Op Liesjesdag gaat de boerenjeugd naar de Middelburgse markt. Viu cUn dcaaicc Dag van jolijt, liefde eninkopen. Zeeuwse Wandelingen Pennevni'rhten De schoolarts voor Oostelijk Zuid- Beveland is optimistisch. Lezers grijpen naar de pen. Gcede dag voor neringdoenden. Stichting 1940-'45 heeft twee millioen noodig. GEEF ÉÉN UUR WERK! van een Recruut Gezondheidstoestand van de schoolkinderen ging in 1948 vooruit. Wat brengt de RADIO? Woensdag 4 Mei 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 „Annetje en Liesje gaan druk naar de stad, Knechten en meiden hun huurloon gehad", las ik ergens als een oud rijmpje. De boer geeft vrijaf op de eerste Donderdag in Mei en het dienstpersoneel gaat Liesjes dag, of om het wat officiëler te leggen: AnnetjeLiesje, houden. En deze uitgaansdag wordt ook benut om Inkomen te gaan doen. Men koopt dan nieuwe kleren, goud of zilver, wat vooral de boerenmeisjes nogal over vloedig dragen. De ene keer dit eens, een volgend maal weer een ander sieraad of kledingstuk, want van de niet buitensporige verdiensten kan zelfs een boerenknecht of -meid geen grote sprongen maken. De neringdoenden hebben dus een goede dag, ook de markt kooplui in ongeregeld spul, die vroeger in groter variatie op de markt verschenen dan in deze na-oorlogse tijd, wisten er wel eens eentje extra tussen te ne men. Maar ook de caféhouders zien ze met graagte komen, al zijn ze soms uitgelaten van louter lol, en ook in toonbanklade blijft van 't zuur verdiende geld van som mige boerenjongens heel wat achter. Van enkelen wel wat al te veel. Er zijn er zelfs, die slechts met veel moeite het zo nodige pak kleren een goed koop confectiepakje kunnen ko pen, die op Liesjesdag maar heel weinig uitbetaald krijgen, omdat ze het grootste deel van hun loon al als voorschot hebben ge kregen, zodat de eigenlijke e- taaldag maar een schamel over- hun eigendom door de nieuwe patroon van de vroegere hofstede weggehaald. Dat noemt men kist jes- of kastjesdag. Op een wagen of tweewielige melkkar haalt de boer de linnenkast van zijn pas gekomen meid of de grote hou ten kleerkast van zijn nieuwbak ken knecht. LXXVIH. Als de kennismaking bevalt. Als ze enkele weken in hun nieuwe betrekking zijn, heeft de baas wel gezien wat hij aan zijn nieuwe knecht heeft, en ook de bazinne weet wel zo een beetje hoe de nieuwe meid is. En is die eerste kennismaking goed beval len, zijn dip eerste werkweken goed verlopen, dan vraagt de boer of de knecht of meid zin hebben te blijven. Of ze dus, als schotje geeft. Ter ere van de dit halfjaar verstreken is, de boerenknecht moet gezegd wor den, dat zulke gevallen tot de uitzonderingen behoren. „We gaen nog nie naer 'uus!" eerstvolgende Liesjesdag weer in hun oude dienst willen terug ko men, nog een halfjaar blijven dus. Het antwoord van de knecht of meid hangt er natuurlijk van Sommigen keren om vier, vijfa:~' koe het hun in hun nieuwe uur, als de markt is afgelopen, naar de hoeve terug. Maar ande ren, van de grootste pretmakers en atrafste uitgaanders, nemen het er eens goed van: Spaan is immers toch thuis! En nog een hele tijd na markt- sluiten dwalen ze door de stra- en der hoofdstad, hun zouteloze leunen brullend: „We gaen nog nie naer 'uusl Nog lange nie, nog lange nie! We gaen nog niet naer 'uus, Me moeder is nie thuus!" of ander dergelijk soort verhe ven poëzie. Vroeger zag men ook vaak -ange rijen jongens en meisjes door de straten trekken, oude ooerenliedjes of meer moderne straatdeuntjes zingend. En zijn de kelen schor ge schreeuwd, dan worden ze in de heilige huisjes danig gesmeerd; ieder weet ze te vinden, die stamkroegen, waar het soms een echte janboel is. Dat is de min der mooie kant van sommige boerenjongens. Dan is Liesjesdag ook nog een pracht gelegenheid voor de jon gens en meisjes om met elkaar in kennis te komen of de vluch tige kenismaking wat steviger te maken. En 's avonds fietsen de vandaag-voor-'t-eerst-gevormde paartjes