ZEEUWSCH DAGBLAD Republikeinse regering wordt in residentie Djogjakarta hersteld. L Ambassadeurs mogen te Madrid blijven of er terugkeren. Actie tegen vertraagde demobilisatie. Middelburgse Turnvereniging „Wilhelmina" jubileerde. NIEUWS Soekarno en Hatta zullen bevel geven de guerilla te staken. Bijenhouders protesteerden te Goes. Reeds thans geen redelijk rendemeut meer voor verpachters. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verklaring Dr v. Royen. SNIPPER Afscheid Ds J. Hindriks te Vlissingen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korta Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie i347; Terncuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1248 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 9 MEI 1949 Hoofdredactenr: R. ZTJIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Meliskerke, Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.55 u., onder 20.18 u. Maan op 17.49 u., onder 4.01 u. Hoogwater op Dinsdag 10 Mei: Vlissingen: 12.18 u. 2.07 m., u. m. Terneuzen: 0.17 u. 2.00 m., 12.45 u. 2.27 m. Wemeldinge: 1.29 u. 1.49 m., 14.00 u. 1.81 m. OVEREENSTEMMING TE BATAVIA BEREIKT. Tjjdens do formele vergadering van de Nederlandse en Republi keinse delegaties te Batavia heeft Moh. Roem, voorzitter der Re publikeinse delegatie, Zaterdag verklaard door Soekarno en Hatta gemachtigd te zijn om hun persoonlijke verzekering te geven, dat zjj voorstaan bevel te geven aan do gewapende aanhangers van do Republiek om de guerilla te staken, samen te werken by h«t herstel van do vrede en handhaving van de orde, alsmede deel neming aan de Rondetafelconferentie te Den Haag met het oog op do bespoediging van de onvoorwaardelijke overdracht van de reëelo en volledige souverelniteit van de Ver. Staten van Indo nesië. Soekarno en Hatta zullen erop aandringen, dat de boven omschreven politiek door de Republikeinse regering zal worden gevolgd na haar herstel In Djogja. Daarna legde dr van Royen een verklaring af, waarin hij mede- d.elde, dat de Nederlandse rege ring instemt met de terugkeer der Republikeinse regering naar Djogja, alsmede met de instel ling van één of meer gezamenlijke commissies onder auspiciën van de U.N.C.I. i.v.m. deze terugkeer, het staken der guerilla en de sa menwerking bij herstel van orde. De Republikeinse regering zal vru' zijn en faciliteiten hebben om haar geëigende functies in het ge bied, bestaande uit de residentie Djogjakarta, uit te oefenen. Alle militaire operaties zullen onmiddellijk worden stopgezet en alle politieke gevangenen, gear resteerd sedert 17 December j.l., zullen onmiddeliyk en onvoor waardelijk worden vrijgelaten. Voorts zal de Nederlandse re gering zich onthouden van de ves tiging of erkenning, alsmede uit breiding van Negara's en Daerahs op voormalig republikeins gebied. De Nederlandse regering staat het bestaan voor van de Republiek als een staat, die zijn plaats in neemt in de Ver. Staten van In donesië. Wanneer een voorlopig vertegenwoordigend lichaam voor geheel Indonesië zal worden inge steld zal dit aantal vertegenwoor digers der Republiek gelijk zijn aan de helft van het aantal le den, dat andere gebieden dan de Republiek vertegenwoordigt. De Nederlandse regering is ten volle bereid haar uiterste best te doen, dat de Rondetafelconferen tie plaatsvindt onmiddeliyk na te rugkeer van de Republikeinse re gering naar Djogja. Cochran drukte zyn erkente- Ujkheid uit voor de uitstekende geest, waarin de voorzitters van de delegaties by de informele be sprekingen hadden gewerkt en fe liciteerde hen met de resultaten. Hij zeide, dat deze resultaten voortaan de „Van Royen-Roem wordt hersteld niet alleen in de stad Djogja, maar in de gehele residentie. Dit besluit kan tech nische redenen hebben, doch mag vooral worden gezien als een ge nereus gebaar van Nederlandse zijde om alle wantrouwen t.a.v. de