lrovinti$ffi/i«? «??ÖRT De weg terug. Plattelandsvrouwen vergaderden in Zierikzee. Sensatie voor Thoolse Kan tongerecht. Middenstand en Zaterdag 14 Mei 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De Bond van Plattelandsvrou wen vergaderde Woensdag in pHet Huis van Nassau" te Zie- fikzee. De opening geschiedde (net een welkomstwoord van de presidente Mevr. F. Kostense, Waarna gezamenlijk gezongen Werd. De morgenvergadering was gewijd aan de behandeling van Huishoudelijke zaken o.m. de jaarverslagen en de begroting Voor 1949. Mevr. Koopman-Klompe werd tot vaste penningmeesteresse benoemd. De aan de beurt van aftredende leden van het Prov. Bestuur van de afdelingen St.- Philipsland, Axel, Z.-Beveland- Dost en Tholen werden herko- ten. Besproken werd de agenda voor de Voorjaarsvergadering te Utrecht op 1 Juni a.s. Mevr. de Klerk bracht verslag pit van de najaarsvergadering te 's-Gravenpolder. De plannen voor de Gelderse Dag te Goes werden besproken. Mej. G. Polderman van-Krui- ningen bracht verslag uit van de handwerkcursus. In de middagvergadering zong «en zangkoortje uit Goes het concept Bondslied, gemaakt door Mevr. MinnaartLokerse te 's-Gravenpolder, waarna Mej. Metselaar een lezing hield over het gezin. Spreekster besprak allereerst het begrip gezin. Het gezin is een gemeenschap van ouders en kinderen, een bolwerk van het kind. Spr. stelt de vraag: Hoeveel mog§n we van het kind •isen, dat het zich als gemeen- ichapslid zal gevoelen? Zij be handelde ter beantwoording de psychologische ontwikkeling van de mens van baby tot vol wassene. Op onderhoudende en leerzame wijze liet spreekster zien hoe reeds op jeugdige leef tijd het „ik"-bewustzijn plaats zoekt en zich wil doen gelden en hoe dit vaak reeds in het kinderleven tot conflicten voert met opvoeders. De vergadering was zeer druk bezocht. Benoemingen. Benoemd tot dijkgraaf van de calamiteuze Adornispolder, J. I. Schijve te Groede; leden van de Dijkraad voor de waterkering van de calamiteuze Adornispolder, als vertegen woordigers van die polder Burgel te Nieuwvliet en D. Dek ker te Waterlandkerkje; gezworene van de calamiteuze Burgh en Westlandpolder, W. J. Steur Rzn te Burgh; leden van de Dijkraad voor de waterkering van de calamiteuze jonkvrouw Annapolder, als ver tegenwoordigers, _van die polder, Zeeuwen met de „Volendam" op weg naar huis. Met de „Volendam", die 3 Mei 1.1. uit Tandjong Priok vertrok ken is en vermoedelijk 1 Juni te Rotterdam zal arriveren, ko men de volgende Zeeuwen mee: C. M. Boone te Hulst; C. M. J. Damme te Terneuzen; J. Fre- mouw- te IJzendijke; W. R. de Jong te Tholen; G. H. K. Perin te Zierikzee; A. M. Verhees en A. M. Vonk te Bergen op Zoom; M. Mol te Middelburg; J. v. Sabben te Vlissingen; A. C. Vinke te Middelburg; A. Bil, A. BilSies en E. Bil te Zierik zee; C. W. M. Weijt te Bergen op Zoom; P. v. d. Velden te Oostburg; J. Janse te Zoute- lande. Kanaal van Terneuzen. RÜnschepen bedroeg: 297 ge laden schepen met 233.894 ton en 40 leidge schepen met 34.095 ton. De verdeling in nationaliteiten was als volgt: 2720 Nederlandse schepen; 868 Belgische schepen; 72 Franse schepen; 178 Zwitser se schepen; 5 Engelse schepen; Geallieerde schepen. Openstelling hefbrug te Middelburg. I.v.m. de treinenloop zijn de uren van openstelling van de hefbrug over het kanaal te Mid delburg voor de scheepvaart gewijzigd: Op werkdagen zal de brug nu worden opengesteld van 5,10 u. tot 5.35 u., van 7.15 tot 7.45 u., van 9.00 tot 9.20 u. (op Zater dagen van 9.05 tot 9.35 u.), ver der van 11.15 tot 11.35 u., van 14.05 tot 14.35 u., van 16.15 tot 16.40 u., van 18.05 tot 18.35 u. en van 20.10 tot 20.33 u. Op Zon- en feestdagen bestaat ge legenheid om door te varen van 8.10 tot 8.35 u. en van 20.10 tot. 20.33 u. Wegen aanbesteed. Te Middelburg heeft voor de Herverkavelingscommissie de aanbesteding plaats gehad van de nieuwe weg tussen Seroos- kerke en Grijpskerke. Ingeschreven werd door: