ZEEUWSCH DAGBLAD OPHEFFING DER BLOKKADE OP 10 MEI. LagerfOhrer van Ommen voor zijn rechters. rs.Xt%£; a21 =d2r^i"t r,: L Stalin bereid naar Parijs te komen? De heer D. Meeuse geïnstalleerd NIEUWS Eind Mei komt de heiicoptere naar Znid-Beveland. Herdenking. Vrijdag vergadering B. F. 0. Beschuldigd van moord van zijn nachtrust werd beroofd en mishandeling. i Thans verklaarde D., dat deze als hoofd van de Christelijke Scbool te Yerseke. Haagse stucadoors in staking. Ter bestrifding van de vlastiirips. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Amsterdamse sigaretten- fabrieken weer volledig in benrjjf. Verongelukte vliegers ten grave gedragen. De publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- str. 70, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. Waistraat 33, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1248 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.ra. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 8 MEI 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Meiiskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.06 u., onder 20.09 u. Maan op 9.02 u., onder 2.06 u. Hoogwater op Woensdag 4 Mels Vlissingen: 5.4Ó u. 1.70 m., 18.00 u. 1.51 m. Terneuzen: 6.07 u. 1.89 m., 18.28 u. 1.72 m. Wemeldinge: 7.17 u. 1.55 m., 19.40 u. 1.34 m. TXeze week staat in het teken der herdenking. Donderdag a.s. hopen wij te her denken, dat op 5 Mei 1945 de be vrijding waarop zo lang was ge hoopt en waarvoor zoveel was gebeden, een feit werd. Deze dag spreekt ons Zeeuwen minder toe dan de bevolking bo ven de rivieren, omdat hier de bevrijding reeds een half jaar vroeger plaats vond. Maar toch zullen wij gaarne met het overig deel der bevolking, dankend ge denken, hoe na bange jaren van lijden en strijden, ons de Heer heeft gunst bewezen. Daarom gaan Donderdag de vlaggen uit, weerklinken overal de vrolijke klokkeklanken en wor den de feestliederen gezongen. A/I aar aan deze vreugdevolle herdenking gaat vooraf, het gedenken van hen, die in de strijd zijn gevallen. Wij gedenken onze soldaten, die in de Meidagen van 1940 zijn ge sneuveld, en de velen die in het buitenland, te land, ter zee en in de lucht hun leven hebben gege ven ln de strijd voor vrijheid en recht. Wij gedenken de duizenden, die in de verzetsstrijd zijn gevallen, die werden gefusileerd, of die in de beruchte concentratiekampen zijn omgekomen. En wij gedenken ook onze man nen en jongens die in Indië onder zo tragische omstandigheden hun leven hebben geofferd. TAe vreugde over de vrijheid is daarom getemperd. Naast de blijdschap en de dank baarheid is er de rouw. Het feestrumoer wordt voor afgegaan door ogenblikken van plechtige stilte. En voor de vlaggen op 5 Mei vrijuit wapperen, worden ze aan de avond van 4 Mei halfstok ge hesen, ter herinnering aan hen, die de dag der bevrijding niet mochten beleven. De voorzitter van de B.F.O., Sultan Hamid II, die Zondag avond uit Pontianak is terug gekeerd, heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan dr van Royen. De B.F.O. zal Vrijdag a.s. weer bijeenkomen, o.m. ter bespre king van het mandaat van de delegatie, uit de B.F.O. bij de besprekingen ter oplossing van "het Indonesische vraagstuk. In verband met de reorganisa tie van de B.F.O., die thans een nieuwe grondslag heeft gekre gen, hebben de voorzitter en de yice-voorzitter op formele gron den hun ontslag ingediend. Zij hebben zich echter herkiesbaar gesteld. De leider van de republikein se delegatie, Moh. Roem, is gis termiddag tezamen met de Sul tan van Djogja en zijn andere reisgenoten, met uitzondering van Soedarpo, die enkele dagen op Bangka zal blijven en daar na spoedig naar