Nederlandse bedoelingen te doorbreken. Roem schatte, dat de terugkeer naar Djogja in twee weken moge- lyk was. In antwoord op een vraag zeide hy, dat de Rondeta felconferentie enkele weken daar na gehouden zou worden. STANDPUNT B.F.O. De B.F.O. is van mening, dat op basis van de thans bereikte re sultaten verdere vruchtbare be sprekingen en onderhandelingen, die leiden tot een spoedige goede oplossing van het Indonesische vraagstuk, mogelijk zullen zijn. I Zy is van-oordeel, dat daarbij aan- istonds aan de orde zullen komen NOG VERDER DAN j (}e vorming van een nationale fe- VEILIGHEIDSRAAD.derale regering welke als eerste Dr van Royen zeide, dat hy de regering van de V.S.I. zal kun- Nederlandse regering dankbaar nen optreden en de overdracht was voor de eerste positieve en van de souvereiniteit en alles wat hoopvolle resultaten, welke de daarmee samenhangt, voorbereidende conferentie heeft Eerstgenoemde" punt betreft afgeworpen. Hy was erg dank- een onderwerp, dat in beginsel als baar voor de diensten der U.N.C.I. van zuiver Indonesische aard aan- Hij zeide, dat de Nederlandse gemerkt moet worden en daar- delegatie t.a.v. het grondgebied statements" zouden dienen worden genoemd. te Sowjet-oorlogsgedenkteken in Berlijn onthuld. Te Berlyn is een nieuw groot Sowjet-Russisch oorlogsgedenkte ken onthuld, gebouwd met mar mer uit Hitler's kanselarij. Gene raal Tsjoeikof, de pas benoemde militaire gouverneur, verscheen voor het eerst in het openbaar. Meer dan 10.000 Sowjet-Russi- sche soldaten woonden de plech tigheid by. Slechts Grotewohl, Se voorzit ter der S.E.D., was aanwezig om de bezetters te verzekeren, dat de Duitse regering dit monument on der haar bescherming zal nemen, zodra de laatste Sowjet-Russische soldaat het land zal hebben ver laten. In afwachting van de opheffing der blokkade. Vrachtautochauffeurs van de Westelijke zones maken plannen voor een wedstrijd op de autobaan van Helmstedt naar Berlyn op het ogenblik, dat de blokkade te middernacht op 11 Mei zal wor den opgeheven, zo meldt de Duitse pers. Verschillende Berlynse fir ma's hebben prijzen beschikbaar gesteld voor de eerste vrachtauto die Berlijn binnen zal rijden. De bladen in West-Berlijn heb ben bekend gemaakt, dat in de loop van de tweede week van Mei verse aardappelen zuilen worden gedistribueerd. Sinds het begin van de blokkade kon men in West-Berlijn slechts gedroogde aardappelen op de bon kopen. Politieke Commissie der V.N. besloot: Djogjakarta verder gegaan is dan het Canadese voorstel van de Vei ligheidsraad aangaf. De Republiek om behandeling behoeft in een aan de Rondetafelconferentie voorafgaande inter-Indonesische bespreking. r, twintig minuten luisteren naar Protestsamenkomst te Arnhem. onbenuiiigheden als cabaret. De mariniers worden in vele Zaterdagmiddag waren uit alle ichten beVoorrecht boven de delen des lands ouders vrouwen, zij worden vlugger af. en verloofden van militairen inlost en genieten meer tracte- Indonesie naar Arnhem gekomen,ment De regering roepe de lich_ d. artoe uitgenodigd door de sa-a]snog op. menwerbende voorlopige comité's uit Arnhem en Spakenburg, die ervoor ijveren, dat oorlogsvrijwil ligers, leden van de 7 December- divisie en andere onderdelen spoe dig worden gedemobiliseerd. Doel was te trachten een landelijk co mité te vormen, welk doel inder daad is bereikt. De Kamerleden Stapelkamp (A.R.), Fr. Goedhart (Arb.) en Hooy (K.V.P.) woonden de vergadering bij. De actie is gericht tegen de tal mende houding van de regering, die toezeggingen aangaande de mobilisatie en 'repatriëring heeft gedaan, doch deze niet vervult. Alleen legale middelen worden toegepast en zij, die het devies „Voor God, Koningin en Vader land" kunnen huldigen worden als medestanders beschouwd. De bezwaren en wensen werden als volgt geformuleerd: er dient veel meer scheepsruimte beschik baar te