Weer Viermogendheden-besprekingen te Berlijn. L Gouden koets komt naar Middelburg. Politieke commissie der V.N. aan vaardde Brits-Italiaanse overeenkomst Rijkspolitie arresteert smokkelbende te Frankfort. NltUWS De Meidagen van '40. Clay hield een afscheids-persconferentie. ScMdag. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gevallen in Indonesië. Koe werd geslacht in schuil kelder. G Verhoogde guérilia-activi- teit in Oost-Sumatra. Eerste kolenbonnen op komst. Baby viel van drie-hoog. SNÏPPER Uitgave jhting „Zeeuwsch Daguiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1253 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA ZATERDAG 14 MEI 1949 Directeur: JACQ DE SMIT Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag Zon op 4.47 u., onder 20.26 u. Maan op u., onder 6.14 u. Hoogwater op Zondag 15 Mei: Vlissingen: 3.32 u. 2.20 m., 16.00 u. 2.05 m. Terneuzen: 4.01 u. 2.37 m., 16.33 u. 2.22 m. Wemeldinge: 5.25 u. 1.77 m., 17.56 u. 1.64 m. Jn de week die achter ons ligt, gingen onze gedachten onwil lekeurig terug naar de Meidagen van 1940, toen de Duitse horden ons land overstroomden, toen er was bloed en vuur en rookdamp. Die eerste oorlogsdagen hebben aan duizende jonge mannen denk slechts aan de Grebbeberg en de Moerdijk het leven ge- Jcost, terwijl vele anderen voor hun leven verminkt werden. Een vloedgolf van leed en el lende kwam over ons land. T J et had ook anders kunnen i gaan. Na de overmeestering van Oostenrijk door de Duitsers, werd door de Chr. Dem. Unie de gedachte gepropageerd, dat als ooit de Duitse troepen over onze grenzen mochten komen, wij dan moesten doen als de Oostenrijkers. De invallers als kameraden begroeten. Ons niet verdedigen. Ons zonder verzet laten Inlijven. Op het in die dagen gehouden congres van de S.D.A.P. werd door de heer Van der Kieft, lid van het hoofdbestuur, dezelfde gedachte verdedigd. Immers, als wij ons vrijwillig by het Duitse rijk lieten inlij ven, dan zou een bloedbad wor den voorkomen. T Aat scheen erg vredelievend. Maar als wij ons de werke lijkheid indenken, dan is het voor een ieder duidelijk, dat opvolging van dit overigens eer loze advies, de verschrikkelijk ste gevolgen zou hebben gehad. Nederland bij Duitsland in gelijfd. Inplaats van oorlog, zou er dan een verbroederingsfeest zijn gevierd, waarbij Mussert en zijn vrienden uit de aard der zaak, de leiding zouden hebben gehad. Het feest zou echter van kor te duur zijn geweest. Want evenals met de Oosten rijkers gebeurde, .zouden dan onze mannen bij het Duitse le ger zijn ingelijfd. Zij hadden dan mogen vech ten in Frankrijk, in Afrika, in Rusland. Zij hadden dan hun bloed en hun leven mogen geven, niet voor het eigen vaderland, niet voor recht en vrijheid, doch voor de eer en glorie van Hitier c.s., voor de bevordering-van het na tionaal socialisme. Ons land zou dan voor de ge allieerden vijandelijk gebied zijn geworden, met al de gevolgen daarvan. ■Wij zouden dan alles verloren, hebben. Ook de eer! Er is sinds Mei 1940 een stroom van leed en ellende door ons land gegaan. Daarvan spreken dé duizenden graven, die in deze dagen in het middelpunt van de belang stelling stonden. Maar bij het terugdenken aan dat alles, mogen wij toch dank baar zijn, dat toen de adviezen van revolutionaire volks(mis) - leiders niet zijn opgevolgd. Einduitslagen Engelse gemeenteraadsverkiezingen. Een Britse woordvoerder heeft medegedeeld, dat in Berlijn gis teren voor het eerst sinds vele maanden een Viermogendheden- bespreking is gehouden. HU wilde geen