Veel oude gebruiken verdwenen, maar Liesjesdag bleef. Zomers is het dubbel hard aanpakken op de hofstede. Nieuwe landgenoten zijn dik tevreden met hun inlijving. Plan van Culbertsoneen internatio nale strijdmacht. Zeeuwse Wandelingen PLOUVIER heeft DE schoenen. De capitulatie. „Verpleegster" bleek massainoordenares. EDNA EARL Eerloze terugtocht. Pennevruchteu Soldaat FEUILLETON Prapt:Indonesië's verlof' centrum. Korte Berichten. van een Maandag 16 Mei 1949 —t- ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Zeeland In de Mei. Voor de Bevelandse vrijgezel len was de Meimaand een be langrijke tijd in hun vereni gingsleven, hebben we in een yorig artikel gezien. Niet alleen foor deze jonge-jongens, maar «P andere plaatsen in Zeeland #n ook buiten onze provincie is Mei een bijzondere maand. De koude winter Is voorbij, de da gen zijn weer aardig lang ge- tvorden, overal tooit de natuur jlch In een nieuw kleed. Het brille pas ontloken lentegroen, Je bloeiende boomgaarden en de eens zo beroemde Waleher- te meidoorns spreken van flieuw leven, verblijden ons met Onvergelijkelijke bloesempracht èn pittige lentegeuren. MEILIEDJES. De Middelburgse Lange Jan -r- helaas nog steeds een korte Jan liet op de eerste Meidag #n verder iedere Vrijdagavond in deze maand zijn liedjes ho ren, zijn: „Er ging een patertje langs de kant, Hei 't was in Mei!" en andere liederen uit het verleden en heden. Van een aoortgelijk carillonspel op Mei avonden heeft eens een dichter gezegd: „Hoor je dat wondere [klokgeluid wel? Hoog uit de toren, hoor je [het wel, Boven het dromen van [windstille bomen, Het tjingelende. klingelende [klokkenspel? Hoog uit de toren klingelt [klingelt het luid, 't Liedje van de Meie: 't Juichende, blije, Bloelende leven; Leven en vreugd, Lente en jeugd!" En na vele jaren blijven de Meiklokken steeds in zijn herin nering naklinken; Zal ik nog weten, zal 'k [nimmer vergeten, 't Liedje van de Mei...." Ook de Vlissingse St Jacobs- toren deed hetzelfde (ik meen op Donderdag), maar reeds en kele jaTen vóór de oorlog is deze Carillonbespeling stopgezet. Oude gebruiken, zoals de om megang van de Pinksterbloem, het ontsteken van Pinkstervu ren en het dansen rond de Mei boom zijn uit Zeeland verdwe nen (voor zover me bekend Is), Maar hebben nog stand gehou den In andere delen van ons land, zoals b.v. in Limburg, en op de Waddeneilanden. OP DE BOERDERIJ. Maar wat nog steeds in zwang la geblc-ven is de Liesjesdag op Walcheren, die op eerste Don derdag in Mei, maar ook op de eerste Donderdag in October gevierd wordt. In het vorige ar tikel vertelde ik er al wat over. Veel vrijaf heeft het personeel op de hofstede niet, hoewel het de laatste tijd wel wat ruimer geworden is met de vrije dagen, Qe knechts en meiden konden Ook eisen gaan stellen omdat de vraag veel groter ls dan het aanbod. Die vrije dagen waren de Chr. feestdagen en de Zondagen, deze laatste nog maar gedeelte lijk, want ook op de rustdag tnoet er noodzakelijk werk ver richt worden op de boerderij, de koeien moeten gemolken worden.de kippen gevoerd en de beesten op stal verzorgd. En dan d« vrije dagen, die men met elkaar afgesproken heeft. Verder is het hard werken, lan ger dan acht uur per dag, des morgens vroeg uit de veren en des avonds liefst weer bijtijds naar bed, om toch voldoende nachtrust te hebben. Maar daar ontbreekt vooral des zomers als het tot negen, tien uur licht is, heel wat aan! Doordat tegen woordig iedereen een fiets heeft en de autobusdiensten de afge legen plaatsen enigszins uit hun vergetelheid verlost hebben, ls de eenzaamheid en afzondering op de boerderij wel wat minder geworden. Ook de zang- of jon gelingsvereniging, de catechisatie of landbouwcursus, de Zondagse kerkgang en de Zaterdagse vrij age voor hen die hun hart aan 't andere geslacht verloren heb ben, brengt wat variatie in hun alledaagse sleurgang. LXXIX. LIESJESDAG HOLDEN. Die twee Donderdagen van Mei en October zijn een welko