rJiTOniifgawMg flORT Diepe en brede belangstelling van Koningin Juliana voor algemene vraagstukken. Zes weken herhalingsoefeningen voor uit Indonesië gerepatrieerden. „Nederland wordt in do wereld misverstaan." gedachte aan algemene samen werking is naar verre horizon ten geweken. Het ligt niet in de macht van Nederland daarop invloed van betekenis te oefe nen. Wat wij kunnen, moeten en zullen doen is onze bijdrage leveren tot die samenwerking tussen vrije volkeren, die erop gericht is de vrede zo goed mo gelijk te waarborgen, die tevens het economisch herstel zal be-, vorderen, dat mede voorwaarde is voor sociale zekerheid. Biwekcrke vierde feest. Kaalhoofdigen Nat. Reserve kan verplicht worden. Ned. Ghr. Graf. Bond. Algemeen beeld op Java verandert niet. Bezoldiging Watersbhagsprsoneel, Maandag Mei 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 De minister-president, dr W. Drees, heeft Zaterdag middag de volgende radiorede gehouden voor Hilversum I: „Dit jaar voor het eerst wordt 30 April gevierd als Koninginne dag, een begrip, dat zo lang on verbrekelijk verbonden was met de 31e Augustus. Deze viering roept weer voor de geest de his torische dagen van eind Augus tus en begin September van het vorig jaar. Nu heeft Koningin Juliana de zware maar schone taak, die haar deed zeggen: „Wie ben ik, dat ik dit doen mag", reeds 8 maanden vervuld. Het zijn maanden van grote moeilijkhe den en diepe zorg geweest, maar voor ik verder daarvan gewaag moge ik allereerst uit naam van het Nederlandse volk de wens uitspreken, dat, welke ook de staatszorgen zijn, deze 40e ver jaardag in de gelukkige kring van het Koninklijk gezin een ongestoorde vreugdedag moge wezen, en dat het komende jaar, waarin ook het 12li-jarig huwe lijksfeest van Koningin en Prins zal vallen, daarmede in overeen stemming zal zijn. Wie het voorrecht gehad heb ben Prinses Juliana te ontmoe ten in het zuiden, kort na de bevrijding van heel ons land, hebben kunnen ervaren, dat zij haar zorgen bleef uitstrekken over de landgenoten, die onder de oorlog geleden hadden. In de leiding van Volksherstel en H. A. R. K. bleef de Prinses ook daarna het lot van oorlogs slachtoffers verlichten. Hoezeer met dat persoonlijk medeleven in de noden en moei lijkheden van de dag bij de Ko ningin gepaard gaat een diepe en brede belangstelling voor de grote algemene vraagstukken, waarvoor ons land, waarvoor het Koninkrijk, waarvoor de wereld staat, is tot uiting gekomen in haar rede bjj de aanvaarding van het koningschap. TELEURSTELLEND. Het is de gang van zaken in de wereld, die na de bevrij ding de grootste teleurstelling leeft veroorzaakt. Toen de ge allieerden na een ontzaglijke krachtsinspanning de agressieve asmogendheden hadden terneer geworpen, mochten wij hopen, dat hun samenwerking na het einde van de strijd zou voortdu ren, en dat de vrees voor oorlog voorlopig zou kunnen wijken. Een dergelijke samenwerking zou het herstel uit armoede en Verwoesting in hoge mate heb ben kunnen bevorderen. Het heeft niet zo mogen zijn. RADIOREDE VAN Dr W. DREES. Wat in 1914 en 1939 de vrede had kunnen redden, de zeker heid, dat een aanval op enig af zonderlijk land zou stuiten op weerstand van een overmachti ge combinatie, wordt thans ver kregen door het Atlantisch Pact. Zo is Nederland bereid, al kan zijn bijdrage verhoudingsgewijs slechts klein zijn, zijn taak tus sen de volkeren, waarvan Ko ningin Juliana sprak, naar ver mogen te vervullen. OVERZEESE GEBIEDS DELEN. Bovenmate moeilijk is geble ken de verwerkelijking van nieuwe verhoudingen tot de Overzeese Gebiedsdelen, waar toe Nederland zich bij de grond wetsherziening in beginsel heeft verbonden. Niet ten opzichte van Suriname en de Antillen. Wij mogen aannemen, dat daar de ontwikkeling naar zelfstan digheid, die reeds ver is gevor derd, in afzienbare tijd langs normale wegen zijn afsluiting zal vinden. Dit zal aan de in deze gebieden in