L NIEUWS Nederlands vliegtuig op Java neer gestort. „Toorenvliedt" hg Middelburg wordt Landbouwwinterschool. Rode Kruis wedstrijden te Goes. Schuttersfeest in Wolphaartsdgk. Verrassende 2-1 zege van Zeeuws Zaterdaginiddagelftal. K. Kroon won Ronde van Kapelle. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ACHT MILITAIREN GEDOOD. Zware klappen voor Labour bij gemeenteraads verkiezingen. Ds Sollie (Geref. Kerk art. 31 K.O.) te Zoutespui nam afscheid. Binnenkort Amsterdam-Bata- via-route weer normaal? AANSCHAF VAN EEN NIEÜWE BRANDSPUIT. Weer twee S.D.-ers voor Bijzonder Gerechtshof te Middelburg. SNIPPER Thans in demi-finale om landskampioenschap. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- itr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. Walstraat 8J. Te.. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini- atratle 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 4254 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 18 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDA G18 MEI 1949 Hoofdredacteur: B. ZÜIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Felti, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartje», Vlissingen; J. 8. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dingdag: Zon op 4.44 u., onder 20.29 u. .Maan op 1.29 u., onder 8.31 u. Hoogwater op Dinsdag 17 Mei: Vlissingen: 5.14 u. 1.89 m., 17.37 u. 1.66 m. Terneuzen: 5.43 u. 2.07 m., 18.07 u. 1.85 m. Wemeldinge: 6.55 u. 1.61 m„ 19.21 u. 1.36 m. Een Nederlands militair vliegtuig, op weg van Djocja naar Batavia, is Zaterdagmiddag nabij Kroja (Midden-Java) neer- ?estort. De acht inzittenden, alle militairen, kwamen om het even. De lichamen van zeven hunner konden zich tot dusver worden geborgen. Het toestel was een B-25 van de luchtmacht. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Grote winst voor Conservatieven. Bij de vorige week gehouden gemeenteraadsverkiezingen in Engeland en Wales hebben de Conservatieven een netto-winst van 1176 zetels behaald, waar van 842 op de Labourparty, voor zover de uitslagen thans bekend zijn, aldus deelt het hoofdbureau van de Conservatieve Partij mede. De Conservatieven hebben 68 zetels verloren en de door de Conservatieven gesteunde Onaf- hankelijken(Independents) won nen 206 zetels en verloren er 70. Morgan Phillips, secretaris generaal van de Labourpartij, heeft /erklaard, dat de tot nu toe bek-nd geworden gegevens tonen, dat de Labour-partij 395 zetels heeft gewonnen en 1090 verloren. In de kortelings gehouden verkiezingen voor de graaf schapsraden verloor Labour 333 zetels en won er 86. Netto had Labour in de twee verkiezingen tezamen 481 zetels gewonnen en 1423 verloren, hetgeen neerkwam op een totaal verlies aan 492 zetels. Het was thans reeds dui delijk, dat de Labourpartij meer dan 1000 zetels zou behouden van de winst van na de oorlog. Het laatste woord, dat de scheidende leraar na een ambts periode van bijna 8 jaar gisteren zyn gemeente meegaf, was Open baringen 22:10 en 11: En hij zeide tot my: Verzegel de woor den van de profetie van dit boek niet, want de tijd is nabij. Wie onrecht doet, hy doe nog meer onrecht; wie vuil is, hij worde nog vuiler; wie rechtvaardig is, hij bewijze nog meer rechtvaar digheid; wie heilig is, hij worde nog meer geheiligd. Na gememoreerd te hebben dat het Woord Gods in deze ge meente in de voorbij gegane periode zich bewogen had van schuur tot schuur (intrede en afscheid venden beide plaats in een schuur!) en