me afwisseling. Dan is voor hen een tijdperk van arbeid afge sloten en een nieuwe werkpe riode ligt weer voor hen. Dan gaan ze bij een nieuwe baas of bazinne in betrekking of ook wel, ze blijven weer bij de oude voor een half jaar. Men verhuurt zich altijd van de ene Liesjesdag tot de volgen de, in Mei dus van Mei tot Oc tober, in October weer van Oc tober tot Mei. En als ge nu goed natelt, ziet ge, dat het zomer tijdvak slechts 5 maanden duurt, dat in de winter echter 7. Toch wordt in dit vijf zomermaan den evenveel verdiend als in de zeven wintermaanden, wat geen wonder is als we zien hoe bij de boer juist de zomer de trjd is van het harde werken, van hooien en oogsten. Vroeger gaven zelfs sommige boeren in die korte zomerperiode nog iets meer dan in het langere winter tijdvak. Stel u dat huurloon niet al te geweldig voor, tenminste vóór de oorlog niet; 40 rijksdaalders per half jaar was toen het ge wone bedrag, plus natuurlijk kost en inwoning. Eigenaardig dat men in dit geval altijd van rijksdaalders spreekt (vooral voor knechts), in de vorige eeuw werd het loon voor een meid gewoonlijk uitgedrukt in ponden (1 pond f 6.—). Toen was een jaarloon van 15 ponden een hoog loon. In deze tijd krijgt een knecht wel duizend gulden per jaar plus kost en inwoning, voor een meid is het een paar honderd gulden minder. Op Liesjesdag wordt hun het huurloon uitbetaald, dat is hun tractementsdag, dag ook van financiële blijdschap. L. v. W. De landdrost van Elten is de vraagbaak voor de gehele gemeenten. de gehele gemeente geworden. Een 12-jarig meisje kwam zelfs vragen of hij de longspecialist in Zevenaar even wilde opbellen om te vragen wanneer hij spreekuur had. Gehoorzaam heeft drs Blaau- boer gebeld. Welke Ortskomman- dant zou dat in de bezettingstijd hebben gedaan. Elten heeft geen cent schuld en vormt daarmede een unicum onder de Nederlandse gemeenten, maar van de 3500 in woners zijn 400 steuntrekkend. Vele arbeiders hebben een werk kring gevonden bij de Aku en bij een Nederlandse steenfabriek. De school met de Bijbel, die voor de annexatie 60 leerlingen telde, heeft thans nog maar 12 leerlin gen, omdat de meeste Protestant se gezinnen Duitse ambtenaren zijn weggetrokken. Ook in Tudderen, waar land drost H. J. M. J. Dassen heer en meester is geworden, is de stem ming zeer goed. Het schutters gilde nodigde de landdrost reeds uit het schuttersfeest met het eerste schot te willen openen. Ook is er een boerenbond opgericht, die aansluiting verzocht bij de Limburgse land- en tuinbouw- bond. Wat de smokkelhandel betreft, deze is na de grenscorrecties di rect opgehouden. „Er is nu nog te veel dak op het huis". Afwachten of dit zo blijft. SMOKKELHANDEL IS OPGEHOUDEN. Van een vijandige of afwijzende houding van de bewoners der ge annexeerde gebieden is nergens meer een spoor te vinden. Ieder een werkt mede, sabotagedaden hebben zich niet voorgedaan en overal blijkt, dat men het volste vertrouwen stelt in de Nederland se autoriteiten. Aldus concludeert een verslag gever van het A.N.P., die een tocht heeft gemaakt door onze nieuwe gebieden. Dat onze nieuwe landgenoten stuk voor stuk tevreden zijn, komt vooral 'omdat de economi sche verhoudingen in Nederland zoveel beter zijn. In Duitsland zijn nog heel wat artikelen op de bon en die artikelen, die vrij rijn, zo als textiel en tabak, zijn over het algemeen zo duur, dat de mensen ze niet of nauwelijks kunnen ko pen. Zo kon in Elten na enkele dagen de schoolvoeding worden afgeschaft, omdat het brood in ons land vrij is. Een inwoner uit het nieuwe ge bied, die thans in Nederland werkt, kan voor zijn loon onge veer tweemaal zoveel kopen als vroeger in Duitsland. In gezel schap durven ze nog niet volmon dig bekennen hoe tevreden ze zijn, omdat de .correcties immers nog maar „tijdelijk" zijn. In het open baar wil men daarom nog niet te pro-Nederlands zijn. Tal van Nederlandse autoritei ten zijn minder enthousiast-, om dat ze de correcties