het algemeen reeds zo sterke binding aan de Kroon, waarvan ook tijdens de oorlog bleek bij de bezoeken, door Prinses Juliana er ge bracht, nog ten goede komen. Nederland weet, al wordt het in de wereld misverstaan, dat het niet de hopeloze poging be doelt te ondernemen om oude koloniale verhoudingen te her stellen. Het wil het koninklijk woord gestand doen, dat ook In donesië vrij zijn eigen weg zal kunnen bepalen, waarbij samen gaan met Nederland zal plaats hebben op voet van gelijkheid. Het wil niet blijvend zijn zonen in Indonesië onder de wapenen houden. Ook de regering weet met hoeveel verlangen ouders, echtgenoten, verloofden, uitzien naar de terugkeer van wie zo lang wegblijven en aan zoveel gevaren blootstaan. Wij beogen niet anders dan een overgang te verkrijgen, die leidt tot werkelijke vrijheid voor alle Indonesische volken, ge paard gaande met veiligheid en rechtszekerheid. Moge het de Koningin gege ven zijn de pogingen, die op het ogenblik weer ondernomen wor den om overeenstemming» te be reiken, eindelijk tot een goed resultaat te zien leiden en moge dan straks blijken, dat de sa menwerking in een Nederlands- Indonesische Unie onder de Kroon van het Huis van Oranje, beide volkeren ten zege zal zijn. Wat in Nederland sinds de bevrijding is tot star.d gebracht mag gezien worden. Er is hard gewerkt. Er is ook heel veel be reikt. Nog echter zijn wij aan gewezen op buitenlandse hulp. en 250.020 kg. boter. Het bedrag van de totale verkoop bedroeg f 2.662.223. Om Walcheren vrij te krijgen van op tuberculoze reagerend melkvee werden 74 dieren afge slacht in 1948. Met inbegrip van d- slachtwaarde wordt aan de veehouders 90 pet. van de ge bruikswaarde vergoed. Uitbetaald werd daarvoor f 11.499. Walche ren neemt daardoor een plaats met de veehouderij in, welke, met uitzondering van enkele gedeelten in Friesland, nergens in ons land zo gunstig is. Als gevolg van de nog snel stij gende hoeveelheid aangevoerde melk in de eerste vier maan den van 1949 werd reeds 1% mil- lioen kg. melk meer ontvangen dan in hetzelfde tijdvak van 1948 en de daarmede gepaard gaan de behoefte aan vlottend bedrijfs kapitaal, werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, dat een verhoging van het crediet met f 200.000.wordt aangevraagd. Ofschoon vele moeilijkheden te overwinnen zijn, vooral als ge volg van de lange levertijd van machines etc., vordert de her bouw van de fabriek gestadig. Bij de bc-reiding van melkproduc ten wordt het bedrijf sterk ge handicapt door het gebrek aan flessen. kinder- en volksspelen voortgezet. De onthulling van het Vrijdagavond zijn de feestelijk- gedenkteken te Renesse. heden ter gelegenheid van de ver jaardag van H. M. Koningin Juli ana te Biggekerke ingezet met een door de Oranjevereniging georga niseerde feestavond, die buitenge woon slaagde. Na een kort ope ningswoord van de voorzitter, de heer P. Wijkhuis, die o.m. de bur gemeester de heer P. L. Dreg- Daar de onthulling van het gedenkteken voor de gevallenen van 10 December 1944 op a.s. Woensdag 4 Mei te Renesse zeer veel publiek zal trekken, zullen voor een goede gang van zaken door de politie enkele orde maatregelen genomen -worden. Auto's motoren en fietsen mans welkom heette werd een kuncn n-e(. naar terrein programma van muziek en zang worden meegenomen maar afgewerkt, terwijl de hoofdschotelmoetcn parkeren op het dorps_ vormde het toneels piejn dat daarvoor gelukkig Dit stuk, dat speelt in IbU en ,-en eg ruimte biedt latere jaren werd opgevoerd doorj de ontspanningsclub „Het nieuwe f a^n Y.an Geluid" Wat de nnvoprine be- het terrein Is alleen toeganke- treft, kunnen we zeggen, dat alle ]'jk de 'Officiëlei genodigden leden hun uiterste best hébben ge- "vg"ge twee zijden zijn vrij daan om het stuk zo acceptabel v0°r het P"bhek- mogelijk te maken. De hoofdrol-1 Een goede geluidsversterker len waren over het algemeen goed z f1 gesprokene voor ieder bezet en vooral die van Koning-1 verstaanbaar maken. Daar de Stadhouder Willem Hl werd goed Plechtigheid om 3 uur precies vertolkt. Overigens was het geen zat aanvangen is het gewenst, eenvoudige opgave om een derge-5?