ZEEUWSCH DAGBLAD Tien ministers confereren in Londen. L NIEUWS Vanavond zal men het handvest ondertekenen. onderhandelaars gevangen. De Russen zouden bereid zijn het Westen 'n stapje tegemoet te komen. Raad van Middelburg besloot begraaf plaats te vergroten. „Koningin Wilhelininascliool" voor R.L.O. te Goes geopend. Mag Truman een oorlog verklaren? Gevallen in Indonesië. Chinese communisten zetten renerinns- 1 Monument voor gevallenen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Britse politiek ten aanzien van China. - a te Middelburg. Nieuwe Poort wordt niet afgebroken. In een langgevoelde behoefte werd voorzien. SNIPPER Uitgave Bttcbtiiig „Zeeuw^ch Dagwad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Itr. 70, T«L 2438. Giro 274289. Kantoren: VHssingen, Walstraat 83, Tal. 2784; Middelburg, Korta Noordstraat 35. TeL admiiü- Itratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswjjkstraat, Telefoon 2052. 8e JAARGANG No. 1344 WOENSDAG 4 MEI 1949 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4.Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Rubriek Kabouters 5 cent per woord Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.04 u., onder 20.10 u. Maan op 10.25 u., onder 2.40 u. E.K. 22.33 u. Hoogwater op Donderdag S Mei: Vlissingen: 6.38 u. 1.59 m., 19.03 u. 1.37 m. Terneuzen: 7.04 u. 1.81 m., 19.31 u. 1.60 m. Wemeldinge: 8.09 u. 1.50 m„ 20.36 u. 1.24 m. r2_ Raad van Europa, eens fantasie, wordt we rkelijkheid. De gemoederen van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken en de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat worden bezig ge houden door de vraag, of de presi dent der V.S. het recht heeft ge wapenderhand de belangen van het land te verdedigen en zijn verdragen uit te voeren zonder hiertoe van te voren toestemming van het Congres te hebben, aldus fchrijft James Reston, diploma tiek medewerker van de „New Yofk Times". Reston herinnert eraan, dat Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, verklaard heeft, dat, Indien zich een gewapende aanval zou voor doen, „de V.S. vrij zouden zijn, die actie te ondernemen, die zij noodzakelijk achten, het gebruik van gewapend optreden om de veiligheid van het Noord-Atlan tisch gebied te herstellen en te handhaven inbegrepen". Volgens Acheson zou de beslissing hier over berusten „bij diegenen, die met de uitoefening van de grond wettelijke procedures belast zijn". Hij voegde er aan toe, dat alleen het Congres de oorlog kon ver klaren, doch eerbiedigde zorgvul dig de bevoegdheid van de presi dent oorlog te beginnen, aldus Reston. Volgens Reston schijnen de meeste leden tan de Senaats commissie het ceils te zijn met de Democratische Senator Walter Georgé, dat wettelijke argu- Inenten ter zijde gelaten een krachtige president vermoedelijk na een rechtstreekse aanval han delend zou optreden zonder een oorlogsver'daring van het Con gres af te wachten. Een woordvoerder van het Britse departement van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat de Britse politiek, ten aan zien van China, in overleg met de landen van het gemenebest, Frankrijk en de Verenigde Sta ten, herzien wordt. Hij ontken de categorisch, dat de Britse re gering reeds de mogelijkheid in overweging zc u hebben geno men van erkenning van het com- muistisch bestuur in China. Wel hebben de Britse consuls in de onder communistische con trole staande gebieden instruc tie gekregen om contact te zoe ken met de communistische Gisterochtend is In het paleis van St. James te Londen de con ferentie van ministers van buitenlandse zaken der tien