tfOOFDPM Nog mogelijkheden voor de kruidenier? Weggebruikers verbeteren hun leven. SOCIALE WETGEVING. Nieuwe garage en werkplaats voor Stoomtram Walcheren te Middelburg. Pennevruehten Soldaat AKKERTJES van een Maar het kan nog veel beter VAN BERGEN. Van Bergen's eerste treinreis. Gebouwen zullen op 't Zand verrijzen. KERK EN ZENDING. Zaterdag 14 Mei 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Wat brengt de radio? Ja, mits hi) actief -wordt. (Van onze Utrechtse correspondent) Iin de klassieke schakel: fabriek grossier-detaillist een harmonie bestaan. Streeft men tegen el- kaar in, dan zal men gezamen- PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. Belde zenders 8 en 11 Nieuws. Op de te Utrecht gehouden lijk te gronde gaan. eerste jaarvergadering van de Christelijke Kruideniersbond heeft men naast principiële vra gen ook technische zaken be handeld. In een gedocumenteerd referaat belichtte de accountant B. J. Wijnbeek uit Amsterdam, chef van de economische afdeling van de vakgroep detailhandel in kruidenierswaren, de mogelijk heden van deze branche in de naaste toekomst. De kruidenier moet er zich van bewust zijn, dat hij een die nende taak heeft, zeide de heer Wijnbeek. De maatschappij HET LEEFT HIJ LEEFT. HILV. II, (415 M.): KRO 6.15 Ronde van Nederland. 6.30 Jour nalistiek weekoverzicht. 6.45 Pro menade orkest. 7.00 Nieuws. 7.25 ,m„ De heer P. Renkema te Ap- Guus jansen en de piano. 7.45 ffj^nor Krekels1 ingedam, voorzitter van de or- Kampvuren langs de ev enaar. 8.05 Jv ^he Mart- 5 30 De' avonturen ganisatie, gewaagde er bij het 1>(. /ewone man zegt er 't riine van Ome KeeS% 5^ De Ronde van Nederland. 6.00 Nieuws. 6.15 het platteland. 8.40 Fred. Hartley en zijn orkest. 9.15 Men vraagt... en wü draaien. 9.45 Geestelijk le ven. 10.00 Meester trio. 10.30 Briefgeheim. 10.50 De jonge Flie refluiters. 11.15 Triangel. AVRO 12.00 Vergeelde partituren. 12.30 De Zondagclub. 12.40 l^elodie en rhythme. 1.30 Hoorspel in drie be drijven. 4.10 Joe Loss en zijn or kest. 4.3C Sport. VARA 5.00 Meis- - - - - 5.20 Sla- In gesprek met de lezer. 6.30 Ned. Strijdkr. 1KOR 7.00 Kinderdienst J rr J ciuioicii as c* oneen ic vrji ju»-»- maak uit wat er nodig is en in gelijk uit de opstanding van dat proces ziet men verschui vingen. Zo hebben de lantaarn opstekers in het maatschappe lijk leven een nuttige functie begin der vergadering van hoe- Van. 8.12 Wals uit het ballet zeer de Kruideniersbond groei- „Zwanenmeer". 8.20 Lichtbaken, de in het jaar na haar herop- «.45 De stem van de week. 9.00 richting. Met allerlei vragen is xegeu heit de klok. 9.45 Om het voo" de luisterciubs 7.30 Bijbel- men bezig. Toch zijn de tech- landskampioenschap in spelregel- verteulrl„ AVRO 8 05 Actualitei ten I kennis. 10.OO Weekend serenade. ten g jf' Een haIf' uur Amuse- 10.30 Wjj luiden de Zondag in. ment g4g Hoorspei. 9.20 De 11.15 Radio Philh. orkest. speeidoos. 9.45 Hersengymnastiek. HILV. 1,(301,5 M.): VARA 6.00 10.15 Kamerorkest. 11.15 The Nieuws. 6.15 West Europees com- Skymasters. 11.45 Piano, mentaar. 6.30 Ned. Strijdkr. 7.00i .vn,„ Artistieke staalkaart. VPRO 7.80 MAANDAG 16 MEI 1949. Lezen in de Bijbel. 8.05 Dingen Beide zenders 7, 8 en 1 Nieuws, van de dag. 8.15 De onsterveljjke ,IT, TT NrRV 71r Verdi. 9.00 SociaUstisch commeu-HXXjV- XI-, <4X5 M'): taar. 9.15 De winkel van Si„kel.iTe Deum Ltiudamus. 