L Geen hervatting diplomatieke betrek kingen met Spanje. Berg en Kotalla voor de Raad van Cassatie. Stoffelijk overschot van Ds G. Rjjksen ter aarde besteld. NIEUWS Ernstig treinongeluk bü Heerlen. Grote vooruitgang in Europees economisch herstel. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Benelux-parlement. Zuid-Amerikaanse resolutie verworpen in Algemene Vergadering. Doden en gewonden b|j tornado in Texas. Dimitrof in ongenade. V Evacuatie uit Djogja schept vele problemen. Vliegtuigongeluk bü Aleppo. Wijziging in nieuwe pootgoed- regeling. Ge „Koningin Juliana" viel uit. Zeer grote publieke belangstelling. SNIPPER stelling te Vlissingen geopend Üitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- itr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordst.aat 35, Tel. adrrnni- stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, VlooswÜkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 1255 DINSDAG 17 MEI 1949 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Hoofdredacteuri R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post ƒ4.Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Rubriek Kabouters 5 cent per woord Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.42 u., onder 20.31 u. Maan op 1.57 u., onder 9.49 u Hoogwater op Woensdag 18 Mei: Vlissingen: 6.09 u. 1.75 m., 18.28 u. 1.47 m. Terneuzen: 6.39 u. 1.94 m., 18.59 u 1.68 m Wemeldinge: 7.46 u. 1.56 m., 20.08 u. 1.26 m. De vorige week is in Luxem burg een congres gehouden, georganiseerd door de Benelux- comité's, welke bestaan in de drie deelnemende landen. Eén van de belangrijkste pun ten, daar aan de orde gesteld, betrof de vraag, of er voor de drie aangesloten landen een parlement moet komen, teneinde de Benelux behoorlijk te doen functionneren. Het is gewenst, aldus één der sprekers, dat reeds nu de drie parlementen worden ingescha keld. Er moet een politiek orgaan komen, samengesteld uit parle mentsleden van de drie landen. Het parlement speelt nu pas achteraf een rol, als het de ge maakte afspraken moet goed keuren. Het moet echter al by de voorbereiding worden inge schakeld. Het zal de regeringen kunnen adviseren en misschien kunnen de drie parlementen ook een deel van hun taak aan dit „interparlementaire parlement" overdragen. Dat Benelux-parlement zal niet ineens op 1 Juli 1950 in volmaakte vorm kunnen wer ken, maar er kan een voorbe reidend orgaan zijn van bij voorbeeld 100 parlementsleden, die gezamenlijk de Benelux-za- ken kunnen bespreken. Zij zul len er niet op de eerste plaats moeten zitten als vertegenwoor digers van hun eigen land, maar echt als de vertegenwoordigers van de drie volkeren van de Be nelux. Daarnaast moet er zijn een raad van Benelux-ministers, die voorlopig alleen verantwoording schuldig zijn aan hun eigen parlement. He taak van dit parlement zou zeer uitgebreid moeten zijn. Het zou zich moeten bemoeien met het economische en sociale leven, het buitenlandse beleid, kortom, met heel het dagelijks leven en werken der betrokken landen. Maandagavond is in de algemene vergadering der V.N. een resolutie, welke aandringt op hervatting van de diplomatieke betrekking met Spanje, verworpen, doordat zij de vereiste meer derheid van twee-derden niet verkreeg. De stemming was 26 tegen 15 en 16 onthoudingen. De Britse minister van Staat Engeland het regiem van Fran- Hector Mc Neil, verklaarde co „schoon te wassen" om" poli- Maandag in het debat over het tieke redenen. De Tsjechoslowaak Houdek betitelde de Latijns-Amerikaan se resolutie als „de eerste pro- fascistische resolutie, die in de komt". POOLSE RESOLUTIE VERWORPEN. Een Poolse resolutie, welke aandringt op