ingelukkig naar huis, er is contact gevormd soms voor het hele leven. In een nieuwe betrekking. De knechts en meiden, die in een nieuwe dienst gaan, hebben ook nog een paar dagen vrijaf, die ze meestal in t' ouderlijk huis doorrengen. Hoe lang dat is hangt er van af op welke dag van de week 1 Mei of 1 October valt. Soms verlaten ze 's Maan dags hun oude dienst en gaan Donderdags na afloop van de marktdag in de nieuwe. Het kan ook zijn dat ze Donderdags ver trekken en 's Zaterdagsavonds in hun nieuwe betrekking „geïn stalleerd" worden. Die intrede op de nieuwe boerderij ging vroe ger weer gepaard met drinken. Niet aleen de knecht maar ook de meid bracht dan een fes bran dewijn-met-suiker mee, die „op de goeie harmonie" werd leeg gedronken. Tegenwoordig ge beurt dat niet meer. dienst bevalt. Is dit in orde, dan willen ze graag blijven; valt hun het werk of de behandeling niet mee, dan dienen ze dit halfjaar uit, maar als het weer Liesjes dag is gaan ze naar een andere plaats. De boer moet dan ook een nieuwe knecht of meid heb ben en in de bladen kunnen we dan ook meermalen de adverten ties lezen: „Met Mei een hand knecht gevraagd" of „met Octo ber een meid benodigd". Het kan echter ook gebeuren, dat boer of boerin helemaal niet tevreden zijn over hun nieuwe knecht of meid, dat ondanks de verkregen inlichtingen 't nieuwe personeel hun niet meegevallen is. Ze hebben ze nu eenmaal voor een half jaartje gehuurd, maar dit eerste halfjaar is tegelijk ook het laatste op hun boerderij. En ze vragen dus na een paar weken niet of knecht of meid willen blijven. Worden ze dus niet „ge vraagd", dan is dat een stilzwij gende afspraak, dat ze tegen de eerstvolgende Liesjesdag ontslag uit hun dienst hebben en dus naar wat anders moeten uitzien. Hoe komt men aan de naam? Tenslotte nog iets over de ver klaring van de eigenaardige naam voor deze dag. Welke de juiste is durf ik niet te beslissen. Volgens sommigen is de naam Liesjesdag afgeleid van het En gelse „lease-day". „Lease" moet uitgesproken worden: lies (met langgerekte ie en een z op het eind) en dit woord wil zeggen: huurcontract, huurtijd. Of van het oud-Franse „jour de liese", dat dag der vreugde betekent. Immers met Liesjésdag is er weer een zekere huurtermijn af gesloten, is er ook vreugde over 't ontvangen loon. Sommigen menen 'k vind het nog al vergezocht dat Lies jesdag oorspronkelijk een feest was ter ere van de godin Ne- halennia, die te Domburg werd vereerd (zie mijn art. no. 52-54) en daaraan de naam heeft ont leend (Nehalenmadag Halen- niadag Hanneliesjesdag Annaliesjesdag). Anderen menen, dat er twee R.K. feestdagen waren kort na elkaar, n.l. ter ere van Anna de profetes (Lucas 2) en Elisabeth, de moeder van Johannes de Do per; en deze combinatie Anna- Elisabeth zou dan geworden zijn Annetje-Liesje. Misschien zit er helemaal niets achter en zijn twee willekeurige bekende meisjesnamen gekozen. En eindeijk nog deze opmer king: Liesjesdag wordt alleen gehouden onder de boerenbevol king, niet in de stad en ook niet in Nieuw- en St Joosland (kort weg Nieuwland genoemd), dat pas ruim een eeuw geleden bij Walcheren is ingepolderd en waarvan de bewoners in kleding meer met Zuid-Beveland dan met Walcheren overeenkomen. L. v. W. Export van paarden. In de algemene vergadering van de Stichting *an de Export en Import van Paarden de semi- officiële instelling voor het be drijfschap voor vee en vlees, waarin de paardenhandelaren- exporteurs van ons land zijn ver enigd, is behandeld het voorstel van het bestuur om de Stichting te liquideren. Dit naar aanleiding van een ingekomen brief van het bedrijfschap dat sinds enige tijd bezig is geweest een commis sie in te stellen die bij de uitvoer van advies kan dienen waarin gezegd wordt dat, naar aanleiding van het instellen dezer advies commissie, bij de uitvoer van paarden de bemiddeling van de Eximpa niet meer geëist wordt. Tegen dit voorstel bleek wel ernstig