ZEEUWSCH DAGBLAD L fleiyke kappen. ondanks het verzoek der Regering wilde Dr Beel niet blijven. NIEUWS Geliike monniken, Het Indonesische glyproces wordt voortgezet. Souburgs' zuiveringsinstallatie officieel in gebruik genomen. De Nieuwe Kerk en de Koorkerk te Middelburg begin 1952 gereed. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND üp Verkeer met Berlijn nog steeds belemmerd. Gevallen in Indonesië. Eerste biologische inrichting in Zeeland. België levert reeds de eerste kersen. Voorhaven te Vlissingen wordt verbeterd. Plannen voor hun interieur goedgekeurd. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- #tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1256 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDA G18 MEI 1949 Hoofdredacteur! R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Meliskerke; Ps J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiei, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.41 u., onder 20.32 u. Maan op 2.17 u., onder 11.06 u. L.K. 20.22 u. Hoogwater op Donderdag 19 Mei: Vlissingen: 7.05 u. 1.59 m., 19.27 u. 1.32 m. Terneuzen: 7.33 u. 1.81 m., 19.56 u. 1.55 m. Wemeldinge: 8.36 u. 1.47 m„ 21.00 u. 1.17 m. NADERE AANVULLING REGERINGSVERKLARING. 24 Maart j.l. heeft minister - in 't Veld antwoord gegeven op vragen van het Zeeuwse Twee de Kamerlid, mr W. F. E. Baron van der Feltz, met betrekking tot de beschikbaarstelling van extra bouwvolume voor herbouw van de stadskern van Middelburg. Dit antwoord was negatief: de minis ter achtte het vraagstuk „hoogst belangrijk", doch kon voor het lopende jaar geen gunstig resul taat bekend maken, omdat uit de sector handel en verkeer zoveel volume moest worden afgegeven voor werken, die geen uitstel ge doogden, dat voor 1949 voor de getroffen stadskernen onvoldoen de volume overbleef. We schreven indertijd in ver band hiermede: „minister in t Veld trekt zijn belofte in". Dat was op het eerste gezicht mis schien wei wat scherp, maar ze ker niet tè scherp, omdat de mi nister op 13 November 1948 in een rede te Nijmegen had toege zegd nieuwe voorzieningen te overwegen voor de wederopbouw van steden als Rotterdam, Tiei, Middelburg en Nijmegen, waar van de centra verwoest waren. „Toezeggen" en „overwegen" zijn nu niet direct werkwoorden, die een grote mate van stelligheid uitdrukken. Dat is wel gebleken, maar aan de andere kant mag men het woord van een minister toch ook niet beschouwen als dat van de eerste de beste. Hoe het zij, zijn antwoord aan Baron van der Feltz was duide lijk en voor geen tweeërlei uitleg vatbaar. Maar ziet, daar komt nu vorige week een A.N.P.-bericht uit Nijmegen. Daar staat in, dat de burgemeester van die stad, mr Ch. Hustinx, officieel in de ge meenteraad heeft medegedeeld, dat het ministerie van wederop bouw plannen voorbereidt om een groot contingent bouwvolume be schikbaar te stellen voor de we deropbouw van de winkels in de vernielde binnenstad. Indien dit bericht juist is rijzen enige vragen. Welke maatstaven legt de minister aan bij de be oordeling van de noodzakelijk heid van herbouw der binnen steden van de getroffen plaat sen? Is er een principieel ver schil tussen bijvoorbeeld Middel burg en Nijmegen? Zélf zouden wij hierop bijna met „ja" willen antwoorden, maar wij zouden dan de weegschaal ten gunste van Middelburg doen overslaan, niet uit eng chauvinistische motieven, maar omdat het onomstotelijk vaststaat, dat in Middelburg van dubbele schade kan worden ge sproken, n.l. directe schade door liet fatale bombardement van 17 Mei 1940 en indirecte schade door de ernstige gevolgen van de inun datie van Walcheren voor deze stad, welke gevolgen thans, spe ciaal bij de middenstanders, nog zeer goed voelbaar zijn. NTatuurlijk staat minister in 't Veld voor een zeer moeilijke opgave. Iedere plaats is zichzelf 't naast en de minister moet aller lei gevoelsargumenten maar niet