een embargo op de uitvoer van wapens naar Spanje en een verbod inzake overeen komsten of verdragen met de regering van Franco, werd even eens verworpen met 40 tegen 6 stemmen bij zeven dingen. regiem van Franco in de alge mene vergadering als antwoord op de beschuldiging van Polen, dat Engeland en Amerika met de regering van generaal Franco samenwerkten, vernomen t§ hebben, dat Polen 500 oorlogs vliegtuigen en propellors aan de Spaanse regering leverde. Mc Neil ontkende nogmaals, dat Engeland Spanje motoren voor straalvliegtuigen had ge leverd. Hij kon zijn steun niet geven aan de Zuid-Amerikaanse resolutie om leden-staten toe te staan weer hun ambassadeurs naar Spanje te sturen, daar dit de schijn zou kunnen wekken, dat Engeland het regiem van Franco goedkeurde. De Braziliaanse afgevaardigde betoogde, dat het verbod van de Assemblee, ambassadeurs naar Madrid te zenden, het regiem van Franco geenszins verzwakt had, maar wel schadelijk geweest was voor de landen, die zich er aan gehouden hadden. Katz Suchy van Polen keerde zich fel tegen de indieners van de resolutie (Brazilië, Columbia, Peru en Bolivië), die hij „het onzalige viertal" noemde. Vol- weten hebben, Berg en Kotiilla. gens hem trachtten de V.S. en Bej(ien werden door het Am sterdamse Bijzondere Hof tot de doodstraf veroordeeld. De 42-jarige Karl Peter Berg Het met Britse licentie ver- js een tijdlang ondercomman- Een hevige tornado-heeft over de stad Amarillo in Texas ge woed. Verschillende huizen wer den verwoest. Vele gewonden moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. In de stad Amarillo zijn ten minste vijf personen gedood en 60 gewond. De chauffeur van de ziekenauto, die de slachtoffers vervoerde, zeide echter, dat het aantal doden 25 èi 30 bedraagt. De tornado, die door ontzet tende regens en grote hagelste nen werd begeleid, wierp auto's op de wegen buiten de stad om ver en blies enkele goederenwa gens van de treinrails. Een boer verklaarde, dat hij zag, dat twee paarden door de tornade wer- algemene vergadering ter sprake den opgenomen, die een kilo meter verder weer werden neer geworpen. Sinaasappelen en citroenen aangekomen. Zaterdagavond is in de Amster damse haven aangekomen het m.s. Brigitte Skou met 1800 ton fruit van Valencia en Cartagen, onthou- nl. 50.000 kisten sinaasappelen en citroenen. Berg timide: Kotalla dient verweerschrift in. Voor de Raad van Cassatie loofwaardig verwierp, verschenen gistermorgen twee „Hoorde bij uw opvoedings- Duitsers, die door hun optreden methoden ook het paardje rijden in het kamp Amersfoort de dood op Joden?" vroeg hij de requi- van vele gevangenen op hun ge- rant. er in de gedachten hier geop perd, wel iets goeds zit. Het leven ontwikkelt zich steeds meer in internationale schijnende blad Montags Echo dant geweest. In de laatste jaren Niemand zal ontkennen, dat berichtte gisteren, dat de Bul- Van de oorlog stond het gehele - - gaarse president Dimitrof 28 kamp onder zyn commando. Het April te Moskou voor een Hoge was deze enigszins gezette, sjo- rechtbank van de communisti-1 feitjes geklede Duitser niet aan sche partij zou hebben terecht te zien, dat hij eens een machts richting 'ërThetTs góed" en nood- i ëestaan en of ter dood of tot le- wellust aan de dag heeft gelegd, zakelijk dat volle aandacht venslanS zou zÜn veroordeeld, waar duizenden voor sidderden, wordt geschonken aan de vraag 1 Aanhangers van Dimitrof die De president van de raad, Prof. op welke wijze dit het best kan Pas Ult Sofla zlJn gevlucht, heb- Verzijl, ondervroeg hem over geschieden. ben nieuws naar Wenen ge- enkele punten van zijn zeer om- Dat hier grote gevaren kunnen bracht, aldus