bezwaar te bestaan: met overgrote meerderheid werd be sloten de Eximpa te laten voort bestaan. Dat de export van paarden niet gering is geweest moge blijken uit de mededeling van bestuurszijde, dat in de laatste jaren voor 15 a 20 millioen gulden en zelfs meer, aan paarden is uitgevoerd. Bestrijding van Ku-Klux-Klrj! in Atlanta. De gemeenteraad van Atlanta in Georgia heeft eenstemmig be sloten tot het verbieden van het dragen van kapmaskers door de antisemietische, antikatholieke en tegen dé negers gerichte or ganisatie van de Ku Klux Klan. Het dragen van maskers in het openbaar, behalve bij zekere fes tiviteiten, is strafbaar gesteld met een boete van tweehonderd dollar of dertig dagen gevange nisstraf. Het raadslid Lindsey, die het verbod voorstelde, zeide: „in dit land is geen plaats meer voor een dergelijke organisatie." Reisdeviezen voor Engeland. In ons blad van eergisteren meldden wij, dat men, als men naar Engeland ging slechts 5 pond sterling mocht meenemen. Dit bericht is echter onvolledig en wekt daardoor misschien mis verstand. Degenen die naar En geland gaan, mogen n.l. 3. per reisdag aan deviezen opne men, met een maximum van 30.Van dit bedrag mag 5.aan Engels bankpapier en de rest in reischeques worden meegenomen. Onder het motto „Geef één uur werk voor hen, die alles gaven" i werk, die in (Io ^eerste weken van .Mei overal in ons land wordt gehouden, ingezet. Het ligt in de bedoeling om een bjjdrage van f 2 millioen bijeen te brengen en wanneer dit door de offervaar digheid van ons volk bijeenkomt, dan nog zal er voor 1949 een tekort zijn van f 500.000. Mr D. U. Stikker is Maandag per vliegtuig te Londen aangeko men, waar hij in een bijeenkomst van de tien ministers van Buiten landse Zaken het Handvest voor de Raad van Europa mede zalon- dertekenen. Uit het jaarverslag van de schoolartsendienst voor Oostelijk- Zuid-Beveland over 1948 blijkt, dat er reden is tot optimisme betreffende de gezondheid van de schoolkinderen in dit district. Zowel de gezondheidstoestand als de hygiënische toestand ging vooruit. Bovendien was de schoolarts, de heer A. Looyen, in 1948 in de gelegenheid om die scholen te bezoeken, die in het najaar van 1947 niet meer aan de beurt kwamen, zodat thans alle onder controle staande scholen bezoek hebben gehad. Doordat in 1948 ook de Chris telijke scholen Westwal te Goes zich hij de schoolartsendienst aansloten, kwamen daarmee alle lagere en U.L.O. scholen van dit trouw meekwamen en in vele onderzoek werd ondervonden van de hoofden van de scholen en van het onderwijzend perso neel, zomede van de ouders van HET T.B.C.-ONDERZOEK. Veel zorg werd besteed aan het onderzoek op T.B.C. Alle leerlingen, voorzover zij in 1947 niet positief hadden gereageerd, werden met behulp van de Pit- quetreactie onderzocht. In totaal werden 7261 leerlingen doorge licht, waarvan 623 leerlingen met een positieve reactie. Twee scho len, waar actieve tuberculose voorkwam, kregen in de loop van het jaar nog een extra Pit- quetbeurt. In totaal werden 6 gevallen van actieve tuberculose gevonden, genoeg om deze on derzoekmethode door te zetten, totdat wellicht een meer geper- fectionneerde Röntgenmicrofoto- grafie wordt doorgevoerd. Ter beteugeling van enkele mazelepidemieën werden in de Ouderdag. De eerste training is voorbij. heeft de Stichting 1940—1915 de inzameling van gelden voor haar 0ük mn binnen begint de ver_ 1n!- 2.2 i ...,n H„: 1 m nnt< In nil tl'/ir/lT" kiene burger militair te worden en krijgt hij zo langzamerhand het gevoel dat hij ook iets waard is in het leger. De recruut wordt soldaat. Noodgedwongen onder- Zeeland ma» dit iaar niet be-9aat dus ook de kop van deze neden de verwachtingen blijven, i%atWl?igjn°: in Aet zo verzekerde men ons, temeer 9 !"s °P de~e daar het dit jaar vijf jaar geleden de P^nevruchten van een is, dat het grootste deel der pro- vincie werd bevrijd en men hoopt, I f', dathij nu een kwar- dat dit voor de Zeeuwen aanlei- De soldij per dag meer trekt is ding zal zijn, om eens extra in de natuurlijk wel het belangrijkste zak te tasten. Als iedere Neder- ua» >'?e} de zaak- maar de In lander f 0.25 geeft, dan komt men ™de> t9t bijwoning waarvan ook er gemakkelijk en kan dit mooie e ouders zijn uitgenodigd, en district onder controle. In totaal zijn dit er 70. Met het systematisch onder zoek werden in 1948 3720 leer lingen volledig en 121 gedeel telijk onderzocht. HET B.L.