Zuid-Afrika, rijk aan natuurschoon en bodemschatten. Problemen tussen verschillende bevol kingsgroepen beheersen samenleving. Grote demonstratie in de Wilhelmina polder. Oost-Duitse politici tonen zich zeer verzoeningsgezind. TaMsrantsoen wordt EDNA EARL MET DE „MIJDRECHT" NAAR DE ZUIDPOOL. (Ill) In Januari minder bouw- activiteit dan in December. Maar het Westen hHjft wantrouwend. Veiligheid by de Spoorwegen, FEUILLETON Jaarvergadering afd. Zeeland (Noord) Bierenbescherming. .Woensdag 11 Mei 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De tocht van Curacao naar Kaapstad was eentonig. We had den de passaatwind op de kop en het schip nam zodanig water over, dat we aan dek niet veel konden doen en deden veel spelen niet elkaar. We zagen de St. Paul Roeks, een rotseiland In de At lantic, van welks bestaan niet ieder zal weten. Op de equator kwam Neptunus aan boord, by welke feestelijkheid de schepelingen di» nog niet eerder de linie waren gepasseerd door de zeegod zelf gedoopt werden. In de buurt van St. Helena vierden we midscheeps hi t St. Nieolaasleest, een stukje Nederlands gezinsleven midden Op de grote Oceaan. De kleine Henny Batterman genoot 't meest. St. Helena trok als een ruig, ren naar een oplossing, maar woest en eenzaam eiland voorbij, j over het „hoe" kan men het nog Het heeft eenmaal zijn functie gehad als verbanningsoord van Napoleon en wanneer men het /eiland gezien heeft, kan men lich enigszins voorstellen, wat een dergelijk onheilspellend landschap voor de imperator be tekend heeft. Op 11 December, in de vroe ge ochtend, ontdekte ik op uit- k.jk de draailichten van de vuurtoren op het Robbeneiland. Wij naderden Kaapstad en zou den daar 19 dagen blijven. Een ongehoord lange tijd voor de bemanning van een tankschip. Indrukken uit Zuid-Afrika. Zo arm als Curacao bleek te zijn, zo rijk is Zuid-Afrika. Rijk aan bodemschatten en rijk aan natuurschoon. De bodem bevat goud, diamant, steenkool, ijzer erts, mangaan, chroom en asbest. De natuur is op haar rijkst in dit land, dat tegelijkertijd vader land en stamland is van de leeuw, van de olifant, van de giraffe en van het nijlpaard, al moet men, wil men deze dieren fn de natuurstaat zien, een tocht maken door de grote reservaten (Kruger Wild Tuin). Verschil lende antilopensoorten kan men nog buiten de reservaten in de binnenlanden aantreffen. De overige dieren zijn vanuit het Zuiden naar Midden-Afrika teruggedrongen door de steeds voortschrijdende en terreinwin- nende beschaving. De fauna is 't gehele land door overdadig rijk. -Je Kaapkolonie, Oranje Vrij- stón! en Transvaal vormen de Unie van Zuid-Afrika en in dit gehele land, groter dan enig Europees land leven in het ge heel slechts ruim 10 millioen mensen. Hieronder zijn nog geen drie millioen blanken, bijna 8 millioen Bantoes en Kaffers, halfbloeden en enige honderd duizenden Indiërs, die hier Sla- majers worden genoemd. De laatste naam is misschien afge leid van de godsdienst van deze Immigranten, de Islam. De verhouding BlankZwart. De verhouding blank-zwart is ongeveer 29, dus zeer ongun stig voor de blanken. Boven dien is de bevolkingsaanwas bij de kleurlingen veel sterker dan bij de blanken, welke laatsten eigenlijk als een verdwijnende minderheid zijn te beschouwen. Er heerst in de Westerse lan den een opvatting als zouden alle blanken in mooie bungalows wonen, terwijl de „arme zwar ten" onder een beetje ver kapte slavernij zouden zuchten. Nu heeft de blanke in Zuid- Afrika als regel een leidende functie en de zwarte (de Afri kaander spreekt