iDr. Beel vroeg ontslag aan de Koningin. L Er zal een Grondwetscommissie worden ingesteld. Speelgoed- ea poppententoonstellmg te Middelburg geopend. NIEUWS Verkiezing Gemeenteraden. Legt ook Generaal Spoor zijn functie neer? Ofschoon r Neemt Bevin ontslag? DEBAT OVER INDONESIË UITGESTELD. Eerste Kamer behandelde begroting van oorlog Candidatenlijsten Gemeenteraad. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG 11 MEI 1949 gS^tdeuretS Fievez herdacht' NPagt3nRese0revehezal0g°aanmet I Het nieuwe Kabinet voor de Nederlandse Antillen. Grote Van Gogh-tentoonstel- ling in New-York. Roemeense verzetsorganisatie. SNIPPER Uitgave ouchting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- itr. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, VValstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1250 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.52 u., onder 20.22 u. Maan op 20.55 u., onder 4.31 u. V.M. 13.61 u. Hoogwater Donderdag 12 Mei: Vlissingen: 1.16 u. 2.20 m., 13.43 u. 2.34 m. Terneuzen: 1.47 u. 2.39 m., 14.13 u. 2.53 m. Wemeldinge: 3.08 u. 1.78 m., 15.37 u. 1.95 m. Gisteren zijn door heel het land de candidatenlijsten voor de verkiezing van gemeen teraadsleden ingediend. Daarmee is de eerste phase van de verkiezingen achter de rug. Binnen 45 dagen na de candi- daatstelling moet nu de stem. 3 cticro rriti thans zorgen over een opvolger. men van vele zijden ern- De Hoge Vertegenwoordiger van do Kroon in Indonesië, dr L. J. M. Beel, heeft aan de Koningin verzocht hem van zijn functie te ontheffen. Het was aan de regering reeds bekend, dat dr Beel zich tot tolk had gemaakt van de ernstige bezwaren, die men te Bataria koestert tegen de overeenkomst-Van Koyen—Roem. Men hield derhalve reeds aanstonds rekening met de mogelijkheid, dat ming over de voorgestelde candi- <ir Beel zijn ontslag zou vragen, wanneer de regering het besluit nara de overeenkomst goed te keuren. aanvaarding van het ontslag wel onvermijdelijk" zijn. Men neemt thans aan, dat ook daten plaats hebben. De kiezers zijn daarmee voor een belangrijke keuze gesteld. Het is toch zó, dat de verkie zingen voor de gemeenteraden zeker van niet minder betekenis zijn, dan die voor de Tweede Kamer. Bij deze verkiezingen gaat het maar niet om de samenstelling van vertegenwoordigende, maar van besturende lichamen. Om de gemeentelijke overheid. Dat is van niet geringe bete kenis. Het gaat om de vraag, door welke mannen en naar welke beginselen de gemeente in de komende vier jaren zal worden bestuurd. Nu is het waar, dat van het zelfstandig karakter van de gemeenten in de loop der jaren niet zoveel is overgebleven, maar dit neemt niet weg, dat de ge meenteraden in ons staatsbestel nrj altijd een belangrijke plaats innemen. In de komende weken zal er, naar wij hopen, nog wel gelegen heid zijn hierop nader terug te komen. Wij vestigen er nu alvast de aandacht -op, dat het bij de te houden verkiezingen niet alleen gaat om de gemeenteraad, maar dat hierbij tevens, in principe al thans, over de verkiezing van wethouders wordt beslist en in sommige gevallen zelfs over de benoeming van. een burgemees ter. Het spreekt toch wel vanzelf, dat bij de benoeming van burge meesters rekening wordt gehou den met de samenstelling van de gemeenteraden. Zo de gemeenteraad, zo ook het college van B. en W. dat met de dagelijkse leiding van de ge meentezaken is belast. De politieke kleur van de ge meenteraad wordt als regel weer spiegeld in het college van B. en W. l\/f en stelt het wel eens voor, alsof het bij de raadsver kiezingen uitsluitend gaat om be langen, om de belangen van de burgerij, of een bepaald deel