-ONDERWIJS. Daar thans een B.L.O. school te Goes is geopend, wordt hier mede in een reeds lang gevoelde behoefte voorzi'en. In verband daarmede werden in meerdere scholen de kinderen getest op de intelligentie. Meerdere kinde ren werden naar aanleiding van deze test aangewezen om het B.L.O.-onderwijs te volgen. He laas zijn er nog dorpen, van waaruit het transport der kin deren naar Goes onmogelijk is, zoals b.v. Kattendijke, dat zelfs geen autobusdienst rijk is. d» kinderen 1 MT »1 M l00P V3n het 3aar enkele kleU' ae kinderen, die bijna altijd terscholen gesioten. De R. K. Kleuterschool te Goes werd eni- toonaarden hun waardering voor het Schoolartsenwerk uitten. In het verslag wordt de wens uitgesproken, dat er weldra cen tra zullen verrijzen, waar con- sultatiebureaux, wijkverpleging en schoolartsendienst samenwer ken, totdat er nieuwe scholen gebouwd zijn, met betere outil lage voor de schoolarts. In vele gevallen zijn de toe standen nu nog zo, dat voor het onderzoek gebruik moet worden gemaakt van consistoriekamers, daar andere geschikte lokalitei ten ontbreken. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VOORUITGAANDE. Uit de officiële lijsten van de Inspectie Volksgezondheid blijkt, dat de algemene gezondheidstoe stand vooruitgaande is. Ruim 90 pet. der kinderen had een goed gewicht; slechts één kind had een ondervoedingstoestand van In het verslag wordt met gro- van Zuil ze by hun nieuwe baas te waardering gewag gemaakt;30 pct. Het percentage van de of vrouw gekomen, dan wordt van de medewerking, die bij het kinderen, lijdende aan besmette lijke hoofd- of huidaandoening is na de oorlog wel zeer geslon ken. In 1948 bedroeg het slechts 2 pct. 17.5 pct. der leerlingen lijdt aan afwijkingen van het ge zichtsvermogen. Dit percentage moet aanzienlijk genoemd wor den. Gelukkig is echter op vele ge tijd gesloten wegens het voor komen van meerdere diphterie- gevallen. Op de meeste onder zochte scholen bleek de vacci natie tegen diphterites vrij uit gebreid. Hetzelfde kan gezegd worden van de pokkenvaccinatie. DE KLEUTERSCHOLEN EEN ZORGENKIND. De toestand der schoolgebou wen ging in meerdere gemeen ten goed vooruit, al is op dit ge bied nog veel te verbeteren. De kleuterscholen bleven ech ter het grootste zorgenkind. Ho pelijk zal de aanstelling van een rijksschoolopziener voor het kleuteronderwijs op dit gebied vooruitgang brengen. Wegens ve le hygiënische bezwaren werd een kleuterschool (te Rilland- Bath) door de Inspecteur voor de Volksgezondheid gesloten. Enkele nieuwe scholen werden geopend, te Goes een christelijke school, idem te Yerseke, een openbare lagere school te Ril- land-Bath, een uitbreiding van de U.L.O. met barak te Kruinin- gen, en idem de Ned. Herv. school te Goes. Hopelijk komen er in 1949 nog enkele nieuwe scholen bij, zoals b.v. in 's-Gravenpolder waar de Chr. school nog verdeeld is over 3 consistoriekamers, terwijl in Om het werk van de Stichting goed te doen verlopen is het thans in een vijftal afdelingen gesplitst. Daar is in de eerste plaats de groep pensioenen en uitkeringen. Zoals bekend, wordt door de 10.000 vrijwillige medewerkers, die men in ons land heeft, goed werk verricht, met name bij de voorlichting van de Bijzondere Pensioenraad, die is ingesteld om aan de verzetsslachtoffers een pensioen te verlenen. Verder is er de sociale zorg, die er op is ge richt het gezin, waaruit het ver- zetsslachtoffer is voortgekomen, weer zelfstandig te maken en te houden. Bovenal