jjjrovinrif^M "KORT msê/nm\0 Voorstellen voor de Vlissingse Raad. GEMEENTERADEN Van een monsterrups en een blijde dag. Varende tentoonstelling „Gouden Koets". VAN BERGEN. 7an Bergen's eerste treinreis. ZeeuuM atl&hJUi De strijd om een eigen huis. Landelijk Actie-comité tegen huurverhoging. Dinsdag 17 Mei 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 't Was gisteren een blijde dag voor Zeeland. De eerste Diesel- electrische trein snorde met een honderd kilometer vaart door het Zeeuwse landschap! Langs de gedeeltelijk nog bloeiende boomgaarden, langs rustig gra zende koeien, die, verwondert om het nieuwe, even de koppen ophieven om dan weer rustig verder te grazen. De groene' kreeftenvisserij is dit sei- monsterrups zoefde langs dijken zoen njet bepaald ongunstig te gen echter vrij zwaar werd be schadigd. De auto van v. d. P. werd licht beschadigd en kon op eigen kracht de reis voort zetten. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak, die te wijten kan zijn aan de mist die op dat ogenblik het uitzicht belemmer de. De Kreeftenvisserij niet ongunstig. De prjjzen vallen echter niet mee. en huizen, over bruggen en langs wegen vanwaar de men sen hem vrolijk toewuifden, blij met deze aanwinst. Was het een wonder, dat veel Hollanders van de gelegenheid gebruik maakten om in één uur en 44 minuten of korter, naar Zeeland te gaan en dat de Zeeu wen hun Diesel bestormden om in dezelfde tijd naar Rotter dam te gaan? De Zeeuwen zijn de N.S. dankbaar,, dat werd wel bewz- zen door het grote aantal reizi gers en de grote belangstelling op de Zeeuwse stations. En als wij dat gestroomlijnde snelheidsmonster, dat ons zo comfortabel opslokt, het station zien binnenglijden, dan weten Wij, dat Zeeland dichter bij Hol land is komen te „liggen". En dat hebben wij Zeeuwen wel nodig! Aanbesteding. Bij de gehouden aanbesteding voor het aanleggen van wegen en rioleringen tussen Langeweg Boulevard en Dorpsstr. -Oram jeplein te Breskens was laagste inschrijver T. P. de Geus, Leid Schendam, f 189.300, en hoogste de firma M. Wandel te Oost- en West-Souburg met f 259.400. Coöp. Vee Aan- en Verkoop vereniging. Op initiatief van het Zeeuwse Schapenstamboek werd vorig jaar een vergadering belegd. Waarin mr dr A. van Deth, di recteur van de Coöperatieve Vleescentrale, een lezing hield over doel en werkwijze van de Coöperatieve Vee Aan- en Ver koopverenigingen. In deze ver- adering werd een commissie enoemd die tot taak kreeg deze kwestie in verband met de Zeeuwse omstandigheden te be studeren en de oprichting van een dergelijke coöperatie voor Zeeland voor te bereiden. Nadat er contact was opgenomen met dergelijke verenigingen in an dere provincies en concept-sta tuten waren opgesteld, moest worden nagegaan of er in Zee land voldoende animo voor deze samenwerking zou bestaan. Hiertoe werden in de verschil lende gebieden van de provincie Vergaderingen belegd, waar een aantal veehouders werd uitge nodigd. Het ging er om te be palen, of er een voldoende kern Van deelnemers zou zijn te vor men. En inderdaad bleek de be langstelling groot te zijn, zodat men thans is overgegaan tot de finitieve oprichting van een vereniging. Dat betekent, dat nu ln alle provincies dergelijke coö peraties werken. Autobotsing nabij Lewedorp. In de nacht van Zaterdag op Zondag reed de heer v. d. B. uit Lewedorp met zijn auto, waar hij alleen in zat, tegen een. aldaar op de rijksweg staande personenauto van v. d. P. uit Middelburg. In deze auto bevond zich een persoon, terwijl de be stuurder naast de wagen stond. Beiden liepen geen letsel op, evenmin als v. d. B., wiens wa- noemen. De vangst is tamelijk goed, maar de prijs is ongeveer de helft van verleden jaar. De hoge prijzen konden dan ook moeilijk gehandhaafd blijven. Daar staat evenwel tegenover, dat de onkosten over het alge meen net zo hoog, of nog hoger zijn dan verleden jaar. Op de laatste veiling werd ongeveer 300 kg aangevoerd; prijs plm. f8.75 per kg. plus f 17.65 weelde belasting. 