ZEEUWSCH DAGBLAD L De „Koningin Juliana" officieel door de Provincie overgenomen. NIEUWS Grote vooruitgang in de toestand op Oost-Java. Qntwerp-statuut voor Raad van Europa getekend. Officieel communiqne opheffing Berlijnse blokkade. Britten zenden Middelburg wordt weer 24 woningen rijker. TOT DECEMBER ONAFSEBROKEN IN DE VAART Jongeren: aantreden! Roode Kruis-collecte. Staat van Beleg in Askstos. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Pekalongan en Malang baren nog zorgen. Alle beperkingen worden op 12 Mei opgeheven. Voorbereidend werk begint op 11 Mei in Parijs. SNIPPER Rumoerige vergadering van de nieuwe Staten van Curacao. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- »tr. 70, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Kort# Noordstraat 35, Tel. admini- ttratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Se JAARGANG No. 1246 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 6 MEI 1949 Hoofdredacteur: R. ZUEDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr VV. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Meliskerke; Ds 3. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.00 u., onder 20.14 u. Maan op 13.22 u., onder 3.21 'u. Hoogwater op Zaterdag 7 Mei: Vlissingen: 9.12 u. 1.48 m., 21.41 u. 1.35 m. Terneuzen: 9.36 u. 1.69 m., 22.09 u. 1.57 m. Wemeldinge: 10.32 u. 1.43 m„ 23.07 u. 1.20 m. BIJZONDERE PLECHT IGHEID TUSSEN VLISSINGEN EN BRESKENS. Donderdagmiddag 5 Mei, even halt vier. Ongeveer halverwege VlissingenBreskens vaart de nieuwste aanwinst van de Prov. Stoombootdiensten in Zeeland, de „Koningin Juliana". Op het sloe- pendek staan enige Zeeuwse autoriteiten in regen en wind. De maatschappijvlag van de Kon. Mij. „De Schelde" wordt langzaam gevierd en dan krijgt de Commissaris der Koningin, Jlir Mr A. F. C. de Casembroot, de touwen in handen om de nieuwe provinciale deze nieuwe aanwinst en te- van „De Schelde" voor hun werk aan het schip .alsmede Mr W. F. E .Baron van der Feltz, Tweede Kamerlid, voor het feit, dat hij steeds weer voor Zeeland in Den Haag pleit. ,Moge dit schip varen tot heil en bloei van de provin cie. Namens Ged. Staten neem ik het schip gaarne over," zo besloot de Commissaris zijn speech. Daarna voerde Dr Ir Harmsen nog het woord. Namens de minis ter wenste hij de Provincie geluk In de „Zeeuwsche Kerkbode" schreef Ds S. Greving te Zie- rikzee, een artikel, dat wij, ook in verband met de komende ge meenteraadsverkiezingen, gaar ne, speciaal aan de jongeren on der onze lezers doorgeven; „Dezer dagen was ik bij een oude broeder, een baas van 77 jaar. Nog zeer kwiek en actief. Ofschoon lang gepensioneerd is hij toch de hele dag nog druk bezig, niet alleen in zijn tuin, maar ook in de gemeente. En nu had hij bezoek gehad van iemand, die hem vroeg of hij mee wilde doen aan huisbezoek Ir. verband met de a.s. verkiezin gen. Maar hij had „neen" ge zegd. Dat „neen" was nu de oor zaak van zijn onrust. Hij was in twijfel of dat „neen" wel ver antwoord was. Ik kon me dat van hem be grijpen. Altijd had hij mee ge streden in de voorste gelederen. Hij was niet gewend om neen te zeggen. Is de geest nog fris en het hart nog jong, wat is er dan bij zo iemand natuurlijker dan ja Te zeggen? Maar in dit geval achtte ik zijn afwijzend ant woord niet alleen op zijn plaats, doch ook zeer juist. Wanneer iemand zijn leven lang met alle energie zich in de strijd geworpen heeft voor de ere van Gods Naam, komt daar- "zeeziek geweest. De stem-VHssingen. Voorts sprak hij waar- wordt nog gebaggerd, maar de na de periode, dat de voortrek- ln?"u J.1. nukcwatorotaat heeft toeeezeed. Extra