7.45 Een nische kwesties maar onderge schikt, al tonen zij ook duide lijk dat het leeft in de Bond. De heer Renkema zette de taak der organisatie in het licht van Christus' wederkomst. Voor de christen is er alleen leven mo- Christus. Nadere gegevens over de or ganisatie zelf verschafte de heer J. van Keulen te Overschie, die vervuld. Maar de ontwikkeling de Bond als secretaris dient. Er der maatschappij maakte die zijn nu 1400 kruideniers aange- taak tenslotte overbodig. Pre- sloten, wat nog maar een sehiin- cies eender kan het met de zelf- tje is wanneer men bedenkt dat standige kruidenier gaan. Socio- het aantal christelijke krtnde- logisch gezien is de functie van njers wordt geschat op 10.000.] de middenstander onmisbaar. Sprekende over de opbouw van i woord voor de dag. 8.15 Viool sonate. 8.45 Muziek bij het werk. 10.30 10.00 Vlndobona Schrammel'n. 10.25 Voordracht Willem van Ca- orgel. 11.15 Sfeer en rythme. 11.40 Muziek uit Walt Disney filme. ZONDAG 15 MEI 1949. Doch in de practijk zal hij slechts de Bond zeide de heer Van Beide zenders 8, 1 en 11 Nieuws. gehandhaafd kunnen worden wanneer hij zijn opdracht zo goed mogelijk vervult. Voorheen was de kruidenier vóór alles de warenkenner. Na Keulen, dat vooral de handha ving van plaatselijke Kruide niersverenigingen de vorming van goede landelijke organisa- Symph. morgenconcert. Morgeneoncert. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Strijkkwartet. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.40 Zangrecital. 12.10 Musette- HILV. II, (415 M.): KRO 8.15 klanken. 12.30 Voor de landbouw. Dresden's Philh. Orkest. 8.30 Mis. 12-33 Dolf van der Linden en zijn NCRV 9.30 Nieuws. 9.45 London Metropole Orkest. 1.15 NCRV- String Ensemble. IKOR. 10.00 koor. 1,45 Octet voor blazers. 2.00 ties in de weg staat. Hoe nuttig Kerkdienst uit de Martini Kerk te Schoolradio. 2.34 Cyclus „Geeste- deed die vakbekwaamheid er dient voor alles de Bonden minder toe. Dit heeft geleid tot versterken. te de verwording van het vak. Iedereen kon kruidenierswaren verkopen. Een verwijt aan de fabrieken is hier niet op zijn plaats.De ontwikkeling is nu eenmaal zo. Wil de kruidenier de opkomst van het merkartikel ook de locale contacten zijn, men Groningen voorganger Ds M A hjke Barokmuziek". 3.05 Ameri depri dip v,kh»kw=.amhe,d »r J:-_,Krop KCRV 1130 Na de kerk- kaanse Symph. orkesten. 3.30 dienst. KRO 12.15 Apologie. 12.35 Pianorecital. 4.00 Bijbellezing. Gram. 12.40 Lunchconcert. 12.55 4.45 Petite Suite. 5.00 Het kleu- Zonnewijzer. 1.20 Lunchconcert. I terklokje klingelt. 5.15 Jubileum 1.45 Uit het boek der boeken. 2.00 schoolzangwedstrijd. Rosendaals Oratoriumver. 3.00 tjTIV t inm smi -vibi 71s Om Java's toekomst. 3.10 Weens ™LV} 1 '301'(5. ?:X£ Philh. orkest. 4.10 Sport. 4.25. °f aziek De heer Van Keulen achtte het voorts gewenst, dat de ver enigingen van handel en indus trie zogenaamd neutraal maar in feite liberalistisch-economisch doorbroken worden. Verder zich in de komende tijd waar- sprak hij als zijn mening uit, 1 Vespers. NCRV 5.00 Kerkdienst blJ het °"tb'jtL8 X5 Frans pr°" in felle strijd te wachten staat dat men zich met allerlei leids- van de Geref. Kerk van Drieber- gramma. 9.00 Boston promenade handhaven dan zal zijn wa- Heden in verbinding moet stel- 1 gen, voorganger Ds W. Reeskamp. orltest' v™° 10;^A- ,°,or de renkenms met meer eerste ver- ien, inzonderheid met predikan- - 6.30 Gram. 6.45 La Maitrise de ouden van daEen' X0X® Morge?; eiste wezen maar zijn handels- ten. De domine's zouden schrik-I l'Oratoire du Louvre de Paris wijding. VARA 10.20 Gram. 10.30 kennis. De kruidenier moet in- ken_ a]s zi1 hoorden hoe er door 7.15 Kent gij uw Bijbel' 7 30 Yoor de vrouw' 10'45 feg?n" dividueel bekwaam zijn om een hun gemeenteleden over belang Nieuws. KRO 7.45 Gram .7.50 In boog\ X1'20 zaak te leiden. Want de fman- en beginsel wordt gepraat op 't Boeekhuys 8 05 De gewone Kunstenaars. 