@rovincie^7«r Pompstation van Biggekerke wordt veröouwd. Delegatles van Sumatra gaan niet accoord met dr Van Royens verklaring. Kantonrechter te Tholen liet getuige oppakken Lezers grijpen naar ile pen. KERK EN ZENDING. VAN BERGEN. Fan Bergen's eerste treinreis. Zeeuw-ó attzktei Burgerlijke Stand Maandag 16 Mei 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Eindles C.B.T.B. Tuinbouw- een talrijk gehoor doen genieten cursus te Nieuwerkerk. Woensdag vond de overgangs- les plaats van de Algemene Xuinbouwcursus voor het le winterhalfjaar 1948'49 in een lokaal van de Bijz. school te Nieuwerkerk, aldaar georgani seerd door de Gew. Afdeling Schouwen en Duiveland" van de C.B.T.B. De heer F. den Boer, voorzit ter van de C.B.T.B. te Zierikzee verwelkomde in het bijzonder de heer C. L. de Wilde van het Tuinbouwconsulaat, die wegens ziekte geruime tijd geen les kon geven en de heer Bakker. De heer Verton stelde aan de de cursisten verscheidene exa menvragen en het bleek, dat zij de leerstof goed meester-waren. Ook de heer de Wilde stelde nog verschillende vragen. Hij sprak de cursisten toe en feliciteerde hen met het feit dat ze allen zijn overgegaan naar de 2e klas. Voorts sprak de heer de Wil de een woord van dank tot de C.B.T.B. voor de organisatie van deze cursus en tot de leraren voor het onderwijs, waarbij hij de heer Bakker een spoedig al geheel herstel toewenste. Ook tot de commissie van Toezicht en het schoolbestuur richtte spr. woorden van dank en waarde ring. De navolgende leerlingen na men aan deze cursus deel: A. Brouwer Lzn; L. Dorst Lzn M. Flik weert Jaczn; P. Flik- weert Azn; P. Flikweert Johzn; P. Flikweert Wzn; L. van Po- pering Johzn; en C. Stoutjes- dijk Johzn allen te Nieuwerkerk P. de Rijke te Capelle (gem. Nieuwerkerk); Jac. Kristalijn C. W.zn; W. H. Stouten t« Oos- terland; L. P. van Felius, Abr. de Jonge Jaczn; J. Klink Azn; M. J. Olree; L. M. Kraak en P. Kraak te Sirjansland terwijl de heer A. A. van Eethen de cursus als toehoorder volgde. Ook de voorzitter wenste de leerlingen geluk met hun over gang. Nadat de heren Bakker en Verton de cursisten nog gefeli citeerd hadden sloot de heer ien Boer de samenkomst. De Zomervergadering van de Z.L.M. op Tholen. Rijtoer, tentoonstelling en demonstratie. De jaarlijkse Zomervergade ring der Z.L.M. zal op Vrijdag 1 Juli op Tholen plaats vinden en dus zal de Kring Tholen en St.-Philipsland als gastheer op treden, aldus deelt 't „Zeeuwsch Landbouwblad" mede. Op deze vergadering, die des ochtends in de stad Tholen plaats heeft, zal als spreker optreden de Direc teur-Generaal van de Landbouw, Ir C. Staf, die het onderwerp „Bestaanszekerheid voor boer en tuinder in het nieuwe landbouw beleid" zal behandelen. Om half twee vangt dan de traditionele rijtoer aan. Ditmaal over het eiland Tholen. Deze rijtoer eindigt bij de Tentoonstelling van andbouw- machines, welke nabij de stad Tholen georganiseerd is. Men zal hier de verschillen de types landbouwmachines kunnen bewonderen, in gebruik bij de landbouwers van het •iland zelve. Tevens zal er een demonstratie van het koudbloed zijn daarna een demonstratie van de landelijke ruiters, die diezelfde dag op Tholen de Reeuwse kampioenschappen zul len verrijden. Tenslotte is er in ae Landbouwhuishoudschool een kleine tentoonstelling, die voor al de dames zal interesseren. Deze kan des ochtends bezocht worden. MIDDELBURG. Declamatie-avond F. C. v. Dorp. De bekende voordrachtkunste naar, de heer F. C. van Dorp te Rotterdam, heeft Vrijdag avond j.l. in de Noorderkerk van zijn declamatie. Een aantrekkelijk programma van ernstige en luimige poëzie en proza heeft de heer Van Dorp met de van hem bekende uitbeel dende en indringende kracht af gewerkt. Na „Simson Speelman" van Revius volgde het grote werk .