worden gesteld voor af lossing. De voorgenomen herscho- Na een woordenwisseling met aanwezige communisten, gaf de voorzitter het woord aan het Ka merlid Goedhart, dat er op wees, dat niet gebrek aan scheepsruim- te, maar uitsluitend het conflict in Indonesië oorzaak is van de trage gang van zaken. „Maak er een nationale actie van", adviseer de de heer Goedhart, die namens zyn fractie verklaarde dat deze bereid is de verlangens krachtig te steunen. Aan de Koningin werd een telegram verzonden, waarin de vergadering H. M. eerbiedig verzoekt wel te willen bevorderen dat de demobilisatie wordt be spoedigd. Bedrijf van onwillige land bouwer drie jaar onder beheer. De landbouwer H. uit Mierlo (N. Br.) heeft voor de tuchtrech ter voor de voedselvoorziening te" 's-Hertogenbosch terecht gestaan omdat hy grote hoeveelheden gra- nen niet ter beschikking had ge ling van militairen, die reeds drie 1 steld van het bedrijfschap voor of meer jaren dienst in de tro- granen, zaden en peulvruchten. Hy Tegen bespuiting in bloeitijd. In de jaarvergadering van de Ver. tot Bevordering der Bijen teelt in Nederland, afd. Nd. en Zd. Beveland te Goes, is op krachtige wtfze geprotesteerd te gen de bespuitlng in de bloeitijd van fruitbomen en koolzaad. Na de opening door de voorzit- enige huishoudelijke zaken ES'POLDER WALCHEREN DOET ERNSTIG BEROEP OP REGERING pen achter de rug hebben, tenein de geschikt te worden gemaakt voor de verdediging van West- Europa, berust op een grove on billijkheid. De uitzending voor de strydkrachten zyn onderwerp van felle critiek. Terwijl mevrouw Spoor slechts tien minuten krijgt toegewezen, moeten de naar moest 4050 kg. trawe leveren en had niets geleverd. De tuchtrechter oordeelde, dat deze man niet in staat was een bedrijf naar behoren te voeren en stelde zyn bedrijf onder bewind voor drie jaren terwyl een be windvoerder werd benoemd tegen een salaris van f 200.per maand nieuws snakkende familieleden ten laste van veroordeelde. Nederland stemde tegen Poolse resolutie. Hector McNeil, Brits minister van staat, heeft in het debat over I Spanje, dat in de Politieke Com missie werd gehouden, de Russi sche en Poolse beschuldigingen dat Engeland een alliantie met Spanje had voorgesteld, tegenge- I sproken. I Hy sprak tevens een beschuldi ging tegen, dat Engeland straal vliegtuigen aan de Spaanse rege ring had geleverd. „Het standpunt van mijn rege ring met betrekking tot Spanje is bekend. Wij beschouwen het re giem van Franco als niet repre sentatief en ondemocratisch", al dus McNeil. Hy zei, dat Engeland geloof de, dat er thans geen noodzaak bestaat de resolutie der V.N. van 1946 opnieuw te bevestigen. In bedoelde aanvaarde resolutie was voorgesteld de diplomatieke betrekkingen met Spanje te ver breken. Engeland achtte zich door de resolutie gebonden. McNeil zei, dat hy tegen de Poolse resolutie, waarin op sanc ties tegen Spanje wordt aange drongen, zou stemmen en zich van stemming zou onthouden t.a.v. de viermogendhedenresolutie, waar- 1 in voorgesteld wordt de leden van de V.N. volledig recht te verle nen tot het benoemen van am bassadeurs te Madrid. Mej. mr Maria Witteveen, de Ne derlandse gedelegeerde, zei, dat zy het niet nodig achtte, dat de Algemene Vergadering een be sluit zou nemen, daar er zich geen nieuw element in de Spaanse kwestie had voorgedaan, en dat zy zich ook zou onthouden t.a.v. de viermogendhedenresolutie. De Poolse resolutie bevatte een dergelyke mengeling van beweer de feiten en beschuldigingen tegen leden van de V.N., dat Nederland ër tegen moest stemmen, zo voeg de zij er aan toe. Nadat Gromyko zijn beschuldi ging, dat Engeland en de V.S. van Spanje een militaire basis maak ten, had herhaald, ging men in stemming over de Boliviaanse re solutie, die herroeping wenste van de in 1946 door de Algemene Ver gadering genomen beslissing, dat de ledenstaten