behoort hierbij de zorg voor de kinderen uit die gezinnen, voor de verzorging waarvan in 1949 alleen al een be drag van f 150.000,is uitge trokken. Dan zijn er de geldinzamelingen waardoor o.m. de studie en de opleiding van de kinderen moet worden gefinancierd. Deze oplei ding is naar de overtuiging dei- Regering iets, dat door het parti culier initiatief moet worden ver zorgd. Door het bij de Stichting voegen van de Stichting Herstel lingsoorden voor Oud-illegale werkers is er een afzonderlijke afd. Gezondheidszorg gesticht, Tenslotte is er een aparte afde ling voor het beheer en de con trole. DE BEGROTING. Voor het eerst is thans een be groting opgemaakt, waarbij is gebleken, dat, zou men nu reeds grote bedragen tekort komen, omdat de jaarlijkse geldinzame lingen niet genoeg zouden ople veren, hierdoor de reserve zoda nig zou interen, dat ze zeker niet toereikend is voor het aantal ja ren, dat men er over moet kun nen beschikken. Immers, het gaat hier om de verzorging van een generatie. Waarom neemt de Staat dit werk niet over? Dat is een vraag die ook in Zeeland herhaaldelijk gesteld wordt, als het gaat over het werk van de Stichting 1940 1945. Men moet de jaarlijkse in zameling niet zien als een bedel partij om het Nederlandse volk zoveel mogelijk geld uit de zak te kloppen, doch ons volk moet het zien als een ereplicht en uit dank baarheid een klein offer te bren gen voor hen, die in de strijd voor onze vrijheid alles hebben gege ven. EEN UUR WERK. In die steden, waar grote be drijven zijn is een eenvoudige actie begonnen, n.l. om één uur werkloon door de arbeiders te laten afstaan voor de Stichting, Dit zal in Zeeland waarschijnlijk helemaal niet of slechts gedeelte lijk mogelijk zijn. We hebben hier het oog op de Mij „De Schelde" en de bedrijven in Oost Zeeuwsch Vlaanderen. Overal in de provin cie echter zullen huis-aan-huis inzamelingen worden gehouden. Er wordt naar gestreefd een vol doende aantal contribuanten te werven, waardoor de huis-aan-huis actie overbodig wordt. Immers, indien genoeg mensen zich ver binden voor een jaarlijkse bijdra ge, dan is een collecte overbodig. In Zeeland ligt echter het per centage contribuanten nog niet hoog. In 1948 werd in onze pro vincie een bedrag van f52000. ingezameld, hetgeen f 20.000. beneden de raming was. Dit komt mede, doordat een vijftiental ge meenten niet aan de inzameling hebben medegewerkt en men wil dit jaar zien de schade in te ha len. door PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. scholen de lichtvoorziening aan- een vierde de kleuterschool Is zienlijk verbeterd. 1 ondergebracht. De tandverzorging laat volgens het verslag nog veel te wensen over. Het is dan ook te wensen, dat binnenkort tot schooltand- verzorging zal worden overge- gaan. Wat het nog steeds grote 87. De andere morgen aantal slechts houdingen (14 pct.) om negen uur stapte Pier en niet-rechte wervelkolommen naar het gemeentehuis, betreft (4 pct.) is de hoop van de Hij was nu weer keurig schoolarts gevestigd op betere netjes. Geertje was wel voorlichting van de onderwjzers, verschrikkelijk boos ge- die tot nu toe vaak meer sport weest, maar ze had die bedrijven- dan gymnastiek en li- morgen toch zijn Zondagse ehamelijke oefening. Nu er ech- pak klaargelegd. Pier liep ter op dit gebied consulenten be- niets op zijn gemak, dat noemd zijn als adviseurs van de op hun school, kunnen jullie wel begrij- Inspectie Lager Onderwijs, komt Zowel bij de ouders ais bij de pen. Het zou wel op een er wellicht verbetering. Waar- leerlingen der openbare scholen geldboete uitlopen had schijnlijk zal er hierdoor ook bleek grote belangstelling voor de a(*7Csar\ Vour rn'n mont* rln iiorvl non Lonnnn T5:iU„Il1n De Bijbel op de openbare school. De Vereniging van christen-on derwijzers aan overheidsscholen heeft te Amersfoort een jaarlijkse vergadering gehouden. Nadat in de ochtendvergadering de huis houdelijke zaken waren afgehan