ZEEUWSCH DAGBLAD Blijde herdenking op 49-jarig „Vrederust NIEUWS Vandaag waarschijnlijk formele besprekingen te Batavia. Politieke Commissie der V. N. besprak Spaanse kwestie. Spoorlijn op Middelburgs industrie terrein in gebruik genomen. Vier veteranen ontvingen médailles van de Koningin. Christelijke politiek. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Optimisme aan weerszijden. West-Duits ontwerp-grond- wet goedgekeurd. Gromyko beschuldigt Weste- i ambassadeurs naar Madrid te ltjke mogendheden. Prins Bernhard bezocht Brussel. Munten uit het stadhuis weer terecht I Weg 's-GravenpoIder- Ovezande wordt vernieuwd. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Itr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korts Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vloos wijk straat, Telefoon 2052. Se JAARGANG No. 1Ï47 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA ZATERDAG T MEI 1949 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biczelinge; Ds J. S. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Rubriek Kabouters 5 cent per woord Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.58 u., onder 20.15 u. Maan op 14.50 u., onder 3.36 u. Hoogwater op Zondag 8 Mei: Vlissingen: 10.29 u. 1.68 m., 22.53 u. 1.58 m. Terneuzen: 10.55 u. 1.88 m., 23.22 u. 1.79 m. Wemeldinge: 11.54 u. 1.57 m., m. u. De eerste bede van het „Onze Vader", is een gebed in 't bijzonder ook voor ons dagelijkse leven. Volgens de verklaring van de Heidelbergse Catechismus bidden wij hier, dat wij al ons leven, gedachten, woorden en werken alzo schikken en richten, óai Gods Naam om onzentwille niet, wordt gelasterd, maar ge- eerd en geprezen. Het gaat altijd om Gods Naam, bij alles wat wy doen en elk ogenblik van ons leven. Want j t komen immers er is maar een Naam op aarde en in de hemel en al het andere is slechts schijn en ijdel- heid. zondevaler*aUUd"weer h^ar'ge- tavia is de leider van de Repu- atreefd zich zelf een naam te blikeinse delegatie, Moh Rum, ronken on de aarde De toren- opnieuw naar Bangka gereisd, bouw van Babei getuigt van de- 1 In Republikeinse kring verluidde ze zondige hoogmoed en ditzelfde dat» wanneer Rurn na zijn be zien we de gehele geschiedenis spreking met de Republikeinse door. Niet alleen in geweldige leiders met definitieve richtlij- manifestaties van het menselijk nen terugkeert, waarschijnlijk Na terugkomst van Rum te Batavia, die daar gistermorgen aankwam, ziju er aanwijzingen, dat spoedig een formele bijeen komst van de delegaties verwacht kan worden. Volgens ge woonlijk welingelichte Nederlandse en Republikeinse kringen, zouden de Nederlandse en Republikeinse delegaties bij de voor bereidende besprekingen op het punt staan, tot overeenstemming U VAN WEERSZIJDEN de laatste dagen melding maak- OPTIMISME. Kort na zijn aankomst te Ba- kunnen, maar ook In het gewo ne dagelijkse leven, zien we een Voortdurend streven naar eigen eer en menselijke grootheid. Eigenlijk kunnen we wel zeg gen, dat het gehele leven van onze tijd gekenmerkt is door de algemene verheerlijking van de tnens. Het is de mens die grote daden doet en het is voor de mens dat deze grote daden ver richt worden. Uit de mens, door de mens en tot de mens zijn al le dingen. Tri het byzonder geldt dit op het terrein van het politieke en het sociale leven. Bijnq alle organisaties en machtsconcentraties zijn gericht op de grootheid en de dienst van de mens. Dit geldt zowel voor de nationale als voor de inter- i' tionale politiek. Men heeft geen oog meer voor de zuiver