New-York te rugreist, te Batavia teruggekeerd. Roem verklaarde tegenover Ane- ta, dat hij verslag had uitge bracht. Hij weigerde commen taar te geven op de berichten over de stand en de aard van de besprekingen. WESTELIJKE DRIE STELLEN DE SOWJET-UNIE VOOR: i Uit Lake Succes werd gisteravond gemeld, dat de drie Westerse mogendheden de Sowjet-Unie hebben voorgesteld de blokkade van Berlijn op 10 Mei a.s. op te heffen en op omstreeks 23 Mei een bijeenkomst te beleggen van de Raad der ministers van Buitenlandse Zaken. De gemeenschappe lijke Brits-Frans-Amerikaanse nota kwam tot stand op een bijeenkomst van Dr Jessup, de Amerikaanse reizende am bassadeur" en de Britse en Franse vertegenwoordigers Ca- dogan en Chauvel. Naar men verwacht, aldus Reuter, zullen do Westerse mogend heden op de geprojecteerde conferentie van ministers van bui tenlandse zaken een sterk aaneengesloten front vormen en zullen de Sowjet-Russen een „dramatisch plan" naar voren brengen voor het onmiddellijk herstel van de Duitse eenheid voor liet terug trekken van alle bezettingstroepen. eenkomst van de raad van minis ters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier deze week zou worden vastgesteld. Sehuman ontkende, dat een bij eenkomst van staatshoofden, on der wie Truman en Stalin, was voorgesteld. Tussen de drie westelijke mo gendheden bestaan geen menings verschillen over de houding, die tegen de S.U. moet worden aan genomen, zo zeide Sehuman. Op een vraag van een Ameri kaanse verslaggever, of hij dacht, dat de Russen oprecht waren, wil de Sehuman hetzelfde antwoord geven als Truman had gedaan: .Wjj namen aan, dat de mensen met wie wij onderhandelen, op recht zijn". Later werd nog gemeld, dat de Westerse mogendheden als voor waarde voor een verenigd Duits land onder meer zouden eisen: het houden van vrije verkiezin gen, de instelling van een vrije pers en de afwezigheid van een geheime politie in Oost-Duits land. Zou de Sowjet-Unie niet op deze voorstellen ingaan, dan zou den de westelijke geallieerden be reid zijn een „brug" tussen Oost en West te vormen door middel van een verbindings-commissie in Berlijn, waarin slechts Duitsers zitting zouden hebben. De belang rijkste taak van een dergelijke commissie zou de coördinatie zijn van de behandeling der economi sche problemen. Brand teisterde omgeving van Ommen. Drie boerderijen en een stuk heide platgebrand. Gistermiddag omstreeks twaalf uur ontstond door onbekende oor zaak brand in de boerderij van de landbouwer Willemsen uit Var- sen. Door de grote hitte geraakte Sensationele mededelingen van Amerikaans commentator. Volgens de Amerikaanse radio commentator Drew Pearson heeft Maarschalk Stalin aan President Truman een boodschap gezonden, waarin hij de President middelen voorlegt om een einde te maken aan de Berljjnse blokkade en aan de koude oorlog tussen Rusland en de Ver. Staten. De commenta tor verklaarde evenwel, dat zjjn bericht officieel zal worden tegen gesproken. Steeds, volgens Pearson, hebben Gromyko, de Russische ondermi nister van Buitenlandse Zaken, en Hector Macneil, de Britse minis ter van Staat, bij hun onderhoud van verleden week van gedachten gewisseld over een bijeenkomst te Parijs van Truman, Attlee, Queuille en Stalin. Het overleg zou plaats hebben gehad op Long Island, bij New York in het bij zijn van Dean Rusk, Amerikaans onderminister van Buitenlandse Zaken. Paerson meent te weten, dat Stalin geen bezwaar heeft tegen een treinreis naar Parijs, Vervolgens gaf Pearson com mentaar op de Russisch-Ameri- kaanse besprekingen over de Ber- lijnse blokkade. Hij zei dat Ache- son rapport heeft uitgebracht aan Truman over de jongste