de kerk hoe langer hoe meer schuur-kerk wordt in deze wereld, tekende ds Sollie de heerlijkheid van het Woord als het enig bezit dei- kerk. De boodschap van zijn teivst formuleerde hy dan ook als: Christus' genadegeschenk aan de kerk der laatste dagen in zijn betekenis, motivering en uitwerking. Dat Johannes het bevel krijgt de woorden der pro fetie niet te verzegelen betekent dat de kerk met een open boek door de wereld van oordelen en verdrukking heengaat en daar- mtde bedoelt God de redding der wcreld. Na Pinksteren, het laat ste heilsfeit, waardoor de tijd nabij gekomen is, is er alleen het open boek, waaruit de kerk lezen moet. Ds Sollie wekte op dit boek niet met menselijke constructies te bedekken, want alleen z'> jaagt dit Woord kerk er wereld naar de uiterste con sequentie, de uiterste antithese: Wie onrecht doet, ook vaak on der een schyn van recht, laat waren ingelicht. Vanmiddag worden de slachtoffers met mi litaire eer begraven op het ere- veld Tjililitan. Naar wij vernemen kan, ge zien de ontwikkeling in Indone sië, verwacht worden, dat de luchtverbinding Amsterdam Batavia binnenkort weer via de oude route zal worden gevlogen. Vermoedelijk zal.de frequentie voorlopig vier maal per week zny. De luchtweg naar Indonesië is gedurende bijna een half jaar via Mauritius gevlogen. Sedert korte tijd hadden de K.L.M.- piloten op het traject steun van een speciaal uitgerust weerschip. Deze proef heeft, naar wy nader vernemen, zeer goed voldaan. In officiële kringen te Karatsji heeft men uiting gegeven aan zijn verwondering over de be richten, volgens welke de K.L.M. hervatting van de route naar Batavia over Karatsji zou ver wachten. Een woordvoerder van het departement van Buiten landse Zaken van Pakistan zei- de, dat Pakistan de kwestie nog steeds in studie had en bracht naar voren, dat het bericht mis schien een proefballon was om de resolutie van Pakistan te vernemen. Men weet alleen, dat het weer een soldaat van de K.L., konden zeer slecht was. De inzittenden nog niet gepubliceerd worden, keerden terug van een opdracht omdat hun familieleden nog niet te Djogja, waarvan de uitvoering enkele dagen in beslag nam. De namen van de ze» slacht offers, die behoorden tot het K.N.I.L., zijn: Eerste Luitenant vlieger W. J. van der Plaats, be stuurder Luitenant-Kolonel R. E. Jesserun, Ridder M.W.O. vierde klasse, stafofficier technische zaken bij de militaire luchtvaart, Luitenant-Kolonel J. W. Ger- harz, Stafofficier luchtvaart zaken bij de militaire lucht vaart, Sergeant-Majoor radio telegrafist H. F. van der Heide, Sergeant boordmecano H. C. Bartelings en soldaat leerling- vliegtuigmonteur G. E. Durand. De namen van de overige twee slachtoffers, een officier en Generaal Clay heeft Duitsland verlaten. Na precies 26 maanden mili tair gouverneur en opperbevel hebber van de Amerikaanse troepen in Europa geweest te zijn, is generaal Lucius d. Clay gisteren per vliegtuig uit Duits land vertrokken. Op het Berlijn- sa vliegveld Tempelhof werd Clay uitgeleide gedaan door de Britse en Amerikaanse bevel hebbers van Berlijn, de Franse OPHEFFING BLOKKADE VAN BERLIJN. In West-Duitsland had een speciale gemeenteraadszitting plaats ter gelegenheid van de opheffing der blokkade, waarbij de burgemeester van West-Berlijn, prof. Ernst Reuter, dank bracht aan de westelijke militaire besturen en verder aan ieder, die bij de luchtbrug was betrokken. Generaal Lucius Clay, de aftredende Amerikaanse militaire gouverneur, die de