Fa. J. D. Janse, Colijnsplaat, f 97.450; Gebr. van 't Verlaat, Hardinx- veld, f98.700; Sanders, Snepvan ger en Vliegen, Rijswijk, f99.400; Bolsenbroek, Santpoort, f 104.900; Gebr. Geldof, Serooskerke, f 105.328; G. van Oord, Kruinin- gen, f 105.970; Ned. Basalt Mij., Zaandam, f 109.800; Gebr. van Oord, Werkendam, f 111,800; Geruisloze weg, Heemstede, f 114.500; Aannemings-Mij. Zee land te Middelburg f 118.000. middelburg. Is hier lets van U bjj? De Commissaris van politie te Middelburg maakt bekend, dat aan zijn bureau de volgende ge vonden voorwerpen zijn gede poneerd en terug te bekomen Zaterdagavond tussen 19 en 20 uur. Verschillende huissleutels, een bandje met naam Johanna, por- temonnaie met inhoud, mantel band, koperen gewicht, honden penning, verschillende hand schoenen, regenjas, koperen wiel dop, padvindersfluit. Een lijst van voorwerpen, wel ke bij particulieren in bewaring worden gehouden, ligt op ons bureau, Korte Noordstraat 35, ter inzage. Kerkdiensten Herv. Kerk. Naar de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente ons mee deelt, zal er Zondag a.s. geen ^stv»8Fi^<rWf{|n Bs B. A. Smits. De zweminrichting. De gemeentelijke zweminrich ting zal niet op 15 Mei a.s. wor den geopend, doch Maandag a.s 's middags 14.30 u. Poppententoonstelling slaagde. De in de Huishoud en Industrie school georganiseerde poppen- en .speelgoedtentoonstelling van de U.V.V. heeft over belangstelling niet te klagen gehad. Meer dan 3000 bezoekers kwamen Woens dag en Donderdag een kijkje ne men. Ook de lotenverkoop ten bate van het Zeeuwse misdeelde kind is bevredigend geweest. vlissingen. Feestavond Chr. Metaal- bewerkersbond. Met een goed bezochte feest- van de Chr. Besturenbond. Spr. riep de leden op. de af deling steeds verder uit te bou wen en daardoor mee te werken aan een verdere groei van het C.N.V. De heer Sorel sprak er zijn blijdschap over uit, dat het C.N.V. in het afgelopen jaar ve le nieuwe leden mocht inschrij ven, doch hij wees er op, dat men als Christen niet alleen op het getal mag zien. Het hoofdbestuurslid, de heer H. H. Hordijk, sprak hierna de feestrede uit, waarbij hij de fe licitaties van het hoofdbestuur overbracht. De afd. Vlissingen, aldus spr., is in 1948 sterk ge groeid, terwijl bovendien in de omtrek nog afdelingen werden opgericht, doch desondanks ver meerderde het ledenaantal nog aanzienlijk. Spr. wees er op, dat ondanks het grote aantal leden van de C.M.B. dit aantal toch nog niet zo heel groot is, in ver gelijking met dat de ongeorgani seerde arbeiders, die nog in ons land rondlopen, terwijl er bo vendien nog velen, die wel iede re Zondag ter kerke gaan, niet in de Christelijke Vakbeweging zijn georganiseerd. In dit verband wekte de heer Hordijk de leden op, in de werk plaatsen te spreken over de C. M. B. Verder werd door spr. een vergelijking gemaakt van de toe standen voor 40 jaar met de hui dige toestand, terwijl het hoofd bestuurslid er tenslotte op wees, dat Gods gerechtigheid ook moet worden betracht op het gebied van het sociale leven. Hierna reikte de heer Hordijk een tweetal gouden insignes uit aan de heren W. v. d. Velde en L. Leeuwesteijn, die 25 jaar on afgebroken lid van het C.N.V. zijn geweest. Namens de Chr. Besturenbond sprak de heer Marijs woorden van gelukwens, terwijl hij de leden opriep tot meer medele ven, vooral bij het bezoeken van vergaderingen. Na de pauze werd het toneel stuk: „Waarom leven wij?" op gevoerd, dat zeer in de smaak viel. GOES. „Octavo" gaat verdwijnen. Het Goese dubbelmannen- kwartet „Octavo" is opgeheven, Dit besluit is deze week ge nomen, omdat men, ondanks alle moeite, niemand kon vin den, die als bariton kon en wilde optreden. Het valt te betreuren, dat dit dubbelkwartet, dat onder lei ding van de heer J. P. Kouse maker, vele malen in het open baar is opgetreden, zijn stem niet meer zal laten horen. Getuige noemt proces-verbaal „uit de duim gezogen". Gisteren moest voor de