landen, die te zamen de Raad van Europa zullen oprichten (de landen van het Brusselse verdrag, de Scandinavische landen, Italië en Eire) geopend. Men verwacht, dat de tien ministers hedenavond liet hand vest zullen tekenen, dat de fundamenten legt voor de Raad. De ministers hebben n.l. een ontwerp statuut voor zich, voor bereid door hun ambassadeurs te Londen en een vertegenwoordi ger van het Foreign Office, die op hun beurt hun werk weer ge baseerd hadden op door de permanente commissie van het Brus selse verdrag ter tafel gebrachte suggesties. Na de ondertekening zal de conferentie een commissie oprich ten, die technische voorbereidingen moet treffen voor een bijeen komst van de raad. Deze zal vermoedelijk ln Augustus te Straats burg gehouden worden. Men weet, dat de Raad van Europa zal bestaan uit een minis teriële commissie, die achter ge sloten deuren, en een consulta tieve assemblée, die in het open baar zal vergaderen. De taak van de assemblée zal beperkt blijven tot het doen van aanbevelingen aan de ministeriële commissie. De ministeriële commissie zal bestaan uit een minister voor ieder der deelnemende landen. In het algemeen is in de ministeriële commissie voor het nemen van noemd door de regeringen en al zullen z(j ln de assemblée hun stem als individuen en niet als nationale delegaties uitbrengen, toch zal vermoedelijk ook daar de noodzakelijke nationale saamho righeid een sterke band blijken te zijn. Desniettemin is de eerste stap op de weg naar een Europese federale staatsorganisatie gezet en wanneer de assemblée onder haar leden Heden van werkelijk Europees formaat zal tellen en De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verUezen ln Indonesië zijn gerap porteerd (16 doden): Kon. Landmacht: Gesneuveld 1 April: Serg. A. T. Trentelman uit Schaesberg (L.); 5 April: Sold. J. H. M. Poppe uit Zwollerkerspel; 6 April: Sold. M. S. van de Laar uit Haelen; 7 April: Huzaar le kl. G. Dekker uit Wieringen; 12 April: Sold. Ie kl. G. J. Poortman uit Rijssen; 14 April: Sold. J. Bom uit Oolt- gensplaat; 17 April: Sold, le kl. P. A. W. Peters uit Maasbree <L.); 25 April: Sold. W. Soete- man uit Beverwijk, Verbinding tussen Communisten en guerilla's hersteld. Volgens een door het officiële Chinese persbureau „Central News Agency" te Sjanghai uitge geven bekendmaking, zijn gene raal Tsjang Tsjl Tsjoeng en de voormalige Chinese ambassadeur bij het Kremlin, Shao Ll-Tse, die beiden deel uitmaakten van de delegatie der Chinese regering, die met de communistische leiders to Peiping vredesbesprekingen Van het K on N e d. I n d. L e-1 heeft gevoerd, door de oofnmu- g e r sneuvelden acht soldaten, allen afkomstig uit Indonesië. beslissingen eenstemmigheid ver- v.ln uaar bevoegdheden een wijs elst- I gebruik maakt, zal zij welUcht De Times stelde gisteren detoch op de pubüeke opinie een vraag wat eigenlijk de Raad vangrotere invloed kunnen ultoefe- Europa bedoelt. Het antwoord nen dan haar beperkte en beschei- moest volgens het blad zijn, dat i den taak thans kan doen vermoe de raad een poging is om van of- den. Een jaar geleden leek het fleiële zjjde uitdrukking te geven1 gehele idee van een Europese as- autoriteiten, ter bescherming van Britse levens en goederen, college zullen immers worden be- aan het gevoel van Europese een heid, dat een der meest uitge sproken en bemoedigende politie- ke ontwikkelingen sinds het einde van de oorlog is geweest. Dat de regeringen hierbij uiter mate voorzichtig en voetje voor voetje te werk willen gaan, dat inbreuken op de souvereiniteit der deelnemers alleen nog maar langs de