Een lucifer heeft een kop, maar kan niet denken. Met bezorgdheid verwacht de vacantiegangers. Beeldhouwtentoonstelling van grote betekenis in Sonsbeek. edna earl Op Hemelvaartsdag gaan 10.000 C.J.M.V.ers naar Den Haag. Zeeuwse oesters brengen meer dan f3.000.009 op Souimrgs zuiveringsinstallatie zal Dinsdag a.s. worden geopend. ZeeuuLó oJlJUhJUi Bet aftreden van Dr Beel. De Rode Haan wordt ge weerd uit onze hossen. Ook hier gebrek aan jeugd leiders. Inzendingen van grote' Euro pese meesters onderweg. Toekomst voor kwekers niet zo rooskleurig. Een der modernste zuiveringsinrichtingen van ons land. Zaterdag 14 Me! 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 BV i l- „_jl 'J _1. j ir 1 vaderlands natuurschoon moei- de overeenkomst van 7 Mei, Persstem uit Indonesië.-' stellen omdat zij onder geen Het „Nieuwsblad voor Suma- voorwaarde hun rookgenoegens j tra" veronderstelt, dat het voor tijdelijk willen opgeven. Ten- naamste bezwaar van dr Beel j slotte zijn de vergrijpen aan het gericht is tegen artikel r. van vaderlands natuurschoon moei- de overeenkomst van 7 Mei, ontvangen. Doch er worden bevrijde gebieden op Sumatra maar weinig mensen betrapt! in de steek laat en de positie Een houtvester vertelde ons, dat van de federalen verzwakt". het hem in twintig jaar slechts Het Nieuwsblad vervolgt: „Het I tweemaal gelukte een brand- is voor de regering dan ook is het met de. brand meestalstichter aan te wijzen(geen figuur, wanneer men eerst gauw gedaan. Zonder moderneTot degenen die de bosbrand- de bevolking van een bepaald bestrijdingsmiddelen zouden weren op de zwarte lijst hebben systeem bevrijdt, verklarend, Ecu klein stukie grond iu ons Srote onheilen niet uitblijven, geplaatst, behoren ook de spoor- dat dit een terroristisch en cor- ...o,,., „n. t„ i, i wegen. Tal van branden zijn rupt systeem is, om dan nauwe- sen ingenomen, het is 250,000 hec-1 NODIG. MEDEVVERKING veroorzaakt door stoomtreinen, lijks twintig weken later te ko- (Van onze Utrechtse correspondent.4 In de brandweerkazerne te Apeldoorn is men paraat. taren grond, dat is zeven procent van ons totale grondoppervlak,: maar men werkt met man en maclit er aan om dat geringe bos- bezit, in stand te houden. Deze strjjd keert zich vooral tegen het Vuur, de ergste vijand. Weldra breekt de vacantietijd aan. Millioenen Nederlanders zoeken de bosrijke streken. Welnu, in deze gebieden staat men klaar om de mensen op te vangen. Immers de blijdschap der pensionhouders is de zorg van de bosbrandweer. Want heel vaak stapt parmantig achter de vacantiegangers aan het kwaad aardige beest: de rode haan. O, men bedoelt het zo goed! Ieder vindt een bosbrand ver schrikkelijk. Maar wie weet hoeveel Nederlanders, die ont zet de berichten over branden lezen, zélf al eens het vuur hebben verwekt. Dacht u dat de tientallen bosbranden welke soms op één dag worden gesig naleerd allemaal door kwaad willigen zijn gesticht? Een lucifer heeft een kop, maar hy kan niet denken. En al is het dan in vele gevallen aan hem te wyten, dat honderdtallen hecta ren bos en heide afbranden, de schuld ligt by de onachtzame wandelaar of fletser, die een siga ret opsteekt en achteloos de nog brandende lucifer wegwerpt. Ziehier de reden waarom de Veluwe met gemengde gevoe lens haar gasten ontvangt. Al wordt er natuurlijk wel het no dige aan gedaan om branden te voorkomen. Wij hebben daar lets van gezien in de brand weerkazerne te Apeldoorn. In deze plaats bevindt zich name lijk de centrale meldingspost voor bosbranden. MODERNE MIDDELEN. Iedereen begrijpt, dat er spe ciale maatregelen nodig zijn om een brand tijdig te ontdekken en om het vuur