kan tonrechter in Tholen terecht staan de heer M. B. uit Poort vliet, die zich moest verant woorden omdat hü op 13 Ja nuari j.l. buiten St. Maartens dijk dronken achter het stuur van zijn auto zat. De behandeling van de zaak bracht enige sensatie toen de caféhouder A. G. uit St. Maar tensdijk als getuige gehoord werd. Deze verklaarde name lijk, dat het gehele proces-vei- baal van de wachtmeester C. de Regt, dat tijdens de zitting werd voorgelezen, een uit de duim ge zogen verhaal was. Omdat dit veel op meineed ging lijken werd G. onmiddellijk in hechtenis genomen om voor de Officier van Justitie te Mid delburg te worden voorgeleid, die dan het zaakje wel verder, zal onderzoeken. ReT.Mstte°^pemplacement der Onzë vloot in 't gedrang. ge een tentoonstelling plaats van handwerken, gemaakt door kin deren van de Chr. en Openbare school, ten bate van de U. N. A. C. BAARLAND. Candidatenljjsten. De A.R. Partij in combinatie met de S.G.P.: 1. C. v. Damme Pz.; 2. Jac. Elenbaas; 3. Jac. v. Wingen; 4. P. Huissen; 5. H. Schout Hz.; 6. J. Traas Pz.; 7. J. A. v. Neuren; 8. L. Murre. C.H.U.: 1. L. de Bruijne; 2. J. d. Hollander Jr.; 3. A. Zeevaart; 4. F. Meeuwse. avond in het Concertgebouw De Hoofdingenieur-Directeur werd Donderdagavond het 48-ja- van de Rijkswaterstaat in de rig bestaan gevierd van de plaat directie Zeeland te Middelburg selijke afdeling van de Chr. Me- brengt ten aanzien van de vaart taalbewerkersbond. Bij de ope- op het Kanaal van Terneuzen ning heeft de voorzitter, de heer ter kennis van de scheepvaart,1H. Sorel, de aanwezigen welkom dat met ingang van 15 Mei 19491 geheten, waarbij in het bijzonder 0 de volgende dienstregeling zal'de heer J. Marijs, de voorzitter "gymnastieklokaal te Wemeldin gelden voor de brug voor spoor- weg- en gewoon verkeer te 's-H. HENDRIKSKINDEREN. Huishoudelijke voorlichting. Alhier werd gedurende 24 weken naaicursussen gegeven vanwege de Stichting Huishou delijke Voorlichting ten Platte- lande. Woensdagavond werd hiervan in het verenigingsge bouw een tentoonstelling ge houden, waar men zich ervan kon overtuigen, dat zeer nut- - o---- b.P '-.iud bUue stukken werden omgetoverd in nieuwe. Voor deze tentoonstelling was veel belangstelling. Mevr. van Damme bedankte aan het slot van de avond onderwijzeres mej. Koppejan voor het goede en prettige onderricht en bood haar een herinnering aan na mens de cursisten. ELLEWOUTSDIJK. Candldatenlpsten gemeenteraads- verkiezing. Alhier zijn twee candidaten- lijsten ingeleverd, n.l. een lijst „Gemeentebelangen" waarop vermeld staan: J. Oele, J. de Dreu, P. Dieleman, L. Paulusse, J. Stouthamer, J. Platschorrc, C. P. de Waal, J. J. Smallegange en J. C. Paulusse, en een lijst „A.-R.", waarop vermeld zijn: J. Sandee, L. de Broekert, J. Meulenberg, L. van Boven en L. Bosselaar. De verkiezing zal worden ge houden op 22 Juni 1949. WEMELDINGE. Tentoonstelling Handenarbeid. Donderdagmiddag had in het Samenwerking boven alle lof. Sluiskil 1. De brug is voor de binnen-! a scheepvaart gesloten: van 5.30xaGfflOGfltG ÖCStlJUI" 5.40; van 7.157.40; van 8.30 8.45; van 9.159.30; van 9.55 10.05; van 11.1511.35; van 12.00—12.10; van 12.55—13.20; van 13.55—14.15; van 15.20— 15.40; van 16.35—16.55; van 17.20—17.40; van 18.20—18.40; van 19.20—19.40; van 21.20 21.40. er door de heer Zuidema op gewezen, dat wat daar gedaan werd in het belang van de woningbouw niet alleen van be- 'ang is voor de woningzoeken- 2. Voor de zeescheepvaart {;en, maar voor heel de bevol- wordt de brug ook geopend m kin|rj ook> en niet iu de laatste de onder 1 aangegeven sluitmgs- plaatSi voor de middenstand. drukte periochn" ge": hierop, aldus spr., de na- 3. Van 21.40 uur tot 5.30 uurj omd,atvan zekere zijde de in- en voorts buiten de boven aan- I ^is gewekt, dat hier mets voor gegeven sluitingstijden wordt deJ*™,'t 'V brug naar behoefte voor de i*:.