ZEEUWSCH DAGBLAD „Het belangrijkste is, uit te voeren wat niet kan worden vastgelegd in woorden en termen. L NIEUWS Staatkundig bestand in afwachting van volledige souvereiniteits - overdracht. Sneltrein reed door niet tijdig gesloten Westelijke militaire gouverneurs keuren gronuwet voor West-Duitsiand goed. overweg. WjjdiDgsdienst in de St. Jacobskerk te Vlissingen. Britse Lagerhuis keurde Atlantische Paüt goed. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 17 Mei pat de Kamer ^rb^kl"der deze offers over verklaring discussiëren Maar zodra de verantwoorde lijke politieke leiders van een volk De minister begon met een te- de redelijke mogelijkheid zien om rugblik te werpen op wat aan jangs vreedzame weg tot een op- deze overeenkomst is voorafge- lossing te komen van een pro- gaan, waarin hij erop wees, dat t>ieem als dit, waaronder het be bespreking Indonesische vraagstuk uit te stellen. üemonstraties te Berign. Wielrijders, voetgangers en automobilisten op het nipper tje aan de dood ontkomen. Kanalenkwestie geeft moeilijkheden. SNIPPER Ds G. Ryksen te Middelburg overleden. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorit- *tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 85, Tel. admini- Itratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, VIooswijkstraat, Telefoon 2052. 5» JAARGANG No. 1252 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 13 MEI 1949 Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.48 u., onder 20.25 u. Maan op 23.45 u., onder 5.27 u. Hoogwater op Zaterdag 14 Mei: Vlissingen: 2.44 u. 2.28 m., 15.11 U. 2.23 m. Terneuzen: 3.14 u. 2.47 m., 15.45 u. 2.40 m. Wemeldinge: 4.39 u. 1.84 m., 17.09 u. 1.79 m. Mr J. H. VAN MAARSEVEEN LEGDE REGERINGSVERKLARING AF. TTaI. rvmrralnlz (laf rln tViono In de Tweede Kamer heeft de Minister van Overzeese Gebieds delen ad interim, Mr J. H. van Maarseveen, gistermiddag na mens de regering een verklaring afgelegd met betrekking tot de nieuwe fase welke in de ontwikkeling van het Indonesische probleem Is ingetreden door de op 7 Mei te Batavia gesloten over- j eenkomst. Het Kabinet was nagenoeg voltallig aanwezig. De meeste Kamerleden waren present. De tribunes waren geheel bezet. de regering een terugkeer van de republikeinse regering naar Djog- Ja mogelijk achtte, mits zij bereid zou zijn de guerilla af te gelasten en met Nederland tot herstel van vrede, orde en recht samen te werken. Aan deze voorwaarden is thans door het getroffen accoord vol daan. Wat de oplossing van het pro bleem vooral in de weg heeft ge staan is niet alleen het wederzijds wantrouwen, maar vooral de maatregelen, welke partijen op grond van dit wantrouwen be raamden en uitvoerden. De thans gesloten overeenkomst is te zien als een poging dit we derzijds wantrouwen te door breken. STAATKUNDIG BESTAND. De minister verklaarde verder, dat thans, in afwachting van de volledige souvereinlteitsover- draeht als gevolg der Kondetafel conferentie een staatkundig be stand zal intreden. Als onderdeel van dat bestand heeft de regering besloten in de overgangstijd geen Negara's of Daerah's of uitbreiding daarvan meer te erkennen voor zover zulks betrekking heeft op gebied, dat vóór 19 December 1948 onder republikeinse controle stond. Deze bepaling laat onverlet hetgeen in de betrokken gebieden vóór 7 Mei 1949 is tot stand gekomen. De verklaring van de Neder landse delegatie heeft óók betrek king op de Rondetafelconferen tie. Onverminderd de erkenning van het zelfbeschikkingsrecht overeenkomstig de beginselen van Linggadjati en Renville, wordt bepaald, dat de Republiek straks als een staat haar plaats in de Verenigde Staten van Indonesië zal innemen en in het voorlopig vertegenwoordigend lichaam daarvan een derde van het aantal