deviezen voor auto mobilisten en motorrijders. Goed nieuws voor automobi listen en motorrijders, die een deviezenvergunning voor Bel gië of Frankrijk hebben ver kregen. Op vertoon van deze vergunning en hun triptiek of carnet kunnen ze bij de bank extra deviezen krijgen. Voor België bedraagt dit bedrag frs 250 en voor Frankrijk zelfs de tegenwaarde van ten hoogste f 10. vlag te hijsen. Als de vlag boven In de mast hangt met aan de andere zijde de Coramissarisvlag, ls een bijzonder moment achter do rug: de officiële overname van de „Koningin Juliana" door het Provinciaal Bestuur. Handen worden gedrukt en goede wensen worden uitgesproken op een lange, behouden vaart. Speciaal feli citeert de Commissaris Jhr Mr T. A. J .W. Sehorer, de ontwerper van de nieuwe Zeeuwse vlag. Er bevonden zich gisteren bijna 270 mensen aan boord, die om half twaalf uit Vlissingen ver trokken, eerst naar Westkapelle licht ge draaid en nog even werd op de Wester-Schelde gekruist. I Aan boord werd geluncht. Hoe- wel het weer niet zo fraai was als de vorige dag is het toch een prettige tocht geworden. De dei- vens met het feit, dat Zeeland zo'n belangrijk bedrijf heeft als „De Schelde". Hij sprak de wens uit, dat het schip de banden tus sen de delen van Zeeland onder ling en die tussen Zeeland en ove rig Nederland nauwer moge aan- i halen. TOT DECEMBER IN DE VAART. De „Koningin Juliana" zal, naar hij voor hun medewerking, even als Ir Th. Heyblom, hoofding.- dir. van de R.W.S. met zijn staf. II, eersi nam Het verheugde hem in het bij- voeren, toen terug en naar dicht zonder, dat aanwezig was de luit. - wij vernamen, tot December onaf bij Zeebrugge. Daar werd ge- ter zee le kl. H. J. van der Weij- gebroken_in de vaart moeten blij- y 'de, die m.i.v. 15 April j.l. be- ven zonder reserveschip. Laten noemd is tot commandant mari- wij hopen, dat het schip, dat tieme middelen Vlissingen, voor-vanaf 15 Mei a.s. een uur heen oudst-aanwezend zee-offi- dienst tussen Vlissingen-Breskens cier. Hij sprak de hoop uit, dat gaat varen, nooit pech zal heb- dit het begin mag zijn van de te- ben! De aanlegplaats in Vlissin- „De afgelopen week bracht bepaald opwekkend nieuws uit Oost- Java, met name in het Kedlrisehe, waar de toestand zienderogen vooruitgaat", aldus het wekelijkse officiële overzicht van de situa tie. Het rapport uit Tulungagung spreekt zelfs van een uitermate gunstige ontwikkeling in dit gebied. Een uitzondering vormt nog altijd de resident Malang, waai de consolidatie slechts langzaam gaat. Over het algemeen intussen is zowel in het federale gebied als in het bestuursressort der ter ritoriaal bestuursadviseurs de ont wikkeling van de algemene toe- Uitnodiging voor Palar. De vereniging „Twapro" nam tijdens een driedaags congres te Tomohon (Celebes) het besluit om de Hoge Vertegenwoordiger s7aKnT Waald gunst?g"'De toe-" van de Kronn te verzoeken de stand pePaaIa g""s"g' 1Je t0f nemende bezorgdheid over de van de Kroon te verzoeken de heer Palar van Lake Success haar zijn geboorteland de Mina- hassa, te doen overkomen. Hij zou zich dan persoonlijk kunnen overtuigen, dat in de Minahassa volledige rust en orde heersen en in het bijzonder, dat het volk zeer verknocht is aan het Huis van Oranje. communistische invloeden godsdienstige kringen stimuleren de samenwerking met de Neder landers. OOK OP WEST-JAVA VOORUITGANG. In het Madiunse ondervinden de suikerplanters medewerking van ck- bevolking. In het Kediri- sche is ruim aanbod van werk volk. Bij de best georganiseerde verzetsgroepen in het Madiunse wordt de neiging merkbaar om samenwerking te zoeken tot vol ledig herstel