het blad schuilen is echter duidelijk. De zelfstandigheid en daarmee ooit de vrijheid der verschillende volken komt steeds meer in het gedrang. De mogelijkheid bestaat, dat zich een wereldmacht ontwik kelt, met aan het hoofd een wereldheerser. Gods Woord spreekt daarvan. Het eind zal zijn de grote ver drukking van allen, die Jezus Christus als hun Heer en Koning belijden. Hier zijn tekenen der tijden, die niet zonder meer aan ons mogen voorbijgaan. Op 24 Mei moet Eisler terechtstaan. Gerhardt Eisler, de 52-jarige Duitse communist, die Zaterdag aan boord van het Poolse schip „Batory" te Southampton werd gearresteerd, zal op 24 Mei te Londen terechtstaan voor de rechtbank van Bow Street, al dus heeft de Londense politie rechter besloten. Vrijlating on der borgtocht werd geweigerd. De Poolse ambassadeur, die gis teravond een onderhoud had met Bevin, zou bij deze gelegen- heid krachtig geprotesteerd heb- w 0geRa^,,^" ben tegen het Britse optreden. Terwyl Eisler door de politie rechter werd verhoord hielden communisten voor het gebouw een anti-Amerikaanse betoging. v het z.g. Benelux-parlement al een eerste begin. Elk land zal een aantal afge vaardigden aanwijzen. Op welke wijze en door wie dit moet ge beuren, is op het congres blijk baar niet besproken. Nemen wij aan, dat Nederland een veertigtal zal kunnen aan wijzen. Dan ligt het voor de hand, dat de overgrote meerder heid zal bestaan uit leden van de P.v.d.A. en de K.V.P. en dat het Prot. Chr. volksdeel, mee als gevolg van de onderlinge verdeeldheid, slechts zwak ver tegenwoordigd zal zijn. Dit wat betreft de Neder- 'andse delegatie. In België en Luxemburg zal de verhouding nog veel ongunstiger zijn, zodat in het gehele parlement de Prot. Chr. groep niet meer zal zyn, dan een onbetekenende factor. Nu geldt het hier nog slechts zeer voorlopige plannen. Maar toch plannen, die ons bezig moeten houden en die in de betrokken partijen tijdig aan de orde mogen worden gesteld vangrijk verweerschrift. Berg had daarin met. grote nadruk verklaard, dat de 77 Russen, die hij had gefusilleerd, geen krijgs gevangenen waren. „Maakt het dan een verschil of u Russische burgers of krijgs gevangenen afslacht?" vroeg de president. „Dat weet ik eigenlijk niet", zei Berg. „Hoeveel Russen heeft u zelf zaah „Neen", zei Berg timide. „Beseft u eigenlijk wel, wat u hebt gedaan, hebt u wel enig schuldbesef?" „Alleen over de mishandelin gen." „U hebt dus geen berouw over de moord op de Russen". „Nein, das geschah auf Befehl" De raadsman van requirant, mr Haakman uit Amsterdam, achtte Berg niet verantwoorde lijk voor de slechte voeding in het kamp Amersfoort en was van oordeel, dat de behandeling van de zaak voor het Amster damse Hof in een sfeer was ge voerd, welke niet geschikt was om de getuigen a dehargeob jectieve verklaringen te doen afleggen. De president van de Raad verwierp deze voorstelling van zaken. De procureur-fiscaal conclu deerde tot verwerping van het beroep. Onbewogen luisterde Berg naar zijn woorden en on bewogen verliet hij de gerechts- Geen persoonlijke ongelukken. Op de spoorlijn Heerlen Schaasberg heeft zich gister avond vlak bij de overweg aan het station te Heerlen een ern stig treinongeluk voorgedaan, dat zeer zware materiële schade docht geen persoonlijke onge vallen tot gevolg had. i Het ongeluk werd veroorzaakt, i doordat een lange kolentrein die uit Schaasberg kwam, op een hellend traject in de buurt van Heerlen door zijn remmen schoot. Op hetzelfde ogenblik was bij bovenvermelde overweg een losse locomotief aan het rangeren. De op hol geslagen kolentrein reed met grote vaart in de richting van deze locomo tief. De machinist van