® aannemen scheepvaart geopend. standsverenigingen contact is ge zocht met B. en W., maar dat zij geen verhoor vonden. Het is mij bekend, dat door B. en W. m'eer dan eens con- r_ - tact is gezocht met de midden- Woensdag te Goes ge- stand, maar de mogelijkheid be- J Staat, dat aan suggesties van de Scheepsbewegingen Kanaal door Zuid-Beveland. dat hier niet een pogen is om opzettelijk een verkeerde voor stelling van zaken te geven, maar dan is hier toch sprake van schuldige onwetendheid. In de maand April 1949 pas- Ieder die zijn ogen de kost geeft «eerden door het kanaal door kan toch weten, dat hier wel Zuid-Beveland in totaal 2414 degelijk aan de belangen van de met een totaal tonnage van middenstand aandacht wordt ge- 1.066.000 ton geladen schepen schonken. Dit blijkt uit wat hier en in totaal 1433 ledige schepen gedaan is voor de zaak van de met een tonnage van 374.426 t. j volkshuisvesting, een zaak van Het aandeel van de Rijnvaart eminent belang, niet in de laat- bedroeg hierin 585 geladen ste plaats, voor de middenstand, «chepen met 493.104 ton en 95 Ik z°u verder kunnen wijzen ledige schepen met 80.147 ton. °P wat gedaan is om de toegang In de richting Hansweerttot de haven te verbeteren, op Wemeldinge bedroeg het aan- de aanleg van het industrie tal 1099 geladen schepen met terrein, en op alles wat gedaan is 462.430 ton en 771 ledige sche- en wordt om Goes te maken tot 'n pen met 244.631 ton. aantrekkelijke woonstad, wat Het aantal Rijnschepen hierin vooral voor onze middenstand bedroeg: 288 geladen schepen van grote betekenis is. Dat er met 259.210 ton en 55 ledige °P Sebied niet nog meer ge- «chepen met 46.052 ton. j daan kon worden, is waarlijk In de richting Wemeldingen'et de schuld van B. en W. of Hansweert bedroeg het aantal van de Gemeenteraad, gepasseerde schepen: 1315 gela- j Intussen de zaak is voor Goes den schepen met 603.570 ton en i van veel belang. Daarom zou en 40 ledige schepen met 34.095'Ik graag willen weten of het ton. 1 misschien meermalen is voor- Het aantal hierin begrepen gekomen dat door de midden middenstand geen aandacht is geschonken en daarom zou ik het op prijs stellen, hieromtrent nader te worden ingelicht." In antw. hierop verklaarde de voorz. dat door B. en W. aan wen sen van de zijde van de georgani seerde middenstand steeds gehoor is gegeven. Met de middenstands- belangen wordt zoveel mogelijk rekening gehouden. Toen dan ook een firma van buiten de stad verzocht in de gelegenheid te worden gesteld een paar nieu we woningen aan te kleden, is contact gezocht met Goese mid denstanders om dit zelf te doen. Ook bij het verbouwen van panden is aan middenstanders toegestaan, wat particulieren waarschijnlijk niet zouden heb ben verkregen. De heer de Roo, wethouder, voegde hier nog aan toe, dat door B. en W. verschillende malen contact is gezocht met de middenstand. Er is geen spra ke van, dat op initiatieven van die zijde niet zou zijn ingegaan. Het streven is steeds geweest de middenstandsbelangen te be hartigen. Tenslotte kwam de heer Roose tevens voorzitter van de r.k. middenstandsvereniging ver klaren, dat de samenwerking tussen B. en W. en de georga niseerde middenstand boven alle lof verheven is. Met genoegen maken wij van een en ander melding. Wat dit betreft kan, voorzover nodig, Goes aan andere gemeen ten ten voorbeeld worden ge steld. SOUBURG. Straatpredtking. De straatprediking welke, uit gaande van de Evangelisatie commissie der Geref. Kerk ge houden wordt, zal dit seizoen geregeld om de twee weken in de Kanaalstraat bij de Molen plaats vinden en aanvangen des middags om 5 uur. De eerstvolgende straatpredi king wordt gehouden Zaterdag middag 21 Mei. VEERE. Vergadering gemeenteraad. De raad zal Dinsdag bijeen komen. Behandeld zullen o.a. wor den verkoop van een perceel grond met opstal aan de Z.H. R.M. en deelname in de op te richten stichting „De Schotse Huizen". DOMBURG. Ledenvergadering C.B.T.B. Dinsdagavond hield de afdeling „Aagtekerke en Domburg" van de C.B.T.B. haar