® belangstellenden vóór lijk stuk in een dorp op te voeren, da' tijdstip aanwezig zijn. doch dit initiatief heeft bewezen,,1 comité ontving bericht, dat het ook op kleinere plaatsen ,^e Koningin zich bij mogelijk is, met de daar beschik-°e Plechtigheid zal laten ver- bare personen meer te brengenfcgenwoordigen door haar ad- dan allerlei afgezaagde kluchten. Iudant Kapitein J. C. Bühr- Het muziekcorps „Willen is kun- ®?nn' °le namens Hare Majes- nen" en de Chr. zangverenigingeen krans zal leggen. O.l.v. de heer Buisman leverden MIDDELBURG, verdienstelijk werk. Het toneel-' stuk werd besloten met het Wil-| Coöperatieve Zuivelfabriek helmus. „Walcheren". Burgemeester Dregmans zei in Vorige week vergaderde onder zijn slotwoord, dat toen hij drievoorzitterschap van de heer S. jaar geleden tot burgemeester j Simonse te St. Laurens bovenge- werd benoemd, er in deze gemeen-noemde zuivelfabriek. t« nauwelijks van verenigings-.' De rekening en verantwoording leven sprake was, terwijl tevens ov"cr 1948 werden goedgekeurd, een behoorlijke lokaliteit ontbrak. Volgens het jaarverslag werden in Thans echter beschikt Biggekerke I 't afgelopen jaar 10.789.554 kg. over een zeer goed verenigingsge- J melk geleverd met een gemiddeld bouw, dat, naar de burgemeester vetgehalte van 3.79 pet. Aan mededeelde over 14 dagen zal melkgeld werd daarvoor uitbe- worden geopend. De heer Dreg-taald f 2.294.890. Aan onkosten mans constateerde, dat men kon werd betaald f392.078, terwijl op terugzien op een zeer goed ge-de bezittingen f 33.549 werd af- slaagde avond, terwijl hij wees op geschreven. Voor detailverkoop het belang van verenigingen, die werden afgeleverd 8.634.996 1. culturele avonden kunnen verzor-melk; 604.217 flessen gesterili- gen, waardoor de jeugd een betere seerde melk; 176.443 I. roomkar- vrije tijdsbesteding wordt bijge- nemelk; 325.852 fl. karnemelkse racht, Vandaag worden de fees- gortpap; 227.299 fl. melkyoghurt (Ingez. mededeling, advert.) Dezer dagen zult U van de post in Uw bus ontvangen een gratis-proef van het goede palmolive-scheermsje. Deze mes jes kunt U als meerdere an dere soorten kopen in de zaak A. C. VAN DER REST, Lange Kerkstraat 42 te Goes. GOES. De heer Buddiugh sprak voor Chr. Historische Jongerengroep. Vrijdagavond hield de Chr. Hist. Jongerengroep, afd. Goes, in de Prins van Oranje een pro- paganda-vergadering o.l.v. de heer C. F. v. d. Peijl, voorzitter der C.H. Kiesvereniging. Na opening kreeg de heer P. Buddingh het woord. Hij sprak over „Een nieuwe tijd, een nieuwe taak". In een zeer boei end betoog zette hij uiteen, dat wij niet kunnen leven alsof wij alleen staan, maar dat we ook te maken hebben met wat er over ónze grenzen gebeurt en alzo onderhevig zijn aan richt lijnen. De liefde tot God, aldus de heer Bqddingh, moet lopen als een verticale lijn, regelrecht. Deze liefde tot God wordt pas effectief in de horizontale lijn in de maatschappij. Wij hebben allen van Godswege een op dracht om principieel te staan in 't maatschappelijk leven en ook daar in de eerste plaats met Zijn Woord rekening te houden. Sprekende over het grote - be lang door wie wij geregeerd worden, zei spr., dat 83 van de wereldbevolking geregeerd wordt door 17 en daar moe ten we tegen strijden en ons niet willoos laten sturen. De tegenwoordige situatie en ver houdingen in de C.H. Unie ge ven soms aanleiding tot critiek, doch staan wij alleen eenstem mig op ons beginsel al kan er verschil bestaan in practische problemen. De taak van de jeugd is een kern te bouwen, welke duidelijk de band tussen geloof en politiek ziet, een kern waar in de toekomst op ge bouwd kan worden. Na het referaat volgde op de vele^ vragen een interessante discussie, waarin vooral de In donesische politiek behandeld werd. De Mondorgel- en Accordeon vereniging van Kloetinge „In ternos", o.i v de heer G. van Haaften, luisterde met pittige nummers de bijeenkomst op, terwijl de heer H. de Frije zijn medewerking verleende door in humoristische trant heel de va derlandse geschiedenis naar vo ren te brengen. Deze goed geslaagde avond werd door de heer Buddingh met dankgebed gesloten. 