snel te keren. Weinigen weten echter hoe de werkwijze is. Nadat in 1929 hon derden hectaren bos bij Koot wijk in vlammen waren opge gaan, hebben burgemeesters op de Veluwe een organisatie ge sticht, die zich ten doel stelde een nieuwe ramp te voorkomen. Dat was het Veluws Bosbrand- weercomité. In de loop der ja ren richtte men op: 23 uitkijk torens, 36 materiaaldepots en 5 meldingscentrales. Niet minder dan 74 bosbrandweergroepen zijn over de verschillende plaat sen verdeeld. Ontstaat ergens een brand, dan zal deze als regel spoedig worden waargenomen door een brandtorenwachter. Deze meldt het onheil telefonisch aan de centrale post te Apeldoorn on der opgave van de richting waar de rook is gezien. Weldra zai een andere wachter eveneens het vuur hebben opgemerkt. Aan de hand van de dan ver kregen gegevens kan de cen trale meldingspost op haar nauwkeurige terreinkaart onge veer de plaats van de brand uitrekenen. Zij alarmeert enige brandweergroepen in de nabij heid en laat zo nodig groot blus- materiaal uitrukken. Tevens be geeft de radiowagen zich naai de brand teneinde de centrale post op de hoogte te kunnen houden. Breidt het vuur zich zo uit, dat men blussers te kort komt, dan wordt een van de tien militaire groepen te hulp geroepen. Intussen kan de commandant op zijn centrale post aan de hand van de electrisch bedien de terreinkaart precies zien hoe het met de bestrijdingsmiddelen staat. De radiowagen meldt hem telkens bijzonderheden en geeft zyn aanwijzingen aan de brand- wanneer niet iedereen zijn me dewerking verleent. De sta tistiek der brandschade' leert, Langs lijnen waar de stoom- men vertellen, dat men een Toch kan zelfs met de beste tractie door electrisch materiaal eventuele terugkeer van dat middelen de rode haan niet uit of diesels worden vervangen, systeem op zijn zachtst gezegd de bossen geweerd worden, daalt het aantal branden. jniet zal tegengaan Dit is voor Het spreekt vanzelf, dat de een eerlijk man een bescha- bosbrandweer niet alleen op de mende situatie en aangezien dr Veluwe maar in elke bosrijke Beel een hoogst eerlijk man is, streek wordt aangetroffen. De komt het ons logisch voor, dat gemeenten met bos financieren hij deze consequentie getrokken de zaak. Toch doet men ook een heeft". beroep op andere plaatsen. Want Over de persoon van dr Beel tenslotte levert elke gemeente schrijft het Nieuwsblad o.m.: een aantal vacantiegangers op. „dat hij zich reeds in brede Gelukkig tonen de meeste ste- kring vertrouwen verworven den en dorpen begrip, wanneer heeft, dat hij zich snel in de dat de cijfers sedert 1943 met om een bijdrage wordt ge- werkelijkheid der omstandighe- flinke sprongen omhoog zijn ge- vraagd. Het gaat om een Ne- den hier te lande heeft inge gaan. Men kan slechts vermoe- j derlands bezit. Daaraan werke leefd en dat hij karakter en stijl den hoe hoog zij zouden wezen niet slechts de bosbrandweer of vertoonde. Hij was geen handig als niet een legertje van men- de gemeente maar elke burger politicus, daarvoor bezat hij sen dagelijks aan de bestrijding van ons vaderland. En de laat- misschien te veel doodgewone der branden werkte! Nog steeds ste kan dat doen door een zo burgerlijke eerlijkheid", aldus zijn er lieden die blijkbaar ons groot mogelijke voorzichtigheid het Nieuwsblad, hele bosbezit in de waagschaal te betrachten. j Postwissels na een jaar ongeldig De verplichting tot uitbetaling van een postwissel of postbewijs is thans gesteld op 2 jaar na de dag der uitgifte. Blijkens een in gediende wijziging van de postwet J wil de Regering deze termijn van licht kan de komende bondsdag twee op één jaar terugbrengen, hiertoe