARIJS. Volgens het Duitse nieuws agentschap D.P.D. hebben de Westelijke mogendheden 8 Duit se gedelegeerden uitgenodigd tot bijwoning van de aanstaan de conferentie te Parijs. Van de delegatie zullen vier minister presidenten deel uitmaken. Drukking van bedrijfsonkosten en stimulering arbeidsvreugde. Een aantal vooraanstaande bedrijven op verschillend gebied is dezer dagen overgegaan tot de oprichting van een „Stich- De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat de nog steeds bestaande schaarste aan anthraciet, alsmede het feit dat de invoer van kolen een zware belasting op onze deviezenbalans ting facultatieve vrije Zaterdag", j betekent het noodzakelijk maken Mr p I.nrac trro.H nn .i.r de distributie van huisbrandko- Mr P. Lucas treedt op wens der initiatiefnemers voorlopig op ais voorzitter. I len gedurende het komende stookseizoen te bandhaven. De vooruitzichten met betrek- Het doel der Stichting is: „Het king tot de voorziening maken verzekeren yan de bevoegdheid het evenwel mogelijk behalve de van iedere werkgever om in1 bruinkoolbriketten, de turf en overleg met zijn werknemers de het kolenslik nu ook de cokes verdeling der werktijden aldus bonvrij beschikbaar te stellen, te regelen, dat de onderneming op Zaterdag gesloten blijft. Het bestuur der Stichting doet zich bijstaan door een commissie van advies, aangewezen uit de werk nemers'. SYMPATHIE BIJ VELEN. In verband met het boven staande is het huisbrandrant soen 1949/1950 vastgesteld op 11 eenheden. Aangezien in hetRijzingen of vergunningen voor rantsoen van 12 eenheden voor brandstoffen, die voor 1 Mei J.l ziening strikt noodzakelijk is, dat het publiek ook esskolen en eierkolen van meet af aan op de bon afneemt. Slechts bij voldoende mede werking van het publiek en de handel zullen moeilijkheden bij de voorziening kunnen worden vermeden. Indien de huisbrand- verbruikers zich aan de boven vermelde wijze van bevoorra ding aanpassen, zullen zij aldus in de gelegenheid zijn zich vóór 1 November a.s. van een rede lijk gedeelte van het rantsoen te verzekeren. Ter voorkoming van misver stand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de leverancier ge rechtigd is gedeeltelijk cokes te leveren op de oude bonnen, toe- het stookseizoen 1948/1949 on geveer 4 mud cokes waren be- Men zal zich herinneren, dat I grepen 4 mud cokes waren be- zijn geldig verklaard of uitge reikt. BEIERS PARLEMENT VERWERPT GRONDWET. Het onder Amerikaanse con trole staande Duitse Nieuws bureau Dena meldt, dat het Beierse parlement de constitutie van Bonn voor een West-Duitse federale republiek heeft ver worpen. Dy de in Engeland gehouden verkiezingen voor de gemeen teraden heeft de labourpartij een zware nederlaag geleden. Dit wordt door de pers en ook door de leiders van de labourpar tij van grote betekenis geacht. Niet in de eerste plaats om de gemeenteraden zelf, maar veel meer nog in verband met de al gemene politiek. Men ziet de ge houden verkiezingen als een symptoom. Als een bewijs, dat de politieke wind uit een andere hoek gaat waaien en dat de kansen voor de labourpartij gekeerd zijn. De gemeenteraadsverkiezingen zijn dus van veel meer dan plaat selijke betekenis. TA it geldt ook voor ons land. De te houden verkiezingen zijn niet alleen van belang voor de gemeentepolitiek in de diverse plaatsen, maar zij kunnen ook zij 't dan in mindere mate ais in Engeland gezien worden als 'n graadmeter voor de algemene po litiek. Daarom is het nodig, aan de voorbereiding van deze verkiezin gen de grootste aandacht te be steden. Een teruggang van het stern- cijfer van de twee grote