bespre kingen Malik-Jessup en daarbij gemeld heeft, dat de raad der mi nisters van Buitenlandse Zaken tussen 23 Mei en I Juni zou bij eenkomen. Bovendien heeft Pear son bekend gemaakt, dat de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, een nota heeft gezonden aan Jacob Malik, de Russische vertegenwoordiger bij de V.N., waarin hij zegt, dat de Berlijnse blokkade zal worden op geheven zodra de datum voor de bijeenkomst der ministers van Buitenlandse Zaken zal zijn vast gesteld. VERKLARING VAN SCHUMAN. Robert Sehuman, de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken had intussen op een persconfe rentie te Parijs verklaard te ge loven, dat de datum voor de bij De algemene vergadering der V. N. Chinese luchtmacht doet een tegenzet. Zes door de communisten veroverde schepen tot zinken gebracht. De Chinese luchtmacht heeft zes Van de acht oorlogsschepen, die door de communistische legers na de val van Nanking op de Jangtse werden veroverd, tot zin ken gebracht. Twee schepen wer den zodanig beschadigd, dat zij niet meer gebruikt kunnen wor den. Van de twaalf vaartuigen, die oorspronkelijk tot taak had den de verdediging van Nanking te steunen en de benedenloop van de Jangtse te beschermen, zijn er j slechts vier naar zee ontkomen. J De genoemde acht konden zich i niet door het artillerievuur heen- I slaan. I Meer dan 10.000 manschappen Indonesische kwestie naar tweede en 500 riviervaartuigen zouden politieke commissie. I door de bombardementen verloren Do algemene vergadering der gegaan zijn. V. N. heeft gisteren veertien MeiDe directeur van het noodbu- gesteld als de voorlopige datum reau voor voedselvoorziening te voor do beëindiging van de hui- Sjanghai, Jan Tsjao-an, heeft ver- dige zitting. j klaard, dat de stad in de eerste Met 29 tegen achttien stemmen drie maanden geen voedselgebrek bij vijf onthoudingen besloot de zal hebben algemene vergadering de Indone-| sische kwestie naar de tweede! politieke commissie te verwijzen Het Oostenrijkse vredes verdrag. Nog altijd geen overeenstemming. Na drie dagen op het dode i punt te hebben gestaan t.a.v. ver schillende economische clausules van het Oostenrijkse vredesver drag, zijn de plaatsvervangers De gezamenlijke marine manoeuvres der landen van de West-Europese Unie. Naar verluidt naderen de plan nen voor de gezamenlijke marine manoeuvres der landen van de - o— West-Europese Unie hun vol- min!s s Londen er gis- tooiing. Zij zullen echter niet be-"let geslaagd enige kend worden gemaakt voor zij j,? maken met het ar- door alle deelnemende landen °Yer el6endommen van ge- eoedgekeurd zijn. I onderdanen in Oosten- De British American Tobac co Cy en de Turmac, de twee Amsterdamse sigarettenfabrie- ken, waar 27 Januari j.l. een staking uitbrak om een winst uitkering van 4 procent, zijn weer bijna volledig in bedrijf. De staking is officieel 27 April precies drie maanden na het uitbreken opgeheven. De bei de fabrieken waren toen reeds enkele weken gedeeltelijk in be dijrf, daar verscheidene stakers zich druppelsgewijs weer had den aangemeld. In een verkla ring van de stakers wordt o.a. gezegd, dat zij het niet verant woord achten i.v.m. het misda dige optreden van de vijanden van de arbeidersklasse, die voor geen enkele intimidatie- en ter- reurmiddel terugdeinzen, langer op deze wijze de strijd voort te zetten en de jeugdige werkers aan deze terreur bloot te stellen. Twee keer werd het tabaks rantsoen voor de heren met een derde en voor de dames met de helft verminderd. Een groot deel van de arbei ders is weer in de bedrijven opgenomen. Door 26-tonner overreden. Remmen van vrachtwagen waren niet in orde. Gisteravond werd de 