12.00 The Ramblers, ciering van een bedrijf is een de vergaderingen, zeide hij. I man zegt er 't zijne van. 8 12 Uit Yr°°r tUinb1°"ïj zaak van voornaamste orde. Zeer fel ging de secretaris in I en thuis, melodieën van de week. i X2'33, Vo,or heX Platteland 12.38 HET SANERINGS- te6en de zogenaamde organisa- 8.35 Dit is leven. 9.15 Ik zie wat j 1 nY3!?» „,yn' J In het VRAAGSTUK. algemeen kan men zeggen, dat de kruideniersstand die in het verleden steeds passief was actief moet wor den. Er dienen dan onherroepe lijk gezondere brancheverhou- dingen te komen. Wanneer men weet dat 53 procent van de kruidenierszaken een omzet hebben, die beneden f 25.000. per jaar blijft, dan spreekt het vanzelf dat lang niet alle win keltjes levensvatbaar zijn. Een sanering is gewenst. Toch doet de omvang van de bedrijven er niet zoveel toe. Elk groot bedrijf is immers klein begonnen. In de toekomst zal men naast veel kleine ook veel flinke zaken zien sneuvelen. Het gaat er tenslotte maar om hoe de zaak geleid wordt. Over een heel andere sanering (namelijk voor wat betreft de V nrltnnp van lrvuicloniorcwarcn in niet-kruideniersbedrijven) meende de heer Wijnbeek maar weinig te moeten zeggen. Laten de kruideniers zich daarover niet druk maken, zei hij. Want van de kruidenierswaren wortft 88 procent in kruidenierswin kels verkocht en 12 procent er buiten. Terwijl de omzet van de kruidenier daarentegen slechts voor 63 procent op eigen artikelen betrekking heeft; 37 procent van wat hij verkoopt hoort van origine in andere branches thuis! Als belangrijke factor bij de activering van 't bedrijf noem de de heer Wijnbeek de samen werking. Zoals in liet grootwin kelbedrijf de afdelingen op el kaar ingesteld zijn, zo moet er tie-Woltersom. Hij laakte de jij niet ziet. 9.25 Muzikale Tom-1 lender- x-20 Melando en zijn Tan aanmatiging der vakgroepen, bola. 10.03 Vrouw voor de boeg, g°-R"mba .Qrkest. 1.50 Zang, door die od velerlei terreinen "hliilct. i Inistercnei 10 45 Avondgebed iorme. 2.00 Mozart Kwartet. dconcert. Concertee- 2-30 causerie. tussen hemel bouworkest. die op velerlei terreinen blijkt. luisterspel, Alleen de vrije organisaties zijn de natuurlijke vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven. Hoe eerder de liquidatie van de vak groepen een feit wordt, hoe be ter het is. Over dit punt zeide de heer Renkema nog, dat er een aan vankelijk overleg gaande is tussen kruideniersvakcentrale en vakgroep. Men wil trachten met elkaar een zo goed mogelijke vorm te vinden voor de arbeid, die gezamenlijk verricht moet worden, totdat de regering er een andere vorm voor vindt. proloog. 3.45 Klankbeeld. 4.45 HILV. I (301,5 M.)VARA 8.15 Accordeola. 5.00 De school is uit. Boston Symph. orkest. 8.30 Voor 5.30 Accordeola. 5.45 Reg. uitz. Herv. Kweekschool. In Assen heeft de Ver. voor Chr. Volksonderwijs een com missie gevormd om met het Prov. Kerkbestuur der Ned. iictv. KtiK plannen voor Cie stichting van een Herv. kweek school voor onderwijzers te be ramen. Bljjkens systematische waarne mingen van de K.N.A.C. gedu rende de laatste drie jaren zün de gedragingen van alle categorieën weggebruikers aanmerkelijk ver beterd. Enerzijds is zulks volgens de K.N.A.C. waarschijnlijk te dan- Het aantal voetgangers, dat ge heel fout, n.l. in schuine richting en zonder