te halfslach tig vinden. Zo is bij Beek een deel van de weg Duits gebleven. Zoals gemeld heeft een Kamerlid hier over reeds vragen gesteld. Dezer dagen moesten hier niet minder dan 8000 toeristen worden terug gewezen, die naar het nieuwe ge bied wilden. Ook bij Losser heeft het nieuwe gebied ten Oosten van de Dinkel geen verbinding met Nederland. Slechts aanleg van een brug, die plm. 165.000 kost, kan hier uit komst brengen. Bij Dinxperio zijn de huizen en d't mensen wel Nederlands gewor den, maar de grond, waarvan deze mensen leven is Duits. Ook het feit, dat deze bewoners dagelijks in contact komen met de Duitse propaganda is zeer nadelig voor de assimilatie. Drs Blaauboer, de landdrost van Elten, is de vraagbaak voor (Ingez. mededeling, advert.) Generaal Scholten lucht zijn hart. Wij gaan verder met doorbijten. Generaal P. Scholten, terri toriaal- en tevens troepencom mandant in Oost-Sumatra, heef. aan Aneta medegedeeld, dat het moreel van de troep geen reden tot klagen geeft, ofschoon de onderdelen, welke reeds lang onder de wapenen zijn, „wel eens naar huis willen". „Het moreel hangt echter af van en is recht streeks evenredig aan de weifel achtige houding van de Neder landse Regering. Vooral de laat ste maanden is men gaan twij felen aan het resultaat van de gebrachte offers en men vraagt zich af: Waarvoor zijn wij hier eigenlijk? Door deze gesteldheid treedt soms een psychische druk op, die weer van invloed kan zijn op de lichamelijke prestaties, en op de duur funikend kan worden. De jongens staan evenwel vol komen achter hun officieren en ik heb bewondering voor hun doorgaan met doorbijten, zoals zij het zelf uitdrukken", aldus de generaal. Op de meest oneervolle wijze. 15 Mei 1940 capituleerde het Nederlandse leger voor de Duit se overmacht. Dit was een eer volle capitulatie, opgelegd door een overweldigende overmacht. Op 7 Mei 1949, aldus de heer Welter in „Nieuw-Nederland", capituleerde Nederland weer, nu op de meest oneervolle wijze, tegenover een vijand, die het we gens ongehoorde misdaden vijf maanden tevoren had moeten ontzetten uit een gepretendeer de machtspositie. De geringe moeite, die dit kostte, bewees wel welk een fictie die machts positie was. Onder druk van de Commissie uit de Veiligheidsraad heeft Ne derland gebukt, diep en nede rig, voor de Republiek, die prac- tisch alles krijgt wat zij wenst. Zelfs in de vorm is de capi tulatie zo duidelijk en zo abject mogelijk gesteld. Nederland be looft dit, Nederland zegt dit toe, Nederland neemt dat op zich., tot zeven malen toe! En zo wordt natuurlijk aan de republiek toegezegd her stel van haar positie in Djokja en een overwegende positie in een geheel Indië vertegenwoor digend lichaam, wat betekent, dat haar de kans wordt gege ven geheel Indië te beheersen. Dit is juist datgene, wat de re publiek altijd heeft gewild en wat wij haar altijd hebben ont zegd. Djokja wordt door Neder landse troepen ontruimd. Soe- karno en de zijnen trekken er in triomf weer binnen. Hoeveel jonge Nederlandse soldaten heeft de jongste actie ook weer gekost? Is het niet bij de 2000, als men medetelt hen, die voor het leven zijn verminkt of zenuwziek zijn geworden? Dit is dan het resultaat van vier jaar gestage progressieve arbeid onder socialistische lei ding, onder een kabinet met een socialistische premier. En zo'n haast had het kabinet met de begrafenis van het Koninkrijk, dat het de lijkdragers met hoge decoraties begiftigde, zelfs nog voor het lijk ter aarde was be steld. De P. v. d. A. past een geluk wens; zfl heeft een volkomen overwinning behaald, het doel waarnaar zy vier jaar lang naar stig heeft gestreefd, de ondergang van het Koninkryk, is bereikt. Proficiat! Gifmengster doo dde uit hebzucht. Proces voor de Keulse rechtbank. In de laatste anderhalf jaar stierven op verscheidene plaatsen in Duitsland in Iter lijn, Liine- burg, Brandenburg, Giessen en Keulen vrouwen op leeftijd ten gevolge van vergiftiging