van „nie blan ke") is werkman. Hij werkt in de mijnen, fabrieken en op „plaasen" (boerderijen). Tussen haakjes mag hier vermeld wor den, dat de bodem zeer vrucht baar is, maar dat door het chro nisch watergebrek slechts 15 van de bodem geschikt is voor de landbouw. Men zal het wel gauw ach terwege laten als buiten- Itaander zo maar een twee drie een op lossing te ge- Ven voor het rassenvraag stuk. De le vensvoorwaar den voor de zwarten zijn heus niet zo rooskleurig en de blanken Zoeken op al- ierlei manie- niet eens worden. Boer'Engelsman. Ook in de blanke bevolking treft men overigens een tegen stelling aan en wel: Boer en Engelsman. Oorspronkelijk had men hier in Zuid-Afrika twee partijen: de Sappen (Suid Afri kaanse Partij) met als leiders Botha en Smuts en de Natten (Nationalisten) onder leiding van Hertzog. In 1934 zijn beide partijen verenigd, doch onder de felle dr Malan, die algehele af scheiding van Engeland wenst en de z.g. „apartheid" predikt tussen zwart en blank, scheidden zich velen af en vormden de Nationale Partij, die enige jaren geleden aan Smuts een neder laag bezorgde en thans de rege ringspartij vormt. Daarnaast is er nog een klei ne, extreme groep, „Ossewa Brandwag", die absoluut anti- Engels is en wel eens wordt ver weten fascistische neigingen te hebben. Men moet echter de scheidslijn Boer en Brit niet ai te nauw nemen. Ik heb verschillende boeren horen verkondigen „Ons lees „Die Burger" nie; ons is niet van Maian nie", Terwijl vele „Engelsen" op dr Malan hebben gestemd. De blanken in Zuid-Afrika moeten zich er ech ter van bewust zijn, dat ze het eens moeten worden. Want nog steeds heerst er vrede in Afri ka en borrelt het alleen maar onder de oppervlakte, maar er kan een tijd komen, dat het rassenvraagstuk in ,z.uid-Afrika even acuut wordt als ten onzent in de Indonesische kwestie. In Durban komen reeds anti-blanke relletjes voor. Bovendien predikt de communistische party de ab solute en onvermijdelijke gelijk stelling van blank en zwart. De laatsten verbinden dit direct met het bezit van een woning met vier kamers en een auto. De gekleurde bevolking. De zwarte bevolking is zeer levenskrachtig en is niet ten onder gegaan aan de cultuur der blanken, zoals de Maoris in Nieuw-Zeeland of de Indiaan. De oorspronkelijke bewoners van Zuid-Afrika waren Bosjes mannen en Hottentotten. De Bosjesmannen (Zuid-Afrikaans Boesmans) behoren, uit ethno- grafisch oogpunt, misschien wel tot het interessantste ras ter wereld. In het museum te Kaap stad, dat we op „rolschaatsen" deden, zijn in grote vitrines gipsmodellen van deze mensen tentoongesteld. Ze zijn bruin van huidskleur, mager en zeer gespierd. Men vertelde mij, dat zij sommige soorten wild kun nen belopen. Ze woonden in primitieve hutten en holen en leefden hoofdzakelijk van de jacht. Het ras is thans volledig uitgestorven. Anders staat het met de Hot tentotten. Ze hebben zich aan gepast en werden, naar ik meen, veel door de Boeren als huis bedienden gebruikt. Ze zijn be- STRUISVOGELS. leefd en al ben je in Nederland niets meer of minder dan een brievenbesteller of een brug wachter, de Hottentot neemt voor ieder zijn hoed af en groet „Morre baassie" of ,,'n aand baassie". De kaffers zijn goed gepropor tioneerd en in 't algemeen flin ke werkkrachten. Vooral zij, die nog in stamverband leven, zijn zeer gevraagd op fabrieken en „plaasen". Van een minderwaar digheidscomplex hebben ze niet al te veel last. Maar noem geen kaffer een neger. „I am not a negro; I am a eaffer" (Ik ben geen neger, ik ben een kaffer), is