ÖjrOVIIKi&^/M Nog geen voortgang in de Nederlands- Republikeinse besprekingen. Eerste diesel-electrische trein snelde langs de Zeeuwse lijn. ZEELAND VIERDE KONINGINNEFEEST. Republikeinse verklaringNederlands standpunt „wel strak" Jaarverslag zuiveivdüriek „Walcheren". 3 x daags Vlissiiigen-Rotter' dam in 1 uur 45 min. Woensdag 4 Mei 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De voorzitter van de Nederlandse delegatie, Dr van Royen, heeft verklaard, dat, na hetgeen hein ter kennis was gekomen over de resultaten van het bezoek van de leider van de Republi keinse delegatie, Moh Rum, en andere Republikeinen aan Bangka waar de sultan van DJogja reeds verbleef, er nog steeds geen hoop la, dat ln de komende dagen het begin van het accoord zal word- den gevonden in het kader van het doel der voorbereidende con ferentie. Rum had Maandagavond na zijn terugkeer van Bangka, waar hü yerslag uitbracht aan Soekarno én Hatta, een onderhoud met Cochran, die deze week voorzit ter van de UNCI is. Dit onderhoud Juurde twee uur. Cochran had, naar Aneta verneemt, gisteroch tend een onderhoud met dr van Royen en zal waarschijnlijk in de loop van de dag Rum wederom ontmoeten. HET REPUBLIKEINSE STANDPUNT. Een Republikeinse woordvoer der verklaarde aan Aneta, dat Rum met bepaalde richtlijnen van Bangka is teruggekeerd. Hij ver klaarde, dat het Republikeinse standpunt in het kort als volgt kan worden geformuleerd: als éerste stap voor de uitvoering van de resolutie van 28 Januari écht men noodzakelijk terugkeer naar Djogja, vrijlating van de po litieke gevangenen en erkenning van de gebieden, die op het ogen blik van de ondertekening van de Renville-overeenkomst onder Re publikeins gezag stonden, als Re publikeins gebied. Op vragen van de houding van de Republikeinse delegatie ten aanzien van de pun ten van de „Canadian Ruling" had de woordvoerder geen commen taar. Hij verwees naar de infor mele besprekingen, die thans wor den gevoerd, doch gaf te verstaan dat men van Republikeinse zijde net standpunt, dat een bindende Vérklaring dient te worden ver kregen over het staken van het vuren en de ronde tafelconferen tie, „wel strak" achtte. Van Ne derlandse zijde had men op deze verklaring geen commentaar. De Sultan van Djogja zou gis termiddag met Dr van Royen lunchen. De Sultan had ook voor zijn vertrek naar Bangka Dr. van Royen reeds ontmoet. Waarschijn lijk zal hij niet vandaag, doch Donderdag naar Djogja terug keren. „WILLEM RUYS" VERVOERT KONINGIN VAN SIAM. Koningin Rhambai Bami van Siam is uit Southampton ver trokken aan boord van de „Wil lem Ruys". De koningin inspec teert de ere-compagnie alvorens voet aan boord van de „Willem Ruys" (links) te zetten. Volgens de veetelling najaar 1948 waren er op Walcheren 4415 melkkoeien en 3761 stuks jong vee. Blijkens het jaarverslag over 1948 van de Coöperatieve Zuivel fabriek „Walcheren" te Middel burg zijn 74 dieren met t.b.c. ge- Slacht. Opdat de eigenaar 90 van de gebruikswaarde van het fier zou ontvangen, moest 11499.39 worden bijbetaald. De productenrekening toont een totaal van f 1.910.789.63. De pro- ductenverkoop bedroeg 8.634.996 I. consumptiemelk (f 1.456.750.68) 337.650 1. aanvullingsmelk, 586.686 1/1 fl. gesteriliseerde melk, 17.531 V4 fl. gesteriliseerde melk, 176.443 L consumptie karnemelk, 1.513.445 kg. karnemelk van veehouders, 325.852 fl. karnemelkse gortpap, 131.530 kg. ondermelk, 227.299 Vz fl. melkyoghurt, 250.020 kg. boter, 2587 kg volle melkpoeder en II.035 kg. magere melkpoeder, tot een totaal van f266.223,52. Bijge- jcoeht werd voor een bedrag van f 750.347,62. Aan melkgelden werd betaald f2.294.890,87. Eind 1948 bedroeg het aantal leden 593. Aanbesteding Onrust-, Jacoba en Anna Frisopolder te Wisse nkerke. Door het Bestuur van de cala- miteuze Onrust-, Jacoba- en Anna Frisopolders te Wissen kerke werd Vrijdag aanbesteed het aanleggen van een beton blokglooiing, benevens het jaar lijks onderhoud van de zeewe ring aan voornoemde polders. Ingeschreven