Omsingelde commandopost hield stand tegen overmachtige vijand. DODAT Gewestelijk Arbeidsbureau biedt de helpende hand b|j beroepskeuze. „Overste, de stopljjn is doorbroken!" Gereformeerde organisten hijeen. Keuze uit duizenden beroepen. EDNA EARL Groeiende belangstelling in Zeeland. FEUILLETON Walcheren in het teken der Internationale Vriendschap. Woensdag 18 Mei 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Een episode uit de strijd op de Grebbeberg. „Heeft ten slotte op 13, 14 en 15 Mei met ongeveer honderd man van verschillende onderdelen zijn geïsoleerde en omsin gelde commandopost aldaar tegen een overmachtige vijand zo hardnekkig verdedigd, tot zelfs na de hem toen nog niet be kend zijnde algemene capitulatie, dat de vijand ondanks voort gezette aanvallen, zelfs met een pantserwagen zich daarvan niet gewapenderhand heeft kunnen meester maken terwijl omgekeerd vijandelijke zware mitrailleurs konden worden buitgemaakt." sneuvelen door een kogel uit een Hollands geweer. Ook nu worden de aanvallers met een regen van kogels en Devaluatie pond sterling? In een telegram uit Parijs aan het Journal of Commerce wordt gezegd, dat het pond sterling waarschijnlijk dit jaar gedeva lueerd zal worden. Het blad deelt mede, dat deze devaluatie een onderdeel zou vormen van een algemene herwaardering van Europese valuta's, die door E.C.A. tot stand gebracht zou handgranaten begroet en drui- pen weer af. w°rae,n' De aanval die met een zo 1 *n huet berl?ht wordt gezegd, schurftige list was gekruid, dat hooggeplaatste personen (Van onze Utrechtse corres pondent) Zaterdag heeft de Gerefor meerde Organistenvereniging te Utrecht haar jaarvergadering ge houden. Deze bijeenkomst was in het leVen van de achttien jarige vereniging zeer belangrijk, daar de heer D. W. L. M i 1 o te Nunspeet, die de organisatie ze- Dit is een gedeelte uit de Dag order die is voorgelezen toen nu Wijlen de kolonel W. F. Hen- pink werd benoemd tot Ridder M.W.O. Wat achter deze koele ambtelijke zinnen ligt verscho len? Leest u maar en ik zal trachten ze voor u tot leven te brengen, aldus lezen wij in het „Lichtspoor" van 11 Mei j.l. Ik begin bij het ogenblik waar op een man hijgend de com mandopost van 8 R.I. binnen stormt en uitstoot: „Overste, de Stoplijn is doorbroken". Even Schrikt de Overste. Dat kan niet Waar zijn. Een ogenblik later tiet hij echter beneden zich reeds de Duitsers snel oprukken. SNEL OPTREDEN WAS GEBODEN. Snel optreden is nu geboden. „Onmiddellijk alle opstellingen bezetten, de commandopost zal worden verdedigd". In een Ogenblik zijn de oververmoeide troepen opgesteld; als dan ook de vijand even later het bos in stroomt, vindt hij een aantal mensen die zich hebben vastge beten in het kleine steunpunt (enige onderkomens, omringd door een rondgaande loopgraaf), mannen die zijn bezield door 't voorbeeld van hun commandant tn die, hoewel ze weten dat ze feitelijk geen kans hebben om #r levend af te komen, er niet san denken anders te handelen dan zij doen. De Duitsers laten troepen ach ter om de weerstand op te rui men. Een kwestie van tijd, want die kerels in dat kogelputje krijgen er heus wel gauw ge noeg van. Ze proberen verschil lende malen een aanval, maar steeds vinden ze de Hollanders op hun post. Dan maar andere maatregelen. Een pantserwagen komt het weggetje langs de commando post oprijden, doch trekt zich, hadat wederzijds de begroeting heeft plaats gehad, schielijk weer terug. Neen, de Duitsers hebben geen ge.uk. Nu is ook al de bedie ning van een van hun mitrail leurs buiten gevecht gesteld. V reugde b(j de verdedigers. Maar wie weet kruipt er straks Piet een nieuwe bediening ach ter het wapen. Enige mannen besluiten het te gaan ophalen. In spanning wordt afgewacht of het sal lukken. Ais ze bij de mitrail leur aankomen blijkt dat er reeds een nieuwe achter is op gesteld. Deze opent het vuur, doch niemand wordt