dienende taak van het schepsel tot eer van zijn Schep per; men erkent niet de onwaar digheid en onmacht van de zon dige mens, tegenover de heilige en almachtige God. Slechts zij die door Gods ge nade zichzelf leren «kennen en die leven bij het licht van Gods getuigenis, weten dat zij zelf niets kunnen, maar dat zij in al les van God afhankelijk zijn. Maar zij weten ook. dat zij alles vandaag een formele zitting zal worden gehouden van de dele gaties onder auspiciën van de UNCI. Er waren na terugkomst aan wijzingen, dat het stadium van de informele besprekingen be ëindigd is en dat zo spoedig mo gelijk een formele bijeenkomst ten, kon delen Ook andere bij de besprekin gen geïnteresseerde kringen achtten een formele bijeenkomst van beide delegaties, indien het bezoek van Moh Rum aan Bang ka het resultaat heeft, dat er van verwacht wordt, op vandaag zeer waarschijnlijk. DE OVEREENKOMST. Volgens gewoonlijk welinge lichte Nederlandse en Republi keinse kringen zou de overeen stemming de volgende punten bevatten: 1. Herstel van de Republikein se regering met als territorium het sultanaat Djogjakarta. 2. De sultan zal minister zon worden. De informele bespre kingen, die twee en halve week geduurd hebben, hadden tot doel een formule te vinden om de verschillen in de standpunten der delegaties te overwinnen. Woensdag en Donderdag heb ben grote groepen uit de dele gaties informele besprekingen gehouden en als gevolg daarvan vertrok een Republikeinse dele gatie o.l.v. Rum naar Bangka, voor het verkrijgen van defini tieve instemming van Soekarno en Hatta, zoals toen in Republi keinse kring verluidde. De in formele besprekingen betroffen het vraagstuk van de terugkeer naar Djogja in verband met de beide andere punten van de Ca nadian Ruling. De laatste dagen werd van beide zijden van op timisme blijk gegeven. De Republikeinse woordvoer der zeide, dat men aan Republi keinse zijde het optimisme over .het bereiken van een resultaat, wat zij doen, niets uitgezonderd, waarvan Nederlandse stemmen hebben te stellen ir. dienst van God. ook het werk op sociaal en staatkundig gebied. In alles wat zij ondernemen zal het eerste zyn: „Uw Naam, Vader in de hemel, worde geheiligd". van de delegaties onder auspici-der portefeuille in het Republi- ën van de UNCI verwacht kan keinse kabinet zijn, 3. De leden van de Republi keinse delegatie zouden als indi viduele personen na het herstel van de Republikeinse regering aandringen op een bevel tot sta ken van het vuren en eveneens op bijwoning van de ronde ta fel-conferentie in Den Haag. Sultan Hamid opnieuw voorzitter der B.F.O. In tweede lezing heeft gisteren de in Bonn vergaderende West- Duitse grondwetgevende verga dering de ontwerp-grondwet goed gekeurd. Slechts twee communis ten stemden tegen. De vergadering wees 18 van de meest vooraanstaande leden aan om een z.g. Interim-commissie te vormen. Deze commissie heeft tot taak om het werk van de toekom stige federale West-Duitse rege ring voor te bereiden, terwijl ook van haar wordt verwacht dat zij bij de komende viermogendheden besprekingen als woordvoerster van de West-Duitse bevolking zal optreden. Naar dr Carlo Schmidt, de voorzitter van de voornaamste commissie der grondwetgevende ZLÏ die zich stellen on revnlu- morgen in de vergadering van de vergadering verklaarde, zullen in VJnnair^tandpuV'erk Jnnen l B.F.O. met algemene ftemmen1 de jrondwet^ jbepalingen^ worden niet het absolute gezag van Gods Woord, maar plaatsen de mens in het middelpunt. Dit blijkt reeds als we alleen maar letten