zetels zal bezetten. Het Britse Lagerhuis heeft gis- AANVAARDING VERANT- teren met 333 tegen zes stemmen WOORDELIJKHEID. een regeringsmotie aanvaard, Na deze resumptie van de in- waarin het Atlantische Pact houd der beide „statements" ver- volgde minister van Maarseveen: MIN. VAN MAARSEVEEN. Indien beide partijen er naar streven om de moei lijkheden te verkleinen, die elk van haar thans op haar terrein ondervindt, dan zal in onderlinge samenwerking een werk tot stand gebracht kunnen worden dat straks tot zegen zal strekken van de vrije en souvereine vol ken van Indonesië en Ne derland." Het is mogelijk, dat de thans ingeslagen weg vooral in den be ginne moeilijk begaanbaar zal De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft besloten de bespreking van het Indone- blnken en dat wij daarop nog hin- siscbe vraagstuk uit te stellen dernissen zullen aantreffen, die l°t haar volgende zittmg in Sep- een minder door tegenslagen ge- tember a.s. hard volk dan het onze zouden afschrikken. Dit vooruitzicht be- neme ons niet de moed voort te ingediende resolutie, strekkende gaan, teneinde te verwezenlijken, wat wij beloofd hebben en over eengekomen zijn. De door de Australische en Indiase delegaties gezamenlijk tot een verdaging van het debat, met het oog op de voorlopige, te Batavia door Nederland en Moge de overeenkomst van Ba- de Indonesische republiek be- tavia van 7 Mei 1949, die de reikte overeenkomst, is met 43 naam van Van Eoycn Roem tegen 6 stemmen, bij drie ont- Statements zal dragen, onder1 houdingen, aangenomen. Gods zegen de smartelijke historie Voordat het voorstel werd aan- der laatste vier jaren besluiten genomen, had er een vrij uit en een tjjdperk inluiden, waarin voerige beraadslaging plaats, die wederzjjds begrip, wederzijdse op- zich bewoog langs dezelfde lijnen rechtheid, wederzijdse goede wil,1 als die, welke reeds was gevoerd hulp en bijstand zullen tonen, wat bij het debat in de commissie deze factoren vermogen voor een ad hoc, met dien verstande, dat staan van bijna 100 millioen men sen nu reeds sinds vele jaren ge bukt gaat, zijn zij verplicht deze' mogelijkheid niet onbeproefd te laten voorbijgaan. MOGELIJKHEID IS AANWEZIG. Naar do vaste overtuiging van de Nederlandse regering is zulk een mogelijkheid thans aanwezig. Indien beide partyen ernaar stre ven om de moeilijkheden te ver-In het licht daarvan verbleekt de kleinen, die elk van haar thans op j betekenis van bepalingen, die op eigen terrein ongetwijfeld onder-zichzelf een van beide partijen vindt, maar die in het licht van zwaar kunnen vallen en zelfs te het op korte termyn te bereikenzwaar zouden zijn, indien zij aan doel van de Rondetafelconfe-de goede bedoelingen van de we- rentie van snel voorbijgaande aard derpartij zou moeten twijfelen, zullen z«n dan zal in onderlinge TELEURSTELLINGEN, samenwerking een werk tot stand gebracht kunnen worden, dat jongste geschiedenis van het straks tot zegen zal strekken van Indonesische probleem is rijk aan de vrjje en souvereine volken van teleurstellingen voor mensheid, die snakt naar verlos sing uit de machten van het kwaad". Nadat de minister zijn verkla ring had afgelegd, werd overeen komstig een voorstel van de voor zitter besloten de beraadslaging over de verklaring uit te stellen tot Dinsdag 17 Mei te één uur. ditmaal ook de gedelegeerde van de Ver. Staten een verkla ring aflegde. —Tot leden der Parlem. Enquête commissie zijn benoemd mej. Kiompe en de heer Fokkema, dit in de plaats van de heren Bruins Slot en Dassen, die bedankten wegens drukke werkzaamheden. Met enig voorbehoud. De drie Westelijke militaire gouverneurs van Duitsland heb ben gisteravond bekend gemaakt, noodmaatregelen behoeven gealli eerde goedkeuring; eenstemmig heid