achterdeur der functionele sa menwerking kunnen worden ge tolereerd, dat men de assemblée uit vrees voor het onheil en de verwarring, die een machteloos praatcollege zou kunnen stichten, aan banden legt, het is alles be grijpelijk. ENGELAND VOELDE NIET VEEL VOOR ASSEMBLEE. Van Engelse zijde heeft men nooit veel voor het idee van een assemblée kunnen voelen en er alleen in toe kunnen stemmen, wanneer haar werkzaamheden van tevoren grondig aan banden waren gelegd (zo zal b.v. de jaar lijkse zitting niet langer dan een maand mogen duren). Een Euro pees parlement zal de assemblée stellig niet zijn. De leden van het „DER ABEND" VERKLAART Volgens liet met Amerikaanse vergunning verschijnende blad „Der Abend" zou „van welinge lichte Sowjct-Russische zijde" verklaard z(jn, dat „verrassende concessies" zouden worden ge daan door Andrei Visjinsky op de voorgestelde bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken dor grote vier ter bespreking van de Berljjnse blokkade. Het blad schrijft dat „op het Russische hoofdkwartier in Ber lijn wordt verwacht, dat de Sow- jet-Russische vertegenwoordigers bij de V. N. naar Moskou zullen terugkeren om op 22 Mei aan het Kremlin verslag uit te brengen en dat de ministers omstreeks 1 Juni bijeen zullen komen". - Het blad voorspelt, dat Visjins ky zal streven naar de vorming van een federale Duitse republiek met centrale, in Berlijn gevestig de, staatssecretariaten. „Een eer ste vereiste hiervoor", aldus het blad, „zou zijn de wederzijdse er kenning van de voor de Russen gesteunde „volksraad" en de par lementaire raad te Bonn. De Sow- jets zijn zelfs bereid zover te gaan met concessies, dat de V. S. er toe zullen worden gebracht iedere gedachte aan de vorming van een West-Duitse staat op te geven." „Edelmoedige daad". „Der Abend" meldt voorts, dat kolonel Sjoekof, het Russische hoofd van de Duitse politie in de Sowjet-zone, op een conferentie van politie-functionarissen ver klaard heeft, dat de blokkade van Berlijn door een „edelmoedige daad" van de Sowjet-Unie opge heven zou kunnen worden. De kolonel zou er aan toegevoegd hebben, dat de bevolking van W. Berlijn deze daad verkeerd zou kunnen opvatten. semblée nog een voorbarige fan tasie. Griekenland en Turkije hebben de wens te kennen gegeven om in de organisatie te worden opgeno men en vermoedelijk zal ook aan West-Duitsland, wanneer het een maal een regering heeft, spoedig een plaats worden ingeruimd. Meer geld naar de spaarbanken. Ook in Maart heeft zich de toenemende spaar-activiteit voortgezet. Het totaal van de in lagen bij de particuliere spaar banken, aangesloten bij de Spaarbankbond, is nu in de eer ste drie maanden van 1949 ge stegen tot bijna 107 millioen gulden. De terugbetalingen in dit kwartaal beliepen ruim 87 mil- I lioen. Er was dus een overschot van ruim 19 millioen gulden. I Dit is meer dan het dubbele van het overschot in het eerste I kwartaal van het vorige jaar. Twaalf jaar voor Prof. Snijder. Twaalf jaar met aftrek van de I tijd doorgebracht in preventieve detentie enontzetting uit de burgerlijke rechten, voorts het verbod onderwijs te geven, luidt het vonnis van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam te gen de ex-president van de Ne derlandse Cultuurraad, prof. dr G. A. S. Snijder. De eis door de procureur-fiscaal mr M. H. Ge- linck uitgesproken op 19 April luidde 15 jaar. nisten gevangen gezet. In een te San Francisco opge vangen bericht van de onder communistische controle staande radio omroep te Peiping werd gisteravond gemeld, dat de Chi nese communistische legers in het Noorden van