ZEEUWSCH DAGBLAD Aiarmtoestanö in Blokkade van Berlijn wordt waarschijnlijk 0,i-Mi,is,,r Fieïez f binnen drie dagen opgeheven L Jeruzalem. Eén-Mei viering. VieriDogendheden-Gonfereniie op 15 Mei te Parijs. Chinese regeringstroe en vastbesloten Sjanghai tot bitter einde te verdedigen. Na zes jaar vierde Goes Koninginnedag met vrolijke klokkekianken. In Middelburg was Koninginnefeest het feest voor de hinderen. sJjtSs ssw -SFDiMB >•- i aa; gss. NIEUWS Londen voorzichtig. Parijs optimistisch. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ondanks het kille Nederland weer vierde feest. Wereldberoemd beiaardier wijdde vernieuwde carrillon in. Vlissinyea deed het op de fiets. deien van TaPanuli is1 Schutte'rehofzaal z'ictTtot onrustbarend groot. - Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35. Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1242 MAANDAG 2 MEI 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Rubriek Kabouters 5 cent per woord Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.08 u., onder 20.07 u. Maan op 7.51 u., onder 1.20 u. Hoogwater Dinsdag 3 Mei 1949: Vlissingen: 4.55 u. 1.77 m., 17.13 u. 1.63 m. Terneuzen: 5.22 u. 1.95 m. 17.41 u. 1.82 m. Wemeldinge: 6.35 u. 1.57 m., 18.57 u. 1.40 m. Gisteravond is te Jeruzalem de toestand van alarm afge kondigd; dit is van officiële zijde bevestigd. Aanleiding hiertoe was artillerie-vuur, dat in de zuidelijke sector van Je ruzalem werd afgegeven. Een uitgaansverbod is afge kondigd, terwijl verduiste ringsvoorschriften werden uit gevaardigd. Staat van beleg in Egypte verlengd. Het Egyptische kabinet heeft besloten de staat van beleg, die vorig jaar Mei in verband met de strijd in Palestina is afgekon digd, met een jaar te verlengen. In alle landen is het „feest van de eerste Mei" gevierd met mas sa-meetings, optochten, parades, muziek en dans. In Nederland trok de C. P. N. naar het XJsclubterrein in Am sterdam waar Paul de Groot ver klaarde, „dat het om vrede en brood en tegen oorlogsdreiging van het Amerikaans imperialisme en zijn Nederlandse handlangers ging". In B e r 1 ij n werd voor het eerst na de oorlog een militaire parade gehouden door 7500 man van de „volkspolitie". De Duitse politie in de Ameri kaanse sector heeft de deelne mers aan de 1-Mei-optocht, ge organiseerd door de „Vrije Duitse Vakbeweging", verspreid, waarbij van de gummistokken gebruik moest worden gemaakt. Een aan tal personen werd gewond. In Moskou werd de traditio nele 1-Mei-parade door maar schalk Stalin gadegeslagen van het Lenin-Mausoleum op het rode plein. De luchtparade boven het rode plein stond weer onder leiding van Stalins zoon, gen.-majoor Vas- sili Stalin. In Londen trachtten de com munisten een optocht te houden, doch zij werden door de menigte aangevallen. In P a r ij s was het rustig en heeft generaal de Gaulle „de hui dige middelmatige regeerders van Frankrijk" er van beschuldigd, dat zij hun sanctie hebben gege ven aan de wederoprichting van het Duitse rijk. Te Belgrado defileerden meer dan 100.000 Joegoslavische arbeiders voorbij Tito. Zij droe gen leuzen mee als „Ons volk ver dient niet, dat Rusland en de volksdemocratieën onze offers DE VOORNAAMSTE VRAAGSTUKKEN betreffende de verkeersbeperkingen tussen Berlijn en de westelijke zones van Duitsland zijn thans door de vier grote mogendheden opgelost. Althans wanneer men gelooft wat Duitse kringen beweren, die in nauw contact staan met het Sowjet-Russi- sche militaire bestuur. Later meldde Reuter uit Parijs, dat volgens betrouwbare bronnen, na de opheffing der Blokkade op 15 Mei te Parijs een viermogendheden-conferentie zou beginnen. Reuter meldde uit Berlijn, dat op een bespreking met de hoofd redacteuren van de met Sowjct- vergunning verschijnende dagbla den, het hoofd van de afdeling voorlichting, kolonel Toelpanof, in het vooruitzicht heeft gesteld dat de blokkade van Berlijn bin nen drie dagen zou worden opge heven. In Londense officiële kringen toonde men voorzichtigheid met betrekking tot deze berichten. Men meent, dat de onderhande laars nog nieuwe instructies zul len moeten ontvangen. Ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken verklaarden, dat er nog meer besprekingen tussen Jessup en Malik zullen komen. Mcdermott, de woordvoerder van het ministerie, zeide, dat Jessup niets bekend kon maken over de loop der besprekingen. Omtrent de onderhandelingen was weer geheimhouding opgelegd. Naar Reuters diplomatieke correspondent seint, kunnen geen uiteindelijke beslissingen worden genomen, zolang Frankrijk en Engeland niet bij de besprekingen zijn betrokken. Wat de „incidenten" betrof, toen in de afgelopen dagen Sow- jet-officieren Aken op de West- Berlijnse waterwegen trachtten tegen te houden, dat waren maar routine-controles en er waren „geen consequenties aan verbon den", zo zei Toelpanof nog tijdens de persconferentie. OOST-DUITSLAND BIJ WEST- DUITSE FEDERATIE? Ook te Parijs waren functiona rissen van het Franse departe ment van buitenlandse zaken er van overtuigd, dat de opheffing der blokkade nog slechts een kwestie van dagen was. Zij waren van aansluiting van Oost-Duits- land b'd de West-Duitse federatie, ingeval de Sowjets een dergelijke stap bij een eventuele viermo- gendhedenconferentle in overwe ging zouden willen nemen. Ook Herbert Evatt, de voor zitter van de algemene vergade ring van de V. N., verklaarde iets diplomatieker op een persconfe rentie, dat er „alle reden is om het einde te verwachten van het langdurige en allergevaarlijkste meningsverschil terzake van Ber lijn en spoedige opheffing van de blokkade. Dodelijk ongeval te Amsterdam. Zaterdagmiddag stak het jarige knaapje G. van der Horst zonder op het verkeer te letten een straat over. Het kind liep te gen een passerende bestelauto op en werd met zware verwondnigen naar 't Onze Lieve Vrouwengast huis te Amsterdam vervoerd, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. LUCHTTAXI IN BOTSING MET STARTWAGEN. Gistermiddag kwam op Ypen- burg een vier personen-luchtaxi van de N.V. Frits Diepen tijdens het taxieën in botsing met een startwagentje. Het vliegtuig liep enige beschadigingen op. Persoon lijke ongevallen deden zich echter niet voor. voor' de gemeenschappelijke zaak tot deze overtuiging gekomen, na vergeten". Te Brussel werd de eerste Mei door de communisten gevierd met een mars van 3000 personen. Later op de dag volgden 8000 so cialisten onder leiding van minis ter-pres. Spaak dezelfde route. een telefoongesprek met de Fran se vertegenwoordiger bij de V. N. Jean Chauvel. Naar vernomen wordt is er een gedachtenwlssellng gaande tussen de Amerikaanse, Britse en Franse regeringen over de mogelijkheid Communistisch Generaal eist, dat V. S., Engeland en Frankrijk hun strijdkrachten uit China terugtrekken. Volgens een woordvoerder der regering in Kanton zullen de Chinese regeringstroepen Sjanghai „tot het bittere einde" tegen de communisten verdedigen. De minister van nationale defensie, generaal Tsjing ten Sjoean, verklaarde, dat de nationalisten een nieuwe positie zouden nemen aan een linie tussen de provincies Tsjekiang en Kiangsi. moesten verlaten en aan omsinge ling zijn ontsnapt, nieuwe stellin gen in aan de rivier Tsjientang, die 250 km. zuidelijker dan de