|„een Christelijke school zijn, zonder beter te willen zijn dan anderen. We willen slechts dui delijk naar voren brengen, dat we ons geroepen voelen om onderwijs te geven aan de kin deren van ons volk, en die kin deren te leiden in de richting waarin ook de ouders hen leiden willen". Hierna was het woord aan de heer W. van Soelen, die in een soms humoristische beschouwing de vele problemen, waarvoor de school zich in de oorlog geplaatst zag, memoreerde. Reeds op 10 Mei 1940 moest het gebouw ont ruimd worden en na die tijd van deze avond: „Emmaüsgan-heeft men geen rust meer ge- gers 1945" van C. Rijnsdorp, een j kend. ontroerend werk, dat met bezie ling en overtuiging werd voor gedragen. Nu, precies negen jaar later, kon het schoolgebouw aan de Grote Markt betrokken worden. Een werkje van Ch. A. Coche- Spr. wekte de ouders op mede ret, „Vermits", declameerde de te werken door zich aan te pas heer Van Dorp in het tweede deel van de avond. In „De onver wachte ruil" van Ernst Echstein bleek wel heel duidelijk over welke bijzondere talenten en stemmogelijkheden deze decla mator beschikt. De avond werd belegd in het kader van de actie voor het Geref. jeugdgebouw, waarvoor ook een collecte werd gehouden. De heer Chr. de Bruin sprak een openings- en een slotwoord. Voorts was er zeer goede zang van het Geref. Contactkoor o.l.v. de heer J. v. d. Driest, terwijl sen aan de werkwijze van de leraren en vooral belangstelling te hebben voor hetgeen hun kin deren in de school doen. „Wij mogen zaaier zijn en we hopen, dat God de wasdom geeft" besloot spr. Na de pauze bewonderden de ouders het nieuwe schoolgebouw, waar tevens het werk der leer lingen kon worden bezichtigd. KRUININGEN. Vergadering Ingelanden. Donderdagmiddag vergader- OvezandeDriewegen. Boerenleenbank. De Coöperatieve Boerenleen bank „Driewegen" hield haar jaarlijkse 31e jaarvergadering. Het eindcijfer van de rekening was f 2.710.192.30, van de balans f 1.450.985.58, winst f4189.92. Het periodiek aftredend lid W. Nijsse werd herkozen. Als lid van de Raad van Toe zicht werd in de plaats van de heer Westveer gekozen de heer Iz. de Dreu. De heer Westveer is vanaf de oprichting lid van de Raad van Toezicht geweest. De voorzitter, de heer J. Tim merman, bracht dank aan de heer Westveer voor al hetgeen hij in die jaren voor de Bank heeft gedaan. De heren P. Kramer, W. de Laat en P. de Munck te Goes en de heer J. Kasse te Souburg zyn geslaagd als jonggezel voor het te Amsterdam gehouden examen voor typograaf. o.l.v. de heer I. van Noppen den in Hotel „Korenbeurs de - - Ingelanden van het Waterschap Kruiningen, o.l.v. Dijkgraaf A. G. Lindenbergh. De rekening over 1948/49 en de begroting 1949/50 van de Ontvanger-Griffier, de door alle aanwezigen enige psal men volgens de nieuwe berij ming werden gezongen. VLISSINGEN. Middenstandsvereniging „Gemeenschappelijk Belang". De Middenstandsvereniging „Gemeenschappelijk Belang" zal ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan in 1950 een grote mid denstandstentoonstelling organi seren in het Concertgebouw. Ouderavond Prins Willemschool. heer J. H. J. Poleij, werden on veranderd goedgekeurd. De rekening bedroeg in ont vangsten f 53.559.70, en de uit gaven f73.197.15 met een na delig saldo van f 20.790.72. De begroting bedroeg in ont vang en uitgaaf f 86.256.13 waar in een geldlening van f 10.000 en f 20.000 en een post onvoor- Vrijdag werd in het Militairziene uitgaven van f 4244.08. Tehuis t.g.v. de ingebruikneming De voorstellen tot het aangaan van het nieuwe schoolgebouw van een kasgeldlening van aan de Grote Markt een ouder- f 10.000 en een 10-jarige lening avond gehouden. Ds J. S. Hart-van f 20.000.werden goed jes, voorzitter van de Ver. tot gekeurd, evenals het voorstel tot Bevordering van Chr. Onderwijs incorporatie salarissen en gra te Vlissingen, heette de talrijke tificatie over 1948 en de pen- aanwezigen welkom en in het sioensgrondslagen van de amb bijzonder de heren