byzonderheden geven. G us tav Klingelhöfer, chef van economische zaken van het Wes terse bestuur van Beriyn, heeft op een persconferentie verklaard, dat vertegenwoordigers van tie Westelijke mogendheden met Sow- jet-vertegenwoordigers hebben vergaderd ter bespreking van het gecompliceerde vraagstuk der hervatting van de handel tussen BerlUn en het Westen. Klingelhöfer zei verder, dat hij heeft op een afscheids-persconfe- geen bijzonderheden wilde ver strekken omdat zulks nadelig zou kunnen zijn voor het verdere ver loop der besprekingen. Het voor naamste punt van bespreking was echter de export van Berlijn naar het Westen. Hij voegde daaraan toe, dat enkele vrachtwagens met goederen uit Berlijn de Russische controle waren gepasseerd na de opheffing van de blokkade, doch dat andere waren teruggezonden. Een officiële Britse woordvoer der heeft ontkend, dat er enige waarheid schuilt in de Russische verklaring ais zouden de Weste lijke geallieerden de tegenblokka- de niet overeenkomstig de over eenstemming te New York opge heven hebben. EEN VERENIGD DUITS LAND. De heengaande militaire gou verneur van de Amerikaanse zone van Duitsland, generaal Clay, rentie verklaard, dat de Ameri kaanse'politiek op een verenigd Duitsland gericht is en blijft. Amerika zou echter slechts een De einduitslag van de gemeen-\r De opheffing der blokkade was teraadsverkiezingen in Engeland yTa'e°de tentoonstelling door van beide zijden met goed ver- Wales, Londen inbegrepen, is Nederland begint in Zeeuwse trouwen geschied. De luchtbrug zou gehandhaafd blijven totdat voldoende reserves aan voedsel en kolen waren aangelegd. De kansen voor een verenigd Berlijn waren even groot als die op een verenigd Duitsland en een volledige terugtrekking der troe pen uit Duitsland zou niet juist zijn. Een geleidelijk terugtrekken zou zeker in overweging genomen worden. De conferentie van de minis ters-presidenten der West-Duitse Lander is gisteren te Godesberg bijeengekomen om de ratificatie van de republikeinse grondwet door alle Lënder voor te bereiden. Men wil trachten zo snel over eenstemming te bereiken, dat de verenigd Duitsland aanvaarden op i ratificatie kan plaats vinden op basis van vrije verkiezingen en 23 Mei, de dag, dat de raad van indien de elementaire rechten, zo- ministers van buitenlandse zaken als die in West-Duitsland beston- <jer Grote Vier te Parijs bijeen den, aanvaard zouden worden. komt. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de navolgende verliezen in Indonesië zyn gerap porteerd (19 doden): Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 4 April sold. H. Val- Jinga uit Uitgeest; 20 April: Hu zaar le kl. D. Peters uit Hoorn; 24 April: sold, le kl. G. C. Vis ser uit Rotterdam; 26 April: korp. B. van Eek uit Rotterdam; 27 April: sold. A. J. van de Sande uit Sprundel (N. Br.); 28 April: sold, le kl. L. M. Hoogenkamp uit Rotterdam; sold. A. Uytten Boogaart uit Amsterdam (O.) 29 April: sold. J. Bakker uit Stadskanaal; 1 Mei: sold. A .Hoos uit Leerdam; 3 Mei: sold. J. E. Kremers uit Mill (N. Br.). Van het K.N.I.L. sneuvelde een 9-tal soldaten, afkomstig uit In donesië. Bijna alle Italiaanse koloniën Vervolgens kwam de resolutie onder internationaal beheer. van d? subcommissie die geba seerd is op de Engels-Italiaanse De Politieke Commissie van de overeenkomst, in behandeling. V.N. heeft gisteren een voorstel Nadat drie Egyptische amende- van Irak verworpen, volgens het- menten waren verworpen werd de welk Lybië onmiddellijk onafhan- resolutie met 34 tegen 