der geallieerden is vereist voor elke wet, die de staatsgren zen in Duitsland wijzigt, uitge- t is rijk aan dat zij, met enig voorbehoud, de alle betrok- fundamentele wit van de nieuwe z0"derd v°?r WurUemberg-Baden. Indonesië en Nederland. „Ik sluit mij aan bij de woorden, die de voorzitter van republikein se delegatie ter gelegenheid van een te Batavia op 7 Mei jl. door hem gehouden persconferentie heeft gesproken: „Het belang rijkste is de krachtige wil van beide partijen om uit te voeren hetgeen thans overeengekomen is en dat niet geheel kan worden vastgelegd in woorden en termen". De goede bedoelingen vormen de grondslag van de heden afgelegd de verklaringen en het hangt van de goede bedoelingen af of wij zullen slagen of niet. Ik neem aan, dat met goede wil en hulp van alle betrokken partijen, dat, wat bereikt werd, kan dienen als gezonde basis voor verdere overeenkomsten". ken partijen. Het heeft geen nut Duitse federale republiek goed- op dit ogenblik na te gaan waar- beuren. aan die teleurstellingen te wijten j Het voorbehoud der geallieer- zijn, maar wel mag de wens wor- j den houdt het volgende in: de den uitgesproken, dat een nieuwe clausule, waarin Berlijn tot lid- De geallieerden zijn van oor deel, dat de ministers-presidenten het enige Duitse lichaam vormen, dat gerechtigd is de uitvoerende macht uit te oefenen, hangende geest zal intreden, waaruit menstaat wordt verklaard, wordt de vorminS van een federale rege- de kracht zal putten om de in het j Voor het ogenblik teniet gedaan; nng- verleden begane fouten te ver mijden en aan het lot van de vol ken van Indonesië en Nederland een beslissende kentering ten goede te geven. Door deze hoop geleid heeft de Nederlandse regering de resulta ten van de onvermoeide arbeid van dr van Royen en zijn mede werkers aanvaard. Zij heeft zich ervan vergewist en met voldoe ning ervan kennis genomen, dat ook de B.F.O. daaraan haar vol ledige instemming hecht, omdat de voortdurende medewerking van de B.F.O. aan de verdere ont- Terwijl reusachtige menigten mensen voor het stadhuis in de Amerikaanse sector van Berlijn samenstroomden om deel te ne men aan een demonstratie, die door het Westelijk stadsbestuur vergadering ni ^^vir>nv.nvi ïinmUYinlrlrin - Inderdaad, van overheersend wikkeling van zaken volstrekt on- belang zijn de goede bedoelingen, misbaar is. Sombere rede van Bevin. was uitgeroepen, verzamelden meer dan 100,000 personen zich gisteren op de Unter den Linden in de Sow jet-sector. Zij waren uit de gehele Oostelijke zone geko men om te demonstreren voor het democratische blok" en zij droe- in twee paragrafen wordt uit eengezet, dat de toepassing van de constitutie in het algemeen ge sproken afhankelijk is van het bezettingsstatuut, dat van kracht zal worden, zodra een federale regering zal zijn gevormd. Prof. Carlo Schmidt, socialis tisch leider der Constituerende heeft meegedeeld, dat, aangenomen dat de voorbe reiding van een algemene verkie zing zes weken zal vorderen, de Duitse regering ongeveer 10 Juli gevormd zou zijn en voor eind Augustus in functie zou komen. Generaal Robertson, de Engelse Met een snelheid van circa 80 km per uur en een gillende fluit raasde gistermorgen om kwart voor negen de sneltrein van 8.25 uit Amsterdam naar Enschedé door het station van Naarden- Bussum, terwijl een honderdtal reizigers op het perron, die op de stoptrein naar Amersfoort stonden te wachten, met ontzet ting tot de ontdekking kwam, dat de spoorbomen langs de overweg vlak achter het station niet waren gesloten, zodat het op dit spitsuur vrij drukke ver keer, onbewust van het dreigen de gevaar, zich naar beide zij den over de spoorrails voort bewoog. De spoorbaan maakt in het station een vrij scherpe bocht naar links, zodat