met mor fine en barbituurzuur. De inspec teur der criminele politie in Keu len, Küiin, die een onderzoek in stelde, kon binnen drie weken de hand leggen op de S6-jarige in Beriyn geboren dienster Irmgard Swinka en haar handlanger de 42- jarige electricicn Ernst Himpel uit Keulen. Uit alle vier zones van Duitsland werd bewijsmateriaal bijeen gebracht en een tweede helper van Irmgard Swinka, de 28-jarige magazijnbediende Wil helm Schmickahle uit Branden burg, werd eveneens gearresteerd. Tegen de drie gearresteerden werd een aanklacht van 140 blad- zyden opgesteld, waarna voor de Keuise rechtbank het proces be gon. Uit, de verklaringen van 235 getuigen en 45 deskundigen, al dus „De Volkskrant", doemde het beeld op van de grenzeloze laagheid en verwording, waar toe een mens uit hebzucht kan vervallen. Het bleek, dat Irm gard Swinka na een gebrekkige opvoeding al vroeg op het ver keerde pad was terecht geko men. Gedurende de oorlog kwam zij als misdadigster in aen concentratiekamp terecht, waaruit zij na de overwinning der geallieerden als „politiek gevangene" te voorschijn trad. Zij verdiende de kost met zwar te handel en diefstal. Van een bevriende SS-er kreeg zij en kele flesjes morfine en toen ont wikkelde zij de volgende me thode". „Nederlandse". Bij bejaarde en zieke vrou wen gaf zij zich uit voor ver pleegster en beloofde de pa- tienten vet, chocola, koffie en andere zaken, die iii Duitsland schaars waren. In vele gevallen gaf ze voor Nederlandse te zijn, die goede betrekkingen onder hield met haar vaderland, waar haar ouders een hotel zouden bezitten. Soms haalde ze, om haar woorden geloofwaardig te maken, een rozenkrans en een kerkboek uit haar tas. Als de vrouwen haar vertrouwen schonken, liet zij als „verster kend middel" slaaptabletten en morfine innemen. Zodra de on- gelukkigen dan verdoofd waren, sloeg de pseudo-verpleegster haar slag en stal wat van haar gading was, In verscheidene ge vallen was de dosis morfine te veel en stierven de vrouwen aan vergiftiging. Voor het gerecht verklaarde de misdadigster, dat zij niet had willen doden, maar slechts ste len. Haar helpers Himpel en Schmickahle bestreden, dat zij de hand hadden gehad in het verdoven der vrouwen, maar Schmickahle gaf met betuiging van spijt wel toe, dat hij had deelgenomen aan de diefstallen. Uit de psychiatrische rapporten bleek, dat alle drie volledig voor hun daden verantwoorde lijk waren. Aan het einde van het proces werd de massamoor denares viermaal ter dood ver oordeeld. Himpel kreeg levens lang en Schmickahle drie jaar tuchthuisstraf. Talrijke senatoren, die tot de twee grote Amerikaanse par tijen behoren, zouden bereid zijn een resolutie in te dienen, waarbij wordt voorgesteld, in samenwerking met de andere ondertekenaars van het Atlan tisch Pact, een noodverdedigings- korps op te richten. „Internatio nale strijdmacht" genoemd, om het hoofd te bieden aan elke agressie, zo verklaarde Ely Culbertson, een auteur, die ver scheidene werken over de bui tenlandse politiek heeft geschre ven, voor de senaatscommissie van Buitenlandse Zaken. Culbertson voegde er aan toe, dat het bevel over drie strijd krachten zou gevoerd worden door een verdedigingscomité, waarin twee afgevaardigden der Verenigde Staten zouden zitting hebben met elk een stem, ter wijl Groot-Brittanië, Canada, Italië en Frankrijk elk over een Jstem zouden beschikken. Aan de andere ondertekenaars van het Atlantisch Pact zou een ge meenschappelijke stem - worden toegekend. Het door Culbertson ingediende plan bevat verder een herziening van 't vetorecht in de V.N., een vermindering van de bewapeningswedloop en j de oprichting van een „Inter - 1 nationaal Politiecorps", dat zou moeten waken over de toepas sing van de beslissingen van een Veiligheidsraad, die in staat zou zijn te werken. Ingeval een der vaste leden van de Veiligheids- 'raad zijn veto zou stellen tegen I „onontbeerlijke hervormingen" 1 wordt in het plan bepaald „dat" het Atlantisch Pact een wereld pact zou worden en dat de door de ondertekenaars van het At- lantisch Pact opgerichte „Inter nationale strijdmacht" zou wor- den uitgebreid tot de gehele wereld. DE KEUZE VAN BONN. Volgens verklaring van de zijde van de Duitse Sociaal- Democratische.Partij zou de keu ze van Bonn tot hoofdstad van de Duitse federatie gedeeltelijk beïnvloed zijn door een vals be richt, dat op naam van een Duits nieuwsbureau zou zijn verspreid en volgens hetwelk Kurt Schumacher, de leider van de Sociaal-Democratische Partij, gezegd zou hebben, dat „de keu ze van Frankfort een grote over winning over de christen-demo craten zou betekenen". Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 28) o— „O, ik ben zó blij dat te ho ren! Nu weet ik dat hij welbe- Waard zal zijn." De prediker schudde zijn grijze grijze hoofd en Edna zag tranen in zijn zachte blauwe ogen, toen hij antwoordde: „Het berouw en geloof van iemand kunnen niet door eenj andere aan God aangeboden worden. Zolang Norman door gaat zijn Schepper te verzaken, huiver ik voor zijn dood. Hij heeft een fijnere geest dan an dere mensen; maar zijn geest is niet op God gericht, het js Jiog erger, zijn geest bespot en astert het geloof. In zijn jeugd beloofde hij een zegen te wor den voor de maatschappij en het Christendom; nu is hij eent vloek voor de wereld en zich- zelf tot een last." „Door droevige omstandighe den in zijn jeugd. Edna, hij maakte het plan voor die mooie kerk, waar jij altijd naar mijn preken komt luisteren, en liet ee ook bouwen en toen de kerk klaar was, ging hij naar de uni versiteit. Toen hij terugkwam vermeed hij mij en hij heelt nog nooit de kerk van binnen gezien, die naar zijn smaak en met zijn geld gebouwd is. Maar zolang als ik leef zal ik bid den voor hem en hopen, dat God op Zijn tijd hem weer het reine geloof van zijn jeugd zal teruggeven." „Meneer Hammond, is hij geen erg slechte man?" i „Vroeger had hij het beste karakter, dat ik ooit ontmoet heb, hij had een bijna vrouwe lijke smaak, en was altijd hs-' reid te geven en te helpen. Maar nu hij zo ongelovig ge-1 worden is, heb ik gehoord, dat hij bitter en gierig geworden is. Toch, hoe lelijk hij zich ook ge-l dragen mag, kan ik niet gelo-' ven, dat hij geheel afvallig is geworden. Hij is afgedwaald,! maar niet helemaal verloren.1 Doch laat hem maar aan Gods' genade over. Die alleen kan hem oordelen. Wij kunnen slechts bidden en hopen. Maar laten we doorgaan met de les.", De les werd hervat en weldra geëindigd; maar Edna merkte heel goed, dat haar leraar voor de eerste keer onoplettend was en zij maakte op uit zijn zware zuchten, dat zijn gedachten be zig waren met het ongereglde leven van zijn vroegere leerling. Toen zij opstond om naar huis te gaan, vroeg zij de naam van de schrijver van het boek, dat zij voor mevrouw Murray wilde kopen en de predikant keek blij verrast op van haar plan. „Mijn lieve kind, wees voor zichtig en bovenal wees stand vastig. Onderzoek eerst je eigen gemoed. Laat je leven in navol ging van je geloof zijn; laat theorie en practijk tezamen gaan; smeek om Gods bijzon dere leiding voor de moeilijke toestand, waarin jij verkeert cn jouw goede invloed in het ge zin van mevrouw Murray kan boven alle verwachting zijn." Hij legde zijn handen op haar hoofd en vervolgde met tril lende stem: „O, God! indien het in Uw raad besloten ligt, maak haar tot een instrument in Uw hand, om uit deze zee van el lende nog eens het goede gebo ren te doen worden." Hij keerde zich vlug om en verliet de kamer, voor zij zijn gezicht kon zien. De sterke en duurzame ge- genegenheid. die ontstond tus sen Ieraar en leerling het ge voel van afhankelijkheid van elkaar komt zelden voor tus sen personen, die zoveel in jaren verschillen. Daar Edna het gezelschap van meneer Hammond verkoos bo ven dat van de gasten die me vrouw Murray bezochten en die haar betrekkelijk vreemd wa ren, bracht zij de helft van tijd door in de