16 stem- kelykheid zou worden verleend, men en 7 onthoudingen aangeno- De stemmenverhouding was 20 men. voor, 22 tegen en 8 onthoudingen. De Brits-Italiaanse overeen- w komst, die in den brede door de .JS w? Politieke Commissie is aanvaard, RuS' voorstel verworpen' om om-Vi"de_^:f™nfn: ^nyna0ë:nhapneSvan natio&beheet Engel In deze periode moest volgens' hei *J?herende ™Sendheid vnnrsiel Libye worden bestuurd 2_ 'komt eveneens onder als volgt: Conservatieven 1856 zetels; La-i bour 1778 zetels; Onafhankelijken 941 zetels; Liberalen 107 zetels; Communisten 1 zetel. Uit de einduitslagen van de 28 Londense Boroughs blijkt, dat La- hoofdstad. De Koningin heeft toestem ming gegeven om de gouden koets in een varende tentoon stelling op te nemen. Op 25 Mei zal deze expositie te Mid- bour de leiding heeft in 17 en de delburg officiëel worden ge- Conservatieven in 11 Boroughs, opend, waarna de tocht begint. waarvan er 6 op Labour gewon-Een hoge „Kempenaar", een nen werden. voorstel Libye worden bestuurd onder trustschap van de V.N. Een dergelijk Russisch voorstel voor Eritrea werd met 31 tegen 12 stemmen bij 11 onthoudingen af- internationaal beheer, doch met Frankrijk als beherende mogend heid. 3. Tripolitanië komt onder in- CLANDESTIENE SLACHTERIJ IN HOOFDSTAD ONTDEKT. Rechercheurs te Amsterdam zochten enkele autodieven en ontdekten een clandestiene slachterij toen ze, op zoek naar auto-onderdelen, uit een schuil kelder aan het Weesperplein mannen zagen komen, die ce- mentzakken op een bakfiets laadden. Zij besloten dit trans port in het oog te houden. De zakken werden afgeleverd bij een slager in de Utrechtsestraat. Verder onderzoek wees uit, dat de drie man in de schuilkelder een koe hadden geslacht, waar van het vlees bij de slager werd aangetroffen. Toen ze verder op zoek gingen naar de auto-dief stal vonden ze in een loods aan de Ocke Simonszestraat gesloop te onderdelen, bovendien een aantal fietsen en een gestolen motorrijwiel. Ook de daders van deze diefstal zijn gepakt. binnenschip, dat door de parti culiere Rijnvaartcentrale be schikbaar is gesteld, zal tot half Augustus de kostbare last te zamen met de crème calèche, vitrines met harnassementen, uniformen en andere bijzonder heden van „Prinsjesdag" over de Nederlandse binnenwateren dragen. In vele plaatsen des lands, die aan voldoende breed vaarwater liggen, zal men een of enige dagen de gelegenheid hebben de koetsen en alles wat er bij behoort, te bewonderen. aan trustschapsovereenkomst voor Italiaans Somaliland, doch dan gewezen. Ook het Russische voor- L stol aatsaando oon rtorcmiiilr» ternattonaal beheer tegen het eind van 1951 met Italië als beheer der. ...j 1A 4. Italiaans Somaliland komt v^/nrnon i °nder internationaal beheer, even- M.( 1 eens met Italië ais beheerder. Mgi grote meerderheid v&n c vpHuao i j stemmen verwierp de commissie 1 S'. een Russisch voorstel dat in alle1 Ptuvincie nu, bij Ethiopië worden een rtussiscn voorstel, aat in aue n„._ drie koloniale gebieden de Veilig heidsraad zonodig strategische punten zou kunnen aanwijzen, die door de Raad zouden worden be heerd in het belang van de Inter nationals veiligheid. ingelijfd. Over de toekomst van de Westelijke provincie is nog geen beslissing genomen. J~)e Schooldag die a.s. Vrijdag vanwege district IX van de Schoolraad te Goes wordt ge houden, belooft zeer belangrijk te worden. In de morgenvergadering hoopt de heer J. IJsselstein te spreken over „Het economisch beheer onzer scholen". Hier spreekt dus een man uit de practijk over een uitermate practlsch onderwerp, dat voor alle scholen van betekenis is. In de middagvergadering treedt als spreker op Prof. dr S. U. Zuidema met het belang rijke en actuele onderwerp: „Beginselen in 't Christendom". Prof. Zuidema is een talent vol en geharnast strijder voor de doorwerking van de Christe lijke beginselen ook op het ge bied van het onderwijs. Toen hij vorig jaar ln Sche- veningen voor de Bond van Chr. M.U.L.O.