partijen waarop de regering steunt, kan voor haar ook in verband met de Indië-politiek, een belangrijk waarschuwing betekenen. Het gaat bij de gemeenteraads verkiezingen niet alleen om be langen, zoals velen menen. Het gaat om beginselen. De beginselen van de gemeente politiek. Maar ook om beginselen van de algemene politiek. POGINGEN VERZOENINGS COMMISSIE VOOR DE BALKAN MISLUKT. i Dr Evatt, de Australische mi- nister van Buitenlandse Zaken, heeft Donderdag bekend ge- j maakt er niet in geslaagd te zijn een politieke en territoriale overeenkomst tussen Grieken land en zijn noordelijke buur-1 landen tot stand te brengen. I Evatt sprak in een verslag over de verzoeningspogingen de hoop uit, dat de betrokken re geringen verder zouden pogen overeenstemming te bereiken. Volgens Evatt was de voor naamste moeilijkheid, tot een vergelijk te komen tussen Al banië en Griekenland. mr dr Lucas, adviseur van een industrie in het Westen des lands, zich enige tijd geleden heeft gewend tot verscheidene bedrijven en firma's, met het verzoek te willen meedelen, hoe men stond tegenover het denk beeld van invoering van een 48- urige werkweek, verdeeld over 5 dagen en dus van sluiting van het bedrijf op Zaterdag. Naar mr dr Lucas ons mede deelde, gaat men hierbij uit van twee gedachten: ten eerste, dat een vrije Zaterdag verschillen de bedrijfsonkosten drukt en de gestelde rantsoen, tezamen met de bonvrije cokes, een zekere verruiming van de consumptie mogelijkheid. DRESSUURWEDSTRIJD BELGIË-NEDERLAND. Aan de Belgisch-Nederlandse dressuur wedstrijd om de St. Georges-prijs, welke in het Ka- merrijkbos te Ukkel werd ge werd ook door Prins IN HET SPARTA-STADION te Rotterdam woonden H. M. Ko ningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard het spel „Wij willen bouwen" bij. De Vorstin en de Prins namen bij deze gelegen heid deel aan de symbolische handeling, welke bestond uit het omhoog trekken van een heiblok. De foto geeft dit moment weer. West-Berlijnse gemeenteraad keurt grondwet van Bonn goed. De gemeenteraad van West- Berlijn is gisteren in bijzondere zitting bijeen gekomen. Op de zitting waren'eveneens aanwezig vertegenwoordigers van de Westerse bezettende mogend heden en de voorzitter van de West-Duitse economische raad, dr Erich Koehler. Eenstemmig werd de grondwet van Bonn goedgekeurd. De burgemeester in West- Berlijn, professor Reuter, zeide, dat, ook al zou West-Berlijn geen deel uitmaken van de fe derale republiek, de raad na drukkelijk zijn adhaesie wenste te betuigen met deze republiek. Sprekers van alle partijen sociaal-democraten, christen democraten en vrije democraten juichten de constitutie toe en betreurden het, dat de interna tionale situatie de Westelijke mogendheden gedwongen had haar veto uit te spreken over de invoeging van Berlijn als twaalfde staat in de toekom stige West-Duitse federale repu bliek. Minister Vermeylen heeft gis termiddag in de Belgische Ka mer van Volksvertegenwoordi gers het besluit voorgelezen op grond waarvan de wetgevende Kamers en de Provinciale Raden worden ontbonden. De datum voor de nieuwe verkiezingen voor de Provinciale Raden en voor de wetgevende Kamers is vastgesteld op 26 Juni. Na een korte toespraak van de voorzitter der Kamer gingen de afgevaardigden uiteen. De katholieke volksvertegenwoordi gers riepen „Leven de Koning", waarop de socialisten antwoord den met „Leve de Prins-Regent". De Liberalen hieven de kreet aan: „Leve de grondwet", en de communisten riepen: „Leve de natie". De nieuwe wetgevende Ka mers en Provinciale Raden, waarvoor de verkiezingen op 26 Juni a.s. worden gehouden, gul