hun ambassadeurs uit Madrid dienden terug te roe pen. De resolutie werd met 25 tegen 16 stemmen en 16 onthoudingen aangenomen. De Poolse resolutie, waarin werd verklaard, dat Engeland en de V.S. de totstandkoming van een democratisch regiem in Sj. .mje verhinderden, werd met 46 tegen 6 stemmen en vier onthoudingen verworpen. „Wolkendek begint te breken" zegt Bevin. Ernest Bevin, de Engelse mi nister van buitenlandse zaken, die Zaterdag van Londen naar Ber lijn is gevlogen om de luchtbrug 'in werking te zien, voordat de blokkade wordt opgeheven, heeft Zondagmorgen besprekingen ge voerd met Clay, Robertson e.a. Vervolgens bracht hij een be zoek aan het eerste Engelse ba taljon te Berlyn. Hy bracht of ficieren en manschappen dank, wenste hen succes en herhaalde dat de luchtbrug gehandhaafd zal blyven. Luide toegejuicht reed hy naai de Amerikaanse sector, waar hy de kopstukken van het West-Ber- lyn.se gemeentebestuur via een tolk zei, dat „het wolkendek be gint te breken". Bevin heeft zich uiteraard niet ingelaten op pogingen om voor spellingen voor de conferentie van Parijs uit zyn mond te vernemen, maar het optimisme, waarvan en kele korte verklaringen, die hij aflegde, blyk gaven, was bij alle reserves groot genoeg om te Ber lijn een zekere verrassing te vor men. Boodschap van Stalin aan Truman? Het Britse socialistische Zon dagsblad „The People" meldt, dat Stalin een vertrouwelijke bood schap aan Truman heeft gezon den, waarin hy een byeenkomst van hen beiden voorstelt om onder vier ogen de wereldproblemen op te lo„sen. Het blad weet te melden, dat Truman nog geen definitief ant woord heeft gegeven, doch Mos kou heeft doen weten, dat hy mis schien zal instemmen met een by eenkomst van de Grote Vier, in dien de komende vergadering van de Raad van ministers van bui tenlandse zaken goede resultaten afwerpt. Dit najaar, of in het voorjaar van 1950, zal- waarschynlyk een byenmarkt georganiseerd worden. Naar de op 16 Mei a s. te hou den landelyke vergadering in Utrecht werden afgevaardigden benoemd. In de algemene vergadering van do Folder Walcheren Is Zater- Tydens de discussie over de be- dagmorgen met algemene stemmen een motio aangenomen, gefor- spuiting van koolzaadvelden en muleerd door de heer J. A. Dumon Tak, waarin opnieuw de nood- fruitboomgaarden, die nog in vol- toestand ter kennis van de regering wordt gebracht. Ter sprake le bloei staan, kwamen vele kwam ook het door een commissie van commissarissen ingedien- klachten naar voren. de rapport, waaruit blykt, dat verhoging van het dykgesehot met Vergiftigingsverschijnselen hijf 8-Per ba. funeste gevolgen zal hebben, vooral, omdat er reeds de bijen zijn in deze streken nog weinig waargenomen, doch wan neer men zo doorgaat zal er wei nig voor de bijen zyn om rustig hun honing te halen, aldus luidde de algemene conclusie. Men moet echter afwachten tot een regeling getroffen is ter bescherming der byen. Het punt bestuursverkiezing bracht nogal wat beroering over het ai dan niet aftreden van het gehele bestuur. Tenslotte werden de drie aftredenden, n.l. de heren Provoost, Meeuwse en Dekker herkozen. thans van een redelyk rendement van de eigenaren-verpachters van hofsteden en landerijen in de meeste gevallen geen sprake meer is. Het rapport ls met een aantal sprekende voorbeelden toegelicht. Toen aan het einde van de ver- to onbiliykheid, dat de lasten op gadering de afwerking van de Walcheren veel hoger zuilen wor- agenda was bijna zonder enige den dan elders, terwijl men bijv. discussie verlopen de begroting van de Polder voor 1949 aan de orde kwam, kreeg bij de algemene beschouwingen de heer J. A. Du mon Tak het woord. Hy stelde vast, dat het finan- cieel~verslag grote onrust teweeg heeft gebracht en dat hem som- Na de pauze hield de heer ,bere concl"sies ter ore waren ge- Groenveld een causerie over za- *5omen* Het