van rust en veilig heid. De controverse tussen de T.N.I. en de P.K.I. spitst zich toe naarmate de communisten in dit in - gebied aan invloed winnen. kers voorbidders moeten wor den. Maar tegelijk zich dan ook uit de actieve strijd mogen te rug trekken. De strijd in de bin nenkamer, die dan overblijft, kan nog zwaar genoeg zijn. Als echter broeders of zusters op die leeftijd nog het verzoek krijgen om daadwerkelijk zich in de strijd te werpen, wordt de situatie zeer critiek. Toen Hit- Iers zegevierende legers ons land overstroomden waren daar geen oude mannetjes bij. Die kwa men later op het toneel, toen de zaak al verloren was, de volks kracht ontbrak, de bloem van het volk gesneuveld was. Dan is het een hopeloze strijd ge worden. Daarom is het een veeg teken wanneer mensen over de 70 jaar ning viel erg mee en er is nie- rugkeer der Kon. Marine naar gen is geheel gereed. In Breskens -k geweest. De stem- Vlissingen. Voorts sprak hij waar- wordt nog gebaggerd, maar de ming was (hoe zou het anders derende woorden tot de drie di- Rijkswaterstaat heeft toegezegd, kunnen?) uitmuntend. recteuren van de Maatschappij dat ook hier de fuik voor la Mei Zeeland" U bent begonnen met gereed zal zijn. De „Juliana be- TOESPRAAK Ir WESSELING. ëe^ ,?juun'bootjh", aldus spr., gint reeds om half vijf des mor- Gelukkig voor de aanwezige „maar het doet ons zeer veel ge- gens uit Vlissingen te varen en journalisten werden de speeches noegen, dat u van de zomer met vertrekt dan vandaar ieder uur tot een minimum beperkt. Maar een toeristendienst wilt beginnen, tot en met half acht. De daarop- het spreekt vanzelf, dat het zon- Moge er muziek in zitten!" De volgende en laatste boot jaat om der toespraken niet ging. Na de heren van de rijkspolitie en mare chaussee verzocht hij geen pro cessen-verbaal aan de lopende band te maken deze dag, aange zien de passagiers zich niet hiel den aan het rookverbod, maar dampten als schoorstenen!" lunch, die genuttigd werd aan lange tafels op het autodek, voer de eerst het woord Ir H. C. Wes- seling, directeur van „De Schel de". Hij bracht de geschiedenis van de totstandkoming van de „Kon. Juliana" in herinnering en roemde Ged .Staten en de Prov. Stoombootdiensten voor hun goe de inzicht en vooruitziende blik. „Dit schip is zeker niet snel ge bouwd", aldus de heer Wesseling, „maar het is wel zo snel gebouwd als i.v.m. de grote oorlogsschade gevraagd moeten worden om in en het tekort aan personeel mo de politieke gelederen hun plaats gelijk was." Hij wees op de grote nog eens weer in te nemen. handicap voor „De Schelde": het Zeker, ik weet wel, dat men gebrek aan woningen voor de ar- dan redeneert over veel tijd, die beiders. „De Schelde" heeft ech- de gepensioneerden hebben, ter haar uiterste best gedaan om waarom zij gemakkelijker er eerste klas werk af te leveren en eens uit kunnen breken voor dit Ir Wesseling sprak de hoop uit, of dat. Maar wanneer zij inge- dat dit geslaagd is. Hij verzocht sehakeld worden, omdat ze nog i tenslotte de Commissaris het onmisbaar zijn, wil dat zeggen, schip over te nemen. DE COMMISSARIS AAN HET WOORD. Jhr Mr de Casembroot heette in de eerste plaats welkom Dr Ir W. J. H. Harmsen, dir.