Sultan Hamid II is gisteren- ij, die zich stellen op revolu- ™rgen in de vergadering van de - B.F.O. met algemene stemmen wederom tot voorzitter van dit opgenomen, die het mogelijk ma- orgaan gekozen. Na de hervor- ken het gebied uit te breiden, ming van de B.F.O. was nieuwe waarvoor de grondwet in eerste verkiezing van een voorzitter en instantie van kracht is. Ook vice-voorzitter noodzakelijk ge-zal de grondwet gewijzigd kunnen worden. Op alle ingeleverde can- j worden wanneer een Verenigd didatenlijsten (10) was de Sultan Duitsland in volledige vrijheid voorgesteld als voorzitter. over de vorm van de Duitse staat Anak Agung werd tot plaats- zal kunnen beslissen. „Wij hebben vervangend voorzitter gekozen en opzettelijk de grens, gesteld in de tot tweede plaatsvervangend aanbevelingen der Geallieerden, voorzitter dr Soeparno van Ma- overschreden, door ook Berlijn als doera. deelstaat op te nemen. Wij heb- ben dit gedaan om een grotere democratische eenheid te ver- op het streven naar socialisatie, waarin uiteindelijk de massa mens, de volkomen sociale en economische zekerheid zal wor den geboden en waarin het ty- pi -ch reformatorische beginsel van de persoonlijke verantwoor delijkheid is losgelaten. „Sociale zekerheid van de wieg tot het graf, is de saecula- risatie (verwereldlijking) van de Christelijke gedachte van Gods vaderlijke zorg, van geboorte tot dood." „De mens wil eigen Heiland zijn", zegt een socialistisch strijd lied. Het ls nog slechts een kwestie van ontwikkeling, van doorbraak naar een hogere le vensvorm en daarvoor heeft men God niet nodig. Men beroemt zich op de geweldige prestaties van partij of organisatie, en wijst vol trots op al het bereik te op sociaal-economisch gebied en staatkundig. "C" n zeker, ook zij die zich stel- J-' len op de grondslag van Gods Woord, staan bloot aan het gevaar, dat zij roemen in eigen daden en dat zich bij hen een onheilige hoogmoed openbaart; maar toch is dit niet het begin sel waaruit zij leven En aan de andere kant mag er werven, doch ook om de worste ook zijn een dankbaar getuigen van wat onder de zegen des He ren bereikt werd. De zin van een politieke ook van een Chris telijke partij is toch om iets tot stand te brengen, om iets te bereiken. En dat "mag ook. Mits er is de rechte drijfveer. Wij strijden vooj politieke vrij heid en sociale rechtvaardigheid, en dat is goed. Onze mannen zitten niet in de vertegenwoordi gende colleges, om te getuigen zonder meer, maar ook om iets tot stand te brengen. Maar altijd moet er de bede ling van Berlijn voor zijn vrijheid te steunen, aldus dr Schmidt. Oost-Europese politici in ballingschap vergaderen. Een vijftigtal Oost-Europese politici in ballingschap en 200 Amerikanen, van wie de meeste van Oost-Europese afkomst wa ren, hebben in een vergadering te New-York met algemene stem men een resolutie aangenomen, waarin zij verklaren, dat zij zul len aandringen op „de bevrijding zijn dat oëk"daarin Gods" Naam van 350 millioen mensen in Oost- worde geheiligd. En wanneer we E"r°pa, die gelijkelijk zuchten on- zo arbeiden en vruchten op on- der het communistische juk". ze arbeid mogen zien, dan mo gen we ook roemen, niet in ons zelf, maar in Hem zonder wie wij niets vermogen. De Politieke Commissie der V. N. heeft zich gisteren weer bezig gehouden met de kwestie van het Franco-Spanje. Gromyko had fel le crltiek op de Westelijke Moge ndheden, die volgens hem Franco steunden om Spanje eventueel te gebruiken in een toekomstige agressie-oorlog. Zyn woorden von den echter, zoals