getroffen. Een ogenblik later wordt ook de bediening hiervan gedood door Hollandse kogels. De patrouille komt met de Wapens terug. Munitie is er niet bij en ze zijn volkomen on bruikbaar. Het plan wordt op gevat ze te demonteren en de onderdelen te begraven. VUURWERK. Gaat het oorlogvoeren hun dan zo goed af? Och, het zijn geen veteranen, ze maken heus nog wel fouten en hiervan tracht de vijand te profiteren. Hij geeft een moordend mitrail- leurvuur af. Er vallen echter geen slachtoffers, zoals iemand Opmerkt, ook ziet hij dat er stukjes papier tussen de bomen dwarrelen. Hij meldt zijn ont- dekkmg aan de Overste: „Dit is geen mitrailleurvuur, het is vuurwerk." De vijand houdt zich hierna Vlij rustig en de avond verloopt, Zonder dat er veel bijzonders gebeurt. De stilte van de nacht valt in en alles wordt geheimzinnig in het ruisende bos met op de ach tergrond het brandende Rhenen De spanning wordt bijna on- diaaglyk. Zullen de Duitsers aanvallen? Zal een dergelijke aanval kunnen worden afge slagen? 6 Voortdurend wordt met de uiterste inspanning geluisterd, aoch alleen de wind in de bomen is hoorbaar. De com mandant van het betrokken stel linggedeelte vraagt zich af of hij zal voorstellen om een ge deelte rust te geven. Maar nie mand kan feitelijk gemist wor den. Even later schrikt hij op door een snorrend geluid: hij heeft zelf ook staan suffen en in zijn halve slaap zijn pistool voor zich in de borstwering af geschoten. Dit wordt toch te erg ze moeten rust hebben. WERD HET MAAR MORGEN.... Proberen ze door het prikkel draad heen te komen? En wat is dat kraken boven in de bomen? Handgranaten worden gewor pen en schoten afgegeven. Weer is het stil. Werd het maar mor gen! En het werd morgen en de commandopost was nog steeds niet gevallen. Nog nooit was de zon met zoveel enthousiasme be groet. Ze hebben echter niet veel tijd om er naar te kijken, want in de schemering komt een man het weggetje op. Een Duitser? Zo te zien niet, want hij draagt een burger-overall. Een nieuwe list? Wellicht een Hollander? Maar eens aanroepen. „Ben je een Hollander?" De man loopt door. Toch een Duitser? Nog maar eens vragen. „Zeg of je een Hollander bent of we schie ten!" Geen antwoord. Dan val len schoten en stort de man neer. Waarom geen derde aan roep? Dat kon niet, want achter hem zijn nu vele Duitse helmen zichtbaar. Daarom moest hij |b?f, d- f afT Hzlanddii kunnen wor^veSrThTb^Ve^ jaar °P bijz°ndere WijZe waarschuwing voor eventuele verdere aanvallers blijven lig- j waardeerde £nd sterling met sl^ffgeroeg'vJ^n Z 1--^ hij voorzitter heeft geleid, voor het mening jaa[st de hamer hanteerde. In zijn openingswoord herin nerde de heer Milo aan deze „ze ven jaren van dienstbaarheid", breekt een laTaan Tan betrek- volgens deze za kelijke rust lieden een realistischer waarde- Toch geeft deze rust enige wat nu eigenlijk het ideaal dei- vereniging is. Zij wil niet de be langen van haar leden dienen, [langen van naai leucn uienen, ring van het pond sterling wor- noch de belangen der kerken. Zij den vastgesteld. Christelijke H.B.S. nasium te Kampen. ontspanning en kan ook eens aan andere dingen worden ge dacht. NIEUWE PLANNEN. Hoewel deze dag dus zonder hevige aanvallen verloopt, is de Overste niet tevreden. Op deze wijze voortgaan is nutteloos. Het Nederlandse leger raakt steeds verder weg en de kans op ont zetting is dus gering. Hij roept zijn ondercommandanten bijeen en ontvouwt zijn plan: In de komende nacht zullen ze uitbreken en doorstoten naar de Rijn, die zal worden over gestoken, teneinde door de Be tuwe heen de eigen troepen weer te bereiken. Met energie wordt aan de gedeeld, dat hij spoedig zijn voorbereidingen begonnen. Ui- functie zal hervatten. Huender terlijk blijft alles echter nor- is herstellende van een bron- maal. chitis. (Wordt vervolgd.) Eerste aak uit het Westen te Berlijn aangekomen. De eerste aak uit de westelijke zones