-scholen ditzelfde on derwerp behandelde en ver schillende herenvoorstanders van de doorbraak-gedachte ook bij het onderwijs kwamen debatteren, werd onder adem loze spanning naar 't magistrale woord van Prof. Zuidema gelui sterd. Sterk werd er de nadruk op gelegd, dat het gaat om de vraag of de Bijbel een open Bijbel is, het Woord Gods, waaruit wij weten welke weg wij hebben te bewandelen. aarne voldoen wij dan ook Zal Tsjang Kai Sjek de leiding weer aanvaarden? partij, de Kwomintang, heeft be sloten Tsjang Kai Sjek. te ver zoeken naar Kanton te komen en de leiding van het land op zich te nemen, zo is in gewoonlijk be trouwbare kring onthuld. Dit be sluit is genomen, zo verklaarde men, door de centrale politieke raad, het hoogste, over de politiek beslissende, orgaan van de Kwo mintang. „De helicoptere voor u de lijn!" Het eerste gesprek per mobi lofoon met een helicoptere be leefde gisteren een A.N.P.-re- dacteur. In het begin snapte hij er niet veel van omdat hij nomiaal werd opgebeld en slechts enkele vlug uitgespro ken woorden opving. Het leek op het vroeger per telefoon op gegeven weerbericht vond hij. Dat werd ook altijd heel vlot weg voorgelezen zonder dat men in de rede kon vallen. Gelukkig voor hem deed de piloot, die rustig boven het Haagje cirkelde, het nog eens over, wat langzamer, zodat het goed te verstaan was en de A.N.P.-man van de piloot kon horen wat er vanuit de lucht 7na1 tP zizn wa- De laatste 48 uur valt in Oost- Sumatra een verhoogde activiteit van guerilla's waar te nemen. Woensdag werd tussen Arnhemia en Medan een militair convooi aangevallen waarbij een sergeant sneuvelde. Dit gebied was gedu rende bijna twee jaar volkomen rustig. Dinsdag werd een autobus nabij Brastagi door een bende aangevallen en geplunderd. Ver schillende tabakssehuren werden in brand gestoken. Uit Malang wordt gemeld, dat Dinsdag kort na elkaar een naar huis fietsende Euro eaan en een ambtenaar van de gemeentelijke waterleiding op dezelfde plaats werden beschoten. Eerstgenoemde werd door een rugschot gedood, de ander werd ernstig gewond naar het hospitaal vervoerd, i In de omgeving van Batoe nabij Malang heeft eer bende een aan val uitgevoerd op een rijstpellerij. De Chinese eigenaar werd gedood. HET DOEL VAN DE TENTOONSTELLING. Deze varende tentoonstelling heeft een tweeledig doel. In de eerste plaats wordt hiermee een wens vervuld van vele tiendui zenden, die tot dusver niet in de gelegenheid waren de gou den koets te zien. Voorts hoopt men er een belangrijk sociaal doel mee te dienen. De entrée's komen ten goede aan het Na tionale Koningin Julianafonds ter bevordering van maatschap pelijk werk. De „Kempenaar" met zijn gou den passagier begint op 25 Mei dus zijn vaart in Middelburg. Via Zeeuwsch-Vlaanderen gaat de tocht door Brabant en van daar Nederland door. LondenParijs in 24 minuten. Testpiloot breekt record. Testpiloot Trevor S. Wade heeft gistermiddag met de nieuwste Engelse straaljager, de „Hawker P 1052" het record LondenParijs van 27 min.' 38 sec. op 24 min. 16/10 sec. ge bracht. De afstand bedraagt 221 mijl. De jager