hun trotse verweer, wanneer ze verkeerd worden aangespro ken. De bastaards. Een vraagstuk apart vormen de z.g. kleurlingen, een bastaard ras, dat vaak de ondeugden van blank en zwart tegelijkertijd in zich heeft. Ze staan bekend als lui en onbetrouwbaar. Kaapstad is dan ook een van de gevaar lijkste steden der wereld. Als we 's avonds naar de dokken moes ten, gingen we altijd gewapend en liefst met twee of drie man. Het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting heeft 1 het verslag gepubliceerd van de bouwactiviteit gedurende Ja nuari 1949. In totaal werden in Januari werken goedgekeurd voor een bedrag van f 68 mill. In December was dit een be drag van f 111.1 mill. In Ja nuari werden 1661 woningen goedgekeurd, tegen in Decem ber 3900. De gemiddelde prijs, waarvoor in Januari een wo ningwetwoning werd gegund bedroeg f 10.880. Van het bedrag van f 68 mill, heeft 23.5 mill, betrekking op de nieuw- en herbouw van woningen. In Ja nuari kwamen 3329 woningen ge reed, terwijl er eind Jan. 39.093 in aanbouw waren. Het aantal werkzoekende bouwvakarbeiders steeg in Ja nuari. Deze toenemende werk loosheid is hoofdzakelijk aan seizoeninvloeden toe te schrij ven en men verwacht, dat deze in de komende maanden zal af nemen. In Januari werden 38 pro cessen-verbaal opgemaakt we gens zonder goedkeuring ge bouwde bouwwerken. Voor de 47 opgespoorde clandestiene bouwwerken was een totaal bedrag van f 108.163 gemoeid. HAVEN VAN KAAPSTAD. Ziekenfondsen tellen reeds 6 millioen leden. Na Rotterdam heeft ook de afd. Groningen van de Neder landse Mij. tot bevordering der geneeskunst zijn 100-jarig be staan gevierd. Uit de herdenkingsrede me moreren we, dat de ziekenfond sen reeds meer dan 6 millioen (van de 10 millioen) verzeker den tellen, zodat de financiële positie der artsen in de toekomst sterk afhankelijk zal zijn van het ziekenfondswezen. Het aan tal specialisten in ons land is van 18831947 gestegen van 32 tot 1600. Chr. Metaalbewerkersbond. Afscheid H. H. Hordijk. De leden van de Chr. Metaal bewerkersbond, district 3, heb ben Zaterdag afscheid genomen van hun hoofdbestuurder H. 11. Hordijk, die de pensioengerech- öp de Kerstdagen vonden in tigde leeftijd heeft bereikt. De Kaapstad dertig roofovervallen I voorzitter van de huldigings plaats, Trouwens ook ongelukken kwamen voor tijdens de Kerst dagen. Het linkse verkeer speel de ons vaak parten. Maar een Afrikaan, die aan het verkeer al lang en breed gewend is, waagt het nog wel eens niet helemaal commissie, de heer J. van Burk heeft hier namens het district twee fraaie geschenken overge dragen, n.l. een liberty stoel en een schilerstuk. De heer Burk schetste de le vensloop van de scheidende hoofdbestuurder en toonde aan vim PLAATSELIJKE KEUZE. Het is nu dertig jaar geleden, dat wijlen Mr V. H. Rutgers de wereld in beroering bracht door de indiening van een initiatief voorstel, om „plaatselijke keuze" mogelijk te maken. Volgens dit voorstel zou de burgerij door stemming kunnen uitmaken, dat in een bepaalde gemeente het aantal vergun ningen moet worden vermin derd of dat ze geheel wordt „drooggelegd. Dit voorstel heeft toen heel wat stof doen opwaaien. Vaor- BEZOEK VAN ENGELSE LUCHTAFWEERDETACHEMENTEN AAN NEDERLAND. In het kader der nauwe samenwerking tussen de gewapende machten van de bij de West-Europese Unie aangesloten lan den brengt een compagnie zwaar luchtdoelgeschut van het En gelse Royal Regiment of Artillery" een bezoek aan ons land. Vier stukken luchtdoelgeschut S C.M., welke met een coaster naar Rotterdam werden