De belangrijkste tegenspeler der Sowjets: Loy W. Henderson. VLt'WI Door schade en schande werden de Aüierik. ambtenaren in Moskou wijs. EDNA EARL Gemeente Kerkwerve wil zelfstandig blijven. De Raad van Zonnemaire is tegen splitsing der gemeente. Hoopyevenae besprekmytm m oatavia. De behandeling van de nationale vlag. SENSATIONELE VERKOOP van een beperkte partij halfwollen 1-persoons Mon. watsir aigeireüen ais BepDlikeins aaviseur. Vrijdag 6 Mei 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De Sowjets hebben één ding op de democratische volkeren zeker voor, en dat is, dat het spionneren voor de Russen véél en véél ge- Diakkeiyiter is dan voor de Amerikanen of Britten. Ieder democra tisch land immers is „gezegend" met een grotere of kleinere com munistische partij, bestaande uit lieden die niets liever doen dan, }n welk opzicht dan óók, party te kiezen niet voor hun eigen land, maar voor de Sowjet-Unie. Geen wonder dus, dat de Sowjet- Kussische spionnageleiders te kust en te keur medewerkers kunnen kiezen voor hun lugubere doeleinden. In het omgekeerde geval be schikt een democratische natie over geen enkele medestander „achter het ijzeren gordyn", zeer zeker niet georganiseerd in ge disciplineerde stakings- en sabotage-cellen ol in voortreffeiyk wer kende spionnage-centrales op politiek, economisch en vooral mili tair terrein. Generaal Denovan moest dus in elkaar zouden slaan, het even tien te roeien met de beschei den riemen die hij had. Hij kon niet anders doen dan de Ameri kaanse Ambassade in Moskou laten „bemannen" met de be- vaamste lieden waarover men wicht in de wereld wel zeer ten nadele der democratische staten zou worden veranderd. En geen mens kwam beter in aanmerking om op taktische wijze de herope ning der diplomatieke betrekkin- k in Washington beschikte. Menig gen tussen beide wereldrijken te deskundige op een of ander ge-1 bewerkstelligen, dan juist Loy W. bied, ambassadesecretaris, ambas-Henderson.Hij werd naar Was- iadeklerk, maar ook journalist of hington teruggeroepen en voerde specialist voor de „leen-en-pacht"daar tot dit doel voorbereidende goederen, genoot vóór zijn vertrek besprekingen. Hem werden drie naar het land der Kozakken een jonge doch hóógst bekwame en „zekere" opleiding van officieren „uitgekookte" diplomaten ter zij van Generaal Donovan's dienst. de gesteld. Aangezien deze drie De Sowjet-Russische afdeling lieden ook thans nog een belang- van het hoofdkwartier van het rijke rol in de Amerikaanse diplo- O.S.S. breidde zich in de loop der matie spelen is het de moeite oorlogsjaren steeds meer uit. Aan waard hun namen hier te vermel- Jiet hoofd dezer „sectie" plaatste den. Het waren George Kennan, Generaal William Donsvan de be- Charles Bohlen en Edward Page. roemde Professor Robinson van Alle drie hadden reeds min of de Columbia-Universiteit, een meer met de Sowjet-methodes Rusland-kenner bij uitnemendheid kennis gemaakt, Kennan, evenals Henderson, in de Baltische sta ten; Bohlen in Praag en Page in Harbin. Als een eis van dringende noodzakelijkheid stelde Hender- Een wel zeer belangrijke rol S0Ili dat zij de Russische taal tot in de Amerikaanse actie tegen de m allo perfectie dienden te be- Sowjet-Unie speelde en speelt nog heersen. Dies reisde Kennan naar heden ten dage, de bekende Berlijn en de beide anderen naar staatsman: Loy W. Henderson.Parijs, alwaar zij van vooraan- Henderson maakte voor het eerst staande figuren uit de Wit-Rus- kennis met de Sowjet-Unie toen sische beweging les kregen in de hü een functie bekleedde bij hetRussische taal, zoals men weet Amerikaanse Rode Kruis, na de qq^ dor moeilijkste ter wereld, eerste wereldoorlog. Ook Hender- j jviet