len op grond van het gisteren uitgevaardigde besluit op 12 Juli in vergadering bijeen moeten komen. In aansluiting op ons bericht I van gisteren vernamen wij thans dat H. M. de Koningin op voor- 1 dracht van de Raad van Minis ters, aan dr L. J. M. Beel, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag heeft verleend als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, onder dank betuiging voor de gewichtige, diensten door hem als zodanig in zeer moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. Tot opvolger van dr Beel is als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië benoemd de buitengewoon en gevolmach tigd ambtassadeur A. H. J. Lo- vink, secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Za ken. Het eervol ontslag aan dr Beel zal gerekend worden in te gaan op het tijdstip, waarop de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon het bestuur zal hebben overge dragen. Hij zal zo spoedig moge lijk naar Batavia vertrekken. De nieuw benoemde H.V.K. is de zoon van wijlen het oud- Tweede Kamerlid dr H. J. Lo- vink, die directeur-generaal van de Landbouw en later directeur van de Landbouw in Neder- lands-Indië was en na zijn re patriëring burgemeester van Al phen a. d. Rijn. Hij werd op 12 Juli 1902 te 's-Gravenhage geboren en ver trok na zijn voorbereidende stu diën naar Indië waar hij meer dere belangrijke functies ver vulde. Later was hij ambassadeur in China en Moskou. Van 1 Januari 1948 af is Dr Lovink secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Clarence E. Hunter volgt Dr Valentine op. De benoeming van Clarence E. Hunter, vice-president van de New-York Trust Company, tot hoofd van de E.C.A.-missie voor Nederland, werd gisteren be kend gemaakt door de admini strateur van de E.C.A., Paul G. Hoffman. De heer Hunter is 64 jaar oud. Hij volgt dr Alan Valentine op, die zijn functie van president der universiteit te Rochester (New-York) weer op zich zal nemen. Toen dr Valen tine vorig jaar zijn functie bij de E.C.A. aanvaardde, nam hij verlof voor de tijd van een jaar. De heer Hunter, wiens benoe ming op 1 Juli a.s. ingaat, is op 5 Mei naar Europa vertrok ken en tot nu toe werkzaam geweest als adviseur van de E.C.A. Voor het betrekken van bo vengenoemde 11 eenheden is - aangewezen bon 06 van de houden, brandstoffenkaart TA 806. Bernhard deelgenomen Op zijn 1 prachtige appelschimmel „No no Deze bon dient zo spoedig nanette" legde hij de moeilijke mogelijk, doch uiterlijk op 10 dressuurproeven vrijwel zonder Juni a.s. bij de brandstoffen- fouten af. Een hartelijk applaus leverancier te worden ingele- van de vele toeschouwers was verd. Deze inleveringstermijn zijn deel. zal niet worden verlengd. Ten Ook E. H. M. van Loon (Til- behoeve van nieuw gevestigde burg) met „Spring Steel" wekt» arbeidsvreugde stimuleert. Ten gezinnen, van kamerbewoners,1 door zijn rijden de bewondering tweede, dat de leiding en perso- I alsmede van gezinnen die vóór van het publiek, neelskern van ieder bedrijf zelf 25 Maart j.l. aangifte hebben ge- beter dan wie ook kunnen be- daan van vermissing van bo- oordelen, of invoering van een vengenoemde brandstoffenkaart, vrije Zaterdag de onderneming zal nog een regeling worden ge- en de werknemers al dan niet publiceerd. Evenals in de afgelopen jaren zal de brandstoffenhandel slechts in beperkte mate anthra.ciet op de bonnen kunnen leveren, zo dat het voor regelmatige voor ten goede komt. Directies en personeel yan vele ondernemingen hebben met dit streven reeds sympathie be tuigd. Schrijver had niet de bedoeling de gegevens te publiceren. De geruchtmakende