66-jarige wielrijder J. J. van A. uit de Al- tingstraat op de Bezuidenhoutse- weg te Den Haag door een ach teropkomende vrachtwagen met aanhangwagen aangereden. Van A. kwam te vallen en werd door het rechtervoorwiel van de met 26 ton goederen geladen wagen overreden. Het slachtoffer was op slag dood. De vrachtwagen, die bestuurd werd door de 46- jarige H. J. B. te Groningen, werd in beslag genomen, daar de rem men niet in orde waren. Gistermiddag zijn de stoffelijke resten van de vlieg-instructeur A. II. Bender en de drie leerlingen verkeersvliegers N. Draaisma, A. A. Ridder en P. II. Westerhof, op de begraafplaats Oud Eik en Dui nen te 's-Gravenhage ter aarde besteld. De kisten in de vier rouwauto's waren overdekt met kransen en bloemstukken. Op weg naar de begraafplaats, waar een erewacht van leerlingen van de Rijkslucht vaartschool stond opgesteld, was ook' de in de nabijheid gelegen. eS veel belangstelling voor deze boerderij van de Gebrs. Ningbersdroeve - in brand. Beide boerderijen brand-1 De kisten werden onder orgel den tot de grond toe af. De brand-sPal „de ?ula binnengedragen. Ver weer kon niets anders doen dan «billende sprekers voerden daar nablussen het woor(L dankten de omge- Tegen vier uur brandde, even- komen Engelsman Bender, „The eens door onbekende oorzaak, de ',11S crew Lvo°r zljn, we/k boerderij van de landbouwer Hem- - !n belang van de Nederlandse stede aan het Ommer bos geheel 'luchtvaart en namen afscheid van af. Daar er geen water in dekun dne Jong,f. vrienden, die In huurt was kon de brandweer geen 1 dens. vervulling an hun ideaal blussingswerkzaamheden verrich- leven lieten, ten. De totale brandschade be- j draagt meer dan flOO.OOO -en. Verpachting boerderijen in wordt slechts gedeeltelijk door Noord-Oostpolder, verzekering gedekt. Intussen geraakte in de buurt De directie van ile Wieringer- van Beerse nog een grote opper- meer, Noord-Oostpolderwerken te vlakte heide in brand. Het vuur Zwolle is voornemens met ingang werd door de bosbrandweer be dwongen. Vader viel met baby van tweede verdieping. Zondagmiddag is de 30-jarige L. Linders uit Helmond met zijn 2 maanden oude baby uit het raam van de tweede verdieping geval len. L. werd met een zware sche- delbasisfractuur in het ziekenhuis N.O.P. in dienst van de directie opgenomen, waar hij Maandag van de Wieringermeer hebben ge- aan de verwondingen is bezweken, werkt en op 1 November 1949 de De baby kreeg bij de val geen leeftijd van 26 jaar hebben be letsel. reikt. van 1 November 1949 een aantal boerderjjen met nevenkavels in de Noord-Oostpolder te verpach ten. De boerderijen zijn resp. 48, 42, 36 en 24 h.a. groot en zijn alle voor akkerbouw bestemd, evenals de nevenkavels, die in de regel 24 h.a. groot zijn. Gegadigden naar deze uitgifte moeten voor 1 Augustus 1945 ten minste gedurende twee jaar in de lijfstraf werd toegepast als af- Gisteren werd een begin ge- schrikwekkend voorbeeld, maakt met de behandeling van de Bij het verhoor van volgende zaak tegen de gewezen „lager- getuigen kwam vast te staan, dat fiihrer" van het Arbeitseinsatz- d. te Vrienveen een marechaus- lager „Erica" te Ommen, de 52- see en een distributie-ambtenaar jarige K. L. Diepgrond, tot 1931 had gearresteerd. Beiden zijn la- agent van politie te Amsterdam, ter in Erica" gefusilleerd. Ook daarna werkzaam in Duitsland, een onderduiker was door hem van 1936 af N.S.B.