is thans het ogenblik, ken, de byenteelt rakende. JUBILEUM-VERGADERING GOES. Onder grote belangstelling heeft de M.V. op G.G. haar 25-jarig be dat er iets gebeuren moet. Spr. wilde een noodkreet laten horen, die de regering ervan zal over tuigen, dat de lasten op Walche ren niet verder kunnen stijgen. in do Haarlemmermeer in het ge heel niet getroffen is. De regering geeft nu 60 70 millioen gulden uit voor de her verkaveling van het eiland, doch wat hebben we aan een prachtig eiland, dat geen cc_t opbrengt? HEKVERKAVELING. Spr. las hierna zijn motie voor, die hij voorstelde ter kennis van de regering te brengen. De heer J. Osté wilde in de motie ook het gebouwd opnemen, terwyl de heer Z. Maljaars de aandacht wilde vestigen op de grote nadelen en overlast, die de Walcherse boer In het verdere van zijn rede zei Staan gevierd. Een ryk program- de ''eer Tak, dat er nog grote1 van"S hervërkavciing"ondereindY ma, dat veel afwisseling bood, hans bestaat, dat de verhoging De heer Tak wilde dit om tac- werd o.l.v. Mej. M. de Dreu, vlotvan 1,et dykgesehot nog lang niet tische redenen weglaten doch de amatie, vi-voldoende zal zyn en hy wees er- heer Maljaars repliceerde mep afgewerkt. Zang, declamatie, oolspel enz. wisselden elkaar af. j °P> ('at één en ander funeste ge- Na de pauze werd op schitte- volgen zal kunnen hebben voor rende wyze een indruk gegeven 4e huishouding van het eiland, Van het werk der Meisjesvereni- vooral daar de grondeigenaren op gingen nu en in 't verleden. I deze wyze van hun rendement Namens de vroegere presiden- worden beroofd. tes werden mooie cadeaux aan- j „Er zal onrust komen", aldus m. van Riet ?rP! f-1 5'"cte p™!2®11 der landerijen noemd Ds Fuèf erelid be- zullen op schrikbarende wyze da- slotwoord "torman sprak een jen en 00k de hypotheekhouders zullen hun onderpanden opnieuw gevallen in indonfsif !gaan,..^n' Uit alles zullen riste„^ jj "-'uunisiii. moeilijkheden voorkomen, die hun lip Vprnvi' °ntving de fami- invloed zullen doen gelden op de drnm/irro S- Wemeldinge de gehele economische structuur van Tnn hü jomg, dat hun zoon het eiland, waardoor een noodtoe- niir ht °v, Jrerv5}Hen van zijn 1 stand zal ontstaan, die zeker niet donesië is'gesneuveld ta do2,r de regering wordt gewenst." De heer Tak vond het een gro- king. We hebben er toch niet om ge vraagd?" De voorzitter, mr dr R. W. Graaf van Lynden, vond, dat de vooruitzichten voor gebouwd niet zo ongunstig waren als voor het ongebouwd eigendom. De heer J. Bosselaar drong er eveneens op aan, dat in de motie wordt1 gewezen op de overlast van de herverkaveling, waardoor grote percelen niets opleveren. De voorzitter wees er hierna op, dat besprekingen met de re gering reeds lang in voorbereiding zyn betreffende de financiële toe stand van de Folder. De motie zag hy als een welkome aanvul ling van de poging tot samenspre- De heer J. L. van der Harst vroeg zich af, tot hoe hoog de las ten voor het gebouwd eigendom zouden stijgen, doch de voorzitter kon daarop niet antwoorden, daar de cyfers nog te veel in de lucht hangen. De heer A. Staverman wilde in de motie cok de ideële zijde van de zaak tot uitdrukking brengen. De regering heeft deze Immers by de plannen tot het red den van Walcheren eveneens vooropgesteld. Nadat de vergade ring enkele ogenblikken was ge schorst en zy, die aanvulling op de motie Tak wensten in te die nen met de opsteller overleg had den gepleegd werd een verbeterde motie ingediend, die met alg. stemmen werd goedgekeurd. DE INHOUD. In de motie wordt allereerst naar voren gebracht, dat bet be stuur van de Polder Walcheren ervan overtuigd is, dat steeds de nodige zuinigheid is betracht en dat de voorgenomen voorzienin gen onmogeiyk kunnen worden 1 nagelaten. Nadat is gewezen op het thans te bepalen geschot in tegenstelling tot voor de oorlog, noemt de motie drie redenen, waarom de