57 twaalftallen naar Zeeuwse korfbaldag te Middelburg. Korfbal dringt hier en daar ook tot de kleine gemeenten door. Nu zijn er weer verenigingen opge richt te Ellewoutsdijk en te Rit- them, terwijl er in Kats plannen zijn de oude vereniging weer te doen herrijzen. Betreffende de Z.K.B. series, die te Middelburg gehouden wor den op Hemelvaartsdag a.s., kan gemeld worden, dat hiervoor 57 twaalftallen hebben ingeschreven. Gespeeld wordt op 10 velden op de sportterreinen aan de Nadorst- weg. De internationale wedstrijd Het Zuiden uit Rotterdam tegen Voorwaarts uit Antwerpen wordt in de namiddag gespeeld. Postbrug wordt geclectrificeerd. Door de fa. Rietschoten en Houwens te Rotterdam, wordt thans druk gewerkt aan de electrificatie van de Postbrug tussen Kapelle en Yerseke. De P.Z.E.M. is begonnen met het inrichten van een transfer matorhuisje aan de oostzijde van het kanaal ter plaatse. Het oponthoud bij deze brug zal door deze electrificatie aan merkelijk bekort worden. MIDDELBURG. Strjjders zonder wapenen. De dit keer ontbrekende be schrijving van de film, dit Zater dagmiddag door de C.F.A. in de Schouwburg werd vertoond liet ons in het onzekere over de in houd van de Franse film „Strij ders zonder wapenen". Het an ders reeds grotendeels ingelichte publiek kwam thans voor een ver rassing te staan, daar slechts wei nigen achter deze titel een film werk hadden gezocht, dat op zo goede en onopgesmukte wijze het werk van het Leger des Heiis weergeeft. Dit product van de Franse in dustrie kwam destijds uit onder de naam „Les mucisiens de ciei". Het gegeven is vrij eenvoudig, doch hetgeen men in deze rol prent te verwerken krijgt is van onschatbare waarde, speciaal voor de beoordeling van het werk van het Leger des Heiis. Deze film is een van de weinige, die men zou kunen betitelen met een Christelijke film van een hoog ge halte. Het verhaal speelt in de achterbuurten en de onderwereld van Parijs, waar het heilsleger zijn zegenrijk werk doet onder hen, voor wie 't leven niets meer heeft te bieden. Een brok Evan gelisatie-arbeid wordt hier ge toond en een opofferingsgezind heid, die ons veel te zeggen heeft. Jammer, dat het publiek niet erg Komt ook in Vllssingen, Breskens, Terneuzen en Zlerlkzee. Aan het bericht, dat de Konin gin toestemming heeft verleend om de Gouden Koets in een va rende tentoonstelling op te ne men, kan het volgende worden toegevoegd. Vrijdag of Zaterdag dat hangt o.m. af van de weersom standigheden zal de koets uit de Koninklijke stallen worden ge haald en ingeladen worden. De Kempenaar, een schip, genaamd de „Mawa" uit Bergen op Zoom wordt dan naar Middelburg ge sleept, waar de tentoonstelling op 25 Mei officieel zal worden ge opend. Vandaar begint de reis. Het ligt in de bedoeling de vol gende plaatsen te bezoeken: Na alle leden instemden met de statutenwijziging, en dat de school nu niet meer op Geref. grondslag, maar al lang „Chr. school met de Bijbel" is. Nu alle leden hiermee inge stemd hebben, zal het verzoek tot verandering der statuten aan de Kroon worden aangeboden. In plaats van de heer M. Rein- houdt die bedankt had als be stuurslid, werd gekozen J. A. van Damme. KRUIN INGEN. Jaarvergadering Leesvereniging. Vrijdagavond hield in hotel „Korenbeurs" de Leesvereniging „Tot nut en genoegen" alhier haar jaarvergadering. De rekening over 1947 en 1948 van de penningmeester de heer J. de Jonge sloot met een batig saldo van f 20.09. De aftredende secretaris de heer P. Wonder- Middelburg volgt Viissingen, I gem en de heer P. Penne wer- Breskens, Terneuzen, Zierikzee, Bergen op Zoom, Breda, 's-Her- togenbosch, Helmond, Maastricht, Venlo, Nijmegen, Arnhem, Zutfen, Hengelo (O.), Deventer, Zwolle, Meppol, Kampen, Sneek, Leeu warden, Groningen, Delfzijl, Har- lingen, Den Heider, Alkmaar. Omstreeks half Augustus zal men in Den Haag terug zijn. Twee leden van het stalpersoneel zullen in uniform de tocht meemaken en aan boord verblijf houden. De uit voering van liet kostbare trans port berust bij het transportappa raat van de georganiseerde Ne derlandse binnenvaart, de Stich ting Watertransport. Vrijdag 20 Mei a.s. 