jaarvergadering onder voorzitterschap van burge meester J. Bosselaar. De versla gen van secr. en penningm. ge tuigden van een goed jaar voor de afdeling. Verder werd de reis gelegenheid besproken naar de Prov. vergadering, die op 24 Mei zal. worden cphnuden te Zigrikr voorzitter een en ander meedeel de. De heer J. Moens werd als bestuurslid herkozen. ARNEMUIDEN. Can ili da Willijsten. Algemeen Belang heeft 7 can- didaten gesteld, waarvan J. Sie- reveld de eerste is. A.R. ook 7 candidaten met als eerste B. J La Soe; C.H.U. zes candidaten, eerste is J. Polderdijk; S.G.P. elf candidaten, lijstaanvoerder is J. L. Joosse. AAGTEKERKE. Candidaatstelling gemeenteraad. Door de A.R. zijn voor de ge meenteraadsverkiezing de volgen de candidaten gesteld: J. Moens aftr. J. de Lange, S. Maljaars Jz., A. de Visser Lz., L. Francke en H. Geertse. Op de Vrije lijst komen de na men voor: S. de Visser Pz. aftr. P. de Visser Wz. en Chr. Dekker. RETRANCHEMENT. „Ons Genoegen" krijgt subsidie. De Raad dezer gemeente be sloot in zijn laatste zitting mede werking te verlenen aan de bouw van een Rijkslandbouwwinter- school te Schoondijke. De renteloze voorschotten, aan de Stoomtrammaatschappij Bres- kens-Maldeghem verstrekt, wer- denop 15 pet. van het oorspron kelijke bedrag teruggebracht. De brandspuit, die tot nu toe van de Brandweerinspectie werd gehuurd, werd aangekocht. Het muziekgezelschap „Ons Genoegen" zal f 150 subsidie ont vangen. De beloning voor het schoon houden van de school en het ge meentehuis werd verhoogd tot f325 per jaar. De gemeentebegroting 1949 werd vastgesteld. Besloten werd aan de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten 1 cent per inwoner te verlenen voor het aanbieden van een geschenk ter gelegenheid van het weder in gebruik nemen van het Gothi- sche gedeelte van het stadhuis te Middelburg. ZAAMSLAG. Vergadering N.C.L.B. Voor de afd. Zaamslag van de N.C.L.B. trad op de heer Vin gerling met het onderwerp: „Rondom de loonactie". Uitvoe rig belichtte spreker het verloop der gevoerde onderhandelingen met het eindresultaat. Ook het bedrijfspensioen werd bespro ken. Vele vragen kwamen naar voren. Ten onrechte menen sommige landbouwers, dat na 1 Mei de gulden duurtetoeslag niet meer moet worden betaald. Deze regeling is nog van kracht zowel voor de uur- als voor de accoordlonen. De vergadering was goed bezocht. BRUINISSE. Vuurtje stoken. De politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen enige jeugdige personen wegens het in brand steken van een partijtje dwarsliggers in de nabijheid van Reeds eerder werden op die manier 24 dwarsliggers een prooi der vlammen. Thans kon door tijdig ingrijpen een zo grote uitbreiding worden voor komen. Bouwactiviteit. De werkzaamheden voor de bouw van een kerk voor de Geref. Gemeente hebben een aanvang genomen. De nood- school, waarin de openbare school tijdelijk was gevestigd, is afgebroken, zodat de plaats, waar de kerk komen moet, vrij is. Aan de Korte Ring gaat men beginnen met de bouw van de vier zakenpanden, in de Lange Ring en in de Deestraat zijn enige woonhuizen voor particu lieren reeds onder de kap Het herstel van het Ned. Her vormd Verenigingsgebouw won it dezer dagen aanbesteed, terwijl de bouw van een semi-perma- nente school voor Christelijx onderwijs, die reeds is aanbe steed, in 1949 ook nog zijn be slag moet krijgen. OOSTERLAND. Nationale Reserve. Onder voorzitterschap van burgemeester v. d. Have hield de plaatselijke commissie „Steun Wettig Gezag" een propaganda- vergadering in de oude Raads zaal. Kapitein Kloosterman be sprak het ontstaan, doelstelling etc. Nat. Reserve. ST. PHILIPSLAND. Parkeerverbod. Ingevolge besluit van de bur gemeester is m.i.v. 19 Mei a.s. het parkeerverbod van toepas sing op het weggedeelte van de Oostdijk, gelegen tussen de wo ningen B 66 en B 83. Candldateniysten gemeenteraad. Voor de gemeenteraadsver kiezingen zijn de volgende lijs ten ingediend: C.