de provincie Ho- nan een opmars over de gehele frontbreedte hebben ingezet, ten einde de aan de spoorweg tussen Peiping en Hakow gelegen stad Anjang te bezetten. Anjang, dat op een afstand van ongeveer 160 kilometer ten Noor den van het spoorwegknooppunt Een prachtige hersenoperatie. Professor Herbert Olivecro- na, de beroemde Zweedse her- senchirurg, heeft onlangs bij een operatie, die 12 uur duur de en voor een deel verfilmd werd, uit de hersenen van een 28-jarige man een gezwel ver wijderd, dat zo groot als een vuist was. Het gezwel stond op doorbreken en de patient leed aan duizelingen en kram pen. De geopereerde was in 14 dagen weer op de been en heeft juist een militaire her halingscursus gevolgd. Prins Bernhard naar Parijs. Naar wij vernemen zal Prins Bernhard op Maandag 9 Mei a.s. naar Parijs gaan en een bezoek brengen aan de 18e internatio nale Luchtvaarttentoonstelling. De Prins zal vergezeld worden door Ir A. J. C. Vos, directeur Zware aardbeving te Batavia van de N.V. Nederlandse Vlieg- gereqistreerd tuigenfabriek Fokker, en door kapitein Gerben Sonderman, Op 30 April is te Batavia een vlieger van de Prins. zware aardbeving geregistreerd, *?Het gezelschap zal met de Da- waarvan het epicentrum ver- kota van Prins Bernhard reizen, moedelijk op de Molukken ligt. Haagse slagers hebben er genoeg van. (Van onze Haagse redacteur.) De Haagse slagers hebben gisteren op een vergadering besloten de regering nog tien dagen respijt te geven het spek distributievrij in de han del te brengen. Weigert de regering, dan zullen zij hun eigen weg gaan en het spek bonvrij verkopen. De regering zal dan wel capituleren, zo meenden zij. Politieke gevangenen in vrijheid. Ter gelegenheid van de ver jaardag van de Koningin, zo wordt uit Batavia gemeld, zijn 900 politieke gevangenen, die op Nusa Kembangan waren onder gebracht, in vrijheid gesteld. Een Picasso gestolen. In het museum voor moderne kunst te Antibes is een Picasso gestolen. Het doek, dat op een half millioen Franse francs ge schat wordt, stelt een stilleven voor. De politie heeft op de muur waar het schilderij hing vinger afdrukken ontdekt. Overval Vietminh-troepen. Een troep van - 300 Vietminh- soldaten is Kwang-Jen, een grote stad ongeveer 70 km. ten Oosten van Hanoi binnengevallen. Zij vernielden kantoren, voofraden brandstof en bouwmaterialen en namen geld en opium mee. Tengevolge van een overvloed van copie, moest het hoofdarti kel overstaan. VARKENSHOKKEN. In 1944 werd de boerderij „De Postboer" te Ambt-Delden door oorlogshandelingen verwoest. De bewoners, een gezin dat uit veertien personen bestaat, vonden een onderdak in een varkens- schuur. Hierboven enige leden van het gezin. Strooibiljetten-regen in Belgische Kamer. Communistische rel bij debatten over Noord-Atlantisch Pact. Tijdens de gistermiddag in de Belgische kamer gehouden debat ten over de goedkeuring van het Noord-Atlantische Pact hebben communistische manifestanten tij dens een uiteenzetting van eerste minister en minister van buiten landse zaken Spaak, vanaf de pu blieke tribune een regen van strooibiljetten op de hoofden der volksvertegenwoordigers doen neerdalen. Spaak moest zijn uit eenzetting als gevolg van deze bombardementen en de talrijke interrupties herhaaldelijk onder breken. De rust werd pas weer geheel hersteld, toen de voorzit ter der Kamer Frans van Cauwe- laert de publieke tribune had ia- ten ontruimen. In de gemeenteraadsvergade ring van gistermiddag deelde de burgemeester, Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg mede, dat de heren J. S. Hoek en H. J. Flierman, wegens