bijdragen. Het gebeurt toch maar zelden,1 Op 25 Mei worden de huis- dat er in het tweede jaar nog houdelijke en sectievergaderin- navraag naar wordt gedaan en de Op Hemelsvaartsdag wordt in gen van de C.J.M.V. mede ter posterijen komen haast om in de de Haagse Houtrustliallen de voorbereiding van de grote paperassen, die zij er allemaal jaarlykse bondsdag van het bondsdag, gehouden. In het voor moeten bewaren. Vooral om- „Christeiyk Jongemannen Ver- ebondsnummer van „De Jonge- dat het postwisselverkeer na de bond", het C.J.M.V., gehouden. Op man" heeft de Haagse burge- oorlog sterk is toegenomen. In deze 96ste bondsdag worden meer j meester mr W. A. J. Visser een 1946 en 1947 werden resp. 10.3 en dan 10.000 jongeren uit alle oor- j welkomstwoord geschreven, 11.3 millioen binnenlandse post- waarin hij zich bezint op taak wissels verzonden (vóór 1940 ge- den des land verwacht. Tambours en pijpers zullen en streven van C.J.M.V, hen in de ochtend in optocht door de residentie naar Hout- rust leiden. Voordien worden kerkdiensten gehouden. De voorzitter van het C.J.M. V., dr G. P. van Itterzon, en ennige andere functionnarissen zullen toespraken houden. Tij dens de middagvergadering zal de Duitse predikant en voor vechter van de christelijke jeugdbeweging ds Joh. Busch, die in de Hitlertijd een voor aanstaande figuur van het ker kelijk verzet was, spreken. Na dien wordt met koor en orkest het declamatorium „Heb de aarde lief" uitgevoerd. De tekst van dit werk werd geschreven door de bekende dichter Jan H. de Groot uit Arnhem. De jonge violist Dirk Hol uit Dordrecht componeerde de muziek. Mede- middeld 4 millioen). Nog enkele weken en de laat ste hand zal worden gelegd aan de inrichting van het beroemde Park Sonsbeek te Arnhem, waar op de le Juli een unieke open luchttentoonstelling van Europe se beeldhouwkunst zal worden geopend. In een waar lustoord van bloemen, planten en bomen Do toekomst ziet er voor de oesterkwekers in Zeeland niet zo rooskleurig uit als vele buitenstaanders wel zouden denken. De op brengst van de Zeeuwse oesters vermindert de laatste jaren sterk en ook de export gaat niet zo vlot. Om voldoende oesters te kunnen kweken worden Franse zaaioesters gekocht, waarmee dus een deel 1 van de met de export gewonnen deviezen naar Frankryk gaat. Productie wordt met Franse I oesters op peil gehouden. Een vooraanstaande Zeeuwse De oesterkwekers hadden niet oesterkweker zei ons, van ge- gedacht, dat de productie dit dachte te zijn dat de Zeeuwse Jaar even groot zou zijn als die oesters de eerstvolgende jaren van verleden jaar. Daar waren zeker hun weg wel zullen vin- redenen voor, want door de den. Wanneer de export naar strenge winter van 1946—1947 België, verreweg onze grootste &in6 50 tot 60 procent van de PRODUCTIE BOVEN VERWACHTING. werking bij de uitvoering ver- maar"verzekerd" is En oestervoorraad verloren, lenen de sopraan Jo Schmidt arnemer, maar verzexera is. r,n warme 7nmer die nn deze en de woordkunstenaar Wim dat ls wel het Seval. Engeland De warme zomer, die op deze Rprldtpmer wil wel oesters importeren, strenge winter volgde, deed de Tot sTot van de dag worden ™a' da regering stelt er geen oesters geweld^ groeien Jonge pniep pxcnrsics ^honden deviezen voor beschikbaar, zo- oesters, nog niet groot genoeg enige excursies gehouden. d&t dH land yan zq gQed alg VOor consumptie, konden nu wel GEBREK AAN VERANTWOOR-1 geen betekenis is, evenals ande- gebruikt worden. Daar deze DELIJKHEIDSGEVOEL. ire Europese landen, waarheen 3°n§e oesters echter bestemd 'in het afgelopen seizoen slechts waren voor het seizoen 1948— Tijdens een persgesprek werd i^jejne