L nieuwe koers. Duizenden willen vertrekken uit Djocja Koningin Juliana en Prins Bernhard voor officieel bezoek te Rotterdam. Nederlands bondselftal kreeg een voetballesje. Ned. Hei'v. School te Goes herdacht 40-jarig bestaan. NIEUWS Waarschuwend ïOOr*' Minister van Maarseveen antwoordt Tweede Kamer. beeld. Geen internationale noodzaak voor do Mr Lovink benoemd tot H. V. K. Kinderzegels uit Cnratjao. De blokkade van Berlijn PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verklaring van de Nederlandse delegatie. Nieuw veilinggebouw te Krabbendijke. Terugkeer Republikeinse leiders n^ar -Djogja. Vijf jaar geëist tegen de S.D.-er Haasz. Derue zitting algemene ver gadering O. gesioten. Gods weldaden werden her dacht. SNIPPER De nieuwe bonnenlijst. Uitgave - achting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- «tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Kort» Noordstraat 35, Tel. admini- itratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswtfkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 1257 DONDERDAG 19 MEI 1949 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: J ACQ DE SMIT Franco per post ƒ4.Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Rubriek Kabouters 5 cent per woord Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.40 u., onder 20.34 u. Maan op 2.31 U., onder 12.20 u. Hoogwater op Vrjjdag 20 Mei: Vlissingen: 8.13 u. 1.44 m., 20.36 u. 1.18 m. Terneuzen: 8.38 u. 1.67 m., 21.04 u. 1.40 m. Wemeldinge: 9.36 u. 1.39 m„ 22.03 u. 1.06 m. Hongarije staat voor ons als een waarschuwend voorbeeld. Er zijn daar algemene verkie zingen gehouden. Met het resultaat, dat het com munistische Volksfront" een enorme overwinning heeft be haald. Niet minder dan 90 95 pro cent der kiezers hebben zich voor dit „Volksfront" uitgesproken. (Van onze parlementaire redacteur.) Als ik zeide, dat er een volstrekte internationale noodzaak zou zijn voor de afwijking van onze aanvankelijke houding, sou ik niet oprecht zijn", aldus Minister van Maarseveen, die gisteren in de Tweede Kamer de sprekers van repliek diende. Wij staan, aldus spr., aan het begin van een moeilijke weg, die nog tot vele teleurstellingen zal leiden. Maar de Regering heeft Nog nooit voorgekomen, juichtgemeend, dat deze weg, ondanks alle moeilijkheden, de enige de cofnmunistische pers. Nooit weg is. «''mtfcmmiï voor deV regering uit- HiJ hoopte, dat de heren Schou- achtte hij niet bevredigend, "f e™1£ voor Qe S ten en Weiter hun instemming De heer Romme (K.V.P.) be- v.V Hat nm het nu maar zacht aan deze politiek zouden geven, streed evenals de heer Weiter U zeaeen e^ 4gLmg HUler Wanneer men voortdurend de (K.N.P.) de gedachten van Mi- heeft het'in ziin dagen nog wel indruk wekt, dat Indonesië ver- nister van Maaxsseveen, dat venier gebracht Soms zelfs tot loren ëaat en dat de Regering overleg met de Kamer niet nood- boven de 100 procent. zonder enig verstand haar weg gaat, maakt men het ons leger TT och heeft ongetwijfeld het clan niet te moeilijk? De Minis- „Volksfront" een grote over- ^er hoopte dat de oppositie ook winning behaald. En dat bij vol- haar eens aan zou willen denken, komen vrije verkiezingen en een Qp staatsrechtelijke gronden geheime stemming. j achtte de Regering een overleg Men luistere slechts. |met de Staten-Generaal voordat Bij het uitreiken van de stem- j he Regering een besluit zou ne- biljetten werd aan de kiezers men> niet juist. Na 27 Maart j.l. meegedeeld, dat ze, indien ze vóór was echter reeds rekening te het „Volksfront waren hun biljet houden met een terugkeer naar I.,,. Docja. Men had dit als men dit per sé wilde langs par lementaire weg kunnen verhin- zonder