A. Schout en tenaren. W. Poppe resp. voormalig en WEMELDINGE. tegenwoordig wethouder van onderwijs. Hy dankte hen voor Verkoping woonhuis, erf en tum. het zeer vele, dat zij gedurendeVrijdag is ten overstaan van de afgelopen jaren voor de Ver- Notaris J. C. Kram te Kapelle, eniging gedaan hebben. Ook zijn in het Hervormd Jeugdgebouw, wij, zo zei ds Hartjes, dank ver- publiek verkocht ten verzoeke schuldigd aan alle anderen, die van de Erven van Mej. de Wed. F. de SchipperHolland, het woonhuis met erf en tuin aan de Noordelijke Achterweg 81 te Wemeldinge, groot 2 A. 20 c.A. Hoogste inschrijver de heer B Vleugel Jz. voor f 1610.Koper de heer H. de Groene Johz. voor f 2025.vermeerderd met f 27 en 5 der koopsom voor on kosten. een offer brachten door in de moeilijke tijden te helpen waar door het onderwijs, zo -goed en zo kwaad als het ging, doorgang kon vinden. Nu echter zijn de moeilijk heden voorbij en met grote blijdschap wordt het onderwijs op vooroorlogse wijze hervat. „We willen", aldus ds Hartjes, Zoals in een vorige raadsvergadering reeus werd aangekondigd, komen B. en W. van Vlissingen thans met een voorstel tot het verbouwen van het pompstation van het Gemeentelijk Waterleiding bedrijf te Biggekerke. De kosten van verbouwing ontlopen die van nieuwbouw echter h„el weinig. De verbouwingskosten zullen een bedrag vergen van f 501.300.de nieuwbouw zou f532.000 kosten. Kosten bedragen een half wing i.p.v. op de nieuwbouw, aan gezien dc kosten van dit plan door de meerdere bedrijfsruimte en aanwezige reserve relatief gerin ger zijn dan die van het plan tot millioen gulden. Het pompstation te Biggekerke heeft tengevolge van de oorlogs handelingen zware schade geleden nieuwbouw. Ter dekking van deze en bovendien voldoet ''het niet kapitaalsinvestering stellen B. en meer aan de eisen, die daaraan W .voor een bedrag van f 45.000 mogen worden gesteld. Het Rijks- te putten uit het fonds tot verbe- instituut voor de Drinkwate.voor- tering van. de waterreiniging, ziening heeft thans een plan tot'Voorts zal in de kosten voor her- verbouwing en modernisering van j stel van oorlogsschade aan filters, het pompstation ontworpen. Dit kelders en gebouwen, welke scha- plan omvat een nieuw filterge- bouw met installatie, een spoel- waterbezinkkom, ter einleidingen, de verbouwing van dienstwonin gen, het machinegebouw met aan vullende installatie, centrale ver warming enz. In het plan is even eens het leggen van een kabel vanaf het pompstation Biggeker ke naar de Watertoren te Vlissin gen opgenomen. De keuze van B. en W. is gevallen op de verbou- Belangen van Sumatra in de klem; delegaties werden niet geraadpleegd. TELEGRAM AAN U.N.C.I., MIN. VAN MAARSEVEEN EN Dr KORTENHORST. Onderstaand telegram is Zater dag verzonden aan de U.N.C.I., I (Ter verduidelijking van het bovenstaande zij het volgende aangetekend). Punt vier van de verklaring van dr van Royen luidt als volgt: I „Zonder te prejudiciëren op het aan de minister van Overzeese recht van zelfbeschikking der In- Gebiedsdelen a.i. en aan de voor- j donesische volken zoals erkend in zltter der Tweede Kamer: „In de beginselen van de overeenkom- verband met de Donderdag afge- j sten van Linggadjati en Renville legde regeringsverklaring, waarin zal de Nederlandse regering zich wordt vermeld, dat de B.F.O.onthouden van vestiging of er- haar volledige instemming heeft kenning van Negara's en Derahs betuigd met de Nederlands-Repu-1 in gebieden die voor 19 December blikeinse overeenkomst wijzen j.l. onder Republikeins bewind ondergetekende, delegaties van stonden en van uitbreiding van Sumatra, erop le. dat z(j tegenNegara's en Dearahs in genoemd de punten vier, vijf en zeven van gebied". de verklaring van dr van Royen Punt 5 luidt: „De Nederlandse overwegende bezwaren hebben,1 regering staat het bestaaan voor aangezien hierbij ten enenmale van de Republiek als een staat onvoldoende rekening wordt ge- j die zijn plaats.inneemt in de Ver houden met de belangen van Su- enigde Staten van Indonesië. matra. 