van de burgerij. En zeker, het gaat ook om be langen DB BEEL: nu genoeg.. Maandagavond heeft dr Beel zijn ontslagaanvrage ingediend. Zij is onmiddellijk per luchtpost naar Nederland gezonden. Er moeten nog plannen hebben bestaan, om te proberen dr Beel van zijn voornemen terug te hou den, doch nu het feit wereldkun dig ls geworden de H.V.K. schijnt er in Batavia geen geheim van gemaakt te hebben zal Bonn hoofdstad van West- Duitsland. De stad Bonn is gisterochtend door de West-Duitse Constitu erende Vergadering gekozen als hoofdstad van West-Duitsland. 33 stemmen werden uitgebracht voor Bonn en 29 voor Frankfort. de legercommandant in Indonesië, generaal Spoor, ontslag zal vra gen. Ook van hem is bekend, dat hij onoverkomelijke bezwaren heeft tegen de aanvaarding van de overeenkomst. Met name verwacht generaal Spoor een krachtige terugslag in het leger van het herstel van de republikeinse regering te Djogja. In tegenstelling tot dr Beel heeft generaal Spoor echter zijn ont slagaanvrage nog niet ingediend. DEN HAAG TELEUR GESTELD. Het feit, dat dr Beel op deze wijze en op dit ogenblik zijn post Is het waar, dat Bevin ont slag neemt?" zo heeft Sydney Stanley in een telefoongesprek aan zijn advocaat te Tel Aviv, stige critiek had op het beleid Max Seligman, gevraagd. Deze van de Hoge Vertegenwoordiger,antwoordde, dat ae Londense is men er zioh van bewust, dat het pers inderdaad gewag maakt heel moeilijk zal zijn een opvol ger te vinden, die alle partijen te vredenstelt. De K.V.P. schijnt er weinig voor te voelen opnieuw een van haar mensen voor deze functie beschik baar te stellen. Evenmin gelooft men in Den Haag aan de mogelijkheid van een socialistische opvolger. Ook in dit opzicht stelt het aftreden van dr Beel de regering voor een uiter mate moeilijk vraagstuk. Eisen van Oost-Duitse vluchtelingen. Ongeveer 30.000 vluchtelingen uit Oost-Dultsland hebben op een bijeenkomst te Keulen verzocht om teruggave van die provincies in Oost-Duitsland, die thans door Po len worden beheerd. van sommige geruchten, als zou Bevin ontslag indienen. Sydney Stanley zei toen: „Be vin zal ontslag nemen omdat hij weet, dat ik in Israel ben aan gekomen en dat ik zoveel bij zonderheden over hem bekend zal maken, dat hij wel verplicht zal zijn heen te gaan". Brits vliegtuigongeluk in Sowjet-zone. Een Brits tankvliegtuig ls gis termorgen vroeg op veertig kilo meter ten Zuiden van Sehwerln, de hoofdstad van Mecklenburg, in de Sowjet-Russische zone van Duitsland verongelukt. Het was afkomstig van het vliegveld Tegel in de Franse sector van Berlijn. De leden van de bemanning, vier in getal, kregen de eerste hulp van Sowjet-Russische militairen. politieke kringen maakt men zich By de aanvang van de verga- Hy diende een motie°jn> waarin dering der Eerste Kamer heeft regering wordt uitgenodigd de gistermiddag do voorzitter, prof. 7 December-divisie te demobilise- Kranenburg, een korte toespraak ren gewijd aan do nagedachtenis van de avondvergadering ver oud-minister Fievez. Minister baarde de heer v. d. Kieft (Arb.) Schoklung sloot zieli namens de 0 m dat 't met weemoed tot hem regering by deze woorden aan. ;s doorgedrongen, dat de dreiging Daarna maakte de Kamer een van totalitaire machten het nodig begin met de behandeling van de maakte onze politiek te wijzigen. GENERAAL SPOOR: gaan of blyven Uit de M. v. A. begroting overzeese gebiedsdelen: Geen grote macht van Amerikaans grootkapitaal. begroting van oorlog en marine. De lieer Algra (A.R.) betoogde, dat de vrede niet bereikt kan worden zolang er een totalitaire wereldmacht bestaat. Daar we practisch weerloos zijn op dit ogenblik is er een