-H.: 1. C. A. Stormezand 2. A. K. Guiljam; 3. J. Chr. ten Hove; 4. J. van Gastel; 5. J. Aar- noudse; 6. M. v. d. Berg; 7. W. v. d. Dussen. Gemeentebelang: 1. P. Mol; 2 L. Quist Azn.; 3. J. Verwijs Dzn.; 4. M. den Engelsman; 5. G. Hooglander Pzn.; 6. J. Neele Azn.; 7. J. Neele Czn.; 8. L Neele; 9. G. Hooglander Fzn. 10. J. Aarnoudse Pzn. ST. MAARTENSDIJK. Candidaatstelling. Rechtse Partijen: 10 Candida ten, lijstaanvoerder M. J. Lan- gejan. Gemeentebelang: 7 can didaten met als eerste A. L. Hage. P. v. d. A.: acht candi daten, waarvan AP. Bont eerste. THOLEN. Het wordt hoe langer hoe meer een „openbaar geheim", zegt het Fr. Dagblad, dat er pogingen zijn om de marine af te schaf fen. De redenering is dan: wij heb ben mensen genoeg. Laten de Amerikanen ons nu voor Öie mannen de wapenen geven. Dan hebben we zo een leger. Een vloot is een veel moeilijker ge val. Daarom moeten we het doen zonder vloot. Voor onze mari tieme belangen moeten dan de Engelsen maar zorgen. Zij moe ten onze troepen in geval van nood naar overzee vervoeren; zij moeten onze handelsroutes be schermen. En wij halen op het vasteland voor de Engelsen de kastanjes uit het vuur. Onze Regering zou zich aan op zettelijke en onherstelbare ver loochening van onze beste natio nale tradities schuldig maken, als zij op deze suggesties inging. Het is bekend, dat de Engel sen dat wel willen. Zij wilden het vroeger ook. Al in de Spaanse successieoor log deden zij het voorstel: jullie het leger, wij de vloot. Wij had den toen,in de dagen van Johan Willem Friso, 120.000 man aan het front. En onze vloot stond onder Engels opper-commando. Samen met de Engelsen ver overden wij Gibraltar; de Engel sen hielden het tot op de hui dige dag. In 1816 zou een Engels-Neder lands eskader optreden tegen de Algerijnse zeerovers. Toen onze fregatten in de Middellandse Zee aankwamen, zei de Engelse ad noraal: Ga maar terug; ik doe het zonder jullie. Maar van Ca- peilen, de Nederlandse admiraal antwoordde: dan zeil ik van avond naar Algiers en ik kies een zodanige positie, dat jullie het nog alleen kunt doen met ons; wij niet meer met jullie. Dat hielp. Een zodanige fermiteit is ook nu nodig. Na de capitulatie van Japan hebben de Engelsen ónze schepen gebruikt voor hun be langen. Onze belangen zijn schandelijk verwaarloosd. Dat moeten we niet weer hebben De Nederlandse marinevlag mag niet van de zee verdwijnen vim SPRAAKWATERVAL. Het is de laatste tijd mode geworden, z.g. spraakwaterval len te organiseren. Als ik het wel Jieb, is de radio hierin voorgegaan. En goed voor gaan doet goed volgen, en zo is de spraakwaterval een vast nummer geworden op de pro gramma's van feestvierende ver enigingen. Het nieuwste is, dat volgens een der bladen een aantal pre dikanten een spraakwaterval nummertje ten beste zullen geven. Ik kan niet zeggen, dat ik erg gesteld ben op dergelijke water vallen, waarbij een stroom van woorden wordt losgelaten. Wat ik er van hoorde, was niet van die aard, dat het mjj aantrok. En ice hebben er ook geen behoefte aan, zou ik zeggen. Er wordt al genoeg gepraat en ge zwamd. Aan „watervallen" van dit soort hebben we heus geen gebrek. Zoals de kostbaarste zalf in kleine doosjes bewaard wordt, en de kostbaarste dranken in kleine flacons, worden ook de woorden der wijzen niet bij wij ze oan waterval uitgestort Jaarlijkse vergadering van de Veiling. De Veilingsveren. Tholen en Omstreken hield deze week haar jaarlijkse vergadering onder voorzitterschap van de heer J. van Gorsel. In zijn openingsrede in Mei de eerste -eerstelingen aangevoerd waren. Het finan cieel overzicht werd besproken. De directeur, de heer L. J. Labeur, gaf een overzicht van het afgelopen jaar. Vervolgens zette hij uiteen, hoe de voorverkoop van de uien is verlopen. De zachte winter en enkele andere factoren drukten de markt. Hij wees er ook op, waarom Tholen een minder grote omzet had; lichtte de in ventarisatie toe, de vergoeding