pastorie en de rest met haar boeken en muziek Dat onder zo gunstige omstandighe den haar vorderingen buitenge woon snel waren, verwonderde niemand, die in staat was, de vorderingen van een aangebo ren talent en een goede vlijt naar waarde te schatten. Me vrouw Murray volgde de gees telijke en lichamelijke ontwik keling met een gemengd gevoel van vreugde en trots. Als zij zich van die gevoelens reken schap had gegeven, zou zij ge zien hebben, hoe lief zij Edna had en hoe zij haar nodig had tot steun in haar leven. HOOFDSTUK IX. Gordon Leigh. Gedurende het eerste jaar van Murray's afwezigheid schreef hij korte brieven met lange tussenpozen, het tweede jaar werden de brieven zeldzamer en nog korter. Maar tegen het eind van het derde jaar schreef hij vaker en vertelde van zijn plan om eerst Egypte weer eens te bezoeken vóór hij naar zijn geboorteland terugkeerde. Hoewel geen zinspeling op Edna werd gemaakt, las me vrouw Murray haar dikwijls be schrijvingen van een mooi land schap voor, nu eens geschreven aan de voet van de Mauna, Roa of de Mauna Kea, dan weer op de top van de berg Ophir, van waar men door wuivende wou den van nootmuscaat- en kruid nagelbomen, het blauwe water van de Indische Oceaan zag vloeien of het zilveren schuim aan de kust van Malakka. (Wordt vervolgd.) Een redacteur van Aneta, die een reis maakt door Sumatra, schrijft: Sinds het aan het prach tige Tobameer gelegeny militaire verlofcentrum Prapat in gebruik werd genomen (begin Maart"48), zijn ca. 10.000 a 15.000 officieren en manschappen in de gelegenheid gesteld om hier een week verlof door te brengen. Alle onderdelen op Sumatra's oostkust beschikken tin Prapat over een eigen bunga low, behalve kleine onderdelen, waarvoor evenals voor speciale gasten enige aparte kamers beschikbaar zijn. Met inbegrip van een officiersverblijf zijn er in totaal twaalf bungalows, welke maximaal aan ongeveer 250 man plaats bieden. De gemiddelde be zetting ligt tussen de 200 en 250 man. Vooral 's avonds is het druk in de cantine, waar van alles te koop is. Overdag heeft men keus ge noeg: er zijn twee tennisbanen, men kan badminton spelen en volleybal, dammen, schaken en kaarten; er is een bibliotheek en bergbeklimmers kunnen na een vermoeiende tocht van schitteren de vergezichten genieten. Terwijl natuurlijk het blauwgroene water van het Tobameer noodt tot zwemmen, of spelevaren met een sampan. Dienstboden uit bet nieuwe gebied in trek. Bij het arbeidsbureau te Sittard kwamen 400 aanvragen uit het gehele land binnen om een dienst bode uit het bij ons land gevoegde gebied van de Zelfkant. Ongeveer 80 vrouwelijke personen uit deze streek kregen reeds een betrek king ais dienstbode of dagmeisje. In totaal kon het bureau al 230 van de 400 werkzoekenden uit de Zelfkant aan een werkkring hel- 1 pen. Hierbij bevinden zich ruim 100 mijnwerkers. Officierskader Leger des Heils wordt uitgebreid. Het officierskader van het Le ger des Heils wordt vandaag uitgebreid met een veertigtal nieuwe officieren, die dan hun opleiding in de William Booth- kweekschool voltooid zullen hebben. De plechtige bevordering en de uitreiking van de marsor ders aan de nieuwe officieren geschiedt hedenavond om 7 30 uur in een openbare samen komst in het Concertgebouw te Amsterdam. Op 18 Mei a.s. zal in de Haagse Ridderzaal de eerste Haagse vre desconferentie worden herdacht. Vrijdagavond is te Brussel overeenstemming bereikt over een verdrag, dat gesloten wordt tussen de leden der Westerse Unie en dat de versterking der cultu rele banden beoogt. Dit doel hoopt men vooral te bereiken door uitwisseling op verschillende cul tureel gebied. De met akkerbouwgewassen beteelde oppervlakte in 1949 wordt geraamd op 938.000 ha., in 1948 was dit 939.000 ha. De teelt van koolzaad heeft zich in 1949, vergeleken bij 1948 verdubbeld. Ook het suikerbietenareaal heeft zich sterk uitgebreid. De met aardappelen beteelde oppervlakte liep sterk terug, terwijl de graan- teelt