werd als volgt: J. Janse, Middelburg, f 111.000; J. M. Dekker, Brouwershaven, f 110.500; P. Kraaijeveld, Slie- Órecht, f 109.500; Lucasse en Sponsellee, Walsoorden, f 108.890; C. Dekker, Veere, f 108.000; A. Kieviet, Kolijnsplaat, i 106.575; W. van den Berg en P. van Don- ge, Bruinisse, f 105.750; J. Hoge- steger, Wemeldinge, f 105.540; P. de Regt, Terneuzen, f 105.200; M. van der Velde, Bruinisse, f 105.000; J. H. van der Heerik, Sliedrecht, f 105.000; L. van Bo ven, Ellewoutsdijk, f 104.862; L. van Popering, Bruinisse, f 104.600; A. Warrens, Ossenisse, f 104.500; J. M. Dekker en Zoon, Papendrecht, f103.900; Gebrs. de Bokx, Terneuzen, f 103.500; Sponselee en Lucasse, Walsoor den, f 100.780; A. C. van Hee, Kamperland, f 99.990. Gegund aan de laagste inschrijver. MIDDELBURG. Taptoe op <le Markt. Naar het bestuur van „Uit het Volk-Voor het Volk" ons mee deelt zal op de Nationale Feest dag om negen uur 's avonds een taptoe worden uitgevoerd op de Markt. Hieraan werken mee het muziekcorps „Vere's Genoegen" en de Padvindersband. De band zal vanaf het padvin dersgebouw op de Zuidsingel naar de Markt marcheren. De feestverlichting zal ook morgenavond nog branden. Wat de reidansen en oefeningen be treft van „Medioburgum", die Zaterdagavond niet konden doorgaan, wegens de koude en Werden uitgesteld tot Donder dagavond, is thans bekend, dat deze ook dan niet zullen door gaan. Het wisselvallige weer is hiervan de oorzaak. Ramen in de Nieuwe Kerk. De restauratie van de Nieuwe Kerk vordert zienderogen. Een van de ramen aan de zijde van de Nieuwe Wal is thans gèheel klaargekomen en van de andere lijn de bovenlichten reeds inge zet. Wat de Lange Jan betreft, enige tijd geleden heeft men een begin gemaakt met het verwij deren van de houten overkap ping, doch daarbij is het voor dit ogenblik gebleven. Het wach ten is nu op de goedkeuring van het plan, dat voor de herbouw van de Lange Jan is gemaakt. Nieuwe leerlingen C.O.A.K. Gisteren zijn te Middelburg de leerlingen voor de volgende cur sus aan de Centrale Opleidings school voor Administratief Ka der aangekomen. Aan deze vierde cursus na de oorlog, zullen circa 340 leerlin gen deelnemen. GOES. Concert „Hosanna". Donderdag 5 Mei zal het Mu ziekgezelschap „Hosanna" een concert geven op de Grote Markt van 7.309 uur. De commissie voor oeconomische spijs, uitdeling. De commissie voor Oeconomi sche spijsuitdeling te Goes (bij de Goesenaars beter bekend als vereniging „De Soep") vergader de Maandagavond in hotel Cen traal. In verband met de mogelijk-, heid van toenemende werkloos heid in de toekomst, besloot het bestuur zodanige maatregelen te nemen om te allen tijde paraat te zijn om spijsuitdelingen te kunnen doen. Hoewel de laatste jaren geen beroep werd gedaan op de sympathiserenden dezer vereniging, om een jaarlijkse bij drage te willen geven, hoopt het bestuur langs deze weg toch het contact levendig te houden. Wijlen de heer T. Faberij de Jonge werd onder dank voor het vele werk dat hij voor de ver eniging heeft gedaan, als pen ningmeester gedechargeerd voor zijn gevoerd beheer. In zyn plaats werd benoemd de heer M. E. J. F. van Dissel, cand.-notaris te Goes. Nationale herdenking. In aansluiting aan een publica tie van de burgemeester vestigen wij er de aandacht op, dat heden avond van 7 tot half 8 in de Ned. Herv. en in de R.K.-kerk, korte rouwdiensten worden gehouden. In deze diensten zal gecollecteerd worden voor de oorlogsslacht offers. Na afloop van deze diensten volgt de stille omgang naar het kerkhof, waaraan een ieder kan deelnemen. Wij wekken tot alge mene deelname op. Tevens kan iiet misschien geen kwaad op het karakter van deze tocht, die eist dat de stilte door oud en jong in acht wordt genomen, speciaal wordt gewezen. Van 7 u. 45 min. zullen de beide klokken worden geluid, tot een halve minuut voor 8, waarop door heel de stad, één minuut van vol komen stilte in acht wordt ge nomen. Het verzoek om van alle par ticuliere gebouwen vanaf 6 uur de vlag