de mannen op de locomotief, aan de linker zijde de baan verkennend, eerst halverwege het perron tot de ontdekking kwamen, dat de ma chine recht op de wielrijders, voetgangers en auto's inreed. De machinist zette de remmen aan en trachtte tegelijkertijd met korte en langet stoten op de fluit het publiek te waarschuwen. Het was onmogelijk de trein nog voor de overgang tot stilstand te brengen en zo vloog de loco motief dwars door het verkeer op de overweg heen. Op het laatste moment wisten enkele wielrijders en voetgangers te gen spandoeken met leuzen, die militaire gouverneur, heeft be- opriepen tot steun aan de ver- bend gemaakt, dat de drie mili- kiezingen voor het „Duitse Volks- fajre gouverneurs ook tot over- congres i eenstemming zijn gekomen over „De Nederlandse regering lieeft op Vrijdag 6 Mei jl. haar delega tie gemachtigd de overeenkomst ln naam der Nederlandse regering aan te gaan. Daarmede heeft de Nederlandse regering de verant woordelijkheid voor de thans in geslagen weg aanvaard. Zij is tot dit besluit geleid door de overweging, dat de gewenste opbouw van de Verenigde Staten van Indonesië als een souvereine staat en de totstandkoming van de Unie vroeg of laat eisen, dat de stryd, die thans gevoerd wordt, plaats maakt voor overleg. Hoe c rder dit overleg begint, hoe eerder een eind kan komen aan de offers aan mensenlevens, die slechts verantwoord zijn, zolang z het mindere kwaad vormen, zolang zij de tol zyn, die betaald moet worden aan een betere toe- waarin het Atlantische wordt goedgekeurd. Bevin zeide, dat het Huis op de hoogte was van de teleurstel- i ling, o.m. veroorzaakt door de wyze waarop gebruik van het recht van veto werd gemaakt. „Ondanks de totstandkoming van de organisatie der V.N. en het sluiten van vredesverdragen met Italië en de satellietlanden kwa men wij te staan tegenover de groepering van landen in Oost- Europa, die naar myn mening de eerste bewuste stap was naar de verdeling van Europa", aldus Be vin. „In de tyd dat het plan-Mar- één der grootsie stappen naar de vrede besloten ligt." Na Bevin nam Churchill, de lei- i der der oppositie, het woord. Hy zeide, dat hij het eens was met de sombere rede van Bevin. „Ik ben biy, dat hij de opheffing door de Sowjet-regering van de blokkade van Berlijn niet heeft aangegrepen als een gelegenheid om te verklaren, dat een belang- I ryk vredesgebaar gemaakt is. Wy juichen het Atlantische Pact har- 1 tehjk toe en wy danken de V. S. voor de schitterende rol, die zy in de wereld spelen." Voor het stadhuis in de Ame rikaanse sector ging een gejuich op toen de sociaüstische leider Carlo Schmidt in een rede ver klaarde, dat de nieuwe Gestapo in de Sowjet-zone, de z.g. volks- politie, moest worden vernietigd. Hü eiste, dat het nieuwe concen- het „kleine van Berhjn. bezettingsstatuut" Kogel uit hoofd- Spaak maant tot kalmte. Tijdens de voortzetting van het debat over de begroting van liet ministerie van buitenlandse zaken in de senaat, verklaarde minister Spaak, sprekend over de NederlandsBelgische ver houdingen, dat de Belgische re gering aan de kanalenkwestie de grootste aandacht besteedt en dat hiervoor uiteindelijk een bevredigende oplossing dient te worden gevonden. Deze aange legenheid moet echter met veel tact en voorzichtigheid worden behandeld en wanneer een op- Bijzondere bewaking voor Attlee. Naar aanleiding van jegens Attlee, de Britse premier geuite1 Westerse licentie verschynende bedreigingen, heeft Scotland Yard kranten werden door de Russen shall' werd Voorgesteld ''stónd"de gelast dat de Politiemannen, die in beslag genomen, zo zeiden zy. 32 jaar wond. Een fabrieksarbeider te Hud- - dersfield werd in 1917 gewond ty- tratiekamp te Buchenwald af- dens qc eerste wereldoorlog, waar gebroken werd. by een kogel door zün linkerwang De reizigers in de eerste Duit- in >s mans hoofd drong. Hy over- se passagierstrem, die na de blok- jeefde de verwonding, doch een kade te Berlijn arriveerde, klaag- operatie, om de kogel te verwy- den, dat zy door de Russische sol- dererl, werd te gevaarlijk geacht, daten te ivlarienborn ruw behan-1 De man had in de afgelopen deld waren. 