uit te kijken, oversteekt is in drie jaren gehalveerd tot 15 pet. Het percentage, dat deze ma noeuvre correct verricht is opge lopen van 13 tot 15. Ongeveer 70 pet (in 1946 nog 56 pet) kijkt wel uit maar steekt niet haaks over. ken aan meer bezinning en beter I Ongeveer 5 pet. loopt niet op de verkeersbegrip, anderzijds aan de voetpaden, terwijl daarvoor ge- vclo acties van de politie in tal legenheid is. begin 1946 was dit gemeenten, ook in het kader -13 Pct- van zwijgend verkeer. Het onge- valleneijfer zal, naar mag worden aangenomen, relatief verbeteren. Kamercuriositeiten. (II.) „Als mijn slapie slaapt, dan [snurkt ie als een os, Wat er ook gebeurt hij slaapt [er -maar op (os. Zo als die snuiter slaapt, Daar sta je van verstomd, Als je niet opstaat, blijf je lmaar liggen Moet je maar weten, wat er [van komt! Ja, dan moet je maar weten wat er van komt, want ieder een slaapt niet direct, als het avondappèl van tien uur voor bij is. Ais de een al rustig op één oor ligt, blijkt de ander nog de vitaliteit te bezitten om op de kamer de ronde te doen met een doos schoensmeer tot groot vermaak van degenen, die nog op zijn. De zwarte schoensmeerplek- ken op de witte gezichten bie den nu niet bepaald een aan blik om bij te gaan huilen. En als het zwarte goedje opdroogt waagt de niets kwaads vermoe dende slaper het wel eens om met zijn knuisten langs zijn jeukerig gezicht te wrijven. Na tuurlijk grote hilariteit bij de rond het bed verzamelde ka mergenoten die maar geen slaap voelen. De pret wordt echter pas vol ledig als het slachtoffer door al dat geroezemoes zijn ogen uit wrijft en, in zijn dromen ge stoord, de door een gesmoorde lach verhitte gezichten van zijn wapenbroeders ontdekt. Dan pas gaat het tot hem doordrin gen dat er juist aan hem iets te zien moet zijn dat tot de al gemene lachlust opwekt. Een veeg met de hand langs het ge zicht levert het bewijs en is te nens voldoende om het toch al hoge waterverbruik van de ka zerne nog wat op te voeren, Daten we nog maar even op de kamer blijven en Zaterdag eens zien wat het lot is van de soldaat die aan de beurt is voor KAMERWACHT. Na besprekingen, die 8 maanden duurden is in Bonn met 53 stemmen voor, en 12 stemmen tegen, de nieuwe grondwet voor West-Duitsland aangenomen. Dr Theophil Kaufmann (rechts) en dr Robert Lehr, beiden le den van de Christelijk Democratische Partij, stemden voor. PLEEGKINDEREN. Kan een oudere broer als het onderhoud daarvan geheel pleegvader worden beschouwd I op zich genomen heeft, in deze van zijn jongere broers of zus- voor de uitvoering van de kin- ters? derbijslagwet kan worden ge- De beantwoording van deze sproken van het gezin van ge vraag is van belang bij de uit- daagde, zodat, waar voorts ge voering van de Kinderbijslagwet, zegd kan worden, dat hij zijn in het geval deze broer arbeider beide zusjes als eigen kinderen is in de zin van de Kinderbijslag opvoedt en onderhoudt, deze en hij inderdaad volledig voor- beide kinderen als pleegkinderen ziet in de opvoeding en het on- J van hem in de zin van art 24, derhoud van zijn jongere broers j le lid, 2e alinea, van genoemde- en zusters, wet kunnen worden beschouwd: Tot voor kort werd deze vraag I dat daaraan naar het oordeel ontkennend beantwoord. Na een van de Raad niet afdoet, dat er recente uitspraak van de Cen- j lussen gedaagde en bedoelde rale Raad van Beroep is dit kinderen een nauwe graad van veranderd en moet het antwoord bloedverwantschap, welke op luiden: ja. zichzelf onderhouds- en opvoe- Het betreffende