hoeveelheden werden ge- 1949 vreesde men voor dit jaar van de zijde van de C.J.M.V. ëxporteerd een tekort- Om dit te voorko- medegedeeld, dat deze ondste i men werden Franse zaaioesters interconfessionele Nederlandse BELGIë GROOTSTE AFNEMER, gekocht. En inderdaad verkreeg ledfn°tftniSatie bljna 50 000 De Zeeuwse oesters vinden ™en hiermee een Soede Produc" Het ledenaantal boven de 18 namen ®et is echter duidelijk, dat de jaar is vrijwel even groot als j„we^, 7 snn nfin verminderde productie van de dat van 12 tot 18 jaar. Dit is Zeeuwse oesters de kwekers een voor een jeugdbewegingo00 000 SeLoen l948—1949 geId Saat kosten, omdat de merkwaardige verhouding, om- ^7. j' Franse oesters flink betaald dat de laatstgenoemde categorie „1! !!2 moeten worden. Als men weet, doorgaans de grootste is. Men ™?r h°fv£S; dat in 1948 2.500.000 Franse oes- zou inderdaad vele duizenden «bruikfedan ver- ters werden gekocht en dit 3aar jongens die thans over straat Sebiuikte dan vct 7 500 000 dan begrijpt men, dat slenteren, in het verbondswerk :dit °P de winst gaat drukken, kunnen opnemen, ware het niet, ÏÏSÜ1ÏII Jl' komt nog bij, dat deze dat de C.J.M.V., gelijk vele an- 51 Nederland mmder Se" I Franse oesters eFg teer zijn en dere jeugdorganisaties, groot heel slecht tegen vorst kunnen, gebrek heeft aan jeugdleiders., Dat (lo oesterexport voor Zee- Dat betekent bijzondere maat- Ilit wordt enerzijds door de mi- land van grote betekenis is, moge regelen. Men wil dan ook ko- litaire dienst, anderzijds door biyken uit het feit, dat zowel dit men tot het verwarmen van de gebrek aan verantwoordelijk- jaar a]s bet vorig jaar de Zeeuw- oesterputten, heidsgevoel en idealisme ver- se oesters ruim f 3.000.000.— op-1 In Bergen op Zoom werkt oorzaakt. Hierin schuilt, zo zei- brachten. imen reeds met een verwarmde de men, een ernstig gevaar voor j I put en met succes. De proeven de jeugdvorming buiten school- Hiervan verdiende Yersekewelke men genomen heeft wa- verband Men hoopt in de toe- circa f 2.500.000, Tholen ruim ren goed geslaagd, komst weer vele jongeren te f 400.000, Bergen op Zoom bijna Op deze wijze willen de doordringen van hun maat- f 150.000, Bruinisse rond de Zeeuwse oesterkwekers trach- schappelijke taak met betrek- f 18.000 en de overige plaatsen ten de productie te handhaven meesters door. Op deze manier king tot de jeugdvorming. Wel- in totaal circa f 40.000. en de markten te behouden, als FEUIllETOH Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 21o „Enige ogenblikken geleden wees hij naar u en zijn gezicht was vol droefheid, toen hij te gen mij zei: „Houd mijn moeder gezelschap, terwijl ik weg ben en dan ben jij de eerste, aan wie ik enige verplichting zal heb ben." Huil niet zo, lieve me vrouw Murray, 'God kan op zee evengoed over hem waken als hier thuis". „O, maar hij zal niet bidden voor zichzelf", snikte de moe der. „Des te meer moet u voor hem bidden; en hij kan gaan waarheen hij wil, hij kan nooit uit Gods gezicht raken of uit Zijn genadige handen". Mevrouw Murray drukte Edna vaster tegen zich aan en kuste haar innig. »dii bent mijn enige troost! Als ik jouw geloof had, zou ik niet zo ongelukkig wezen. Mijn lieve kind, beloof mij één ding: dat iedere keer, als je bidt, je myn zoon zult gedenken en God smeken hem te bewaren op zijn zwerftochten en hem veilig bij zijn moeder terug te brengen.; Ik weet, dat je niet van hem houdt, maar wil je het niet doen voor my?" „Mijn gebeden zijn niet veel waard, maar ik zal er altijd aan denken voor hem te bidden, en, mevrouw Murray, laat heel uw gezin, terwijl hij weg is, geza menlijk bidden voor de afwe zige. Grootvader