zitting bijwoonde en een afscheidsrede hield, verlaat het stadhuis. C.J.M.V. jongensleiders te Kapelle bijeen. Gisteren en eergisteren waren te Kapelle een aantal jongenslei ders van het C.J.M.V. bijeen. Op dit leiderweekend werd de nadruk gelegd op de grote waar de die het buitenwerk voor het jongenswerk heeft in verband met de karaktervorming van de Ned. Chr. Reisvereniging vergaderde te Goes. De afdeling Zeeland van de Ned. Chr. Reisvereniging groeit nog gestadig en telt thans 129 leden. Aldus werd medegedeeld op de Zaterdag j.l. gehouden bestuursvergadering dezer afde ling, welke te Goes plaats vond. Besloten werd te trachten deze jongens. Onder leiding van de zomer nog een drietal excursies heer G. Cast uit Woerden be sprak men het onderwerp „Sport en spel", waarbij dit tevens in practijk werd gebracht. Gister middag leidde de bondssecreta- ris, de heer Casemier, het onder werp „Het Buitenwerk" in. Het Pijpercorps „Jong Excel- plaatsvervangende militaire gou- I sior" te Goes maakte Zaterdag- verneur en de West-Berlijnse 1 middag een geslaagde propa- burgemeester, prof. Reuter. gandamars door de stad. De grote chaos, die er heerst te verlenen van f30.000.—, om op de buitenplaats „Tooren vliedt" aan de Koudekerkseweg te Middelburg, zal binnenkort tot het verleden gaan behoren. Deze verheugende mededeling vonden we in een voorstel tot aankoop van de buitenplaats door B. en W. van Middelburg aan de raad, die Maandag 23 Mei a.s. bijeenkomt. De bestemming van „Tooren vliedt" is gelukkig gekozen. Juist tijdens de langdurige onderhan delingen, die zijn gevoerd om tot aankoop van het buiten te tot aankoop over te gaan van een nieuwe gesloten autospuit op Fordtruck. TRANSFORMATORHUISJE. B. en W. dienen verder nog een voorstel in om te komen tot de bouw van een transfor mator- en schakelruimte aan de Kousteensedijk. De „peperbus", die aan de andere zyde van de Koningsbrug staat is verouderd en volledig bezet, zodat een nieuw gebouwtje zal moeten verrijzen. Hiervoor moet een crediet van f 27.400.worden kunnen overgaan, verzocht de beschikbaar gesteld. Tenslotte C.B.T.B. beschikbaarstelling van een gebouw om er een Land bouwwinterschool te vestigen. De C.B.T.B. nam het aanbod aan en zal het gebouw van de ge meente huren, nadat het is aan gekocht en zowel uit- als inwen dig is hersteld en verbouwd. Het hele geval zal de ge meente jaarlijks een bedrag van rond f 3500.kosten. Naar de menning van B. en W. is zulk een offer zeker verantwoord als men in aanmerking neemt, dat de buitenplaats thans behouden kan blijven en de strook grond tussen de Lage weg en het ge bouw zal kunnen worden bebost en tot openbaar park kan wor den bestemd. Voorgesteld wordt de buiten plaats met de zwaar beschadig de tuinmanswoning en 6.39.59 ha. grdnd aan te kopen met in begrip van de claim oorlogsschadevergoeding ad f 15.538.— voor totaal f37.923.65, op welk bedrag nog f 1000.— in mindering zal worden gebracht. Het hoofdgebouw zal worden verhuurd als school niet alleen, doch ook als Directeurs (leraars) woning. Tenslotte za] de opge- wordt een crediet van f 1015.: aangevraagd om het Politie bureau door het behangen van enkele kamers en het voorzien van vloerbedekking te verbe teren. te houden en wel op 25 Juni een fietstocht naar de kersenboom gaarden te Kapelle, op 16 Juli een tocht per touringcar naar de vennen en bossen van Oister wijk en op 10 September een tocht naar de begoniavelden van Gent, waarbij ook deze stad zelf bezcht zal worden