Rondzwervingen door en om Kaapstad. MAYENS (UVEA LENTEDROOM Tafelberg beheerst gehele omgeving. c De Ned. Herv. School te Goes bestaat veertig jaar. Verbetering van Tbotens drinkwater voorziening. EDNA EARL MET DE „MIJDRECHT" NAAR DE ZUIDPOOL. (IV) Prof. Schilder c.s. hreken met A.-R. partij. De is weer in voorraad Bij aankoop van een pot, doos of tube NIVEA of NIVERA dit Modeblad gratis PARFUMERIE COR VAN BIEMEN, Grote uitbreiding in de loop der jaren. PLOUVIER heeft DE schoenen. FEUILLETON Haarwassen 'n genot inaar..methet De "HIW1N" gaat rimboe- kiste» versturen. OPTIEK ^ststcam Waterleiding-Mü kampt met tekort aan materialen. Ambtelijke dooi Donderdag 12 Mei 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Een groot gebied van de Unie hebben wtf niet bezocht. De af standen waren er te groot en ons deviezenbezit te klein. Onze &k< urule* konden zich daardoor niet verder uitstrekken dan een Jo km. buiten Kaapstad. Maar dat gebied is toch al interessant genoeg om er een langere t^Jd te verkeren, dan ons was toegestaan. I gebouw in de Keeromstraat. Zij willen A.-R. blijven. Blijkens een artikel in „De Reformatie" van Zaterdag j.L Willem v. d. Boogaart uit Schie- heeft het werkcomité van leden dam, getooid met een prachtige der Geref. Kerken (art. 31K.O.) walvisbaard en ik zouden er Joop de Jong opzoeken, die daar zowat als voorzitter fun geert. Doch het gebouw, dat prachtig gestoffeerd en gemeu bileerd is, was practisch leeg. Op de eeFste verdieping trof- uit het comité hebben fen wij enige Schotten aan. Zeg getrokken, terwijl de dat vorig jaar in Amersfoort is ingesteld, de band met de A.R. Partij verbroken. Uit de ondertekening blijkt, dat mr J. Meulink te Enschede en H. C. Smits te Utrecht zich terug- laatste nu nooit meer, dat Schotten brief aan het Centraal Comité zuinig zijn. In Kaapstad zijn ze van de A.R. Partij behalve door het tenminste niet. Toen we naar de telefoon vroegen, kwam er direct een zwaar gebouwde Schot op mij af. „Is jij Hollan der?" was zijn vraag. Hij leek drs H. M. Mulder. C. de Jong, H. Hoek, Prof. C. Veenhof, Prof. dr K. Schilder, P. Groen, Prof. B. Holwerda, W. G. Beeftink, D. Vos en A. Zijlstra ook is on een beetje op de Mussolini van dertekend door P. Jongeling te een familifoto, maar zijn ver- Groningen en drs R. h. Brem- haal ging niet over Italië maar mer te Zwolle over Amsterdam waar hij een half jaar geweest bleek te zijn, een tijd, die hem best bevallen was, naar het uitbundige ver slag dat hij van Nederland, de Nederlanders en de Nederland- Het Amersfoortse congres had het comité opgedragen, zich met het C. C. te verstaan over een aantal bezwaren tegen de partij. Het C.C. deelde mede, dat de partij geen oordeel mag uit- MOOI AFRIKA. Op de achtergrond de Leeuwenkop. De Tafelberg beheerst de hele omgeving van Kaapstad. De berg is 3000 voet hoog en bijna altijd met wolken bedekt. „De tafel is altijd gedekt". Per ka belbaan is men in een paar mi- Suten boven op de tafel, maar eze tocht gaat alleen door, wanneer de lucht helder is. Wanneer men eenmaal boven is n het wolkendek rolt over de woners van Zuid-Afrika met dezelfde hoogachting over deze Engelse figuur spreken. se hoofdstad gaf. We waren zo spreken over de leeruitspraken goed niet, of we moesten whis- en de tuchtbesluiten van de sy- key met hem drinken. Nadat hij node der Geref. Kerken, ons aan alle Schotten voorge- Het comité verklaart thans, steld had, werden wij onthaald a.R. te willen blijven en de po- op whiskey en een lyrisch stuk litieke arbeid voort te zetten proza over de hoedanigheden met hen, die hen ook bij het van Amsterdam. Wij hebben in verschil van inzicht, voor wat de club ook kip gegeten, maar niet-kardinale of nog niet Musea in Kaapstad. In Kaapstad kan men trou wens meer standbeelden aan- hebben treffen. In het Gouvernements huis heeft een marmeren beeld de kip was toch niet voldoende om ons al te lang bij de Schot ten op te houden. De serie whiskey's werd hoe langer hoe groter en om te ontkomen aan een minder plezierige thuis komst en aan de uitnodiging, „doorgesproken" punten betreft, toch willen en kunnen ontmoe ten naar het voor elk samen levingsverband geldende a.r.