's middags om twee uur zal de gemeente raad van Viissingen bijeen komen. Ernstige tegenslag bij herstel straat staan. Kosten hiervan zijn van Boulevard de Ruyter. Het herstel van Boulevard de Ruyter. B. en W. vragen een crediet van f 1350.als bijdrage aan het Prov. Gasbedrijf in de kos- ten van het verleggen van de Onder de voorstellen, die bur- gasleiding op de Boulevard de gemeester en wethouders aan Ruyter. Men wil deze leiding de raadsleden hebben toege- j verleggen van het midden der zonden is er een tot het verle- straat naar het trottoir, omdat nen van eervol ontslag aan de bij voorkomende herstellingen heer J. van Loenhout als leraar het wegdek opgebroken zou aan de Avondschool voor Nij- moeten worden. De totale kos- verheidsonderwijs, wegens zijn ten worden op f 2700.— ge- benoeming tot leraar aan de raamd. Hetzelfde is het geval Ambachtsschool te Bergen op met de waterleidingbuizen, doch Zoom. Verder stellen B. en W. - deze zijn al zo oud, dat het niet voor een wijziging te brengen rendabel meer is om ze te ver in de tijdelijke uitkermgsrege- leggen. Daarom wordt voorge- l'omoontL.ivcllnofï00??1 Va" .f* Isteld ongeveer 330 meter nieuwe gemeentepersoneel. Volgens de leiding onder het trottoir te gewijzigde regeling krijgen ook leggen. De kosten hiervan wor- deze mensen bij afvloeiing uit den geschat op f 4500— waar- van f 2500.— ten laste van het waterleidingbedrijf en f 2000 ten laste van het herstel der Boulevard de Ruyter komt. Voor dit laatste bedrag vragen B en kort de uniforme vuilnisemmers w. een crediet. De genoemde beschikbaar worden gesteld. Dit kosten zullen t.z.t. worden ee- brengt mede, dat in de Politie- dekt uit een geldlening verordening een wijziging moet i Tijdens de uitvoering van de worden gebracht. Deze houdt herstelwerkzaamheden aan de o.a. in, dat wanneer de vuilnis- Boulevard de Ruyter is op ern- emmers zijn verstrekt men geen stige tegenslag gestuit Het is ander emmers mag gebruiken, n.l. gebleken, dat de ondergrond Zijn er personen, die de emmers door het overslaande zeewater buiten zetten en schoonmaken dusdanig zacht is geworden, dat tegen vergoeding, dan dienen geen goede puinfundering kan deze een vergunning van B. en worden gemaakt voor het aan- on' Alleen tussen 7.30 brengen van asphaltbeton aleer uur en 18 uur en niet Zaterdags een grondverbetering door op mag vuil vervoerd worden. Dit hoging met zand wordt toege- Spiegelde controle te kun- past. De kosten hiervan bedra- r«™°l?en teneinde tegen gen f 32.000.— waarvoor de raad -„Ju* ,j n611 ,het te betalen een crediet vragen. B, en W. elHo.= ™lkt l?01' tiet vuil zullen trachten hiervoor oor- gooien. Tenslotte dient logsschade-vergoeding te krij- bh ven5totTtJUi,nis beP"kt ge'n, aangezien het zeewater de emmers kan gene wat in de ondergrond niet aan had kun- Ji' nen tasten wanneer er geen ga- n i gemeentelijke^ reini- ten in het wegdek waren gesla- de gemeentedienst een tijdelijke uitkering. De nieuwe vuilnisemmers. Zoals men weet zullen binnen- gingsdienst gebrek heeft bergruimte, stellen B. en W. wegdek waren gesla- aan gen door het oorlogsgeweld. W dë tJTJ: ,fn 7' Verder zal de raad te beslis- kopen welke aan rlp r i™ te sen hebben over een aantal be- Kopen welke aan de Kogelpark- grotingswüzigingen. talrijk was Zaterdagmiddag, doch ook vanavond wordt deze film vertoond en ondanks het feit, dat