13 personen werden als sym pathiserend lid ingeschreven. BORSSELE. Gemeenteraadscanilidaten C.H.U. De Christelijk Historische Partij heeft voor de aanstaan de gemeenteraadsverkiezing de volgende candidaten gesteld: 1. Corn. Almekinders; 2. Ja cobus de Bue Johzn; 3. D. Ge- schiere Dzn; 4. A. de Koeier; 5. Corn, de Vroe. Vergadering C.H.U. In de Donderdag gehouden vergadering van de pas opge richte afdeling van de C.H.U. is een bestuur gekozen bestaan de uit: Jacobus de Bue Johzn, voorzitter: G. Walhout Fzn, se cretaris; D. Geschiere Dzn, pen ningmeester; C. Kwaak en A. de Koeier, leden. WEMELDINGE. Gevonden voorwerpen. Gevonden voorwerpen: een vulpen. Inlichtingen te bekomen ter gemeentesecretarie. SOUBURG. Begunstigersavond. Een dezer dagen hield de Ger. Meisjesvereniging „Maranalha" in het jeugdgebouw van de Ger. kerk een vergadering waar uit genodigd waren de begunstigers der vereniging. De leiding be rustte in handen van de presi dente mej. L. Davidse. welke na op gebruikelijke wijze de vergadering geopend te hebben, een kort openingswoord sprak, en daarna Leny Koole gelegen heid gaf tot het voorlezen van haar onderwerp: Tekenen der tijden, ontleend aan Matth. 24. Op dit onderwerp volgde een goede bespreking. Na de pauze las Rie Louwerse een gedicht voor: Een uit velen. Hierna werd door een zestal meisjes een kort stukje opge voerd, voorstellende: Bezetting en Bevrijding, waarna ds v. d. Berg met een kort woord en dankgebed deze leerzame avond sloot. Er bestond van de zijde der ouders een vrij goede be langstelling voor deze avond. WESTKAPELLE. Een csmlidatenlijst van de C.H.U., A.R. en S.G.P. Donderdagavond vergaderden de besturen van de Chr. Hist. Unie, Anti-Rev. Partij en de Staatk. Ger. Partij te Westka- pelle. Doel van deze vergadering was, een gecombineerde lijst voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing samen te stellen, waar toe dan ook besloten werd. Op deze lijst komen de volgende personen voor: 1. P. Lievense Jzn (C.H.); 2. H. Cijsouw (S.P.G.); 3. H. Wou ters (A.R.); 4. P. Lievense Czn. (C.H.)5. L. A. Roelse (S.P.G.); 6 P. L. van Keulen (A.R)7 P. K. van Rooijen (C.H.); 8. W. Simonse (S.P.G.)9. J. L. de Witte (A.R.); 10. Joh. Dekker (C.H.)11. J. Westerbeke (S.P. G.); 12. P. Minderhout (C.H.). ZOUTELANDE. C.H. Gemeenteraadscandidaten. Een dezer dagen vergaderde de Christelijk Historische Kies vereniging onder voorzitter schap van de heer A Janse. De volgende heren zijn can- didaat gesteld voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing: 1. P. Leijnse; 2. P. de Visser; 3. J. Riemens; 4. F. Maljaars; 5. S. Wijkhuis; 6. E. Janse; 7. W. Louws. Nadat in de rondvraag nog gevraagd werd naar de electri- ficatie en aanleg waterleiding in Boudewijnskerke en aange drongen werd op het lezen van het C. H. weekblad „Koningin en Vaderland", eindigde wet houder P. Leijnse met dankge bed. ZONNEMAIRE. Schuur zakte ln. Donderdag zakte de land- bouwschuur van L. v. d. Bijl, Schraphage, plotseling in. Geen persoonlijke ongevallen deden zich voor. Het vee bleef, won derwel, ongedeerd. De schuur heeft zeer veel te lijden gehad van de inundatie en moest daarom herbouwd worden. Tot op heden kon nog geen aanvang met de bouw worden gemaakt. Inentingen. Naar we vernemen zal de ge neesheer dr Van Eldik gelegen heid geven tot vaccinaties tegen pokken. Tevens zal er gelegen heid zijn om zich te laten vac cineren tegen diphtherie. Een en ander zal plaats vinden in de openbare lagere school op Woensdag 4 