publica- gen berusten, bij elkaar hebben ties in „De Groene Amsterdam- gegaard." mer", betreffende beweerde wreedheden van Nederlandse troepen in Indonesië, zijn, naar gebleken is, ontleend aan een brief, welke een kapitein aan verscheidene vrienden in Neder land schreef, omdat hij met in nerlijke conflicten worstelde, ten' aanzien waarvan hij raad en steun van deze vrienden nodig had. Een van deze vrienden zond de brief ter publicatie aan „De Groene", buiten voorkennis van de kapitein. Deze toonde zich daarover zeer verontwaardigd, daar hij nooit de bedoeling heeft gehad de gegevens te publiceren. Zijn verklaring hieromtrent luidt: „Ik heb nooit de bedoeling gehad, het artikel te publiceren. Voor een goed waarnemer moet dit bij lezing duidelijk zijn. Zou ik inderdaad de bedoeling tot publicatie hebben gehad, dan zou ik mij zeker niet hebben bepaald tot het citeren van een aantal algemeenheden, zoals het artikel inhoudt. Uit de aard dei- zaak zou een voor publicatie bestemd betoog veel beter ge fundeerd moeten zijn. Zeer zeker zou ik stelselmatig de concrete gegevens, waarop mijn bewerin- De bonnen voor werkkleding II 14 en L 14 zijn tot nader order geldig voor het kopen van werk kleding. De bonnen 10 t.m. 12 en L 10 t.m. 12 zijn geldig t.m. 9 Juli a.s. De bonnen H 13 en H 14 en L 13 en L 14 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig gel dig. (Overzicht van onze parlementaire redacteur.) Het Indië-debat van deze week is ongetwijfeld niet zo leven dig geweest als men dat gewend is. Zeker, de eerste middag waren de tribunes en de loges behoorlijk gevuld, maar buiten de poorten van dit vergadergebouw was niets van enige be langstelling te bespeuren. AI was het dan binnen vol, de sfeer was ver beneden de maat. Eerst in de avonduren toen de heren Welter (K.N.P.), Schouten en Gerbrandy (A.-R.), Goedhart (Arb.) en Gortzak (Comm.) hun krachten gingen meten, kwam er enige deining. Maar toen was het reeds te laat. GEVECHT IN JAPANSE RIJKSDAG. Gisteren is in het Japanse .Lagerhuis een gevecht tussen communisten en liberaal-demo- cratisehe afgevaardigden ont brand. Een kwartier lang gingen de afgevaardigden elkaar met Jiu-Jitsu-grepen en slagen te lijf. Het gevecht begon, toen een der parlementsleden tijdens het debat over een financieel wetsomwerp een ander een klap in het gezicht gaf. WAAROM KOERSWIJZIGING? Toch is er door dertien spre kers veel gezegd over de Van RoyenRum-verklaring, die o.a. een terugkeer van de republi keinse, leiders naar Djocja in houdt. Een feit, dat nog slechts enkele maanden geleden door de Regering voor onmogelijk werd gehouden. „Onduldbaar" was het grote woord, dat zij toen naar aanleiding van de aanmatiging van de Veiligheids raad sprak. Welke krachten zijn de oor zaak geweest van deze koers wijziging? zo vroeg de heer Schouten. Kan de Regering niet erkennen, dat zy gehandeld heeft onder internationale druk? zo vroegen de heren Schouten en Weiter. Wij willen graag de zaak van het land dienen, maar blindelings vertrouwen hebben wij in de Republikeinse leiders niet, ook al heeft de Regering dat wel. De Regeringsverklaring was door de heer Schouten ge wogen en te licht bevonden. GEEN WEG TERUG. Toch was de heer Schouten blijkbaar niet zó afwijzend, dat minister van Maaseveen meen de, dat hem een oppositionele hand werd toegestoken. De op positie heeft zin voor realiteit betoond door te erkennen, dat er geen weg terug is, zeide de bewindsman. M.a.w. zij zal zich bij de feiten willen of moeten neerleggen. De Minister heeft echter vol gens de heer Schouten ten enen male nagelaten de noodzaak van de