het zwaarst laten wegen. Wan neer echter in het geval van Mid delburg door het gemeentebestuur met de stukken wordt aangetoond waarom herbouw van de binnen stad noodzakelijk is, dan doet het op zijn minst toch bevreemdend aan, te vernemen, dat Nijmegen een extraatje krijgt. Het zou niet ondienstig zijn, wanneer de minister nu eens pre cies vertelde, waaraan de steden met verwoeste kernen toe zijn. Het is tenslotte geen kwestie van touwtrekken. Dat de minister en kele steden tegen elkaar wil uit spelen believen wij niet te gelo ven. Maar dat een ongelijke be handeling bepaalde gevoelens wakker roept zal minister in 't Veld toch wel kunnen begrijpen. Wij spraken hierboven uit sluitend over Middelburg. Het geldt voor een groot gedeelte eveneens voor vele West-Zeeuws- Vlaamse plaatsen, waarvan de kern is verwoest. Hoe moet het daar? Deze plaatsen zijn kleiner en misschien economisch niet van zo'n groot belang als Nijmegen. Maar dit mag, bij een zakelijke beoordeling, geen rol spelen. Ook daar wonen mensen, goede Ne derlanders, die schade leden voor de bevrijding van het land. Daar om: gelijke monniken, gelijke kappen. T. Aanvaarding van het bestand betekent niet het einde van het federale streven op Sumatra", zegt min. Van Maarseveen. Voordat gisteren In de vergadering der Tweede Kamer de be raadslaging over de regeringsverklaring met betrekking tot Indo nesië afgelegd in de vergadering der Kamer van 12 Mei 1.1. aan ving 'heelt de 'minister van Overzeese Gebiedsdelen ad interim, de heer van Maarseveen, een nadere verklaring nopens de ontslag aanvrage van de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon in Indonesië Alle ministers met uitzondering van minister in 't Veld waren aanwezig en de meeste banken waren bezet. In de loges en op de tribunes was veel belangstelling. Na de voorlezing der verklaring werd de vergadering te 13.20 uur geschorst tot 13.45 uur. Reeds op 6 Mei beschikte het vrees is ontstaan, dat door dit Kabinet over de mededeling van staatkundig bestand een ern- Dr Beel, dat hij zich met het stige belemmering in de weg zal advies van de Nederlandse en worden gelegd aan het federale ACAIVM_ UÏCitv.imui..o», republikeinse delegaties niet kon streven in Sumatra, dat reeds verband daarmede ook uitdruk - verenigen, maar dat hij bereid J in verschillende uit het volk ^et zelfbeschikkingsrecht was het verdere verloop van de voortgekomen bewegingen naar ^er incjonesische volken, zoals niet wat betreft de voorbereiding door en onder de bevolking van Sumatra zelf. Men mag overigens niet de ogen sluiten voor de bezwaren, welke verbonden zijn aan de opbouw van een staatkundige organisatie, welke bestemd is een goede basis voor de toekom stige ontwikkeling van de be volking te vormen, in een sfeer van onrust en strijd. Dit geldt niet het minst voor Sumatra, waar door specifieke verhoudingen ook onder nor male omstandigheden de staat kundige vormgeving met moei lijkheden gepaard zal gaan. Het gevaar van een te haastig han delen in zaken als deze kan slechts leiden tot ernstige schade aan de federale gedachte als zo danig. De federale gedachte ligt ook ten grondslag aan de thans be reikte overeenkomst, welke in preliminaire wachten. confrentie af te buiten was getreden. dit door Nederland en de repu- De regering heeft aezejaezwa- bjjgjj js aanvaard in artikel 3 de Linggadjata-overeen- De regering deelde hem mede, dat zj| het op prijs stelde, dat hjj ondanks zijn ernstige bezwaren zjju post niet verliet en sprak daarbjj de hoop uit, dat het de H.V.K. mogelijk zou zijn ook na de preliminaire conferentie aan te blijven. Op 7 Mei kwam echter het bericht, dat zijn besluit om ont slag uit zijn ambt te vragen vaststond. Het kabinet heeft dit sterk betreurd, mede om de reactie, welke deze ontslagname in In donesië, in Nederland en in het buitenland kan hebben. De re gering is er echter van over tuigd, dat