bad iedere morgen en avond en dat maakte iedere dag even plechtig als een Zondag." Mevrouw Murray zweeg een poosje en antwoordde toen aar zelend: „Ik kan wel voor mijzelf bid den, maar ik vind het niet pret tig het hardop te doen." Weer zweeg zij enige ogen blikken voor zij vroeg: „Edna, zou jij in het gebed willen voor gaan in mijn plaats?" „Het is uw huis en ais u niet wenst zelf te bidden, dan kunt u wel een formuliergebed lezen; er bestaat een boek „Gebeden voor huiselijk gebruik". Ik heb1 het gezien in de pastorie en ik kan er een meenemen uit een boekwinkel, als u het wilt." „Je kunt dat boek wel voor mij kopen. Maar Edna. ga van daag niet naar de les; blijf thuis bij mij; ik ben zo eenzaam en' somber gestemd. Ik zal meneer Hammond wel vertellen, dat ik' je niet missen kpn. Bovendien heb ik je hulp nodig voor het ordenen van enige waardevolle dingen van mijn zoon, die hij achtergelaten heeft. En, o, ja, i nu denk ik er ineens aan, hij heeft mij gezegd, dat hij wilde,1 dat jij enkele van zijn boeken of manuscripten nam om ze te bestuderen. Dit is een grote ser, kind, want hij weigerde menig volwassene toegang tot zijn ka mers. Kom maar mee; ik zal zijn bezittingen opensluiten." Zy gingen samen door de koepel en traden de kamers1 binnen. Mevrouw Murray begonj met de cameeën, gegraveerde edelstenen, antieke vazen, drink bekers enz. zorgvuldig in het kabinet te plaatsen Toen zij de kamer doorliep, vielen tranen op de kostbare voorwerpen en eindelijk naderde zy de mooie miniatuurtempel èn stond stil om naar het slot te kijken. Zy 1 koos de kleinste sleutel van de bos, die uit twaalf bestond, uit en probeerde of deze in het sleutelgat paste, maar hij was te groot; toen probeerde zij het sleuteltje van haar horloge, maar zonder gunstige uitslag en een verdrietige uitdrukkig kwam op haar gelaat: „Norman heeft vergeten mij het sleuteltje te geven." Edna kleurde en bukte om een zwaar,, kornalijnen zeehondje, dat op het kleed gevallen was, op te rapen en zei haastig: „Wat denkt u dat er in die marmeren tempel zit?" „Ik weet er niets van: het is één van de Oosterse luxe-voor- werpen van mijn zoon. Ik denk, dat hy het gebruikt als een kastje voor zijn papieren." „Laat hij het sleuteltje ge woonlijk by u, als hij weg gaat?" „Het is de eerste keer, dat hy van huis gaat voor langere tyd sinds hy dit kleinood meebracht uit het Oosten. Ik moet hem over het sleuteltje schrijven vóór hij uitzeilt. Het hangt aan zijn horlogeketting." Toen Edna in haar kamertje was borg zij het vervelende sleuteltje weg en dacht nog eens na over de onverwachte om standigheden, die haar niet al leen de plicht oplegden voor de reiziger te bidden, maar haar ook noodzaakten aldoor een aandenken te hebben aan de man, die zij eigenlijk haatte en aan wie zij voortdurend herin nerd werd. De volgende dag, toen zij, ais gewoonlijk, naar de les ging cn de reden opgaf van haar afwe zigheid, merkte zij, dat meneer Hammond's hand trilde en er kwam een blik van verdriet in zijn ogen. „Alweer op reis! en zo spoe dig! Zo erg ver weg van alle goede invloeden!" Hij legde de Latijnse spraak kunst neer en liep naar het raam, waar hij enige tijd stil stond en toen hij terugkeerde naar zijn leunstoel, zag Edna iets onrustigs in zijn gezicht. „Is hij niet hier gekomen om u goeden dag te zeggen?" „Neen, mijn kind, hij komt nu nooit meer in de pastorie. Toen hij nog een jongen was, onder wees ik hem in deze kamer juist zoals ik jou hier nu onderwijs. Maar sinds vijftien jaar heeft hij de woning hier niet betreden en toch kan ik nooit slapen vóór ik voor hem gebeden heb." (Wordt vqrvolgd.) het kan zelfs uitbreiden. Mag