gewoonlijk, geen weerklank by de andere gedele geerden. Zij waren van mening, dat er sedert de aanneming van de reso lutie betreffende Spanje in 1946 door de Algemene Vergadering geen wijzigingen waren gekomen en dat daarom nieuwe maatrege len, als bedoeld in het Poolse voorstel overbodig waren. De beschuldigingen van Gromyko. Gromyko zeide, dat in Spanje Intensieve voorbereidingen werden getroffen voor de aanleg van een netwerk van vliegvelden. Hij Onder de sprekers waren Jan Japanek, vroeger Tsjechisch ge delegeerde bij de Verenigde Na ties, Ferenc Nagy, oud-premier van Hongarije, Stanislaw Mikola- jozyk, Pools premier tijdens de oorlog en Alexander Kerensky, die in 1917 president was van* de voorlopige Russische regering. 20 Mei byeenkomst gezags organen Ruhrgebied. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medege deeld, dat het nieuwe gezagsor gaan voor het Ruhrgebied zijn eerste bijeenkomst op 20 Mei te Londen zal houden. Op de bijeenkomst zal men zich bezig houden met administratieve problemen. Vergezeld door Prof. Dr J. R. M. van den Brink, minister van Het Amerikaanse standpunt. De Amerikaanse afgevaardigde Ray Atherton verklaarde, dat de houding van zijn regering tegen over het Madrileense bewind on veranderd is. „Ondanks verzeke ringen, die het tegendeel inhou- de.1?.' kan 'k u zeSgcn, dat wij geen Economische Zaken, heeft Prins militair bondgenootschap met Bernhard gisteren een bezoek ge- Spanje zijn aangegaan", verklaar- j bracht aan Brussel. Hij bracht de hij, hieraan toevoegend: „Wij hier een bezoek aan de Brusselse hebben Spanje geen militaire hulp Jaarbeurs. De Prins toonde vooral verleend en wij hebben geen mili- grote belangstelling voor stands taire of marine-missies in dat van Nederlandse textielwaren. - i 'and. Er bestaat geen enkele Vervolgens zaten dé hoge gasten oefende cntiek op de handel vanAmerikaanse luchtmachtbasis op in het Brusselse stadhuis aan aan de Verenigde Staten, Engeland, Spaans gebied. Wij hebben niet een banket. Hier waren ook aan- Fianknjk, Nederland en Belgie getracht Spanje lid van de Ver- wezig de Belgische ministers van eniSde Naties te doen worden, of Buitenlandse handel en van Eco- ,,~Gro™yko steunde het Poolse het de voordelen van het Euro- nomische Zaken en de Neder- voorstel, dat de export van wape- pese herstelprogramma deelach-1 landse Ambassadeur te Brussel. 5"umtl,e "aar Spanje wilde tig te doen worden, terwijl wij Na afloop van het banket bracht evenmin pogingen hebben aange- de Prins een bezoek aan Konin- wend Spanje tot het Noord-At- gin Elisabeth op het Paleis te lantisch verdrag te doen toet re- Lacken. Gisteravond zaten de den .Of Spanje al dan niet aan hoge gasten aan aan een intiem dergelijke overeenkomsten zal diner in de Nederlandse Ambas- Met een matig gangetje tufte gistermorgen kort na elf uur een rangeerlocomotief van de Ned. Spoorwegen met enkele wagons over de nieuwe spooriyn, die is aangelegd naar en over het in dustrieterrein te Middelburg, nadat de Wethouder van Openbare Werken de heer L. J. van 't Westende een oranje lint had door geknipt. Voor het lint werd doorgeknipt gen, voorz. van „Handelsbelang" Donderdagmorgen werd de eerste steen gelegd van het flatgebouw aan de Rouaanse Kaai te Middelburg. Verrader van Engeland vaarders ter dood croordeeld. Het Amsterdams Bijz. Ge rechtshof heeft gistermorgen ae 50-jarige Benjamin Joppe uit De komende viermogend- hedenbesprekingen. Volgens de correspondent bij de V.N. van de New York Times hebben de Westelijke mogendhe- AmsTerdam wegens