is gisterochtend met een lading stukgoederen en ge- schenkpaketten te Berlijn aan gekomen. Een vertegenwoordi ger van de Hamburgse autori teit voor de binnenvaart zal heden naar Berlijn vliegen om van de Sowjets vergunning voor het binnenvaren van de Sowjet- zone te verkrijgen. De voorbereidende besprekingen te Parijs. De deskundigen op het ge bied van Duitse kwesties van Frankrijk, Engeland en de V. S hebben gisterochtend te Parijs hun voorbereidende besprekin gen hervat. Men verwachtte.dat zij gisteren de politieke en eco nomische problemen zouden be spreken, die volgende week op de conferentie der Grote Vier aan de orde zullen komen. De zaak Eisler. De Poolse ambassadeur te Londen heeft gistermiddag een bezoek aan Bevin gebracht om een „krachtig protest" in te die nen tegen de arrestatie van Eis ler door de Britse autoriteiten aan boord van het Poolse schip „Batory". De politierechter te Southamp ton heeft gisteren besloten, dat de rechtbank te Londen zal uit maken of Eisler al of niet aan de Verenigde Staten zal worden uitgeleverd. Van officiële zijde te War- chau is verklaard, dat de Pool se regering het plan heeft han delend op te treden tegen de arrestatie van Eisler. Het Brit se optreden was een geval van schandelijk geweld. Poolse ju risten zijn doende een plan uit te werken. wenst slechts te bevorderen, dat de juiste muziek in de zuivere eredienst wordt gebracht. De kernvraag is: „Welke muziek Te Gorinchem zal op 1 Sep- wil de Heer op deze plaats", tember a.s. een Chr. H.B.S. wor- i De heer Milo sprak er zijn den geopend. Tot directeur'is'blijdschap over uit, dat de ver- benoemd Dr G. R. W. Huizinga, i eniging intact bleef, niettegen- leraar aan het Chr. Lyceum te j staande de Gereformeerde kerken Hilversum en het Geref. Gym-door een scheuring in twee de Gouverneur Huender neemt geen ontslag. Naar aanleiding van desbe treffende geruchten heeft Gou verneur Huender ontkend, dat hij ontslag zou hebben gevraagd. Officieel is uit zijn naam mee- len werden gesplitst. De samen werking die in de G.O.V. be staat, geschiedt niet met negatie van de kerkelijke gescheiden- i heid. Mr C. J. Verplanke te Haarlem, secretaris van de ver eniging, gaf ter vergadering een uitvoerig jaarverslag. Hieruit bleek, dat het ledental momen teel 706 bedraagt, een aantal dat de Nederlandse Organistenver eniging zeer nabijkomt. Daar naast dragen vele honderden le den der Gereformeerde en Chris telijk Gereformeerde Kerken als donateur bij. De G.O.V. is onder verdeeld in 25 kringen. In het afgelopen jaar zijn wederom tal rijke orgeladviezen uitgebracht en werden vergelijkende exa mens gehouden. De secretaris meldde, dat een uitnodiging tot samenspreking met de Christelij ke Gereformeerde Organisten vereniging is afgewezen. Deze groep handhaaft zich derhalve naast de G.O.V., al zijn verschei dene christelijke gereformeerde organisten bij de G.O.V. aange sloten. Van de huishoudelijke zaken die hierna werden behandeld, noemen wij het besluit om een krachtige propaganda onder de kerken te gaan voeren. Men on dervindt veel te weinig steun van die zijde. Indien deze actie resultaten oplevert, kan het maandblad „Organist en Ere dienst", dat tot de beste perio dieken op dit terrein behoort, uitbreiding ondergaan. Bij de verkiezing van een nieuwe voorzitter- bleek het me rendeel der stemmen te zijn uit gebracht op de heer P. van D ij k e te Breda, die de benoe ming aanvaardde. Hierop richtte de heer R. H u i z e n g a, be stuurslid van de G.O.V., zich tot de scheidende voorzitter (die zich niet herkiesbaar had ge steld). De heer Huizenga zeide het gevoel te hebben alsof met het vertrek van de heer Milo het hart uit de vereniging gesneden was. 