van de wijnpeen, het kistenpro- bleem, de aardappelheffing en de exportmoeilijkheden. Bij de gehouden bestuursver kiezing werd de heer J. Aar noudse herkozen en in de twee vacatures werden benoemd Je heren H. Jansen en C. Kodde. Als secretaris werd aangewezen de heer J. Quist. Tot leden van de financiële commissie werden benoemd de heren P. Rogge band, B. Friderichs en J. van der Slikke. Geslaagd voor het examen Scheepswerktuigkundige dipl. A met lof A. C. den Hollander, leer ling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. Voor Radio Telegra fist 2e klasse de heer J. G. v. d. Akker. •- De te St. Maartensdijk gehou den collecte voor de Stichting 1940'45 heeft f 142,96 opge bracht. De collecte voor de Stichting 19401945 heeft te Ellewoutsdijk f 139.29 opgebracht. Voor de Nationale Reserve hebben zich te St. Philipsland 12 personen aangemeld. Deze week is men te St. Phi lipsland begonnen met het dem pen van de sloot aan de Oostdijk en de aanleg van een riolering. Maandagmiddag twee uur ver gadert de gemeenteraad van Arnemolden. De collecte voor de Stichting 19401945 heeft te 's-Heer Hen drikskinderen f 160 opgebracht. Chr. H.B.S. Tot directeur van de te ope nen Chr. H.B.S. te Emmen is benoemd dr W. K. Walstra te Rotterdam. KERK EN ZENDING. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's-Gravenhage, P. Visser te Apeldoorn. Geref. Kerken. Tweetal te Dokkum, D. J. Modderaar te Oude Pekela en J. van Wijngaarden te Groote- gast. Beroepen te Zetten, J. H. Al berts te Oosterend (Fr.); te Avereest, G. Visser te Haas trecht. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Kantens, N. Bruin, cand. te Ermelo. Predikbeurten. ZONDAG 15 MEI 1949. Geref. Gemeenten. St. Annaland; 9.30, 2 en 6 ds Mallan (H.A.). Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd.; Biezelinge 9.30, 2 en 6 leesd.; Borssele 9.30, 2 en 6 ds Dieleman; Brui- nisse: 11 en 5 ds Mallan; Hoe- dekenskerke: 9.30, 2 en 5.30 leesd.; Yerseke: 9.30, 2 en 6 6 leesd.; Kruiningen: 9.30, 2 en leesd.; Krabbendijke: 9.30, 2 en 2 en 6 leesd.; Middelburg: 9.30 6 leesd.; St. Maartensdijk: 9.30, (bel.) 2 en 6 ds de Wit; Nisse 9.30, 2 en 5.30 leesd.; Oosterland 9.00, 2.30 en 6 leesd.; St. Phi lipsland: 9.30, 2.30 en 6 leesd. zr----- Poortvliet: 9.30, 2 en 6 leesd.. 14 Mei 6.30 ds Mallan; Zondag Rilland-Bath: 9.30, 2 en 6 lees- 9.30, 2 en 6 leesd.; Stavenisse 9.30, 2 en 6 leesd.; Tholen: 10, 2.30 en 6.30 leesd.; Waarde: 9.30, 1.30 en 5.30 leesd.; Wemeldinge: 10, 2 en 5.30 leesd.; Westkapelle 11 en 4.30 leesd.; Wolfaartsdijk: 9.30, 2 en 6 leesd.; Zierikzee: 10, 2 en 6 leesd.; Zoutelande: 10 en 2.30 leesd.. Chr. Geref. Kerken. Biezelinge: 9.30 en 2.30 ds Gruppen; Haamstede: 10 leesd., 3 ds v. d. Klis; Middelburg: 10 leesd., 3 ds den Boer, Amster dam (voorb. H.A.); Oud-Vosse- meer: 10 en 6.30 leesd.; 2.30 ds ds v. Leeuwen, 2.30 leesd.; Vlis- v. Leeuwen; Tholen: 10 en 6.30 singen: 9.30 (H.A.), 5 ds den Boer, den Haag; Zierikzee: 10 en 6 ds v. d. Klis. Doopsgezinde Gem. Middelburg: 10.15 mej. dr. Bakker. Oud Geref. Kerken. Bruinisse: 1.30 en 6.30 leesd.; 's-Gravenpolder: 9.30, 1.30 en 5 In het „Vrije Volk" het orgaan 1 van de P. v. d. A. schrijft de oud-minister ir H. Vos een ar tikel, waarin hij zijn tevreden heid en blijdschap uitspreekt over het accoord van Batavia. Hier is nu bereikt, zo betoogt hij, wat de P. v. d. A. heeft ge wild: herstel van de Republiek als autonome eenheid, herstel van de republikeinse leiders in hun vroegere functie en overleg met hen, overleg met de Com missie van Goede Diensten, enz. Dat velen over het nu bereik te accoord niet enthousiast zijn, aldus de heer Vos, is verklaar baar. „De weg terug is nu eenmaal moeilijk. Vooral, wanneer het zo duidelijk een weg terug is. Want het herstel van de Repu bliek houdt niet alleen in, dat Hatta en Soekarno terugkeren naar de plaats waar zij gevan gen werden genomen, maar ook de terugtocht van de Neder landse troepen uit