- beginsel, neergelegd in art. 7 van de Ned. Geloofsbelijdenis. Tegen de mening van het C.C., van Koningin Victoria een be- en de „Mijdrecht" is een goed scheiden plaats gekregen. Groot- schip, waarvan wij goede gasten erg, dan is de verbinding per ser js ftet standbeeld voor Jan wilden zijn. aan_ een jachtpartij deel te nemen dat de partij niet mag oordelen over kerkelijke handelingen, stelt men 1 Cor. 2 15 „De gees telijke mens beoordeelt alle dingen" alle dingen, ook de kerkelijke, aldus de brief. we, maar afscheid ge nomen. We moesten wandelen naar het schip. De bus was weg 1° fri kabelbaan met de stad meteen verbroken. Een beklimming te voet is een hele onderneming en de afdaling is, vooral wan neer het mist, niet zonder le vensgevaar. De berg eist ieder jaar slachtoffers; mensen die door de mist overvallen zijn en toch de afdaling wagen. On langs is nog een Nederlandse gezant verongelukt. Andere bergpieken in de om geving zijn de Duivelsplek, de Leeuwenkop, de Signaalheuvel en de Twaalf Apostelen. De val winden van het gebergte doen dikwijls hevige stormen ont staan in Kaapstad. Herinneringen aan Cecil Rhodes. Op de hellingen van de Tafel berg bij het vriendelijke plaats je Rondebos, ligt 't mooie land- oed de „Groote Schuur" een aai gebouw met een uitge strekte botanische tuin en een diergaarde. „Groote Schuur" is in oud-Hollandse stijl opgetrok ken en gebouwd door Cecil John Rhodes. In de botanische tuin treft men bijna alleen bo men, heesters en gewassen aan, die in Zuid-Afrika voorkomen. Prachtige waterpartijen en steile rotswanden, een lusthof van kleuren en geuren maken dit een geliefd uitgangsoord voor Kaapstedelingen. Er zijn trouwens in de buurt van Kaap stad meer herinneringen aan Rhodes, de man, die onmisken baar zijn stempel heeft gedrukt op Zuid-Afrika en die met War ren Hastings te rekenen is tot de grootste Emuire Builders, die Engeland ooit heeft gekend. Aan de voet van het Tafelge bergte is n.l. een imposant mo nument voor Rhodes opgetrok ken, dat met het landschap een prachtig geheel vormt. Op de bronzen plaquette, die op het monument is aangebracht, kan men lezen, dat de ziel van Rho des zal voortleven in de ziel van het land. Ook wordt de nagedachtenis van Rhodes geëerd door een standbeeld in het grote stads park te Kaapstad. Men kan de eerbied voor Rhodes bij de En gelsen in Zuid-Afrika begrijpen, Wanneer men weet, dat deze man de diamant- en goudindus trie maakte, tot wat zij nu is en wanneer men uit de naam Rho desia afleidt, dat Rhodes het was, die dit gebied voor Enge land veroverde. Hij was de gro te politieke tegenstander van President Kruger, een reden waarom natuurlijk niet alle in- van Riebeek, de stichter van Kaapstad en een martiaal ver toon legt de marmeren gene raal Botha,, te paard, op een der pleinen aan de dag. In Kaapstad bezochten wij twee musea, het schilderijenmu seum, waarvan de collectie bij lange na niet zo rijk is als die van het Rijksmuseum te Am sterdam bijvoorbeeld, en het museum voor oudheden, waarin een grote collectie opgezette dieren de overheersende plaats inneemt. Interessant zijn hier vooral de door Boesmans ver vaardigde wandschilderingen die uit de grotten van deze ou de bewoners van het Zuid-Afri kaanse land overgebracht zijn. Veel inheemse wapens en de attributen van toverdokters (medicijnmannen) maken de in boedel van dit museum interes sant. De Schotten zuinig? Er is ook