koerswijziging aan te tonen. Er is geen volstrekte internatio nale druk uitgeoefend, aldus de Minister. Hoe kan het ook andersl De heer Weiter zeide zeer terecht, dat een volstrekte druk slechts een ultimatum zou kunnen zijn. WAT KOMT UIT DEZE TOESTAND VOORT? Intussen maakte minister van Maarseveen de fout, onvoldoen de op des heren' Schouten» be toog in te gaan. Generlei instem ming was toen nog van de heer Schouten te verwachten. Het was duidelijk in dit debat, dat de zaak in het oog van de op posanten volledig is verknoeid. De vraag is slechts hoe men deze toestand onder ogen zal zien. Nu komt de eindphase. Aller eerst de ronde-tafel-conferen tie. Als de conferentie lukt gaan wij na het opstellen van het Uniestatuut de souvereiniteit in Indonesië overdragen aan de Ver. Staten- van Indonesië, waarin een oppermachtige, cor rupte Republiek is opgenomen. Ook al krijgt deze Repübliek volgens de verklaringen van minister van Maarseveen, pre cies dezelfde status als de an dere deelstaten. Het ontslag van dr Beel werd eigenlijk zonder meer .geslikt. Natuurlijk waren er spijtbetui gingen. Het is altijd funest als er een wisseling is op zulk een hoge post en opzulk een ge wichtig tijdstip. Maar consequen ties hadden al deze spijtbetui gingen niet. De heer Romme zette in drie kwartier zijn standpunt uiteen. Voor hem was dit zeer moeilijk dit keer, maar zoals gewoon lijk, wist hij een draai te vinden. P. v. d A. VOL HOOP. De heer Tilanus had even eens vele bezwaren, maar hij vermocht daaruit geen conse quenties te trekken. Hij zou het antw.oord van de Regering af wachten. Dit scheen hem vol daan te hebben. Bij de replie ken zweeg hij tenminste. De P. v. d. A.-fractie was vol goede hoop. Bij monde van de hererr Schermerhorn en v. d. Goes van Naters getuigde zij daarvan. Zij waren vol gezag voor Hatta en Sukarno en daar om vol vertrouwen. Uit het verdere verhoor van de kapitein is gebleken, dat deze vrijwel al zijn gegevens „alge meenheden" zoals hij ze zelf noemt van horen zeggen heeft. Het onderzoek heeft tot dusver geen verder materiaal opgeleverd. Het wordt echter Koningin ontvangt gouverneur Dewey. Thomas Dewey, de gouverneur van New-York en gewezen ean- didaat voor het presidentschap der Ver. Staten, die op het ogen blik een bezoek aan ons land brengt, zal hedenmiddag om 4 uur door Koningin Juliana op het Paleis Soestdijk worden ont vangen. Des avonds biedt de ambassa deur der Ver. Staten, dr Herman B. Baruch, in Den Haag, een diner aan gouverneur Dewey aan, waaraan ook de minister president, Dr W. Drees, zal aan zitten. Communistisch gewroet in Djocja. In Batavia wordt melding ge maakt van in Djogja gevonden pamfletten van de republikein se communistische partij van April, waarin o.m. gezegd wordt, dat de P.K.I. (communistische voortgezet. Wel is gebleken, dat partij) categorisch de resolutie de kapitein in zijn weergave van hetgeen hij in de bewuste brief heeft geschreven, te goeder trouw was. 9356 stamkaarten uitgereikt in correctiegebieden. In de onlangs bij Nederland ingedeelde grensgebieden zijn door het centraal distributie kantoor 9356 stamkaarten uit gereikt, als volgt te verdelen: voor mannen boven 18 jaar 3087, voor vrouwen boven 20 jaar 3620, voor kinderen van 4 tot 18 jaar 1998, voor kinderen van 0 tot 4 jaar 651. van de Veiligheidsraad van 28 Januari verwerpt en dat de terugkeer van de republikeinse regering naar Djogja moet wor den gebruikt ter handhaving van de Republikeinse grondwet tot verbetering van de politieke fouten in het verleden gemaakt en dat voor het handhaven van de Republikeinse grondwet het verzet tegen het Nederlandse leger moet worden voortgezet. Vanmorgen om negen uur steeg de „Prinses Wilhelmina" op voor de eerste K.L.M.