deld, werd in de middagvergade ring achtereenvolgens door zeven leden uit de meest uiteengelegen delen des lands een kort verslag uitgebracht over hun bevindingen bij het geven van Bijbelonderwijs Gijs gezegd. Voor zo'n meer de hand aan kunnen wor kleinigheid moest je niet den gehouden, dat lichamelijke in de gevangenis. oefening tot de verplichte leer- Hij stapte het gemeen- vakken behoort. Een nog veel tehuis binnen en klopte op voorkomend euvel is het bed de deur van de wachtka- wateren. Bij de leerlingen der mer. Niemand gaf antwoord. Pier klopte nog maar eens en lagere scholen is dit minstens 3 toen niemand z'.i geklop beantwoordde stapte hij maar naar pct. der leerlingen, bir. n. Cp een al bij de tafel zat boer Hooi van Gras al, die Deze in het algemeen als psy- moeat 00.. bij c Burgemeester komen. „Goeiemorrege", zei Pier. chisch verschijnsel beschouwde Boer Hooi ven as zei niets. Hij keek niet eens op, toen Pier kwaal blijft een peadagogisch bmnen traP. ir g ng maar voor 't raam staan. Hij was te ze- probleem, niet alleen wat betreft nuwachtig om te zitten. j de kinderen, doch ook en vooral Even L r 1 jekstra de deur open en met een zware wat betreft de ouders. Ditzelfde stem zei hij p g: „Of de heren me maar willen volgen. I geldt voor de kinderen, die stot- De buigeme<-ster vei wacht hen." Bijbellessen te bestaan. Geen en kele leerling wordt verplicht deze lessen bij te wonen. Nochtans ne men zo goed als alle leerlingen er aan deel, wanneer de lessen gege ven worden door hun eigen onder wijzer of onderwijzeres. Gevallen van besliste afwijzing zijn hoge uitzondering. De V.C.O.O. telt enige honder den onderwijzers onder haar le den en zij streeft er naar, dat de openbare school haar christelijk karakter herkrijgt, hetgeen de Lager-onderwijswet naar de me teren of stamelen (samen 4 pct.). ning van de V.C.O.O. eist. werk voortgang vinden. De goede waar Generaal Sitzen de troe- verwachtingen voor de inzameling Pe» k°mt inspecteren is toch in deze weken zijn gebaseerd op ook wel een ding dat imponeert. het feit, dat er meer medewer- 1 inderdaad, het is een in king is dan verleden jaar, terwijl drukwekkend gezicht de kers- er sedert vorig jaar een maand- verse soldaten in carré opgesteld blad door de Stichting wordt uit-te ?en> het geweer presente- gegeven, dat aan alle contribuan-ien a.fs 5*c Genei aal ae co?u- ten wordt gezonden. \pagmeen langs loopt en inspec teert. Het is imposant het ge- EEN PROEF.1 hele regiment langs het platform Er is thans een proef genomen£5/™ met een bijzondere soort inzame- ,ij ling. Een groot aantal zuivelfa-n w J- brieken in Zeeland en West-Bra-vlagofficieren. De ouders, die er bant zijn n.l. aangeschreven metvertegenwoordigd waren het verzoek de mogelijkheid onder 9een sPVj hebben gehad het oog te zien, dit bij de uitbe- ft schouwspel te kunnen gade taling van de vierweekse periode van de geleverde melk, die deze "°VTr bezien. maand weer plaats vindt, een ZZ ko™e" "j on" klein percentage van het bedrag d(lt nnhtair ge in te houden voor de Stichting. «vb ®"je° q0% De antwoorden hierop komenzusters. Uok thans druppelsgewijs binnen. Ver- z0°r sommige recruten schijnt der werd de laatste weken spe-bet wat onwennig de familie m ciaal in Middelburg gewerkt met de kazer",e te zien ronddwarre- de bekende kaarten, die men *chter thans in vele huizen voor de ra- door. Hier krijgen de men ziet prijken. Deze actie is oude™ eeDn }e%e 111 de werking gevoerd met medewerking van de V0» de P[at- de. granaatwerper leerlingen van de hoogste klassen tegen pantser, daar wordt een - - - - - 1 mitrailleur-demonstratie gege- der lagere scholen, doch dit houdt, naar men ons mededeelde geen verband met de grote Mei-inza meling. Zal Tito om een Amerikaanse lening verzoeken? Volgens de correspondent te Washington van de „News Chro nicle" schijnt er waarheid in te schuilen in de berichten, volgens welke maarschalk Tito van Joe- go-Slavië van