een deel van het door hen bezette gebied" De weg terug is nu eenmaal noodzakelijk. En het nu bereik te accoord is een goede oefening voor verdere stappen op de te rugweg. Zeker, het terugtrekken van onze troepen zal leed brengen en verwarring, maar dat kan nu eenmaal niet anders. Hier komt weer opnieuw tot uiting wat het ideaal is van de P. v. d. A. Dit is echter niet het meest belangrijke. l i;IS, dat hieruit Op- nieuw blijkt, dat de P. v. d. A. in de Indische politiek de lei ding heeft, een leiding die door de K.V.P. en de ministers Stik ker en Schokking rustig wordt gevolgd Een leiding op de weg terug. De weg naar de ondergang. (Ingez. mededeling, advert.) EEN KRACHTIG huidgenezend en huidverbeterend middel is Purol. Hoort in huis I Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag: Zon op 4.45 u., onder 20.28 u. Maan op 0.46 u„ onder 7.17. u. Hoogwater op Maandag 16 Meli Vlissingen: 4.21 u. 2.04 m., 16.47 u. 1.86 m. Terneuzen: 4.49 u. 2.21 m., 17.19 u. 2.03 m. Wemeldinge: 6.09 u. 1.68 m., 18.38 u. 1.49 m. V eilingsberichten. GOES. Veiling van 13 Mei: Kropsla I 9—11, ld. II 6,5—7, leesd.; Oosterland: 9.30, 2 en 6 Byloemkool IA 76—93, id. I 45 leesd.: St. Philipsland: 9.30, 2.30 j 86, id. II 35—43, id. Ill 25, en 6 leesd.; Zierikzee: 9.30, 2 en Komkommers II 38, id. Ill 30, 6 leesd.; St. Maartensdijk: 9.30, 2 en 6 leesd. Vrjj Evang. Gem. Goes: 9.30 en 6 ds Karelse; Yerseke: 10 en 2.30 ds Timmer man; Wemeldinge: 10 en 2.30 ds de Goede. Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.). Goes: 10 en 2 leesd.; Middel burg: 2 en 7 ds Verheij; Wol- phaartsdijk: 9.45 en 4 leesd.; Zoutelande: 9.30 ds Verheij, 2.30 Aardbeien 24, alles per stuk: Radijs 3,5 per bos; Rabarber 10 12, Rammenas 2 5, Groens Sjalotten 1,53, Selderij 88,3, Wortelen 1749, Tulpen 20, al les per bos; Spinazie 827, An dijvie 49, Prei 12, Aardbeien. 2,303,10, alles per kg. Prot. Bond. Tholen: 5 ds Wijbenga. Leger des Heils. Middelburg: 7.30 Bidstond, 10 leesd.; Souburg: 9.45 en 4 ds Heiligingsdienst, 4 Openlucht- Hordijk. I meting, 7.30 Verlossingssamenk. Aansterdafnsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 13 Mef 1949 medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. Nederland 1948 Nederland 1947 Ned rl and 1937 Dollarlening 1947 Invest, certif. Ned. l%2-64 ex. bel. Dito met bel. Nederl. N.W.S. Spaarcertificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Hand. Bk. Ned. Handel Mij. A.K.U. Bcrglis en Jurgctis Van Berkel Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Br. TJnil. Ned. Ford Ned. Kahelfabr. Philips Gloeil. Wilton "Billitou Ie rubr. Dito ITe rubr. Dordtscbe Petr. Kon. Olie A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kindeng Letnboc Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am .lijn Java-China-Jap.Ujn 97 97 103? j; 9TA WA mii 101 9m 97% 84'4 nos* i av.i mi 28014 111*4 1454* 17314 146 143*4 179 2484* 262 262 222% 166 350 264*4 288 144*4 94 139 154*4 100 Kon. Boot 97*4 Kon. Paketvrt. 97*4 Ned. Schcepv. Unie 103*5 Rott. Lloyd 97*4 Stv. Mij. Nederland i H.V.A. 98*4 J Java Cultuur 80*4 N.I.S.U. 101 Vorstenlanden 9444 Deli Bat. Mij. 97*4 Heli Maatschappij 84*4 Senembah. 110 j Muller en Co. 153 i A'damsche Bank 167*4 Holl. Bank Unie 278*4 Cert. Javasche Bk. 110H Herstelbk. Pr. Ned. Escompto Mij. 172 Beth. Steel 151 RManische Bank 143*4 Twentsche Bank 17944 Anaconda Copper 247*4 Chrysler 268 Gen. Motors 263*4 Intern. Nickel 221*4 Kennecott 165 Rep. Steel U.S. Steel 349 Cities Serv. 263 I North American 2874i Cont. Oil 143*4 i Midcont. Oil Philips Petr. Shell Union Tide Water Baltimore Miss K. Texas New York Centf. Pennsylvania 142 153 160 15244 162*4 163 86*4 97 4344 13844 15474 141 161*4 151'4 1804* 182 83*4 16174 157 27S< 143 153 161 152*4 162*4 162*4 86 96 44 138*4 15444 160*4 152 16174 157*5 27*4 <4*4 - - 20*4 73V4 48*4 99 60 161*4 153 4R44 56% 61*4 m 43*4 6U£ "W

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2