een Nederlandse club in Kaapstad met een eigen (Ingez. mededeling, advert.) KLOKSTRAAT GOES Omzetverloop in de detailhandel. Blijkens het door het Econo misch Instituut voor de Mid denstand gepubliceerde cijfer materiaal betreffende het omzet verloop in de detailhandel in Maart j.l. kon in vrijwel alle branches in deze maand een op leving worden waargenomen. Toch blijkt ook thans weer, dat de toenemende koopkracht spreiding de omzetontwikkeling in de verschillende branches zeer uiteenlopend beïnvloedt. De tendenz tot omzetvermindering in luxe artikelen is ook in Maart waarneembaar, met uitzondering van alcoholhoudende dranken. Vooral de omzetten in de detail handel in glas, aardewerk, por celein en huishoudelijke artike len, in parfumerieën e.d. en in zekere zin ook die in schoeisel blijven achter. Op 1 April j.l. was het juist 40 jaar geleden, dat de Ned. Herv. school te Goes haar deu ren opende voor de jeugd. Sinds dien heeft een onafgebroken stroom leerlingen de school bezocht. Zij deden daar de ken nis op, die zij nodig hadden om te slagen In het leven. Het spreekt dan ook vanzelf, dat men dit jubileum gaat vie ren. Op Woensdag 18 Mei a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk een herdenkingsdienst worden ge houden. In deze dienst zullen spreken Ds A. W. M. Odé, voor zitter der Schoolvereniging en de heer G. Chr. Dun, oud-in specteur van het Lager-Onder- wijs en vroeger hoofd der school, 's Middags zal er een sa menkomst zijn, waar gelegen heid zal bestaan het bestuur ge luk te wensen. DE HISTORIE. Voordat de school op 1 April 1909 geopend kon worden moest eerst heel wat voorbereidend UITBREIDING. In de afgelopen 40 jaar heeft I de school zich gestadig uitge breid. Het leerlingen aantal steeg I van 180 bij de opening tot ruim 1400. Bij de aanvang van de nieuwe cursus zal dit aantal stijgen tot ongeveer 430. Steeds meer lokalen moesten worden 1 bijgebouwd en het terrein aan In het begin kregen de initii-; de Nieuwstraat is inmiddels vol werk verzet worden. De aller eerste vergadering werd gehou den op 20 October 1903 ten huize van Ds Boersma. tiefnemers lang geen onverdeel-j de instemming van alle zijden.1 Toch konden op 16 Juni 1904 de statuten opgesteld worden voor de Hervormde Schoolver eniging „Het Mosterdzaad". Het definitieve bestuur werd ge- gebouwd. Thans is een z.g. school-barak aan de Tulpstraat als tweede schoolgebouw in ge bruik. Dit gebouw zal echter binnenkort te klein zijn en men beschouwt het dan ook als tij delijk onderdak. Het personeel (Ingez. mededeling, advert.) vormd door de heren: Ds G. bestaat momenteel uit 6 onder- Boersma, J. Plazier, S. Duve- wijzers en 5 onderwijzeressen, kot, J. Ossewaarde, I. Wessel, J.i De personeelssamenstelling on- B. Huijsse en A. L. van Melle. j derging in de loop der jaren nog Nadat van verschillende zijden al wijziging. Als hoofd waren het benodigde bedrag met stuk-, achtereenvolgens werkzaam de jes en beetjes bijeen was ge-heren Dijl, G. Chr. Dun en W. bracht, kon op 1 April 1909 de't Hooft, terwijl de heer L. C. school worden geopend. Zij had i Velthuizen momenteel hoofd 4 lokalen. De bouw ervan kostte der school is. f 9500, terwijl het terrein f 4910 kostte. Gedurende de eerste ja- vr„,4 nu- n„i ren had men te kampen met ^ed. Chr. Bond van grote financiële moeilijkheden. Overheidspersoneel. Voor vele ouders was het De algemene vergadering van schoolgeld van f 0,80 per kind de Ned. Chr. Bond van Over- per maand een onoverkomelijk iheidspersoneel zal 18 en 19 Mei bezwaar. Hierin werd voorzien'a.s. te Amsterdam in „Krasna- door de instelling van een sup- polsky" worden gehouden. Niet pletie-fonds, waardoor het on-minder dan 73 voorstellen ko- derwijs aan de school binnen men aan de orde. het bereik van elk kind werd In de avondvergadering van