-er en van 1936 gevat. Deze jongen keerde nim- tot 1940 steuntrekker. mer uit Duitsland terug. Hem was o.m. ten laste gelegd Vandaag wordt de behandeling de illegale werkers H. E. Gouwe voortgezet met het horen van en A. van Haeringen te hebben twaalf getuigen a decharge, waar- gedood^ door een pistoolschot in op requisitoir en pleidooi zullen volgen. het achterhoofd. Verdachte ontkende dit laatste. Zijn medewerkers in het Ommen- se kamp, o.a. de luitenant de Jong (inmiddels overleden) hadden een complot gesmeed om hem voor deze moorden te laten opdraaien, zei hij. Een later ontvluchte ge vangene verklaarde ter zitting, te R n R hebben gezien, dat D. zijn pistool op Gouwe richtte, doch D. be- Gisteren werd de heer D. Meeuse geïnstalleerd als hoofd van de Christelijke School te Yer seke. De leiding berustte bij Ds Reyenga, die na de opening alle genodigden, w.o. B. en W., een hartelijk welkom toeriep. Daarna las hij enige berichten van ver hindering voor, waaronder die van de heer C. Kuiper, inspecteur van het L.O. en van Ds H. R. Tim merman, Vrij Evang. predikant te Yerseke. Spreker herdacht het overlijden van de heer W. Honders en wenste het nieuw benoemde hoofd „wijsheid en verstand" om diens plaats in te nemen. „Kinderen, zo zei hij o.m., zijn panden van onze liefde die opgevoed moeten f worden in de leer van onze Heer Jezus Christus". De volgende spreker was Bur gemeester Willemse, die de wens uitsprak dat er tussen de school - en het gemeentebestuur een aan gename samenwerking mocht zijn. Ook het hoofd der Mulo-school te Yerseke noemde het geen ge makkelijke taak de overledene te vervangen. Hij wees er op, dat, al schijnen de Yersekenaren stroef en bruut, er achter hun schipperskielen een warm hart schuilt. Hij eindigde met de woor den: „We moeten de leerlingen Jezus leren kennen. Wanneer gij dat doet, mijnheer Meeuse, zult ge in de voetsporen van uw voor ganger treden en uw plicht doen tegenover God." „Kinderen zijn niet alleen aan de ouders maar ook aan de school toevertrouwd", zei de heer C. de Jonge, toen hij namens de ouders, de pas benoemde onderwijzer een! welkom toeriep en de heer L. C. Velthuizen, het hoofd van de Her- vormde school te Goes, die, zoals hij zei, de heer Meeuse node liet gaan, hoopte dat deze de taak om de school op hoog intellectueel peil te brengen zal kunnen vol-j brengen. Nadat allen een kleine attractie hadden genoten, nam de heer Meeuse het woord. Hjj noemde deze dag een feestdag, omdat hij nu zijn ideaal bereikt had waar hij altijd naar gestreefd heeft. Hij bracht dank aan het bestuur voor zijn benoeming en voor het in hem gestelde vertrouwen. Spr. hoopte op een aangename en vruchtbare samenwerking. Ik weet dat ik deze benoeming te danken heb aan Hem, die wijs- Op 5 Mei des middags vrij. Het college van Rijksbemidde- laars heeft een richtlijn vastge steld met betrekking tot de ar beidstijd in het particuliere be drijfsleven op de nationale feest dag. Hierin wordt vergunning ver leend om op deze dag om één uur des namiddags vrijaf te geven, zonder dat deze vrije middag in mindering zou komen op de jaar lijkse vaeantie of snipperdagen. heid geeft en mij altoos heeft ge leid op de weg die ik ging. Van wie ik dan ook verder kracht hoop te ontvangen voor de mooie en schone doch niettemin zware taak der opvoeding. Allen breng ik dank. Ik hoop de kinderen een opvoeding te geven in het licht van het Evangelie, besloot hij. Na dat men verder nog enige punten behandeld had, werd deze bijeenkomst besloten met het zin gen van Psalm 119 3 „Och schonk Gij mij de hulp van Uwen Geest", waarna de bijeenkomst met dankgebed gesloten werd. Onafhankelijk van hun bonden. Op een drukbezochte vergade ring, gisterenmorgen in „Amici- tia" te 's-Gravenhage gehouden, hebben de Haagse stucadoors (gezellen), onafhankelijk van hun bonden, met grote meerderheid van stemmen besloten niet aan het werk te gaan zolang niet door de overheid aan