halfstok te laten hangen, ge ven wij gaarne door. BIEZELINGE. „Jonge Kracht" gaat naar Vlaardlngen. Evenals vorig jaar te Goes, hoopt ook het corps „Jonge Kracht" te Biezelinge aan de gis teren genoemde en door het corps „De Pijpers' te Vlaardingen ge organiseerde Pijpersdag 1949 deel te nemen. „Jonge Kracht" heeft ook de uitnodiging aanvaard voor muzi kale medewerking aan de Jubi leumdag van de N.C.R.V. i.v.m. haar 25-jarig bestaan, welke op 2de Pinksterdag a.s. in park Sons- beek te Arnhem wordt georgani seerd. KRONINGEN. Gecombineerde candidatenlijst A.R. en S.G.P. Door de A.R. en St. Ger. Kies verenigingen alhier is na enige bespreking besloten, om bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing met een gecombineerde candidaten- lijst uit te komen. De eerste 3 namen zijn vastgesteld, n.l. 1. D. de Bruin (A.R.), 2. A. Lokerse (S.G.), 3. Jan de Bat (S.G.) aftr. Over de volgende candidaten volgt deze week de beslissing. WOLPHAARTSDIJK. In Indonesië gesneuveld. Op 2 Mei ontving de Fam. Re- mijnse het droevig bericht, dat hun zoon Jan in Indië is gesneu veld. Duivensport. Zaterdag hield de BI. Doffer een wedvlucht van Vilvoorde, af stand 79 km. gelost 12.30 uur le duif 2.02 uur. G. v. Strien 1, 7, 8, 11, 23 en 27; A. J. Walhout 2, 9, 13, 19; Adri Eggebeen 3, 12, 16, 20; Jae. Eggebeen 4, 24; I. Boer 5, 14; J. G. de Jager 6, 17, 21, 25; J. Koert 10, 18, 28; P. A. v. Loo 15. OUDELANDE. Candidaten gemeenteraad. Door de onlangs opgerichte afd. van de P. v. d. A. werden candidaat gesteld in de gemeen teraad de heren 1. L. J. Hart- hoorn; 2. J. de Vriend; 3. Jan de Jonge; 4. W. Remeijnse; 5. C. Schouwenaar. ST LAURENS. Jaarvergadering kring Walcheren M.V. op G. G. Vrijdagavond vergaderde de kring Walcheren-Zuid der Geref. Meisjesvereniging in de Bogard- zaal te Middelburg. Deze 16e jaarvergadering werd geleid door de presidente, mej. D. Huser. Na opening met gebed, schriftlezing en gezang, behandelde een lid der M.V. te Vlissingen het on derwerp: „Belijdenis doen". De secretaresse mej. S. Hille- brand en de penningmeesteresse mej. C. Jobse brachten de jaar versagen uit. Voorts werd o.a. een muzikale wedstrijd gehouden Mej. Hillebrand ging voor in het dankgebed. MELISKERKE. Jubileum. Met 1 Mei was het 30 jaar ge leden, dat de werknemer W. Meijer in dienst trad bij de heer W. de Buck op „Parelvliet", al hier. Deze dag is op het bedrijf niet ongemerkt voorbij gegaan. ARNEMUIDEN. Vergadering Chr. Metaal- bewerkersbond. De C.M.B. hield een algemene ledenvergadering o.l.v. de heer A. Poortvliet. Besproken werden de belang rijkste punten voor de algemene vergadering, o.a. de contributie- regeling en de ouderdomsvoorzie ning. Tot afgevaardigden naar de al gemene vergadering te Zeist wer den gekozen de heren A. Poort vliet en G. de Nooijer. Nadat de voorzitter nog enkele punten had besproken voor de ko mende landdag en de jeugdreizen sloot hij de vergadering met dank gebed. Fabrieksongeval. De fabrieksarbeider J. de K. had het ongeluk een vinger van de rechterhand te klemmen on der een rol van een wals, waar door hij genoodzaakt was zich onder geneeskundige behandeling te stellen. NW. EN ST. JOOSLAND. Herdenking gevallenen. Uitgaande van de buurtenbond „Oranje bovenal" alhier, zal he denavond een stille omgang wor den gehouden, ter herdenking van de gevallen oorlogsslachtoffers 1940'45. Voorafgegaan door een kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk, die om 7 uur zal aanvangen, zal later het publiek zich kunnen aansluiten bij de stoet om op de Nieuwe Begraafplaats onze doden te herdenken. Vriendelijk wordt men verzocht de vlaggen halfstok te hangen. Morgen zal er op de begraaf plaats een monument ter nage dachtenis aan onze doden onthuld worden. Het comité van voorbereiding zal om 7.30 uur het monument onthullen en het tevens officieel overdragen aan het gemeentebe stuur. ZAAMSLAG. Candidaten C.H.U. De candidatenlijst van de C.H. U. voor de komende gemeente raadsverkiezingen bevat de vol gende