alsook het Meer van Donk. Mevr. de Kraker te Terneuzen werd tot penningmeesteresse ge kozen; de heer D. de Jongh te Roosendaal tot algemeen adjunct. Nationale jubileum- wandeltochten op Walcheren. De Zaterdag door de Middel burgse Gymnastiekvereniging „Achilles" georganiseerde Natio nale Jubileum-Wandeltochten op Walcheren zijn goed geslaagd. Het prachtige wandelweer zorgde er voor, dat er bij alle groepen en personen, die had den ingeschreven, een opgewekte stemming bleef heersen tot het einde van de tocht. De marsen bestonden uit drie delen, n.l. een tocht van 15 km, een van 20 km en tenslotte een 30 km. lang parcours. Er bestond voor de deelname aan deze wandelmarsen een goede belangstelling, terwijl de signaalafdeling van „Achilles" de eerst aankomenden op de Noordweg afhaalde. Ook van de zijde, van het pu bliek bestond voor de aankomst van de wandelaars tussen zeven en acht uur, veel belangstelling. Icdt-i, die de tocht volbracht, ontving een aardig uitgevoerde herinnering. Woensdag a.s. zal het Bijz. Gerechtshof te Middelburg over gaan tot het behandelen van de zaken tegen een tweetal be ruchte S.D.-ers, die na April 1943 in Zeeuwsch-Vlaanderen veel kwaad hebben gesticht. Het zijn Karl Hofmann, die in en kele zaken reeds als getuige is gehoord en zijn even sadistische landgenoot Friedrich Herman Haasz. In de eerste plaats wordt aan Hofman ten laste gelegd, dat hij minstens vijf Nederlanders, al len woonachtig in de provincie Drente, na dolle Dinsdag heeft laten doodschieten zonder enige vorm van proces. Verder heeft verd. in Zeeuwsch-Vlaanderen vijf personen tijdens verhoren mishandeld, terwijl hij er twee in gijzeling heeft gezet. De mishandelden zullen thans in deze zaak getuigen. Het aan Haasz ten laste ge legde beperkt zich tot zijn wan daden in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook hij maakte er blijkbaar, evenals Hofmann, gewoonte van om personen, die aan een ver hoor onderworpen werden, te mishandelen, zodra ze niet be kenden, wat de Duitsers van hen verlangden. In de zaak tegen Haasz wor den vier personen genoemd, die eveneens zullen getuigen, die tijdens verhoren door hem zijn mishandeld. Mr J. G. van der Burgt te Vlissingen is de moei lijke taak opgedragen om hen te verdedigen. Damesploeg uit Vlissingen en Herenploeg uit Goes naar de landelijke wedstrijd. Zaterdagmiddag vond in het Schuttershof te Goes de Kring wedstrijd plaats van het Rode Kruis waaraan door de dames- ploegen uit Goes, Middelburg en Vlissingen en door de heren- ploegen uit Arnemuiden, Goes en Middelburg werd deelgeno men. Bij de heren behaalde Goes een overwinning, by de dames zegevierde de Vlissingse ploeg. Beide ploegen zullen thans deel nemen aan de landelijke kam pioenschappen in September. Als zij daar even hard hun best doen als Zaterdag in Goes, zal het wèl lukken. Want waren de, uit 's-Graven- hage gestuurde, opgaven op het eerste gezicht niet al te inge wikkeld, bij de heren bleek de transportopgave nu niet direct een eenvoudig karwei. De ploe gen van Goes en Arnemuiden wisten zich hier echter man moedig van hun taak.te kwijten. Natuurlijk, er zijn fouten ge maakt maar over het algemeen en dat gold ook voor de dames, die een in een noodziekenhuis binnengebrachte patiënt eerste hulp moesten verlenen, werden de opgaven zeer vlot uitgevoerd. De opgave van de heren was in tweeën gesplitst. De eerste was het verlenen van eerste hulp aan een werkman, die van een steiger was gevallen en daar mede een