gebracht. Met de gelijkstelling 18 Mei zal prof. dr S. U. Zuide van het openbaar en het bijzon- ma van Bilthoven spieken over: „Vrijmaking tot de arbeidende stand" en zal de heer F. C. van Dorp van Rotterdam decla meren. der onderwijs in 1920 door d. Onderwijswet-„De Visser kwam aan de financiële moeilijkheden echter grotendeels een einde. Naar het Amerikaans door BESSY KIVING Sedert de teruggave van Dante werd er geen woord meer gewisseld tussen hem en Edna, die hem met toenemende ver achting begon te zien; maar op een ogenblik, toen de conver satie algemeen begon te worden en hij stil zat, aan 't eind van de tafel, keek zij naar hem op, en bemerkte, dat zijn blik op haar gevestigd was. Zijn hootd licht buigend om haar aandacht te trekken, gaf hij aan een be diende een karaf wijn. en voeg de hem snel enkele woorden toe, en een ogenblik later werd haar glas gevuld, terwijl de bediende tot haar zeide: „Met eerbiedige hulde van mijnheer Murray voor Aaron Hunt's kleindochter". Haar op merkingsgave had haar geleerd,' wat gebruikelijk was in derge lijke gevallen, en zij wist, dat hij gezien had, dat zij eens met, de heer, die naast haar zat, vriendschap gedronken had. Maar nu had afkeer de over hand op de beleefdheid, het noemen van haar grootvader's naam scheen een belediging van zijn lippen, en haar hand op het glas houdend, keek zij hem vlak in zijn ogen en schudde haar hoofd. Niettegenstaande dat, hief hij zijn glas op, en dronk het uit tot de laatste droppel; daar-l na keerde hij zich tot de heer; aan zijn rechterhand en begon een ingewikkeld gesprek over het verschil van wijnsoorten en prees die van de Levant ver bo ven de wijnen uit Duitsland. Toen de dames het sein gaven om naar de salon te gaan, stond hij op, naar gewoonte, om de deur open te houden voor haar. Edna was de laatste van het ge zelschap, en toen zij hem voor bijging, zeide hij met een spot lach: ,,'t Is jammer, dat mijn moeder vergat je ook te doen onderwij- zen in de regelen der etiqutte, bij de verschillende vakken, die je bestudeert in de pastorie." j „De reden was, dat ik dacht, dat alleen goede vrienden sa- j men hun glas ledigen." „Dus dit is een oorlogsver- klaring? Heel goed, maar denk er aan, dat ik de zwarte vlag zal hijsen en geen genade schenk. Wee de overwonnene!"] Zij rende weg naar de biblio- theek, en bleef van nu aan nog meer uit zijn nabijheid. Het feit, dat hij haar nauwkeurig gadesloeg, maakte haar nog meer teruggetrokken, als zij ge dwongen was in zijn tegen woordigheid te verkeren. Me vrouw Murray was heel goed op de hoogte omtrent haar gevoe lens voor haar zoon, maar zin speelde er nooit op, en zijn naam werd nooit door een van beiden genoemd. Een voor een namen de gas ten afscheid; de herfst ging voorbij; de winter kondigde zich reeds door zijn koude, snerpen de wind en druilerige regen. Op een morgen zag Edna, die juist uit de broeikas kwam met een mand vol mooie camelia's in de hand, dat Norman Arthur afscheid nam van zijn moeder om de lange reis naar de Zuid- zee-eilanden te ondernemen. Zij stonden op de stoep, mevrouw Murray's hoofd rustte op zijn schouder en bittere tranen rol den over haar wangen, terwijl zij vlug maar ernstig tot- hem sprak. Edna hoorde hem onge duldig zeggen: „U vraagt het onmogelijke van mij; het is vruchteloos mij te willen dwingen. U zou beter doen te bidden, dat ik een rustig graf daar ver in de Zuidzee mag vinden." Hij kuste zijn moeder op de wangen en sprong in het za del, maar hield zijn paard stil, toen hij Edna op een kleine af stand zag staan. „Kom'je mij ook goeden dag zeggen? Of bewaar je zulke hoffelijkheden voor de goede vrienden?" Berouw over haar hardheid en medelijden met mevrouw Mur ray's verdriet, deed haar zaeh- ter gestemd zijn tegenover hem. Zij zocht de mooiste witte ca