2. Dat de delegaties van I Wanneer een voorlopig vertegen Sumatra vóór het sluiten van de woordigend lichaam voor geheel overeenkomst niet door de Neder- Indonesië zal worden ingesteld en landse pleegd" delegatie zijn geraad- He telegram was ondertekend de wordt geschat op f77.000. een nog niet in cijfers uit te druk ken deel door het Rijk worden be taald, terwijl het resterende deel uit een geldlening zal dienen te worden gedekt. De commissie van Bijstand voor het Waterleiding bedrijf heeft in zijn vergadering besloten met deze plannen ac coord te gaan, mits de N.V. Wa terleiding Mij. Midden Zeeland zich met deze verbouwing accoord verklaart en deze N.V. zich uit spreekt voor een fusie met het gemeentewaterleidingbedrijf te Vlissingen. DE FUSIE. Reeds geruime tjjd n.l. worden met de „Midden Zeeland" onder handelingen gevoerd om tot deze fusie te geraken. B. en W. stellen in dit verband aan de raad voor, zich in beginsel uit te spreken voor een fusie of voor enige an dere vorm van samenwerking tussen de N.V. Waterleiding My. Midden Zeeland en het gemeente- waterleidingbedrjjf. Verder willen B. en W. machti ging van de raad voor het verder voeren van onderhandelingen met de W.M.Z. Men heeft reeds ver trouwen, dat de W.M.Z. zich zal uitspreken vóór een fusie, temeer daar de raad van commissarissgn van dit bedrijf, dit enige weken geleden reeds in een vergadering heeft gedaan. Het doel van de fu sie is voornamelijk om te komen tot een meer economische en technische en administratief een voudiger watervoorziening voor Walcheren en het bereiken van fi nanciële voordélen hierdoor voor het geheel. De raad van commissarissen zou er volgens B. en W. geheel mee accoord gaan, dat de directie van het bedrijf van Vlissingen ge door de Sumatra, delegaties van Zuid- de van het totaal". het deswege noodzakelijk is om het aantal vertegenwoordigers vestigd bleef. Verder is verzocht der Republiek te bepalen, zal dit Vlissingen tot getroffen gebied te aantal gesteld worden op één der-1 verklaren, waardoor de medewer- 1 _1 king van de voorzitter der door inclusief de Lampongs 1 Punt 7 luidt: „In het licht vande minister van Sociale Zaken en Benkulen, de delegaties van de noodzakelijke samenwerking met bet oog op de drinkwater Djambi, van Riouw, van Suma- bij het herstel van vrede en hand- voorziening ingestelde .Commissie tra's Westkust, van Tapanuli en having van orde en rust stemt de Getroffen Gebied-n" werd verkre- van Sumatra s Oostkust. Nederlandse regering ermede in, Sen» doch slechts, indien tot sa- Naar aanleiding van boven-dat in alle gebieden buiten de re- monsmelting van de betrokken staand telegram vernam Aneta, sidentie Djogja waar burgerlijke, bedrijven kon worden besloten en desgevraagd van de zijde der Ne- I politiële en andere ambtenaren na(iat^ de vereiste rentabiliteits- pr nnr ?p H„i,J-*- "T- 1 van (je Indonesische regering mo- rekei ingen zouden zijn overge- menteel niet functioneren, de Re- 'e8d. publikeinse burgerlijke pilitiële en andere ambtenaren, die nog De collecte voor de Stichting steeds in functie zijn, in functie 19401945 in Ovezande heeft zullen blijven". i opgebracht f 76.05. deriandse delegatie, dat de Ne derlandse delegatie contact onderhield met een speciale dele gatie uit de B.F.O. die was aan gewezen voor deelneming aan de besprekingen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rilland-Bath (toez.), C. den Engelse te West maas; te Laren, M. F. Kat, vloot- pred. te Katwijk a. d. Rijn; te Ede, J. van Sliedregt te Huizen (N.