hun eisen is voldaan De stucadoors ver langden een uurloon van f 1.20 met 25 pet. toeslag, hetgeen neer komt op een basis loon van f 67.50 en afschaffing van alle tarieven. Verder werd ook het uniforme ontslagboekje verwor pen. Dit is een ontslagbewijs, waarin staat aangetekend, dat de werknemer zijn vorige dienstbe trekking met medewerking van zijn toenmalige werkgever heeft verlaten. Wie zal wijlen Kolonel Fievez in de Tweede Kamer opvolgen? Door het overlijden van oud minister Fievez is een vacature ontstaan in de Tweede Kamer, waarin hij zitting had voor de K.V.P. Volgens de candidaten- lijst komt voor benoeming in aanmerking de oud-minister van overzeese gebiedsdelen mr E. M. J. A. Sassen te Vught. Aange zien de heer Fievez een gekwa lificeerde zetel voor militaire za ken bezette, is het mogelijk, dat de heer Sassen zijn benoeming niet zal aannemen. Op hem volgt de heer H. M. van Lieshout, wet houder van Eindhoven. Deze is lid der Eerste Kamer en al even min als de heer Sassen militair specialist. Na hem volgt dan op de lijst Luit.-Kolonel J. J. Fens te Breda, die als plaatsvervan ger voor de gekwalificeerde zetel op de candidatenlijst is gebracht. De Nieuwe Ned. Bond van On dernemers in het bouwbedrijf, de heeft een resolutie aangenomen i.v.m. het ontwerp streed des, verklotag. SPOORWEGEN OP DE NATIO NALE HERDENKINGSDAG. Ter herdenking van de in de verzetsstrijd tegen de Duitsers gevallenen zal door de Neder landse Spoorwegen op 4 Mei twee minuten stilte in acht wor den genomen. Op deze dag zul len alle treinen en rangeerdelen op het gehele net der Neder landse Spoorwegen van 20.00 20.02 uur stilstaan. Haeringen waren laatstgenoem- zijn mening uit, dat dit ontwerp veinst gende wijzigingen worden aange- geiost. j t-,racu gearresteerd ^erklaa^rieht^ De werkgevers-leden van de so- gearesteerd erklaarde echter, cjaal econoraische raad van de dat D. het dodelijke schot loste, hoofdbedrijfschappen, bedrijf- Een der wachtmeesters, J. de1 schappen en productschappen en Jonge, intussen veroordeeld tot van de lagere organen, worden uit levenslang, noemde de verklaring en door de vrije organisaties van van deze getuige, een zekere het bedrijfsleven gekozen; Trentelman, „een meineed eerste klas", waarop de getuige ant woordde: „Jawel, wij staan te lie gen, maar de moordenaars spre ken de waarheid". Een vroegere gedetineerde, de binnenhuisarchitect A. T. B. de Vrij, die geruime tijd als „Sani- tater" in het kamp heeft dienst gedaan, had gezien, dat een ze de beraadslagingen van de so ciaal economische raad moeten in het openbaar geschieden; ruggespraak van de vertegen woordigers van de vrije organisa ties met hun organisaties moet mogelijk zijn; dubbele betaling van bijdragen en/of contributies moet niet meer mogelijk zyn;zij die vrijwillig ge organiseerd zijn betalen aan hun PIJPERSDAG 1949 TE VLAARDINGBN. Dit jaar zal op Hemelvaarts dag a.s. de grote jaarlijkse Pij persdag worden gehouden te Vlaardingen, georganiseerd door het corps „De Pijpers" aldaar. Ruim 1500 tamboers, pijpers en signaaltrompetters met enige honderden supporters zullen zich opmaken om aan deze grootse demonstratie deel te nemen en van hun kunnen blijk te geven. kere Bos op bevel van D. dertig slagen met de karwats werden vrije organisaties en zij, die niet toegebracht op het ontblote li- vrijwillig georganiseerd zijn, zul- chaam, t.w. 27 slagen, omdat de i len bij de nieuwe P.B.O. geregi- gevangene 27 jaar was en 3 sla- I streerd worden en daar betalen. goedgekeurd zijn. De oefeningen zullen plaats hebben tussen 30 Juni en 8 Juli. haantje (in de Betuwse grienden) de bastaardsatijnrups en de lariks- bladwesp, indien