deze kern begon Henderson son had zijn ogen niet in z'n zak de onderhandelingen met het en zijn rapporten aan Washington j Sowjet-Russische Volkscommisa- waren zo mogelijk nog onheilspel- riaat voor Buitenlandse Aangele- lender dan die, welke Donovan j genheden. Ambassadeur in Moskou. Loy W. Henderson: Sowjet-Vijand No. 1. uitbracht. Henderson begreep als geen ander, waartoe een „dicta tuur van het Proletariaat" zou kunnen leiden; met scherpe en vooruitziende blik voorzag hij het tii'iperk waarin thans deze wereldson's i 4 - - I hnuee postzakken. De knapste meisjes van Moskou werden op de jongere Ambassade-employé's losgelaten. Werkvrouwen, monteurs, portiers, chauffeurs, slagers, bakkers, men kon het zo gek niet bedenken of de Sowjet-Russische inlichtingen dienst, de beruchte GEPEOE, thans NKVD geheten trachtte deze te gebruiken voor spionnage- doeleinden. Henderson moest waarlijk als een waakhond zijn talrijk personeel achternalopen en het bij herhaling waarschuwen voor de gevaren die het dag en nacht bedreigden. In het begin vielen er meermalen brokken. Want de vrijheidslievende en, op het gebied der politieke spionnage zo kinderlijke Amerikanen, kon den eenvoudig niet geloven wat de oude en wijze Henderson hun zo ernstig vóór hield. Zij noem den zijn waarschuwingen „ge zeur" en .sprookjes van Moeder de GansMet schade en schande werd men echter wijs. Als duivels zaten de GEPEOE- mannen achter het Amerikaanse Ambassade-personeel heen. ieder zwak plekje van de rpannen en vrouwen die aan Henderson wa ren toegevoegd, was onmiddellijk op Beria's hoofdkwartier bekend en werd op de meest geraffineer de wijze uitgebuit. Een vesting midden tussen vijanden. Waren de Amerikanen oor spronkelijk met de allerbeste be doelingen in Moskou aan het werk gegaan, reeds spoedig stuitten zij op zoveel onwil en kwade trouw, dat men na verloop van een half jaar zich op de Amerikaanse Am bassade gevoelde als in een ves ting midden in een door zwaar gewapende vijanden overstroomd land Het gelukte Loy W. Menderson de Ambassade voortreffelijk te doen funetionneren en de moei lijkheden wat het personeel be treft, tot het alleruiterste te be perken. Hij kon in 1938 met een gerust hart zijn taak aan zijn op volger overdragen en weer een trede hoger stijgen op de trap van het Amerikaanse diplomaten- bouwwerk. Vijf jaar lang, van 1938 tot 1943, was Henderson Vice-Cchef van de Afdeling Oost- Europa van het State-Departe- ment. Later zien wij hem dan weer als Gezant in Irak en thans als Ambassadeur in India. Of, met andere woorden, overal waar de grijparmen van de man nen van het Politburo zich naar leei t. Met ernst bestudeerde hij de I bassadeur in Moskou. Kennan, inhoud van Lenin's en Stalin'sBohlen en Page werden aan hem redevoeringen en het oneindige toevertrouwd en verder werden verschil tussen theorie en praktijk n°S een twintigtal hogere en la- in het tot Stalinisme verworden gere Ambassade-functionnarissen Marxisme. Niet voor niets wordt aangetrokken. Het spel kon be- Loy W. Henderson in Moskou uit- gmnen. Een spel van „wits «maakt voor „Sowjet-vijand No. De waarschuwingen van Hen derson maakten zoveel indruk op (Ingez. mededeling, advert.) de autoriteiten van het State-1 zage te krijgen van Amerikaanse Departement dat hij werd over geheveld naar de Amerikaanse diplomatieke dienst. Reeds onmid dellijk werd hij in de „koude vuur linie" geplaatst, namelijk in de Baltische Staten: Estland, Let land en Lithauen. Het was daar dal Henderson de methodes waar mede het Kremlin legaal zowei als illegaal te werk liet gaan, nog beter leerde kennen. Langzamer hand werd hij inderdaad een Sow- jet-expert. Dit alles speelde zich at in een periode