practijk-geval dingsplicht voor gedaagde niet was als volgt. Vader en moeder 1 medebrengt, bestaat, aangezien waren overleden. De oudste zoon desondanks gezegd kan worden, was 21 jaar en arbeider. Daar- dat gedaagde deze kinderen, die op volgde een dochter van 18 niet zijn eigen kinderen zijn, als jaar, die de huishouding deed. eigen kinderen onderhoudt en Verder waren er nog twee doch- opvoedt. tertjes van 14 en 11 jaar. Zij j Dit standpunt kan gevolgen bleven samenwonen en vormden 1 hebben ook voor andere wetten, dus een gezin. In feite was de Zo verscheen dezer dagen een oudste zoon het hoofd van dit persbericht, dat thans in over- gezin. Het betrokken uitvoerings weging is, dit standpunt ook toe orgaan was van mening, dat te passen bij de uitvoering van de jongste zusjes niet als pleeg- het Ziekenfondsbesluit, waar kinderen van hun oudste broer door dus jongere broers en zus konden worden beschouwd. ters als indirect verzekerden zou De Raad van beroep en de Centrale Raad van Beroep dach ten daar anders over. In de uit spraak over dit geval kwamen de volgende overwegingen voor: den worden beschouwd krach tens verzekering van een oudere broer. Natuurlijk zal wel als voor waarde worden gesteld, dat de dat deze Raad van oordeel is, direct verzekerde de leiding en dat, waar gedaagde na het over- het onderhoud van het gezin vol- lijden van zijn ouders, als oud- ledig op zich genomen heeft, ste van het gezin, de leiding en 1 WIELRIJDERS. Van de wielrijders rijdt 98 pet (96 pet in 1946) op rijwielpaden I indien deze aan weerszijden van de rijbaan beschikbaar zijn. Slechts een zesde, in 1946 een ze- vende, gedraagt zich geheel cor rect bij verkeersknooppunten. I geeft tijdig tekens, kijkt goed uit I en verricht het bochtwerk juist, een tiende doet een en ander ge- heel foutief. Een kwart geeft geen teken bij links of rechts afslaan (in 1946 een derde). Twee derde hiervan kijkt niet uit. SNELVERKEER. Ook aan het snelverkeer kan een beter cijfer voor verkeersge I drag worden toegekend. Op rech te weggedeelten rijdt thans 85 pet behoorlijk rechts. In 1946 was dit 70 pet. Het percentage, dat bij bochten de richtingaanwijzer tijdig uitsteekt en de bocht cor rect neemt is gestegen van 51 tot 70, dat hetwelk vergeet de rich tingverandering aan te geven is verminderd met twee derde, en dat hetwelk de bocht niet volgens voorschrift neemt met een zesde. Het aantal voertuigen, dat in de bebouwde kommen verkeert, d.w.z. links van de rijbaan par keert, is van een derde terugge lopen tot een vijfde. Opvallend is het betrekkelijk groot aantal taxi's, dat bij het passeren van straatkruisingen weinig of geen snelheid vermindert maar wel ge luidsignaal geeft, terwijl toch, al dus de K.N.A.C., proefondervinde lijk is bewezen dat zwijgend ver keer practisch geen tijdverlies meebrengt. Het aantal handkarren blijkt in de bebouwde kommen aanzienlijk te zijn verminderd. De K.N.A.C. acht de verkregen resultaten niet onbevredigend, maar meent toch alle weggebrui kers te mogen aansporen tot nog meer aandacht, en minder driftige haast, opdat een behoorlijk ge drag in het verkeer binnen afzien bare tijd een nationale deugd zal wordenT Terugbetaling te veel genoten kostwinnersvergoeding. Minister Lleftinck zet er een streep onder. Verdere terugvordering der te veel genoten kostwinnersvergoe ding van personen, die in 1939 en 1940 in werkelijke dienst werden geroepen, zal niet meer plaats hebben, omdat aan deze zaak eens een eind moet komen. Aldus deel de minister Lieftinck mede op