-generaal van de Waterstaat uit Den Haag, die minister Spitzen vertegen woordigde. Aangezien de heer Harmsen met zijn echtgenote voor zijn plezier de tocht mede- maakte wilde de Commissaris hem ditmaal niet lastig vallen met allerlei problemen zoals de calamiteuze polders, de vrije ve ren enz. Geestig merkte hij op geen verrekijker of radar te heb- dat de jongeren zijn uitgevallen. Omdat zij „gesneuveld" zijn op het veld van eer? Weineen, omdat ze gesneuveld zijn op het veld van de gemakzucht, de lan derigheid, de lamlendigheid, de interesseloosheid. Het vuur, het élan, de strijdlust ontbreekt. Gelukkig zijn er nog wel, die blaken van ijver en strijdlust. De jonge voortrekkers. Maar ze krijgen zoveel op hun schouders, dat ze onder de zwaarte van de strijd bijna bezwijken. Daarte genover staan talloos velen, die met hun zelfgenoegzame critiek alle actie afbreken en.... zelf geen hand uitsteken. Geen tijd, omdat het meisje wacht, of moe der de vrouw niet de hele avond alleen kan zitten. „Ik ben helemaal niet voor uithuizigheid, maar als er eens een keer moet worden aange pakt, moeten de handen niet in de zakken en de benen niet on der de tafel blijven. Waar moet het heen wanneer n„, wij als jongeren vandaag het tl 06^611 H33F HOMOIUL werk nog w:llen afschuiven op de ouderen? Wat wordt er van De Britse minister van Defen- Gods zaak op aarde menselijk sie> Alexander, heeft gisteren tjj- gesproken dan als wij niet dens een debat over China in het bereid blijken hun taak op onze I parlement verklaard, dat Enge- J- 'land „aanzienlijke versterkingen" naar het garnizoen van de Britse kroonkolonie Honkong zendt. De ze zullen bestaan uit eenheden van alle wapens land-, zee- en luchtmacht. DE NODIGE „ZACHTHEID". Voorts werden nog verwelkomd de heer L. Korstanje, inspecteur der Scheepvaart-inspectie te Rot terdam, de burgemeesters van tien over negen. Uit Breskens vertrekt het schip ieder heel uur van 5 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. De laatste boten gaan om 20.20 en 21.40. Gehoopt wordt dat het schip binnen afzienbare tijd ook radar zal krijgen, het zelfde systeem als op de „Ooster- schelde". „Varende receptie" op 7 Juli zus. Op 7 Juli, de dag waarop Ko- Vlissingen en Breskens, busver- ningin Juliana en Prins Bernhard voerders, vertegenwoordigers van hun koperen huwelijksfeest zullen de V.V.V. en de Prov. Statenle- vieren, zal in Zeeland weer een den, wie de Commissaris verzocht „varende receptie" worden ge in de Staten te helpen de boot- houden, diensten zo modern mogelijk te Dit zal geschieden aan boord maken. Aan het publiek, dat in van het m.s. „Mecklenburg" van de toekomst van het schip ge-1 de Stoomvaart Mij. „Zeeland", bruik zal maken, verzocht hij dehet schip, dat de volgende dag nodige „zachtheid" te betrachten, zijn eerste officiële vaart naar „Dat is de 3.5 millioen, die het Engeland met toeristen aan boord schip kostte, toch zeker wel zal maken. waard!" aldus spr. Tenslotte, Op 7 Juli gaat de tocht naar de dankte hij directie en personeel Belgische kust. In West Java hebben zich se dert het ingrijpen van 19 Decem ber 4.500 guerillastrijders vrij willig gemeld. In de afgelopen week meldde zich wederom een bataljonscommandant van de Si- liwangi-divisie. Te Pekanlongan geeft de toe stand reden tot bezorgdheid. In Semarang is de veiligheidstoe stand niet merkbaar verbeterd. De gunstige ontwikkeling op Sumatra houdt aan. Over Midden-Java zegt het overzicht o.m., dat de politieke onzekerheid een stempel drukt op het maatschappelijk leven te Djogja. Het aantal gevallen van rampok, brandstichting en dief stal neemt af dank zij de inten sieve patrouillegang. De econo mische activiteit neemt toe. Vierling in New-York Bij New-York is een vierling, twee jongens en twee meisjes, ge boren. De babies zijn in een cou veuse geplaatst en „maken liet wei". schouders over te nemen? Wie zich wiegt in de gemak zucht van het eigen genoegelijke leventje en niets verstaat of niets wil verstaan van de roeping die wjj tegenover heel het le