de H.V.K. zijn ver vanging in 's lands belang nood zakelijk acht. Uit dien hoofde eerbiedigt zij zijn besluit en zal zij spoedig de benoeming van zijn opvolger doen plaats vin den. De regering .maakt van deze gelegenheid gebruik om nadere opheldering te geven, over de bezwaren geuit door de delega ties van verschillende Sumatrase gebieden. De regering kan zich voor stellen, dat vooral in de sfeer van scherpe tegenstellingen, welke tot dusver de verhoudin gen in Indonesië beheersten, de ren ernstig onder de ogen ge zien, maar acht ze niet over wegend. Het feit, dat een bestand is aan vaard, betekent niet, dat aan het federale streven op Sumatra een einde wordt gemaakt, met name van komst, handhaaft. Bij de spoe dig te houden ronde tafel-con ferentie zal dan ook aan de practische uitwerking van dit zelfbeschikkingsrecht volledige aandacht worden gegeven. Nog steeds, nu zes dagen na de opheffing van de blokkade van Berlijn, verhinderen de Sowjets, naar verluidt, vrijwel alle goederenverkeer over de weg en per rail van Berlijn naar West-Duitsland, en wel door vertoon van een bepaalde ver gunning te eisen. Slechts een vrachtauto met schroot zou tot nog toe, en dan nog per abuis, zijn doorgelaten. Naar verluidt eisen .de Sowjets vertoon van een vergunning volgens order van de Sowjet-Russische militai re autoriteiten van 1 Jan. 1948. Deze order zou volgens de Sow jets niet vallen onder de maat regelen, welke moesten worden opgeheven, daterend namelijk van Maart 1948. Wanneer de Sowjets om de juiste pas wordt gevraagd krijgt men ten ant woord, dat de procedure voor het uitgeven daarvan nog niet is vastgesteld. Volgens waar nemers willen de Sowjets een slag om de arm houden tot de •onferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken, welke Gindag a.s. te Parijs begint. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 16 April 1949: Sold. J. J. van Beek, afk. uit Baarle-Nassau. Gesn. 2 Mei 1949: Sold. F. J. de Jong, afk. uit Amsterdam(C.). Gesn. 6 Mei 1949: Sold. H. J. van de Ven, afk. uit Goirle. Gesn. 7 Mei 1949: Sold. Ie kl. T. B. Jansen, afk. uit Erlecom (gem. Ubbergen); Sold. Ie kl. W. Langenhuizen, afk. uit Nis- telrode; Sold. G. Tervort, afk. uit Santpoort; Sold. J. J. Ver- maire, afk. uit Wemeldinge; Sold. P. Westra, afk. uit Rotterdam. De Tweede Kamer over de Regeringsverklaring. Gistermiddag werd in de Tweede Kamer gedebatteerd over de jongste regeringsverklaring inzake Indonesië. Zoals te ver wachten was, waren de meningen over deze verklaring nogal verdeeld. Instemming vond de verklaring bij de heren Romme (K.V.P.), Oud (V.V.D.) en Schermerhorn (P. v. d. A.). Fel tegen de verklaring waren de heren Ds Zandt (S.G.P.), Weiter (K.N.P.) en Schouten (A.R.). De heer Tilanus toonde zich ge reserveerd, al had ook hij grote bezwaren tegen de gevolgde koers. DE VOORSTANDERS van Linggadjati woorden van AAN HET WOORD. vertrouwen werden gehoord. Na Als eerste voerde de heer het heengaan van minister Sas- Romme het woord. Hij merkte sen, wiens periode gekenmerkt op, dat ondanks de bereikte werd door een opgaande lijn, overeenkomst slechts een klein wordt het glijproces weer voort- deel van het vertrouwen in de Republiek is hersteld en dat verder herstel van vertrouwen zal afhangen van de uitwerking van de van RoyenRum-verkla ringen. De jongste stap van de re- gezet. De souvereiniteit, aldus deze spreker, berust niet meer bij de Nederlandse regering, maar bij de Unci, of liever ge zegd bij de heer Cochran. Hij stelde de vraag waarom de re gering heeft gebogen voor de „Dit is een belangrijk evenement voor Zeeland", zei de Com missaris der Koning, Jhr Mr A. F. C. de Caseinbroot, gister middag kort voor hij de Souburgse Zuiveringsinstallatie offici eel in bedrijf stelde. En inderdaad, zowel voor Souburg als voor Zeeland was het een belangrijk feit en de Commissaris liet dan ook niet na de wens te