het optreden van deze insecten hiertoe althans aan leiding zal geven. Naar wjj vernemen zullen, Ook de bestrijding van diverse rijk. evenals vorig jaar ook dit jaarschimmelziekten bijv. de aardap- De gedelegeerden konden seen Pr°even worden genomen met de pelziekte (phytopthora) en schurft 0 lloltfinnfora tan i 1r. ie SOPHOELIS stelt vertrouwenskwestie. overeenstemming bereiken over j,eli™l>tere ter bestrijding de compensatie. Tenslotte steun- inscoten en plantenziekten. den de Britse en Franse plaats vervanger een voorstel van de De Griekse eerste minister. So- da' ™en,z°4 phoelis hppff crjcfpr narist- hpf1 tekst van het artikel Griekse parlement na een reces1'eDY"aenyo"digen alvorens het van vijf maanden, weer bijeen ge- °P"leUW m handeling te ne- komen is, verzocht om een motie van vertrouwen in zijn nieuw coalitie-kabinet. Tezelfdertijd oen juridische commissie een verklaring uitgegeven, die de voormalige minister Spyros Mar- kenzmis vrijspreekt van besehul- nSeShn WKeg,cieviezensmokkel. Het interzonaal verkeer in Duitsland. De Sowjet-Russische autoritei ten hebben de bus Hannover-Ber- lijn, die de afgelopen vijf dagen TT/i '7 A L 'L JÖIIiUllAcl. ttjl b UIL Uv cttgcivpcii VIJi het aft fa gen 'eit!den totde Brits-Sowjet-Russische zone ring Ta" Van de vor'Se rege- grens mocht passeren, aangehou- -van de Partij van den. De passagiers moeten voor- U7„ Zijn met in het nieu- taan bij de zonegrens weer over- we kabinet opgenomen. stappen. Eind Mei staat o.m. op het pro gramma de bestrijding van vlas- thrips ln Zuid-Beveland. VEELZIJDIGE TOEPASSING. Bjj plotseling optredende pla gen, die onmiddellijk moeten wor den onderdrukt, kan het hef- schroefvliegtuig belangrijke diens ten bewijzen, aangezien de grote sproei-capaciteit in zeer korte tijd op de meest afgelegen plaatsen kan worden benut. Zo zal men dit jaar de heiicoptere ook ge bruiken bij een eventuele colora dokever-invasie aan de kust. Voort zullen deze maand proe ven worden genomen met de be strijding van de koolzaadsnuitke- ver, de karwijmot, het wilgen bij appel en peer, zal met het hef- schroefvliegtuig worden beproefd. Onkruidbestrijding op grasland zal eveneens ter hand worden ge nomen. Hiertoe zal men bespuiten met z.g. groeistoffen, die het gras enz. ongemoeid laten, doch het onkruid sterk in zijn groei rem men, hetgeen op de duur afster ving veroorzaakt. Vervolgens zal bij eventueel optredende nacht vorst de heiicoptere worden ge bruikt bij de bestrijding van dit voor het fruit zo noodlottige ver schijnsel. Het hefschroefvliegtuig brengt n.l. de koude luchtlaag even boven de grond in beroering en vermengt deze aldus met ho gere en warmere lucht. Tenslotte kan het hefschroef vliegtuig de barst" en het rotten van kersen bestrijden door met behulp van op te wekken lucht wervelingen de waterdruppels, die dit kwaad veroorzaken, van de vruchten af te blazen. EXPLOITATIE .MOGELIJK. Men heeft berekend, dat de kosten van de bestrijding met be hulp van de heiicoptere in eerste instantie hoger zijn dan die bij bestrijding door een rijdende sproeimachine. Wanneer men voordelen als het niet-vernielen van het gewas en de betere be strijding verdisconteert, dan komt het sproeien met de heiicoptere in de regel goedkoper uit. Er bestaat dan ook een rede lijke kans, dat binnen niet al te lange tijd tot exploitatie van heli- copteres ten behoeve van do land en tuinbouw zal worden overge gaan. Met het oog op de hoge aan- schaffingskosten van de heiicop tere (c.a. f 2.000.000) wil men dit jaar ook proeven nemen met een klein sportvliegtuig, uitgerust met een sproei-apparaat. Dit is echter alleen geschikt voor uit gestrekte polders, zoals