schedeibasisfraetuur en een gecompliceerde been breuk had opgelopen, terwijl een wervelfractuur niet ondenkbeel dig was; de tweede was het ver lenen van eerste hulp aan een voorbijganger, die een steen op het hoofd had gekregen, een wond op de kruin had met spui tende bloedinkjes, terwijl hij klaagde over pijn in de knie. De van de steiger gestorte werkman, die bewusteloos was, moest na verbonden te zijn ge worden, vervoerd worden over twee hindernissen. Bij de heren bestond de jury uit de doktoren Van Gelder uit Middelburg, Schreuder uit Vlis singen en Gnirrep uit Wemel dinge, terwijl de Zusters Ver maas, Leenhouts en Dierendonk bij de dames als jury fungeerden. Aan het eind van de wedstrijd werden de gemaakte fouten uit voerig besproken door de jury en overhandigde Dr Sissing, de kringcommissaris uit Vlissingen, de damesjuryleden een bouquet bloemen. Voor de wedstrijd be stond veel belangstelling. De volledige uitslagen luiden: Heren: 1. Goes met 298 pun ten; 2. Arnemuiden met 278 pun ten en 3. Middelburg met 255 punten. Dames: 1. Vlissingen met 250 punten waarvan de leidster, mej. Sandersede Wolf, er 48 behaalde; 2. Middelburg 214 punten, waarvan de leidster, mevrouw den Hollander, er 37 behaalde; 3. Goes met 203 pun ten. Leidster mej. Fierloos, be haalde hiervan 34 punten. „Doel naar Hoger" bestond een eeuw. Het Schuttersfeest in Wol- phaartsdijk is best geslaagd. La ten wij dat even voorop stellen. „Doel naar Hoger", dat Zaterdag een eeuw bestond, kon geen groter succes beleven. Niet minder dan 21 verenigingen met in totaal 106 schutters namen aan het concours deel en lieten daar opmerkelijke prestaties zien. „Het schieten met de hand boog is in Zeeland een van de oudste sporten en het eist heel wat kracht, behendigheid en oefening voordat men als een koning kan gelden." Dat waren go ongeveer de woorden van burgemeester S. A. N. van Oeveren toen hij het concours opende en zijn felici taties uitsprak. ,,'t Zal er niet aan ontbreken" beloofde de voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer H. Driedijk, die ook speciaal de plaatselijke Muziekvereniging „Advendo" een dankwoord bracht voor de medewerking. En er is geschoten die mid dag in Wolphaartsdijk! Eerst op de staande wip en daarna op de liggende wip. Heel even werd de feestvreug de verstoord toen tijdens de wedstrijden de 73-jarige J. Koopman uit Heinkenszand die tussen twee haakjes al zes tig jaar deze schone sport be oefent een pijl op het hoofd kreeg, doch die na verbonden te zijn geworden, weer rustig de boog opnam en zijn partijtje verder schoot. De uitslagen luiden als volgt: Staande wip: le Hoofdvogel C. Louws, „Edele Handboog", Oudelande (met beker); le klep: I. Korstanje, „Zorgvliet", Elle- woutsdijk (met beker); 2e klep: C. Nagelkerke, „Vooruitgang zij ons treven", Kwadendamme; 3e klep: de heer Hersters, België; 4e klep: A. Geense „Zorgvliet", Ellewoutsdyk; 5e klep: P. Re- mijnse „Ons Genoegen", Oude lande; le zijvogel: P. Voet, „Wil lem Teil" Kloosterzande; 2e zij vogel: C. Rijk, „Zeelandia", Ove- zande; le hoofdkal: G. M. Verrij ken, „Zorgvliet", Ellewoutsdyk; 2e hoofdkal: I. A. Slabbekoorn, „Batavieren", Goes; le kleine kal: C. Goense, „Eensgezindheid", Heinkenszand; 2e kleine kal: A. Westveer, „Edele Handboog", Oudelande. De meeste vogels had P. Voet „Willem Teil", Kloosterzande. Liggende wip (51 schutters): Hoofdvogel: C. Westdyk, „Zee landia", Ovezande, die ook de le klep schoot; 2e klep: J. Ver- ryeken, „Willem