vragen van het Tweede Kamerlid Soos jen (A.R.). Oorspronkelijk is deze inning geschiedt door de bur gemeesters, doch later is uitge maakt, dat alleen de Staat daar toe het recht heeft. De thans nog lopende vorderingen hebben meest betrekking op personen, die aan het verzoek van de burgemeester tot restitutie niet hebben voldaan. Het Rijk heeft steeds van terug vordering afgezien, als de betrok kene daardoor in financiële moei lijkheden zou komen. Nieuwe vor deringen werden reeds sinds ge ruime tijd niet uitgeschreven van 11. De juffrouw was danig van streek toen ze haar paraplu miste. „Och meneer", zei ze, „zou U even voor me aan de noodrem willen trekken? „Noodrem?" vroeg Van Bergen. „Waar zit dat ding?" „Daar1" wees de juffrouw. „Wat gebeurt er als ik daar aan trek?" „Dan stopt de trein. Zou U zo vriendelijk wil len zijn, meneer?" „Zeker!" zei Van Bergen. Hij greep het hand vat beet en trok uit alle macht. 12. Er klonk een luid geknarsDe trein verminderde vaart enstopte. Daar had je meteen aL de conducteur. „Is hier aan de noodrem getrokken?" „Ja", zei de juffrouw. „Och, ziet U, conducteur, ik heb mijn papaplu in 't station laten staan. Zou de trein niet even terug kunnen rijden om mijn paraplu op te halen? Ik ga nooit uit zonder para ph', ziet U. 't Is maar een kleine moeite, niet waar, conducteur?" „Waar we hier ook kijken, overal is er bouwactiviteit", aldus sprak de Middelburgse wethouder de heer J. W. Kögeler begin deze week bU de nieuwe school, die aan 't Zand wordt gebouwd. IIij doel de daarbij niet alleen op de school doch ook op de buizen, die er als paddestoelen uit de grond rijzen en op de veilingsgebouwen, waar eveneens schot in de bouw komt. Straks zal in deze omgeving be gonnen worden met de uitvoering van een nieuw een groot project: de bouw van een nieuwe garage met werkplaats voor de N.V. Stoomtram Walcheren. „We worden buren van de Vei ling", merkte jhr mr D. H. van Doorn, de directeur van de Stoomtram, die geen stoomtram meer is, op, toen we hem vroegen, waar de gebouwen zullen verrij zen. Zij, die in deze buurt bekend zijn, weten, dat dit betekent, dat gebouwd zal worden aan de Nieu we Vlissingseweg tegenover het gemaal „De Boreel". DE GROOTTE. De grootte van het terrein be draagt 6500 rm, waarvan de ge bouwen 2150 mE in beslag zullen nemen, n.l. 1400 m! voor de ga rage en 750 m" voor de werk plaatsen etc. De grote garage biedt ruimte voor het stallen van 36 bussen, die in drie rijen van 12 naast elkaar kunnen worden neergezet. Zowel aan de voor- als aan dé achterzijde van de garage komen 6 zgn. kanteldeuren, waar door, men al deze deuren tegelijk zou openzetten, de twaalf bussen ook tegelijk de garage kunnen verlaten. Daar de deuren zowel aan de voor- als aan de achter zijde worden aangebracht is het onnodig, dat in de garage met de bussen wordt gemanoevreerd. DE WERKPLAATS. De N.V. Stoomtram Walcheren zal „selfsupporting" worden, het geen in dit geval betekent, dat alle herstellingen zelf kunnen worden uitgevoerd, ja zelfs dat men de bussen zelf kan opschil deren. Hiervoor is natuurlijk een grote werkplaats onontbeerlijk. 