heeft naar achteren gerichte vleugels. Hoewel het toestel van de „geheime lijst"- is afgevoerd, werd aan het publiek nog niet toegestaan het al te dicht te naderen, NED. CHR. BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL. In het Amsterdamse Krasna- polsky vergadert Woensdag 18 en Donderdag 19 Mei a.s. de Ned. Chr. Bond van Overheids personeel, waarvan het ledental onlangs de 26.000 bereikte. HET EINDE DER BLOKKADE. Het officiële einde der blokkade van Berlijn, die een zo beteke nisvolle factor in de wereldpolitiek is geworden, had het ka rakter van een sportieve gebeurtenis. De eerste vrachtauto, die sedert 327 dagen naar Berlijn zal rij den, passeert de slagboom op het controlepunt te Helmstedt aan de Brits-Russische zonegrens, luide toegejuicht door geest driftige Duitsers. De vrachtwagen was een van de lange kara vaan, die de dolle rit van 110 mijl door de stad maakte, nadat de Russen de blokkade haden opgeheven. aan het verzoek van het bestuur, om op de komende schooldag de aandacht te ves tigen. Allen, die belangstellen in het Christelijk onderwijs - moeten trachten deze vergadering bij te wonen. Niet alleen de onderwijzers en de besturen. Zij in de eerste plaats. Maar ook de ouders. Als wij vasthouden aan de ge dachte: „de school aan de ouders", dan behoren, nu de Christelijke school opnieuw be dreigd wordt, ook de ouders, op hun post te zijn. Er komen bananen. Op het ogenblik is men doende met de aanvoer van 1800 ton ba nanen van de Canarische Eilan den. De lopende bonnen zullen ge honoreerd worden. Over de "<\r- deling van het restant wordt be raadslaagd. Met inbegrip van dit lwantum bedroeg de aanvoer van bananen voor ons land na de oor log ongeveer 6000 ton. Critiek op Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Uit het voorlopige verslag der Eerste Kamer op de begroting van onderwijs, kunsten en weten schappen blijkt, dat verscheidene leden enige critiek oefenden op het beleid van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Zo had vooreerst zekere publicatiezucht van een tweetal leidende figuren v_n dat Instituut hen minder aan genaam getroffen. Voorts hadden deze leden zich afgevraagd, of veel waarde moet worden toegekend aan interviews, afgenomen van gewezen ambte naren van het voormalige Rijks commissariaat en aan de „uren lange" gesprekken, gevoerd met gedetineerden en veroordeelden in gevangenissen. Verder achtten zij het minder gewenst, dat het Rijksinstituut in verbinding treedt met echtgeno ten van personen, op wier beleid in de bezettingstijd te recht hoogst ernstige oritiek valt te oefenen. Zij achtten termen aanwezig om de minister met klem te ver zoeken, bij voortduring nauwlet tend toe te zien op het beleid van het Instituut. De overdracht der werkzaamheden aan het Alge- meen Rijksarchief achtten zij ge- Mevrouw Eisler gearresteerd, wenst, opdat objectiviteit en we- Mevrouw Eisler, de echtgenote 1 enschappelijkheid beide zouden van „Amerika's communist no. 1", Aanwijzing op de oude kaarten. Naar de „Volkskrant" ver neemt, worden dit jaar geen nieuwe brandstoffenkaarten voor het komende stookseizoen uit gereikt. De huisbrandkolen zul len nog op de bonnen van de oude kaart beschikbaar worden gesteld. De grootte van het ko- lenrantsoen voor de komende winter is nog niet bepaald. De zer dagen valt daarover een be slissing, waarbij tevens tot aan wijzing van de eerste kolenbon nen zal worden overgegaan. Naar het zich laat aanzien, kan geen grote verruiming van het rantsoen worden verwacht. De moeilijkheden