Teil", Klooster- zande;3e klep: P. Daalman, „A. zande; 3e klep: P. Daalman, „A.D.L.M.", Kwadendamme! le z-vogel: J. Korstanje, „Zorgvliet", Ellewoutsdyk; 2e zijvogel: J. v. Zweden, „Jacoba van Beieren", Goes; le hoofdkal: I. Slabbe koorn, „Batavieren", Goes; 2e hoofdkal: P. Voet, „Willem Teil", Kloosterzande. Ds II. Aalbers bedankte voor Amsterdam. Naar wij vernemen heeft d» H. Aalbers, Ned. Herv. predikant te Vlissingen, bedankt voor het beroep van de gemeente Amster dam-West. Thans echter komt ds Aalbers weer voor op een drietal, waarvan er één zal wor den beroepen in de vacature ds H. A. Visser te Amsterdam- Watergraafsmeer. die dan maar zyn gang gaan, knapte, tuinmanswoning en de Het Woord ligt open en is voor ieder duidelijk genoeg. We zyn dus ook dankbaar, dat we het Woord open hebben mogen be waren; al was het met veel zonde. En daarom, zo besloot Ds Sollie zyn ernstige prediking, roep ik U voor het laatst als Uw dienaar toe: Kies heden want het Woord jaagt hier alles meer bruikbaar, zodat, mocht naar de volstrekte antithese: hel J en hemel. Dat Woord blijft al gaat Uw dienaar heen. Maar als we het zo zien dan is eigenlijk het heengaan van een dominee maar klein en nietig. Zalig zijn zij, die het Woord als Christus' geschenk aan Zijn kerk bewaren. Na de dienst volgden de ge bruikelijke toespraken en werd van de predikant afscheid nomen. ge- Wie had durven dromen, dat het Zeeuwse Zaterdag-Elftal het zou presteren de moeilijke voor ronden te doorworstelen en zich voor de demi-finale voor het landskampioenschap der Voet balbonden te plaatsen. Na de overwinning op het de claim wegens Dordtse elftal werd Zaterdag j.l. ook Rotterdam en dat nog wel in eigen huis, geslagen. By de Zeeuwen ontbrak Kriekaard op het appèl. De spil- plaats werd nu ingenomen door Marijs, terwijl L. Priester r.-back speelde. Een zenuwachtig begin speelde het Zeeuwse Elftal parten en reeds na drie minuten dreef de Rotterdamse rechtsbuiten een wig in de Zeeuwse verdediging om met een voor de Nooyer totaal onhoudbaar schot de lei ding te nemen (10). Wonder lijk genoeg liet de Zeeuwse ploeg, welke overigens nogal I onder de indruk was van de te verwachten kracht van de tegen standers, zich hierdoor niet ont moedigen, maar begon integen deel een partij voetbal weg te geven waar de Rotterdammers zich aan vergaapten. Geen fyne techniek, slechts af een toe fijne tactisch opgezette combinaties, maar van begin tot het zo ont zettend zware einde, werd eên vechtlust en een wil om te win nen getoond, welke we nog niet aangrenzende tuingrond worden verhuurd. DE BRANDSPUIT. De Magiriusspuit van de Brandweer is 19 jaar oud en begint ouderdomsgebreken te vertonen. De in 1920 geschonken zgn. burgerijspuit is ook niet Middelburg nog eens een grote brand beleven, het brandweer personeel met dit materiaal voor een zware taak zou komen te staan. Wilden B. en W. aanvankelijk wachten met de aankoop van een nieuwe spuit tot de nieuwe brandweerkazerne gereed is, men vindt dit in het huidige stadium niet verantwoord, zodat wordt voorgesteld een crediet igend team ontdekten. Er waren vele zwakke plekken in het elf tal en met name de voorhoede mist de stootkracht welke no dig is om flinke overwinningen te bewerken. Voor een deel plan kenkoorts, waar b.v. de kleine Eikenhout niet overheen kon komen, hoewel hy zeer zeker de capaciteiten heeft om in het elftal mee te komen, anderdeels een te slordig en totaal onvol doende afwerken van aardig vry gespeelde ballen, waaraan