maximale belasting dient te worden voorkomen. In de eerste plaats om ideële redenen, dan wegens de economische ge volgen en uit billjjl heidsoverwe- gingen en tenslotte vanwege het feit, dat de landbouwgronden nog niet hun productief vermogen van vóór de inundatie hebben herkre gen, terwyl door de herverkave ling, hoezeer nodig, eerst op d» lange duur de volledige producti viteit zal terugkeren. Tenslotte is het bestuur van mening, dat thans het moment is aangebroken, dat de Ingelanden, die steeds een zeer kostbare zee wering zonder hulp van buiten op eigen kosten hebben weten te onderhouden, een beroep moeten doen op de landsoverheid, tenein de hen voor een financiële débacle te behoeden, mede omdat de stroom- en diepteveranderingen in de Noordzee en Wester-Schelde nog niet te schatten omvangrijke voorzieningen in de naaste toe komst vereisen. De motie besluit met de wens, dat een modus wordt gevonden, waardoor de in gelanden van Walcheren niet bo venmatig worden belast in ver houding tot de grondbezitters van minder getroffen delen des Rijks. De heer A. C. Koster zei in zyn alg. beschouwing, dat men in het moeras terecht is gekomen. Hy wilde een verhoging van het ge- schot zoeken in het verhoudings- cyfer. Immers ongebouwd wordt belast met 47 pet. by een op brengst van f100.terwyl ge bouwd slechts belast wordt met 5 pet. Spr. vond, dat men gemak kelijker de huren kan verhogen dan de pachtpryzen. De heer J. L. van der Harst was het hier mede niet eens en becyferde, dat de totale lasten voor bebouwde eigendommen veel hoger liggen, dan voor onbebouwde. Spr. voor zag, dat by een huurverhoging ook de lasten zuilen itygen. KLACHTEN. Nadat de heer J. Bosselaar nog had gevraagd, of de bouw van het Polderhuis wel nodig was, waar op de voorzitter antwoordde, dat de bouw zal worden uitgesteld tot betere tyden, vroeg spr. de aandacht voor de herverkaveling. „Waarom", zo vroeg hy, „worden de waterlopen zo breed en juist door het hoogste gedeelte van Walcheren aangelegd, waardoor vele ha. goede cultuurgrond ver loren gaan?" Ook de wegen met de zeer brede bermen, die by de herverkaveling worden aangelegd, vond de heer Bosselaar uit. den boze. By de rondvraag kwam de heer Z. Maljaars opnieuw op de ze aangelegenheid terug. Spr, had uitgemeten, dat de wegen 9 m, breed zyn, terwijl de wegverhar ding slechts 3 m. wordt. Men kan met twee wagens elkaar niet be- hooriyk passeren, waardoor men in de berm terecht komt, waar men de nieuwe beplanting be schadigt. Volgens de voórzitter is er by de minister door de Herver kavelingscommissie op aangedron gen de wegverharding breder te maken. Dit mocht echter niet baten! Op hetgeen verder in deze ver gadering besproken is komen we nog nader terug. Optreden der K.N.G.V.- keurturners een groot succes. Met een druk bezochte recep tie, waarbjj woorden van warme hulde zyn gesproken eu met een feestavond, die mede dank zy het optreden van de K.N.G.V.-keur- turners een unieke gebeurte nis voor Zeeland tot een groot succes is geworden lieeft de Mid delburgse Turnvereniging „Wil helmina" Zaterdag in het Schut tershof haar 30-jarig bestaan ge vierd. Nadat het Wilhelmus en het Gymnastenlied waren gezongen, opende de voorzitter, de heer R. van Roo, de feestavond, waarby hij o.m. verwelkomde de wethou der, de heer L. J. van 't Westen- de en de gemeente-secr., de heer J. Ph. Koene, bestuursleden van de Zeeuws Brabantse Turnkring en afgevaardigden van tal van zusterverenigingen. Spr. richtte zich daarna tot de keurturners, die met de leden van „Wilhel mina" op het toneel stonden op gesteld, waarby hij opmerkte, dat het de eerste maal is, dat zij in Zeeland optreden, waarna de le den van het keurkorps werden voorgesteld. De heer van 't Westende be groette daarna de keurturners of ficieel namens het gemeentebe stuur en spr. zei, dat hij het be treurde, dat zo weinig