-H.). Aangenomen naar Hollandse- -▼eld, J. A. Rooseboom te Voor burg. Bedankt voor Heerlen-Wau- bach, H. L. Lieve, pred. in a. d. voor Indonesië, te Zandvoort. Geref. Kerken. Tweetal té> Amersfoort, P. Kuijper Jr. te Zeist en G. van Wilgenburgte Aalten. Beroepen te Garrelsweer, J. A. Alberts te Oosterend (Fr.). Beroepbaar. Tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk is toegela ten A. Klamer, Zuiderdiep 65, Groningen. Prov. Synode. Door de classis Axel der Geref. Kerken werden afge vaardigd naar de Prov. Synode Ds D. J. Couvee en Ds H. Pest man en de ouderlingen A. C. Catsman te Aardenburg en A. de Visser te Axel. Secundi: Ds D. v. d. Meulen en Ds J. J. Ritsema en M. Dieleman te Schoondijke en P. Woltering te Breskens. Predikanten conferentie. Op Dinsdag 31 Mei a.s. zal te Middelburg de jaarlijkse confe rentie van predikanten der Geref. Kerken worden gehou den. Ds J. W. Deenik van Oostka- pelle hoopt dan. te refereren over „De idee der theocratie bij prof. van Ruler". Ds D. J. Cou vee te Axel zal een causerie houden over „Het schrijven en lezen van een roman". Opleiding predikanten. Door de classis Tholen der Geref. Kerken werd besloten ter kennis van de Prov. Synode te brengen, dat de classis met be zorgdheid ziet het steeds groeiend aantal lerende ouder lingen en het vaak via het le rend ouderling zijn staan naar het predikambt naar art. 8 D.K.O. Zij acht het niet in het belang van de handhaving van het geestelijk peil van onze ker ken en waarschuwt zich daar bij niet te veel laten leiden dooi de noodtoestand. KERKELIJKE EVANGELISATIE. Samenwerking mogelijk. Generale Deputaten voor de Evangelisatie der Geref. Ker ken hebben n.a.v. de door de vorige Generale Synode ver- van 13. „Het spijt me erg, juffrouw", zei de vrienvriendelijke conducteur, „maar we kunnen aan uw verzoek niet voldoen omdat onze voor raad kolen niet bijster groot is. Anders met alle pleiiier, hoor!" „Ach kom", zei Van Bergen, „ik weet wel raad. Ik zal die paraplu wel even ophalen. Ik ben zó terug!" Meteen sprong hij uit de trein en holde terug. En toen hij tien minuten later hijgend de coupé binnen kwam met de paraplu, kreeg hij van de dankbare juffrouw nog een pepermuntje. 14. Na dit korte oponthoud zette de trein zich weer in beweging. De conducteur had plaats genomen in de coupé van Van Bergen en de juffrouw. „Straks gaan we even stoppen", zei de con ducteur. „Waarom?" vroeg Van Bergen. „Is daar een station of halte?" „Nee, dat niet", zei de conducteur, en hij lachte geheimzinnig. „Het is iets heel anders. Meer zeg ik niet". Van Bergen en de juffrouw waren erg nieuws gierig, maar de conducteur lachte fijntjes. „Hier is 'tzei de conducteur opeens. Nog steeds is het lente en nog steeds kunnen we wondere din gen in de dierenwereld verwach ten. Uit 's-Heer Hendrikskinde ren komt het bericht, dat een poes moeder geworden was maar haar kindertjes verstopt had. Dus toog men op zoek naar de jonge poesenkinderen. De nasporingen hadden eerst geen succes; totdat men eindelijk be sloot onder het ajdakje te gaan speuren, waar een kachel en en kele andere zaken opgeborgen waren. En werkelijk: men vond daar de jonge poesjes ineen nest met eieren van een wilde eend! Wanneer men nog even had ge wacht, hadden de poesenkinde ren heel gezellig met eendenkin deren kunnen spelen in het nestje! node toe, dat een mogelijke sa menwerking met andere kerken in de Evangelisatie in drieërlei opzicht dient te worden be grensd: le. dat van volledige samen werking in de gegeven omstan digheden geen sprake kan zijn; 2a. dat eventuele samenwer king beperkt dient te blijven tot tijdelijke, bijzonder acties, die een sterk publiek karakter dragen; 3e. dat zulke samenwerking ook bij tijdelijke bijzondere ac ties alleen worde aangegaan met hen, die Jezus Christus openlijk belijden en duidelijk verkondigen als de Zoon van God en de enige Zaligmaker van zondaren." Geref. Kerk van Assen en ds B. A. Bos. In de Kerkbode van de clas sis Assen der Geref. Kerken verscheen de volgende verkla ring: „De kerkeraad van