de trein kon nog met noodsignalen zijn collega op de rangerende loco motief waarschuwen voor de botsing, die hij zag aankomen. De machinist en de stoker van deze locomotief brachten zich toen in veiligheid door van de machine te springen. Onmiddel- I lijk daarna geschiedde de bot sing. Ten gevolge van de hevige schok schoot de losse locomotief met grote snelheid over het em placement tot aan de andere kant van het station waar hij tot stilstand kwam. Ongeveer twintig wagons van de kolen trein waren door de botsing ontspoord en onder en boven elkaar geschoven. Een van de wagons schoot recht de lucht in tegen de bovenleiding van het electrische net aan, dat zwaar beschadigd werd. Doordat het electrische net beschadigd was, werd het trein verkeer in de richtingen Maas tricht en Sittard gestagneerd tot respectievelijk Schin-op-Geul en Nut. Het vinden van onderdak voor de 20.000 tot 30.000 personen, die voor de terugkeer van de Bij een vliegtuigongeluk tij dens een sportfeest te Aleppo, zijn Zaterdag 21 personen om het leven gekomen. Er zijn 40 gewonden. Een militair vliegtuig voerde stunts uit en stortte op het sta dion te pletter. Het grote aan tal doden is te wijten aan een paniek, die zich van de toe schouwers meester maakte. Arrestatie te Bombay. De politie te Bombay heeft gisteren de algemene secretaris van het onder communistische invloed staande Indische con gres van vakverenigingen, Ma- nek Gandhi, gearresteerd. Hij heeft protestdemonstraties ge organiseerd tegen de arrestatie van 200 communisten, die thans in de gevangenis van Bombay in hongerstaking zyn. neergeschoten?" „10 of 15", antwoordde hij met gebogen hoofd. Prof. Verzijl verklaarde, dat hij de bewering van requirant als zou hij in Amersfoort met de beste bedoelingen aan het werk zijn gegaan om „de mensen orde te leren", als volkomen onge- De haringvloot koos zee. Vanmorgen vroeg heeft de haringvloot zee gekozen en daarmee is de jacht op de „Hol landse Nieuwe" ingezet. In de vissershavens waren gisteren en gerd hebben om gevangenen te eergisteren duidelijke sympto- fusileren, maar onder dwang De uitspraak werd bepaald op 13 Juni a.s. KOTALLA MINDER TIMIDE. Kotalla scheen zich zekerder te voelen dan zijn timide voor ganger en luisterde met grote aandacht naar de voorlezing van de sententie. Nederlands ver stond hij „nur ein beetje". Zijn raadsman, mr Hovius uit Amsterdam, betoogde, dat de zaak Kotalla geen voldoende vooronderzoek heeft gehad en deed een beroep op overmacht. Requirant zou tweemaal gewei. Parijs zonder gas. Staking bij de gasfabrieken. In de meeste gasfabrieken te Parys en omstreken is het per- republikeinse regering te Djogja 1 s°neel voor onbepaalde tijd in willen evacueren, schept een j staking gegaan, zo delen de aantal problemen van de eerste C.G.T. on het Frans Christelijk orde. Verwacht wordt, dat de vakverbond mede. In het desbe- Sultan van Djogja een procla matie zal richten tot de bevol king, waarin veiligheid van lijf en goed verzekerd wordt. Hoe wel bevestiging van dit bericht niet gegeven werd, verklaarde men van republikeinse zijde, dat zulks bij de besprekingen van treffende communiqué wordt verklaard, dat het hier om een wilde staking gaat en dat er geen enkele order in die zin werd gegeven. Ontevredenheid en ongeduld der arbeiders, die nog steeds wachten op regeling van diverse later toch meegedaan hebben „Waarom heeft u geweigerd?" interrumpeerde prof. Verzijl. „Het was mijn werk niet, Herr President. Ik had bureauwerk". „Dus u had geen innerlijke bezwaren. U had er alleen geen zin in", stelde de president vast. Requirant had zich ook nooit aan gruweldaden schuldig ge maakt, verklaarde