meer in de stembus kon den deponeren. Maar zij die dat niet wensten en de oppositie verkozen, moesten heren. De Status van de Repu- zich naar het stemhokje begeven,js volkomen gelijkwaardig waar ze in t geheim, zonder dataan cje anhere Staten. Men moet ze op de vingers werden gezien, njet vei-geten, aldus de Minister, hun stem konden uitbrengen. strijd met de Republiek zakelijk was. Volgens hem was het duidelijk dat de positie van de Republiek in de Federale Staat niet meer dan die van elke andere deel staat zou zijn. ,In verband met de verschillen- having van rust en rechtszeker- de persberiohten over de vraag- heid, ook na het vertrek van de stukken, die samenhangen met Nederlandse troepen, de evacuati uit Djogja, welke in De voorbereidingen van de Naar wij vernemen is be-1 brede kring onzekerheid hebbenevacuatie zijn met bekwame noemd tot Hoge Vertegenwoor- gewekt en aanleiding hebben ge- spoed ter hand genomen door al- diger van de Kroon in Indone- geven tot misverstanden, heeft le daarbij betrokken instanties sië Mr A. H. J. Lovink, momen- de Nederlandse delegatie een van de regeringen van Indone- teel secretaris-generaal van het verklaring uitgegeven, waarin sië, daar het om voor de hand ministerie van Buitenlandse o.m. gezegd wordt: liggende redenen in het belang Zaken en buitengewoon en ge- ,a dat de Ne-1 van alle betrokken partijen is de gezagsoverdracht te Djogja zij, hh 1 Sebeiui- Maar wie de moed njet. meer over he hoofdzaak j volmachtigd ambassadeur. Mr Vooropgesteld hadden zich naar t stemhokje te ioopt Daar0ver is men het eens. Lovink zal Dr Beel vervangen, derlandse regering er aan vast- -- kortst mogelijke' termijn begeven, hadden daarmee zichzelf 2olang er onderhandeld wordtdie, zoals bekend, ontslag lieeft koudt' dat' alvorens de Neder- °P atand tf bTeifgen Van Ne- getekend als onvaderlandslieven- zal status quo gehandhaafd - - landst* trnenpn int Diofna wnr. lul-3ld"u ie weiigeu. vein de elementen, die in de gaten ge-biijven houden moesten worden. j De 'uitspattingen van onze Ziehier de vrijheid, de i - troepen in Indonesië worden tie van de revolutie. door niemand goedgekeurd. Het gevraagd uit zijn functie. to^^eruïgetrotóen^^aUereerst derlandse zijde zal dan ook alles tuiging, daarmede hun land In ons land is dat gelukkig Leger en de H.V.K. doen alles anders. om dit tegen te gaan. Dit is een Ieder is bij 't uitbrengen van ereplicht. De Regering kan niet zijn stem, volkomen vrij. Het ge-aannemen, dat de Indonesische heim van de stembus is hier tenautoriteiten hun taak wat dit voile gewaarborgd. 'betreft niet verstaan. Er is'geen Maar, de geschiedenis heeft het1 aanleiding om op dit ogenblik geleerd, \.at niet is, kan komen, dienaangaande bijzondere maat Mr Lovink politiek rechts ge oriënteerd en waarschijnlijk aan gesloten bij de C.H.U. De kiezers zullen daarom ver standig doen, door bij de komende raadsverkiezingen hun stem uit te brengen op een der partijen die zich principieel stellen te regelen te treffen. De heer Schouten (A.R.) kon de toegestoken hand van de Re gering niet aanvaarden, omdat de bewindsman niet de minste genover de revolutie en die dus moeite gedaan heeft de opposi de beste waarborg geven voor het tie te overtuigen. Het antwoord behoud van onze volksvrijheden, van Mnister van Maarseveen „Blijde incomste" in de Maasstad. LOVINK, A. H. J. Sacr.