de linksbuiten Poort laboreerde. Wisse kon de snelheid, het tem po niet bijbenen en moet door een flinke conditie training de spieren eens flink loswerken. Meerman en la Grand, die werkten als paarden, hebben een flink deel van dit tekort opgevangen, maar het was b.v. jammer toen Eikenhout tijdens een periode van zwaar Rotter dams overwicht de bal tot twee maal toe in de handen van de doelman ichoot, terwijl hjj met de bal iets terug te leggen of over de verdediging heen te spelen 'byna niet te missen sco ringskansen had kunnen schep pen. In de middenlinie schitter de de op de spilplaats ingevallen H. Marys, die zijn veel beter ge achte voorganger totaal heeft doen vergeten. De byna boven menselijke zware taak, die Ma rys met twee weifelende kant- eerder in een vertegenwoordi-halfs te vervullen kreeg, heeft hy volbracht op een schitterende manier. Een compliment ver dient ook de verdediging, waar in de ingevallen Priester een grote rol speelde en waarin ook Lobbezoo andermaal schitterde. En laat ons doelman de Nooyer die enkele fraaie safes verricht te, vooral niet vergeten. Wat ons en ook de Rotterdam se officials opviel, was het snel le reageren van de ploeg, het prima kopwerk en de taaie vast houdendheid, welke de Zeeu wen ten beste gaven. Toen het verlossende eind signaal klonk was het Zeeuwse Elftal totaal leeg gespeeld. De jongens hadden gegeven wat ze konden geven en door een on verzettelijke overwinningswil hadden zij een onverwachte 21 overwinning bevochten en een plaats in de demi-finale tegen de winnaars van Amsterdam Utrecht. Na een half uur spelen legde Meerman een bal uit een corner op het hoofd van Wisse en het wa» onberispelijk 11. Na een kwartier in de tweede helft was het midvoor la Grand, die een foutje in de Rotterdamse ver dediging keurig afstrafte (12). Toen werden de Rotterdammers wakker, maar da Zeeuwen ro ken de overwinning en lieten zich niet meer verslaan. De halve-finale is bereikt en daarin zal de overwinnaar van de wedstrijd Amsterdam Utrecht de tegenstander zijn. Mocht het een thuiswedstrijd worden, dan mag het Zeeuwse publick zeker niet nalaten aan wezig te zijn om deze kranige ploeg eens hartelijk aan te moe digen. Zij heeft het verdiend. Gisteren was het in de vissers havens vlaggetjesdag. De belang stelling voor de prachtig opge tuigde vloot in de Schevening- se haven was zeer groot. In Vlaardingen werd een vloot- schouw gehouden. Een aantal woningzoekende Hagenaars poog de gistermiddag een flat te be zetten, die onder beheer staat van de Rijksgebouwendienst, doch al 14 maanden leeg staat. De politie was echter te sterk om de bezetting doorgang te doen vinden. Nadat op zijn ver zoek de leider van het actie comité een proces-verbaal had J gekregen, trok men tenslotte af. De politie te Venlo heeft een 21-jarige jongeman gearresteerd die er zyn gewoonte van maak te om op klaarlichte dag in te breken. In Maart werden 3384 woningen voltooid, in het gehele eerste kwartaal van 1949 in totaal 9530 stuks. In Zeeland werden in Maart 225 woningen voltooid en in Februari 303. Bij een poging een 4-jarig kind te redden is een 54-jarige werf- arbeider uit Castricum verdron ken. Hij laat een vrouw en zeven kinderen achter. Don derdagavond vond men in een weide bij Witthem (L.) het lijk van een 69-jarige knecht, die reeds enige dagen vermist werd. De hond van de gestorvene had gedurende deze dagen trouw de wacht gehouden bij het lijk. De eerste van vier Duitse traw lers, die op