met de an- thracietvoorziening wijzen even eens in de richting van een aan' houden van 't gedurende laatste winters gebruikelijk ge worden rantsoen. Overwogen wordt, of aan de genen die hun laatste brand- stoffenkaart hebben verloren, een vergoeding zal worden ge geven. Grote hoeveelheid goederen i* beslag genomen. Hoofdstad van Moravië aan de jeugd overgeleverd. Ongeveer twintigduizend jeugdige Tsjechoslowaken uit scholen en fabrieken hebben voor drie dagen het bestuur overgenomen van de stad Brno, de hoofdstad van Moravië. Een kabinetsdelegatie onder leiding van Antonin Zapotocky, de pre mier, is in Brno aanwezig om nationale jeugdorganisatie. Twee 23-jarige communisti sche fabrieksarbeiders, fungeren als voorzitters van de provirtgi- ale en de gemeenteraad, studen- j Wageningse ten treden op als verkeerspoli- ZOmer weatrom de capitulatie- tie en buspersonn terwijl ande- 2aaj van Hotel „De Wereld" ex- Gisterochtend viel een nog tweejarig jongentje in Amster dam van een balkon op de derde verdieping aan de achterzijde van- 'n perceel in de Wilhelmina- straat. Het kind viel op een paar waslijnen in de tuin, die gelukkig de val gebroken heb ben. Het ventje werd in een ziekenhuis opgenomen maar maakt het redelijk wel. Huisvrouwen, zuiniger levenl Dat was de conclusie welke mevrouw A. Bruce-Steens, de presidente van de landelijke orga nisatie van de Ned. Ver. van Huis vrouwen trok, toen ze de algeme ne vergadering voor genoemde vereniging opende welke in hef Tehuis te Groningen werd gehou den. „Ons land is een groot ar menhuis", vond de spreekster, „en de regering een college van re genten." Nadat een telegram vaji ver knochtheid aan de Koningin was gezonden, werden de jaarversla gen goedgekeurd. Tot bestuurslid ivc.j-A.rj_m cKknzen mevr. G. vr CAPITULATIEZAAL WEER GEOPEND. Evenals vorige jaren zal de V.V.V. ook deze re jeugdigen de leiding voeren van fabrieken en coöperatieve winkels. Ook het plaatselijke radio station en de theaters staan ge durende drie dagen onder leiding van jonge amateurs. Een acht tienjarige fabrieksarbeider di rigeert drie dagen lang het nieuwsblad Lidove Noviny. lijk transport per vrachtwagen. Een aantal rijksrechercheurs en rijkspolitie beambten hebben het Mannen van de rijkspolitie en gevolgd. In Frankfort zou het de rUksrecherche te Amsterdam, overgeladen worden in een loods, onder commando van de kapitein De politiemannen slaagden er in der rijkspolitie B. F. de Beaufort, zich in deze loods verdekt op te hebben in samenwerking met stellen, en toen de bende, bestaan- Amerikaanse politiebeambten na- de uit elf smokkelaars, met de bU Frankfort een bende smokke- goederen arriveerde werd zij „met laars overvallen, toen deze bezig open armen ontvangen". Allen was een party van 15 ton cacao j werden gearresteerd. Op één hun- en koffie, afkomstig uit Nederland en bestemd voor Zwitserland, op te slaan. De rijkspolitie mensen te Am sterdam hadden reeds geruime tijd het vermoeden, dat een ben de smokkelaars, bestaande uit Nederlanders, Duitsers en Polen, grote vrachten cacao en koffie van Nederland via Duitsland naar Zwitserland smokkelde. Eergiste ren vertrok wederom een derge- „Het enige Duitse wapen dat enig nut heeft," Een Ingenieur uit Frankfort heeft een zakwapen vervaardigd, dat de vorm heeft van een arm band. Het kan een stroom van 1000 volt voortbrengen met be hulp van een eenvoudige batterij. Het geheel is niet groter dan een cigarettenkoker en kan in de vest zak worden opgeborgen. Bij een aanval is het voldoende het con