ge zamenlijke, nationale vastbera denheid nodig, waarbij de partij politiek het zwijgen moet worden opgelegd. Als de P. v. d. A. zioh erover beklaagt, dat er in de hogere re gionen van het leger weinig harer leden voorkomen, dan bedenke zij, dat de periode van het gebroken geweertje niet zo lang achter ons ligt. Het is volstrekt onzakelijk gistratie van hetgeen in vooraf- jn de hogere legerleiding socialis- gaande onderhandse besprekingen reeds zou zijn overeengekomen. Aan de memorie van antwoord Het is bepaald onjuist dat het vélend'™ lnrnet™ch?par^ 1 jecten bestaat, kan niet worden De heer Vixseboxse (C.H.) was ten te willen aantreffen. Thans echter worden er wel officieren uit die kring opgeleid, maar zij zullen geduld moeten hebben. De zaak van de Nationale Re serve moet z.i. nader bezien wor- Uit de vergissing is de juiste gevolgtrekking getrokken. De vraag of door de benoeming der staatssecretarissen het poli tieke evenwicht niet is verstoord achtte spr. redelijk. Vandaag zal minister Schok king antwoorden. Maatregelen, die strekken om ontkend en is op zichzelf niet af De gemeentelijke overheid is de minister van O.G. binnen af- te keuren. Het is integendeel dui geroepen, het belang van de ge- zienbare tijd van zijn dubbele ver- meente en van haar ingezetenen antwoordelijkheid te ontheffen, te bevorderen en zij kan dat al- zijn in overweging, leen doen, als gekozen worden de De regering acht het gewenst mannen, die bekwaam en ge- een grondwetcommissie in te stel len, die haar kan voorlichten zo wel omtrent de onderwerpen, die reeds thans binnen het raam der geldende grondwet om herziening vragen, als omtrent de staats- schikt kunnen worden geacht om voor die belangen op te komen. Maar het gaat niet alleen om belangen, het gaat tevens om be ginselen. De behartiging van de belangen wordt beheerst door de beginsélen. Wij mogen het zien als een voorrecht, dat de gemeenteraden bestaan, hun eigen overheid waarvan T.a.v. de vraag welk standpunt óók geldt dat zij regeert bij de de regering inneemt met betrek gratie Gods mogen kiezen, king tot de rechtspositie van on- Maar het is een voorrecht, dat ze troepen in Indonesië na de sou- grote verplichtingen met zich vereiniteitsoverdracht, wordt me- brengt. degedeeld, dat de regering zich De verkiezing van raadsleden hierover thans nog niet kan uit- is een hoogst verantwoordelijke spreken, aangezien dit standpunt taak. mede zal dienen te worden be- Laten wij ons daarvan in de paald door hetgeen tijdens de komende weken terdege bewust Rondetafelconferentie zal worden zijn. overeengekomen. De regering kan momenteel geen uitspraak doen omtrent de vooruitzichten terzake van de Rondetafelconferentie aangezien de factoren, welke daarvoor be palend zijn, nog te ongewis zijn. Geen vrees behoeft te worden ge koesterd, dat de regering bereid zou zijn mede te werken aan een procedure, welke deze conferen tie zou denatureren tot een re delijk, dat bij de opbouw van In donesië medewerking van dit ka pitaal uiterst welkom is. Onder dankbetuiging aan de afgetreden leden van het college In samenwerking met het Ne derlandse ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, zal in October in het Metropolitan Museum voor kunst, de grootste expositie van schilderijen, en te keningen van Van Gogh worden gehouden, die Amerika ooit ge kend heeft. De schilderijen zullen in bruikleen worden afgestaan door verschillende Nederlandse mu sea, onder andere door het mu- seum Kröller—Muller. Ook uit van oordeel, dat aan het hoofd 1 privé-bezit zullen stukken naar der administratieve organisatie"e tentoonstelling gaan. De ex- der defensie een burger-minister Posl. ëaat vervolgens naar het Russisch blok stemde tegen. 