de afzet dan verzekerd zijn, de productie is het niet. Van grote invloed hierop is ook het weer. Zachte winters en warme zomers zien de kwekers het liefst. En wanneer men ver gelijkingen gaat trekken met vorige strenge winters, b.v. die van 18901891, dan ziet men hetzelfde verschijnsel van ont zaggelijk veel bevroren oesters. Is het weer de komende jaren gunstig, dan zal dat ook van grote betekenis zijn voor 't op voeren van de productie. Dit is echter een niet te berekenen factor en gezien de stand van zaken, hebben de oesterkwe kers wol reden om een pessi mistisch geluid te laten horen wanneer men vraagt naar de vooruitzichten. John Radecker legt de laatste hand aan zijn monumentaal be- vrijdingsstandbeeld voor de ge meente Waalwijk, in zijn atelier te Amsterdam. Dit monument zal voor het eerst op de tentoon stelling Sonsbeek 1949 te zien zijn. zullen de kostbare kunstwerken van de hand van Europa's groot ste beeldhouwers volledig tot hun recht komen. Hoewel de lijst van te expo seren beeldhouwwerken nog niet volledig is, kan gerekend wor den op een achttal werkstukken van de grote Franse meester Auguste Rodin (overleden 1917), waaronder waarschijnlijk ook de beroemde beeldengroep „Burgers van Calais". Het was lange tijd onzeker of deze groep op de ten toonstelling aanwezig zou kun nen zijn. Het z.g. reisexemplaar was onlangs naar Bazel verkocht en het leek er op, dat de stad liet machtig werkstuk maar niet dadelijk wilde afstaan. Het is ook geen kleinigheid. Het geheel weegt ongeveer tien ton. Dat vereist een enorme krachtsinspanning. Voorts zal van rtocun net Deroemae orons van de Franse schrijver Balsac aanwezig zijn. Frankrijk brengt „Wanneer men in Souburg iets aanpakt, dan doet men het goed!" Dit geldt wel in bijzondere mate voor de bouw van de zuiveringsinstallatie een der modernste inrichtingen op dit ge bied in ons land die in Souburg is gebouwd en waarvan de ope ning Dinsdag a.s. door de Commissaris der Koningin jhr mr A. F. C. de Casembroot zal plaats vinden. dersloot afgevoerd. Het riool water zet echter de tocht vanuit de voorbezinkingstink langs een andere weg voort, dan het slib, dat is afgevoerd. Via een goot komt het vuile water in.de grote aëratietank, waar het verder wordt gezuiverd. Tenslotte wordt het thans hel der geworden water In de nabe- zinkingstank gebracht, waar een ronddraaiende schuiver er voor zorgt, dat het overgebleven slib wordt afgescheiden. Het water ls thans zuiver geworden, zo zuiver zelfs, dat het te drinken zou zyn, zonder dat men daar schadelijke gevolgen van zou ondervinden, doch het wordt afgevoerd naar de poldersloot. KEURIGE INRICHTING. i De inrichting van het pompge- bouw is de moeite waard. Door het plaatsen van grote ramen aan de voorzijde behoeft men niet met kunstlicht te werken, dan alleen bij avond. De pompen bevinden zich in de kelder, de schakelaars in de ruimte bovengronds, terwijl ook een automatische schakelaar is aangebracht, die in verbinding staat met een Zwitsers registra tie-apparaat. Bovendien is er een alarm-schel, die waarschuwt wan neer er iets mocht stagneren. Slechts één man is r.odig voor de bediening van deze ingewikkelde machinerie. i Verder is er in het gebouw ook nog een laboratorium, waar bij de onderzoeken, die van tijd tot tijd I door de Rijksdienst worden inge- steld, ter plaatse proeven kunnen j worden gehomen. Aan de omgeving, waarin dit gebouw staat is eveneens veel aandacht besteed. Er wordt nog gewerkt aan de beplanting en de paden, doch alles ziet er reeds keurig verzorgt uit. In de naby- j heid is er ook een eilandje, terwyi mede door de beplanting de vo gels hierheen moeten