Jangtse stroomt. Een communistische colonne, die zich snel zuidwaarts beweegt, Miiitaire kringen te Kanton ge loven, dat de communisten voor bereidingen treffen om Nan- tsjiang,, een sleutelstad aan de Spoorlijn Kangsji-Tsjekiang, aan te vallen, ten einde Oost- en Mid- den-China te scheiden. Het kabi- afstand van 75 km. van deze ri vier gerapporteerd. Militaire waarnemers achtten het niet ze ker, of de Tsjientang-linie zal worden verdedigd, ofdat een nieu we „strategische terugtocht" zal worden bevolen. nt - heeft gisteren lange tijd ver- werd heden echter reeds op een gaderd. In een uitzending van de com munistische radio te Peking heeft generaal Li Tao, de woordvoer der van het hoofdkwartier van 't communistische leger, geëist dat de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk „snel hun strijdkrachten, oorlogsschepen en militaire luchtmacht uit China te rugtrekken". De militaire autoriteiten te Sjanghai hebben heden ook een-i suur ihg:-;eld op de berichten, die door u; ilonlandse perscorres pondenten vv. den verzonden. Naar gemold wordt, nemen de regeringstroepen, die acht dagen geleden de linies langs de Jangtse MET 5 POND NAAR ENGELAND. Van Engelse zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat toe risten die Engeland bezoeken bij het binnenkomen van het Ver enigd Koninkrijk niet meer dan vijf pond sterling bij zich mogen hebben. GEESTELIJKE IN POLEN GEARRESTEERD. Naar te Warschau wordt ver nomen heeft de geheime politie in de afgelopen week een overval gedaan op de Allerheiligenkerk te Warschau en de 55-jarige pater Zygmunt Kaczynski gearresteerd TIJGER VAN TWEE EN EEN HALVE METER BIJ MEDAN GESCHOTEN. De commissaris van politie J. Hofman uit Medan schoot Zondag op klaarlichte dag van een af stand van twee meter een twee en een half meter lange tijger op een tabaksonderneming nabij Me dan. Maakt het volledig „Hoewel het nieuwe caril lon goed voldoet, is het nog niet volmaakt", aldus ver klaarde de heer Staf Nees, toen wij hem zijn oordeel vroe gen. Het klavier is nog niet volledig, want er ontbreken nog negen klokjes, welke de melodie ten zeerste kunnen versterken. „Misschien dat het gemeentebestuur „Dat is voor elkaar, die moeten er komen", zei Burge meester ten Kate, toen wij hem 's avonds op het kerk plein, waar hij het concert be luisterde, hierover een vraag stelden. We hopen, dat het spoedig geschieden zal. Het levend ganzenbordspel. Ruim 60.000 toeschouwers on der welke zich enige ministers bevonden, hebben de opvoering van het levende oud-Hollandse ganzenbordspel in het Olympisch Stadion te Amsterdam bijge woond. Van het spel, dat door ruim 250 kinderen werd gespeeld, en samengesteld was naar ideeën van Carl Briels, hebben de ka bouters, groep 1, tenslotte de pot gewonnen. De hoofdprijzen van de natio nale loterij voor het zwakke kind zijn gevallen op: Serie A groep 1: 5776. Serie L groep 1: 5776. Zaterdagmiddagvoetbal. Nederland—België. Het Nederlands elftal dat Za terdag 7 Mei te Utrecht in het stadion (aanvang 16 uur) tegen België speelt, is als volgt samen gesteld: Doel: Vrijenhoek (J.A.C.); ach ter: Wilhelm (S.N.) en van Maa- nen (Excelsior) P.); midden: de Best (Quick Boys), Markensteyn (Oranje-Wit) en Bouwens (A.M. V.J.); Voor: Lagedijk (Ornas), Schaap (Quick Boys), Kroesber- gen (Dovo), Verdoes (Quick Boys) en van der Bend (Bequick 1928). Reserves zijn Blauw (Quick Boys), Noteboom (Noordwijk), Vennink (Sparta Enschede) en v. Harselaar (Sparta Enschede). Meer Britse toestellen voor de luchtbrug. De Britse onder-minister van luchtvaart, Geoffrey de Freitas, verklaarde Zondag, dat het minis terie van