1 Deze werkplaats zal niet alleen I dienst doen voor het verrichten van de benodigde reparaties, doch de bussen zullen er ook kunnen worden schoongemaakt. Er zullen daarvoor in de nieuwe werkplaats I vier werkputten worden aange- bracht, ieder met een eigen werk- 'ban'k. De drie overkappingen, die de garage en de werkplaats zullen overspannen zijn van staal gecon strueerd, terwijl glas in het dak ervoor zal zorgen, dat alles be hoorlijk door het licht van buiten wordt bereikt. Niet alleen werkplaats en ga rage zijn in het project opgeno men, doch in het stenen gebouw aan de voorzijde zal de portiers loge worden ondergebracht, ter wijl een kleed- toilet- en wasge legenheid voor het personeel eveneens tot de outillage van het gebouw gaat behoren. Een re creatiezaaltje is verder geprojec teerd, dat tevens als cantine dienst zal doen. Voor de gebou wen is een ruime parkeergelegen heid waar de benzinepompen e.d. zullen worden opgesteld. Het wachten is nu nog op de vergunning. Het staat nog niet vast, wanneer deze goedkeuring kan worden verwacht, doch wat j wel vast staat is, dat de bouw j over twee jaar zal moeten wor den verdeeld, daar het bouwvolu- j me voor één jaar te groot wordt geacht. De plannen voor deze bouw zijn ontworpen door de ar chitecten ir. A. L. v. d. Laaken in Den Haag en ir H. van Tijen te Aerdenhout. (Ingez. mededeling, advert.) migraine, schele hoofdpijn Gij behoeft niet steeds aan hoofdpijn te lijdenl Eénoftwee'AKKERTIES'enwègisdepijn^ AKKERTJES'zijn ware pijnverdrilvers. J te (pen direct Rechtzaken. Beroepbaar. Door de classis 's-Gravenhage zijn beroepbaar gesteld in de Geref. Kerken: G. N. Lammens te 's-Gravenhage en K. Vegter te Voorburg. Geestelijke vrijheid. De Classis Utrecht der Chr. Geref. Kerken heeft een motie aangenomen waarvan de inhoud hierop neer komt, dat als er ge beden worden opgezonden voor de verdrukte kerken in Oost- Europa, men vooral dan niet vergete, om evenzeer ten ern stigste te gedenken de verdruk king en vervolging der gelovige Protestanten in sommige Room se landen van de zijde der Roomse kerk, als n.l. heden ten dage geschiedt in Spanje, Italië, Argentinië, Bolivia, Mexico, enz. Ontheffing gevraagd. Naar wij vernemen hebben 6 ouderlingen van de Geref. kerk onderhoudende artikel 31 K.O. te Zwolle ontheffing van hun ambt gevraagd, wijl naar hun mening in prediking, catechisa tie, pers en jeugdwerk theorie ën worden verkondigd en daar uit voor het leven der gemeen te conclusies getrokken die zij in strijd achten met Gods Woord en waarvoor zij niet lan ger verantwoordelijkheid kun nen en mogen dragen. Jaarboek Geref. Kerken. Bij de Fa Oosterbaan en Le Cointre te Goes verscheen de 32ste jaargang van het jaarboek ten dienste van de Gerefor meerde Kerken in Nederland. Uitgegeven in opdracht van het Algemeen Bureau der Gerefor meerde Kerken. Uit een „Woord vooraf" van van dr J. Hack blijkt, dat de uitgave vertraagd werd door te late opgaven van meerdere ker ken. Wat de inhoud betreft: de de- putaten achtten opname van de volledige lijst van overleden predikanten elk jaar niet strikt noodzakelijk. Voor dit jaar bleef deze achterwege. Aan de opgaven van de Dia- coniën werd meer plaats ver leend. Ook werd op veler ver- zoek een lijst van periodieken en van verenigingen opgeno men. Voorts werd boven de pa gina de betreffende classis ver meld. Een belangrijk deel van dit jaarboek wordt ingenomen door de statistiek, die echter, doordat j er nog altijd kerken zijn die de formulieren niet invullen, nog steeds niet geheel volledig is. Uit het statistisch overzicht blijkt, dat het aantal kerken be draagt 809; het aantal dienst doende predikanten 800. Er zijn 298 vacatures. In Zeeland resp. 56, 39 en 20. Het zielental is in totaal 666440; het aantal belij dende leden 347109, waarvan in Zeeland resp. 27472 en 14916. In de necrologie worden 11 predikanten herdacht. Ds T. C. Meyster schreef het jaaroverzicht. Nieuwe kerkorde in N.W.