worden ge trokken. Immers, wanneer straks de warme dagen aanbreken, zul len vele insecten van hun belang stelling biyk geven, doch het ls do taak van de vogels een insec tenplaag te voorkomen. Zo zal Dinsdag a.s. het geheel nog een ogenblik worden stilgezet, waarna de Commissaris de officiële ope ning zal verrichten. Souburg zal dan in bezit zyn van een der mo dernste zuiveringsinrichtingen van ons land. De tonnetjes zijn afgeschaft. Het was al weer een jaar ge leden, toen we deze week een be zoek aan de inmiddels onofficieel toch al in bedrijf gestelde zuive ringsinstallatie brachten, dat we voor de eerste maal een kijkje gingen nemen. We waren toen maar aan de Oude Vlissingse weg van de fiets gestapt, omdat de in stallatie nu eenmaal niet aan de grote weg is gelegen, doch wat toen een slecht begaanbaar weg getje was, is nu aanzienlijk ver beterd en het terrein rond de in stallatie, destijds vol met grote hopen echte Zeeuwse klei, is her schapen in een klein ..park met wandelpaden. Zoals gezegd, te Souburg doet men alles grondig, want wat is een zuiveringsinstallatie zonder een goed functionerende riolering. Ook deze riolering is er gekomen en de Souburggers zyn sedert dien bevryd van hun „tonnetjes". Al het rioolwater komt thans in de grote put, die by de ingang van het terrein en dicht by de afvoersloot is gelegen, want, mochten er onverhoopt moeiiyk- heden ontstaan, dan kan men al- tyd het water naar de andere zyde afvoeren. DE WERKING. Door de riolering komt het vuile water via deze put in de gotenkelder, die is uitgerust met een groot rooster, zodat alle grote voorwerpen, die mee zouden kun nen komen, hier worden opgevan gen. Door de in de pompenkelder staande pompen wordt het vuile water opgepompt naar de voorbe- zinkingstank. Het slijk, dat in deze tank bezinkt, wordt enkele malen per dag met een grote schuiver weggehaald en in de zich aan het einde van de tank bevin dende slykputten gebracht, waar na het slijk naar de slykgistings- tank wordt opgepompt, om daar na naar de slijkvelden te worden afgevoerd. Deze slijkvelden zijn de enige delen van de installatie, die nog niet ingebruik zyn. Er moet eerst een behoorlijke hoeveelheid slijk in de tank aan wezig zijn, wil men een begin kunnen maken met bet naar de slijkvelden pompen. Dinsdag a.s. zal echter ook dit laatste deel in gebruik kunnen worden genomen, daar er thans slijk genoeg „gepro duceerd" is. In de slijkvelden wordt het nog aanwezige water via de draftieerbuizen naar de pol- Een gemeenteraad heeft niet alleen zakelijke voorstellen te behandelen. Dat denkt u mis schien wel, maar wanneer u eens een vergadering zoudt mee maken, zoudt u tot de ontdek king komen, dat de vroede va deren zich vaak best amuseren met zaken, die tot lering en vermaak kunnen dienen. Zo was het tenminste kort geleden in de gemeenteraad van Kerkwerve. De burgemees ter had een brief ontvangen met een helaas tot droefheid stem mende inhoud. Hij las hem voor, De brief luidde als volgt: „Met deze deel ik u mede, dat mijn hond is overleden. Liever geen bezoek en geen bloemen, maar indien mogelijk wèl ont heffing van belasting. Bij voor baat dank". Toen de burgemeester deze brief (onder doodse stilte der aanwezige raadsleden) had voorgelezen, gaf hij als voorstel in behandeling de schrijver met een brief op rijm te antwoorden. Zijn voorstel kon de volledige en algehele instemming der raadsleden wegdragen. De antwoordbrief luidde als volgt: „O, u>at een pech, Frida is weg! Overeenkomstig uw verzoek Ontvangt ge geen bezoek. i Uw smart Gaat ons aan 't hart. Uw vraag om gedeeltelijke teruggaaf van gedane betalingen Kan worden