luchtvaart binnenkort meer viermotorige Hastings voor de luchtbrug zou bestemmen. Zaterdagmiddag Is ln het zie kenhuis Westeinde te 's-Graven- hage in de leeftjjd van 46 jaar overleden de oud-mlnlster van oorlog, A. H. J. L. Flevez. Alexander Helenus Johannes Leopoldus Fievez werd 22 Juni 1902 te Zutphen geboren. In 1922 werd hij tot 2e luitenant en in 1926 tot le luitenant bevorderd. In Maart 1938 volgde zijn be noeming tot kapitein der infan terie en in November van dat jaar tot idem bij de generale staf. In krijgsgevangenschap ver toefde hij te Neurenberg, Stanis- lau en Neu-Brandenburg, waar hij hoofd was van de geheime be richtendienst (radio) der krijgs gevangen Nederlandse officieren. In het kabinet Beel, dat optrad ir. 1946 vervulde overste Fievez de functie van minister van Oor log. Hij werd in 1948 opgevolgd door Mr W. F. Schokking. In Augustus van dat jaar werd hij tot Kolonel bevorderd. Kolonel Fievez was jarenlang lid van het hoofdbestuur van de R.K. officierenvereniging. De overledene was ridder in de orde van de Ned. Leeuw en Grootoffi cier in de Kroonorde van België. Amsterdam en Parades In Den Haag, Utrecht. Als een Koninklijke Moeder verjaart Bloemenhulde voor Paleis Soestdijk. Het kille weer heeft Nederland niet weerhouden uitbundig Konin ginnedag te vieren. In Den Haag, Amsterdam en Utrecht heeft men geparadeerd en in Soestdjjk heb ben duizenden hun vriendelijk lachende vorstin op het bordes hun aanhankelijkheid betuigd. Het défilé duurde ruim een uur en toen het afgelopen was lag het brede bordes bedolven onder de kieurigste pracht van duizenden bloemen. IN DEN HAAG In de residentie beleefde men de parade voor het eerst sinds 1938. Er is sindsdien veel veran- j derd. Met het oude leger ver dween de romantiek en in de plaats van chargerende huzaren en de kleurrijke verscheidenheid De Prinsesjes hebben haar jarige moeder zoals ze dat al enige jaren gewoon zijn met een zelfvervaardigd ge schenk verrast. Ditmaal was het een fruitschaaltje met vruchten geheel zelf geboet seerd en gekleurd. Beatrix en Irene schonken bovendien een foto van zichzelf te paard in sprong. Van Z. K. H. Prins Bern- hard kreeg de verjarende Kq- ningin een fluwelen avond jasje, gemaakt van een Oos tenrijkse boerinnekap en een paar sportschoenen. IN AMSTERDAM Terwijl 12 Fireflies en 3 M't- chels van de marine luchtvaart dienst op Valkenburg in geslo ten formaties laag over het Ko- ninklijk paleis op de Dam daver- van uniformen is een nieuw leger den en de voor het paleis opge- gekomen met ronkende motoren en gelijke uniformen. Vele vertrouwde gezichten van vroegere jaren ontbraken. B.v. de garderegimenten, die op het ogen blik in Indonesië dienen. Terwijl duizenden Hagenaars stelde Marinierskapel de tonen I van „Piet Hein" over het histo- I rische plein lieten schallen, defi leerde in de hoofdstad met de ge weren over de schouder twee ba taljons van de Koninklijke Marine en een bataljon van de Konink lijke Landmacht voor de com- Het Koninginnefeest te Goes werd Zaterdag wel bijzonder ca-' chet verleend door de overdracht van het nieuwe carillon, dat na zes lange jaren te hebben gezwe-1 kundigen enige goede voor een dergelijk carillon, is geleverd door de Fa. Eysbouts te Assen. Do mechanische trommel, wel ke de hele en lialve uren en de kwartieren aangeeft, is nog niet geheel gereed, maar zal hopelijk ook binnen zeer korte tjjd in wer king treden. Van de nieuw benoemde beiaar- gen, op deze dag is ingewijd. Dit1 y"1,'"V"1 uenoemue oeiaar- gesehiedde door de grote Mechel-j Karthoorn, leerling se beiaardier, meester Staf Nees,1 Y?n ,de. beroemde beiaardschool