vervoerd, werden Maandagmorgen in de Merwehaven uitgeladen. Een der stukken hangt in de takels. Rechts op de voorgrond de bedieningsmanschappen. en tegenstanders kwamen in de weer. Maar enig resultaat tcerd niet bereikt. Later heeft wijlen minister Slotemaker de Bruine bij een wijziging van de Drankwet een soortgelijk voorstel ingediend. Weer met negatief resultaat. Thans schijnt, blijkens een verklaring van minister In 't Veld op het Congres tégen liet Alcoholisme, een nieuw voorstel in de maak te zijn. De staatsrechtelijke bezwaren zullen nu minder groot zijn, omdat de uitspraak van de kie zers het karakter krijgt van een ADVIES aan de gemeenteraad. Veel verwacht ik er echter niet van. Van veel meer belang is nog altijd de PERSOONLIJKE keuze. nuchter achter het stuur te zit- j dat Hordijk het niet alleen liet ten. Zo kwamen er met de Kerst bij het smeden en samensmelten zes ongevallen met dodelijke af- van stoffelijke dingen, doch dat loop voor. U kunt u begrijpen, dat we, wanneer we 's avonds weer aan boord waren, wel eens het gevoel hadden aan de dood te zijn ontsnapt. hij vooral zijn plaats wist in de Christelijke vakbeweging, waar in hij banden heeft gesmeed tussen velen, die het ideaal van de Chr. organisatie voorstaan. Van machines en apparaten voor ziektebestrijding in landbouwgewassen. Naarmate de intensivering van de landbouw voortschrijdt, wordt steeds meer zorg besteed aan dc bestrijding van plantenziekten, veroorzaakt door plantaardige of dierlijke beschadigers, als mede aan de onkruidbestrijding. Door wetenschappelijk onder zoek en proefnemingen zijn di verse bestrijdingsmethoden en middelen ontstaan, waarmee het voor de landbouwer mogelijk is tegen de belagers der cultuur- gewassen ten strijde te trekken. Om de verschillende bestrij dingsmiddelen op de gewassen te brengen werd voorheen ge bruik gemaakt van draagbare rugspuiten. In de loop der jaren is er op het gebied der sproeitechniek veel veranderd. De kleine rug spuiten hebben zich weten te handhaven, maar worden thans nog in hoofdzaak voor kleine percelen gebruikt. Op grotere percelen wordt gebruik gemaakt van rijdbare sproeimachines, waarbij de sproaivloeistof op druk wordt gepompt door mid del van assen welke in beweging worden gebracht tijdens het rij den. De werkbreedte van deze machines is veel groter dan van Van het Duitse politieke front. De politieke discussie in Duits politici in het Westen een schijn om bereidheid werd aangetrof fen met vertegenwoordigers uit het Oosten te onderhandelen men wenst deze n.l. niet als de regelen te nemen i.v.m. de fees telijke viering van de opheffing der blokkade. Ze heeft n.l. de sociaal-democratische partij toe stemming geweigerd een massa betoging te organiseren aan de grens van de Sowj et-sector bij de Brandenburger Tor waar vroeger reeds enkele malen in cidenten hebben plaats gevonden, den. land blyft zich concentreren op de mocratisch gekozen te beschou- vraag of tegelyk met de nieuwe geallieerde besprekingen het con tact zal worden hersteld tussen wen - schijnt een uitlating van de leider der Social-Demokra- ten Dr Schumacher de mogelijk- de Duitse politici uit Oost en West i heid open te laten dat het als- Ondanks het feit dat de par-|£^ot een dergelijk overleg zal Hij liet n.l. een geluid horen lementaire raad te Bonn een daartoe strekkend verzoek van de volksraad der Sowj et-zone meteen terzijde heeft gelegd tonen de oostelijke politici zich geenszins ontmoedigd. Otto Grotewohl, de president van de volksraad, heeft zelfs het voorstel gedaan om