ingewilligd Op grond van de bepalingen. Wij zullen de helft restitueren En heden u 50 gireren." trouwens van verscheidene zijner grote zonen kunstwerken. Mail- lol, Bourdelle en vele anderen zullen met één of meer werken vertegenwoordigd zijn. Uit Duitsland verschijnen wer ken van de grote beeldhouwers. Lemhbruck en Barlach, terwijl uit België een representatieve inzending komt van recente beeldhouwkunst. Ook uit Denemarken en uit Engeland verschijnen bijzondere collecties. Nederland zelf zal werken brengen, waaronder beelden, die nog niet eerder zijn tentoonge steld. Radecker legt de laatste hand aan een groot oorlogsmonument bestemd voor Waalwijk, dat voor het eerst op de expositie zal wor den uitgebracht. Als een onder deel van de expositie zal een speciale hal worden ingericht voor kleine plastieken van Ne derlandse beeldhouwers. Het staat wel vast, dat de ten toonstelling van Europese beeld houwkunst in Park Sonsbeek, waarvan Koningin Juliana het beschermvrouweschap aanvaard de, één der belangrijkste cul tuurevenementen van 1949 zal zijn. Korte Berschten. Tiny Jonker, de 18-jarige Zaan- damse zwemster, die op 20 Aug. van het vorige jaar van Alkmaar naar Zaandam zwom, traint reeds vanaf begin April teneinde in de komende zomer een poging te wagen, het Kanaal over te steken. Ze is thans zo ver gevorderd, dat ze aan één stuk 25 tot 30 baantjes van 50 meter lengte zwemt bij een temperatuur van 1 14 graden Celsius. De Amerikaanse en Australi sche wachtposten buiten het kei zerlijk paleis te Tokio zijn terug getrokken. In het vervolg zullen Japanse autoriteiten de verant woordelijkheid dragen voor de veiligheid van keizer Hirohito. vyf leiders van de verboden uiterst-linkse Toedeh-partij in Toheran, zijn tot gevangenisstraf fen veroordeeld, drie hunner wer den tot tien en één tot vyf jaar eenzame opsluiting veroordeeld, terwijl de vijfde drie jaar in een tuchthuis moet doorbrengen. Groot-Brittannië heeft Austra lië niet om hulp verzocht voor de verdediging van Hongkong, aldus de Australische minister-pre sident. Er zullen geen troepen naar deze Britse kroon-kolonie gezonden worden. De party van president Peron zal volgens de Argentijnse radio binnenkort een uitgebreide reor ganisatie ondergaan. Over de gehele wereld meldden gisteren de Reuter-bureaux sto ring van de radio-ontvangst uit Oost-Europa. Alleen de Zuid Amerikaanse stations meldden goede ontvangst. Ook de vrouw van Gerhard Eisler, de communist, die onlangs met het Poolse schip „Batory" verdween, is thans spoorloos, meldt de New Yorkse emigratie- dienst. Angstige momenten beleefden gisteren de passagiers van een vliegtuig, dat van New York naar Rome vloog, toen zich in hun midden een krankzinnige bleek te bevinden, die onophoudelijk dreig de naar buiten te zullen springen en detravelle-cheques, die hij bij zich had versnipperde. Het was een Italiaan, die op het vliegveld Shanoo er uit is gezet. Twintig jaar met aftrek voor de moord op haar echtgenoot J. Heida uit Hoogwoud, was de straf voor de 29-jarige S. Verplante. Samen met de 31-jarige H. de Groot, met wie ze een verhouding had, en die tot dezelfde straf werd veroordeeld, vergiftigde ze haar man met rattenkruid, waar door deze in Sept. 1947 overleed. Twintig jaar is ook de straf voor de 52-jarige K. L. Diepgrond, die als ex-lager-führer van het kamp „Erica" te Ommen vorige week terechtstond voor het Byz. Hof te Arnhem. De Ballonvaarder Boesman wil vanuit Vaals een ballonvaart ma ken over West-Duitsland, de eer ste sinds de oorlog. De geallieer de autoriteiten willen echter geen toestemming verlenen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3