namen: 1. A. Koster, aftr.; 2. Fr. Wieland, aftr.; 3. J. van Hoeve aftr.; 4. J. van Cadzand; 5. M. de Jonge; 6. A. Dekker- Wolfert; 7. W. Dekker-Dees; 8. L. W. de Regt. COLIJNSPLAAT. Wedvlucht. Wedvlucht P.V. „De Postduif" vanuit Vilvoorde (B.) afstand 83 km. De uitslag is als volgt: J. Sturm te Colijnsplaat 1, 9, 10, 19 en 21; S. v. d. Houten te Co lijnsplaat 2; H. C. Noordhoek te Kats 3, 4, 5, 7, 8, 11, 15 en 17; Johs. Platschorre te Kats 6, 13 en 22; J. Korsuize te Colijnsplaat 12; P. de Waal te Colijnsplaat 14; J. Priester te Kats 16; B. Heystek te Colijnsplaat 18; Ant. de Fouw te Kats 20. ZIERIKZEE. Dure borrel. Door de politie werd ondekt dat in een café hier ter plaatse een persoon voorkomende op de z.g. „zwarte lijst" rustig zijn voor hem onmisbaar borreltje zat te drinken. De caféhouder van dit café waarin zulks werd toegelaten werd door de burgemeester voor de tijd van 3 maanden van gun sten verstoken. Een andere caféhouder had eveneens een persoon, voorkomen de op de zwarte lijst in zijn café toegelaten, doch geen alcoholhou dende dranken daaraan verstrekt. Op deze werd een mildere straf toegepast. Hij werd slechts voor één maand van alle gunsten ver stoken. Tegen een caféhouder die ster ke drank had verkocht en laten toedienen in zijn lokaliteit waar voor een Verlof A is verleend, werd procesverbaal opgemaakt. Kindervreugd. Vrijdag gaf de buurtvereniging „De Blijde Hoek" een feestje voor de kinderen van de buurt genoten. Verschillende spelen werden uitgevoerd, terwijl de kinderen genoten van verschil lende tractaties. TERNEUZEN. Candidaten gemeenteraad. Door de A.R. Kiesvereniging zijn de volgende candidaten ge steld voor de gemeenteraad: 1. Jac. den Hamer; 2. M. van Lan- gevelde; 3. L. Huijssen; 4. W. Oostdijk; 5. J. J. Heijggelaar; 6. Jan van de Ree; 7. H. Ribbens; 8. G. C. Jongepier. THOLEN. De nieuwbouw. Met de bouw van de 10 nieuwe woningen aan de Singel gaat het vlug opschieten. Met enige we ken komen er reeds 5 onder de kap. Twee huizen, welke Tholen extra waren toegewezen, worden gebouwd door de heren G. A. de Hond en Jo Melse. BRUINISSE. Gezamenlijke candidatenlijst S.G.P., A.R. en C.H. Door de 3 rechtse partijen te Bruinisse te weten de S.G.P., de C.H. en de A.R., zal voor de op 17 Juni te houden gemeente raadsverkiezingen 'n gezamelijke candidatenlijst worden ingediend, samengesteld als volgt: 1. K. Ge luk (S.G.P.)2. W. van den Berg-Beekman (C.H.); 3. L. J. Hoogerheijde (A.R.); 4. C. Kik Lz. (S.G.P.); 5. M. A. Jumelet Wz. (C.H.); 6. P. Jansen (A.R.); 7. Jac. de Waal Lz. (S.G.P.); 3. L. Bal Pz. (C.H); 9. S. Beekman (A.R.); 10. M. M. Verkamman (S.G.P.); 11. J. C. Kesteloo (C.H.); 12. M. van der Sluis (A.R.). Om de vierde plaats van de lijst is geloot. Wedvlucht uit Vilvoorde. Ook hier organiseerde de Post- duivenhoudersveren. „De Bruse Trekker" een wedvlucht vanuit Vilvoorde (82 K.M.). De uitslag was als volgt: 1, 2, 7, 11 en 15 A. IJzelenberg; 3, 4 en 6 J. P. du Cloo; 5. Jac. van den Ouden; 8 Math. Kik; 9 en 12 W. A. Ju melet; 10 en 14 A. de Koning; 13 Joh. van der Bijl; 16 D. van Duivendijk; 17 C. J. Maas. OOSTERLAND. Woensdag 5 Mei wordt in de fled. Herv. Kerk de herden kingsdienst geleid door ds C. L. v. d. Broeck. Dit is een Inter kerkelijke dienst. Hierna volgt een stille omgang vanaf de Markt naar het kruis bij de Kerk. Jubileum. 1 Mei herdacht de heer L#He Bruine Johz. de dag, dat hij 40 jaar als landarbeider op de hof stede „Rust-Roest" bij de fam. Zeijler werkzaam was. RENESSE. Candidatenlijst P. V. d. A. De candidatenlijst van de P. v. d. A. alhier is als volgt sa mengesteld: 1. C. Dorreman; 2. W. v. Klooster; 3. A. M. v. d. Maas; 4. A. J. Verboom; 5. Z. Roseboom; 6. C. P. Bom. De komende bazar. In verband met de bazar ten bate van het muziekcorps wer den reeds meerdere comités ge vormd. Van enige firma's wer den bepaalde toezeggingen ont vangen, dat ze een stand zullen verzorgen. Zaterdag 8 Mei zullen door jongeren huis aan huis de goe deren opgehaald worden, welke