men midden in de werkelijkheid blijft staan bij het zien ervan, zal men zeker niet onberoerd blijven. Propagandamars. Zaterdagmiddag maakte de gymnastiekvereniging „Wilhel- mina" naar aanleiding van het 30-jarig bestaan, dat vorige week werd gevierd nog een mars door de stad, die veel belangstelling trok. Het Tamboers- en Pijper corps .Juliana" verleende mede werking. Voor benoeming bedankt. Naar wij venemen hebben de heren C. van Sluys, W. Jacobse en 1. Lamain, die kortgeleden zijn benoemd tot ouderling resp. dia kenen bij de Ned. Herv. Gemeen te, allen voor hun benoeming be dankt. Duivensport. Zaterdag jl. hield de plaatse lijke postduivenvereniging ,De Te legraaf" een wedvlucht met oude duiven vanaf Vilvoorde (België) over ongev. 86 km. De duiven werden om 12.45 u. met N.W. wind in vrijheid gesteld. Het ongustige weer op de vlucht- lijn werd oorzaak, dat de duiven onregelmatig aankwamen en een lang openstaan van de wedvlucht. De eerste duif kwam aan om 14 u. 38 min. 27 sec. met een snel heid van 1119.70 m. per min., de laatste prijsduif kwam binnen 14.38.07 met een sielheid van 774,34 m. per min. De prijswin naars waren 1. E. G. H. Graaf- huis, 2. P. Pijnen, beide Middel burg; 3. A. J. Koeyers, 4. M. Kor- stanje beiden St. Laurens; 5. W. M. Walraven, Middelburg, 6. C. Pouwer, Veere; 7. R. Dirven, Mid delburg, 8 en 9 S. Kodde, 10 A. v. d. Hooft, beiden te Veere. GOES. Electrificatie Plan-Oost nadert voltooiing. De P.Z.E.M heeft thans een aanvang gemaakt met de elee trificatie van het bouwplan aan de oostzijde van de stad. Het betreft hier het leggen van on geveer vierduizend meter kabel. Zodra de woningen afgebouwd zijn, zullen ze direct van elec- trisch licht voorzien kunnen worden. Het klokkencomité vergadert. In de raadszaal van het stad huis vergadert hedenavond het klokken-comité. Er zullen mede delingen gedaan worden over de keuring van het carillon, terwijl men eveneens, de zo gewenste, uitbreiding van het carillon zal bespreken. Voorts zal de stand der fi nanciën besproken worden. „Euphonia" doet beroep op Goese burgerjj. De Harmonie „Euphonia1 heeft thans een circulaire rond gestuurd, waarin een beroep wordt gedaan op de burgerij het korps te steunen, teneinde te kunnen voorzien in de vervan ging van oude instrumenten en het aankopen van instrumenteA voor de leerlingen van dit 62- jarige Harmoniegezelschap. Een alleszins billijk verzoek, dunkt ons. KAPELLE. Vergadering oud-leerlingen. Vrijdagavond vergaderde al hier in het gebouw „Obadja" de vereniging van Oud-leerlingen van tuinbouwwintercursussen onder voorzitterschap van de heer W. Glas. De secretaris de heer L. Wil- leboer bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek dat de ver eniging op een vruchtbaar jaar terug kan zien. Wegens ziekte van de penningmeester gaf de secretaris ook 't financiële ver slag. In de gehouden bestuursver kiezing werden de heren L. Wil- leboer en C. Traas beiden her kozen. De heer P. Minnaard werd tot lid van de financiële com missie benoemd. Verder werd besloten op op 11 Juni een excursie te organi seren naar Aalsmeer en omge ving. De inschrijving hiervoor zal open blijven tot 20 Mei a.s. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. WOLPHAARTSDIJK. Schoolvergadering Papeweg. Vrijdagavond vergaderde de leden der Chr. school Papeweg. De voorzitter, de heer D. P. Goetheer, opende de vergade ring. Naar aanleiding van de van den herkozen. Na de verkoop van oude tijdschriften werden enige huishoudelijke zaken be sproken, waarna de voorzitter deze slecht bezochte vergadering sloot. ELLEWOUTSDIJK. Candidatenlijst A.R.C.H. De tweede candidatenlijst welke hier is ingediend is af komstig van de samenwerkende C.-H. en A.