onze Zui derzeepolders, daar een sport vliegtuig, vergeleken met de heii coptere, sneller is en minder ge makkelijk manoeuvreert. De Twentse gulheid is traditio neel. Bij bruiloften betekent dit echter een kostbare geschiedenis, omdat men dan geen buur kan overslaan. En omdat er over het algemeen nogal eens veel gedron ken wordt ook, hebben diverse plattelandsbonden richtlijnen vast gesteld. Die luiden: Des avonds voor de bruiloft om tien uur naar huis en de meisjes geen sterke drank geven. Of men zich er in Twente aan zal houden is een tweede. Men wordt daar niet graag voor „een kniepert" ver sleten. In Amsterdam gaat men vanaf 14 Mei weer een „fashion- week" houden, waar de Neder landse confectionnairs zullen to nen wat er voor het binnenland beschikbaar komt. Morgen heeft te Den Helder een plechtige herdenking plaats van de geval lenen der Kon. Marine in de laat ste wereldoorlog. We kunnen weer groenten naar Duitsland ex porteren. De regeling voor de ex port via de individuele handel heeft haar beslag gekregen. In Amsterdam brak in een school gebouw in een fröbelklasje brand uit die echter spoedig kon worden geblust. Rare toestanden in Nij megen. Daar zijn zestig bouwvak arbeiders werkloos bij nijpende woningnood. In 1948 gunde de ge meente de bouw van een complex van 86 woningen, doch van Rijks wege werd slechts de bouw van 32 goedgekeurd, zodat de rest half afgebouwd blijft staan. En tot slot verklappen wij U nog, dat Montgomery te Parijs is aan gekomen. Hjj zal ook ons land bezoeken. Havenstaking te Antwerpen. Gehoor gevend aan de oproep van de socialistische transport arbeidersbond en van het Ka tholieke Vakverbond hebben de Antwerpse avenarbeiders ten ge tale van 15.000 gistermorgen voor 48 uur het werk neerge legd. De vakbonden hebben een op roep gericht tot de Rotterdamse havenarbeiders zich solidair te verklaren met de staking en geen schepen te lossen, welke oorspronkelijk voor Antwerpen bestemd waren. De Antwerpse havenarbeiders eisen een verbetering van hun pensioenregeling, een zgn. be staanszekerheid op basis van 60 1 ''ocent van hun loon en een ver- ioging van de uitkeringen bij arbeidsongevallen. Mei-feest van de Partij van de Arbeid. De P. v. d. A., afdeling Am sterdam, vierde gisteren het Mei feest in de Apollohal, waar onge veer 6000 personen aanwezig wa ren, toen een op gramofoonplaten opgenomen rede van de voorzitter van de P. v. d. A., Koos Vorrink, die nog steeds in een ziekenhuis in Denemarken vertoeft, werd af gedraaid. Als tweede spreker memoreer de de voorzitter van het N.V.V., de heer E. Kupers, het ontstaan van de arbeidersbeweging, nu 60 jaar geleden en de sociale verbe teringen, die in die tijd zijn be haald. De laatste spreker van da avond was de oud-minister van Verkeer en Waterstaat, Ir H. Vos. Hij herinnerde aan de strijd, die het socialisme 50 jaar geleden heeft moeten voeren. Te Nijmegen sprak de minister van Wederopbouw, Mr J. in 't Veld. Opbrengst „Wie wint de pot" aan de Koningin overhandigd. Gistermiddag heeft mevr. Arn. J. D'Ailly, ere-presidente van het damescomité „Behartiging van de loterij voor het zwakke kind", vergezeld door de heer Carei Briels en de overige leden van het comité in het Paleis Soestdijk de opbrengst van de loterij in de vorm van een cheque groot f 200.000 aan H. M. de Koningin overhandigd. Een Nederlandse vrachtauto, bestuurd door de heer v. Heurck uit Tegelen, is te Heusden (Bel gisch Limburg) tegen een boom gereden. De bestuurder werd zwaar gewond. DE BILT ZEGT: Minder zonnig. Droog weer met van de Noord zee binnendrijvende wolkenvelden. Meest matige wind tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1