op 20 Mei de West-Duitse vertegen woordigers te ontmoeten. Wat dat opmerkelijk verzoenender ïdinkt dan men tot op heden van hem gwoon was. Hij zei n.l. dat de geallieerden zouden kun nen verlangen, dat ook de Duit sers zich met elkaar in verbin ding zouden stellen om tot een oplossing van de interne pro blemen te komen. De sociaal-democratische partij E?Cï.n daartoe evenwel vasthouden ^ers der ^^Uike sStoren ge-" 'aan voorwaarde dat de til gL eenheidspartij van de Sowjet- zone blyk zou geven haar me thode te willen wijzigen en vrije verkiezingen te willen toelaten. J daan door de voorzitter van de S.E.D., Jendretsky, die functio narissen van de S.E.D. heeft op gedragen- zo spoedig mogelijk contact met het Westen van de stad te hervatten. Er zou een gemengde commis sie gevormd moeten worden teneinde maatregelen te bera men en het leven in de stad zo P. D. opnieuw activiteit in de snel mogelijk weer normaal te Sowjetzone te kunnen yontploolen. maken. Hoewel tot dusverre noch te Dit alles heeft het Britse be- Berlijn, noch onder de leidende stuur niet weerhouden maat- Volgens een geheel nieuw en voor ons land enig systeem is in verband met de electrificatie van het Zuidelijke spoorwegnet op het station Eindhoven een storingsbureau ingericht. Op een groot stalen bord staan het ge hele net van Gilze-Rijen tot Maastricht en de lijnen Sittard- Heerlen-V alkenburg-Maastricht en Zaltbommel-Boxtel, alsmede alle stations en schakelstations aangegeven, meer dan duizend schakelaars in totaal. Iedere wijziging in de schakeling van het grote net wordt op dit ta7 bleau aangegeven en gecontro leerd op veiligheid Het ligt in de bedoeling deze controleka mer in de toekomst voor af- stands-bediening in te richten, zodat iedere schakeling in de practijk van hieruit zal moeten I geschieden. De leiding van de eenheidspartij zou gezegd hebben bereid te zijn toe te geven aan de eis van de S. Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 24) o— „Welke soorten boeken lees je het liefst?" „Geschiedenis en reisbeschrij- Vingen." „Houd je ook van rekenen?" „Neen, mijnheer." „Maar om les te geven zul je meer aan rekenkunde hebben dan aan Grieks." „Ik zou denken, dat ik wel beide zou kunnen leren, ik heb nog een heel leven voor mijen zelfs, al zou ik er geen nut van hebben, schade zal het mij toch zeker niet doen het te kunnen lezen. Kennis staat iemand nooit in de weg, is het niet?" „Zeker niet zo dikwijls ais onwetendheid. Nu goed, je kunt Grieks leren zo spoedig als je maar wilt. Toen zij naar huis reden, - vroeg Edna: „Heeft mijnheer Hammond ook vrouw en kin deren?" „Neen, hy heeft zyn vrouw en ook zijn kinderen al jaren geleden verloren. Maar hoe kom je aan die vraag?" „Omdat ik geen dame gezien heb, en er mij over verbaasde, hoe in zijn huis alles zo keurig onderhouden was." „Hij heeft een trouwe dienst bode, die goed voor zijn huis houding zorgt. Denk er om, dat je met mijnheer Hammond nooit over zijn huiselijke aangelegen heden spreekt." Mevrouw Murray keek liet meisje ernstig onderzoekend aan, alsof zy haar gedachten wilde peilen en daarop haar hoofd achterover werpend op die eigenaardig trotse wijze, zo als Edna 't al opgemerkt had in Norman Arthur, klemde zy haar lippen op elkaar, trok haar sluier neer, en bleef zwijgend en afgetrokken, totdat zij thuis gekomen waren. De studie, door Edna zo be gerig begonnen, verschafte haar het geestelijk voedsel, waarnaar zy zo lang hunkerend had uit gezien en gaf haar gelegenheid haar van nature reeds goede verstand voortdurend te scher pen. Inplaats