dat er nog géén officiële diplomatieke betrekkin gen tussen de Sowjet-Unie en de Ver. Staten werden onderhouden. Evenals zovele ware democrati sche staten, had óók het machtige Amerika onmiddellijk na de bloe digste revolutie aller tijden, de betrekkingen met Rusland afge broken. Betrekkingen met Rusland worden aangeknoopt. De tijden veranderden echter. Het rijk der Sowjets ontwikkelde zich, boven veler verwachting men kende namelijk niet de enor me angst die het reeds zo ge knechte volk van Rusland voor nietsontziende dictators vervulde tot een der machtigste (politie) staten van de wereld. Of men wil de of niet, de Sowjet-Unie begon haar woordje mee te spreken in het concert der grote mogendhe den. Per saldo kan men een staat van tientallen millioenen niet stomweg negeren. Ai was het al leen maar omdat, wanneer Adolf Hitler en Josef Stalin de handen Onderhandelingen die dan ook uitstrekken hetzii naar de Detro. vrij spoedig leidden tot Hender- officiële benoeming tot Am- |eumgcbieden in het Nabije Oos- ten, hetzij naar de Mohamme daanse wereld of naar de mil- lioenenmassa's van het onmete lijke vroegere Brits-Indië, daar stationneert het State-Departe ment zijn bekwaamste insider op het gebied der bestrijding van Sowjet-intriges Loy W. Hender sonSowjet-vijand No. 1". Copyrigt WILLY LE COMTE. NADRUK VERBODEN. against wits", hersenen tegen hersenen. Beria's geheime agen ten probeerden van alles om in- Het is gebleken dat de Neder landse bevolking niet altijd de juiste houding weet aan te nemen tegenover het volkslied, het vaan del en de vlag. Het ministerie van O., K. en W. heeft daarom enige wenken opgesteld hoe hiertegen over moet worden gehandeld. De vlag is het hoge symbool van de eenheid en de onafhanke lijkheid van het Koninkrijk der Nederlanden, overal waar zij wordt ontplooid, moet zij de ere plaats hebben. Behoudens uit drukkelijke toestemming van H. M. de Koningin mag op de vlag geen enkele versiering of andere toevoeging worden aangebracht. Een ontplooide vlag behoort nim mer de grond'te raken. Elke ont plooide vlag behoort bij zonson dergang te worden binnengehaald, geen vlag mag na zonsondergang gehesen blijven of worden. Het gebruik van een vlag voor louter versiering wordt beschouwd als een ernstig gebrek aan eerbied voor het hoogste nationale sym bool. Een oranjewimpel mag aan de vlag worden toegevoegd op de verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis en bij feestelijke gelegenheden, waarbij de twee eenheid Nederland-Oranje tot uit drukking wordt gebracht. Bij alle overige gelegenheden behoort zonder wimpel te worden gevlagd. Wanneer bij een plechtigheid de vlag wordt gehesen, hetzij geheel j De raad van Kerkwerve kwam of halfstok, of dat zij bij een voltallig bijeen onder voorzitter plechtigheid wordt neergehaald, schap van bugemeester Baas. Na maken allen die daarbij tegen- opening werd allereerst overge- woordig zijn front naar de vlag gaan tot beëdiging van de wnd. en ontbloten het hoofd totdat het gem. ontvanger, hijsen of neerhalen is voltooid. j Overeenkomstig het verzoek j van de afd. Zeeland van de Ver- VLIEGTUIGRAMP IN ITALIË eniging van Nederl. Gemeenten EIST 30 DODEN. wordt besloten een bijdrage te Nader wordt gemeld dat het verlenen, gerekend naar 1 cent aantal doden bij de ramp dertig per 'nv™ner' v°or een ppsend bedraagt, t.w. 18 spelers; 4 offi- ffsJ?e"k voor het Stadhuls van cials, een Engelse trainer, een Mlddelburg. masseur, 3 journalisten en de uit I stemmen werd beslo- HERDENKING OP DE GREBBEBERG. De centrale herdenking van de militairen, die in de jaren 19402945 hun leven gaven, vond zoals gemeld, plaats op de Grebbeberg in tegenwoordig heid van een groot aantal hoge militaire autoriteiten, alsmede van deputaties en detachementen van de Kon. Landmacht van voor 1940, de B.S., de Prinses Irene Brigade, de huidige K.L., de Luchtstrijdkrachten en het K.N.I.L. Overzicht tijdens de krans- legging door Lt.