uiten, dat dit voorbeeld een stimulans zou zijn voor verschillende gemeentebesturen in onze provincie. gering heeft zowel nationaal als Verenigde Naties. De verklaring internationaal instemming ge-van de regering achtte de heer vonden, aldus deze spreker. De ontslagaanvrage van Dr Beel woog hem echter zeer zwaar. In Indonesië is het vertrouwen in de regering hierdoor niet ver- waars bevatte maar vroeg zich Weiter schadelijk voor het landsbelang. De heer Tilanus verklaarde, dat de geleverde critiek wel veel Voor hun gouden bruiloft naar Amerika. Op 31 Mei a.s. zal met de „Nieuw-Amsterdam" het echt paar J. CupHendrikx uit Maashees naar Amerika ver trekken om daar hun gouden bruiloft te vieren. Vanaf New-York zullen zij de reis per vliegtuig voortzetten naar Milhvaukee, waar hun kinde ren, kleinkinderen en achter kleinkinderen wonen. De heer Cup staat in Maashees be kend als zeer voortvarend. Hij was de eerste in zijn streek die op een fiets reed en ook bracht hij in 1903 de eerste auto op straat in het land van Cuyck. In zijn huis brandde in Brabant het eerst het electrisch licht. sterkt. Hij behield zich een de finitief oordeel voor totdat de uitwerking van de van Royen Rum-verklaringen bekend was,. Ook de heer Oud vroeg hoe de uitwerking van het beginsel- accoord zal zijn. Volgens hem waren de omstandigheden thans zo, dat de terugkeer naar Djocja noodzakelijk was. Momenteel was er volgens hem geen reden tot wantrouwen. Ook hij be treurde het heengaan van Dr Beel. Prof. Schermerhorn noem de het accoord een grote opluch ting. Millioenen in Indonesië hebben het toegejuicht. Dat de regering het waagt met de van RoyenRum-verklaringen, was voor hem een bron van nieuwe hoop. DE OPPOSITIE AAN HET WOORD. Ds Zandt had geen vertrou wen in de beloften, door Sukar no en Hatta gegeven en achtte de kans groot, dat de terreur en de guerilla zouden worden voortgezet. De heer Weiter her innerde er aan, dat ook bij de ondertekening van het accoord rast heeft. af of men daarmee klaar is. Hij betreurde de persoonwisse lingen, door het heengaan van de heren Sassen en Beel, daar de verhoudingen daardoor ver scherpt worden. De A.R. fractie had, aldus de heer Schouten, tegen verschei dene punten der verklaring ern stige en tegen enkele punten onoverkomelijke bezwaren. Be treffende de handhaving van rust en orde meende hij dat er strijd zal komen en dat er wel licht bloedbaden zullen volgen. Te weinig aandacht was geschon ken aan hen, die op federale grondslag met de regering wil den samenwerken. Feitelijk wordt de republiek hersteld in de positie voor de tweede poli tionele actie. De heer Schouten vroeg zich af met welke Neder landse instanties overleg is ge pleegd, zoals in de regerings verklaring wordt verklaard. Spr. constateerde dat de Kamer weer voor een voldongen feit is ge plaatst. Hjj gaf te kennen, dat de essentiële wijziging in het regeringsbeleid hem niet ver- Voor de officiële plechtigheid werden de vele gasten door de burgemeester, de heer A. H. S. Stemerding, op het gemeentehuis ontvangen. Naast de Commissa ris waren aanwezig de voorzit ter van de Polder Walcheren, mr dr R. W. Graaf van Lynden, de directeur van het Rijksinsti tuut voor de zuivering van af valwater met de wnd. directeur resp. prof. dr ir C. P. Mom en ir J. J. Hopmans, en de heer ir J. G. Christiaanse, directeur van het bureau voor Bouw- en Waterbouwkunde. Verder waren op enkele uitzonderingen na alle burgemeesters van Walcheren aanwezig of vertegenwoordigd door een wethouder, de raad van Souburg, benevens vele anderen. REDE VAN DE BURGEMEESTER. Burgemeester Stemerding zei in zijn rede, dat de plannen voor de Zuiveringsinstallatie en de riolering reeds van voor de oor log dateren. Van 1940 tot 1949 is er aan de zuiveringsinrichting gebouwd, terwijl van Sept. 1946 tot Nov. 1947 de riolering door Souburg's straten werd gelegd. In de fruitstreek bij