's Middags werd de vergade ring begonnen met een concert op het orgel van de Westerkerk te Utrecht, een instrument dat na 'n pas uitgevoerde restauratie tot de beste orgels van de Dom stad wordt gerekend. Drie leden van de G.O.V. bespeelden het orgel. Zo tegen de tjjd, dat de overgang nadert In de zesde en zevende klasse van de lagere scholen, gaat het spannen. Jongens en meisjes worden voor de keuze gesteld: doorstuderen of een beroep kiezen. Van de ouders en de leerkrachten der scholen wordt op dit punt veel gevergd en nog kan men zich afvragen: Is de keuze, die wordt gemaakt wel de juiste? Iwaar nog een zeer actieve com missie werkt. Dit sociale werk diende echter grondiger te wor- 'den aangepakt en men besloot Tijdens een kort geleden ge- bij de Gewestelijke Arbeidsbu- houden ouderavond werd o.m. reaux ambtenaren te plaatsen, de vraag gesteld, of er mis- <jie na een speciale opleiding schien mogelijkheden heston- j daartoe te hebben genoten, be den om naast het advies van de iast werden met het „testen" hoofdonderwijzer nog andere van de jongelui. De keuze, om adviezen in te winnen voor tot de beroepskeuzebureaux bij de keuze van beroep of tot verdere g.A.B.'s onder te brengen, was opleiding van een leerling wordt Zeker een gelukkige, omdat men besloten. bier de beschikking heeft over Inderdaad bestaat er een mo- vele gegevens omtrent de mo gelijkheid. De directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Middel burg, de heer J. C. Oorver en de heer J. op den Akker van de aan het G.A.B. verbonden af deling voor beroepskeuze, wa gelijkheden bieden. die de beroepen Hef doel. Het doel is eenvoudig aan te geven. In de Middeleeuwen was ren bereid een en ander te ver- be*' a^ bee' eenvoudig en be tellen over de „tests", die er hoe,fde men zich met druk te maken over het beroep dat ge kozen zou worden. De zoon drukte hierin meestal de voet sporen van zijn vader en de gilden zorgden voor de oplei ding van gezel tot meester. Het aantal beroepen was in die tijd bestaan voor de keuze van het beroep en een opleiding, aan sluitend op de lagere school. De historie. Alle dingen hebben nu een maal een historie en zo is het 0ok nog niet zo bijster groot, ook met het bureau voor be- doch onze gecompliceerde eeuw roepskeuze. Er bestaat in ons kent nu eenmaal enkele duizen- land een grote behoefte aan den beroepen met evenzovele goede voorlichting over de keu- mogelijkheden voor promotie ze van beroepen en opleiding e.d. Het bureau voor beroeps voor de jeugd, die binnen niet keuze wil een wegwijzer zijn in al te lange tijd de lagere school deze doolhof en door middel zal gaan verlaten en zich door van adviezen de ouders de weg middel van verdere studie of wijzen, die hun zoon of doch- een directe keuze van beroep in ter kan gaan met de beste kans, de maatschappij geplaatst ziet. dat zij in het te kiezen beroep De vele mislukkingen, die zich ook werkelijk slagen of- door voordoen, omdat iemand een het aangeven van de opleiding verkeerd advies heeft gekregen de basis kunnen leggen voor het of omdat men in eigenwijsheid later te kiezen beroep. Het komt heeft gekozen zonder vooraf nog maar al te vaak voor, dat advies in te winnen, zijn nog al- lichtvaardig wordt gekozen; tijd legio. Men zal er naar moe- men doet een greep, in de hoop ten streven, dat men overal de dat het goed zal aflopen, doch juiste man op de juiste plaats men heeft daarbij meestal geen weet te brengen. Er bestonden flauw begrip van de eisen, di, vroeger wel plaatselijke be- deze tijd stelt. Vele jongens roepskeuze-commissies, doch dit voelen er voor om chauffeur te haalt weinig meer uit, behalve worden, daarbij denkend, dat op Schouwen en Duiveland, zulks niet anders betekent dan (Ingez. mededeling, advert.) Is één middel, dat MUGGEN en VLIEGEN radicaal uitroeit D D T - POEDER in de pracirsche, voordelige stuifzak 65 cent Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 80) o Toen Edna zich omkeerde om de broeikas te verlaten, hoorde rij een hoefslag op de rotsige weg en even daarna gaf Mr Leigh zijn paard aan de tuin man en kwam op haar