van vlug enkele handboeken door te lopen, die de hersenen volproppen met wetenschappelijke techniek cn filosofische uitdrukkingen, strek ten haar studiën zich uit tot wijder kring, omvattend, bij het ouder worden, de toepassing van die grote principes, die aan de moderne wetenschap ten grond slag liggen. Dominé Hammond veroorloof de zijn leerling elke tak van wetenschap te bestuderen, die zij verkoos, en trachtte haar on der de indruk te brengen van de grote waarde van haar vel schillende studievakken in on derling verband te zien. De uitgebreide bibliotheek op Le Bocage en de waardevolle collectie boeken in de pastorie, konden gerust de proef van een speurende geest doorstaan. En met een grenzenloze ambitie, slechts geëvenaard door haar geduldig doorzettend werkver mogen, wijdde Edna zich aan het verkrijgen van kennis en verbaasde en verheugde haar onderwijzer over de snelheid van haar vorderingen en de kracht en originaliteit van haar rusteloos verstand. HOOFDSTUK VIII. De sleutel van de marmeren tempel. Gedurende de maanden Sep tember en October ontving me vrouw Murray veel mensen, en verschillende heren kwamen van tijd tot tijd gedurende het jachtseizoen om deel te nemen aan de drijfjacht, waarvoor Norman Arthur een hartstocht had. Keurige diners en soupers werden georganiseerd. Er wer den biljartmatches, harddrave rijen en kegelwedstrijden ge houden; en gelach, muziek en pret heersten nu in 't gebiea, waar de stilte en rust zolang de overhand hadden gehad. Van nature bedeesd en niet gewend aan gezelschappen, voelde Edna geen verlangen aan die festiviteiten deel te nemen, maar werd meer en meer door haar studie in beslag genomen. Haar kennis van het gezel schapsleven strekte zich niet verder uit, dan de korte ogen blikken aan tafel, waar zij op merkte, dat al de aanwezigen zich onderwierpen aan de opi nie en invallen van de heer des huizes, en dat zij min of meer vreesden het mikpunt te worden voor zijn sarcasme. Een Ismaèl, als hij was in gezelschap, gooide hy met opgeheven hand alle regelen der wellevendheid om ver, spaarde leeftijd noch sekse, en trapte op reinheid als op scherven. (Wordt vervolgd Ondanks alle geruchten, dat nu zeer spoedig de tabaksdistri butie zal verdwijnen, zal daar' van, volgens de „Maasbode" de eerste tijd nog geen sprake zijn. Maar als een pleister op de wond mag men wel beschou wen, dat het rantsoen over en kele maanden zal worden ver "noogd. Voor het zover kan komen, moet eerst de achterstand wor den ingehaald, die in de pro ductie is ontstaan tengevolge van de staking in de Amster damse sigarettenfabrieken. Men rekent, dat dit op 1 Juli a.s. een feit zal zijn. Van dat ogen blik af gaan de fabrieken dan verder produceren op een basis van 3% rantsoen per week, het portie, dat ons dan voor de na bije toekomst is toegedacht. Zodra de handel dan voldoen de zal zijn bevoorraad, ligt het in de bedoeling tot genoemde rantsoenverhoging over te gaan. Dit betekent dan, dat de heren per week één rantsoen meer do lucht in kunnen blazen. Than3 immers bedraagt hun portie 10 rantsoenen per vier weken. Op welke datum deze verho ging zal ingaan valt nog niet te zeggen. Maar wel verzeker de men ons, dat de bevoorra ding van de handel wel niet in enkele weken zal zijn gebeurd. Er kan dus nog best een tijdje mee heengaan. de rugsproeiers, terwijl grotere hoeveelheden sproeivloeistof kunnen worden weggenomen. Daarna werden de machines nog meer vergroot en van een ben- zine-motor en pomp voorzien die voor het verspuiten over een nog grotere breedte zorg