-Gen. b.d. Jhr. W. Roëll. Tegen verdelingsplan van Ged. Staten. 3 koppen bestaande bemanning van het vliegtuig. DUIF MET DRIE POTEN. In het duivenhok van de heer Verpoort te Kerkrade-Spekhol- met het concept van een nieuwe ten gelden ontvangen voor afkoop onderhoud familiegraven rente- gevend te beleggen en daarvoor aan te kopen twee obligaties 3 3Ys Nederland. Eveneens werd aceoord gegaan zerheide kroop uit een ei een gemeenschappelijke regeling be- duif, die drie poten rijk bleek treffende de Vleeskeuringsdienst te zijn. op Schouwen-Duiveland. Nader VLISSINGEN- BELLAMY PARK De raad der gemeente Zonne maire kwam voltallig in open bare vergadering bijeen onder voorzitterschap van Burgemees ter Roelvink. Naar aanleiding van een in een vorige vergadering genomen be sluit om geen gemeenschappe lijke regeling, inzake de hulp verlening bij brand, met de ge meente Brouwershaven aan te gaan, had de Inspecteur voor het brandweerwezen te Breda, de heer Meenhorst, verzocht de noodzaak hiervan nader te mo gen toelichten aan de raad. Uit de toelichting bleek, dat de ge meente Zonnemaire jaarlijks f 200.- aan de gemeente Brou wershaven zou moeten betalen, waarvoor deze bij brand hulp verleent aan de gemeente Zon nemaire. Indien er werkelijk ge blust wordt zou Zonnemaire de kosten, welke Brouwershaven voor een eventuele brand maakt, moeten betalen. De toelichting van de Inspecteur kon de raad er niet toe leiden zich van het reeds ingenomen standpunt af te keren. Gedeputeerde Staten hebben de vergoeding voor het bijwo nen van de vergaderingen van de raad nader vastgesteld op f 2.per lid en per vergadering. Gedeputeerde Staten deelden mede, dat zij bezwaar hebben te gen een besluit van de raad, houdende deelname in het maat schappelijk kapitaal van een op te richten naamloze vennoot schap tot aanleg en exploitatie van een vliegveld te Haamstede. De raad had bepaald, dat in het exploitatie-tekort der N.V. slechts maximum f 15.per jaar zou worden bijgedragen voor een aandeel van f 500.en wenste deze ristrictie niet op te heffen. De heren L. I. Fondse en A. v. Nieuwenhuijze werden op hun verzoek eervol ontslagen als res pectievelijk grafdelver en schoonhouder der openbare la gere school. De heer L. Braber werd met 6 stemmen benoemd tot schoonhouder der school. Aan de vereniging van Neder- FEUILLETON Naar het Amerikaans door BESSY KiVING 20i dene jaren afwezig zou zijn. On willekeurig strekte haar haat te gen de eigenaar zich ook uit tot alles wat hem behoorde en zo zeer als zjj zich verheugd had toen zij een jaar geleden bij de smederij een exemplaar van Dante had gevonden, dat blijk baar Murray toebehoorde, be geerde zjj het nu de eigenaar zo spoedig mogelijk ter hand te Toen Murray zich naar zijnstellen. De twijfel aan haar eer- paard wendde ging Edna naar lijkheid, die zij hem had horen het huis, wel vrezende, dat hij uitspreken tegenover zijn moe- haar achterhalen zou; maar toen der, werkte nog wrokkend in zij omkeek, terwijl zij de laan 't geheugen van 't meisje na; en dwars overstak om het bloemen- al enkele dagen had zij zich ze- park binnen te gaan, zag zij nuwachtig gemaakt, dat het paard en berijder nog staan waar. boekje in haar bezit ontdekt zou zij hen achtergelaten had. Zij worden. Zij wilde het nu nog verwonderde er zich over, dat'deze zelfde avond aan hem ge- hij daar zo stil bleef staan, zijn ven, hoewel de ontmoeting in arm om de nek van zijn paard het park