de Geref. Kerk van Assen, kennis geno men hebbende van publicaties en redevoeringen van ds B. A. Bos, te voren predikant der Geref. Kerk te Assen, waaruit blijkt, dat hij de weg tot elkan der hartelijk blijkt te zoeken; overwegende, dat ds B. A. Bos meent, dat hij mede geschorst is vanwege de zgn. leer der ver onderstelde wedergeboorte, die bindend zou zijn opgelegd; van oordeel echter, dat de Synode deze leer niet kerkelijk bindend heeft gemaakt in de zin zoals die destijds door ds B. A. Bos werd verstaan; overwegende VLISSINGEN. Bevallen: A. Bouma, 19 j.; A. L. Bevelander. Lobbezoo—Weug, d.; A. Eis-1 24 j. en Th. Meerman, 21 j. sensBlokzijl, d.; M. de Overleden: J. M. v. Belzen, 2 Nooijer—Westerbeke, d.; J. J.'maanden; J. Dobbelaar, 65 j.. PolmanWillems, d.; A. j echtg. van L. Vinke; S. Alewijn- Koetje—Brouwer, z.; H. van der1 se, 88 j., wed. van A. Lems; A. Meer—Schout, d.; B. S. Bronke A. Bronke, 1 dag. van der Weel, d.; S. Verhage Caljé, z.; J. C. SchoutJa- cobse, z.; M. C. Weering—de Buck, d.; W. C. Snijdersvan der Hooft, z.; J. van de Grui- terBoon, z.; C. BroekeAr- noldus, d;. A. M. Opperhuizen Kriek, z.; H. M. E. Warren van Rossen, d. Ondertrouwd: R. C. K. Penne, 28 j. en J. M. Coppoolse, 33 j.; J. C. Stroo, 20 j. en B. E. M. van der Lee, 18 j.; J. Fuchs, 27 j. en C. J. van den Berg, 19 j.; A. Bliek, 22 j. en C. C. Geensen, 22 j. Gehuwd: J. A. Schinkel, 24 j. en C. H. de Groot, 24 j.; J. Pijl, 52 j. en M. Kroon, 52 j.; A. Damsma, 37 j. en C. A. de Bree, 31 j.; A. I. Telleman, 23 j. en M. A. de Winter, 20 j.; W. D. J. Kuijs, 27 j. en P. J. Casteleijn, 20 j.; J. Wolf, 26 j. en P. A. strekte opdracht een rapport voorts, dat allerlei psychologi- opgesteld over de samenwer king met andere kerken en groepen in de Evangelisatie. Deputaten leggen aan de Ge nerale Synode, die in Augustus in Den Haag bijeenkomt, het volgende voorstel voor: „Betreffende de samenwer king met andere kerken en groepen in de Evangelisatie worde nog eens met nadruk on derstreept, dat door de Synode van Utrecht (1923) werd vast gesteld, „dat zogenaamde opzet telijke Evangelisatie taak der kerk is en dus dient uit te gaan van, voor het minst behoort te staan onder leiding van de ker keraad. Daaraan voege de Sy- sehe factoren hebben geleid in het toenmalig kerkelijk conflict, waardoor de situatie vertroebeld werd; spreekt uit: dat indien toen gebleken ware, wat hij nu weet uit publicaties en redevoe ringen van ds B. A. Bos, het conflict met hem te voorkomen ware geweest; dat hij daarom zijnerzijds bereid zou zijn, stap pen te ondernemen, om ds B. A. Bos weer als predikant in volle rechten te aanvaarden, indien hij lid van een onzer Geref. Kerken in Nederland zou zijn; en besluit hiervan mededeling te doen aan de Geref. Kerk van Smilde, de classis Assen der Geref. Kerken en ds B. A. Bos". Was chauffeur dronken of auto defect. Getuige L. v. d. R. zeide, dat hij verdachte in de zaak van A. Gakeer te St. Maartensdijk 2 oude Zoals reeds gemeld verscheen ]{jare ha(j gebracht en dat verd. Vrijdag voor de Kantonrechter te gew0on gedaan had. Tholen M. B. te Poortvliet, wiens Toen kwam de caféhouder A. G. zaak de vorige maal was uitge- zejf voor De Kantonrechter wees steld om meerdere ge.uigen te kem 0p ernsj van de ee(k (jje horen. hij afgelegd had en zei, te weten B. werd verdacht op 13 Jan. j.l. cja(. caféhouders pog al eens vaak nadat hü in een of meer café's te ,je neigjng hebben hun klanten te St. Maartensdijk wat had 8®" redden of te helpen. ..Ik ken in m CUCJ brulkt, lichtelijk verheugd zynde j zulke gevallen mijn pappenhei- het heiligt nooit de middelen! Nogmaals: Westkapelle. De heer W. Gabriëlse, wnd. burgemeester van Westkapelle, wil nog gaarne de heer Meijers, van wie wy ook een ingezon den stuk opnamen, van repliek dienen. Daarmede wil hij dan deze onverkwikkelijke polemiek, zoals hij schrijft, sluiten. De