men voor de bazar beschikbaar wil stellen. paard; ringrijden met kruiwagens voor paren op de weide naast de woning van de heer P. C. v. Maelsaëke en tenslotte stoelen dans voor meisjes. De andere volksspelen konden wegens te ge ringe deelname geen doorgang vinden. De feestelijkheden werden des avonds besloten met een concert door Arnes Genoegen op het marktplein. RITTHE.M. Zaterdagavond 30 April gaf de muziekvereniging O.N.D.A. te Ritthem een concert ter gelegen heid van de verjaardag van Ko ningin Juliana. De avond werd besloten met een wandeling. ST LAURENS. Op Koninginnedag werd door het bestuur der Oranjevereniging te St Larens een feestmiddag belegd in het gem. vergaderlo kaal voor de kinderen van de lagere scholen en de kleuters. Er werden aardige filmpjes vertoond en er werd getracteerd op limonade en koek. Mede wa ren tegenwoordig de burgemee ster, het onderwijzend personeel en bestuursleden (met hun da mes) van de Oranjevereniging. THOLEN. Tholen heeft op waardige wij ze de 40e verjaardag van onze Vorstin gevierd. Bijna van elk huis zag men de driekleur uithangen, terwijl alle rijks- en gemeente kantoren gesloten waren. In de n.m. begon de viering met een omgang door de stad van „Con cordia", terwijl behendigheids wedstrijden met motoren op het speelterrein en Tholen voor personen boven 16 jaar werden gehouden. Prijswinnaars waren: Motoren: H. Duine Cz., P. Overbeeke Jz., en Jo Beukelaar. Voor de ronde Fr. Jansen Mz„ Heet. Jansen Pz. en G. de Kok Fr.z. In 's-Heer Abtskerke heeft de Emmabloemcollecte f 19.79 opge bracht. De gehouden Emmabloemcol lecte te 's-GravenpoIder heeft opgebracht het mooie bedrag voor zo'n kleine gemeente van f 67.23. -« De te Krabbendjjke gehouden Nivvin-collecte ten bate van de jongens in Indië heeft f 130 opge bracht. VROUWENPOLDER. Bouw van twee woningwet woningen. Een dezer dagen kwam de Raad der gemeente in verga dering bijeen. Besloten werd tot de bouw van 2 woningwetwo ningen in de afd. Vrouwenpol der. Een reclame van de wed. T. C. Geerse-Geerse tegen haar aanslag hondenbelasting 1948 werd afgewezen. Besloten werd tot opknapping van de woning Gapinge B 9, bewoond door I.. J. Kesteloo. Een bijdrage van 1 ct. per inwoner werd verleend voor de aanbieding van een ge schenk ter gelegenheid van de ingebruikneming van het goti sche gedeelte van het stadhuis te Middelburg. Een verzoek van J. de Bruijn, alhier, waarbij werd verzocht om het erfpachts- recht voor de grond waarop zijn smidse is geplaatst, met 30 jaren te verlengen, werd ingewilligd. De begrotingen 1948 en 1949 werden gewijzigd. Tot slot werd een verordening vastgesteld be treffende het verhaal van de :n- koopsommen ingevolge de Pen- sionwet 1922. Bij de rondvraag wees de heer Geerse op de ondoelmatigheid van de werktuigen die gebruikt worden bij het begraven. De heer Langebeeke attendeerde op de straat voor het gemeentehuis te Gapinge. De heer Frangois wees op het feit, dat de deksels van de rioolputten in de Stenenweg stuk gereden zijn en de heer Sturm op het onderhoud van de begraafplaats te Vrouwenpolder, terwijl de heer Wouters tot slot de aandacht vestigde op de weg wijzer in de Bijenweg. KRABBENDIJKE. Zaterdag werd te Krabben- dijke op bescheiden wijze de verjaardag van H. M. Koningin Juliana verdacht, 's Morgens om 8 uur werd begonnen met hel luiden der klokken waarna ver volgens de muziekver. „Concor dia" gewijde muziek speelde op de Groente. Om 11 uur brach ten de kinderen der legere scho len een zanghulde op de Groen te., die in ontvangst werd ge nomen door burgemeester J. Va der. Hiervoor was nogal veel be langstelling. Om 1.15 uur werd een optocht gehouden waarin verschillende verenigingen mee liepen. Daarna werd een voet bal- en korfbalwedstrijd gehou den, welke druk bezocht wer den, in het bijzonder de voet balwedstrijd. Om 4.30 uur begon men met de ronde van Krabben- dijke op gewone fietsen. Deze ronde trok veel publiek, de af stand die men moest afleggen was ongeveer 26 K.M., over 20 