de raadsman. Wel had hij geschopt en gesla gen. Dit was niet goed te pra ten, zei mr Hovius, doch wel verklaarbaar gezien de houding van de gevangenen in het kamp. Mede in verband met de hyper- nerveuse natuur van requirant V.B.N.A. BESTAAT 10 JAREN achtte de raadsman de doodstraf De vereniging ter behartiging een te zware straf, van de Nederlandse aardappel- Na dit langdurige pleidooi handel V.B.N.A. bestond op 16 overhandigde Kotalla een ver- Maart j.l. 10 jaar, welk feit weerschrift aan de Raad, waar- Donderdag a.s. in het Kurhaus na besloten werd de zitting tot men van de elk jaar weerkeren de „haringkoorts" te bespeuren. Vanmorgen om vier uur ging een groot aantal Katwijker vis sers per autobus naar IJmuiden. Op de autobussen waren grote biljetten geplakt, waarop stond: Geef ons een Katwijkse zee haven. Een zestigtal Sehevening- se loggers ging gistermiddag met een groot aantal genodig den spelevaren vlak voor de kust. Voor velen was de tocht echter geen onverdeeld genoe gen; vele landrotten moesten een offer brengen aan Neptunus. (Van onze Haagse redacteur.) Na talrijke besprekingen heeft de Akkerbouwcommissie van de Stichting voor de Landbouw besloten aan het bedrijfschap voor Zaai- en Pootgoed voor te stellen, dat de nieuwe pootgoed- regeling alsnog gewijzigd zal worden. In deze wijziging zou moeten worden bepaald, dat voor de eerste b.a. poters die thans vrijgesteld van de heffing van 50.per h.a. een hef fing van 25.wordt opgelegd, en dat bij afkeuring van de poters 50 pet van de betaalde heffing wordt terugbetaald. Deze commissie acht dit gewenst om dat de regeling laat is afgeko men en de teler reeds vele kos ten heeft gemaakt. Zij wenste echter uitdrukkelijk vast te stel len, dat dit een regeling is voor het jaar 1949 en dat deze rege ling geen precedent schept voor volgende jaren. Als in de toe komst een eventuele areaal-hef fing haar doel wil bereiken, zijn hiervoor wellicht hogere bedra gen en verdergaande maatrege len nodig dan thans getroffen worden. Indien voor het ja&r 1950 en daarna wederom maat regelen met betrekking tot de pootgoedteelt worden genomen, zullen deze tijdig bekend moe ten worden gemaakt, bijv. reeds in de maand Juli van dit jaar. Economische ineenstorting voorkomen. In zijn derde rapport over de Marshall-hulp heeft Truman aan het congres medegedeeld, dat met betrekking tot het laatste kwartaal van 1948 grote vorde ringen zijn gemaakt op het ge bied van het econmisch herstel van West-Europa. Een economische ineenstorting in Europa tegen het einde van 1948 werd voorkomen door gun stige oogsten en de leveranties in het kader van het plan- Marshall van dringend nood zakelijke grondstoffen. In het laatste kwartaal van 1948 is de Europese industriële productie voor het eerst groter geweest dan voor de oorlog. In dat kwartaal werd toestemming ver leend voor Marshall-aankopen tot een bedrag van 2.114.50.000 dollars. President Truman verklaarde, dat de aan het plan-Marshall deelnemende landen het voor oorlogse productieniveau groten deels hebben bereikt, doch dat zij er thans naar moeten stre ven het vooroorlogse productie- peil aanzienlijk te overtreffen om zichzelf te kunnen bedruipen. Er kan thans een aanzienlijke Obstakel uit de fuik te Vlissingen omhoog gehaald. De nieuwe Ferry-boot van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland, de „Koningin Juli ana", die sinds Zondag de ver binding VlissingenBreskens onderhoudt, is gisteren bijna de gehele morgen uitgevallen. Ge lukkig dag dit niet aan het schip zelf, want dat voldeed geheel aan de verwachtingen. De oor zaak lag in het feit, dat een duiker in de fuik te Vlissingen naar beneden