plan zou zijn de Verenigde Staten om een grote lening te verzoeken. De „korte lings door de Joego-Slavische ambassadeur te Washington ont wikkelde activiteit en liet feit, dat het State Departement on langs geneigdheid heeft getoond tot het verlenen van uitvoerver gunningen voor Joego-Slavië" zouden voor de geuite veronder stelling grond opleveren. ven en ginds is het de mortier die in het middelpunt van de belangstelling staat. Op de stormbaan zien ze „hun" sol daat verdwijnen in een rookgor dijn als hij boven in de touw- baan zweeft. Zo leven ouders en verloofden even mee met het alledaags kazernegedoe, bekijken de slaapzalen, eten zelf in de eetzalen en slaan soms wat ver baasd te kijken naar dat luid ruchtig geëxcerceer. Tot het vier uur wordt. Dan is de dienst afgelopen en de re cruten kunnen de dag -uerder met hun familie doorbrengen. Voor hen die geen familiebezoek hebben gekregen berekent het echter een halve dag vrij. 's Avonds kan men ze vinden in de stad, in de café's, in de res taurants, in de lunchrooms, in de bioscopen en ook in het MILITAIR TEHUIS. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. Belde zenders 8.15 en 11 Nieuws. plechtigheid vanuit de Ridderzaal te 's-Gravenhage. 6.30 De erelijst der gevallenen. 6.33 Concertge bouworkest. 7.30 W(j herdenken. Nationaal programma over beide 8.00 Trompetsignaal uit de Waals zenders HILV. I en HILV. II. 1 dorpervlakte. 8.00 Over het ge hele land enige minuten stilte in acht nemen voor onze gevallen Toen de heer Linders te Hel mond, de baby, die in de kinder wagen op het platte dak van zijn huis stond, naar binnenwilde ha len, maakte hij een misstap en viel met de baby door de lichtko- ker omlaag. Het slachtoffer werd Burgerlijke Stand. vreselijk gewond en is in de nacht 3-1 J- de Kort, 33 j. en J. M. overleden. De baby kreeg slechts Ouwerkerk, 30 j.; J. Boabijl, 2b lichte kwetsuren. Denkt om de vogels! 6.00 Inleiding door de omroeper. 6.03 Reportage van de herdenking 'Tóo' „s doden. 8.02 Kon. Militaire Kapel. op een Nederlandse school. 6.07 n- r int Fragmenten uit de herdenkings- HILV. I: NCRV 8.20 Omroep orkest. 9.10 Indrukken van Zuid- Afrika. 9.30 Ensemble „Selecta". 10.00 De zee bleef vrij. 10.15 Wjj hebben een woord voor de wereld. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Cyclus „Nederlandse vioolmuziek uit de 18e eeuw". HILV. U: VARA 8.25 Viool concert. 9.10 Met de bakken over de sloot, een microfoon bewerking 10.25 Volksliederen uit de landen van de West-Europese Unie. 10.45 Uit de tuin der poëzie. 11:15 Bru ce Löwe zingt voor U. 11.35 Kwartet Jan Corduwener. DONDERDAG 5 MEI 1949. Beide zenders 7, 8 en 1 Nieuws. HILV. II, (415 M.): KRO 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Concert voor viool en orkest. 9.30 Waterstanden. NCRV 10.00 Vioolcomposities. 10.15 Morgen dienst. 10.45 NCRV Orkest. KRO 11.00 De Zonnebloem. 11.40 Gram. 12.00 Angelus. 12.05 Gram. 12.30 Voor de landbouw. 12.33 Lunch concert. 12.55 Zonnewijzer. 1.20 Zangrecital. 1.45 Roeromme. NC RV 2.00 Fragmenten uit Opera's van Mózart. 2.40 Even onder ons. 3.00 Kamerorkest. MIDDELBURG. Geboren: An na M. J., d. v. P. Moeleker en J. J. M. Geschiere; Maria M., v. W. A. Grootjans en J. P. R. v. d. Winckel; Johannes, z. v. J. G. Cevaal en C. J. Rooze; Dirkje A., d. v. J. van der Velde en P. Kuiper; Noach J., z. v. J. Roelse en J. Kaland; Elisabeth J., d. v. L. Francois en J. P. Bostelaar; Frederik D. G., z. v. P. A. Baas en D. Buijs. Gehuwd: A. J. Niemarkt, 32 j. en M. C. Poppe, 32 j.; M. Heij- stek, 21 j. en M. ,T. van der Welle, 17 j.; W. M. Walraven, 27 j. en C. P. Buijs, 22 j.; J. R. Grool, 27 j. en F. Beeldens, 24 j. en J. C. de Graaf. Overleden: J. H. Schuit, 52 j., geh. met J. J. Hageman; P. de Jonge, 72 j., gfeh. met M. C. Schipper; H. S. Ingenhoven, 73 j., wed. van E. B. Ronca; J. L. Dekker, 70 j., geh. met M. Min- derhoud; M. van Belzen, 73 j.. geh. met P. de Jonge; P. Dek ker, 20 j.; M. Milot, 72 j„ geh. met M. G. Verschage; C. Poppe, Mijnheer de Redacteur. Ondergetekende is lid van de dierenbescherming en daarom j 44 j., geh. met M. de Ruijter; verzoekt hij U, dit stukje te wil-1 S. Poppe, 60 j., geh. met W. Krij- len plaatsen in Uw blad. ger; E. J. Hollebrands, 49 j Nu de broedtijd weer aanbreektongeh. z. bestaat voor de vogels het gevaar,wjPMPT DINGT? Geboren- sPrekken voor de dat door onnadenkende kinderen s t i Gram. 9.30 Een lied gaat de we- HILV. I (301,5 M.): AVRO 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO 8.15 Ochtendvaria. 