geen noemenswaardige ver schuiving onderging. Te Bolsward wordt op 18 Mei een lagere technische school ge opend. De elerprijzen op de Barneveld- se markt zijn t.v. de export ge stegen tot f 13.50 tot f 14.25 per 100 stuks. De toewijzing voor reisdeviezen voor Frankrijk kan, naar de Ned. Bank mededeelde wel eens langer dan een week na aanvraag duren. Tot directeur van het Bedrijf schap voor zuivel is benoemd ir. B. v. Dam uit Wassenaar. De export voor uitzicht en van stamboekvee zijn ook dit jaar gunstig. Vorig jaar gingen 2000 stuks (waarde f5 millioen) over de grens. Als de notarisbenoemingen in hetzelfde tempo voortgaan, zal het ruim 20 jaar duren eer de huidige 688 candidaatnotarissen zijn benoemd. De demarcatie commissie, die volgen het Parijse protocol de nieuwe grens tussen Nederland en Duitsland ter plaats van de op 23 April jl. uit gevoerde grens correcties definitief zal vaststel len, is thans in Zuid-Limburg haar werk begonnen. Thomas Mann, de 73-jarige Duitse schrijver, die thans Ameri kaan geworden is, verklaarde te Londen, dat hij met gemengde ge voelens naar Duitsland terug keert. Hij hoopt niet dezelfde er varing te hebben als een vriend, die in Duitsland bijna flauw viel. Hij zou gaarne een federatief Europa zien, maar niet dat van Churchill. Een van de Cessna-toestellen van Aero-Holland vervoerde het 250.000ste kuiken van Ypenburg naar Lille (Noord-Frankrijk). Het vervoer begon eind Februari, zodat per maand ruim 100.000 van deze donzige passagiers werden overgebracht. Een toestel voor registratie van handtekeningen werd gedemon streerd door dr Malespine voor de Franse Academie voor geneeskun de. Gebruik makend van de me thodes van Marey, een Frans ge leerde uit de 19e eeuw, ontwierp dr Malespine een apparaat, dat de gedragingen van de hand die tekent, tot in de kleinste onder delen registreert. Een ultra moderne telescoop wordt gebouwd bij het astrophij- sisch laboratorium St. Michel (Haute-province) in de Franse Alpen. Deze telescoop krijgt een spiegel van een meter drie en ne gentig. De sterrenwacht wordt hierdoor een instrument rijk, dat uniek is in Europa en waarvan er maar vijf op de wereld bestaan. Een betoging tegen de „.Attlce- wet" betreffende Ierland werd Zaterdag te Dublin gehouden. Talrijke sprekers, onder wie mi nister-president Costello, brach ten critiek uit op de houding van de Britse regering inzake de ver deling van Ierland. De auteur dr Max Brod uit Israël zal in de tweede helft van Mei in ons land een serie lezingen houden onder auspiciën vag het Joods Nationaal Fonds. De toestanden in Beriyn keren geleidelijk weer tot het normale terug. Acht en veertig uur na de openstelling van de Westelijke wegen naar de stad waren de prij zen van niet gedistribueerde goe deren aanmerkelijk gedaald. De etalages van de winkels zijn thans weer gevuld met luxe artikelen. De ondernemingen van de Ban- tamse plantage My. op Java kon den thans door personeel van de vennootschap worden bezocht. Hoewel er veel vernietigd is, is herstel toch mogelijk, zo werd medegedeeld. De melkopbrengst in Friesland was in het afgelopen jaar 16 hoger dan het jaar daarvoor. Vol gens het jaarverslag van de eoöp. Zuivelbank te Leeuwarden levert Friesland 7, van de boter, de helft van de kaas en een kwart van de in ons land geproduceerde gecondenseerde melk op. De E.C.A. heeft een machtiging ten behoeve van Nederland be kend gemaakt voor de aankoop van lndustriëele machines ten be drage van 1.444.C00 dollar. KRAKENDE WAGENS. Als het waar is dat krakende wagens het langst meerijden, dan is aan de huidige regerings coalitie en het daarop steunen de Kabinet een lang leven be schoren. Want 't kraakt aan alle kan ten. Er is verschil over de huidi ge Indische politiek al blijft dit in hoofdzaak binnenkamers, Er is verschil over de baan tjes. Denk aan 't rumoer rond de staatssecretarissen, waarbij de Partij v. d. Arbeid zich ach- teruitgesteld voelt. Nu is er weer de kwestie