het" vërra-1den de Sowjet-Unie te verstaan den van een aantal jeugdige Ne- gegeven, dat zij hopen op beëindi- derlanders, die in Mei 1943 wil- g»nS van de komende besprekin-van veel sprak op het spoorwegemplace ment de directeur van de N.V. M. L. Polak en Zn., de heer M. Polak, woorden van dank aan het ge meentebestuur en spr. noemde de en van de zijde van N.S. de heer S. L. van Houte chef van de afd. Goederenvervoer te Breda, de reis meemaakten. Na aankomst op het terrein van de fa. Polak werd spoorwegaansluiting 'n hoeksteeneen kijkje genomen bij de diverse den trachten via IJmuiden per boot naar Engeland te ontsnap pen, conform de eis tot de dood straf veroordeeld. Door de val, die de verdachte in samenwerking met de reeds ter dood veroordeelde 38-arige Hilversumse journalist C. J. A. M. Vermeeren had opgezet, vie len de gebroeders Reijntjes uit Amsterdam, de 26-jarige Zaan- damse technicus Johan Roos, de tweelingbroeders Beek uit Am sterdam, alsmede een zekere Van Eeghen en een zekere Max Leyte in handen der Duitsers. Alleen de gebroeders Reijntjes en Johan Roos keerden uit de Duitse concentratiekampen rug. gen te Parijs tussen de vier minis ter van Buitenlandse Zaken me dio Juni. Dit is een maand voor de datum, waarop volgens de plannen de West-Duitse regering moet worden ingesteld. Jacob Malik, Russische verte genwoordiger, zou met het voor gestelde tijdsschema accoord zijn gegaan. Het nieuwe opleidings (inter naat) schip van het Schoolfonds der Herv. Kerk, de „Prinses Irene", vaart Dinsdag a.s. van Hohel (Fr.) naar Rotterdam. Donderdag of Vrijdag d.a.v. kan het in de Maasstad worden ver wacht. Ca. 100 te- schipperskinderen boord hun onderwijs genieten, werkzaamheden, die daar plaats vinden. MUNTEN TERUGGEVONDEN. Tydens deze bijeenkomst, deel de de heer M. Polak aan wethou der van 't Westende mee, dat uit de nonferrometaleii, die uit het Gothische stadhuis zyn ge haald na de brand, een aantal zil veren munten te voorschyn zijn gekomen, die behoorden tot de verzameling van de gemeente. Deze munten werden thans weer aan het gemeentebestuur terug gegeven. Enkele ogenblikken later mocht de wethouder een foto in ont vangst nemen, van de officiële opening, toen nog slechts één uur geleden. De eerste rit verliep vlot. Door! Voor al deze geschenken dankte de welwillend beschikbaar stel- de heer van t Westende, waarna voor het rendabel maken van het industrieterrein, terwijl hij de wens uitsprak, dat ook de andere hoeksteen, de losgelegenheid in het haventje, spoedig zou zijn ver wezenlijkt. Dank bracht de heer Polak ook aan de stationschef, de heer J. L. Vereijken en de agent van N.S. de heer B. Feenstra. Wethouder van 't Westende, die hierna het woord voerde, herin nerde er aan, dat het de organi satie van het transport is waar in de economische we reld afhangt. Spr. noemde de aan leg van het industrieterrein een gelukkig besluit van het gemeen tebestuur en hij zei, hen, die van dit terrein gebruik maken, alle I mogelijke steun toe. DE EERSTE KIT. ling van een personenrijtuig kon den de genodigden o.w. zich be vonden Ir. Th. Heyblom, hoofd- ingen. dir. van de Rijkswaterstaat met Ir. A. Wiebes, de directeur van het E.T.I. Drs M. C. Verburg, de secr. van de K. van K. de heer A. S. de Jonge, wethouder A. J. Rotterdamse Berenpas, de directeur van ge- zullen aan meentewerken de heer A. J. W. Matthijssen, de heer D. F. P. Hoe- „BEHOUDT, O GOD, UW WERK IN HET MIDDEN DER JAREN". In de geheel met autoriteiten, afgevaardigden en genodigden gevulde kerk Sisbu- „Vrederust" te