volstrekt niet haar geslagen, en zijn hoofd neerge- vrees om hem over dit punt aan zonken op zijn hand. te spreken, had verminderd. Over al het gebeurde naden- i kond, voelde zij haar afkeer voor HOOFDSTUK VI. hem nog vermeerderen, en zij werd er zich duidelijk van be- Een daad van herstel, wust, dat zij niet onder 't zelfde dak zouden kunnen leven, zon De nauwe, gewelfde gang, die der voortdurend in conflict te naar de vertrekken van Murray geraken, wat haar dan wel zou leidde was heel somber, geen dwingen de talloze voordelen,lichtstraal kon er binnen vallen die zij in dit huis voortdurend en toen Edna de rotonde nader- genoot, vaarwel te moeten zeg-1 de, viel haar door de half open gen. De enige straal van hoop,1 deur een lichtstraal tegemoet, die door haar brein schoot, was,Verlegen betrad zij de drempel toen zij zich zijn toespeling her- en bleef aan de ingang op de met innerde, dat hij de Zuidzee- tegels ingelegde vloer staan, eilanden wilde bezoeken, en de Door het glazen koepeldak kon mogelijkheid, dat hij verschei- zjj duidelijk de flonkerende ster ren aan de zomerhemel onder- fraai uitgesneden eikenhouten scheiden. Voor welk doel dezeslaapkamerameublement zien. kEimer was bestemd of werd ge bruikt, kon Edna niet begrijpen en na een haastige blik op het ongewone ïTieubilair geslagen te hebben, ging zij de rotonde door en klopte aan de deur van Mur- Voor een ogenblik waren haar ogen verblind door het fel-glan- zend licht, en zij bedekte haar ogen met de hand; Murray stond intussen op van zijn fauteuil aan 'traam en ging naar haar toe, ray's kamer. Het was er dood- terwijl hij zijn sigaar neerlegde. stil, maar de geur van een sigaar was haar een bewijs, dat de be woner aanwezig was, en zij klopte nogmaals. „Kom binnen." „Het is niet mijn verlangen om binnen te komen, ik heb alleen maar iets aan u te geven." „O! je wilt dus niet binnen komen. Maar ik ben niet gewend de mensen halverwege tegemoet te gaan, dus zul je binnen moe ten komen, als je mij iets te zeg gen hebt. Ik ben niet door vuur omgeven noch heb ik gloeiende hooivorken bij mij, dus zul je hier binnen heel veilig zijn. Ik ,Kom hier bij het raam en ga zitten." Hjj wees op de canapé, maar zij schudde het hoofd en zeide haastig: „Ik heb iets, dat u toebehoort, mijnheer Murray en dat mis schien voor u veel waarde heeft, en daarom zou ik het graag weer veilig in uw bezit zien." „Wat is het?" Werktuigelijk nam hij het aan, maar hield zijn blik gevestigd op het gelaat van het jonge meisje; maar toen zij geen antwoord gaf, bekeek hij het'en een straal van vreugde gleed over zijn don- landse gemeenten, afd. Zeeland, zal een bijdrage worden ver leend van f..01 per inwoner voor een namens de gemeenten in Zeeland aan de gemeente Middelburg aan te bieden ge schenk ter gelegenheid van het in gebruik nemen van het Go- thische gedeelte van het Stad huis. De raad besloot tot het aan gaan van een gemeenschappelij ke regeling met Zierikzee en an dere gemeenten, inzake de vlees keuringsdienst. GRENSWIJZIGINGEN. Burgemeester en wethouders stelden voor gedeputeerde staten te berichten, dat de voorkeur wordt gegeven aan behoud van de eigen zelfstandigheid. Indien dit niet mogelijk is dan wordt voorgesteld in beginsel accoord te gaan met het plan van gede puteerde staten. B. en W. me nen, dat door cumulatie van be trekkingen van burgemeester, secretaris en ontvanger reeds veel bezuinigd kan worden. De door enkele gemeenten voorge stelde splitsing dezer gemeente wordt door B en W. onaanvaard baar geacht. De gemeente Zonnemaire en Bommenede (de laatste gemeen te werd in 1865 opgeheven en gevoegd bij Zonnemaire) dragen een zuiver agrarisch karakter en horen op alle