toe. „Goeden morgen, juffrouw Edna. Daar ik een boodschap Van mijn zuster aan mevrouw Murray moest overbrengen, heb lk mijzelf voor het ontbijt hier uitgenodigd." „U staat vroeger op, dan ik dacht, mijnheer Leigh." „Ik kan niet ontkennen, dat lk er van houd 's morgens flink te slapen en gewoonlijk dat ook doe. In één opzicht kan ik aan spraak maken op overeenkomst met Thorwaldsen, „mijn slaap- talent" is niet minder dan het ïljne, noch dan dat van Goethe. Weet je wel, dat wij vandaag beiden een feestdag hebben?" „Neen, meneer, waarom?" „Ik ben vandaag jarig even als u en daar mijn zuster, me vrouw Inge, vanavond een feestje geeft ter ere daarvan, ben ik gekomen om mijn me deleerling daarvoor uit te nodi gen. Mevrouw Inge gaf mij op dracht te zeggen, dat zij uw te genwoordigheid op haar partij zeer op prijs zou stellen." „Dank u; maar ik ga nooit naar feesten." „Maar die slechte gewoonte mag u niet langer volhouden. Als u er op staat thuis te blij ven, zal ik niet veel plezier heb ben vanavond, want in mijn ta feldame zal ik mij verbeelden u te zien, met een oefening in de ene hand en een Hebreeuw se spraakkunst in de andere. Maar wat ik zeggen wilde, me neer Hammond vertelde mij, dat hij u niet verwachtte van daag, maar u vanavond wel zou zien bij mevrouw Inge. U hoeft niet meer te proberen te weige ren, want ik zal alles wel af spreken met mevrouw Murray. Wilt u mij ter ere van mijn verjaardag niet een paar mooie bloemen geven uit uw mand?" Zij gingen op de trap van de eetkamer zitten en Edna zocht een fijne bloem. Toen hij die in zijn knoopsgat gestoken had, nam hij een klein doosje uit zijn zak en zei: „Ik merkte verleden week, toen meneer Hammond vertelde van Arabische kunst, dat u enige nieuwsgierigheid aan de dag legde voor amuletten en mythi sche stenen. Toen vele jaren ge- j leden mijn oom als zendeling in Arabië was, redde hij de zoon van een rijke sheik het leven. De sheik gaf hem toen, als te ken van dankbaarheid, een eigenaardige ring, die, zoals de overlevering luidt, aan een ka lief behoorde en gevonden is bij de ruïnen van Chilminar. Hij liet mij de ring na, die waar schijnlijk de enige echt-antieke is uit die streek. We verbeelden ons in Bagdad te zijn onder de gezegende regering In het gouden tijdperk van de goede Haroen Al Ra- schid." „Ik ben niet ver doorgedron gen in de Arabische zeden en gebruiken, maar de letters, die in deze ring gegraveerd zijn, behoren, naar men zegt, tot een vroeger dialect en moeten be tekenen „Vrede zij over u", dat vroeger was. en dat, naar ik meen, nog altijd sedert onheu gelijke tijden de groet van de Arabieren is." Hij wikkelde het katoen er af, waarin het kleinood zat en hield het Edna voor. Het was een brede band van donker zwartig goud, waarin een grote halve maan-vormige smaragd was gevat, bezaaid met mooie parels. Dan een Arabisch onderschrift en daarin was een ramskop gegraveerd, die op de ene horen een kleine halve maan droeg en op de andere een ster. Toen Edna voorover boog om de ring te bekijken, ging mr Leigh voort: „Ik begrijp niet recht het symbool van de ramskop en de ster; de halve maan is duide lijk genoeg." „Ik denk, dat ik de betekenis wel raden kan." Edna's ogen glinsterden. „Zeg mij uw onderstelling; mijn eigen voldoet mij niet, daar de Arabische liefde voor schapenvlees het enige is, wdt ik raden kan." „O, meneer Leigh! kijk er eens goed naar en denk eens een ogenblik na." „Nu, ik heb er al zo lang naar gekeken en over gedacht en ik heb u al verteld, wat ik gevon den heb!" „Denk eens aan Lukas II." Hij dacht een ogenblik na en ant woordde ernstig: „Het spijt mij te moeten zeg gen, dat ik mij dat hoofdstuk niet zo goed herinner om uw wenk genoeg te waarderen." Zij aarzelde en haar kleur werd heviger, toen zij zachtjes antwoordde: „Meneer Leigh, de ster op de ramshoren kan de ster van Bethlehem zijn, die over de kribbe scheen en het Arabische