-Generaal Min- Bult. Zaken, ex-Ned. Gezant te Moskou. Electriciteitskabel door Noordzee-kanaal. Zoals bekend, worden op het ogenblik electriciteitskabels door Gisteren was het een bijzondere feestdag voor de Rotterdammers toen Koningin Juliana en Prins Bernhard voor hun eerste officiële bezoek aan Rotterdam na de inhuldiging arriveerden, om een ge hele dag ln de Maasstad te verblijven, kennis te nemen van hetgeen het Noordzee-kanaal getrokken ln de jaren na de oorlog op opbouwgebled werd gepresteerd en waarvoor een geul is gemaakt om gedurende vele rijtoeren, die tezamen een lengte van 35 km. op 15 m. diepte. Naar wij ver- hadden, de hulde der Maas-stedelingen ln ontvangst te nemen. nemen worden 26 kabels door- getrokken, die bestemd zijn voor Aan het begin van de Kralingse en delegaties van jeugdorganisa- het hoogspanningskoppelnet in Plaslaan hebben Burgemeester I ties. Ook voor de ouden van da- Nederland, namelijk zeven ka- Oud, hoofdcommissaris Staal en gen was een plaats langs de rou- bels van 150 kilovolt, enige van mr K. P. van der Mandele, ka- tes ingeruimd. In totaal was voor 50 kilovolt, enkele van 10 kilo- uu.,:.34.000 personen door de politie volt en telefoonkabels. Dit werk voor hen, jdie daarop aanspraak l'etTesteTe 'diënenThun 1 kunnen maken, zo snel mogelijk merheer in buitengewone dienst van H.M. de Koningin, de vorste lijke gasten welkom geheten. Koningin Juliana was gekleed in een lichtgrijze mantel met wit vilten hoed, gegarneerd met witte veren en blauwe japon. Prins Bernhard hj gekleed costuum, met de welbekende witte anjer in het knoopsgat. Na de verwelkoming traden uit de kinderschare, waarboven uit de veelkleurige vlaggen der vier Nederlandse Padvindersorganisa ties uitstaken, twee kabouters en een welp naar voren. Voorzichtig droeg de negenjarige Dirk Olt- huijzen een schild, vervaardigd van rode, blauwe en gele eternal- len, waarin de emblemen van de padvinders en padvindsters waren verwerkt. Hij gaf het vervolgens over aan de negenjarige Jeannetje van der Hoeven en de elfjarige Gonnie Koot, die blozend hun bloemengave aan H.M. overhan digde. De hoge gasten onderhiel den zich een ogenblik met de kin deren, waarna zij weer in de auto stapten, waarvan de kap nu was neergeslagen. Voorafgegaan door de auto van de burgemeester, ving de stoet de route door de stad aan. Duizenden Rotterdammers had den, ondanks het feit, dat vele bedrijven normaal doorwerkten, gelegenheid gevonden zich langs de trottoirs op te stellen om de Koningin en de Prins te verwel komen. Op speciaal gereserveerde plaatsen stonden schoolkinderen volk waardevolle medewerking heb ben verleend aan de Nederlandse militaire en civiele autoriteiten, gelegenheid zal moeten worden geboden desgewenst uit Djogja te evacueren. Ook voor hen, die menen, dat zij gevaar zouden lopen op grond van met de Nederlandse autori teiten onderhouden betrekkin gen, blijft de mogelijkheid open, vóór het vertrek van de troepen te evacueren. Daarnaast, aldus de verklaring, zal de Nederland se delegatie doen, wat in haar vermogen ligt, om waarborgen te verkrijgen, dat ook na de overdracht van het gezag over Djogja aap de republikeinse autoriteiten veiligheid van lijf en goed voor alle ingezetenen zal zijn verzekerd. Zo zullen waar nemers van de Uusi de situatie bij ven observeren. Het spreekt wel vanzelf, dat de wenselijke oplossing niet is gelegen in het naar elders eva cueren van het grootst mogelijk aantal ingezetenen van Djogja, maar in het, in onderling over leg, ook met de Unci, vinden van waarborgen voor de hand een plaats gereserveerd. 1 Prins Bernhard maakt openingsvlucht K.L.M.