ziekte niet aan wezig konden zijn. Hij wenste hen van harte beterschap. De burgemeester dankte daar na de gemeentesecretaris, de heer J. Ph. Koene, die kort geleden 25 jaar in gemeentedienst was, voor al zijn werk in het belang van Middelburg. Hij sprak de hoop uit, dat de heer Koene nog vele jaren als secretaris werk zaam zal zijn. De nota van de Stichting van gedupeerde grondgebruikers op Walcheren aan de regering inza ke de schadevergoeding voor dit eiland werd voor kennisgeving aangenomen, aangezien deze uit sluitend betrekking heeft op de landbouw. Ook het jaarverslag van het gymnasium over 1948 werd goedgekeurd, nadat de heer L. J. Breel (Arb.) er zijn teleur stelling over had uitgesproken, dat de bibliotheek zeer onvol doende is. Verhuur kleinindustrieterrein. Bij het agendapunt ingekomen stukken merkte de heer M. Wat- tel (A.R.) op, dat een voorstel tot het verhuren van grond op het klein-industrieterrein aan de Gebr. van Oorschot voor de op slag van oude materialen niet in de commissie van bijstand waS behandeld. Het bevreemdde hem, dat op dit terrein oud roest etc. wordt gedeponeerd. Volgens de burgemeester heeft de raad inder tijd goedgekeurd, dat B .en W. al dus handelen, wanneer het groot- industrieterrein niet voor dit doel mocht worden gebruikt. Dat laat ste bleek inderdaad het geval te zijn, daar in het contract met de fa. Polak een zodanige clausule is opgenomen. Afbraak Nieuwe Poort. Na enige discussie werd op ad vies van de burgemeester het voorstel tot afbraak van de Nieu we Poort, waarvoor een crediet van f2530 werd gevraagd, terug genomen. B. en W. waren ge schrokken van de hoge kosten, al dus de burgemeester. Wethouder L. J. van 't Westende wees op de grote verkeerstechnische bezwa ren van deze poort, doch wilde nader bezien, of een goedkopere oplossing mogelijk is, zodat de poort blijft bestaan. Hij wilde het bovengedeelte handhaven en het onderste gedeelte doen afbreken. De heer P. Meliefste (A.R.) meende een vluggere en goedko pere wijze van afbraak te hebben, n.l. met luchtcompressors. Land- bouwherstel wil het puin graag hebben voor wegverharding op Walcheren. Uitvoering van het voorstel-van 't Westende zal z.i. nog meer gejd kosten. Er zullen b.v. pilasters ^moeten worden ge maakt. De heer van 't Westende merk te nog op, dat bij afbraak van de poort de steun voor de aangren zende gebouwen vervalt. Wie ga randeert, dat deze zo blijven staan? Indien niet, dan kan de gemeente voor de kosten op draaien. Daarna werd het voorstel voor nadere bestudering teruggeno men. UITBREIDING BEGRAAF PLAATS. De discussie over het voorstel tot uitbreiding van de begraaf- laats (waartoe een crediet van 250.000 werd gevraagd) nam de meeste tijd van de raadsvergade ring in beslag. Er werd echter alleen over de plannen en niet over de financiën gesproken, aan gezien B. en W. was gebteken, dat er wellicht een andere, goed kopere mogelijkheid tot financie ring bestaat, die zij op korte ter mijn de raad zullen voorleggen. De heer I. van Loo (Arb.) deel de mede, dat de plannen niet zijn instemming hadden. Hij achtte in de eerste plaats handhaving van de ontzettende brede gracht ge heel overbodig. Als die vervangen wordt door een drie meter brede bermsloot, omgeven door een pas sende beplanting, kan men zeker ca. 8 meter winnen voor uitbrei ding der begraafplaats. Het feit, dat de begraafplaats aan een drukke verkeersweg ligt, achtte spr. geen ernstig bezwaar, aange zien in de toekomst, wanneer de nieuwe Rijksweg door de Zuidwa tering zal lopen, het verkeer hier zal afnemen. Het was de heer van Loo voorts