melia uit haar mand, ging naar hem toe, en hem de bloem toe reikend, zeide zij; „Dag mijnheer. Ik hoop, dat u een aangename reis zult heb ben. „En de reis uitstrekken tot 't oneindige, nietwaar? Ah, je biedt mij een vredesteken aan? Ik heb je er voor gewaar schuwd, dat ik er geen acht op geven zou. Je kent mijn motto: niemand tergt mij straffeloosl Maar nu, dank je wel voor dit lieve vredesteken En nu je dan weer geneigd bent vrede te slui- tn, wees dan zo vriendelijk de poort voor mij te openen." Zij zette haar mand op de stoep en liep de laan af, terwijl hij nog enkele woorden met zijn moeder sprak. Edna wist, dat hij van plan was verscheidene ja ren weg te blijven, en terwijl zij medelijden had met het ver driet, dat haar weldoenster hierover had, kon zij toch niet anders dan verheugd zijn, dat zij zolang bevrijd zou zijn van zijn tegenwoordigheid, (Wordt vervolgd.) (Ingez. mededeling, advert.) Voor de jongens in de rimboe. De Niwin is begonnen aan de komende voorjaarsactie welke de naam „buitenpostactie" draagt en ten doel heeft de jongens, die ver op de buitenposten zitten, ontspanning te bieden. Men zal dit doen door het sturen van een z.g.n. „Rimboe-kist". Wat zo'n kist, die de waarde heei't van f 410.bevat, is niet mis. Een kotfergramofoon met 25 platen, een gasoline-lamp met onderdelen (een kaars waait ook maar uit in de Rimboe), voetbal, volleybal, tafeltennisspel, ja zelfs een boek „hersengymna stiek". De verkoop wordt geregeld door middel van coupons in de waarden van f 0.50, 11.2.50 en 5. De kopers van deze coupons kunnen meedoen aan een wed strijd, waarvoor als le, 2e en 3e prijs resp. f 500.50.en 1 100.ter beschikking wordt gesteld. Bovendien zijn er een aantal kleinere prijzen, terwijl de winnaars van de drie hoofd prijzen voor de radio hun be kroonde inzending zullen voor lezen. In Vlissingen zijn deze cou pons verkrijgbaar op de volgen de adressen: Ned. Handel Mij, Coosje Buskenstraat 59; Corlas, Walstraat 45; Katholiek Thuis front, St. Jaeobstraat 16; Gem. Bur. voor Sociale Zaken, Hen drikstraat 12. Het oplaten van vliegers. Wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is in gediend een ontwerp van wet tot aanvulling van artikel 429 Wetboek van Strafrecht en ver vallenverklaring van Verorde ning no. 133/1940. De voorgestelde aanvulling houdt een bepaling in, waarin gezegd wordt, dat het verboden is een vlieger op te laten of in de lucht aan een lijn, die zich geheel of ten dele bevindt bin nen een afstand van 500 meter van een bovengrondse electri- sche hoogspanningsleiding. „Pinksterconferentie" Woudschoten. op Ook dit jaar zal op „Woud- scihoten", Zeist, van 4 tot 7 Juni de traditionele „Pinksterconfe rentie" van protestants-christe lijke auteurs en lezers gehouden worden. Organisators ervan zijn het „Contact" van protestants- christelijke auteurs en de re dactie van het literair en alge meen cult, maandblad „Ontmoe ting". De deelname staat voor ieder open; het correspondentie-adres van de commissie van .organisa tie is: Mej. J. M. Vreugdenhil, Heemskerklaan 17, Baarn. Nationaal Vocalistenconcours 1949. Onder auspiciën van de Stich ting Solistenconcours „Nnion Bel Canto" te Den Haag zal van 1320 Juni a.s. in het gebouw Diligentia, Lange Voorhout 5 te Den Haag, een Nationaal Vo calistenconcours worden gehou den. In het Ere-comité heeft o.a. mr F. W. Adriaanse, Voorzitter der Stichting Zeeuwsche Volks- universiteite zitting genomen. Staten van Suriname ontevreden. In het advies, dat de Staten van Suriname over het ontwerp voor de interim-regeling voor Suriname hebben uitgebracht, wordt o.a. opgemerkt, dat noch de wensen inzake de zelfstandig heid, nóch die inzake het ge hoor, nóch die met betrekking tot de gelijkwaardigheid, ook maar matig zijn verwezenlijkt. Voorts, dat Suriname en de Ned. Antillen maar zeer opper vlakkig en dan nog t.a.v. een beperkt aantal in de z.g. rijks belangen zullen worden ge hoord en nooit en nergens kun nen mede-beslissen. De Amerikaanse delegatie naar raad der Grote Vier. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft de samenstelling van de Ameri kaanse delegatie naar de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken, die 23 Mei te Parijs zal beginnen, bekend gemaakt. Behalve minister Acheson zal als zijn plaatsvervanger dr Phi lip Jessup komen en voorts; Robert Murphy, waarnemend hoofd voor Duitse en Oosten rijkse Zaken van het Ameri kaanse departement van Buiten landse Zaken, John Foster Dul les, deskundige van de republi keinse partij voor buitenlandse politieke aangelegenheden en Charles E Bohlen, raadsheer en dskundige voor Russische Zaken. (Ingez. mededeling, advert.) VOORLICHTING. Sinds de P.v.d.A. een plaats heeft gekregen achter de rege ringstafel, zijn u>e verrijkt met 'een regerings-voorlichtingsdienst, waarbij een paar honderd men sen betrokken zijn en waarvoor de belastingbetalers de nodige millioenen mogen opbrengen. Dat is op zichzelf al niet mooi. Maar het ergste is, dat die voorlichting dienst schijnt te moeten d#en als verduisterings apparaat. Onlangs werd deze dienst in iverking gesteld om aan te kon digen, dat in uerband met de I slechte vleespositie het vlees- rantsoen verlaagd moest worden Enkele dagen later bleek ech ter uit een nadere voorlichting, \dat een verlaging nodig was om de spekvoorraden te ruimen. En weer enkele dagen later kwam minister Mansholt ver tellen, dat die hele voorlichterij goed beschouwd, maar larie was omdat vermoedelijk in de a.s. herfst vlees en vetten vrij zul len komen. In verband hiermede, stelt de Vrije Amsterdammer de vraag, of de voorlichting niet voor een goed deel opgeheven zou kun nen worden. Het blad verwijst hierbij naar het Bedrijfschap voor Zuivel, waar bij onderzoek een paar honderd ambtenaren overbodig bleken. Dit lijkt me niet juist. De voorlichting laat wel te wensen over. Welnu, wat ligt er dan meer voor de hand, dan er nog wat mannetjes bij te zetten! Minister Lieftinck is er toch nog. Evenals de belastingbeta lers! Dat de waterleidingmij „Tliolen", sinds de oprichting in 1923 een steeds grotere betekenis voor het eiland Tliolen heeft gekregen, blijkt wel uit de stijging van de waterafname. In 1923 werd 113.000 kub. m. .water verbruikt ,in 1947 was dit 437.000 kub. m. en in 1948 44(1.000 kub. m. Aan enkele persvertegenwoor digers heeft de directeur, de heer Van der Peyl, een indruk gegeven van de gang van zaken in het be drijf en de werking van het pomp station te Halsteren getoond. De heer Van der Peyl wees er daarbij op, dat het waterverbruik in 1973, wanneer de maatschappij 50 jaar zou bestaan, kan worden geschat op 700.000 Ms. Op het ogenblik zijn 4410 percelen aangesloten, terwijl circa 200 boerderijen en weilanden van drinkwater worden voorzien. Om dit te kunnen doen, wordt gebruik gemaakt van trans portleidingen tot een lengte van meer dan 22 km en distributie leidingen met een gezamenlijke lengte van 52 km. Jaarlijks worstelt ile maat schappij met belangrijke te korten, wat zijn oorzaak vindt in de dure bouw in 1923, de vrij hoge exploitatiekosten, door de steeds stijgende j>rijzen van materiaal e.d. Bij de thans gehouden opmetin gen bleek, dat voor vele gebouwen te weinig wordt betaald, wat zijn oorzaak vindt in de nu minder correcte opmetingen van 1923, door verbouw of nieuwbouw. Juist doordat men in 1923 te soepel is geweest met het bereke nen der tarieven, wat blijkt uit de nieuwe opmetingen, moeten velen nu meer betalen, doch niet hoger, dan de indertijd door het Rijk goedgekeurde en vastgestelde maximum tarieven. Daarbij moet men niet uit het oog verliezen, dat het