Mei a.s. en wel op de volgende uren: 2 uur; pok ken; 2.30 uur diphtherie. SEÈOOSKEKKE. Opbrengst bazar. De op tweede en derde Paas dag gehouden bazar van de Spo'-tver. „Udi" heeft een be drag van f 1569 opgegeven. Het gehele bedrag is gestort in het fonds voor het sporterrein. Uit de M. v. A. op de begroting van oorlog. (Ingez. mededeling, advert.) Interessant is het te vernemen, dat het haarmiddel van de be roemde kapper uit Een, op be scheiden schaal ook verkrijgbaar wordt gesteld in de pharmaceu- tische zaak A. C. VAN DER REST te Goes. De prijs zal 5.75 per flacon bedragen en doet ieder belanghebbende verstan dig zo spoedig mogelijk te be stellen, daar aflevering zal plaats vinden in volgorde. ZIERIKZEE. C. H. Unie. Door de Christelijke Historische Kiesvereniging zijn" voor de te houden gemeenteraadsverkie zing de volgende candidaten ge steld: 1. A. Groenendijk; 2. G. van Duin; 3. H. Uijl; 4. P. J. Overbeeke; 5. A. Jonker; 6. B. W. Schot; 7. S. M. Struijk; 8. M. van As. BRUINISSE. Ouderavond O. L. School. In het nieuwe schoolgebouw hield de O.L. School Donderdag een ouderavond. Het hoofd der school, de heer Van Weele, bracht dank aan de gemeente voor de keurige meu bilering. De school telt thans 107 leerlingen, waardoor de be noeming van een vierde leer kracht in het gezicht komt. De heren J. J. van der Velde en P. van den Berge werden bij acclamatie als lid van de Ou dercommissie herkozen. In de vacature C. van Waardenburg werd gekozen de heer A. de Koning-Bakker. In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd. Na de pauze hield de heer Immerzeel een referaat over het Openbaar Onderwijs. Oostburgse scholieren naar Den Haag. Naar wij vernemen zullen een aantal schoolkinderen met on. derwijzend personeel van 15 tot 18 Juni de gast zijn van de Zeeuwse Vereniging „Zeelandia" te Den Haag. De kinderen zul len zoveel mogelijk bij hun pleegouders worden onderge bracht, waar ze ook bij het be zoek vorig jaar logeerden, ter wijl de vereniging er naar zal streven de jongelui weer een paar prettige en onvergetelijke vacantiedagen te bezorgen. De heer H. M. Moeliker te Tholen slaagde te Breda voor het diploma filmoperateur. De Emmabloem-collecte bracht te Tholen f 114.96 op. Voor het schriftelijk gedeelte van het examen Gemeente-admi nistratie I slaagde de heer A. van Dis, ambtenaar ter secretarie te Serooskerke. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begroting van oor log wordt medegedeeld, dat de minister overtuigd is geraakt van de wenselijkheid, dat de leiding der defensie-aangelegenheden in één hand blijve. De consequentie hiervan zou zjjn do ministeries van oorlog en van marine samen te voegen tot een ministerie van landsverdedi ging en de minister acht dit uit eindelijk dan ook de beste op lossing. De minister acht het van be lang te vermelden, dat zal wor den ingesteld een directoraat voor de Western Union defensieaange legenheden, ter verzekering van de nodige coördinatie op dit ter rein. De militaire bijdrage van Ne derland in W.-Europa zal te land en ii de lucht in hoofdzaak het volgende moeten omvatten: Landmacht Een bescheiden veldleger, be staande uit enkele divisiën, met de nodige korpstroepen en reser ves; territoriale troepen voor inwen dige veiligheid, territoriale verde diging en bescherming tegen over vallen uit de lucht; luchtdoelartillerie en luchtdoel zoeklichten voor de luchtverdedi ging van het binnenland; troepen voor de aan- en afvoer. Luchtmacht: Een aantal squadrons dagjagers en nachtjagers, zomede enige squadrons tactische luchtmacht ter ondersteuning van het veld leger, zomede de bij vorenbedoelde squadrons behorende vliegbases; de nodige radarstations als on derdeel yan een gecoördineerd West-Europees systeem voor alarmering; de luchtwachtdienst; - de nodige magazijnen en werk- j plaatsen. Indien de aanmelding voor de Nat. Reserve onvoldoende zou blijken, zou moeten worden over wogen