- Duitsland. Tengevolge van de staatkun- dige veranderingen in het na- I oorlogse Duitsland, waardoor o.a. de provincie Hannover heeft opgehouden te bestaan, moet de Herv. (Geref.) Kerk in het vroegere Hannover een nieuwe kerkorde krijgen. In tegenstelling met ^en ge lijksoortig ontwerp voor de Evangelische Kerk in Rijnland en Westfalen, dat er op uit is de invloed van de kerkeraden en met name van de ouderlingen uit le schakelen, wil het ontwor pen ontwerp een streng pres- byteriaal synodale orde in de kerk doorvoeren. Als taak van de kerkeraad wordt gezien: te waken over ae reine en zuivere verkondiging des Woords en de rechte bedie ning der Sacramenten, de ver zorging der armen en de oefe ning van de kerkelijke tucht. Wanneer dit ontwerp (waar aan naar „Trouw" meent te weten door vertegenwoordi gers van de Ned. Herv. Kerk medegewerkt werd), door de kerkelijke vergaderingen aange nomen en betracht wordt, zou deze kerk van N.W.-Duitsland weer een Gereformeerde kerk genoemd kunnen worden. Kantongerecht te Middelburg De navolgende strafzaken werden berecht; De expediteur J. A. K. te Co- lijnsplaat, deed aan meubel transport met een vrachtauto, 'waarvoor geen vergunning was verleend. Boete 15.Bij dit transport reed de vrachtauto te Kortgene nog tegen een lan taarnpaal op, waardoor schade werd berokkend. Boete 7.50. Als melkverkoper had I. H. te Koudekerke, de melk in vaat- ]werk op zijn melkwagen te Vlis- singen en bediende zijn klanten aldaar door de melk uit het vaatwerk te scheppen. Deze methode van melkverkoop was in strijd met het voorschrift. 5.subs. 3 d. h. Aan P. v. S„ chauffeur op een vrachtauto, die te Domburg aan de Rijkspolitie zijn werk- boekje niet ter inzage had ge geven, werd een boete opgelegd van 7.50, subs. 5 d. h. Mogelijk, dat P. W. te 's-H. Arenaskerke door de politie naar zijn naam gevraagd, met het opgeven van een valse naam heeft gedacht zich hierdoor aan straivervolging te kunnen ont trekken. Dit ging echter niet op. Hij werd beboet met 12.50 subs. 6 d. h. J. V., leraar te Vlissingen, werd wegens dronkenschap ver oordeeld tot ƒ25.subs 10 d. h. G. U., verblijvende te Mid delburg, die op een motorrijwiel te 's-Heer Arendskerke in de richting Middelburg kwam ge reden, botste met zijn motor rijwiel tegen een voor hem uit rijdende autobus op. Verd. als schuldig aan deze aanrijding werd beboet met 30.subs. 10 d. h. De caféhouder-chauffeur M. de L. te Kortgene, werd wegens overtreding van de Drankwet beboet met twee geldboeten van elk 12.50 subs. 8 d. h. voor elke boete, met verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen drank. M. R., expediteur te Ovezande, die te Middelburg zijn vracht auto te parkeren had staan op een plaats waar dit voor auto's verboden is, werd beboet met ƒ5.subs. 3 d. h. DE FLORENCE NIGHTINGALE MEDAILLE TOEGEKEND AAN TWEE NEDERLANDSE VERPLEEGSTERS. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Roode Kruis heeft van het Internationale Comité van h et Roode Kruis te Geneve be richt ontvangen. Dat de Florence Nightingale medaille is ver- leend aan zr Sjoukje Hoiting (links) van de gemeentelijke so ciale dienst te Arnhem en aan mej. Eyke Flikkema (rechts) verpleeghulp in de mobiele teams van het Nederlandse Roode Kruis in Indonesië. De Florence Nightingale medaille is de hoogste onderscheiding, die een verpleegster gediplomeerd of ongediplomeerd ten deel kan vallen voor bijzondere toewijzing aan de haar zorgen toevertrouwde patiënten.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 4