de Belgi sche stad Visé zijn reeds de eerste kersen aan de markt gebracht. Deze primeurs zijn nogal kostbaar want er werden prijzen gevraagd (en ook betaald) van 70 francs per kilo. In de aangrenzende Ne derlandse streek, het kersenland van Eijsden en omstreken, ver wacht men pas over goed veertien dagen de eerste kersen te kunnen plukken. België is er dus ditmaal wel heel vlug bij geweest. Evenals het vorige jaar wordt ook thans weer een groot aan tal Belgische toeristenschepen in Vlissingen verwacht. Nood gedwongen moesten deze sche pen ligplaats kiezen in de buiten haven, een half uur buiten de stad. Thans wordt alles in het werk gesteld om nog voor j het aanbreken van het toeristen seizoen de voorhaven, bij het standbeeld van Miehiel de Ruy- ter en dus vrijwel in het cen trum der stad, gereed te maken. Deze haven zal niet slechts voor de toeristenschepen kunnen die nen, maar tevens uitermate ge- J schikt zijn als ligplaats voor jachten. De haven is 60 meter lang en wordt thans zover uit gebaggerd, dat bij laag water schepen met een diepgang van ruim twee meter nog langs de wal kunnen komen. Reeds is een nieuwe damwand aangebracht, welke het baggeren tot op deze diepte mogelijk maakt. Deze zomer komt de kap op de Koorkerk. Duizenden jaren oud skelet gevonden. Bij graafwerk in de buurt van Laugharne Castle (Carmarthens hire-Wales) is men op een graf gestoten, waarin zich een skelet bevond, dat volgens deskundigen duizenden jaren oud is. Het skelet lag met opgetrok ken knieën, zodat men ver moedt, met het stoffelijk over schot van iemand te doen te hebben, die tussen 2000 en 1800 voor Christus in Engeland heeft geleefd. In die tijd begroef de bevolking namelijk haar doden in deze houding en vaak met het gelaat naar het Oosten ge richt. Gisteren was het precies negen jaar geleden, dat de stadskern van Middelburg grondig werd verwoest. Daarbij gingen ook de Nieuwe Kerk en de Koorberk verloren. Thans, negen jaar na deze fatale datum voor de Zeeuw se hoofdstad, kan verheugend nieuws worden gemeld over de voortgang, die wordt gemaakt bij de restauratie van deze beide zwaar getroffen kerken. Zij zullen n.l., wanneer zich geen tegensla gen voordoen, begin 1952 in ge bruik kunnen worden genomen. Velen, hebben in de laatste weken met bewondering het werk der arbeiders gevolgd, die in korte tijd het glas in de ra men van de Nieuwe Kerk heb ben geplaatst. Dit glas komt langzamerhand binnen en zo on- j geveer iedere veertien dagen kan een nieuw raam worden in gezet. Wanneer hierin geen stagnatie komt, kunnen we vei lig aannemen, dat nog vóór de zomer ten einde is de ramen in de Nieuwe Kerk klaar zijn. HET TONGEWELF. De buitenkant is dan verre weg gereed - en de interne restauratie vraagt daarna alle aandacht. Het uiterlijk van de kerk is nu wel zeer fraai gewor den, doch binnen in het gebouw is het nog meer pakhuis dan I kerk. Men zal daarom deze winter de Interne restauratie grondig gaan aanpakken en daartoe behoort in de eerste plaats, het aanbrengen van het houten tongewelf. Dit zal een hele karwei worden. Is het tongewelf gereed, dan „gaat men langs de wanden afzakken" wat zeggen wil, dat men de binnenmu ren flink onder handen gaat ne men en pleisteren. Dit alles is een werkje voor de winter, vooral daar de kerk dan zo goed als tochtvrij is, nu de ramen voor die tijd gereed komen. HET INTERIEUR. De plannen voor het interieur zijn ook reeds grotendeels goed- ■keurd. Er zullen banken komen en een klein aantal stoelen, waardoor het aantal zitplaatsen 800 wordt, dat echter kan wor den uitgebreid tot 1000. Een en ander zal nog nader moeten worden uitgewerkt, doch de te keningen zijn gereed. Ook de nieuwe kansel is in het plan op genomen en deze zal de plaats! behouden, waar de oude preek stoel heeft gestaan. Voor de preekstoel komt een vaste avondmaalstafel met daarvoor het doopvont. Het doopvont is verplaatsbaar