terug te grijpen op oen deel der lichtingen 1941 t.m. 1944, waaraan alsdan 'n summiere ge oefendheid voor territoriale taken zou moeten worden gegeven. Het benodigde aantal lichtin gen zal gelijk zijn aan dat van voor 1940, n.l. 15, als volgt ver deeld: 1 in opleiding, 2 tot en met 7 voor het veldleger, 8 tot en met 13 voor de territoriale troe pen, 14 en 15 bestemd voor de depots. Zo lang uit nieuwe lichtingen nog geen voldoend aantal divisiën is gevormd, zal de plaats daarvan zo spoedig mogelijk moeten wor den ingenomen door uit Indonesië repatriërende troepen. Het zal daartoe onvermijdelijk zjjn hen enige tijd na terugkeer door middel van herhalingsoefe ningen geschikt te maken voor de gevechtstaak, die zo geheel af wijkt van de politionele taak, die door hen in Indonesië werd ver- richt. De minister staat daarbjj aanvankelijk een duur dier her halingsoefeningen van zes weken voor ogen. Het behoeft geen betoog, dat de minister er zich van bewust is, dat het tijdstip van opkomst zo danig moet worden gekozen, dat daarbij ten volle rekening wordt gehouden met het belang der ge- repatrieerden om, in verband met de gezondheids, studie-, beroeps- en gezinsbelangen dit tijdstip zo laat mogelijk bepaald te zien. De tegenwoordige bezoldigingen der militairen zijn in veel geval len te laag, doch zullen binnen kort met terugwerkende kracht aanzienlijk worden verhoogd en hierdoor op een peil komen, dat niet lager is dan het salarispeil van burgerlijk rijkspersoneel in overeenkomstige betrekkingen. Het 29ste jaarverslag. Wij ontvingen het 29ste jaar verslag van de Ned. Christelijke Grafische Bond. Een keurig uitgevoerd boek werk van meer dan 100 blad zijden. Dat zegt al iets. Een be wijs van althans uiterlijke voor spoed. Trouwens de begroting voor dit jaar sluit met een be drag van niet minder dan f 153.300.w.o. aan contributie f 150.500.terwijl de jaarreke ning over 1948 sloot met een voordelig saldo van f 16.945.66. Het ledental bedraagt 4341, wat in vergelijking met 1940 een vermeerdering betekent van 1036. Naast uiterlijke bloei spreekt dit verslag ook van innerlijke groei en wat ook van veel be tekenis is, niet van strijd, maar van samenwerking en overleg. „De samenwerking met de werkgevers, aldus het ver slag, liet tijdens de verslag periode niets te wensen over. Opnieuw bleek, dat de gedach te van overleg in onze be- drijfsgemeenschap een grote plaats inneemt. De wijze waar op de werkgevers in de bedrijfs- instanties het gemeenschappelijk belang van de bedrijfsgenoten trachten te dienen, dwingt be wondering af. Voor de gedachte van overleg, waaruit dit alles is voortgekomen, hebben ook de pioniers van onze bond de strijd gevoerd. En wij plukken daar van de vruchten. Overzien we de zegeningen des Heren, die in zo rijke mate ons deel werden, dan danken wij Hem, dat Hij, ondanks de ontrouw die onder ons ook meer malen werd gevonden, ons deze voorrechten deed genieten." Een nieuw systeem voor rijwielbeveiliging. Gelijk reeds in Zwitserland en België van staatswege bestaat, is nu ook in Nederland van particuliere zijde opgericht een bureau voor rijwielbescherming met de opzet rijwielbezitters tegen diefstal van hun karretje te beschermen. Voor 1.75 kan men lid worden van dit bureau en ontvangt dan een rijwielpas met de gegevens van de fiets, alsmede een provincieletter en registratienummer van het bu reau. Op de belangrijkste onder delen van de fiets zelf worden provincieletter en registratie nummer, alsmede het embleem van het bureau „rijbo" inge slagen. Jn Amsterdam berust een centraal kaartsysteem, zodat di rect iedere gevonden, of van diefstal afkomstige fiets kan worden thuisgebracht. Reisdeviezen voor Frankrijk zonder loting. De Nederlandsche Bank deelt mee, dat thans wederom de ge legenheid bestaat reisdeviezen voor toerisme naar Frankrijk te verkrijgen. De aanvrage dient op de gebruikelijke wijze door tussenkomst van de