jongeren in Middelburg nog aan toestel- turnen doen. De wethouder sprak de hoop uit, dat dit optreden een stimulans zou mogen zijn voor de jongeren. HET PROGRAMMA. In een bewonderenswaardig vlot tempo werd hierna het pro gramma afgewerkt. Wat het werk van de leden betreft stond deze uitvoering zeker op een ho ger peil dan de gewone jaarlijkse uitvoering aan het begin van dit jaar. Over het algemeen werd er keurig gewerkt en de enkele fou ten, die werden gemaakt, waren vooral by de knots- en hoepel oefeningen te wyten aan het to neel, dat iets te klein is voor der gelyke uitvoeringen. De leiding berustte voor de le den weer by mej. P. Klap en de heer H. A. Acda. De keurturners hebben velen in vervoering ge bracht en de stilte, die er heerste tijdens hun nummers, bewees vol doende met welk een aandacht alles werd gevolgd. Begonnen werd met de ringen, hetgeen al direct een belofte inhield voor het verdere van de avond. Vooral ook de nummers paardvoltige en hoogbrug werden ware staaltjes van turntechniek. Tenslotte dient vooral ook het waardige slot, de oefeningen aan het hoogrek, ver melding. De heer van Roo liet zijn woor den van dank vergezeld gaan van een doosje Zeeuwse boterbabbe- laars voor iedere keurturner. RECEPTIE. De receptie werd 's middags bezocht door de burgemeester Jhr mr W. C. Sandberg tot Essenburg, terwijl de heer F. G. Lemmers voorzitter van de Zeeuws Bra bantse Turnkring namens de Ze bra kwam feliciteren, waarbij hy het ere-diploma overhandigde aan de penningmeester, de heer A. de Leeuwen. De oud-directeur, de- heer P. J. Sturm, feliciteerde na mens V.Z.O.S. te Yerseke en sprak ook mej. P. Klap en de heer H. A. Acda toe. Hy kondigde aan, dat de oud-leden „Wilhelmina" binnenkort een nieuwe vlag zullen aanbieden. De heer van Roo dankte de heer Sturm voor zijn woorden en wees erop, dgt de familie Sturm de jaren door veel voor „Wilhel mina" heeft gedaan. Namens „Uit het Volk-Voor het Volk" sprak de heer Chr. Mazure gelukwensen uit, waarna vele afgevaardigden van zusterverenigingen kwamen feliciteren. Verder was er een te legrafische gelukwens van de Commissaris der Koningin en een brief van de oud-voorzitter van het K.N.G.V., tevens oud-Middel burger, de heer W. de Graaf. Voor de receptie was er een ledenver gadering geweest, waar de heer van Roo de leden had toegespro ken en aan de leider en leidster geschenken waren uitgereikt. Kravchenko naar Amerika terug. Victor Kravchenko is Vrydag- avond met de „Queen Elizabeth" uit Southampton naar de Ver. Staten vertrokken. Voor zijn ver trek heeft hij nog 50 Engelse jour nalisten in het Londense Dorches- terhotel ontvangen, waarbij hij i.lededelingen deed over de ver filming van zyn boek: „Ik verkoos de vryheid". De rolprent zal, naar Krav- chenko's zeggen, geen propaganda tegen het Russische volk bevat ten, maar wel tegen het Sowjet- regiem. Verder heeft hy plannen om zyn boek voor de radio te be werken. De schrijver deelde mee, te geloven, dat hij eenmaal naar zijn vaderland zou terugkeren. „Wanneer dit zal zijn, weet ik niet", voegde hij er aan toe. De communistische troepen hebben door de verovering van het knooppunt Pingpo thans een bres geslagen in de 208 km. lange verdedigingslinie van Sjanghai. Het stadsbestuur van Oost Berlyn heeft verklaard bereid te zyn West-Berlyn na de opheffing der blokkade weer van electriciteit te voorzien. Gistermorgen hebben gewapende bandieten een Parijse drukkerij overvallen en 112 mil lioen francs gestolen. Wilhelm Pieck, voorzitter van de S.E.D. te Berlyn, schynt momenteel in een Russisch sanatorium ver pleegd te worden. Hij schijnt ru zie te hebben gehad met Rau, voorzitter van de economische commissie der Sowjetzone. Ho Tsji Minh, leider der Indochinese autonomen, heeft een arrestatie bevel laten uitvaardigen jegens Bao Dai, de ex-keizer van An- nam, die hoofd zou worden van de nieuwe staat Vietnam. Hij wordt beschuldigd \an hoogver raad. De Boliviaanse regering is afgetreden. Turkye's minis ter van buitenlandse zaken, Sa- dah, is uit de V.S. teruggekeerd en heeft een persoonlijke bood schap van Truman voor de pre sident, Ismet Inonu, meegebracht. Volgens Tass is een Russische student, Igor Kotelnikof, de uit vinder van de parachute geweest. 