132 jaar aanhoudend last van Zij zeiden, dat gewapende Rus- hoofdpün, doch dit zal mogeiyk sen mannen, vrouwen en kinderen mt het verleden behoren, aange- verschillende uren lang in een rü zjen de kogel gisteren, toen hy buiten de trein heten staan, hen hoestte, in' zün mond viel. fouilleerden en al hun bagage i grondig doorzochten. Alle met P.I.T. te Goes protesteert tegen misleidende voorlichting. Het P.I.T. belegde gisteravond in de „Prins van Oranje" te Goes een vergadering, die onder leiding stond van ds Odé. Ds Vuurmans te Utrecht sprak deze avond over het geestelyke leven van de mili tairen in Indonesië. Ds Vuurmans was reeds vóór de oorlog 17 jaar als zendeling werkzaam. Geruime tijd was hy na de oorlog veldprediker en als zodanig kon hy zich geheel op de hoogte stellen van het leven onzer militairen overzee. Na vele voorvallen hieruit te hebben verteld, wees spr. vooral op de betekenis van het gezin. Het gezinsleven in Nederland is in vele gevallen een steun voor de vertrekkende militair voor zijn latere leven. Na de pauze werd een aantal vragen gesteld. Eén daarvan leid de tot de beslissing, dat aan het Centraal Bureau van het P.I.T. verzocht zal worden bij de rege ring te protesteren tegen de vaak misleidende voorlichting. Ook zal verzocht worden gegeven beloften na te komen. Ds Odé was de tolk van allen, toen hy aan het einde van de ver gadering verklaarde, dat deze avond de aanwezigen het leven van de jongens dichterbij had ge bracht. Aan het einde werden het eer ste en zesde couplet van het Wil helmus gezongen. Er werd een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. zaak er vrij slecht voor, dat kan ik u verzekeren. Er was grote nervositeit en de bedreiging van Molofof, toen wy in Parijs beslo ten voort te gaan met het plan- Marshall, was geen loze bedrei ging. Wy constateerden dit later, n.a.v. de gebeurtenissen in Frank rijk, Italië en zelfs in ons land, toen pogingen werden gedaan om door beïnvloeding der vakbewe gingen het economische herstel tegen te werken. Indien zowel het Pact als het verbond op de juiste wyze kunnen worden nagekomen, is er hoop, dat een toestand van universele vrede kan worden bereikt. Ik ben er van overtuigd, dat in het Pact Nederlands gezin met dertien kinderen voor goed naar Montreal. Downingstreet bewaken, met re volvers in plaats van slechts met gummiknuppels gewapend moeten zyn. In Downingstreet bevinden zich de woningen van Attlee en Sir Stafford Cripps, de minister van financiën. Meer bouwvolume voor Nijmegen. In de vergadering van de ge meenteraad van Nijmegen heeft de burgemeester, mr Ch. Hustinx, medegedeeld, dat de minister van I wederopbouw binnenkort Nyme- gen zal helpen voor de herbouw van de totaal vernielde binnen stad. Bij het ministerie van we deropbouw bijn plannen in voor bereiding, om een groot contin gent bouwvolume beschikbaar te stellen voor de wederopbouw van de winkels in de vernielde bin nenstad. Voorbereidende besprekingen te Parijs op 21 Mei. De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankryk en de V. S. zullen op 21 Mei te Parys byeenkomen tot een uitwisseling van meningen alvorens de confe rentie van de ministers van bui tenlandse zaken der Grote Vier op 23 Mei begint. Morgen zullen te Parijs reeds de voorbereidende besprekingen van Britse, Franse en Amerikaan se functionarissen beginnen. Walcherse