1 Het voorstel van Australië en India in de Politieke Commissie der V.N. om het debat over de In donesische kwestie uit te stellen' tot de volgende zitting van de Algemene Vergadering is gisteren aangenomen met 42 stemmen, voor, 6 stemmen tegen en 4 ont houdingen. De tegenstemmers behoorden tot het Sowjet-Russische blok. Al le Westelijke grote mogendheden en alle Aziatische landen stemden voor. Guatemala, Haiti, Cuba en Liberie onthielden zich van stem ming. Malik, de Sowjet-afgevaardigde stelde voor de vertegenwoordiger- van de Republiek uit te nodigen om zijn zaak voor de Commissie uiteen te zetten. Dit voorstel werd gesteund door de Oekrainse gedelegeerde. De voorzitter wilde dit voorstel echter niet in overweging nemen en zeide een persoonlijke verkla ring van Palar ontvangen te heb ben, dat deze er geen prijs op stel de thans een verklaring over de zaak af te leggen. Malik legde Palars verklaring uit als een bewijs, dat deze nog geen instructies kon ontvangen van zijn regering, die, naar Ma- lik betoogde, nog steeds op Ban- ka gevangen gehouden wordt. Malik begon toen de Indonesi sche kwestie in haar geheel te bespreken, doch Romulo, de voor zitter, belette het hem, daar het volgens de regels van de proce dure niet mogelijk was. moet staan. Hij zou het funest vinden, wanneer de functies der staatssecretarissen in de sfeer der partijpolitiek getrokken wer den. De heer Schoonenberg (C.P.N.) betoogde dat deze begroting een aggressieve is. Hij eiste, dat de regering zal rechtelijke structuur van het van algemeen bestuur voor de in uits^reken,'dat de lichtingen 1941, nieuwe koninkrijk en van elk der hun betrekking aan den lande 194^ en 1943 niet zuilena .worden drie gebiedsdelen, waaruit het zal bewezen diensten, heeft de gou- Razzia in Cairo. Vierhonderd politiemannen hebben een razzia gehou den op leden van de verboden „Mohammedaanse broederschap" in een zevenhonderdtal huizen in Cairo. Onder de aangehoude nen bevindt zich Moestafa Ab- doel Meguid, die gezocht werd in verband met de moord op Nokrasji Pasja in December j.l. Grote hoeveelheden wapenen en ammunitie zijn buitgemaakt. Men zocht o.a. broederschaps leden, die verdacht worden van de aanslag op de Kamervoor zitter, Hamed Go-oeda Bey, van vorig weekeinde en andere ter reurdaden. Non-stop New-York— Lissabon. Ter gelegenheid van het feit, dat 30 jaar geleden de vltegboot NC 4 van de Amerikaanse vloot over de Atlantische Oceaan vloog, heeft een patrouille bombardements vliegtuig van de Amerikaanse vloot gisteren een Non-stop-vlucht New-YorkLissabon uitgevoerd In 16 uur en 50 minuten. Indiaans opperhoofd naar Nederland. Dezer dagen ontmoette een Ne derlands zakenman, die de Bri tish Industry Faire te Londen be zocht, het laatste opperhoofd van de Rode Indianen van de Mo- havvkstam, Mister Ozenonton. De Rantsoenwaarde vlees in blik gewijzigd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met onmiddellijke ingang op de vleesbonnen per rantsoen van 100 gram gekocht kunnen worden: 2 oz (ongeveer 56 gram) dehy drated beef of dehydrated mutton in blik (gedroogd vlees); of 4 oz (ongeveer 112 gram) bacon, sliced bacon, corned pork, corned beef of corned mutton in blik; of 8 oz (ongeveer 225 gram) stee- wed steak, pork and gravy, ham and eggs, viena sausages, lunch meat, pork sausages bulk, pork sausage meat of ossetong in blik; of 10 oz (ongeveer 280 gram) paardevlees in blik. Verder mogen de volgende ar tikelen zonder inlevering verneur der Nederlandse Antillen heden tot leden van het kabinet benoemd de volgende heren: R. J. Beaujon