moest en daar constateerde, dat door de zuiging van de schroef van de „Konin gin Juliana" een obstakel uit de modder zich naar boven had gewerkt in de vorm van een drietand,' waarop een mitrailleur was geplaatst, die in de laatste oorlogsdagen door de Duitsers in de fuik moet zijn geworpen. De „Koningin Juliana" was met de schroef op dit brok oud roest geslagen tengevolge waarvan het schroefblad werd beschadigd. Deze beschadiging is echter van die aard, dat heel rustig kan worden doorgevaren. Uiteraard verbetering in West-Europa's externe positie worden tegemoet gezien. In zijn rapport deelde Truman voorts mede, dat de aan het plan-Marshall deelnemende lan den tezamen genomen in 1947 nog geen 40 pCt van hun in voer hebben betaald, doch dat verwacht kan worden, dat zij in de periode van 1 Juli 1948 tot 30 Juni 1949 ongeveer de helft van hun invoer uit hun eigen inkomsten zullen finan cieren. Schuman, Acheson en Bcvin komen 21 Mei bijeen. Zaterdag 21 Mei zullen voor lopige besprekingen tussen de ministers van buitenlandse za ken van Frankrijk, Engeland en Amerika beginnen. De Britse minister, Bevin, zal Vrijdag 20 Mei aan het hoold van de Engelse delegatie ver trekken en Acheson, zijn Ame rikaanse ambtgenoot, zal Zater dag 21 Mei te Parijs aanko men. GROMYKO TE PARIJS AANGEKOMEN. Gromyko, de Sowj et-Russi sche vice-minister van Buiten landse Zaken, is per vliegtuig uit New-York, waar hij als lei der van de Sowjet-delegatie der V.N. optrad, te Parijs aangekp- men. Men verwacht, dat hij zijn reis naar Moskou vandaag of morgen voort zal zetten. Hij weigerde iets te zeggen. Onderofficieren kunnen vrijwillig dienstverband aangaan. Teneinde te voorzien in de behoefte aan kader voor het leger, zijn plannen in voorberei ding om de gelegenheid open te stellen als onderofficier een vrijwillig dienstverband gedu rende enige jaren met het rijk aan te gaan. Na afloop daarvan kan onder bepaalde omstandig heden recht op een uitkering worden verkregen, al naar ge lang het aantal jaren, dat werd Marinierskapel naar Axel. De Marinierskapel heeft het voornemen in September a.s. in Axel een concert te geven. Vele mariniers, die in 1945 uit Duit se krijgsgevangenschap terug keerden, vonden bij de Axelse burgerij een goed onthaal en grote gastvrijheid. Als blijk van dankbaarheid hiervoor wil de kapel de burgerij een concert was niet te voorzien dat deze aanbieden. tegenslag, die gelukkig slechts I Juliana'^een morgen n^Tkt P*' 8peelg0edt61lt001l- varen, zich zou voordoen. De fuik was ruim voldoende diep uitgebaggerd, maar wat zich nog in de modderlaag bevond, kon men niet weten. te Scheveningen feestelijk her dacht zal worden tijdens een landelijk congres van groothan delaren in aardappelen. volgende week Maandag aan te houden om de procureur-fiscaal in staat te stellen zijn conclusie voor te bereiden. De moeilijkheden in het stucadoorsbedrijf. Delegaties van stucadoorsle- den van de Algemene Neder landse Bouwarbeidersbond te Utrecht, die in een landelijke vakgroepvergadering bijeen kwamen ter bespreking van de huidige stand van zaken hebben het parool uitgegeven het werk onmiddellijk te hervatten en de actie der samenwerkende ar beidersbonden, ter verbetering van de officiële lonen en andere arbeidsvoorwaarden, te onder steunen. Zuster van de Sjah van Iran in ons land. Woensdagavond zal H. K. H. Chams Pahlavi, een zuster van de Sjah van Iran, met haar echtge noot Mehrdad Pahlbod op Schip hol arriveren. de sub-commissie ter sprake is hangende problemen, was de gekomen. oorzaak. „De Nieuwsgier" schreef over de evacuatie o.m. dat tot dege nen, die wensen te evacueren, velen behoren, die sedert de be- De