burgemeesters en secretarissen op stap. De leden der Ver. van Burge meesters en Secretarissen op Walcheren, die gewoonlijk hun maandelijkse vergadering te Mid delburg houden, hebben gisteren deze traditie enigszins verbroken, doordat zy op excursie zyn ge weest naar Oostkapelle. Zy hebben daar in de bossen de nieuwe aanplant op de ex-geïnun- deerde gedeelten bezichtigd, als mede de nieuwe beplanting van de gedeelten, die door de Duit sers waren geruïneerd. Het ligt in de bedoeling de vol gende maanden ook andere plaat sen op het eiland té bezoeken. nog nooit in een trein gezeten. Een vliegtuig kende ik alleen van- uit de lucht en nu vandaag ga ik lossing gevonden wordt, dan mag dan met m'n man en 13 kinderen noch Belgie, noch Nederland er voorgoed naar Canada", aldus me door benadeeld zün. Indien het probleem der ha ven- en kanalenkwestie de ge moederen in beide landen te veel in onrust brengt, zou dit beide regeringen ernstig kunnen t Centrum in Vlissingen werd gis- Een half jaar geleden had Ik Nieuwe oorlogsschaderegeling voor kerken en jeugdhuizen. In de Nederlandse Staatscou rant van gisteren zyn twee be- schikkingen opgenomen, welke de j teravond In de St. Jacobskerk een vrouw Gertruda Berkers-Schrii- ™r'ogsschaaei'eSebng bevatten i wydingsdienst gehouden, die ge- newerkers uit Licssel by Deurne' jeugdhuizen gebouwen en lei(i werd door ds J. C. Slckesz. S KrLMdSk|mas™r'dvof emf' DebUdra.fe I" oorlogsschade I Na het gebed speelde de orga- y t vo1 emi~ aan kerkelijke gebouwen wordt jnist, de heer J. P. Broerse ,de Als aanvang der actie voor het kingen en aansporingen, ja zelfs Hervormde Centrum. geboden tot werken Moge dit werk in het ene juiste verband Voor de aanvang van de actie geschieden, niet tot onze eer, maar tot stichting van een Hervormd tot eer van G°d. Het doel, granten naar Montreal vertrok. Vader en moeder Berkers heb belemmeren in haar pogingen ben in hun gevolg negen jongens °f'ossinS te vinden. en vier meisjes. Moeder Berkers Met betrekking tot de oprich- heeft 16 kinderen ter wereld ge ring van de commissie, welke bracht, waarvan er tüdens de oor- de haven- en kanalenkwesties log twee gesneuveld zijn. Vader aan een onderzoek zal onder- Berkers kon heel moeilijk over verpen, verklaarde Spaak: „Het dit verlies heenkomen en daar hy commute moeUiJk v°°r deze in zün geboorteplaats te veel her- voorts denormen"'waaraa^hHhot c.ompetente personen innerd werd aan ziin beide se-I ÏLm de.n' 1le reeds een be paald standpunt aanhingen". „Laat ons onze leden voor deze gemengde zoeken en laat ons het gehele probleem der waterwegen langs de normale diplomatieke kana len behandelen", zo zeide de minister verder. gesteld op een percentage, vari ërend van 75 pet. tot 55 pet. van de herbouw- of herstelkosten van het betrokken gebouw. De bijdrage in oorlogsschade aan jeugdhuizen bedraagt 65 pet. van de herbouw- of herstelkosten van het betreffende pand. De beschikkingen bevatten i ge"toekennen van büdragen voor storven kinderen werd definitief herstel of herbouw en voor de tot de emigratie besloten aanschaffing of het herstel van ka'lmte^en onderTt' 1" aIle i" Netland'omft hal." ü^n bdalf d^t de leunhouding verloofde als soldaat in Indonesië beschikkingen slechts voSizien tl dient. De familie Berkers zal by büdragen voor herbouw of her een boer in Uxbridge (Ontario) stel van gebouwen en voor aan- ïn dienst treden en speciaal een schaffing of herstel van inventa- taak kr.jgen by de suikerbieten- ris, welke een sober karakter campagne. dragen. fantasie over „Een Vaste burcht" van Jan Zwart. In zyn toespraak „Het wonder der gemeente" zei ds J .S. Hartjes, dat de gemeente op deze byzondere avond byeen was gekomen met een speciale be doeling. „Iedereen weet