8.55 Korte ge- vrouw. 9.00 hun nesten worden uitgehaald en hun vogelleven op wrede wijze wordt verstoord. Het leek mij goed om door middel van dit stukje, de ouders en de onderwij- zere op te roepen de kinderen er op te wijzen, dit na te laten en hun tevens te vertellen, welk kwaad zij hiermede aanrichten. Door mij zijn tevens nogal eens ergerlijke mishandelingen gecon stateerd bij het verwijderen van vogelnesten met jonge vogels van onder de dakpannen. De nesten met de vogels worden dan op straat gesmeten en de kinderen vinden er een luguber vermaak in om hun de pootjes uit te trekken. Jacob A., z.v. J. A. van Es en P. J. Flipse; Neeltje. d. v. G. P. Schouwenaar en L. L. Allewijn; Johanna P., d.v. A. van der Cin- gel en P. Felius. TERNEUZEN. Geboren: Anna C. C., d. v. M. Jonkman en C. Versluis; Adrianus Ph. P., z. v. P. Meeusen en M. M. Stauffert.; Gerard A., z. v. J. Rouw en M. Neels; Jan, z. v. C. van Noord en C. N. Wieles; Neeltje, d. v. C. K. de Kraker en D. de Feij- ter. Gehuwd: W. Lammers, 26 j. te Groningen en L. C. Fijn van Draat, 21 j.; P. J. J. de Bak ker, 26 j. en L. R. E. van Dam- reld rond. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Orgel concert door Willem Vogel. 11.45 Een bijbelse legende. 12.00 Het Lyra Trio. 12.30 Voor de land bouw. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Pianoduo Andrê de Raaff en Jaques Schutte. 1.29 Les Gare de Paris. 1.50 Melodieën uit de „Vo gelkoopman". 2.00 Nederland bouwt op. 2.15 Solistenconcert. 3.00 Klimop, een programma voor zieken en gezonden. Nationaal pragramma over beide zenders HILV. I en HILVII 4.00 Inleiding door de omroeper. 4^02 Met trommel en trompet, geestelijke klanken. 4.45 Uit het gulden boek der historie. 5.15 Ne derlandse Volks- en boerendansen. Hier verder over uit te wijden is me)' 26 j.; L. Oppeneer, 25 j. en niet nodig, doch ieder begrijpt c. de Putter, 23 j.; I. W. Leij- toeh wel, dat dit meer dan erger-dekkers, 25 j. te Vlissingen en lijk is. Ook het schieten met de c. Kaijser, 19 j. windbuks op de - oudere vogels j Overleden: L. O. Lemaitre, 63 6.00 Nieuws. 6.15 Toespraak door 1 Mr L. A. Kortenhorst, voorz. Tweede Kamer der Staten Gene raal. 6.30 Stradiva Sextet. 7.00 Toespraak tot de jeugd. 7.10 Om liet kampvuur. 7.30 Wat bereiken wij, Klankbeeld. 8.00 Nieuws. 8.05 Moed, beleid en trouw, uitz. her denkingsdienst vanuit de Nieuwe Kerk te Amsterdam. 9.05 Het lied van Nederland. 10.00 Vuurwerk. 11.00 Nieuws. 11.15 Reportages. 11.30 Omroeporkest o.l.v. Henk Spruit dient nagelaten te worden, waar Ij. te Sas van Gent, echtg. van dit vooral in de broedtijd ernstige r de Vos; J. Bareman, 6 j. z. v. gevolgen heeft voor de jonge vo- j. c. Bareman; L. van de More gels, daar deze dan van honger selaer, 44 j., echtg. van M. Th moeten sterven. Ik hoop, mijnheer i van Aalst; S. Dees, 61 j. te Hoek, de redacteur, dat velen dit stukjeechtg. van j. Tollenaar; V. J. de mogen lezen en er mee instem- Bruijn, 22 j. z. v. A. F. de Bruijn men, dat het leven van orrze vo- en p. van Harms; J. C. Michiel- gels op alle mogelijke manieren senj 62 j., ongeh.; A. A. D. van beschermd dient te worden. den Eeckhout, 51 j. ongeh.; p. Met vriendelijke dank voor de van Sabben, 72 j. echtg. van j. plaatsing. d. Scheele; j. Machielsen, 81 j. Zierikzee. L. M. HELLEBRAND, wedn. van J. Kotvis.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 4