een raadsel, waar men al de grond voor demping en ophoging van daan wil halen. Waarom wil men klei op de begraafplaats brengen Dat geeft allerlei ongewenste toe standen. Men kan veel beter zand er op spuiten. Volgens wethouder L. J. van 't Westende is dat laatste onmoge lijk. Het zand zou met auto's moe ten worden aangevoerd en dat is veel te kostbaar. Hij wees er op, dat slechts door toevallige om standigheden het vroegere plan, tot uitbreiding niet kon worden i ëen te doen. lijker achtte hij een smalle gracht met heesters er langs. De grond voor de verhoging van de begraafplaats is volgens hem zeer kwalijk. Daarom zou het goed zijn, de begraafplaats met zeker 2% meter zand te bedekken. Voorts informeerde hij, waar om voor de aula geheid moet wor den. Wordt dit zo'n zwaar ge bouw De heer M. Wattel (A.R.) wees op de toestand, waarin de gracht zich bevindt. Het stilstaande wa ter er in is buitengewoon vies. Hij wilde deze gracht doen ver- Tsjengtsjou is gelegen, is een van de weinige Noord-Chinese steden, die zich nog in nationalistische handen bevinden. A.F.P. meldt, dat de Chinese I communistische troepen, volgens een bericht van de (communisti sche) radio-omroep te Peiping, gr bestaat een vrij goede kans twaalf ten Zuiden van de Jangtse dat het volgende jaar dit waarde- gelegen steden hebben ingenomen, voJJe monument zijn p!aats zal waardoor, voor de eerste maal inkrijgen op het gedeelte tussen de drie jaar, verbinding tot stand l is vroegere Statenzaal en de Nieu- gebracht tussen het geregelde we Kerk aan de Groenmarkt. In de raadszitting van gister middag deelde de burgemeester mede, dat het college van B. en W. kortgeleden op bezoek is ge weest by prof. Wenckenbach te Noordwykerhout, de ontwerper van het monument voor de geval lenen, dat ln de Zeeuwse hoofd stad zal worden geplaatst. Chinese communistische leger en de guerillastrijders, die achter de nationalistische linies opereren De uitvinders van radar. Drie Engelse geleerden, profes sor John Turton Randall, leraar in de physica aan de Londense universiteit, en de professoren Howard Boot en James Saeyers, uit Birmingham, hebben de Ko ninklijke Commissie voor Oc trooien verzocht hun rechten als uitvinders van de radar te erken nen. De advocaat van de drie ge leerden heeft voor de commissie verklaard, dat de uitvinding van zijn cliënten, die aan de Admirali teit werd voorgelegd, het bouwen van de eerste radarinstallatie mo gelijk heeft gemaakt. Het monument zal bestaan uit een iets groter dan levensgroot bronzen vrijheidsbeeld met opge heven armen en een voetstuk van natuursteen. In dit laatste zal een leeuwenkop worden verwerkt, waaruit water zal spuiten in het bassin, dat rondom het monument zal worden aangebracht. Men zal zich herinneren, dat bij de onthulling van het monument voor de gevallenen op de alge mene begraafplaats van de zijd» van het gemeentebestuur werd toegezegd de stichting van een groter monument op een plaats ln liet stadscentrum. Studiecommissie voor sloot- en grondwaterstanden in Zeeland. Ged Staten van Zeeland hebben De commissie voor de octrooien hij de Prov. Staten een voorstel zal zich naar de afdeling weten- ingediend tot het gedurende drie schappelijke onderzoekingen van jaren beschikbaar stellen van een de Admiraliteit begeven om tech- bedrag van f4000 uit de provin. nische uitleg over deze zaak te ciaie kas ten behoeve van een in ontvangen. te stellen studie-commissie voor sloot- en grondwaterstanden in Zeeland. Onrust in het stucadoors- bedrijf te Rotterdam. Ook te Rotterdam doen zich moeilijkheden voor in het