waarom het gaat, om iets heel concreets, n.l. om geld", aldus de predikant. „Geld voor de nieuwe kerk, Welke geen wonderkerk behoeft te zijn, ook al hopen wij, dat zij heel mooi en groot zal worden. Het wonder van Christus beleeft de gemeente zelf. Allen moeten helpen, en van avond moeten we een stap voor uit", zo besloot spr. „Het werk der Gemeente" was de titel van een toespraak, die de heer G. J. eer van God. Het doel, dat spr. de gemeente voor ogen stel de, was niet een materieel, maar een geestelyk perspectief. De bü dragen der gemeente zyn een noodzakelyke materiële gift, op dat men ook in de nieuwe wyk Gods medearbeider zal worden. Spr. riep tenslotte op, om met in zet van de gehele persoonlykheid te helpen deze actie te doen sla gen. Ook ds H. Aalbers wekte in zyn toespraak „Het gebed der ge meente" op te helpen. Door het werk der gemeente wordt zy ver gaderd, door het gebed wordt het wonder werkelykheid. „Geven is goed, het vergaderd worden tot de gemeente is een zegen", aldus spr. „De grote kracht der ge meente ligt in haar gebed. Allen moeten meehelpen, want al zyn we nu goed begonnen, we zijn er nog niet. Hiervoor hebben we kracht nodig en deze is alleen te vinden in het gebed." Aan de dienst, die werd beëindigd met het van GoHdoever hield. In de Bijbel, I zingen van Gezang 104, werkte aldus spr., vinden wy vele opwek-1 het Hervormd Kerkkoor mede. Van de Chinese nationalistische kustverdediging zyn de bemannin gen van 25 schepen naar de com munisten overgelopen. Toen de communisten de Jangtse oversta ken, gaven zich al 23 schepen over. In een boodschap aan het Congres heeft Truman opnieuw verklaard, dat de V.S. de V.N. willen steunen in alle opzichten. De Belgische Senaat heeft met 127-13 stemmen het Atlantische Pact geratificeerd. De V. S. hebben bevei gegeven tot het stopzetten van verdere verwyde- ring van installaties uit de voor herstelbetaling bestemde Japanse fabrieken. De Arabische leiders in Tripolis hebben gedreigd met een „vredige, burgeriyke revolu tie". Zy weigeren samen te wer ken met het Britse bestuur. Prof. Reuter heeft in de speciale gemeenteraadszitting te Berlyn verklaard, dat besloten is voor raden aan te leggen, door te gaan met ontginning der bruinkoollagen te Berlyn en met de plannen voor een electrische centrale in de Westelyke sectoren. De Belgi sche Kamer van Afgevaardigden heeft goedgekeurd, dat aan Ko ning Leopold 6 millioen francs per jaar wordt uitgekeerd. Ver tegenwoordigers van Israël, Egyp te, Trans jordanië, Syrië en Li na- non hebben te Lausanne een pro tocol ondertekend, dat een basis voor vredesbesprekingen inhoudt. Te Durban zyn. weer ongere geldheden voorgekomen. O.m. werden stenen geworpen naar In dische autobussen. 52 Neder landse suikerbietenverbouwers zyn gistermiddag met een speci aal emigrantenviiegtuig der K.L. M. naar Montreal vertrokken. Uit de auto van een gezagvoerder der K.L.M. zyn gisteren op Schip hol twee koffers met een belang- ryke inhoud gestolen. Ingetrok ken is de Prijzenverordening Ha vermout '45, zodat de prijzen voor dit artikel thans vrij zijn. Dit geldt ook voor haring en haring- producten. Momenteel zijn er in geheel ons land 1257 stuca- doorsgezellen in staking. Vyf- tien jaar is geëist tegen H. J. Kerkmeester, tijdens de bezetting directeur van de „Arbeiderspers ontspringen, maar een personen auto een z.g. volkswagen kreeg een enorme klap van de linkervoorzijde van de locomo tief en werd opzij geworpen. Wonder boven wonder kwam de inzittende, de heer Van Vorst uit Bussum, er met de schrik af, dank zy het feit, dat de auto niet werd meegesleurd. De trein kwam ca. vijftig meter verder tot stilstand. Onderzocht wordt of een de fect aan de spoorboominstallatie de oorzaak van dit nog goed