en kan bij doop- diensten voor de preekstoel worden gezet. Het plan voor de opstelling van de tafel bij een avondmaalsdienst Is met enthousiasme ontvangen. Men heeft n.l. naast de vaste tafel enkele losse tafels geprojecteerd, die na de avondmaalsdienst wor den opgeruimd. Daar de stoelen by zulke diensten worden wegge haald zal door deze uitbreiding van de tafel aan 66 personen te gelijk gelegenheid kunnen worden gegeven aan het H.A. deel te nemen. De tafels staan dan In de vorm van een kruis. Ook het plan voor de verlich ting is goedgekeurd. Zij zal wor den aangebracht in de kruin van het gewelf. Over de plannen voor de bouw van het orgel is nog weinig bekend, doch be sprekingen zijn hierover aan de gang. Naar men verwacht zal de bouw van het orgel eveneens enkele jaren in beslag nemen, zodat het best kan zijn dat wan neer de kerk in het voorjaar van 1952 gereed is, men het nog zonder orgel zal moeten stellen. Het ligt echter in de bedoeling, de beide kerken zo goed als ge- lijktgdig gereed te doen komen in het voorjaar van 1952, waarna de inwijding zal kunnen plaats vin den. (Zie vervolg op pag 3, kol. 1.) De dag van vandaag is voor Souburg van het grootste belang, aldus spr., omdat de ingebruik neming van de inrichting uit hygiënisch oogpunt een weldaad is voor de inwoners van deze gemeente. Tevens is de totstand koming ervan van grote beteke nis voor de gehele Z.O.-hoek van de Polder Walcheren. Er is baanbrekend werk verricht, zo vervolgde de burgemeester en wij hopen, dat dit voor andere gemeenten als een stimulans zal werken. Uitvoerig ging spr. hierna in op de besprekingen, die reeds sinds 1938 met het R.I.Z.A. zijn gevoerd, waarna in 1939 het plan voor de riolering werd opge steld. Deze riolering kostte de gemeente f339.000.terwijl 9 km buis moest worden gelegd. De heer Stemerding riep de naam van wijlen ir J. Gerber in herinnering, die onmisbare medewerking heeft verleend. De zuiveringsinstallatie kostte de gemeente f 264.000.vermeer derd met f 70.000.voor de machinerieën. De totale kosten van beide werken, die vermin derd mochten worden met f70.000.wegens uitkering van oorlogsschade aan de riolering, bedroeg dus f 610.000.Spr. vertelde hierna een en ander over de bestemming van het ter rein, dat is aangelegd rond de zuiveringsinstallatie, waarvoor De burgemeester van Zanu- voort ligt overhoop met zijn wethouders en de woningcom missie. Hij wil een huis voor zichzelf vorderen, tegen de zin van de wethouders. Men is thans in beroep gegaan bij Ged. Sta ten tegen de handelwijze van de burgemeester. De Hage naars zullen binnenkort weer mogen roken op de trams. B. en W. hebben n.l. aan de raad voorgesteld om het rookverbod op de tram op te heffen. Gis termiddag stak een blijkbaar verdwaalde reebok de drukke rijksweg bij Ederveen over. Men wist hem te vangen. Men heeft nu een plaats voor hem inge ruimd in het nationale park „De Hoge Veluwe". Tussen Nederland en Amerika is 'n over- eenkomst ondertekend, waarbfj de uitwisseling op onderwijs gebied nader wordt geregeld. Voor de Zutphense rechtbank stond gisteren de 60-jarige J. B. I uit Putten terecht, die gelden, 1 toekomende aan Puttense oor logsweduwen, had verduisterd. De eis was een jaar en 3 maan den gevangenisstraf. In Tri- politanië is thans een ongehoor zaamheidscampagne ingezet; vrij- wel alle Arabische ambtenaren j verlieten hun posten. Verschil- lende stammen hebben gedreigd gewapende tegenstand te zullen bieden tegen terugkeer der Ita lianen. Koning Leopold heeft een groep Antwerpse haven arbeiders ontvangen, die hem als „Belgen van het Vlaamse ras" hun hulde kwamen bren gen. Russische kustpatrouil- les hebben Zweedse vissers schepen gemolesteerd. De netten van de boten werden in beslag genomen, hoewel zij buiten de Russische territoriale wateren waren. Gisteravond werden in Londen vijf protestmetingen ge houden in verband met de aan