stuca- doorsbedrijf. In bepaalde afzon derlijke gevallen is er deze week nog niet gewerkt en in hoeverre Levenslang geëist tegen Lagerführer van „Erica". De Procureur-fiscaal van liet Arnhemse Byzondere Hof heeft gisteren levenslang geëist tegen de betrokken arbeiders vandaagde voormalige lagerführer van 't weer aan de slag zullen gaan, is I kamp „Erica" te Ommen, üit- nog niet te zeggen. spraak 18 Mei. Voor do vereniging: voor Bui tengewoon Lager Onderwys te Goes was het gisteren een hoog tijdag toen in het Schuttershof te Goes de „Koningin Wilhelmina- school" geopend werd. Voor het onderwijs in Zeeland betekent de opening van deze eerste school voor B.L.O. een belangrijke voor uitgang. In zijn openingswoord schetste de voorzitter van de schoolver- bezinkingsklasse, waarin 12 leer lingen geplaatst zullen worden en die geleid zal worden door een def onderwijzeressen. DE BETEKENIS VAN DE B.L.O.-SCHOOL. Ds A. W. M. Odé noemde het ontstaan van deze B.L.O.-school een verblijdend teken, omdat het getuigt van begrip voor het zwak zinnige kind, een voorbeeld is van eniging, Ds C. Metselaar, 'degezonde wil tot samenwerking en dankbaarheid, die er leeft bij hetde schooi in een dringende be- bestuur voor de wijze, waarop h?efte voorzlcl. Het zwakzinnige deze school tot stand kon komen. Ivraagt begrip en liefde en In het bijzonder dankte hij usj-;-" Odé voor het werk, dat deze ver-1 clen richt heeft om de verschillende groepen tot overeenstemming te brengen. Ook dankte hij de Ver eniging van Burgemeesters en Se cretarissen op de Bevelanden voor haar medewerking, in het bijzon der voor de financiële voorziening, die de stichting en het voortbe staan van de school heeft moge lijk gemaakt. Op 1 Februari werd met de lessen begonnen en men heeft thans 48 leerlingen in 3 klassen, waarin naast het schoolhoofd 2 onderwijzeressen en een onderwij zer werken, terwijl binnenkort zal worden aangevangen met een z.g. het moet de plaats gegeven wor den die het toekomt. Dateerden de plannen voor de stichting reeds van voor 1940, na de oorlog kon pas overeenstemming wor den bereikt tussen de voorstan- ders van openbaar en van Chris telijk onderwijs. Dank zij de me dewerking van de burgerlijke autoriteiten werd de financiële basis verzekerd. STROOM VAN FELICITATIES. Niet alleen in de mensenwereld schijnt er heersende woningnood te zijn; tenminste ln Friesland zitten nabij het dorpje Wolsum een tureluur en een grutto in het zelfde nest. Wat dat geven zal als ze gaan broeden weten we niet, vermoedelijk wel „neste- dwijnen en vervangen door een lijke" onvrede, hetgeen overigens brede beplanting. Aangezien dit om financiële redenen wel niet mogelijk zal zijn, legde hij zich bij het voorstel neer, maar wees er op, dat de afwatering toch zal moeten verbeteren. Hij merkte nog op, dat de begraafplaats op ook ln de mensenwereld wel voorkomt. Dinsdag a.s. moet de E.V.C.-voorzitter Blokzijl voor de Amsterdamse economische poli tierechter verschijnen om zich te verantwoorden voor het beschik ken over Franse francs, die de E. de allerdikste kleigrond van heel V. C. destijds aan stakende Fran- Walcheren ligt en hij informeer-se arbeiders wilde sturen. Berend, de, of de nieuwe laan inderdaad1 Berend, waar haalde jij dat geld over nog niet gesloten graven is vandaan Laten we er echter geprojecteerd. Dit laatste is vol- j niet over tobben. In de staats- gens de burgemeester persé niet courant van heden lazen we, dat het geval. de prijzen van enveloppen en post- Met de stemmen van de heren papier zijn vrijgelaten. Gisteren van Loo en Meliefste tegen werd bestond de