Jr., in het bij zonder belast met openbare wer ken, watervoorziening, landbouw, In Roemeense emigrantenkrin- instituut voor kunst in Chicago. Leeuw verscheurt kind. Met haar neus tussen de spij len van de kooi stond de 11- jarige Marietje Vandermerwe naar de leeuwen te kijken. Plotseling wist één der leeuwen het kindje met zijn klauwen te bereiken en sleurde het door de spijlen heen naar binnen. De hevig ontstelde toeschou wers trachtten met stokken het woedende dier van het kind weg te houden, doch dit mocht niet baten. Eerst nadat twee n leeuwen waren neergeschoten, 53 t kon men het lijkje uit de kooi Kringvergadering „Het Hoogeland". Gisteravond vergaderde in „De Prins van Oranje" de kring Goes van „Het Hoogeland". Verscheidene collectantes van het 3 cents fonds waren voor deze gelegenheid uit verschillende plaatsen van Zuid- en Noord-Be veland naar Goes gekomen. De vergadering stond o.l.v. de heer A, Hofstede "te Leeuwarden, hoofdvertegenwoordiger van de stichting. Bij de bestuursverkie zing werden in de vacatures, ont staan door het bedanken van de dames Mevr. Smit-Arnoldi en Mej. Zegers gekozen de dames M. de Jager te Yerseke en C. Meu- lenberg te Wissenkerke. Mej. de Jager werd benoemd tot secreta resse. Verschillende mededelingen werden gedaan over de opbouw van werk, collectes, filmavonden enz. Mej. M. de Raaf, hoofdpropagan diste, sprak een opwekkend woord over het onderwerp „Bewogen heid". Ter afwisseling voerden enkele dames uit Yerseke een schetsje op. (Ingez. mededeling) HET BEROEMDE HAARGROEI MIDDEL van de kapper uit Een, is zeer binnenkort verkrijgbaar bij: Fa. GEBR. MULDER, Korte Kerkstraat 17. Tel, 2201, Goes. P.S. Bestellingen kunnen reeds worden opgegeven. VeDrM. F. dferata Gomez, jus-j instemming van ex-koning halen.'"HeT" wa?en gruwelijke tltie en zaken van algemene aard. j ogenblikken voor de ouders, in C. A. Eman, sociale zaken. wier aanwezigheid dit drama E. M. Newton, economische za-1 zitterschap van generaal Niclas zjc4l afspeelde 1 Radesco. r ken, en zaken betreffende de ha ven- en lóodsdienst, radio, radio- telegrafie- en telefonie en lucht vaart. E. A. Romer, onderwijs, volks Ter gelegenheid van de oprich ting van het comité, die samenviel met de Roemeense nationale feestdag op 10 Mei, heeft dit co- ontwikkeling en openbare gezond- mité een proclamatie tot de we- heidsdienst. reld gericht, waarin het de be- Jersey zijn een vrouw van 63 jaar De benoeming van de heer W doeling te kennen geeft „de we- en haar 21-jarige kleindochter te- R. Plantz tot lid van het kabinet «ddopinie 0p de hoogte te bren- J gelijk in het huwelijk getreden. Bij gaat op vandaag in, daar hij thans 2en van de werkelijke tragedie, de huwelijksvoltrekking waren ze -. ril n n clIrnnMn rvcfillfVAVi Oma en kleindochter gelijk in de huwelijksboot. Te North Brookfleld in New- optreedt als voorzitter der staten. Stichting van de Arbeid adviseert 2 pet. loontoeslag. die in Roemenie plaatsgrijpt" Sprekende cijfers. In het te Amsterdam gehouden congres tegen het alcoholisme, wees de heer C. Smeenk er op, eikaars getuigen. Twee marine officieren door de T.N.I. ontvoerd. Naar „Het Dagblad" verneemt, zijn enige dagen geleden twee De Stichting van de Arbeid dat het gebrffik van bier in 1948 marine-officieren door de T.N.I. heeft aan het College van Rijks- ongeveer gelijk is gebleven aan bemiddelaars geadviseerd ook dit jaar de werkgevers toe te staan een toeslag van twee procent van het jaarloon aan hun werknemers uit te betalen. Het mag verwacht worden, dat 't College van Rijks bemiddelaars hierover dezer da gen een beslissing zal nemen. dat van 1938, waartegenover het gebruik