heer Gabriëlse schrijft o.m.: De vraag waarom mijn reactie zo laat kwam, is minder belang rijk, maar ik wil haar toch be antwoorden. Dat de „Blauwe Zeeuw" mij toegezonden is, wil ik geloven, maar ze is niet onder mijn ogen gekomen. Eind Fe bruari begin Maart hoorde ik voor het eerst over het artikel praten. Een collega van één der Walcherse gemeenten sprak tegen mij zijn ergernis over het echtg.e v. G. F. van Wanrooij; WISSEKERKE. Geboren: Co- rini D. H., d. v. J. C. van Mal- degem en J. J. A. Smallegange; Maria A., d. v. J. Schrier en F. Verhulst; Lena, d. v. G. I. Ver sluis en S. Stam; Janna, d. v. W. Bosselaar en B. J. v. d. Maas; Cornelia M., d. v. J. H. de Leux en M. C. Korsuize; Pieternelta, d. v. M. C. Noordhoek en L. R. Franke; Jacoba H„ d. v. M. Ver burg en P. v. d. Weele; Jacobus G., z. v. J. Duerink en Y. M. v. d. Zee; Marinus C., z. v. C. J, Clement en T. A. van Gouds waard; Stefanus W„ z. v. J. Rie- mens en J. Minderhoud. Ondertrouwd: M. P. Schip per, 27 j. te Ede en P. N. Mari- nissen, 20 j.; J. I. de Regt, 24 j. te Middelburg en N. W. de Bruine, 22 j. Getrouwd: I. de Waal, 24 j. te Kortgene en J. T. Poortvliet, 24 j.; W. K. van Nieuwenhuijzen, 24 j. te Oostkapelle en E. de Jonge, 25 j.; P. M. Ketelaar, 39 j. en M. T. Snoodijk, 32 j.; A. de Nooijer, 29 j. en J. J. Leen- dertse, 27 j.; A. v. d. Moere, 24 j. en M. Flikweert, 25 j.; A. C. Scherp, 26 j. en J. M. Koppen jan, 25 j.; D. de Looff, 24 j. te Vlissingen en E. P. de Bruine, 23 j. Overleden: J. de Kam, 73 j„ wed. van H. K. Kramer; M. C. Bardolf, 60 j., echtg. van A. Abrahamse; C. Kempe, 66 j., echtg. van P. O. de Smit; P. Spruit, 72 j., wed. van A. Geel hoed. ZIERIKZEE. Geboren: Gerrit Adriaan, z. v. J. D. Kloet en P. J. Scherff. Gehuwd: G. Flikweert, 24 j. en C. de Vlieger, 19 j.; A. G. H. Tolhuisen, 29 j. en M. L. J. Doeleman, 24 j. Overleden: J. T. Papeveld, 76 j„ echtg. v. J. C. Olree; C. J. Boot, 62 j„ echtg. v. J. Koop man; C. M. Verkaart, 61 j„ artikel uit en zond mij enige tijd later het bewuste orgaan toe. Ik ben op zoek gegaan naar het adres van de schrijver en vond dat op de secretarie te Souburg. Een brief aan de redactie werd naar mijn zin niet vlug genoeg beantwoord, vandaar dit han delen. Door een en ander werd het 30 Maart voordat ik mijn wen sen schriftelijk aan de heer Meijers kenbaar maakte, doch 12 April moest ik hem aan dit schrijven herinneren, waarna dan zijn antwoord kwam. Overigens draait gij wel om de feiten heen. Inderdaad hebt U niet geschreven „bij deze ge legenheid", maar „bij gelegen heid dan zyn ze stomdronken". Ook hebt U de uitdrukkingen onbeschoft en onzedelijk niet geschreven, maar dat heb ik ook niet geschreven, deze uitdruk king is van mij zelf. U hebt mis schien niet bedoeld te generali seren, maar Uw artikel werkt generaliserend aldus de heer Gabriëlse tot de heer Meijers. „U ontvangt instemmende re actie van Westkappelaars. Noem -•ens namen, niet in de courant, •naar aan mij persoonlijk, bewijs het of ontlast U. Van mij kunt U wel namen krijgen, desnoods van vooraanstaande personen, die Westkapelle beter kennen dan U, die Uw artikel zeer on sympathiek vinden. U moet goed begrijpen, dat ook ik Uw idealisme toejuich, maar al is het doel nog zo edel, L»i _j_ i M. J. Meijer, 86 j„ wed. van A. D. van den Berge. TERNEUZEN. Geboren: Ma ria G. R„ d. .v P. C. van der Muren en A. M. Nieulande; Anna J., d. v. G. Geelhoedt en M. E. de Schepper; Cornelis A„ z. v. C. B. M. Harreman en P. van Haneghem; Elise F., d. v. J. H. Dubois en P. A. Kroon; Cornelis, z. v. K. A. Dees en J. C. Jonkman; Robert F., z. v. J. Ch. L. Lammens en E. L. van der Peijl; Cornelis M., z. v. J. de Putter en C. D. Verbrugge; Berendina M. L. C., d. v. H. A. van Hest en C. H. Winants. Gehuwd: C. C. Snoeijs, 25 j. en A. V. M. Kaas, 23 j.; J. C. II. Doppegieter, 24 j. en C. W. van Sikkelerus, 24 j.; J. Hamelink, 