tact op het gezicht of op een ont bloot gedeelte van het lichaam van de aanvaller te plaatsen om een ontlading te veroorzaken. Ofschoon de schok zeer hevig is, zou deze geen nadelige gevol- 'l- gen hebben. Het apparaat wordt verkocht voor ongeveer 25 mark met de vermelding: „Het enige Duitse wapen dat enig nut heeft." zijn gewaarborgd Enkele leden v.oegden aan dit laatste toe, dat zulk een over dracht wellicht een belangrijke be zuiniging zou opleveren. De reizende ambassadeur van president Truman, dr Philip Jessup, is te Parijs aangekomen, waar hij voorbereidende bespre kingen zal voeren met Franse en Britse functionarissen. is gistermorgen te New York op nieuw gearresteerd. Zij was eer der tijdelijk in vrijheid gesteld, of schoon zij ervan wordt beschul digd, dat haar verblijf in de Ver. Staten illegaal is. Eén der rede nen, waarom zij opnieuw in hech tenis genomen is, is, dat de rege ring van haar inlichtingen wenst over de vlucht van haar man, die ner werd 4000 dollar gevonden. Wetenschappelijk onderzoek aardstraling. Een groep academisch geschool de onderzoekers is, met medewer king van de heer G. J. Mieremet, wichelroede-ondei zoeker te Was senaar, ruim een jaar in ons land bezig ee- uitgebreid onderzoek in te stéllen naar de aardstraling, de vermoede invloed daarvan op mensen, dieren en planten, en naar de afscherming. Enkele de zer onderzoekers oriënteerden zich persoonlijk over dit vraagstuk in de V.S., Engeland, Zwitserland en Italië. Reeds vele resultaten zijn be reikt, waarover binnenkort meer zal worden medegedeeld. Alle reizen en proefnemingen geschieden op eigen rekening. De groep is dus niet werkzaam op initiatief van een departement. Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, vertrekt Vrijdag a.s. naar Parijs. Truman heeft ais opvolger van de kortgeleden afgetreden minis ter van Marine, John Sullivan, benoemd Francis P. Matthews, een advocaat uit Omaha (Nebras- ka). 35.000 Japanse studenten zijn in staking gegaan, omdat zij de inschrijvingskosten te hoog vinden en omdat zij het niet eens zijn met de regering, die commu- nistisch-gezinde professoren wil ontslaan. In België zal waar schijnlijk de nog geblokkeerde 60 pet. der tegoeden vrijgegeven worden voor het voldoen van be lastingen over 19401944. De communisten zijn de kustprovin cie Foekiën in China thans bin nengetrokken. Tussen April en December 1949 zal de Sowjetzone van Duitsland voor 90 millioen gulden herstelbetalingen aan de S.U. doen. De vertegenwoordi gers van Engeland en Israël te ploiteren. Poppententoonstelling te Vlissingen. Naar wij vernemen wordt de tentoonstelling van poppen en zelfgemaakt speelgoed, georgani seerd door de U.V.V., Dinsdag en Woensdag te Vlissingen gehouden in het C.J.M.V.-gebouw aan de Noordstraat. Mevr, Kolff zal Maandagavond de expositie officieel openen. Ook in Vlissingen zal de tentoonstel ling geopend zijn in de morgen-, de middag- en avonduren. Walcherse boeren gaan een excursie maken naar de N. O. polder. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Herverkave lingscommissie is besloten een ex cursie te organiseren voor de Walcherse boeren, die zijn aange wezen voor bedrijven in de Noord Oostpolder, naar deze polder. Het staat nog niet vast, wan neer deze excursie zal worden ge houden, al is wel vooropgesteld, dat dit op korte termijn zal moe ten zijn. Het ligt verder in het voornemen niet alleen de boeren mee te nemen, doch ook hun reep, echtgenotes. De werkgelegenheid in Zeeland. In de maand April daalde liet aantal bij de