vensverband hebben, waarin God ons heeft geplaatst is een klap loper, die wel profiteren wil van wat anderen bereikten in harde strijd, maar er geen vinger voor wil uitsteken; een deserteur in het leger van Koning Jezus." In het communqué van de Grote Vier over de opheffing van de Berlijnse blokkade, dat gisteren is uitgegeven, wordt ben om aan de lange tafels ieder- het volgende gezegd: een te zien en daarom verzocht i «-De regeringen van Frankrijk, hij clementie voor het eventueel Sowjet-Unie, het Verenigd overslaan van namen der aanwe- Koninkrijk en de Ver. Staten zigen. De heren van het Bureau zijn tot de volgende overeen- Oorlogsschade Vaartuigen dankte komst gekomen: Alle sedert 1 Maart 1948 door de Sowjct-Russische regering opgelegde beperkingen aan het verkeer, het vervoer en de han del tussen Berlijn en de Wes telijke zones van Duitsland en tussen de Oostelijke zone en de Westelijke zones op 12 Mei 1949 worden opgeheven." Óok de sedert 1 Maart 1948 door de regeringen van Frank rijk, het Verenigd Koninkrijk en de Ver. Staten of een van hen afzonderlijk opgelegde beperkin gen aan verkeer, vervoer en handel tussen Berlijn en de OoS' telijke zone en tussen de Weste lijke en de Oostelijke zones van Duitsland, zullen op 12 Mei 1949 worden opgeheven. Het „Gibraltar van het Verre Oosten" in gevaar? Het lid Harold Macmillan (op positie) die Honkong het „Gibral tar van het Verre Oosten" noem de, vroeg, of er met Australië, Nieuvv-Zeeland en India overleg gepleegd was over de in dit ge bied te voeren strategie. In een dergelijk overleg worden ook Frans-Indochina, Indonesië en Siam betrokken, zo zei hij. BRAND IN HET REICHSWALD. In het Duitse Reichswald is gistermorgen een felle brand uit gebroken ten Z.O. van het Ne derlandse grensdorp Groesbeek. De brandhaard bevindt zich tus sen de grensdorpjes Rasselt en Chotthei. Eerste steen gelegd voor het Flatgebouw aan de Rouaanse Kaai. Opnieuw is een gat gedicht in een geschonden deel van Middel burg. Ditmaal was het op do Rouaanso Kaai, waar gistermid dag door het dochtertje van de burgemeester, Jkvr H. A. H. Sandberg tot Essenburg de eer ste steen werd gelegd voor de bouw van de 24 woningen, die momenteel aan die kade verrijzen j Srote mate van medewerking. In opdracht van het Beambten- fonds van do Staatsmijnen in Limburg. Middelburg is de 25ste gemeente waar, in opdracht van het fonds, woningen verrijzen, aldus spreker. Men is na de oorlog van de stel ling uitgegaan, dat juist de ge troffen gemeenten moeten wor den geholpen en met beide han den is dan ook de gelegenheid aangegrepen toen men vroeg ook in Middelburg te bouwen. Spr, bracht tenslotte dank aan het ge meentebestuur en de Prov. Dienst voor de Volkshuisvesting voor de De burgemeester dankte ver volgens voor deze attentie en zei, dat naast de zakelijke zijde van dit werk de idiële niet uit het oog is verloren. Hij bracht tenslotte dank aan de architect, de heer H. A. Tummers, voor de wijze waar op de flat architectonisch aan de sfeer van de kaden is aangepast. Men hoopt, zo vertelde drs T. A. Kraayenveld, secr.