beursstaking in Frankrijk. De bedienden van de effecten- --- beurs te Rijssel hebben gister- zeaing van Djogja met de fede- ochtend besloten zich aan te slui- autoriteiten samenwerkten ten by de vorige week Maandag 'j,; °™anks de verzekeringen begonnen staking van hun Parijse v/n hl rePreKsai i les vrezen collega's. Men eist loonsverhoging van de zyde van de republi keinse troepen en politie, die na het vertrek van de Nederlandse troeoen rust en en orde in het sultanaat zullen moeten hand haven. iTn Vi - -■ 'J''rER SASSEN GEEN LID VAN RE TWEEDE KAMER Oud-mi--' r Sassen heeft zijn bcnoemm tot lid van de Twee de Kamer niet aanvaard. De Franse regering heeft be sloten, om dit jaar de som van 46 milliard Franse francs te reserveren om deze te beleggen in de landbouw. Met ingang van 24 Mei 1949 zullen de prijzen voor in het binnenland vervaardigde toer- rywielen worden vrijgelaten. Onder grote belangstelling isChristus. Nadat nog gezongen gisteren op de algemene be graafplaats te Middelburg het stoffelijk overschot van Ds G. Rijksen, in leven predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Middelburg, ter aarde besteld. Vooraf werd in de Gasthuiskerk een rouw dienst gehouden, waarin voor ging Ds R. Slofstra, tot voor kort predikant te Vlissingen, thans te Veenendaal. De dienst werd geopend met Ps. 39:3, waarin de predikant Job 14:112 las. Na het gebed preekte Ds Slofstra n.a.l. van 1 Cor. 15:5557: Dood waar is Uw prikkel? Hel, waar is Uw overwinning? De prikkel nu des doods is de zonde en de kracht der zonde is de wet. Maar Gode zij dank die ons de overwinning geeft door onze Here Jezus was Ps. 144: 2 ging de predikant voor in gebed. Veel aanwezigen maakten na de dienst van de gelegenheid gebruik om de overledene een laatste groet te brengen. De kist met het stoffelijk overschot was daartoe voor de aanvang van de dienst voor de preekstoel neer gezet. Op de begraafplaats werd eerst het woord gevoerd door een broer van de overledene, die zei getroffen te zijn door zoveel blijken van meeleven, terwijl hij besloot met het ci teren van Ps. 84:6. Namens de kerkeraad sprak ouderling C. J. van Burg woorden van troost tot de familie Rijksen. Ds P. J. F. van Voorst Vader, die als bestuurslid van het Chr.Blinden- instituut Barthimeus te Zeist sprak, zei o.m. dat Ds Rijksen meer dan 25 jaar in dat bestuur zitting heeft gehad. Vervolgens sprak Ds A. Gruppen te Bieze linge, die als consulent zal op treden, in het bijzonder tot de gemeenteleden. De heer J. van Dongen uit Dordrecht voerde hierna het woord als deputaat van de emeritikassen, waarvan Ds Rijksen penningmeester was, terwijl hij tevens sprak namens de Generale Synode, waarvan de overledene eveneens vele jaren de kas beheerde. Nadat de heer van der Schans, ouderling van de Chr. Geref. Kerk te Ede de gemeente die Ds Ryksen diende vóór hij.naar Middelburg kwam had gesproken, dankte de oudste zoon van de over ledene voor de grote belangstel ling. Ds Slofstra sloot de plech tigheid met het voorlezen van de geloofsbelijdenis, waarna tenslotte Ps. 89:8 werd gezon gen. In de kerk, zowel als op de begraafplaats waren predi kanten aanwezig van de diverse kerken te Middelburg, terwijl wethouder J. W. Kögeler het gemeentebestuur vertegenwoor digde. Gisteravond landde op Ypen- burg een eigenaardig vliegtuig je. Het was een 20 jaar oud (stok-oud in de Luchtvaart) Zwitsers toestel, waarmee 2 jonge Zwitsers een vacantiereis naar Scandinavië maken. Van wege de niet zeer soliede aan blik heet het toestel ook wel „het vliegend hoenderhok". Gisteren zijn nog 2 Duitse traw lers te IJmuiden binnengeko men. Thomas Dewey, Presi dent Truman's tegencandidaat