-R. Kiesverenigin gen. Zoals wij reeds schreven vermeldt de lijst de namen van J. Sandee, L. de Broekert, J. Meulenberg, L. van Boven en L. Bosselaar. WAARDE. Motor over de kop. De aannemer van G. uit Tho- len had Vrijdagavond het on geluk met de motor over de kop te slaan. Met een ernstige hoofdwonde werd hij bij om wonenden binnengebracht. Dr Nieuwenhuijse verleende hem eerste hulp. KOUDEKERKE. Jubileum Herv. School. Het is dezer dagen 25 jaar ge leden, dat de Herv. School werd opgericht. Dit feit zal Maandag a.s. herdacht worden met een kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk waar zal voorgaan ds Postma, destijds predikant in deze ge meente. Dinsdagavond is er een bijeenkomst voor de ouders der kinderen belegd, Woensdag een voor de oud-leerlingen. ZOUTELANDE. Het Groene Kruis vergaderde. „Het Groene Kruis" hield on der voorzitterschap van burge meester Dregmans haar jaar vergadering. De vereniging heeft, zo bleek uit de diverse versla gen, 20 nieuwe bedden aange schaft. De aftredende bestuursleden, de heren ds Witteveen, W. de Buck, H. J. Schoenmaker en Chr. Schipper werden bij accla matie herkozen. Zr. Koster had 2066 bezoeken afgelegd en ont ving daarvoor woorden van hul de door de voorzitter. ZIERIKZEE. Overplaatsing bjj Leger des Heiis. De kapiteins Poot van het korps Zierikzee zijn met ingang van 15 Mei overgeplaatst naar Meppel. In hun plaats zijn als bevelvoerende officieren van het korps Zierikzee benoemd de kapiteins Zuidema uit Breda. COLIJNSPLAAT. Verg. N.C.V.B. Voor de afdeling Colijnsplaat van de Ned. Chr. Vrouwenbond werd Donderdagavond in de zaal boven de Bewaarschool een film vertoond van Van Nelle's koffie en thee. Ongeveer 70 da mes waren aanwezig. ST. ANNALAND. Gouden bruiloft. Het echtpaar J. Poortvliet Overbeeke hoopt D.V. Donder dag 19 Mei zijn 50-jarige echt vereniging te herdenken. Bei den genieten nog een goede ge zondheid. Ook de vrouw, die enkele dagen geleden uit het ziekenhuis te Bergen op Zoom terugkeerde, waar ze ter ver pleging was opgenomen, daar ze haar been gebroken had, zal dit heugelijke feit in de huiselijke kring kunnen meemaken. Het zal hen op die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. STAVENISSE. Candidaten Gemeenteraads verkiezing. Een 4-tal lijsten werd inge diend voor de op 15 Juni te hou den verkiezingen. S.G.P.: I. de Vos Hz.; Jacob Hage Iz.; M. Oostdijk; N. U. Klip- pel; J. van Beveren Jz.; C. A. Heijboer; M .K. Priem, H. v. Haaften. Gecombineerde Rechtse par tijen: J. W. v. d. Slikke, C. L. Pot- appel Lz., M. J. Leune, Jan Hage. Vrije lijst: A J. J. Tazeiaar, L. Hage Lz., Joh. Stoutjesdijk, D. J. Neele Mz., C. van Putte. Partij van de Arbeid: Adr. van 't Veer, C. G. van den Berg, P. van Iwaarden Hz. en C. J. Moer land Az. De burgemeester van Viissin gen is Woensdag a.s. verhinderd spreekuur te houden, De heer W. C. Loggers, direc teur van de gasfabriek te Yerseke vierde de afgelopen week zijn 75ste verjaardag. De heer Log gers mag zich nog in een goede gezondheid verheugen. De vrouwenvereniging „Stille Kracht" uit Zoutelaiule maakte onlangs een uitstapje naar Nij megen waar o.m. de Heilige Landstichting werd bezocht. Morgen hoopt het echtpaar M. de Jagervan Koeveringe te Waarde het 50-jarig huwelijks feest te. herdenken. Bruid en brui degom genieten nog een uitste kende gezondheid. Dhr Thieleman, verificateur van I. A., chef douanepost Hansweert is met ingang van 1 15. De trein stopte midden in de weilanden. De conducteur duwde grinnekend de deur open sprong uit de trein en holde 't land in. De an deren keken hem verbaasd na. De conducteur liep naar de kant van een ruig- begroeide sloot, bukte zich en nam zijn pet af. „Wat voert die vent daar toch uit?" vroeg Van Bergen. Maar daar kwam de conducteur al terug. Hij droeg zijn pet heel voorzichtig en hij lachte triomfantelijk. 16. „Kijk 'es hier, mensen", zei de conduc teur, „twaalf eieren! Eendeneieren! 