-lijn naar Canada mee. Z.K.H. Prins Bernhard zal op 29 Mei a.s. in zijn functie van commissaris der K.L.M. de eerste vlucht van de K.L.M. op Canada meemaken. Z.K.H. zal vergezeld worden door zijn ad judant Maj. Geertsema en kapi tein-vlieger Sonderman. vergt twee etmalen. Van de ene oever naar de andere oever van het Noordzee-kanaal is een spe ciale telefoonverbinding gelegd ten behoeve van de werkzaam heden. te doen verlopen. De verklaring zegt verder, dat de in de pers genoemde getal len in vele gevallen schromelijk overdreven zijn, al zijn stellig bij de evacuatie duizenden per sonen betrokken en wijst er ver volgens op, dat ook na de terug keer van de republikeinse auto riteiten in Djogja, voor allen van welke landaard ook die Het nieuwe veilingsgebouw te Krabbendijke, dat gisteren officiëel in gebruik werd ge nomen. Binnenkort ook in ons land te koop. Voor de eerste keer in de historie van Curagao is een serie kinderpostzegels uitgegeven. Het is een serie van zes zegels, waarvan de kopjes gemaakt zijn naar foto's van de drie typen, die in de Nederlandse Antillen het meest vertegenwoordigd zijn. de neger, de blanke en de In diaan. De gehele serie heeft, in clusief een toeslag van fl. 1,35 cur courant, een waarde van fl. 2,2314 cur courant. Deze toeslag komt ten goede aan een nieuw tehuis voor licha melijk gebrekkige kinderen van alle Nederlandse antillen. De Nederlandse Bank heeft toestemming gegeven voor het verkopen van 75.000 series van genoemde kinderpostzegels in Nederland. Dezer dagen zullen Gistermiddag werd te Krab bendijke het nieuwe veilings gebouw van de Veilingsvereni ging „Krabbendijke en Omstre ken" geopend. De officiële in gebruikstelling geschiedde door Ir A. W. van de Plassche, direc teur van de Tuinbouw. Aanwezig hierbij was o.a. Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in onze provincie. Vele officiële personen gaven blijk van hun belangstelling. Door overvloed van copie zijn wij helaas niet in staat in dit num mer een meer gedetailleerd ver slag op te nemen, doch wij hopen in ons nummer van morgen nader op deze opening terug te komen. zulks verlangen de gelegenheid 1 zij verkrijgbaar zijn. Na 30 Juni elders te vertrekken zal de zegel niet meer worden om naar zal openblijven. verkocht. Grens tussen Syrië en Libanon gesloten. De Chinese pers bevat een aantal berichten over de maat regelen in verband met de te rugkeer naar Djogja. De „Keng Po" .citeert een republikeinse - - - autoriteit, die gezegd heeft, dat rende de rest van de wedstrijd Engelse profs wonnen met 4—0. Een eivol Olympisch stadion heeft gisteravond kunnen genie ten van voetbal zoals men het in Nederland slechts hoogst zel den ziet. De Engelse gasten serveerden een dergelijk kwaliteitsvoetbal, dat onze spelers, alhoewel ze hun best deden en zeer zeker niet onverdienstelijk speelden, op geen stukken na aan dit voetbal konden tippen en dan ook een sprekende 40 neder laag leden. Het eerste kwartiertje van de wedstrijd was van een Neder lands tegenwicht sprake, gedu- het uitvallen van Timmermans, 20 minuten voor het einde, waar voor geen reserve mocht wor den opgesteld. Van de Neder landse spelers waren doelman de Munck, spil Terlouw en van Schijndel de besten. mandaat heeft gekregen zowel ten aanzien van civiele als van militaire maatregelen. De bladen meldden voorts o.a., dat het vliegveld van Djogja, voorlopig De Syrische regering heeft onder controle van de Unci zal bevolen, dat van heden af de staan, dat de republikeinse chris- grens met de Libanon zal wor- telijke partij de voorlopige over- den gesloten wegens de arres- eenkomst ondersteunt, dat voor de Sultan van~ Djogja volledig waren de Engelsen echter ge- - - durig in de meerderheid. Men wist echter de stand blank te houden tot aan de rust. In de 15de minuut na de rust wist de Engelse linksbuiten Langton het eerste doelpunt te scoren, linksbinnen Rowley en Deze reis zal de eerste zijn, tatie van een Syrisch legeroffi- het postverkeer tussen republi- pllrp dfl Prins