deviezen- banken en reisbureaux te wor den ingediend, waarna binnen een week de toewijzing zonder loting zal volgen. De toewijzing bedraagt thans maximaal f 300 per persoon, ten tinde op deze wijze meer per sonen in de gelegenheid te stel len hiervan gebruik te maken. Het heeft H. M. de Koningin behaagd het beschermvrouw schap te aanvaarden van de Vereniging tot behartiging der belangen van Nederlandse long lijders, „Nederlandsch Sanato rium te Davos", Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: De trekken van het algemene beeld op Java veranderen niet. Daar waar men over het dode punt heen is blijft de ontwikke ling in de goede richting meestal soms in een verrassend snel tempo gehandhaafd. Op en kele moeilijke plaatsen blijkt vaak, dat, wanneer de druk op de bevolking op te heffen is of belangrijk verlicht kan worden, de bevolking als het ware klaar staat de zo zeer noodzakelijke medewerking te geven. Deze tendens wordt doorkruist door berichten over een moge lijke terugkeer van de republi keinse regering naar Djogja, omdat men daaraan de vrees verbindt van represailles op die gene, die actief of passief met Nederlandse instanties samen werken. Een aantal berichten uit het nieuw opengekomen gebied in het Westelijke deel van Oost Java spreekt van botsingen tus sen de communisten (P.K.I.) en andere groepen, waardoor de indruk wordt gewekt, dat deze communistische strijdgroepen steeds actiever worden. Als ge volg van de zeer uitgebreide patrouillegang der Nederlanders en de voortdurende verliezen der benden zijn de acties van de in het Djogjase en Solose aanwezige benden van enige om vang, in toenemende mate on mogelijk geworden. Antwoord van de ministers, In antwoord op door de heer Stapelkamp gestelde vragen be treffende de instelling van een adviescommissie in zake de be zoldiging van waterschapsperso- neel, heeft de minister van Wa terstaat het volgende geant woord: Tegen het door de ambts voorganger van de ondergete kende geuite voornemen tot in stelling van een commissie, die van advies zal moeten dienen bij de opstelling van richtlijnen voor de bezoldiging van het per soneel van de waterschappen, veenschappen en veenpolders, zijn door verschillende provin ciale besturen ernstige bezwaren geopperd. Deze zijn zowel ge grond op de vrees, dat de be voegdheden der provinciale orga nen zullen worden aangetast, als op twijfel aan het nut van centrale richtlijnen in verband met de grote verscheidenheid, die ten aanzien van de taak van het bovenbedoelde personeel be staat. Na ampele overweging van deze bedenkingen is de mi nister tot het oordeel ge komen, dat ondanks de niet te ontkennen moeilijkheden, die het opstellen van algemene richt lijnen zal ontmoeten, het toch van groot nut is, dat getracht wordt hiertoe te geraken. Derhalve zal hij aan het voor nemen van zijn ambtsvoorgan ger tot instelling van een com missie binnenkort gevolg geven. Het is daarbij niet zijn bedoe ling een regeling te bevorderen, waarmede te kort zou moeten worden gedaan aan de uit de bestaande wettelijke voorschrif ten voortvloeiende bevoegdheden van de provinciale besturen en lagere organen, noch aan hun verantwoordelijkheid voor het ten aanzien van het water- schapspersoneel te voeren beleid. NA-INLEVERING !A GULDEN, 2' i- EN ¥j CENTSTUKKEN. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de destijds aan gekondigde laatste gelegenheid tot na-inlevering van halve gul dens, halve stuivers en halve centen zal worden opengesteld van 1 Mei tot en met 15 Juni '49. Na deze termijn zal de moge lijkheid tot omwisseling van de genoemde munten definitief zyn gesloten. Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Geboi*n: Adriana J., d. v. J. Verstelle en F. E. G. Guequierre; Cornelis, z. v. J. Vermeule en C. Hibels; Pieter J., z. v. A. van Gemerden en M. Marcusse; Cornelia, d. v. A. Drost en E. Leijnse; Cornelis J., z. v. C. Friesema en li. Valckx; Martina J., d. v. J. P. Smolders en J. v. d. Zwan; Pie ter A. A., z. v. P. de Bruijne en A. A. 