ronden. De winnaar hiervan werd de heer J. Kole (wissel- beker), winnaar van het vorige jaar; 2. G. Allewijn; 3. C. Slie- ker; 4. M. Koeman. Des avonds had men nog een gezellige bijeenkomst in de ga rage van de heer T. Francke, waar o.m. het toneelstuk „Tot wederdienst bereid" werd opge voerd, wat in de smaak viel. Burgemeester J. Vader hield een kleine toespraak, waarna „Con cordia" deze dag met marsmu ziek besloot. WAARDE. Zaterdagmiddag werd ondanks het minder mooie weer ook in Waarde de verjaardag van H. M. de Koningin gevierd. Met de muziekvereniging trok men door het dorp naar het voetbalveld, waar verschillende spelen door de schoolkinderen waren georganiseerd. Voor de groteren waren er slechts enkele volksspelen terwijl het koude weer de oorzaak was dat de deelname niet groter was, vooral van de jeugd. Voor de voetbalwedstrijd van S.N.P. I tegen de Veteranen was grote belangstelling. De span nende wedstrijd eindigde in een 42 overwinning voor S.N.P. Des avonds werden door het zangkoor Crescendo o.l.v. de heer C. Kole enkele liederen ten gehore gebracht. Terwijl de Muziekvereniging o.l.v. de heer P. Krijnsen in verband met de koude hun concert ook hebben moeten bekorten. BAARLAND. Te Baarland werd op Konin ginnedag algemeen gevlagd. De muziekvereniging Prinses Julia na, begon met een rondgang door het dorp en begaf zich daarna naar het sportterrein waar voetbalwedstrijden gehou den werden, le door veteranen, 2e door de Voetbalver, onder ling. 's Avonds gaf de muziekver eniging een concert op de tent. KRUININ GEN. Hoewel op Koninginnedag geen feestelijkheden plaats vonden, wapperde van vele woningen de vlag, en werd 1 uur de klok ge luid. Van half 8 tot 8 uur gaf de Mandolinever. „Excelsior", dir: de heer B. Leijs, een concert in de muziektent, waarna de gymna stiekvereniging met de kleine meisjes en jongens enige oefenin gen te zien gaf. Om 8.30 uur gaf de muziekver. E.M.M., dir. de heer Holster een concert. Ondanks het koude weer was er veel belangstelling. SOUBURG. Op waardige wijze werd ook in Souburg de verjaardag van onze Koningin gevierd. On danks het niet zo erg aanlokke lijk^ weer waren toch velen naar het gemeentehuis gegaan, waar het muziekgezelschap „Vlijt en Volharding" na een korte rond gang door het dorp zich had op gesteld. Voor het gemeentehuis hadden zich verzameld het be stuur van de S.O.V., de gemeen tesecretaris en weth. M. v. Putte. Na een kort woord van de Souburgse Oranjever., voor zitter de heer Naaktgeboren, speelde de muziek het Wilhel- mus en enkele andere nummers N.S. ernst is met de nieuwbouw welke door vele aanwezigen bleek wel uit de toezegging, dat werden meegezongen. Hierna het nieuwe slation per 1 Mei 19o0 verkreeg de heer v. d. Putte,1 gereed zal moeten zijn. De nodige loco-burgemeester, het woord besprekingen zullen binnen zeer (burgemeester Stemerding was korte tijd worden gevoerd, wegens familie-omstandigheden; goes. verhinderd), die een toepasse- lijke speech hield. Tussentijds Nadat men weer via Middelburg was er voor de kinderen van de 1 m Goes was aangekomen werd leden, aangesloten bij de Bond daar in Hote e waar van Buurtver. in „De Zwaan" de koffiemaaltijd gebruikt waar- filmvoorstelling. De oudere le- bij het wo^d werd gevoerddoor den hadden in de loop der week den Hollander die deze eerste iedere buurt afzonderlijk een nt ean n hevin van ppn - - -- - noemde. Het is een begin van een verbetering voor de provincie, waaruit blijkt, dat N.S. Zeeland een warm hart toedraagt, aldus spr. Het gaat hier om slechts één treinstel, dat 's morgens uit Utrecht vertrekt en daarna drie maal tussen Rotterdam en Vlis singen heen en weerrijdt om vim GESTOLEN DIAMANTEN. Er gebeuren wonderlijke din gen in de wereld. Gedurende de oorlog hebben de Duitsers in België naar schat ting 50.000 karaats geslepen en een millioen karaats ruwe dia manten gestolen. Hiervan werden door de Ame rikanen ongeveer 200.000 karaats ruwe diamanten teruggevonden. Een belangrijk gedeelte is