gebied bij elkaar. B. en W. menen, dat gemeenten met een stadskarakter dit karak ter dienen te behouden, zoals dit ook werd aangegeven in het aanvankelijk plan. Wethouder de Rijke zei, dat het hem voorkomt, dat Brou wershaven alleen maar de ba ten wil hebben, maar geen las ten, zulks getuige de haven van Zonnemaire. De heer de Rijke merkte voorts op, dat de raad zich met hand en tand dient te verzetten tegen versnippering der gemeente. Wethouder van Splunder merkte op, dat gedeputeerde staten niet de voordelen van de samenvoeging hebben vermeld. Er zullen volgens spreker wel nadelen zijn. Spr. gelooft, dat er niet minder ambtenaren nodig zullen zijn. Spreker had het democrati scher gevonden, dat ook eerst overleg was gepleegd met het college van B. en W. van Zon- nemaire. Wethouder van Splun der merkte voorts op, dat de verdeling van Zonnemaire, blij kens persberichten, reeds in een vergevorderd stadium zijn. Spr. wenst zelfstandigheid te behou den. De heer de Munnik verklaarde in te stemmen met de sprekers. DEMOCRATIE. Deskundigen van de Unesco, zo las ik ergens, zullen te Parijs vergaderen, om een definitie te vinden voor het woord „demo cratie". Geen kwaad idee, dunkt mij. Volgens sommigen en dat lijkt me nog altijd juist be tekent democratie: volks- INVLOED. Anderen bedoelen, als zij dit woord gebruiken: volksREGE- RING. Prof. Schermerhorn en zijn mede-democraten trachtten m naam van de democratie het volk onmondig te houden, door zonder de volksvertegenwoor diging te regeren. Volgens Stalin betekent de mocratie in Rusland, dat ieder zijn mond moet houden en trachten in een ijzeren dwang buis te ademen, en in andere landen, dat een kleine groep communisten door hard schreeu wen en terreur, moet trachten de zaken naar hun hand te zet ten. Een duidelijke definitie is dus wel nodig. Trouwens niet alleen voor dit woord. Niet lang geleden verklaarde een voorman op kerkelijk ter rein: we verstaan elkaar niet meer, omdat, onder tot nu toe vaststaande termen, andere be grippen worden geschoven. worden geopperd als elders is ge schied na saamvoeging, en zal de behoefte worden gevoeld tot in stelling van Wijkraden. Op kerkelijk terrein kan niet worden gezegd, dat Kerkwerve op één bepaalde andere gemeente is aangewezen. De reden van de di verse Kerkgenootschappen be horen resp. tot de kring Kerk werve voor wat betreft de Ned. Herv., die een kerk en pastorie op het dorp hebben. De Geref. be horen zowel tot de kerk te Scha- rendijke als te Brouwershaven en te Zierikzee. Voor de Chr. Geref. is één kerk te Zierikzee. Het voornemen bestaat voor wat be treft de laatste categorie binnen afzienbare tijd te komen tot het saamkomen in Kerkwerve. Een gebouw is daarvoor reeds be schikbaar en zal alsdan dienst baar worden gemaakt voor de leden van dat kerkgenootschap, wonend te Kerkwerve en tevens voor die leden, die nu via Kerk werve naar Zierikzee gaan. Dat de secretarie der gemeen te reeds sedert een 40-tal jaren in Zierikzee is gevestigd vormt geen opzichzelf staand geval en komt nog vrij veelvuldig voor. Hoofdbron van bestaan. Hoofdbron van bestaan is de landbouw met daarnaast in veel geringere mate de veeteelt. Het verlenen en heden heeft geleerd, dat die soort van gemeenten prac- tisch nooit noodlijdend zijn en dus voor 's Rijks financiën geen zor gen baren. Medische verzorging. Ook hierin is onze gemeente steeds diligent geweest en is in onze gemeente aanwezig een wijkverpleegster alléén voor onze gemeente. Tenslotte moge worden opge merkt, dat Kerkwerve in geen en kel opzicht profiteert of parasi teert op bepaalde bedrijven in aangrenzende gemeenten. Aan de hand van het boven genoemde is het College dan ook unaniem