Bergen op Zoom, werd gister middag het 40-jarig bestaan der inrichting officieel herdacht. Nadat de voorzitter, ds J. de Vries te Goes, Psalm 103 had voor gelezen en de aanwezigen Psalm 103 1 hadden gezongen, sprak ds de Vries een waarlijk magistrale rede uit, die getuigde van grote dankbaarheid en ootmoed voor de zegen Gods in de afgelo pen 40 jaren. Naar aanleiding van Psalm 48 10 („O God, wij gedenken Uwer weldadigheid") wees ds de Vries op wat God deed groeien. verbieden en de leden van de Ver enigde Naties wilde aanbevelen geen overeenkomsten of verdra gen met Spanje aan te gaan. België, Egypte en Equador ver- z iluexgeujne uvciccimuuisieii zaï ainer in ae iNeaerianase Amoas- a het Boliviaan- deelnemen is iets dat alle aange- sade te Brussel. Vandaag zal de miirït C. v?° Vcr" sloten landen aangaat en niet Prins per vliegtuig naar Soester- enigde Naties het recht hebben slechts de Verenigde Staten" per berg terug vliegen. Het nageslacht plukte de vruch ten van wat twee mannen vooral, ds Donner en ds de Ligt, begon nen. „Doch deze boom had nooit kunnen groeien", aldus spr., „wan neer Christus niet gekomen ware. Want dan zou er geen sprake zijn geweest van christelijke barmhar tigheid. Daarom gedenken wy nu Gods Zoon en prijst onze ziel de Heere". „Vrederust" heeft vele stormen doorstaan, maar de boom werd niet ontworteld, al leed zij veel, vooral door de laatste oor log. Er is na de bevrijding op „Vrederust" gesukkeld door te kort aan verpleegsters, herstel van oorlogsschade enz. Maar wij bidden: verlaat niet wat Uw hand begon en: o, God behoudt Uw werk in het midden der jaren. Het is gebleken, dat vele pa tiënten uit het Evangelie troost hebben geput en zich aan Chris tus hebben overgegeven. Daar voor moet God worden gedankt. JUBILEA. Nadat gezongen was Gezang 295 3 ging ds de Vries voor in dank- en smeekgebed. Vervolgens heette hij een groot aantal auto riteiten welkom, o.m. de Commis saris der Koningin, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, die hij dankte voor het herstel van de traditie ieder jaar met G. S. een dag op „Vrederust" door te brengen. Na mens G. S. was de heer A. Schout aanwezig. Ds de Vries sprak woorden van dank tot hoofdamb tenaren en personeel van de in richting, alsmede tot de corres pondenten, die nog nooit zo hard hebben gewerkt als dit jaar, al dus spr. Hij herinnerde aan en kele jubilea in dit jaar. Zo waren op 3 Mei de heren F. Boon en P. A. Michael resp. 40 jaren pavil- joenshoofd en assistent in het la boratorium. Op 19 Mei zal de heer A. Versteeg 40 jaar pavil- joenshoofd zijn en op 12 October a.s. de heer C. Pettinga 40 jaren krankzinnigenverpleger. 22 April j.l. was de heer A. Vladder 25 jaar werkzaam op „Vrederust" en op 23 December a.s. zal de heer E. in 't Veld dit feit herdenken. Aan de drie eerstgenoemden reikte ds de Vries een enveloppe met inhoud over. Namens het personeel der in richting bood daarna de heer Fos- sen het bestuur enkele fraaie lampen aan, die geplaatst zullen worden op de pilaren van het grote inrijhek. Ds de Vries deel de mede, dat er een lijst was bin nen gekomen met de namen van 100 nieuwe contribuanten in de gemeente St. Laurens. Hij deed tevens mededeling van de ont vangst van enkele giften in geld. Drs J. J. Knibbe, de secretaris, las daarna een groot aantal bin nengekomen gelukwensen voor, o.a. van de oudste correspondent, de 88-jarige P. Vogelaar te A. J. Polder, die 40 jaar correspondent is. Van talrijke zijden waren fraaie bloemstukken ontvangen. REDE COMMISSARIS DER