by de presidentsverkiezingen, zal vanmiddag in ons land aanko men. Vrijdagmorgen gaat hij naar België^ Op last van het schonken aan Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam werd gistermorgen de 43-jarige Amsterdamse bunker bouwer F. J. van der Meyden gevangen genomen. De Am sterdamse recherche kon de hand leggen op een 33-jarige Amsterdammer, die er een ge woonte van gemaakt had om offerblokken in kerken te lich ten. In een 20-tal plaatsen had hij zijn slag weten te slaan. Tegen de ex-hurgemees- ter van Zwijndrecht, A. Acker- lin, werd gisteren voor het Haagse Bijzonder Gerechtshof 16 jaar gevangenisstraf geëist. In Rotterdam werd gisteren een partij van 4 kg. ruwe opium, ter waarde van f 40.000.in beslag genomen. Enkele perso nen werden gearresteerd. India en Pakistan zullen wapens en munitie uit de V.S. krijgen. De Amerikanen hebben het embar go opgeheven, daar een over eenkomst tot het staken van het vuren in het betwiste gebied van Kasjmir is tot stand ge komen. Het Italiaanse vak verbond heeft een scheuring ondergaan, daar een Republi keinse groep heeft besloten uit het verbond te treden. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Bulgarije heeft het Vaderlandse front een overweldigende meer derheid behaald. Te Lausanna zullen Woensdag technische be sprekingen beginnen tussen de Arabische en de Israëlische re geringen. Naar uit Cairo ge meld wordt, wordt momenteel in Tripolitanië de eenmaking van Libye geëist onder het sou- verein gezag van Emir Idriss el Senoessi, die reeds over Cyre- naica regeert. Gisteravond is in het C.J.M.V.. gebouw te Vlissingen de door de U.V.V. georganiseerde poppen en speelgoedtentoonstelling ge opend. Deze opening werd o.m. bijgewoond door de heer A. I Schout, lid van Ged. Staten en Wethouder M. A. van Poperin- gen namens het gemeente bestuur. De openingsrede werd uitgesproken door Mevrouw M. KolffKruisinga, nadat Mevr. Ditmar, presidente van de U.V.V. te Vlissingen, een kort inleiden4 woord had gesproken. Mevrouw Kolff noemde de tentoonstelling een fleurig geheel, dat nog werd opgeluisterd door de poppen van H. M. de Koningin. De U.V.V. dient met deze tentoonstelling twee belangen, aldus spreekster. De zelfwerkzaamheid wordt be vorderd, vooral daar er op de scholen weinig gelegenheid is voor handenarbeid, terwijl daar naast hulp wordt 'geboden aan het misdeelde Zeeuwse kind. Deze hulp zou in de vorm van geldelijke steun worden ge- kleuterscholen, jeugdbibliotheken en tehuizen. Spreekster herinnerde verder aan het werk dat de U.V.V. doet voor de ouden van dagen, die ook deze zomer weer een auto tochtje zullen hebben. Mevrouw Kolff sprak tenslotte de wens uit, dat een stroom van be zoekers de tentoonstelling zou komen bezichtigen. Na de ope ning werden aan Mevr. Kolff bloemen overhandigd. Het ge- exposeerde bevatte hetzelfde werk, dat in Middelburg werd tentoongesteld, uitgebreid met nog enkele Vlissingse inzen dingen. Fietsendiefstal te Goes. Van een der leerlingen van de Van Dusseldorpschool is een fiets gestolen, die op het school plein stond. Nu komt een fietsen diefstal treurig genoeg vaker voor, maar in dit geval is het toch wel een zeer laffe diefstal, gezien de moeilijke omstandigheden waarin het meisje, dat uit Driewegen komt, verkeert. Wegens vertrek van mej. B. Ippel is met ingang van 1 Mei a.s. tot directrice van het Rust huis der Geref. Kerk te Goes benoemd mej. L. Meertens uit Sluis. DE BILT ZEGT: Nog weinig verandering. Over het algemeen veel be wolking met plaatselijk enkela regenbuien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid oost en Zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1