-dir. van het Beambtenfonds, tijdens zijn toe- ZaaL ?,e talrÜke genodig- ie,n'.ddt de fla' op het eind van £5 gereed zal zijn. Deze zal m drie woonlagen 24 wo ningen van gemiddeld 360 kub. ttetei inhoud omvatten. De totale bou „Kosten bedragen f350.000 en de huur - GEDENKSTEEN. Nadat aan Jkvr. Sandberg bloe men waren aangeboden, nam zjj parmantig de troffel en „smeer de" zij de specie op de plaats waar de gedenksteen werd ge plaatst. De gedenksteen bevat liet opschrift: ,Als bijdrage tot de we deropbouw dezer stad, wordt de eerste steen voor dit woningcom plex geplaatst 5 Mei 1949". Hierna werd haar een van Lim burgs klei vervaardigd handbe- rlnot" f oo ""'s8 iYAt-i VLivduruigu lianUDC- per maand.schilderd wandbord overhandigd. De eerste demobiliserenden naar Nederland. Eergisteren is de eerste groep demobilisanten, bestaande uit 460 man, per Volendam naar Ne derland vertrokken. Bij het ver trek uit Priok heerste een opge wekte stemming. Het schip wordt 3 Juni in Botterdam verwacht. ZIJ GAVEN HUN LEVEN. De Stichting 19401945 heeft in 1949 twee millioen nodig om haar altkeringen aan de nagelaten betrekkingen van de verzetsslachtoffers te kun nen voortzetten. Bovendien is er reeds een tekort van f 523.000.—. zy gaven hun leven; wat geeft U nu voor hen die achterbleven Elf dagen na de cpheffing van de bovengenoemde beperkingen, n.l. op 23 Mei zal de raad van ministers van buitenlandse zaken te Parijs bijeenkomen om be sprekingen te voeren over de kwesties betreffende Duitsland en de problemen, welke uit de situatie te Berlijn voortkomen, alsmede de valutakwestie in Berlijn." Israël heeft verklaard, niet ac- coord te kunnen gaan met een al gehele internationalisatie van Je ruzalem. De vrachtenoorlog in de vaart op India en Pakistan is geëindigd. Te Sjanghai zijn 20 oproer kraaiers ter dood veroordeeld. Het ontwerp-statuut voor het eerste Europese „Parlement" de Raad vau Europa is gister middag in het Saint James Palace te Londen door vertegenwoordi gers van Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, Italië, Eire, Noorwegen, Dene marken en Zweden getekend. In een offlciëel communique werd bekend gemaakt, dat het DE BIJEENKOMST van de Ministers van Buitenlandse Zaken der tien landen in St. James' Palace te Londen, waar de samenstelling van de Raad van Europa werd vol tooid. Scandinaafee en Neder landse gedelegeerden tijdens de bijeenkomst. Geheel links de Nederlandse minister, Mr D. U. Stikker. Verder de Zweedse minister, Osten Un- den en de Noorse minister Halvard Lange. Voorbereidende vergadering te Goes. In de laatste week van Mei en de eerste week van Juni wordt door het Nederlandse Roods Kruis een landelijke inzamelings actie gehouden. Deze actie zal op 22 Mei worden ingeleid met een radiorede door Dr W. Drees. Om deze actie zo goed mogelijk te doen slagen wordt deze inzame ling ter dege voorbereid en geor ganiseerd. In „De Prins van Oranje" te Goes werd voor de afd. Zuid-Be veland-West Donderdagavond een vergadering gehouden met het De Canadese stad Asbestos, waar ongeveer drie vierde gedeel te van de wereldproductie van as best wordt geproduceerd, ver keert practise!: in staat van be leg. De wegen der stad worden door 5000 met koevoeten, stenen, stokken en geweren bewapende stakers geblokkeerd en ls prac- tisch geïsoleerd. Vijftig zich in Asbestos gevin- dende politie-agenten zijn door de stakers omsingeld. Twee honderd man van de politie uit Montreal en uit Quebec City zijn met spoed naar Asbestos gezonden, met de opdracht te pogen de allerwege in de stad aangebrachte wegver sperringen te verwijderen. Als gevolg van het feit, dat de staking reeds ongeveer twee maanden heeft geduurd, lijden de stakers en hun gezinnen gebrek. De stakers vielen later politie auto's aan, die zij omver wierpen. Twintig man der te hulp gezon den politiemacht werden, als ge volg van botsingen met de sta kers, gewond. voerbereidend werk voor de Raad tekening onder het statuut te,, op 11 Mei In Parijs zal begmnen.; plaatse® dat het denkbeeld van doel oen comité van voorbereiding De plechtigheid nam 53 minu- een Europese eenheid voor Ne- te v°rmen- Na een inleidend ten