15 schilderyen ter waarde van 200.000 dollar, die de Duitsers uit Frankryk wegsleepten, zyn in een boerdery by Milnchen gevonden. Het is niet onmogeiyk, dat van daag de stucadoors in het gehele land (ca. 6.000) gaan staken. T.g.v. de „opbouwdag" zal Prins Bernhard op 18 Mei a.s. een be zoek aan Rotterdam brengen. Gisteren heeft Montgomery te Rotterdam een Engelse kerk- dienst bygewoond. Tydens voor- stellingen van de film „Het ijze ren gordyn" hebben zich in het Beurstheater te Groningen rust verstoringen voorgedaan. Gra tie is verleend aan J. A. Visser, door het Bijz. Gerechtshof te Gro- ningen ter dood veroordeeld. De doodstraf is veranderd in levens lange gevangenisstraf. Van avond vijf voor half acht zal min. v. d. Brink over Hilversum I een rede houden over „Industrialisa tie." Gisteravond heeft ds J. Hin driks, pred. der Geref. Kerk te Vlissingen, in het kerkgebouw aan de Paul Krugerstraat af scheid genomen van zijn gemeen te wegens vertrek naar Rotter dam. Ds Hindriks had tot tekst ge kozen 2 Thess. 2 16 en 17„En onze Here Jezus Christus zelf, en onze God en Vader, Die ons heeft liefgehad, en gegeven heeft een eeuwige vertroosting en goede hoop in genade, vertrooste uw harten, en versterke u in alle goed woord en werk." Aan het slot van de predicatie richtte hy zich met een woord van dank lot de gemeente, waar bij hij erop wees, dat het hem een grote vreugde was geweest, drié jaar lang het Evangelie niet al leen in de kerk, doch ook door middel van de Evangelisatie tl verkondigen. Ingevolge de wens van ds Hin driks voerden slechts twee per sonen het woord. Eerst sprak ds S. van Wouwe te Serooskerke na mens de classis Middelburg woor den van dank waarby hij tevens ds Hindriks dankte voor het werk, dat hij als deputaat voor de Evangelisatie heeft gedaan. HIJ sprak de hoop uit, dat de open gevallen plaats spoedig zou zijn vervuld. Tenslotte werd het woord ge voerd door een der ouderlingen namens de kerkeraad en de ge meente. Spr. bracht ds Hindriks harte lijk dank voor zijn werk en hij betrok daarin ook mevr. Hindriks Tevens bracht spr. de dank over van de Geref. Kerk te Breskens, terwyl hij tenslotte de gemeente opriep om ook in de vacaturetijd trouw te zijn. Op zyn verzoelt werd Ps. 121 1 en 4 toegezon gen. Het kerkgebouw was geheel gevuld; het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door de wet houders W. Poppe en M. A. vart Popering en de gemeentesecr., dé heer A. de Beyl. Verder waren er tal van predikanten van de Geref. Kerken op Walcheren, ter wyl ook de Herv. Kerk van Vlis singen, evenals liet bestuur van „Belhesda", vertegenwoordigd wa ren. Wijziging begroting Goes. Naar aanleiding van het ver slag van de commissie van finan ciën stellen B. en W. voor, het presentiegeld van de leden van de stembureaux te verhogen tot f7.Voorts de post subsidie by- zondere bewaarscholen te verho gen met f 1750.—. Het bestuur van de Chr. Bewaarschool heeft voor herstel van de oorlogs- en bezettingsschade grote uitgaven moeten doen, waarvoor geleend moest worden. B. en W. achten het billijk het bedrag der rente in de vergoeding op te nemen. Deze en meer andere uitgaven waartoe de Raad reeds besloot, kunnen worden gevonden uit een verminderde .subsidie voor het Gasthuis, tot een bedrag van i 12.500.—. DE BILT ZEGT: Vry koud. Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met overwegend droog en vrij koud weer. Meest matige wind uit Noordelyke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1