na dG oorlog' dip PT van •hpfiohnldicfd mac lr-oino sar» forinronl rtoKiorl noHt^a westelijk halfrond naar het maakt. Het ligt in het voornemen van Z.K.H. om in de herfst een be zoek aan Suriname en de Ne- een „pro-Joodse spion" op Li- gels zullen worden gebruikt met banees grondgebied te hebben het opschrift Indonesia (pas uit- vermoord. gegeven serie) en dat binnen de De Syrische regering verbood repubiek de vroegere republi- rechtsbuiten Paerson brachten daarna de stand op 30. In de 39ste minuut scoorde Rowley het vierde en laatste doelpunt van de wedstrijd. Op alle punten, zowel qua tempo, techniek en dekkings systeem waren de Engelsen „Het was een moeilijke tijd". Vijf jaar met aftrek was de eis van de proc.-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Mid delburg tegen de S.D.-er Frie- drich Herman Haasz, die gister middag terecht stond. Verd. voerde een verweer met een stortvloed van woorden, ontken de enkele dingen ten stelligste en beriep zich op voorschriften en bevelen. Haasz was eerst in Middelburg gekomen en daarna overgeplaatst naar Terneuzen, waar hij later met Hoffman, die 's morgens te recht had gestaan, veel kwaad heeft gesticht. Evenals Hoffman had verd. er 't handje van om bij tijd en wijle, wanneer de gene, die door hem werd ver hoord, niet snel genoeg beken de, te slaan of te stompen. Verd. zei tijdens zijn verhoor, dat in vredstijd slaan niet be hoorlijk was, maar vond het in de oorlog blijkbaar niet zo erg. Bij de familie Bruynzeel was Haasz op zoek geweest naar een onderduiker. Toen B. niet snel genoeg wilde bekennen sloeg verd. er maar op Jos. Verder heeft verd. de vrouw van de burgemeester van Schoondijke gegijzeld, daar de heer van Rose- velt niet van plan was mee* te werken aan het plaatsen van de zgn. Rommelasperges. Uitspraak in deze zaak over veertien dagen te Zierikzee. Ongelukkige val. Gistermiddag had de heer J. Filius uit Kortgene het ongeluk, van een voer aardappelen te vallen waarbij hij zo ongelukkig op de er voor rijdende tractor terecht kwam, dat hij een ern stige schouderfractuur opliep. Het slachtoffer moest naar het ziekenhuis Oostwal te Goes vervoerd worden. derlandse Antillen te brengen, banon. eveneens de export naar de Li- keinse zegels mogen worden ge- beter, al had het- bondselftal dan bruikt. ook met pech te kampen door De derde zitting van de al gemene vergadering der V.N., die twee maanden geduurd heeft, is Woensdagavond door de al gemene secretaris Trygve Lie gesioten. „De hoop op vrede en het vertrouwen in de V.N. is sterker dan lange tijd het geval is geweest", aldus Lie. De afge vaardigden der V.N. hebben de besprekingen over het opheffen van de Berlijnse blokkade tot een succesvolle afsluiting ge bracht, zo zeide hij. Op ander gebied en in andere omstandig heden hadden de V.N. ook haar waarde als vredestichter bewe zen zonder over een enkele sol daat te beschikken om haar be sluiten door te voeren, aldus tle' voegde er echter aan toe, dat de V.N. niet in staat zouden zijn de vrede te verze keren, totdat de grote mogend heden de laatste oorlog h fini- tief hebben afgewikkeld. De Hervormde Schoolvereniging te Goes heeft gisteren èn op feestelijke èn op plechtige wijze haar veertigjarig bestaan her dacht. Des middags recipieerde bet Schoolbestuur in de „Prins van Oranje", terwijl des avonds in de Grote Kerk een herdenkings dienst werd gehouden. Op de receptie, waar vele belangstellenden, vertegenwoordi gers van kerkelijke instanties en scholen aanwezig waren, wer den tal van hartelijke gelukwensen uitgebracht en bleek op nieuw hoe zeer de Hervormde School in de Nieuwstraat zich in de afgelopen veertig jaar een goede naam heeft verworven. alsmede een schilderij uit deken voor de vele weldaden, die verzameling venzande. De heer van mevr. 