onderschrift is zeker de groet van de engel aan de herders. „Vrede op aarde, in de mensen een welbehagen" zegt Lukas; „Vrede zij over u", zegt de Is lam." (Wordt vervolgd.) het rijden in een mooie auto. De practijk echter bewijst wel anders en hoe zwaar de oplei ding is, kunt u te weten komen bij de leerlingen van de B.O. V.A.G.cursussen. Zo zouden er honderden voor beelden te noemen zijn, waarin men zich bij het maken van een keuze niet realiseert wat men eigenlijk kiest. Het onderzoek. De vraag, die men zich voor ogen houdt bij het onderzoek is: „Wat zit er in de persoon?" Daarbij moet met vele factoren rekening worden gehouden, voordat men tot een bruikbaar advies komt. Het verstand en het karakter spelen in deze een grote rol. Bij eventuele pshy- chotechnische onderzoeken be staat een regelmatige samen werking met het Instituut voor Preventieve Geneeskunde en de Ver. voor Practiserende Psy chologen. De moeilijke gevallen, naar men vermoedt ongeveer 20 proeent van hen, die worden getest, zullen door een psycho loog behandeld moeten worden, de overige 80 procent, 't groot ste deel dus van hen, die zich aanmelden, wordt door de amb tenaar getest. De gang van za ken is zeer eenvoudig. De ouders komen met hun-zoon of dochter naar het bureau en door middel van een gesprek, waarbij meerdere vragen wor den gesteld, worden reeds con clusies getrokken. Ook de erva ringen van de onderwijzers, die de pupil kennen, komen er bij te pas en op deze wijze krijgt men een bepaald beeld van de candidaat. Om een zo volledig mogelijk overzicht te krijgen en de waarde van het advies aan zienlijk te verhogen, wordt re kening gehouden met de gods dienst, die het gezin belijdt en met de moraliteit. Tenslotte wordt het advies verstrekt, waarbij de betrokkene altijd nog een eigen keuze overhoudt, terwijl natuurlijk ook voor ver dere opleiding het gaan naar een U.L.O.-school, H.B.S. of Gymnasium kan worden gead viseerd. De belangstelling. Het Is verheugend, dat het bu reau voor beroepskeuze zich in een groeiende belangstelling mag verheugen. Het is een instelling, die deze ten volle waard is, te meer daar men meestal beseft het verkeerde beroep te hebben geko zen, als het te laat is en kostbare jaren z(jn verstreken. Bovendien zjj er met nadruk op gewezen, dat hetgeen wordt verstrekt een „ad vies" Is, waarop men geheel vrij blijvend kan ingaan. Tenslotte kan nog opgemerkt worden dat de adviezen geheel kosteloos worden verstrekt, zo dat het voor niemand een be zwaar oplevert, zijn licht eens bij het bureau voor beroeps keuze te gaan opsteken. De heer Op den Akker is re gelmatig in Middelburg, doch op de diverse bijkantoren van het G.A.B. in Zeeland worden spreekuren gehouden, waar men te allen tijde welkom is. STUDENTEN DIE NIET BETALEN „Het moet maar eens uit zijn met dat college lopen zonder te betalen. Hele zittingen moeten wij er aan wijden", aldus de Amsterdamse politierechter, die gistermorgen een tiental van deze overtredingen kreeg te be rechten. Zes studenten het merendeel was niet verschenen werden tot 50 gulden of 10 dagen, twee tot 10 gulden en twee tot principiële boetes van 50 cent veroordeeld. HET VLIEGTUIGONGELUK NABIJ KROJA. Thans zijn ook de namen van de twee leden van de K.L., die bij het vliegtuigongeluk nabij Kroja zijn omgekomen voor publicatie vrij gegeven: het zijn de Kapitein A. F. M. J. Smeets, van de luchtin- fanterie, commandant van de vliegbasis Maguwe en de Soldaat P. den Hertog van de mijnoprui- mings dienst. Korte Berichten. Fanny Blanker*—Koen heeft voor haar doorreis naar Californië een heel officieel programma moeten afwerken. Op een pers conferentie in de Nederlandse club was de allereerste vraag die de Nederlandse athlete kreeg te beantwoorden, hoe zij het toch klaar speelde de taak van moeder en huisvrouw met een dagelijkse training te combineren. Later op de dag verscheen Fanny voor de