houding van Gerhard Eisler. Tom Conally heeft in de Ameri kaanse Senaat voorgesteld de behandeling van het verdrag uit te stellen om het verdrag „de tijd te laten om er bij het volk in te gaan". De Spaanse pers heeft de uitslag van de stem ming in de algemene vergade ring der V.N. begroet als een „grote morele overwinning voor Spanje". De zuiveringsinstallatie te Souburg, die gistermiddag officiëel in gebruik werd ge nomen. Een overzicht tijdens de bouw van deze zeer moderne inrichting. de plannen voor de beplanting zijn gemaakt door de heer P. C Broerse en uitgevoerd door d| heer W. Brand. Het ligt in dl bedoeling een park aan te leg gen, zodat Souburg hierdooi over een behoorlijk recreatie oord beschikt. De zuiverings installatie is gemaakt voor di bevolking van 6000 zielen, doel; door bijplaatsing van een pomj is ze geschikt voor een bevol king van 10.000 zielen. Voorlopig wordt de installatii uitsluitend gebruikt voor de af voer van Oost-Souburg, daar voor West een duiker door he; kanaal zou moeten worden ge legd. Dank bracht spr. tenslotti aan de heren Hopmans qj? Christiaanse en de heer J. D. P de Smit, die destijds als ge meente-architect de plannen ont wierp. UITEENZETTING Toegelicht met foto's en licht beelden gaf ir Hopmans hierm een uitvoerige uiteenzetting ovei. de bouw en de werking van d( zuiveringsinrichting, nadat hij het gemeentebestuur had geluk' gewenst met de totstandkomin; er van, en dankte voor di prettige samenwerking. Na hen sprak ir Christiaanse woordei van gelukwens en dank aan he' adres van het gemeentebestuur Voor de installatie, aldus spr, zijn 59 tekeningen gemaakt, 26: betonpalen van 7 tot 10 m. leng te gebruikt, terwijl 920 kub. m beton is gestort. Hiervoor wa nodig 113.000 kg. betonijzer ei 350.000 kg cement. DE OPENING In zijn rede, die de Commissa ris in het hoofdgebouw uitsprah zei hij, dat hij in de jaren, da hij in Westkapelle was, meer dere malen met het RI Z A. hai kennis gemaakt, terwijl hij veli soortgelijke inrichtingen moch bezoeken. Spr. had bewondering voor he optimisme van de burgemeestei daarbij doelende op de 10.00; inwoners, die Souburg hoopt t hebben. Dit is de eerste biologi sche inrichting in Zeeland, aldu spr., en ik hoop, dat er meerder zullen volgen, doch het bouw volume zal hierin nog wel eei röl blijven spelen. Spr. spra! tenslotte de hoop uit, dat de in stallatie zegenrijk zal werkei voor Souburg en voor de land bouw en dat zij volledig zal vol doen. Met een „moge dit dini succes hebben voor Souburg" besloot jhr de Casembroot, waar na met een ruk aan een handli het bedrijf in werking werd ge steld, terwijl hij daarna de ij de had aangebracht gedenkplaa onthulde. De voorzitter van de Poldei Walcheren sprak hierna zjjn ge lukwensen uit namens de Pol dei', waarbij hij er op wees, da er wel eens gekibbeld is ovei de rommel, die thans definitie tot het verleden behoort. Spu zei, dat ook de Polder deeld;, in deze gelukwens, waarna di van Lynden er nog op wees dat er nog altijd heel wat ont breekt aan de waterafvoer o] Walcheren. Het Goese Klokkencomité vergaderde. Er worden, zo vernamen wS grootse plannen gesmeed te;' vervolmaking van het Goesf carillon, dat, zoals bekend, me[ nog negen klokjes uitgebreid moet worden. Gisteravond ver gaderde ten stadhuize het Goesf Klokkencomité, onder leiding van de heer M. Haasdonk. Daar de diverse plannen echtei nog in voorbereiding zijn, kun nen wij hierover nog niets mede delen. Vast staat, dat indien ge noemde plannen werkelijkheij worden, het nageslacht de bur gerij geen verwijt zal kunnen maken niet voor een passend monument te hebben gezorgd. DE BILT ZEGT: Nog enkele buien. Veranderlijke bewolking me! vooral in het binnenland op dl meeste plaatsen nog enkele bui en. Zwakke tot matige wind tus sen Zuid en Zuidwest. Iets la ger# temperaturen dan gisteren

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1