's Gra- C. Post sprak na- God heeft geschonken. Gedenken is een antwoord op Gods werk. Om twee redenen vindt de her mens de oudercommissie een denking in de kerk plaats: Om- kort woord. Hij kwam met een dat de school en het evangelie zeer grote verrassing, n.l. een 20 nauw verbonden zijn. Zei orgeltje voor de Nieuwstraat- Jezus zelf niet: Laat de kinder- - - - - - - kens tot Mij komen en boven school en een klok voor de school in de Tulpstraat. Tenslotte spraken nog Drs C. Stam, Geref. predikant te Goes, namens het bestuur en personeel van de Chr. L.S. en de Chr. Mulo-school aan de Westwal, Burgemeester W. C. ten Kate „Het zou waarlijk ondankbaar zijn", zo sprak Ds A. W. M. Odé in zijn openingswoord, „als we de afgelopen veertig jaar niet herdachten". Spr. bracht dank uit aan allen die hun beste krachten in de afgelopen jaren gaven en noem de van hen allereerst Ds Boersma, de grondlegger van de school en voorts de school hoofden met hun staf. Speciaal noemde spreker ook het over leden schoolhoofd de heer Van 't Hooft. God heeft hem wel met bijzondere gaven gesierd, aldus spreker. Ook aan de nagedachtenis van Ds Steinz wijdde hij dankbare woorden. Immers hij paste het bijbelwoord toe, dat zegt: „Die Mij vroeg zoeken zullen mij vinden". Nadat hij de vele aanwezigen van Goes, ds C. Metselaar, Herv. een welkom had toegeroepenPdikanttaG°ef% na®ens de memoreerde spr., dat. vier leer- kerkeraad der Ned. Herv. Ge- krachten 25 jaar aan de school dér^wJf^nn zijn verbonden. Deze leerkrach- a Theussmk van der Hoop van ten, de dames Glerum en de1,rc~fn'h ln®Pp va£ het Graaf en de heren Geuze en1 c. v-° - de heer P. W. J. Steinz Steketee bood hij namens het F14 ?otteïdaI]:l' I'en„Zj0r tJef" bestuur een zilveren vulpotlood 'ede hield de oud-onder wijzer, de heer Deij, en tot slot de heer W. C. Geuze, die namens het personeel en de jubilaresse woorden van dank sprak. DE HERDENKINGSDIENST. Gisteravond werd in de Ned. Herv. Kerk de herdenkings- aan als blijk van waardering. VELE SPREKERS. Het hoofd der school, de heer L. C. Velthuizen sprak woorden van dank jegens het bestuur, dat de onderwijskrachten steeds met raad en daad terzijde staat. 1 gehouden. Spreker was verheugd te kun- Nadat hij eerst had voorgele- nen constateren, dat de school zen Ps- 105:1—10, hield Ds A. bloeit. Hjj sprak de wens uit, w- M' odé zijn herdenkings dat God de ouders, bestuur en rede n.a.v. Ps. 48:10: „O, God, onderwijzers wijsheid, tact en WÜ gedenken Uwer weldadig- vertrouwen zal mogen schenken. heid in het midden Uws tem- Tenslotte bood spreker namens Pels- het personeel het bestuur een Ds Odé begon met te zeggen, vlag aan voor de school in de Tulpstraat en een klok voor het gebouw aan de Nieuwstraat dat wie gedenkt, stil staat, hij laat het verleden tot zich spre ken. Gedenken wil zeggen dan- dien ook omdat school en kerk ten nauwste verbonden zijn. Tussen de Hervormde Kerk en ons volk bestaat een bijna my stieke band en ook met de school bestaat dat contact. De Her vormde Kerk is een echte volks kerk en evenzo is de Hervorm de school een volksschool, er heerst eenzelfde sfeer. Als twee de spreker voerde de heer G. Chr. Dun het woord. Twee jaar na de oprichting werd hij hoofd der school en hij was dit ge durende 7 jaar. In zijn toespraak haalde hij herinneringen op, be trekking hebbende op zijn werk in Goes. In het bijzonder sprak hij met grote lof over het eerste bestuur, dat de eerste moeilijke jaren zo energiek doorworstelde. In het bijzonder noemde spr. Frans de Munck, onze uitsteken de nationale