24 j. te Zaamslag en P. de Lij- ser, 23 j.; G. van Hoeve, 31 j. en P. A. den Hamer, 26 j: Overleden: A. L. de Meyer, 68 j., echtg. van M. Th. van der Walle; A. Gerres, 77 j. te Zuid- dorpe, wedn. van C. Segers; J. A. Muller, 53 j., echtg. van J. J. Dieleman; A. Florusse, 84 j., wednr van A. E. Demeij; H. Ch. A. van der Eijk, 63 j., echtg. van M. de Groot; J. van d# Voorde, 73 j„ wednr. van J. M. Dieleman; J. de Ruijter, 83 j., wednr. van S. M. van de Vrede, door de prikkel der alcoholica,1 rners", aldus de rechter, achter het stuur zijner auto j Volgens het proces-verbaal van plaats te hebben genomen en even wachtmeester G. de Regt had ge- buiten Smerdiek op de weg naar ftüge verklaard, dat B. in zijn Stavenisse een paal van de radio- centrale te hebben geramd. C. Kaashoek en mej. M. Pot- appel uit St. Maartensdijk, J. W. zaak niet meer dan vier glaasjes had gedronken en „teveel op had". Getuige G. zei nu echter, dit niet tegen de wachtmeester te Scherpenisse verklaarden, de een j hebben gezegd. En daar de wacht- stelliger dan de ander, dat B.1 meester zijn proces-verbaal hand- dronken was toen gebeurde. het U wilt verder het karakteristie ke van Westkapelle niet te kort doen. Leert u echter het karak teristieke van Westkapelle beter kennen en U zult nooit meer in deze geest schrijven. Verder blijft gij Uw mededelingen handhaven, daar U van de juist heid overtuigd bent. Om U aan U zelf te doen twijfelen, wil ik een voorbeeld noemen. Ais één oorzaken van het drank ongeluk 1 haafde, concludeerde de Kanton- rechter, dat getuige er prys op1 der vclll Een volgende getuige A. van I stelde zelf als verdachte te moe- misbruik noemde U o a vroegere Spronzen te St. Maartensdijk, die I ten voorkomen. Zijn verklaring I dijkbazen, die tevens 'kroegbaas eerst door de Kantonrechter was werd beschouwd als meineed. Dewaren. Gij zijt van de waarheid gewaarschuwd niets dan de waar- griffier maakte er proces-verbaal overtuigd maar waarom hebt heid te zeggen, was niet erg posi- j van op, dat door G. werd onder- u dan niet de bankies van 10 G „f 1m „Um i-rw-H orin rron 7 ïin i Icilrnw/I TA roof Lmv»n ïrrntid LH tief in zijn verklaringen. Zijn ver- tekend. Direct hierna werd hy klaring kwam er op neer, dat er j door de politie weggeleid om aan een en ander aan de stuurinrich-1 de Officier van Justitie te Middel- ting van de aüto zou hebben ge-burg te worden voorgeleid, die de haperd. j zaak verder in behandeling zal Mej. H. M. Polderman vertelde,nemen, dat B. hoogstens 2 of 3 glaasjes j Omdat verdachte B. bleef be- bij haar in het café gedronken j weren niet onder invloed te zijn had. Daar ze wat stond te draaien geweest werd de zaak geschorst en ook al verteld had, dat B. in een vrolijke stemming was, kreeg ook zij een waarschuwing van de Kantonrechten en zal nader opgenomen worden wanneer de berechting van G. we gens meineed, heeft plaats gevon den. opgestreken die U door iemand werden aangeboden voor iedere naam van personen, die vroeger gelijktijdig dijkbaas en kroeg baas waren? Dit is één bewijs, maar daar niet ik, maar U zelf bewijzen moet leveren, laat ik het woord verder aan U en wil gaarne van mijn kant deze on verkwikkelijke polemiek verder laten rusten." NAGEK. ADVERTENTIE <as5S><ass><assë>0<a?:5>^sê><as=ë> Psalm 116:7 berijmd. <i) D.V. 19 Mei a.s. hopen Sonze geliefde Ouders SCHRISTIAAN LOUISSE en SWILLEMINA LOUISSE-LEPOETER, f de dag te gedenken, f waarop zij 50 jaar in Sde echt verbonden zijn. Hopende, dat God hen fvoor elkander en voor (S ons nog mag sparen is Sde wens van hun dank- a bare Kinderen: 5 Bergen op Zoom: A CHR. LOUISSE. S M. LOUISSE—DEK. X Kloetinge: S W. LOUISSE. X M. LOUISSE— HOOGSTRATE. e> Kapelle: S) W. A. DE JAGER— A LOUISSE. A S J. DE JAGER. 5 En Kleinkinderen. X S Kapelle, Mei 1949. a <è#5xüs5><a#a>^<ïb=ö><a

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3