afgelopen ongeluk zou kunnen zijn. „Chantage" in Pretoria. Dezer dagen is te Pretoria de jaarlykse studentenjool gehou den, een soort carnavalsoptocht van fantastisch uitgedoste praal wagens en studenten, die geld in zamelen voor liefdadige doelein den, dit jaar voor een kinderhos pitaal. Geen mens op straat was veilig voor hun enthousiasme. Een „raad van onregt" dagvaardde verschillende ingezetenen van de stad en perste hen, onder ijselyke bedreigingen, goede gaven af. De opbrengst van rijtoer en pseudo- chantage in 1948 bedroeg onge veer 5000 pond sterling. Vijfde Transatlantische K.L.M.-lijn. De K.L.M. zal wederom een nieuwe Transatlantische lyn ope nen en wel van Amsterdam via Glasgow, Gander, Montreal in Ca nada en Havanna op Cuba naar Curasao. Deze nieuwe dienst zal tweemaal per week met Constel lations worden gevlogen. Hy be tekent opnieuw een uitbreiding van het intensieve luchtverkeer, dat de K.L.M. reeds over de At lantische Oceaan onderhoudt. New York, Curacao en Zuid-Ame- rika worden reeds geruime tyd en frequent door de K.L.M.-vliegtui- gen aangedaan. Paramaribo in Su riname zal met ingang van 20 Mei a.s. een rechtstreekse verbinding door de lucht met Nederland hebben. Twintig jaar geëist tegen vroegere Amersfoortse kamp arts. Tegen de voormalige Amers foortse kamparts dr N. van Nieu- wenhuysen heeft de proc.-fiscaal van het Utrechtse Byz. Gerechts hof gisteren 20 jaar gevangenis straf geëist alsmede ontzetting voor het leven uit de burgerrech ten en uit het recht de genees kunde te beoefenen. Prof. dr J. G. F. Borst te Am sterdam, destyds zelf gevangene in het kamp, verklaarde, dat hy de kamparts de weg gewezen heeft om aan de benodigde medi camenten te komen. Hy had hem gezegd, dat elk gewenst kwantum uit het ziekenhuis, waaraan prof. Borst verbonden was, binnen 24 uur in Amersfoort kon zyn. De kamparts was hier echter niet op ingegaan. In plaats van te zorgen voör de noodzakelijke genees- en verband middelen, liet hij de gevangenen uren lang in de kou staan en met geweld van het spreekuur verwij deren. Uitspraak op 26 Gisteren is te Middelburg over leden ds G. Rijksen, predikant der Chr. Geref. Kerk aldaar. De over ledene werd geboren op 20 Janu ari 1890 en was aanvankelyk werkzaam in een belangrijke functie bij de administratie van een groot bedryf te Utrecht. Na lerend ouderling te zyn geweest te Vianen en Ede werd hij op 4 December 1945 predikant naar art. 8 der Dordtse Kerkenorde in deze laatste gemeente. Ds Ryk sen werd begin 1947 beroepen te Middelburg, waar hy op 30 Maart 1947 zijn intrede deed. Ook in het verenigingsleven nam de overle dene een belangrijke plaats in. Hij was penningmeester der emeriti- kas der Chr. Geref. gemeenten, bestuurslid van het Chr. Blinden instituut te Zeist en adviseur bij de kerkelijke kassen. Goese ouden van dagen bijeen. Gisteren organiseerde de Bond van Ouden van Dagen in het „Slot Oslende" een feestavond. Velen, die aan de oproep van het bestuur gehoor hadden gege ven, hebben zich op uitstekende wyze vermaakt. Nadat de voorzitter, de heer P. Goedhart, een kort openingswoord had gesproken, werd gelegenheid aan verschillende clubjes gegeven, die voor deze avond hun mede werking gratis hadden aangebo den, hun werk te tonen. Een woord van dank aan allen en wel in het byzonder aan de ta xichauffeurs, die de invalide oud jes gratis hebben gereden. DE BILT ZEGT: Zonnig weer. Weersverwachting geldig tot vanavond: ln de kustprovincies droog weer met nu en dan over drijvende bewolking en plaatselijk koele zeewind. In het overige ge deelte van het land in de ochtend plaatselijk nevel of mist, overdag droog en over het algemeen zon nig weer met weinig wind en weer iets hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1