televisie. Luitenant-Generaal Spoor is gistermorgen per vliegtuig naar Djogja vertrokken voor een be zoek aan de troepen en voor be sprekingen. De algemene vergadering van de V-N. heeft gisteren met 31 te gen 6 stemmen, bij 14 onthoudin gen, een Pools voorstel verworpen om alle verplaatste" personen, die in Duitse kampen vertoeven, tegen 19o0 naar hun landen van afkomst te doen terugkeren. Het langzaamste vliegtuig ter wereld is te Boston (Massachu setts) geconstrueerd. Het is een klein twee-persoons vliegtuig, dat een minimum-snelheid van 43 km per uur kan bereiken en op een terrein van de grootte van een tennisbaan kan landen. Twee Polen, die zich in de na bijheid van Detmold ophielden, zijn gearresteerd, onder verden king betrokken te zijn geweest bij de moord op sir John Sheehy, die assistent-financieel adviseur was van de Britse militaire gouverneur m Duitsland, generaal sir Brian Robertson. Het onderzoek naar de moord wordt voortgezet. Te Calcutta is een auto met 7 personen, van wie vier Zweedse zeelieden waren, in het water ge reden. Alle inzittenden zijn om 't leven gekomen. Volgens de „New York Herald Tribune" uit Washington, heeft de Amerikaanse export-import- oank het Spaanse verzoek om een lening van de hand gewezen. De Nederlandse ambassadeur te Mexico dr Charles J. H. Dauban- tan, is benoemd tot plv. voorzitetr van de Caraibische commissie als opvolger van dr J. C. Kielstra. Na lie overwinning van de pro- commumstische fractie van Nenni in de Italiaanse socialistische par ty, heeft Nenni verklaard, dat er „absoluut geen sprake van is" dat zyn partij met de communis- aJl Je" zal aaiJgaan, doch dat de samenwerking zal worden voortgezet. ri^e9-)b<A,anfrÜk0 °Pera"e is se dert 23 April aan de gang tegen de rebellen ten Noordwesten van Vietn, in Tonkin. De Franse strijdkrachten zijn op 12 Mei Toe jenkwang binnengerukt, na het vijandelijk garnizoen op de vlucht te hebben gedreven. Prof. Vening Meinesz is ere doctor geworden op een academi sche zitting van de Brusselse uni versiteit, waar aan 16 geleerden cie doctorsbul honoris-causa uitge- reikt werd. Prof. dr F. A. Ve- S-'1f,^inesz is directeur van het Bilt en hoogleraar m de Geodosie aan de Utrechtse Universiteit. Een zwarte ljjst van wanbeta lers gaan de Schoonhovense mid denstandsverenigingen samenstel len ten behoeve van haar leden. Alles a contant is daar de leus! Een nieuwe regeling voor de ex- port van poters is ontworpen door de Stichting v.d. Landbouw. Een betreffend voorstel zal binnenkort aan het bedrijfschap voor zaai zaad en pootgoed worden gezon den. Het heeft o.m. ten doei, bij een overschot van poters de prijs op een redelijk peil te stabilise ren en de telers een zeker inko men te garanderen. Veertien jaar gevangenisstraf met aftrek werd gisteren door het bijzonder gerechtshof te Leeuwar den opgelegd aan de 52-jarige ar chitect F. C. J. Brandt uit Ha- velte, die in 1944-1945 landwach- ter was en die schuldig is aan de dood van enkele personen. Een hotelstaking i* te Florence uitgebroken, waar ruim 2000 man hotelpersoneel in staking zijn ge gaan voor hogere lonen. Ook in het hotel waar de Engelse Prin ses Margaret logeert, wordt ge staakt. De Prinses wordt echter bediend door een speciale bedien de in uniform. vim BEVOORRECHT? flfyn /lits van 13 Mei heeft en kele reacties uitgelokt. Een ervan vindt men in de rubriek „Lezers grijpen naar de pen". De heer S. is van oordeel, dat ik ten onrechte de jongens van de lichtingen 1941'44 bevoor recht noemde boven hen, die in Indië gediend hebben. Ik kan dit niet met hem eer.s zijn. Zij die naar Indië uitge zonden werden, hebben even goed, zij 't dan misschien in wat mindere mate dan hun, een paar jaar jongere vrietiden, de ellen de van de oorlog meegemaakt en daaronder geleden, afgezien nog van het feit, dat er onder de Duitsland-gangers, heel wat vrijwilligers waren. Bovendien hebben ze de moei lijke