'k Wist dat daar een nest was en 'k had met Piet afgespro ken, dat we hier even zouden stoppen. Piet krijgt de helft, ziet U". „Wie is Piet?" vroeg Van Bergen. „Piet is de machinist. Komaan, ik stop de eieren voorzichtig in mijn zakken „Waarom rijdt de trein nu niet verder?" vroeg de juffrouw. „Op zo'n manier komen we niet op tijd in de stad!" De metselaar, die daar op de Rode-Kruis-wedstrijd in het Goese Schuttershof van de stei ger was gevallen, was, wat men zou kunnen noemen „geen licht geval". Men zou ook van „een zware jongen" kunnen spreken, want hij woog drie en tachtig kilo. „Weegt hij" zult U corrige rend zeggen. „Niks ervan „woog"; want al was hij een held, h moét afgevallen zijn bij het transport over de twee hindernissen die de ploegen moesten nemen. Om wat duidelijker te zijn, toen hij, verbonden, gezwach teld, ingekapseld, op de bran card lag. moest hij vervoerd worden. De hindernissen waren twee touwen. Een op 1.50 M. hoogte, het andere op ongeveer de dubbele afstand. We weten dat zo precies omdat het laatste zelfs voor de voorzitter van het Rode Kruis in Goes, de heer J. 1. van Ballegoyen de Jong, te hoog was. En die is 1.93 lang. Over de touwen dus. Een haast onmogelijke opgave. Niet voor de stoere Rode Kruismannen Je door een opgave uit Den Haag laten kennen? Niks ervan! Pak aan mensen! En ze zijner gekomen. Met ladders en tafeltjes en stoelen, maar vooral met vernuft. En hoog in de lucht balan ceerde het slachtoffer geduldig en vrij van zenuwen. Hoed-af voor die man! Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Putten, Jac. Ver maas te Amersfoort. Bedankt voor Muiden, J. van Wier te Kesteren. Geref. Kerken. Beroepen te Heinkenszand, Y. N. Lammens, cand. te 's-Gra- venhage; te St. Jacoba Parochie J. Stienstra, cand. te Nijverdal. Aangenomen naar Schiedam (vac.-dr J. L. Koole), J. J. v, Wageningen, vlootpred. te Rot terdam; hij bedankte voor Ha ren (Gron.), O.- en N. Bildtzijl en voor Klazienaveen. Benoemd tot hulpprediker te Oostzaan, W. L. Korfker, a.s. emer. pred. te Barneveld, die deze benoeming aannam. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Aangenomen naar Houwerzijl. J. v. .d Hoeven te Meppel. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Katwijk aan Zee, M. v. d. Ketterij te Vlaav- dingen. Hersteld Evang. Luth. Kerk. Bedankt voor Amsterdam, J. G. Bahnmüller, Ev. Luth. pred. te Hilversum. Beroepbaar. Tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk zijn toege laten A. Horst, Ned. Herv. pas torie te Boornbergum en W. A. Soesan, Julianalaan 276, Bilt- hoven. Onlangs heeft het Tweede Ka merlid Ten Hagen (P. v. d. A.) minister Van Maarseveen ge vraagd, een einde te maken aan de practijk, dat woningzoeken den tegen buitensporige prijzen huizen kopen, daar de gemeen tebesturen veelal aan de eige naren ener woning de voorkeur geven boven niet-eigenaren on omdat zij zich beschermd me nen door art. 18 lid 1 sub 2 van de Woningruimtewet. Thans heeft de minister ge antwoord, dat hij overweegt bij de wet de mogelijkheid uit te sluiten, dat een eigenaar de ontruiming ener woning vor dert ten behoeve van zijn per soneel. Tevens zal de Woon- ruimtewet bij de eerstvolgende herziening in die zin worden aangevuld, dat een ontruimings vordering van de eigenaar slechts kan worden toegewezen op grond van omstandigheden, die zich pas voordoen na de vordering van het gebouw door het gemeentebestuur. Voorts zal de minister er in een rondschrij ven de aandacht der gemeente besturen vestigen op de door de heer Ten Hagen genoemde misstand. KLOETINGE. Benoeming leden woonruimte commissie leverde enige discussie op. Zaterdagmorgen kwam de raad in cpenare vergadering bijeen. Ingekomen was een schrijven van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente dat werd toe gestaan dat de kinderen van de bewaarschool tijdelijk