Kon. Vereniging „Oost tenslotte men. het voorstel aangeno- RONDVRAAG. Bij de rondvraag merkte de en West" een halve eeuw. Het Tweede Kamerlid, de heer Ch. J. I. M. Weiter, opende de feestver- gadering ln het Haagje met een welkomstrede. De nog in leven SS °pLda' er te" rkere 1 ziinde oprichtster Mevr v. Zuylen- ni 'b*le bftaan bb de °m"! Tromp werd het ere-lidmaatschap liggende gemeenten voor annexa- toege£end. - Prins Bernhard was liggende gemeenten voor annexa tieplannen van Middelburg. Ten einde deze angst weg te nemen, achtte hij een discussie in de raad van belang en verzocht hij B. en W., indien mogelijk, mededelin- uitgevoerd. Dat is jammer, aan gezien sedertdien de kosten aan merkelijk hoger zijn geworden. De heer G. H. Luijmidijk (C.H.) achtte een brede gracht, gezien het karakter van een begraaf plaats, zeer noodzakelijk. De heer P. Meliefste (A.R.) stelde zich achter de opvatting van de heer van Loo. Veel sier- B. en W. hebben hierover geen mededeling te doen, aldus de bur gemeester Hij wees er op, dat Middelburg in zeer goede nabuur schap met alle omringende ge meenten leeft en indien in de raad over deze materie zou wor den gesproken, zou z.i. de angst nog groter kunnen worden. gisteren de gast van de Leidse studenten-schietverenigjng „Pro Patria". Op de schietbanen in Katwijk deed Z. K. H. mede aan de oefeningen waarbij hij zeer goede resultaten wist te boeken. In Nijverdal brandde gisteren een kapitale boerderij geheel af. Wegens gebrek aan water gingen 2 schuren, inboedel, landbouwge reedschappen, hooi en stro in het vuur verloren. 3 zeugen, 10 jonge biggen en 100 kuikens kwamen in de vlam«nen om. De schade loopt in de tienduizenden. De boerderij was laag verzekerd. Van verschillende zijden waren reeds schriftelijke gelukwensen binnen gekomen. Mondelinge ge lukwensen werden uitgesproken door de heren A. Schout, lid van Ged. Staten namens de Commis saris der Koningin in Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, en het Provinciaal Bestuur, door Burgemeester G. A. Bax van Bors- sele, namens de Financiële Com missie, die gevormd is uit de ver eniging van Burgemeesters en se cretarissen op Noord- en Zuid- Beveland, de heer H. W. Boeren als inspecteur van de inspectie Zuid van het B.L.O.door burge meester D. Thomassen Thues- sink van der Hoop van Slochte- ren van Ellewoutsdijk, als inspec teur van de afdeling Zeeland van het Chr. Volksonderwijs en de gemeenten waarvan hij burge meester is, door Dr K. Huizenga als inspecteur van het Chr. Nat. Schoolonderwijs, door de heer Schreuder uit Arnhem namens de Besturenbond voor Christelijk Buitengewoon Onderwijs, door de heer Nonnekes, hoofd van de Chr. school voor B.L.O. te Middelburg en door de heer-van de Heide na mens de Vereniging van Burge meesters en secretarissen op N.« en Zuid-Beveland INSTALLATIE PERSONEEL. Na het uitbrengen van de feli- taties ging Ds Metselaar over tot het Installeren van het personeel. In zijn instailatietoespraak sprak hij de hoop uit, dat het het per soneel gegeven zij te werken en te bouwen op het fundament, dat gelegd is, n.l. Jezus Christus en dat zij hun werk met liefde zou den mogen verrichten. Het personeel bestaat uit de heren G. Vleugel, hoofd, F. W, van de Haspel en de dames G. R. G. Brouwer en E. W ,M. de Nooy. De heer Vleugel sprak tenslotte een dankwoord. Na afloop was er gelegenheid de school te bezichti gen. DE BILT ZEGT t Zonnig weer. Weersverwachting, geldig Woensdagavond: Zwakke tot matige wind oostelyke richtingen. Zonnig warm weer. tot uit en

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1