dragen. Thans ziet men vele machines, die voortbewogen worden door middel van een tractor, welke tevens de energie voor de pomp levert. Met deze grote machines kunnen grote oppervlakten in betrekkelijk korte tijd behan deld worden, maar door de gro tere tankinhoud wordt het ge wicht der machines zwaarder, hetgeen vooral in regenperioden zeer bezwaarlijk kan zijn. Om aeze en andere redenen wordt gezocht naar een methode om met lichtere machines en min der vloeistof ,toch dezelfde hoe veelheid bestrijdingsmiddel in tensief op de gewassen te bren gen. Voor dit doel worden draag bare stuifapparaten vervaardigd waarmee het bestrijdingsmiddel zonder toevoeging van water over de planten wordt ver stoven. MOTORVERSTUIVERS. Al spoedig kwamen de motor verstuivers waarmede in kortere tijd grotere oppervlakten behan deld kunnen worden. Een be zwaar is echter dat niet alle plagen met stuifmiddelen bestre den kunnen worden. Om aan de bezwaren van de sproeimachines en de stuifapparaten tegemoet te komen, wordt thans geëxperi menteerd met vernevelaars (ato misers) waarbij een sterk-gecon- centreerde oplossing van een bestrijdingsmiddel in geringe hoeveelheid op de planten wordt gebracht. Zelfs van het hef- schroefvliegtuig wordt thans voor deze bestrijdingsmethode gebruik gemaakt. Het zijn echter niet alleen de technici die zich met deze pro blemen hebben bezig gehouden. Ook de biologen en chemici heb ben hierbij een werkzaam aan deel gehad. In de eerste plaats dient men de levenswijze van insecten en schimmels te ken nen en dienen de te gebruiken middelen zodanig samengesteld te zijn, dat ze de insecten doden en de schimmelgroei onmogelijk maken, maar bovendien mogen de planten niet beschadigd worden. Hetgeen op dit gebied thans is bereikt, wordt op Vrijdag 20 Mei 1949 tentoongesteld en ge demonstreerd door de Techni sche Commissie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland in de Wilhelminapolder bij Goes. Door de heren Ir P. W. Bakker- Arkema en Dr A. F. H. Besemer zal op deze dag een toelichting gegeven worden over het ge bruik van de diverse machines en bestrijdingsmiddelen, als mede over de wijze waarop het bestrijdingsmiddel over de plan ten wordt verdeeld. De verschillende typen en merken der thans in gebruik zijnde machines zullen daar ten toongesteld en gedemonstreerd worden op verschillende gewas sen, als vlas, erwten, granen, enz. waarbij gebruik zal worden gemaakt van de voor bepaalde plagen bestemde middelen. Ook het hefschroefvliegtuig zal hier demonstreren hoe thrips in vlas bestreden kan worden. De afd. Zeeland-Noord van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren hield Maandagavond j.l. haar jaarvergadering in de Bogardzaal te Middelburg. De voorzitter, mr J. Moolen- burgh, deelde in zijn openings woord o.m. mede, dat de toe stand der afdeling enige finan ciële zorg baart i.v.m. de plan nen, die nog tot uitvoering moe ten komen. Een nieuw asyl en het inspectiewerk stellen zware eisen. Speciaal heette de voor zitter welkom de inspecteur, de heer C. Jongepier, die geruime tijd ziek is geweest, doch nu weer aan de beterende hand is. In zijn jaarverslag deelde de waarnemend secretaris, als hoe danig ook mr Moolenburgh op treedt, mede, dat het ontbreken van een secretaris en de ziekte van de inspecteur een remmen de invloed uitoefenden op het werk der afdeling. Hij dankte de heer G. D. Remijn, die met grote ijver en geheel belange loos de taak van de inspecteur overnam en die vooral veel aan dacht heeft besteed aan de paar den, die de landbouwers