onderge bracht worden in het vereni gingsgebouw, zoals bekend weidt de school verbouwd. De commissie van onderzoek bracht rapport uit over 1947 en de begroting 1949 van het Bur gerlijk Armbestuur. Bij de benoeming van enkele leden voor de woonruimtecom missie kwam het nogmaals tot enige discussie. De heren Leijs en Schipper (P. v. d. A.) zagen gaarne leden buiten de raad zit ting nemen in deze commissie met vertegenwoordiging van al le politieke richtingen. De heer Straub (C.H.) wenste liever raadsleden in deze commissie zo dat de verantwoording dan zelf gedragen kan worden. De voorzitter wees er op dat niet steeds naar politieke rich ting maar veel meer naar de persoonlijke eigenschappen ge keken dient te worden. Ten slotte werden gekozen de heren D. Koster, D. Schipper en J. de Jonge Mz. Van de heer M. Hirdes wordt een perceel grond aangekocht terwijl aan hem tevens een stuk je gemeentegrond wordt ver kocht. De plaatselijke Oranje vereniging ontvangt een subsidie voor 1949 van f200. De onderwijzeres aan de O.L. school, mej. Wesseling krijgt een vergoeding van f 25.voor het volgen van een herscholingszang- cursus. De districtsgemeenteontvanger die gebruik moet maken van een motorrijwiel ontvangt een ver goeding van f210. Aan de heer M. G. van de Linde wordt wederom de ge meentewoning tip het Kerkplein verhuurd voor f 5.50 per week. In de verordening voor het op halen van huisvuil en faecalieën zal in art. 6 een derde lid wor den toegevoegd dat inhoudt, dat het in het vervolg verboden zal zijn zelf faecalieën of huisvuil op de opslagplaats te deponeren of op de brug welke hiertoe toe gang heeft. Bij overtreding van dit verbod kan een boete vol gen van f 150.of een hech tenis van een maand. De Gemeentebegroting 1948 en 1949 werd gewijzigd. Binnenkort wordt een aan vang gemaakt met de inwendige verbouwing van de bewaarschool Er zal een plaatselijke aanbeste ding zijn. AAGTEKERKE. Bezwaar tegen nieuwe verkeersweg. Vrijdagavond kwam de ge meenteraad in voltallige zitting bijeen. Met algemene stemmen werd besloten adhaesie te betui gen aan een request van de Stichting van door watersnood getroffen grondgebruikers op Walcheren. Besloten werd 1 cent per inwoner beschikbaar te stellen voor een geschenk aan de gemeente Middelburg, ter gelegenheid van de ingebruikna me van het Gothische gedeelte van het stadhuis. Het in de leges verordening vermelde tarief voor het kamperen werd veran derd cn de instructie voor de ambtenaren ter secretarie werd vastgesteld. Vervolgens vond vaststelling plaats van de veror dening regelende het aantal, de rangen en de bezoldiging der ambtenaren in dienst der ge meente. De vijfjaarlijkse afreke ning met de Bijzondere Lagere scholen werd goedgekeurd. Be sloten werd adhaesie te betuigen aan een schrijven van de ge meente Nieuwvliet, gezonden aan Ged. Staten inzake de opheffing van kleine gemeenten. Daar de termijn van kasgeldlening aan gegaan met de Boerenleenbank te Domburg verstreken is, zal getracht worden deze lening elders te plaatsen. Ter gelegen heid van het 1214-jarig huwe lijksfeest van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard zal een foto worden uit gegeven en wethouder P. da Visser stelde voor, deze aan de schoolkinderen uit te reiken. Dit voorstel vond instemming. In de rondvraag bracht de heer S. Wisse de toestand van de Kloosterweg ter sprake, die onberijbaar is op het ogenblik. Getracht zal worden om hierin verbetering te brengen. Hij vroeg tevens inlichtingen over de werking van de woningcom missie die volgens hem niet juist is, aangezien B. en W. geen ad vies vraagt aan deze commissie. Naar aanleiding hiervan werden door verschillende leden opmer kingen hierover gemaakt, waar mede in het vervolg rekening zal worden gehouden, zoals de voor zitter mededeelde. In antwoord op een vraag van