van mening, dat de ge meente Kerkwerve onder alle om standigheden haar zellstandig- heid gehandhaafd wenst te zien. De raadsleden betuigden hun dank aan het College van B. en W. voor de uitvoerige uiteenzet ting en motivering en het doet de raad genoegen, dat het Collega van B. en W. unaniem hiermede was gekomen. De raad neemt da motivering geheel over en met al gemene stemmen werd besloten van het College van Ged. St. te ueze ter kennis te brengen van zijner tijd als definitief in hel hot College van Ged. Staten, leven worden geroepen, dan zul-| Na lie rondvraag werd de ver- len weldra dezelfde bezwaren gadering gesloten. werd vastgesteld het bedrag art. 55bis L.O.-wet 1920. De begrotingen, dienst 1948 en 1949 werden gewijzigd. Hierna kwam aan de orde het van heren Ged. Staten ontvangen plan tot herindeling van gemeentelijk grondgebied. De voorzitter las het schrijven voor dat door heren G.S. bij het ingezonden plan was ge voegd en deelde daarna reeds me de, dat B. en W. unaniem van oor deel zijn, dat 't voorgestelde plan voor onze gemeente onaanvaard baar is, terwijl zij voorts van mening zijn, dat aan heren G.S. geen suggesties moeten worden gedaan betreffende een eventuele andere indeling of vereniging van gemeenten. Op grond van de volgende over wegingen is het College tot de conclusie gekomen, dat de ge meente alle reden heeft vast te houden aan het behoud van eigen zelfstandigheid. Tot op heden is nimmer geble ken, dat in Kerkwerve maatrege len achterwege moesten blijven op grond van de omstandigheid, dat zij niet -ten uitvoer konden wor den gebracht uit financiële over wegingen of door het ontbreken van een z.g. grotere en krachtiger gemeenschap. Op het terrein van de Volksge zondheid, Openbare Werken, Volkshuisvesting enz. zijn van ge meentewege steeds belangrijke uitgaven gedaan, zo ook voor de Haven en toegangswegen daar heen, zonder het financieel even wicht van de begroting te ver storen. Gemeenschappelijke rege lingen zorgen voor een goede functionering van de dienst van Bouw- en Woningtoezicht en toezicht op de gemeentewerken, de Vleeskeuringsdienst, de Keu ringsdienst van Waren, de School- artsendienst, het Ziekenhuis en de distributiedienst, terwijl plannen in voorbereiding zijn voor instel- iingvan een gemeenschappelijke regeling voor de Mondhygiëne, de z.g. Schooltandartsendienst en voor Stichting van een school voor Buitengewoon Lager Onderwijs. De gemeente is nimmer nood lijdend geweest, de inundatie en evacuatie waren oorzaak, dat de gemeente zij het tijdelijk was aangewezen op steun uit de tweede afdeling van 't gemeente fonds. De oorzaken, dat een bij drage moest worden aangevraagd, waren dus aanwijsbaar, buiten de schuld of zorgeloosheid van de ge meente om. Naar het zich laat inzien zal de gemeente binnen afzienbare tijd haar financiële zelfstandigheid her-krijgen, zonder een beroep te moeten doen om een bijzondere uitkering te verkrijgen. Mocht het aanvankelijk plan Gisteren werd een informele de laatste zouden zijn. Avds be- bespreking gehouden tussen zes kend betreffen de :vsprok ugen leden van de Nederlandse delega-de details van de terugkeer van tie en zes van de Republikeinsede Republikeinse regering naar delegatie in tegenwoordigheid van Cocliran. Do vergadering was een voorzetting van de eergisteren ge houden infornielo bespreking tus sen groepen van de beide dele gaties. Daarvóór luidden de voor zitters der delegaties elkaar ont moet in aanwezigheid van Cochran. Djogja. Intussen vernam Aneta s diplo matieke correspondent uit be trouwbare bron, dat Moh Natsir is afgetreden als adviseur van de reputilikeinse delegatie, omdat hij niet instemde met de politiek van de