KONINGIN. Vervolgens wenste de Commis saris der Koningin het bestuur geluk namens het Prov. Bestuur. Bij zijn eerste bezoek aan „Vre derust" was spr. ontroerd geweest door de schitterende, liefdevolle verzorging der patiënten. Nadat li ij de voorzitter met en kele woorden had gehuldigd deel de hy mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd een viertal mannen van de inrichting te hul digen voor het mooie en vele werk, dat zy gedurende 40 jaren hebben verricht. Het waren de heren Boon, Versteeg, Michael en Pettinga. Eerstgenoemde twee heren spelde hy de gouden me daille voor 40 dienstjaren van de Orde van Oranje Nassau op de borst, de heer Michael de bron zen medaille en do heer Pettinga de zilveren medaille. Woorden, die getuigden van grote waardering, sprak de Com missaris nog tot de oud-voorzit ter, dr J. J. C. van Dijk. „God heeft u door de doodsgevaren op uw zwerftochten als goed vader lander in de oorlog heen geleid". Met het uitspreken van de wens, dat God „Vrederust" nog vele ja ren mag sparen voor rampen en onheilen eindigde spr. zijn rede. VERDERE SPREKERS. Vervolgens sprak mr Borsius, lid van G. S. van Zuid-Holland, die gevolgd werd door Middel burgs burgemeester, Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg. Ir H. Witte sprak als burge meester van Bergen op Zoom. Hij wees op de levensverbondenheid tussen beide gemeenschappen en merkte op, dat van een tegenstel ling tussen de prot. chr. inrich ting en het R.K. Bergen op Zoom geen sprake is. Hij was van me ning, dat dit een gevolg is van het feit, dat steeds meer wordt ingezien, dat alle volgelingen van Christus zich moeten aansluiten. Nadat ds de Vries de burgemees ter voor zijn hulp in de bezetting had dank gebracht, spraken ds Wisse, Ned. Herv. pred. te Ber gen op Zoom, ds v. d. Stoel, Ger. predikant aldaar,' de heer v. d. Kreeke namens de Vakgroep Ver pleging en Verzorging B. o .Zoom, mr van Baren namens de Ver. tot Chr. Verzorging van Geesteskran- ken in Nederland en dr Dee, se cretaris Geref. Bond van Krank zinnigen in Nederland. Jhr Mr QUARLES VAN UFFORD. De vroegere Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford was de volgende spreker. Hij herinnerde aan de vele bezoeken aan „Vre derust" en wees er op, dat de in richting toch eigenlijk een Zeeuw se inrichting is, waar in toepas sing wordt gebracht de christe lijke barmhartigheid en naasten liefde. Hij eindigde met de hart grondige bede, dat Gods zegen in de toekomst op allen moge rus ten. Nadat dr van Dijk in een korte toespraak zijn grote dankbaar heid had geuit voor het feit, dat hij zolang mocht medewerken aan de arbeid der chr. barmhartig heid, sprak ds de Vries een slui tingswoord. „Veertig jaar is in de Bijbel de tijd van voorbereiding. Er wacht nog een grote taak, als allen zich gedrongen weten door de liefde van en tot Christus. Al len één in Hem! God zy ons allen genadig." Ds Scheele te Domburg dankte daarna de voorzitter voor zijn werk en bad hem toe, dat God hem nog enkele jaren mag be houden voor „Vrederust". Nadat gezongen was Psalm 33 11 ging ds J. F. van den Berg, geestel. verzorger, voor in dankgebed. nog leiicitalies werden uitgespro ken door de heer B. G. Hopman namens de Kon. Ned. Hoogovens te IJmuiden en door de heer van Houte namens de N.S. De gemeenteraad van Nisse heeft in een spoedeisende zitting gisteravond besloten medewer king te verlenen tot het vernieu wen van het gedeelte van de weg Ovezande's-Gravenpolder, dat voor rekening komt van deze ge meente. Kortgeleden had de raad van Nisse besloten deze medewerking niet te verlenen. Men mag thans echter hopen, dat binnen afzien bare tijd deze weg geheel zal zijn verbeterd. Het betrokken gedeelte zal van klinkers worden voorzien. De ge meente Nisse zal 25 pet, der wer kelijke kosten betalen. 