van gedistilleerd meer dan verdubbeld is. In 1947 en 1948 is resp. 520 millioen en 612 millioen gulden uitgegeven aan alcoholische dran ken (inbegrepen de verhoogde ac cijnzen). ontvoerd terwijl zy hun verlof doorbrachten in het verlofs centrum te Prapat aan het To- bameer. Het zijn luitenant ter zee 2e klasse mr A. E. L. Ros- kott en de luitenant ter zee 3e klasse P. J, Oosterbaan. Sinds de gevangenneming is van beide officieren niets meer vernomen. Een fraaie expositie. Gisteravond heeft mevr. S. C. Xf" de Casembroot-baronesse van der ney-pudding, meat and vegeta bles stew, ham with candied sweet potatoes, Irish stew, meat and vegetables hash, pork and soya links en blood sausage. ^v^ChiigeJ0!\tTmi>et,inEJhad jot Commissie tot aankoop van gevolg, dat de Nederlandse indu- strieel Mister Ozenonton uitnodig- mosselschelpen teruggekeerd. *-- - De commissie, die tot aanko ip van mosselschelpen naar Dene marken is gegaan, is na een ge slaagde aankoop in ons land te ruggekeerd. De commissie heeft ook een bezoek gebracht aan de Deense oestercultuur. vleesbonnen worden verkocht- van uer steak and kidney, meat and lach v«™ nev-Duddine-. msat Vry willigere te Middel de voor een bezoek aan ons land. Vandaag zal het opperhoofd met een K L.M.-machine uit Engeland in ons land aankomen. Hij zal reizen m de traditionele dracht van zijn stam. Hij was speciaal uit Bracebridge (Canada) naar Engeland gekomen om op de B.I. F. de textiel-afdeling in ogen schouw te nemen. Hij is expert in het handweven en is een van burg georganiseerde tentoonstel ling van zelfvervaardigde poppen en speelgoed in de Huishoudschool geopend. In haar openingswoord zei mevr. de Casembroot, dat het hier ging om een nuttig, sympathiek en so ciaal doel, n.l. hulp te verschaf fen aan de noodlijdende, zieke en verwaarloosde Zeeuwse kinderen. Eerst heeft de gedachte voor gezeten de opbrengst aan de Unac te schenken, doch men vond het beter met deze door Zeeuwen ver vaardigde voorwerpen ook Zeeuw- .se kinderen te helpen. Zij wees Binnen enkele dagen hopen'er verder op, dat de ter.toonstel- wij daarvan een uitvoerige reis-ling rondreist, zodat ook de meer brief op te nemen van de handafgelegen delen van de provincie let' gebiedfcvan'de 'ïri Dr Korrin«» de tekendevan hun belangstelling"blijk'kun- luisny verheid. 1 bioloog. 7 nen geven. „Hier ziet men, waar toe het Walcherse kind in staat is", aldus mevr. de Casembroot. Als prijzen zijn een aantal biljet ten voor mooie reizen beschikbaar en bovendien tal van nuttige en voor de jeugd vooral begeerlijke voorwerpen. Daarna bracht zij dank aan de directrice en het be stuur van de Huishoudschool en aan de U.V.V., terwijl zij wees op de collectie poppen van H. M. de Koningin, waarmee H. M. vroe ger nooit spelen kon omdat ze te mooi waren, doch die thans nog voor een goed doel worden gebruikt. Mevr. de Casembroot bracht hulde aan mevr. Batten voor het vele werk door haar ver richt en zij sprak de hoop uit, dat deze tentoonstelling een stimulans zal zijn voor de zelfwerkzaamheid van de Zeeuwse jeugd, zodat later wellicht een nog grotere tentoon stelling kan worden georganiseerd PRACHT WERK! Oud en jong hoeft ingezonden en het resultaat is werkelijk de moeite waard. De kinderen van „Zonneveld" beslaan met hun in zending een gehele tafel, een jon gen uit Zoutelande maakte een boerenschuur geheel compleet, de kinderen van de buurtveren. 