en voor hun opleiding zo belangrijke jaren in Indië door gebracht, waar ze, zoals uit de verlieslijsten blijkt, aan de grootste gevaren waren bloot gesteld, terwijl de anderen rus tig aan 't werk konden gaan. De bedoeling is nu, dat ze na terugkeer opnieuw zes weken onder de wapenen zullen wor den geroepen. Waarvoor? Om geoefend te worden. Maar natuurlijk met de bedoeling, om als zich moeilijk heden mochten voordoen nog- eens en wie weet voor hoe lang, onder de wapenen te worden geroepen. Ik kan dat niet billijk vinden. Me dunkt dat onze Indische jongens wat anders verdiend hebben. Koudekerke Internationaal Centre van 16 tot 30 Juli 1949. Het w as in 1948 dat de Neder landse Sectie van de I.F.L. In ternationaal Friendship League (Bond van Internationale Vriend schap) voor het eerst besloot een van haar Nederlandse Centres In Pension Westduin te Koudekerke te organiseren. De I.F.L. een niet commerciële organisatie, die het eerst in 1931 in Engeland door mr Noël Eden, werd opgericht, met het doei, om door het aanknopen van vriendschapsbanden onder de volkeren der wereld een geest van vriendschap en wederzijdse samenwerking te stichten slaat haar vleugels steeds wijder uit. Het voornaamste middel om haar doel te bereiken is jonge mensen in de gelegenheid te stellen, hun vacanties in diverse binnen- en buitenlandse centres door te brengen. In 1938 brach ten ruim 4800 leden van 11 aan gesloten landen hun vacantie in 41 centres door. Dank zij het in alle opzichten geslaagde centre te Koudekerke in 1948, is Walcheren door het enthousiasme van een aantal jonge mensen uit Schotland, Zweden, Noorwegen, Finland en Nederland, tot ver buiten onze grenzen een bekende en vertrouwde klank geworden. Duizenden jongeren zullen deze zomer weer hun vacantie doorbrengen in I.F.L.-centres, die gehouden worden in Enge land, Italië, Oostenrijk, Zwitser land, Zweden, Denemarken en Finland. Ook Walcheren heeft weer de eer als gas vrouwe te mogen op treden. Van 16 tot 80 Juli zal Pension „Westduin" weer in het teken van de Internationale Vriendschap staan. Een aantal Zweden, Engelsen, Nederlanders en wellicht enige andere buiten landers zullen dan weer 14 dagen lang als ambassadeurs van hun resp. landen de vriendschaps ge dachte uitdragen. Door allerlei interessante en leerzame gesprek ken omtrent culturele, maat schappelijke en economische ver houdingen zullen Z(j menig mis verstand uit de weg kunnen rui men en trachten om aldus hun ideaal „Vrede door vriendschap" te bereiken. De niesziekte Negen dagen lang niest hij reeds om de paar seconden, de 14-jarige Engelse school jongen Michael Nippisley. „Ik schat, dat ik nu reeds 136.000 maal geniest heb", vertelde hij aan Reuter. „Dat kan toch niet altijd duren. Ik denk, dat het nu gauw over zal zijn", en hij niesde voor de 136.001ste keer. De oorzaak van deze nies ziekte is hooikoorts. Het slachtoffer heeft reeds hon derden telegrammen en tele foontjes ontvangen met raad gevingen. De aanbevolen ge nezingsmethoden varieren van het drinken van cham pagne tot het slikken van castorolie en pepermunt. Een hypnotiseur heeft Mi chael 30 minuten in trance gebracht. Het niezen hield >p. Toen de jongen bijkwam, begon het echter weer De gasstaking te Parjjs is weer afgelopen. Men staakt nu in de genationaliseerde electriciteits- bedrijven. Te Goirle onder Tilburg is Maandagavond een 9-jarig meisje aangerand door een tot nu toe on bekend gebleven persoon. Het meisje dat door voorbijgangers gevonden werd en ernstig gewond bleek te zijn, is echter gelukkig buiten levensgevaar. In do ouderdom van 80 jaar is te Delft overleden prof. dr Böese- ken, oud-hoogleraar aan de Tec!#- nisch Hogeschool, afdeling schei kunde te Delft. Een veertigtal stneadoors werk zaam bij de bouw van montage woningen der firma van Vught en Brouwers te Tilburg is in staking gegaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2