't Gilde; Jacoba, d. v. P. J. Vendevielle en J. Wisse; Tie- men, z. v. A. Kamphuis en E. Pijl; Marinus, z. v. S. J. Poort vliet en E. de Veij; Neeltje A. J., d. v. B. D. de Jager en C. M. Vermeulen; Pieternella, d. v. [I. van Boxtel en J. A. Netten; Francina J., d. v. L. de Rooij en D. Branderhorst; Johannes C., z. v. J. J. Plansoen en E. Mon- deel; Kornelis, z. v. B. Hogen- dorf en B. Boer; Adriaan C., z v. A. Jongepier en J. M. Wisse; Boudewijn P., z. v. J. Janse en E. J. Mesu; Elisabeth, d. v. J. W. Zeilmaker en W. Dekker; Adriana W., d. v. W. Midavaine en P. K. Sijrier; Jozina M., d. v. A. Laven .en P. Fritz. Gehuwd: J. Bakker, 26 j. en E. J. de Pagter, 24 j.; P. Tange, 27 j. en H. Suurmond, 26 j.; D. C. Wolfert, 40 j. en A. A. van da Poll, 28 j.; P. Baas, 24 j. en J. Schotman, 23 j.; M. A. Kievit, 30 j. en C. J. A. Becks, 23 .i. Ondertrouwd: J. R. Groei, 27 j. en F. Beeldens, 24 j.; M. Heij- stek, 21 j. en M. J. van der Welle, 17 j.; A. J. Niemarkt, 32 j. en M. C. Poppe, 32 j.; P. de Klerk, 42 j. en M. M. Roda, 38 j.; H. G. C. G. -Wöhler, 29 j. en S. M. Murk, 27 j.; B. Hofman, 25 i. en H. S. M. Arnoldus, 23 j.; M. Geelhoed, 36 j. en M. W. J. Hooftman, 25 j.; A. J. P. Kerk- hove, 24 j. en P. M. J. Freeken- horst, 21 j.; A. Pinkster, 27 j. en J. Bosdijk, 28 j. Overleden: D. de Vries, 40 j,, geh. met D. C. E. Dieleman; M. Verhage, 65 j., geh. met C. Cor- bijn; F. de Lange, 79 j., geh. met J. Flipse; I. Marinissen, 57 j., ongehuwd; M. Versluis, 76 j., geh. met H. van de Schelde; L. P. Wigard, 72 j., geh. met H. P. Bosschaart; Adriana W., 12 d., d. v. J. A. Smallegange en W. Jacobusse; Maria L., 1 maand., d. v. J. Vreeke en D. Peene. VLISSINGEN. Bevallen: B. J. H. DronkersUnlandt, d.; J. van VelthovenWijkhuisen, z.; T. van EverdingenJanse, d.; J. van den BergenMommaas, d.[ Z. ColijnSturm, d.; G. de MeesterHarte, z.; J. M. Dem- bienskiKolijn, d.; E. Patta- nierTennissen, d.; P. C. Mul lerKersbulck, d.; J. Meerman Siereveld, z. Ondertrouwd: F. Mannaart, 36 j en M. C. de Ruiter, 32 j.; K. van Belzen, 25 j. en A. Meul- meester, 25 j.; A. Dingeraanse, 23 j. en A. M. de Blok, 20 j.| J. Nonnekes, 26 j. en M. J. dé Ridder, 21 j.; C. Grootjans, 26 i. en A. W. J. Stroo, 23 j.; M. Mol, 27 j. en W. C. Post, 23 j. Gehuwd: A. Kamstra, 34 j. en J. J .Meijer, 26 j.; L. J. van Driel, 37 j. en G. Hanse, 30 j.; J. Kwan- tes, 26 j. en H. de Nooijer, 20 j. Overleden: A. H. J. J. Rivière, 77 j., wed. van J. Delzenne; W. J Vader, 55 j., echtg. van T. van den Berg. GOES. Geboren: Adriaan C., z v. C. P. Besems en M. M. Ja cobs; Heleentje H., d. v. J. J. Westerhof en A. J. Pienbroek; Marinus, z. v. R. van Hereert en J. C. Hollemans; Dirkje J., d. v. A. van Elsacker en O. Weijman; Anna J., d. v. D. J. Filius en P. C. Adriaanse; Magdalena F., d. v. F. Wijs en M. E. Verkaart. Ondertrouwd: F. W. de Kok, 26 j. en I. Neijt, 24 j. Gehuwd: W. van Maris, 27 j. te Breda en D. Maartense, 21 j.| J. J. van Leeuwen, 23 j. te Vlis- singen en S. C. Eversen, 24 j.; L. Schuerman, 23 j. en J. A. Kerk- hove, 21 j. Overleden: C. Rottier, 81 j., wednr. van J. P. Bakker, la Kortgene; J. Wagenaar, 60 j., echtg. van P. Rijn, te Wol- phaartsdijk. Nagek. Advertenties. Het heeft de Heere behaagd na een kort stondig lijden van ons weg te nemen ons innig geliefd Kind en Broertje LEO JAN, op de jeugdige leeftijd van 4 jaar. Zijn diep bedroefde Ouders, J. H. VERHAGE. S. E. VERHAGE— VOLKERS en Kinderen. Middelburg, 30 April '49. Bogardstraat 4. Heden nam de Heere I tot zich na een kort- stondig lijden ons ge liefd Kleinkind LEO JAN VERHAGE, in de jeugdige leeftijd van 4 jaar. Zijn diepbedroefde Grootouders, Wed. M. VERHAGE— WONDERGEM. Nieuwe Vliss.weg 150. J. VOLKERS. D. VOLKERS— KAAISTEKER. Bogardstraat 4. Middelburg, 30 April '49.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3