in beslag. Het statuut werd derland niet nieuw is. „Onze woorcl van getekend door 9 ministers van aardrijkskundige ligging en ons buitenlandse zaken en door de gehele verleden maken, dat wij Belgische ambassadeur in Enge-1 voorstanders van een Europese land. Zij tekenden in alfabetische i eenheid zijn", zeide hij. volgorde. De vertegenwoordigers van ieder land plaatsten zich om beur ten achter een zware tafel in het midden van de zaal en hielden een korte toespraak voordat zij te kenden. Allen spraken zij Engels, be halve de vertegenwoordigers van België, Frankrijk en Luxemburg. Minister van buitenlandse zaken Sean Macbride zat aan een tafel waarop een kaartje was geplaatst met de woorden „De republiek Ierland" niet Eire. Minister Stikker tekende. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Mr D. U. Stikker, die gisteravond weer met de K.L.M. in ons land terugkeer de, verklaarde, alvorens zijn hand- Bevin: „Iets nieuws en hoopgevends". Minister Bevin verklaarde o.m.: Door het sluiten van deze over eenkomst worden de grondvesten gelegd voor iets nieuws en hoop gevends in het Europese leven. Spaak heeft een kleinzoon. Mevrouw Paliser, dochter van minister Spaak, heeft het leven geschonken aan een zoon. „Boontje" oftewel Leendert Sil- levis, de K.L.M. vlieger met de meeste dienstjaren en het groot ste aantal Indiëvluchten gaat zijn vliegend bestaan verwisselen voor een beroep op de grond, n.l. bij de operationsafdeling van de K.L.M. Boon heeft alle vliegtuigen „on- De eerste openbare vergade- der zich gehad". Meer dan 23.000 ring van de nieuwe staten van uren, d.i. meer dan 2% jaar bracht Curacao verliep zo rumoerig, dat hjj tussen hemel en aarde door, na een kwartier de waarnemend Tn Rotterdam waren een paar voorzitter Plantz de tribune liet jongelui van de gemeentelijke H. Mijnen belemmeren vlot- brengen van „C. A. Banck". Bjj het vlotbrengen van het tijdens de jongste zware stormen op het Bloemendaalse strand ge slagen Zweedse stoomschip „C. A. Banck" leveren in de nabij heid gelegen „kaethie-mijnen" nog grote moeilijkheden op. Al vorens men kan beginnen met het baggeren van een geul, moe ten deze zijn verwijderd. De mijnopruimdienst van de Ko ninklijke Marine begint in de loop van de volgende week met een grondig onderzoek ter plaat se om alle nog aanwezig explo sieven te doen verdwijnen. DE OPVOLGING IN MONACO. Prins Louis van Monaco, dia reeds enige tijd een slechte ge zondheid geniet, heeft bjj de creet zijn kleinzoon, prins Rai nier, aangesteld om de regering van het vorstendom over te nemen. ontruimen. De vergadering was bijeengeroepen op verzoek van vier leden van de „oppositiepar tijen". Er was een overweldigen de belangstelling op de tribunes, de gangen en het Wilhelmina- plein, blijkens de opgeheven duim het meest democraten. De hoofdschotel van deze ver gadering was de bespreking van de voordracht van het nieuwe college van algemeen bestuur, doch bij de eerdere behandeling der voordracht door de voorzit ter en ondervoorzitter der staten kort na de aanvang, schreeuwde en applaudisseerde het publiek, toen de democraat Jonckheer protesteerde tegen de gevolgde procedure, waarop ontruiming volgde. De oppositie sprak har de woorden bij de bespreking van de voordracht van het nieu we college van algemeen be stuur. Men noemde dit een col lege van politieke avonturiers, samengesteld tegen het algemeen belang der Nederlandse Antillen. ENGELSE MIJNWERKERS IN STAKING. Achttienduizend mijnwerkers in Noord-West Engeland zijn heden in staking gegaan wegens een geschil met het bestuur van de genationaliseerde Engelse steenkolenmijnen