doelman, zoals ver scheidene Goessenaars hem wel licht zullen kennen. Een straalvliegtuig van de jachtvliegschool Twenthe moest gisteren direct na de start een noodlanding maken. Het toestel werd zwaar beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Gisternacht heeft de douane uit Chaam aan de Belgische grens een pantser wagen, beladen met tapijten, buit gemaakt. Twee arrestaties werden verricht. De grens correcties bij Vaals zijn defini tief geworden. Thomas Dewey, Truman's tegencandidaat bij de presidentsverkiezingen, is giste ren in ons land aangekomen. De Nederlandse organisatie van tijdschriftuitgevers heeft het wetsontwerp op de journalistie ke verantwoordelijkheid onaan vaardbaar verklaard. 96 van de Hongaarse kiezers heeft bij de Zondag gehouden verkie zingen voor het Volksfront ge stemd. Volgens Britse func tionarissen zouden de Russen terug willen keren in de Vier- Voor het tijdvak van 22 Mei t/m 4 Juni 1949 zijn de volgen de bonnen geldig verklaard: Voedingsmiddelenkaarten 905: 141 Vlees (A, B, D): 100 gram vlees. 142 Vlees (A en B): 300 gram vlees. 143 Vlees (D): 100 gram vlees. 145 Algem. (A, B en D): 250 gr. boter, margarine of vet. 146 Algem. (A, B): 500 gr. boter, margarine of vet. 147 Algm. (A en B)200 gram kaas, of 250 gr. korstloze kaas. 148 Alg. (A, B): 125 gr. koffie. 152 Algem. (B): 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas. 154 Algem. (D): 250 gr. boter, margarine of vet. 155 Algem, (D): 100 gr. kaas, of 125 gr. korstloze kaas. Tabakskaarten 903: 82 Tabak (QA): 2 rantsoenen rookartikelen. 84 Tabak (QC): 2 rantsoenen rookartikelen. Van de bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 906 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) zijn de bönnen gemerkt met de letter N, geldig. De bonnen 124, 128, 129, 130, 131, 133, 136, 137, 138 en 139 algemeen der bonkaarten voor voedingsmiddelen kunnen ver nietigd worden. Ds Steinz, de toenmalige voor- mogendheden Kommandatura te Berlijn. In Zuid-Afrika is een verbod in voorbereiding, waar bij communistische lectuur wordt verboden. In een opleidings kamp van het Braziliaanse leger heeft zich een ongeluk voor gedaan, waarbij 8 doden vielen en tenminste 82 personen wer den gewond. In Tripolis werd gisteren feest gevierd omdat de algemene vergadering der V.N. het voorstel tot het herstel van het Italiaans trusteeschap over Tripolitanië verwierp. litter en de heer S. Duvekot, Verschillende belangrijke ge beurtenissen uit het schoolleven releveerde hij, zo o.a. de Oranje feesten, het bezoek van de Com missaris der Koningin aan de school, enz. Aan het slot sprak hij zijn beste wensen uit voor bestuur, personeel, ouders en kinderen. Hij ging voor in dankgebed. Door de kinderen werden en kele liederen gezongen. Russen schenden het verdrag. Een 150-tal Duitse vrachtwa gens met goederen voor Berlijn zijn door de Sowjet-Russische autoriteiten bij Helmstedt aan gehouden. 1 De Sowjets zeiden, dat de ver- voerlicenties, die door de Wes telijke autoriteiten waren uitge geven, door de Sowjets gecon- jtrasigneerd moesten zijn. Te- jvens weigerden zij geschenk- I zendingen voedselpakketten voor j Berlijn, die op andere wijze dan per trein vervoerd worden, door te laten. Een Britse woordvoerder noemde de houding van de Sow- 1 jets een schending van de over eenkomst van New York tot op heffing van de blokkade, daar voor Maart 1948 geen dergelijke bepalingen van kracht was. DE BILT ZEGT: Vrij koel. Veranderlijke bewolking met voornamelijk in het binnenland nog enkele buien en hier en daar ochtendmist. Overwegend zwak ke wind tussen Zuid en West. Vrij koel.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1