Gewestelijke Ar beidsbureaus ingeschreven man nelijke werklozen van 63.240 tot Tel Aviv en Londen zullen thans 57.524. In Zeeland waren er op de rang van gezant krijgen. De 30 April j.l. 1140 werklozen en millioenste ton steenkool sedert per 31 Maart j.l. 1375. Het cijler Tante Pos' hoofddirecteur gaat met pensioen. De heer W. R. van Goor heeft er bijna 46 jaar opzitten. Na een loopbaan van bijna 46 jaren zal op 1 Juni a.s. de heer W. R. van Goor, hoofddirecteur der posterijen, wegens het be reiken van de pensioengerech tigde leeftijd, de dienst verlaten. De heer Van Goor werd ge- als verstekeling aan boord van zien, of men met een vervalsing I 't Poolse schip Batory gegaan is. te doen heeft. Valse tabaksbonnen in omloop Het C.D.K. brengt onder de aandacht, dat er vervalsingen in omloop zijn van de bonnen der ta- boren op 11 Mei 1884 te Zwart- bakskaarten QA en QC 903. De sluis en^ trad op 1 October 1903 valse bonnen zijn te herkennen aan de kleur. Deze is iets don kerder dan die van de echte en helt meer over naar het bruin. Handelaren doen er goed aan ta baksbonnen, welke een afwijken de kleur vertonen, nauwkeurig te onderzoeken. Behalve aan de kleur zal men gewoonlijk ook aan de opdruk van de bon en aan de vezel aan de achterzijde kunnen het begin van de luchtbrug is gis teren per vliegtuig naar Berlijn vervoerd. De Europese jeugd, aangesloten bij de Unie van Euro pese Federalisten, zal haar eerste Europese congres van 22 tot 30 Mei houden te St. Goar in België. Het eerste weerschip in de In- voor eind April 1948 was 1608. Per 1000 mannelijke inwoners van Zeeland waren er eind April 9 Zeeuwen werkloos. in P.T.T.-dienst. Niet alleen binnen maar ook buiten de landsgrenzen heeft hij een belangrijke taak voor de postdienst vervuld. In een groot aantal internationale postbijeen- komsten, congressen en confe renties heeft hij ons land ver tegenwoordigd. Als zijn opvolger is aangewe zen de inspecteur in algemene dienst der P.T.T., de heer F. A. Hofman. EXAMEN KOORLEIDER. Te 's-Gravenhage slaagde giste ren voor het koorleiders-examen dische Oceaan zal binnenkort zijn van de Kon. Bond van Chr. Zang plaats innemen halverwege Bata- en Oratoriumverenigingen, de via en Mauritius. Soerabaja heer J. Fondse te Middelburg, heeft thans een half millioen in-1 Het was gisteren de laatste dag woners. Van 1620 Mei zal te van het examen. In totaal werden Delft de eerste jaarlijkse verga- j 36 eandidaten geëxamineerd. 24 dering worden gehouden van het I slaagden en 12 werden afgewezen. Internationaal Instituut voor Las- techniek. Binnenkort is de be- Gisteren werden op de veiling noeming te verwachten van een 3 Middelburg de eerste doperw- definitieve directeur der Nat. Re-1 ten aangevoerd door de heer J. serve. Als zodanig wordt genoemd l. Dop te Koudekerke. kol. J. Ternaten, comm. algemeen1 depöt Kon._Landmacht te Schoon- DK B j L T ZEGT: hoven. De bestrijding van de veldmuizenplaag verloopt gunstig. In Maart en April moest nog 200 maal onmiddellijk worden inge grepen. Binnenkort zal worden begonnen met de uitvoering van het Lek-duinplan, dat Den Haag en mogeiijk nog andere plaatsen van Z.-Holland zal voorzien van drinkwater, afkomstig uit de Lek. Droog weer. Weersverwachting geldig tot vanavond: ln de ochtend plaatse lijk nevel of mist, overdag gelei delijk wat toenemende bewolking, maar nog droog weer en iets ho gere temperaturen dan gisteren. In de kuststreken tijdelijk koele zeewind, overigens weinig wind. •a o

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1