't Zand zonden een poppenhuis in, terwijl de leerlingen van de Open bare School eveneens een heel aardige inzending verzorgden. Er is 'n complete markt door kinde ren gemaakt en ook een kampeer terrein met bijbehoren vindt men op een tafel uitgestald. Ouderen deden eveneens mee, getuige een werkelijk uniek model van een zeilschip, door een oud-koopvaar dijkapitein uit Vlissingen Ingezon den. Al deze inzendingen maken deze eerste tentoonstelling tot 'n succes en het is te hopen, dat ook het bezoek van die aard is, waar toe de fraaie poppencolleciie van H. M. de Koningin (w.o. ook een pop in Zeeuws costuum) zei: jr zal meewerken. Onder hen, die de eerste avond al een bezoek brachten, merkten we op de burgemeesters van Mid delburg, Niv. en St. Joosland en Veere. Met deze tentoonstelling voor ogen zijn we nieuwsgierig, wat men in andere delen van de provincie heeft samengebracht! De Beierse regering zal het Staatsparlement verzoeken een volksstemming uit te schrijven over de te Bonn aangenomen West-Duitse grondwet. Aan de Perzisch-Russische grens heeft zich een botsing tussen Perzische en Russische soldaten voorgedaan. Aan de Balkancommissie der V.N. is medegedeeld, dat de Griekse guerillastrijders 1 mil lioen Mark uit de Duitse Sowjet- zone hebben ontvangen, alsmede goederen. Thomas Dewey is gisteravond in Cherbourg aange komen. Dit is zijn eerste bezoek aan Europa sinds 24 jaar. Te Manchester staat een Pool te recht, die ervan beschuldigd wordt te hebben doen nagaan, of Engeland uit de V.S. atoombom men invoert. Het Parlement van Eire heeft een resolutie aan genomen, waarin Engeland wordt verzocht de bezetting van Noord- Ierland te beëindigen. Het Bel gische Vakverbond is voornemens zich uit het Wereldvakverbond te rug te trekken. Gedurende 20 minuten heeft de Paus gistermid dag een „aangenaam" onderhoud gehad met Prinses Margaret van Engeland. Na opheffing der blokkade zullen Westelijke kran-'; ten vrijelijk in de Sowjetzone mo-' gen circuleren. Alle 65 mijnen in het gebied van Lancashire lig gen tengevolge van een staking der mijnwerkers thans stil. De B.B.C. zal een Oostenrijkse zen der gaan gebruiken voor het re- layeren van haar program naar Zuid-Oost-Europa. De U.N.C.I. heeft gisteren een rapport gezon den aan de voorzitter van de Vei ligheidsraad. Vandaag vertrekt de subcommissie voor de terug keer der republ. regering naar Djogja. De gemeenteraden van Rijsbergen en Nuland zullen on gewijzigd terugkeren. Er is n.l. slechts één lijst met de namen der zittende raadsleden ingediend. Montgomery heeft gisteren in Den Haag besprekingen gevoerd met min. Schokking en gen. Kruis. Het R.K. oud-Tweede Kamerlid en journalist Henri Hermans is gisteren te Den Haag overleden. Het vormingsschip voor adel borsten „Van Kinsbergen" gaat 23 Mei uit Rotterdam vertrekken voor een oefenreis naar Noorwe gen. Gistermiddag arriveerde op Schiphol een K.L.M.-vracht- Skymaster met de eerste zending I goederen (schrijfmachines) sinds de blokkade uit de Russische zone. I Bij <ie gisteren gehouden can- didaatstelling voor de gemeente raad zijn voor de onderetuande plaatsen de volgende lijsten inge diend. Middelburg, waar op 22 Juni a.s. verkiezingen worden gehou den: C.H.: Mr P. van Empei, A. Fiipse, J. M. Wondergem, mr W. H. Vermaas, L. Corstanje, Mevr. W. A. Heemskerk, P. de Vos, J. P. le Clercq, J. de Kuyper, T, J. Ge- leyns. A.R.J. W. Kögeler, J. S. Hoek, P. Meliefste, M. Wattel, S. Cal- jouw, J. A. Janse de Jonge, B. J. v. d. Berg, J. Leijnse, L. J. Lorier, J. J. v. d. Hofstede, J. Duijvekot. S.G.P.: A. J. Schot, D. Janse, M. v: d. Slikke, C. J. Janse, J. de Kok, M. Kooman en A. Fiipse. V.V.D.: B. A. Hesselink, L. A. Schenk, J. J. Snoep, A. C. Juli anus, J. A. van Dalsum-Gombert, J. L. Nieuwenhuis, A. Heyboer, A. Imanse, L. E. Gabriëlse, M. J. Louivs. K.V.P.L. J. van 't Westende, A. J. v. d. Horst, S. P. Hamers, W. J. J. G. Hertoghs. Partij