bedrijf een sociale inslag heeft en dat beter gesitueerden en bewoners van grote percelen moeten mee betalen voor hen, die dit niet of minder goed kunnen. Dringend nodig is het, dat op verschillende plaatsen de hoofd buizen worden vernieuwd. Door de inundatie en de geringe toewij zing van materiaal is er enige achterstand gekomen in de uit voering van het technisch werk. Te Poortvliet had men 500 M eternietbuizen nodig voor de hoofdleiding en eerst een half jaar later kon men hierover be schikken. Dit is een voorbeeld, waaruit moge biijken, dat door de directie al het mogelijke wordt gedaan doch de omstandigheden werken tegen. De heer Van der Peyl vertelde ons, dat gestreefd wordt naar uit breiding der Maatschappij door de pompcapaciteit op te voeren en PRINS CHARLES VIJF MAANDEN. het verbruik te bevorderen door te trachten nog meer boerderijen doch de omstandigheden tegen werken. HET POMPSTATION. Het pompstation van de Water leiding Mij. „Tholen" staat te Halsteren op een terrein dat 12 HA groot is. Op dit terrein, dat vroeger beplant was met mast bomen, doch nu een kale zand vlakte is, zijn vijf bronnen voor de waterleiding. Ze variëren in diep te van 60 tot 125 m. Bij eerste winning zit in liet water circa 30 milligram ijzer, wanneer het de filters gepasseerd is, wordt dit slechts milligram. Uit de kelders gaat het water verder naar de voorfilters, en daarna naar de nafilters, waarna het na zuivering verder loopt in de grote vergaarkelders. Na deze zuivering is er slechts een ijzer gehalte in het water van een tiende m.gram. Een belangrijke verbetering is de nieuwbouw van 2 voorfilters. Deze worden zo ge construeerd, dat de nafilters over bodig worden en de capaciteit met twee vijfde wordt opgevoerd. Moest men voorheen deze filters twee maal per week schoonma ken, wat enorme kosten met zich bracht en tevens onhygiënisch was daar men met waterlaarzen in deze kelders moest, thans wor den zij schoongemaakt met water uit een 11 M hoge tank, dat met kracht in de filters spoelt en deze in tijd van 5 minuten schoon maakt. De dubbele filtratie maakt straks plaats voor een enkele. Veel kosten- en tijdsbesparing is hiervan het resultaat. Vanuit de reinwaterkelders wordt het water weer opgepompt en in de buizen geperst naar da watertoren te Scherpenisse en in de leidingen der aangesloten per celen. Een nieuwe centrifugaal pomp voor de doorpersing heeft reeds proefgedraaid, en zal eerst daags in gebruik worden gesteld. In de machinekamer staan mo menteel een tweetal oude moto ren, die eerlang buiten gebruik worden gesteld, al blijft een er van voor reserve. Twee moderne zullen de plaats der oude innemen; ze hebben een veel groter vermo gen. Hiermede zal dan voortaan al le watermisere aan kant zjjn en kan men op een permanente toe voer van water rekenen althans met deze restrictie, dat er geen mankementen komen aan het buizennet en toren. Met het oog op de Omzetbe lasting is o.a. vastgesteld, zo lezen wij, dat stokvis, ontdaan van kop, lever en ingewanden en daarna gedroogd, niet valt onder dode dieren. Dat daaren tegen insecten, welke met speldjes in doosjes zijn vastge hecht, wél onder dode dieren vallen. Dat gekookte garnalen eveneens onder dode dieren vallen, gepelde echter niet. Wjj hebben ons, dit alles ge lezen hebbende, afgevraagd, zegt „De Tijd", waaronder zij Wel moeten vallen, die zulke bepalingen maken. In ieder geval onder iets dood3 leek ons. Onder dooie dienders. Of dood gewicht. De vijf maanden oude Prins Charles met zijn ouders in Buckingham Palace. MANNERHEIM OP REIS. Maarschalk Mannerheim, ge wezen opperbevelhebber van 't Finse leger, is Dinsdag uit Zwit serland te Novora in Italië aan gekomen, vanwaar hij met onbe kende bestemming is doorge reisd.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2