75 pet. komt voor rekening van het Prov. Wegenfonds. De uitvoering van het gehele werk wordt geraamd op f 450.000. Ook de gemeente 's-Graven- i polder zal 25 pet. bijdragen. Na de totstandkoming van de ze verbetering zal de ontsluiting I door de secondaire wegen van de „Zak van Zuid-Beveland" tot stand zijn gekomen. Prof. Okma spreekt op Bondsdag C.P.T.B. Op Woensdag 29 Juni a.s., de Bondsdag der C.B.T.B., die te Middelburg wordt gehouden, zal des middags Prof. N. Okma, hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, een rede uitspre ken. De avond tevoren zal de huis houdelijke vergadering worden gehouden, terwijl op 30 Juni een excursie naar Zeeuwsch-Vlaande- ren gemaakt zal worden. Ds J. de Vries, voorzitter van Vrederust". MORGENVERGADERING. In de huishoudelijke morgen vergadering was een statutenwij ziging aangenomen, waardoor (na verkregen Koninklijke goedkeu ring) de mogelijkheid zal zijn ge opend de basis der vereniging te verbreden. Tot heden moest het bestuur bestaan uit 20 leden, n.l. 10 Herv. en 10 Geref. Hoogstens mochten er 25 bestuursleden zijn. Het wordt nu zo, dat het aantal bestuursleden definitief op 25 wordt gebracht. Er komen 2 be stuursleden uit de Geref. Ge meenten en 1 uit de Chr. Geref. Kerk. De twee andere plaatsen blijven open voor eventueel an dere kerk formaties. DE BILT ZEGT Vry veel bewolking. Half tot zwaar bewolkt met in het Noord-Westen en later ook in het Zuid-Oosten van het land plaatselijk enige regen. Meest matige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in tem peratuur. Groesbeek komt dit jaar in de bloemetjes. De C.C.D. nam daar 250.000 bloembollen in beslag en gooide ze op de mestvaalt. Dg Groesbekens hebben echter „slag geleverd" om de bollen en deze zomer zullen ze in de Groesbeekse tüintjes prijken. Vanmiddag om 12 uur worden alle belemmerin: gen opgeheven, die het verkeer j naar de gecorrigeerde gebieden I waren opgelegd. Ook de „Nieuwe I Nederlanders" mogen zich ny overal in Nederland vrij bewe gen. Onze gelukwensen gaan vandaag, zij het wat laat, naaf het echtpaar Beene Jans Bles en Tietje Bles-Regeling te Langweer (Fr.), die Woensdag 4 Mei hun 60-jarige echtvereniging vierden. —Op Ypenburg werd gisteren een permanente luchtvaarttentoonstel ling geopend. Alles over de lucht vaart kunt u daar zien en horen. Een parketwachter in A'dam, zag gistermiddag, toen hy op de. Middenweg wandelde en van een vrije middag genoot, hoe een jon geman iets wegnam van een vrachtwagen. Hij pakte hem in dg kraag. De jongeman bleek 400 sigaretten gestolen te hebben. Hij geniet thans kost en inwoning op het politiebureau. Veldmaar schalk Montgomery is gisteren met grote geestdrift in Eindhoven ontvangen. Hij zal enkele dagen in ons land blijven. Hij voert be sprekingen en zal verder en pas sant de bollenvelden gaan zien en zeilen op de Kaag. Voor de En gelse kust is Vrijdag een Engels vrachtvliegtuig op een proef vlucht ontploft. Zeven boordwerk tuigkundigen worden vermist. Dr Philip Levine te New-York heeft onlangs een nieuwe bloed groep ontdekt, de vierde. Dit bloed schenkt bij bloedtransfusie het stollingsvermogen terug aan bloed, dat dit reeds heeft verloren. Prinses Margaret Rose van Engeland is gisteren in Rome aangekomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1