wegens beta ling van overuren en steenkool toewijzingen aan mijnwerkers tegen verlaagde prijzen. B. S. aan de 's-Gravendijkwal het niet eens met de beslissing, dat ze op nationale feestdag in de bank moesten zitten. Ze staakten, dat is modern. Toen de andere leer lingen niets voor dit experiment voelden begaven zij zich naar de meisjes H.B.S., waar de politie hen, met zachte drang verwijder de. In Amsterdam viel gister ochtend een kruiwagen van een steigerloop rond een bouwwerk naar beneden, waardoor een 19- jarige arbeider werd gedood. - Tegen de 38-jarige M. C. Bier man, de vroegere echtgenote van de in 1937 door haar en haar huisvriend vermoorde 32-jarige werkman C. W. en tegen de huis vriend, Th. C. Oudhuis, die later met de verdachte huwde, heeft de officier van justitie te Haarlem de heer van Baiie- goijen de Jong zette Dr Haar uit Den Haag de bij deze collecte te volgen werkwijze nader uiteen. Deze werkwijze heeft bij de vorig jaar gehouden inzameling zijn deugdelijkheid bewezen. In ver schillende plaatsen verdubbelde de opbrengst hierdoor aanzienlijk. Uit de aanwezigen werden ver schillende commissies gevormd. Tot voorzitters van de onderschei dene commissies werden benoemd de heren: J. G. Sturm voor Pers en Publiciteit, J. M. Pilaar voor speciale giften, Ir D. W. Stolp voor de administratie, C. van Gin- kei voor de vakbeweging, J. M. Meyler voor bijeenkomsten, P. H. Bos voor de zakenwijken en d» middenstand. De heer K. Kooy nam de coördinatie van het ge heel op zich. Medegedeeld werd nog dat Goes was aangeslagen voor een opbrengst van f4200, evenals in 1948, toen ruim f 3100 werd ingezameld. Het totaal be drag waarvoor men Zuid-Beve land-West heeft aangeslagen is f 12059. In de andere plaatsen van het district zal contact gezocht worden, teneinde ook daar het werk zoveel mogelijk te stimu leren. Om in Goes de actie naar be horen te kunnen doen slagen, zal men de beschikking moeten heb ben over ongeveer 116 medewer kers. Men vertrouwt en gezien het sympathieke doel zeer zeker niet ten onrechte hiervoor op de medewerking van de ingezetenen. Verdronken. Gistermorgen omstreeks half elf is de 20-jarige fietsjongen van een bloemenmagazijn aan de Singel te Amsterdam (die aan toevallen leed) met zijn fiets in het Singel bij de Oude Spiegel straat gereden en verdronken. De 20-jarige kantoorbediende Klaas Repco uit de Hercules straat zag het ongeluk gebeuren en begaf zich onmiddellijk te water. Hij deed een aantal po gingen de B. boven te brengen, doch deze verzette zich zo hevig, dat Repco door ademnood zijn pogingen moest staken. 12 jaar geëist. Deze 12 jaar oude moord kwam uit, doordat beide 1 n n moordenaars in een café elkaar HnpPpn H33P füfi N II P verwijten hierover naar het hoofd uuuluu ,,UUI uu 1,1 u 1 slingerden. Hitiers legercom mandanten Veldmaarschalk Von Rundstedt en Kolonel-Generaal Strausz zijn van rechtsvervolging ontslagen en zullen in vrijheid worden gesteld. Gisteren zijn 65.000 arbeiders van de Ford-fa brieken te Detroit in staking gegaan, omdat het productie-tem- f J hen niet beviel. De „Praw- da" heeft de beschuldiging geuit, dat Amerikaanse instructeurs het leger van Franco opleiden. En dat is dan weer het slot voor van daag. De Herverkavelingaeomniissie Walcheren heeft thans officieel bericht ontvangen van de Direc tie van de Noord-Oost Polder, welke boeren t.z.t. naar de polder zullen kunnen vertrekken. DE BILT ZEGT Koud. Zwaar bewolkt met enkele re genbuien, later afgewisseld met verspreide opklaringen. Meest matige wind tussen West en Noord. Koud weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1