restitutiebasis aan Nederland zijn toegewezen, is Zaterdagavond in IJmuiden ge arriveerd. Dr Felipe Molas Lopez is beëdigd tot president van Paraquai. Hy regeert het „Land der vrouwen", dat in 14 maanden 7 revoluties meemaak te. Men telt er op elke 8 vrou welijke inwoners slechts een man. De algemene vergadering der V.N. heeft een resolutie aan genomen waarin Zuid-Afrika, India en Pakistan worden uit genodigd het geschil tussen Zuid-Afrika en India recht streeks te bespreken. De En gelse politie heeft, ondanks krachtige protesten van de Pool se ambasade, de Amerikaanse communistenleider Gerhardt Eis- ler van boord van het Poolse schip „Batory" gehaald. Naar uit Berlijn wordt gemeld is Don derdag een Russische munitie- trein geëxplodeerd bij Wolmu- stedt op de lyn Maagdenburg Stendal. In Cyrenaica en Tri poli hebben zich onlusten voor gedaan, als protest tegen het Britse plan deze gebieden onder Italiaans trusteeschap te stellen. Direct na het startschot, dat Burgemeester Van Suylekorft Zaterdagmiddag loste, vertrok een karavaan van ruim tachtig renners in een zeer hoog tempo. Reeds na enkele ronden van de 50 rukte de lange Bossenaaï Frans Vos zich los uit het pele- ton, samen met De Groot uit Leiden. Regelmatig wonnen deze twee renners terrein. Vooral Vos draaide bijzonder soepel. Hij kreeg echter veel te weinig steun van De Groot. Zodoende knapte hij al het zware werk op. Toch wisten ze hun voorsprong te ver. groten tot ruim V/j minuut. Hal. verwege de koers echter kwant er leven in het grote peleton. Mangelaars uit Hoogerheide en Aad Kloosterman achtten het tijd om achter de weglopers ta gaan, die ongeveer een halve ronde voor lagen. Ze rukten zich los van het peleton. De jacht was ontketend en iedere ronde werd er van hun voorsprong afgeknibbeld. Harry v. d.-Elshout wist zich ook bij Kloosterman te voegen. In het grote peleton jaagde men nu achter de groep waarin Kloos terman zich bevond. Het gelukte hen inderdaad aansluiting te krijgen by dé weglopers. Toen er ongeveer nog 7 ronden waren te ryden zat alles weer by elkaar. De spanning nam toe totdat enkele ronden voor het einde drie renners zich losmaakten van het grote peleton, Kroon, Verstraten en Heijnemans. Vos deed nog een poging om zich bij het drietal te voegen, doch viel weer terug op de grotq groep. Hij had waarschijnlijk ta veel van zichzelf gevergd. In de eindsprint werd de zaak beslist. De uitslag was: 1. K. Kroon, Rotterdam; 2. A, Verstraten, Breda; 3. Theo Heij nemans, Breda; 4. H. Vinken, Geleen; 5. C. J. Jansen, Axejj 6. H. v. d. Elshout, Made; 7. J. de Groot; 8. P. Kooijmans, Den Haag; 9. W. Rijvers, Breda; 10. P. Muilwijk. De 115 km werd verreden in een tijd van 3 uur 2 minuten en 52 seconden. Kloosterman, die hier voor eigen publiek reed, heeft een zeer goede wedstrijd gereden. Jammer, dat zijn sprintcapacitei ten niet zo groot zijn, anders wa3 hij zeker geclasseerd. Nu ein digde hij als no. 12. Ook Mevr. Sukarno cn Hatta willen evacueren. Het „Dagblad" tekent bij een commentaar van „De Vrije Pers" over de evacuatie van Djogja naar Federaal Gebied aan, dat onder degenen, die zich voor evacuatie hebben opgegeven zich de echtgenoten van Sukar no en Hatta bevinden. DE BILT ZEGT: Nog weinig verandering. Meest zwaar bewolkt met voornamelijk in het Oosten en Noorden van het land plaatse lijk enige regen en in de kust provincies in de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en West. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1