dus zoek gebleven, maar de zwaar gedupeerde Belgische diamant industrie, krijgt dan toch een deel van haar eigendom terug. Ja, dat zou men denken! Maar de Amerikanen beslisten anders. Zij weigerden het gestolene te rug te geven omdat het h.i. on mogelijk is, de bewijzen der oorspronkelijke eigendomsrech ten te leveren. De Belgen krijgen niets. En de diamanten worden be schikbaar gesteld voor.de economie van de op te richten Duitse staat. De dieven trekken aan het langste eind. En de oorspronke- lijke eigenaars hebben het na- I kijken. N De avond was bezet met mu ziek en zang. op de markt en gymnastiek door Olympia. SINT ANNALAND. Ter gelegenheid van de 40sle verjaardag van H. M. Koningin Juliana gaf de muziekvereniging „Accelerando" alhier Zaterdag- de ronde van avond een concert op het school plein, dat voor deze gelegenheid feestelijk verlicht was, waarbij tevens gebruik gemaakt werd van een muziektent, die voor dit doel in elkaar gezet was. In verband met het koude weer was de be langstelling niet groot. Volgend jaar een uurdienst met diesels? Een uitgelezen gezelschap heeft gistermorgen met de dksel- electrisohe trein van de directie der Ned. Spoorwegen de officiële opening meegemaakt van de nieuwe op 15 Mei a.s. ingaande dienst op de Zeeuwse lijn. Met ingang van die datum zullen per dag drie ritten met diesels van en naar Rotterdam worden gemaakt, waardoor de reis- duur van Vlissingen naar Rotterdam D.P. met niet minder dan 1 uur en 23 min. zal worden bekort, terwijl ook de stoomtreinen aanmerkelijk sneller zullen gaan rijden. Hierdoor zal Holland dichter bij Zeeland worden gebracht, zo zei de directeur en hij sprak daarbij de hoop uit, dat de Hollanders de gelegenheid zouden aangrijpen om naar Zeeland te komen. Verder Tot het gezelschap, dat deze eerste-#it meemaakte behoorde o.m. de Commissaris der Konin- aer_ 2 y" werd nog toegezegd, dat het sla- gin in Zeeland Jhr Mr A. F. C. de i ^jon vlissingen zal worden her- Casembroot, qg leden van lr.o. qg kauumj kntnonn rooric loimnh wac heren Mr A. J. v. d. Weel, A. Schout en C. Hamelink, benevens de griffier der Staten Mr Dr B. D. H. Teilegen, Verder waren er de burgemeesters van Goes Mr W. C. ten Kate, van Vlissingen Mr Dr B. Kolff en de wnd. burgemeester van Kruiningen. De gemeente Middelburg werd vertegenwoor digd door de directeur der ge meentewerken Ir B. C. Roeters van Lennep. Verder waren aan wezig de voorzitter van de Mij. voor Nijverheid en Handel dep. Zeeland Ir M. de Vink, de voor zitter en alg. secretaris van de Kamer van Koophandel resp. de heren F. P. O. M. Koch en A. S. de Jonge. Van de zijde van N.S. waren aanwezig de pres.-direc teur Ir F. Q. den Hollander en de directeur Ir F. G. H. Giesberger benevens een aantal chefs van dienst en de president-directeur van Werkspoor Ir M. H. Damme. DE RIT. De rit was gistermorgen in Utrecht begonnen, waarna men via Rotterdam D.P. naar Zeeland reed. In Vlissingen was er een kort oponthoud, waarbij door de kleindochter van Ir. Damme, die in Zeeuws costuum was gekleed, bloemen aan de directie van N.S. werden aangeboden. Voor het sta tion werd enige ogenblikken ge sproken over de bouw van het nieuwe station. Het oude gebouw zal geheel verdwijnen en dat het avond in „De Zwaan" bij schets en toneel de verjaardag van de Koningin gevierd, 's Avonds was er concert in de tent aan het Oranjeplein. DOMBURG. Op de koude, winderige, maar zonnige dag van 30 April is te Domburg de verjaardag van s avonds laat weer m Utrecht te il. M. Koningin Juliana opge- rug te keren. wekt gevierd. De kinderen heb- De verbeteringen waren moge- ben 200 met gas gevulde bal- door het terugkeren van en- lonnetjes opgelaten, elk van een ^ele treinstellen uit Duitsland. Ir kaart voorzien met adres en ver- den Hollander^ herinnerde verder zoek om terugzending. Prijzen aan de inspectiereis, die in Maart worden gereed gehouden voor de 1946 naar Zeeland werd gemaakt ballonnetjes, die de grootste af- en waarbij enkele toezeggingen stand