de stad binnenvoerden. Om financiële redenen voor al was het niet mogelijk het 50- jarig bestaan der afdeling fees telijk te vieren. Van een onbe kende gever was een gift van f 100.ontvangen. De pogingen tot stichting van een asyl aan de Karelsgang mislukten ten gevolge van de hoge kosten. Ge bleken is, dat het voormalige asyl aan de Seisweg niet meer als zodanig kan worden inge richt. Klachten van buiten de provincie over de behandeling van paardjes aan het Domburgse strand werden met de burge meester van Domburg bespro ken en aan deze (kleine) mis stand kon een einde worden ge maakt. De prijswinnaars van de opstellenwedstrijd, die t.g.v. Dierendag in de hoogste klassen der lagere scholen werd gehou den, ontvingen van het bestuur boekwerken. Dank bracht de voorzitter aan de heer J. van Graafeiland, die vele jaren pen ningmeester der afdeling is ge weest, doch nu zijn functie over gedragen heeft aan de heer J. Davidse. Hij deelde nog mede, dat in Zuid-Beveland helaas weinig animo bestaat om tot op richting van een eigen afdeling te komen. Per 31 December j.l telde de afdeling 557 leden. De penningmeester, de heer J. Davidse, deelde mede, dat er een nadelig saldo over 1948 is van f 52.01. I.v.m. de onzekere omstandigheden kon geen be groting voor 1S49 worden aan geboden. Na een langdurige discussie werden als afgevaardigde en plv. afgevaardigde naar de alg. vergadering te Maastricht op 27 en 28 Mei a.s. aangewezen de heer J. Davidse en mej. N. Barends. In het bestuur werden herko zen de heren mr J. Moolenburgh en J. van Graafeiland. In de plaats van de heer L. W. de Waardt, die zich niet herkies baar stelde, werd gekozen de heer J. P. Coppoolse. Wegens uitbreiding van het bestuur werden gekozen mej. Ripmeester en de heer G. D. Remijn. Aangezien geen der bestuurs- len zich beschikbaar stelde voor het secretariaat, werd het be stuur opnieuw met één lid uit gebreid. Na een gehouden stem ming bleek mevr. Kip tot secre taresse te zijn gekozen. De pro- pagandacommissie, die haar werkzaamheden had gestaakt, werd tot nieuw leven geroepen. De heer J. E. Witte zal zich De lasten met het samenstellen van een nieuwe commissie en te vens als leider fungeren. Wat het asyl betreft kon de voorzitter meedelen, dat bij het gemeentebestuur stappen zijn ondernomen om te komen tot het inrichten van de voorma lige centrale keuken aan het Molenwater als zodanig. Mocht hierop afwijzend worden be schikt, dan heeft het bestuur verzocht een terrein ter be schikking te krijgen, waarop la ter een keet zou kunnen worden geplaatst, om deze als asyl te laten inrichten. Na enige dis cussie hierover sloot de voorzit ter de vergadering. Geen vlees en eieren meer! De wereld moet er mede op houden haar reserves op te eten en meer gebruik maken van de chemie, wanneer de mensheid in leven wil blijven, aldus heeft pro fessor Vochow van de Harvard- Universiteit verklaard ii* een toe spraak tot het Amerikaanse che misch genootschap. Volgens professor Vochow moe ten vlees en eieren van het menu verdwijnen, omdat de dieren, die dit voedsel produceren, zelf te veel voeder eisen. Kledingstoffen moeten synthetisch zijn en na gebruik als zodanig kunnen wor den omgezet in suiker voor de consumptie. Auto's zouden niet verkocht moeten worden doch in bruikleen gegeven, zodat het er aan verwerkte metaal opnieuw gebruikt zou kunnen worden. De hoofdschotel van het menu van de mens zou gaan bestaan uit bo men, eetbaar gemaakt door om zetting van de cellulose in suikers.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2