de heer Moens zeide de voor- I zitter, dat voor he* gedeelte van de Koekoeksweg, dat bij de gemeente ln onderhoud is, reeds opdracht tot verbetering is ge geven. De heer S. de Visser Pz. vroeg wanneer de torenspits hersteld zal worden daar dit noodzake lijk gaat worden. De opdracht hiervoor is reeds verstrekt. De heer de Visser wees voorts op de ongezonde toestand, die er heerst bij de uitlozing der riole ring van de gemeentewoningen. De heer Willemse vroeg naar de mogelijkheid van een uitbrei dingsplan, waarop een breedvoe rige gedachten wisseling ont stond vooral over de kwestie van 't vinden van een geschikt bouwterrein daar zich met het oog op nog aan te leggen we gen wel eens moeilijkheden zou den kunnen voordoen. De raad heeft bezwaar tegen de nieuwe verkeersweg zoals deze zal wor den aangelegd en drong er bij B. en W. op aan hierover be sprekingen te openen met de betrokken instanties. In Den Haag is dezer dagen een landelijk comité van actia tegen de huurverhoging opge richt. Het doel is de komende huurverhoging zo gering mo gelijk te houden alsook bepa lingen te verkrijgen voor een vaststelling van onderhoud aan de woningen. De oprichters nemen aan, dat in sommige gevallen een ver hoging gerechtvaardigd is. In I verscheidene gevallen achten zij I dit echter niet. Het comité zal dan ook klach- 1 ten van woninghuurders in be- handeling nemen en zoveel mo gelijk bemiddelend optreden bij geschillen. De administratie van het co mité is gevestigd Huygensstraat 26, Den Haag. In alle belangrijke plaatsen zullen vertegenwoordigers op treden en plaatselijke comité's worden samengesteld. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 16 Mei 1949. medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. notulen werd meegedeeld dat Juli a.s. overgeplaatst naar Am sterdam. Met ingang van dezelf de datum wordt chef douanepost Hansweert de heer Boer, adj. ver. I. A., thans sous-chef douane post Hansweert. De Mei-collecte van de afd. Domburg van de Stichting 1940 1945 heeft bjj de niet-leden een bedrag van f 186.86 opge leverd. Nederland 1948 100 100 Kon. Boot 143 1424 Nederland 1947 974 974 Kon. Paketvrt. 153 154 Nederland 1937 97',4 974 Ned. Scheepvrt, Unie 161 1604 Dollarlening 1947 1034 103 Rott. Lloyd 1524 1624 1514 Invest, certif. 9714 97?4 Stv. Mij. Nederl. 1624 Ned. 1962-64 ex. bel. 984 H.V.A. 1624 1604 Dito met bel. 98H 984 Tava Cultuur 86 864 Nederl. N.W.S. 804 804 N.LS.U. 96 95 Spaarcertificaten 101 101 Vorstenlanden 44 424 Indië 1937 A 94*4 914 Deli Rat. Mij. 1384 1384 Grootboek 1946 97% 974 Deli Maatsch. 15444 1544 Kol. Bank 84*4 834 Senembah. 1404 Ned. Ind. Hand. Bank 110 1097* M Muller cn Co. 1604 1603* Ned. Handel Mij. 153 1524 A'damsche Bank 152 1527* A.K.U. 1674 1674 Holl. Bank Unie 180 179 Berghs en Jurgens 2784 276 Cert. Tavasrhe Bank 185 186 Van Berkel Patent 1104 Herstelb. Pr. Calvé Delft 1454 R'damsche Bank 1614 162 Centrale Suiker 172 173 Ned. Ind. Fscompto Mij. 85 864 Fokker 151 153 i Twentsche Bank 1574 1584 Gelder Zonen 1434 1434 Anaconda Copper 274 294 Kon. Hoogovens 1794 177 Bethl. Steel Lever Br. Unil 2474 247 1 Chrysler Ncd. Ford 268 2694 Gen. Motors Ned. Kabelfabr. 2634 265 Intern Nickel 29 Philips Gloeil. 2214 2204 Kennecott W Wil ton 165 165 1 Rep. Steel 204 Billiton Ie rubr. U.S. Steel 734 50** Dito lie rubr. 349 349 Cities Serv. 487* Dordtsche Petr. 263 262 North American Kon. Olie 2874 1434 2884 Cont. Oil 574 A'dam Rubber 142 Midcont. Oil 434 434 Bandar Rubber 1324 Philips Petr. 617* 604 Deli-Bat. Rubber Shell Union 264 36tf Kindeng Lembc c 82 1 Tide Water 257* Oost Java Rubber 56 Baltimore 84 De Oostkust 99 1004 Miss K. Texas 33** Serbadjadi 60 59 New York Ccntr. 104 Holland Am.lijn 1614 160 1 Pennsylvania 144 144* Java-China-Jap.lijn 153 1524

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3