Beel, waarmee men voorlopig nog niet klaar is. En dan de algemene politiek. Het socialistisch blad „De Vlam" schrijft openlijk aan 't adres van prof. Romme: „Wij vertrouwen uw democratie en barmhartigheid niet." Hetzelfde blad onthult, dat er door de politiek van de P. v. d. A. in deze partij op urijtoel ie der terrein, verregaande onte vredenheid is ontstaan. Het is niet te zeggen hoe lang de krakende wagen nog zal voortsukkelen. Maar in elk geval ligt hier voor de rechtse partijen een waarschuwing, om niet in te dutterj, maar wakker en waak zaam te blijven. X\J ij hebben voor het accoord van Batavia geen ander woord. Nadat in December jX het roofnest Djogja was opgeruimd om een einde te maken aan een onhoudbare toestand, wordt het thans in ere hersteld. Nadat de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon aan de In dische volken plechtig had ver zekerd, dat Nederland hen niet in de steek zou laten en dat zij niet zouden terugvallen onder republikeins bewind, wordt thans de republiek te Djogja over heel de residentie Djogjakarta, een ge bied ongeveer zo groot als Zuid- Holland, maar veel dichter be volkt, als regering ingesteld. "p en eerloze terugtocht. •'—'Ja maar, zegt minister van Maarsseveen, er is iets veran derd. Er zijn zekere toezeggin gen gedaan, niet door de Re publikeinse regering, maar door enkele particuliere personen, woordbrekers van professie, die hebben verklaard te willen b e- vorderen dat de guerilla-oor- log wordt gestaakt en dat de be volking niet opnieuw zal worden geterroriseerd. Niemand kan voorspellen wat hieruit zal groeien. Maar iets goeds zal het niet zijn. „Wee, het land welks koning een kind is", 't land welks over heden niet beseffen, dat zij van Godswege de roeping hebben recht en gerechtigheid te hand haven en te waken voor orde en rust der bevolking. Dr Beel en dr van Royen naar Tjipanas. Dr Beel en dr van Royen zijn Vrijdagmiddag naar Tjipanas vertrokken, waar zij het week end doorbrachten in het buiten verblijf van dr Beel aldaar. Kamerwacht. De kamerwacht is het best te vergelijken met een dienstmeis je. Mevrouw doet wel eens iets, maar het grote werk blijft toch liggen voor de dienstbode. Zo is het ook met de kamerwacht, die (gelukkig maar) bij toer beurt voor vierentwintig uur verantwoordelijk is voor de zin delijke toestand van de kamers. De kamergenoten doen wel eens iets aan kant, maar de ka merwacht moet die dag een ex tra zakdoek gebruiken, om al het stof dat in zijn neus kriebelt, naar buiten te werken. Vrijwel de gehele dag heeft hij zijn handen vol aan allerlei opruim- en schoonmaakkarweit- jes. Reeds om half zes begint het. -Dan is het zijn taak de ka mergenoten aan te sporen om 't stoj van onder hun bedden te vegen en ondertussen een lijst je samen te stellen, met de na men van hen die om een of an dere reden afwezig zijn en van hen, die wensen te worden toe gelaten tot het ziekenrapport. Dit document wordt om zes uur overhandigd aan de sergeant van de week, die dan de kleding komt inspecteren. Een kwartier later zit alles in de eetzaal, Meen de kamerwacht blijft achter met 'n bezem en een met stof bedekte vloer. Eerst vegen, dan eten. Bij de aanvang van de dienst meldt hij de kamer nogmaals, en dan begint zijn schoonmaak- ronde door de kamer. Een op somming van al de karweitjes die hij daarbij tegenkomt, zal ik de lezer maar besparen. Maar dan is er altijd nog de sergeant van de week, die stee vast altijd iets nieuws weet te bedenken om de kamerwacht in touw te laten blijven. De gehele dag komt hij niet van de kamer en tot 's avonds half elf, de tijd dat iedereen zowat op bed ligt, blijft hij alle mogelijke en on mogelijke zaakjes waarnemen, steeds de rommel, die veertig man kunnen produceren, laten verdwijnen in de vuilnisemmer. Het is heus wel nodig, dat hij zich voor het naar bed gaan, nog even wassen kan, want hij ziet er uit alt VETLAP. J.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2