hebben afgelegd. Later in werden gedaan, die thans in ver- de middag was er een filmvoot-' vu"ln8 z1n geSaan- stelling en uitdeling van versna peringen aan alle kinderen. Het muziekgezelschap „Apollo" maakte des avonds een muzi kale wandeling. Bij alles had de Domburgse Oranjevereniging de leiding. ARNEMUIDEN. Zaterdagmorgen 8 uur werd de bouwd, hetgeen reeds bekend was en dat de zgn. „Luchtbrug" bij het Goese station binnen niet al te lange tijd zal verdwijnen. HET SPOORBOEKJE. Ir Posthumes Meyes, de man van „De spoorwegen spreken" zette de dienstregeling van de dieseltreinen uiteen. De eerste vertrekt 's morgens om 6.53 uur uit Utrecht, waarbij men van de omliggende plaatsen reeds van deze eerste verbinding naar Zee land kan profiteren. De eerste trein vertrekt uit Rotterdam om 7.54 u. en is om 9.39 u. in Vlis singen. Vervolgens zal de trein resp. om 9.46 u., 16.46 u. en om 21.07 u. uit Vlissingen vertrekken, waarbij men resp. om 11.33 u., 18.33 u. en 22.56 u. in Rotterdam aankomt. Uit Rotterdam wordt vertrok ken te 11.54 u. en 19.15 u„ waar bij men om 13.39 u. en 21.00 u. in Vlissingen aankomt. Deze laatste trein rijdt dan weer via Gouda naar Utrecht om daar nog aansluiting te geven op de laatste treinen, die uit Utrecht naar de plaatsen ln de omgeving vertrekken. Door het slechts be schikbaar zijn van één treinstel is het niet mogelijk een diesel om bijv. acht uur uit Vlissingen te la ten vertrekken. Bovendien rijden deze treinen alleen van Maandag t.m. Vrijdag. Het aantal verbin dingen wordt hierdoor van 8 resp. 9 op 12 en 13 gebracht. JIIR DE CASEMBROOT DANKT. De Commissaris der Koningin sprak hierna woorden van dank aan het adres van N.S., waarbij hij o.m. zijn blijdschap er over uit sprak, dat niet alleen drie diesel- electrische verbindingen tot stand worden gebracht, maar dat ook de stoomtreinen sneller gaan rijden hetgeen een aanmerkelijke tijds besparing met zich meebrengt. De diesel, die om 9.46 u. uit Vlissingen vertrekt vergeleek spr. met een renteniers- en dames- trein, omdat naar zijn mening, de zakenman niets voor deze trein zal voelen, daar hij hiermee te laat in Holland aankomt. Spr. haalde nog enkele oude herinneringen op uit oude spoor boekjes en hij sprak de hoop uit, dal vele Zeeuwen de treinen zou den gaan bevolken. Tevens was spr. verheugd, dat N.S. Zeeland gelijk op laten delen in het be schikbare materiaal als de andere provincies. Namens de gehele Zeeuwse bevolking dankte spr. nogmaals voor deze verbetering. De dieseltreinen zullen, zo werd nog meegedeeld, stoppen in Mid delburg, Goes, Kruiningen en Ber gen op Zoom waarna regelrecht wordt doorgereden naar Rotter dam. In do diesels zal plaats zijn voor 56 reizigers 2e kl. en 112 derde klasse, terwijl de snelheid Het rijden met electrische trei nen was voorshands niet mogelijk, daar het aanschaffen van leidin gen grote financiële offers vraagt, terwjji Zeeland nog niet in staat is, de benodigde stroom voor de j vaI1 deze treinen 100 km. per uur eleotrificering te leveren. Het is /a[ bedragen. ec.tter gelijk, aldus spr. of men nu 1 per dieselelectrische dan wel per electrische trein reist. Wanneer verjaardag van H. M. de Koningin 1 echter de aflevering der moto- aangevangen met klokluiden. ren voor de diesel-electrische In de loop van de morgen was tractie door Werkspoor plaats er schoolfeest in de openbare j vindt overeenkomstig de plannen, school, terwijl de kinderen van de dan kan er op gerekend worden. Chr. school op school Maandag dat per 1 Mei 1950 een regelma- werden getracteerd. Des middags tlge dienst vermoedelijk uurdienst werden enkele volksspelen ge- met deze dieseltreinen zal worden houden, zoals vlaggen steken te gereden. De heer P. Sanderse te St. Lau rens, ambtenaar ter gem. secre. tarie te Domburg slaagde voor het schriftelijk examen gem. ad ministratie. De gehouden collecte voor het Leger des Heils heeft in de ge meente Serooskerke (W.) f31.82 opgebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2