-vlucht op de lijn AmsterdamParama ribo, via Madrid, Lissabon 'en Dakar. Een Katwijker en drie Vlaardinger loggers hebben koers gezet naar de haven. Zij betwisten elkaar de eer wie de eerste Hollandse Nieuwe zal binnenbrengen. De eer be twisten elkaar ook de Rode- Kruis-afdelingen van Amster dam, Den Haag en Rotterdam. Hier geldt het de eer wie van hen tijdens de komende inza melingsactie het grootste bedrag bijeen zal brengen. Per 1 Mei is opgericht .het 324ste squadron van de Militaire Luchtvaart. Dit is het tweede meteor-straal- jagerssquadron. In Amster dam-Noord werd gisteravond een 68-jarige rijwieldief op heterdaad betrapt. Hij had reeds vele veroordelingen voor dezelf de overtreding achter de rug. Jong geleerd, oud gedaan! Waarschijnlijk zal het waar nemingsstation van de Leidse Sterrenwacht, dat momenteel by Johannesburg (Z.A.) staat, ver plaatst worden naar de berg Stromlo bij Canberra (Austra lië). ,;lk verkoos de vrijheid" mag nu ook in Japan worden uitgegeven. De Sowjet-vertegen- woordiger in het gealllëerde hoofdkwartier in Tokio stemde tegen. Geen wonder! Twee Griekse partisanenleiders werden resp. 72 en 15 maal ter dood veroordeeld. Canada heeft Is raël „de jure" erkend. Polen heeft in Londen geprotesteerd tegen het Britse besluit tot vrij lating van Veldmaarschalk Von Rundstedt en Kol. Gen. Adolf Over „flater" gesproken. Meer dan 100 waardevolle, oude schilderijen, die sinds 1945 uit een museum te Frankfort werden vermist zijn in de kelders van dit museum teruggevonden. On der deze doeken bevinden zich werken van Rubens, van Dyck, Frans Hals, Cézanne en Renoir. Om de kostbare werken terug te vinden had men zesduizend gedrukte ca talogussen met reproducties aan kunsthandelaren over de gehele wereld verzonden, de politie in verschillende Euro pese landen gealarmeerd en hoge beloningen uitgeloofd. „Weergaloze" eensgezindheid in Parijs. De drie Westelijke diploma tieke deskundigen, die een ge meenschappelijke strategie voor de aanstaande viermogend- heden-conferentie smeden dr Jessup (V.S.), Kirkpatrick (En geland) en Parodi (Frankrijk) hebben een gelijkheid van inzicht bereikt, die Donderdag door een Franse diplomaat als „weergaloos en hoogst bevredi gend" werd gekarakteriseerc'. Zij zullen verslag uitbrengen aan de drie ministers van Bui tenlandse Zaken, die Zaterdag in Parijs bijeenkomen. Sir Brian Robertson.de Britse opperbevelhebber in Duitsland, woonde ook Donderdag de be sprekingen bij. In verband met de regerings voorstellen ter vermindering van het begrotingstekort maakt men gewag yan een crisis in de boezem van het Franse Kabinet, welke de thans acht maanden in functie zijnde regering van Henri Queuille zou bedreigen. De crisis zou veroorzaakt zijn door twee onafhankelijk-conser- vatieven, n.l. Antoine Pinay, rvunusreu.. staatssecretaris voor economische Strauss. Polen heeft bewijs-aangelegenheden, en Jean Mo- materiaal voor in Polen bedre- reau> staatssecretaris voor lucht- ven oorlogsmisdaden. De Zuid- vaart. Afrikaanse regering heeft Don derdag bij een stemming in de Volksraad een nederlaag ge leden. In het kader van het Marshall-plan zullen binnenkort 30 Amerikaanse geologen naar de Belgische Congo gaan en daar een onderzoek instellen naar nog niet geëxploiteerde uraniumlagen. DE BILT ZEGT: Veel bewolking. Zwakke tot matige wind, over wegend tussen Noord-Oost en Noord-West. Veel bewolking met op de meeste plaatsen enige regen. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1