delegatie, hetgeen door de Re publikeinse woordvoerder werd bevestigd. „De Nieuwsgier" schreef giste- Van Nederlandse zijde werd aan deze bespreking deelgenomen renmorgen in een hoofdartikel door dr van Royen en de heren o m, „Wij hebben geen verdriet Blom, Koets, Dieven, van Hoog- dat Natsir van het toneel ver straten en Sasch. Van Republi- dwijnt, sedert gebleken is, dat hij keinse zijde waren aanwezig Rum,1 een der scherpste tegenstanders Supomo, Djanda, Leimena, I is van een compromis. Tot zulk Sastroamidjojo en Pringgoodigdo.1 een compromis zal men toch moe- Uit de discussie bleek, dat de In Nederlandse kringen achtte ten komen. Geen van beide par- raad het meer democratischer men deze grote activiteit op in-tijen kan zich de illusie maken, had gevonden, dat in het overlegformeel plan hoopgevend. In krin-1 dat integrale verwezenlijking van geef je mijn woord dat hier geenker gebruind gelaat, demonen zijn opgesloten, die j „Is het mogelijk? Mijn Dante! hen meevoeren, die hier binnen Mijn verloren Dante! Het treden. Dus binnenkomen zeg ik, of weggaan." Edna deed de deur open en trad met zichtbare tegenzin bin nen. Het was een grote ruime kamer. Aan het eind waren t\éee prachtige wit-marmeren pila ren, die een zware koperen roede droegen, waarvan rood Perzische gordijnen afhingen in diepe plooien. De gordijnen waren nu half opengetrokken en lieten in d» aangrenzende kamer een kleinood, dat de gehele wereld met mij doorgereisd heeft in mijn zak, en dat Ik een jaar ge leden verloor ergens in de ber gen van Tennessee! Kind, waar heb je 't gevonden?" „Ik vond het, waar u het ver loor op 't grasveld naast de smidse van een hoefsmid." „De smidse van een hoefsmid! Waar ergens?" (Wordt vervolgd.) tussen Dreisehor en Brouwers haven ook de gemeentebesturen van Zonnemaire en Oosterland waren betrokken. Naar aanleiding van de door Zierikzee gedane suggesties om één gemeente van het gehele eiland te maken merkte de voorzitter op, dat hij hier per soonlijk niet mee kan instem men. Tenslotte besloot de raad het schrijven van B. en W. dezer ge meente ter kennis te brengen van gedeputeerde staten. In de rondvraag deelde de voorzitter nog mede, dat de op brengst van de collecte voor het monument te Renesse ruim f 100 heeft opgebracht. Er werd een bijdrage gevraagd van f80.. Het verschil zal worden bestemd voor de Stichting 19401945. gen, die nauw contact onderhou den met de Nederlandse delegatie was men van mening, dat het op timisme waarvan dr Van Royen dezer dagen gewaagde, zeker niet misplaatst mag heten. NATSIR VAN HET TO NEEL VERDWENEN. Hoewel de woordvoerder van haar wensen mogelijk is. Het ver trek van Natsir is dus een gun stig teken". BEVREDIGEND, NIET BESLISSEND. Uit Nederlandse kring verkreeg de diplomatieke correspondent van Aneta, de indruk, dat de heden gehouden informele bespre- de U.N.C.I. ook gisteren nog opking tussen groepen van de Ne- desbetreffende vragen moest ver- deriandse en Republikeinse dele- klaren niet te weten, wanneer de i gaties bevredigend is verlopen, volgende formele bijeenkomst zouzonder dat zij beslissend kon wor- worden gehouden, is men alge meen van oordeel, dat de informe le besprekingen, welke tot doel hadden een formule te vinden om de verschillen te overbruggen, thans in het uiteindelijke stadium zijn gekomen. Enkelen meenden, dat de thans gevoerde besprekin gen wel een van de laatste, zo niet Pringgodigdo. den genoemd. Verder wordt vernomen, dat de voorzitter van de Republikeinse delegatie Vrijdag naar Bangka' zal vertrekken. Moh. Rum zal vergezeld worden door de heren Leimena, Supomo, Alisastroamid- jojo, Djuanda, Latuharhary en

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2