v. d. Arbeid: A. J. Beren- pas, L. J. Geers, I. van Loo, Mevr, de Viieger-de Vlieger, II. J. Flier- man, A. J. Schuitema, L. J. Breel, Jlir mr T. A. J. W. Schorer, L. A. Bouman, J. Goossen, C. A. Min derhout, A. P. Stufkens, M. A. L. Hubregtse, J. N. v. Boven-Woud- stra, W. van Sluys, M. van Loo- van Loo, C. M. den Hollander- Dierx. Middenstandspartij: J. P. J. Meyeren, C. J. Nieuwenburg, J. J. van Flierenburg, G. A. F. Temme, J. v. d. Hiele, J. A. Schrijver, J. J. Mulders, P. J. Maartense, J. C. van Loo. Vrije Lijst: W. den Engelsman, P. H. Paardekoper, J. Alma, J. F. de Coninck, A.. Kunst, A. C. Kunst, A. L. Schutte, L. Versluys, L. Hubregtse, C. C. van Oosten- Bouwens, I. Coppoolse, J. v. d. Oosten. Vlissingen, waar eveneens op 22 Juni a.s. gemeenteraadsverkiezin gen worden gehouden. Gecombineerde lijst C.H. en A.R.H. van Rooyen, W. Poppe, J. P. Ventevogel, J. Marijs, F. van Sabben, J. L. de Wit, W. J. Berg, J. G. van de Burgt, G. J. de Vries, J. H. Krietemeyer, S. Roose, J. Snoodijk, P. Bikker, J. J. Laer- noes, A. H. le Feber, C. I. Stroo, M. T. de Looff, J. Meyer, J. Castel en J. A. Prins. V.V.D.: J. C. Corver, P. Theune, H. B. J. Knoop, J. M. Ahn-Appel, W. Vader, F. Naerebout, A. Smit, N. C. J. van Delft, J. L. Ver hagen. K.V.P.M. J. Corveleyn, P. F. J. Wanst, W. L. M. Groffen, M. de Baar, A. Veygen en L. P. Ster- zenbach. Partij v. d. Arbeid: L. P. van Oorschot, M. A. van Popering, M. J. van Poelje, M. A. L. Beun, j. Post, A, van Schijndel, F. M. van Heulen, J. P. Kempe, W. J. An- driessen, G. Geldof, H. v. d. Meer, Ch. J. Gillessen-Verhage, J. v. d. Woestijne, W. de Leng, H. van Kolijn, J. P. Verheul, J. C. Net, P. Maljers, J. J. Bouwman en P. G. J. Willemse. C.P.N.C. M. Sciiillemans, E. L. de la Houssaye, M. de Nooyer- Moerland en W. Warman. Goes. Hier werden zes candida tenlijsten ingediend met in totaal 77 namen en wel: C.H. 17; P. v. d. A. 16; A.R. 14; Middenstands- party 12; K.V.P. 10 en V.V.D. 8. Aardenburg. Voor de A.R. partij de heer Abr. I. Katsman en voor de lijst „Aardenburgs belang" mevr. van de Broeeke de Man. Verder komen de Rooms Katho lieken met vijf lijsten uit. Waarde. A.R.-C.H. gecombineerd de heren H. Wolfert, A. H. Mol, J. F. Goud, M. Waterman Mzn. In deze gemeente is tevens Inge diend een lijst van de Vrijgezellen- vereniging „Hoger op" met de he ren A. Schrier, J. L. Kloet, A. Klap, L. Ruisen Jzn. Wemeldinge. Op de candidaten- lijst van de A.R. partij, komt be halve de reeds vermelde namen als no. 9 voor J. van Elsacker. Hoofdacte-examens. Het examen ter verkrijging van de akte als hoofdonderwijzer (es) zal dit jaar worden gehouden te Arnhem, Breda, Roermond, Haar lem, 's-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Groningen, Leeuwarder! en Zwolle. Het schriftelijk gedeelte van het examen zal worden afge nomen op Donderdag 7 Juli, ter wijl het mondelinge gedeelte zal aanvangen op Dinsdag 19 Juli. De examens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid ln han denarbeid zullen op Maandag 18 Juli aanvangen. De examens zullen worden gehouden ln Eindhoven, 's-Gravenhage, Haarlem en Gro ningen. Zuiveringsinrichting te Souburg wordt geopend. Op Dinsdagmiddag 17 Mei a.s. zal de zuiveringsinrichting aan de Molenweg te Oost-Souburg offi cieel worden geopend. Jhr mr A. F. C. de Casembroot, de Commissaris der Koningin, heeft zich bereid verklaard deze opening te verrichten. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Zwakke tot matige Noordelijke wind. Overdrijvende wolkenvelden, doch geen neer slag van betekenis. Iets hogere temperatuur,.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1