te directeur van de Mechelse Beiaar- Mechelen, verwachtte spreker dan ook een „vakkundige behan- deling". dierschool. In het stadhuis vond de over dracht plaats. Hierbij waren aan wezig de Commissaris der Konin gin, Jhr Mr A. F. C. de Casem- broot, de raad van Goes, leden van het klokkcn-comité, de heer B. Eysbouts van de Nederlandse Hierna droeg hij het carillon aan de gemeente over. ANDERE SPREKERS VOLGDEN. „Een stad zonder carillon is Fabriek van Torenuurwerken, Dreen mens zonder ziel'zei Jhr de W .v. d. Eist, secretaris Rijks- Casembrqot, toen hij de heer commissie van advies voor klok- j Haasdonk dank bracht voor de ken en klokkenspelen, alsmede de invitatie. Ik hoop, dat het klok- Goese oud-beiaardier en zijn op-kens joel tot in lengte van dagen volger. Izal niogen spelen over een wei- Na een welkomstwoord van j varend en bloeiend Goes". Burg. ten Kate hield de voorzit-Namens de Nederlandse klok- ter van het klokken-comité, de kenspelvereniging sprak de secre- heer M. Haasdonk, een rede. Hij -tans van de Rijkscommissie van noemde de overdracht „een his- advies voor klokken en klokken- torische gebeurtenis" en vertelde spelen Dr W. van der Eist. „Goes in het kort de geschiedenis van hoeft zijn kroon terug zei hij het Goese carillon, tot de aan-om- De heer R. Zuidema bracht schaffing waarvan door Burge- tenslotte als oudste raadslid nog meester en raden in 1620 besloten e?n toast uit op H. M. de Konin gin. NAAR BOVEN. En terwijl men in de raadszaal nog even gezellig bijeen bleef, wachtend op de komst van mees- werd. Na de laatste restauratie in 1910 trad als beiaardier op, de heer H. Vissers, die dit geweest is tot 1943. In dat jaar kreeg hij, na de roof der klokken door de j ter Staf Nees, genoten "wij het voorrecht met de heren Vissers oorlog ver-1 en Harthoorn de smalle wentel- Duitsers, ontslag. Toen men, na de nam, dat vele klokken in Gronin-trap te mogen beklimmen om hen gen op hun doorreis naar Duits- daar boven „op de vingers te kij- land gestrand waren, toog wet- ken", toen zij als eerste spelers houder van Melle direct naar het hoge Noorden, waar h(j de grote stadhuisklok vond. Aan zijn voortvarendheid is het te danken, dat Goes de eerste stad in Zee land was, die zijn luidklok terug kreeg", aldus spreker. CARILLON ONDERGEDOKEN. Door gesprekken ter plaatse vernam men verder, dat de caril- lonklokken op de bodem van het IJsselmeer lagen. Het bleek n.l. dat het schip van schipper van Dijk uit Dordrecht, de „Op hoop van zegen", dat door de Duitsers gevorderd was om de Goese klok ken naar Duitsland te brengen, in de omgeving van Urk gestrand was doordat de illegaliteit de lichtbakens verzet had. Het con- vooi van 4 schepen, waaronder de „Op hoop van zegen", zonk in on diep water. De Goese klokken ■varen dus met vele andere „on dergedoken". Toen men dat wist vormde zich to Goes spontaan een comité ten einde de terugkeer van het caril lon to bewerkstelligen. Tevens wilde men liet cariilon grondig laten reviseren, aangezien de oude klokken gedeeltelijk weer gebarsten en onzuiver waren en bovendien van zeer verschillend 'abrikaat. Den Haag, waar men de klok ken voor oorlogsbuit verklaarde, gooide bijna roet in het eten, doch men wist de klokken voor Goes te behouden. Het comité strandde toen op monumentenzorg, vanwe ge de oudheidkundige waarde der klokken. Zodoende moest het 5 lange jaren duren eer de over dracht kon plaats vinden. De Fa. A. H. van Bergen te Heiligerlee heeft de klakken ge goten en gestemd, terwijl het stokkenklavier, het volgens des- zich naar de maliebaan spoeddenmandant zeemacht Nederland,! waar de parade werd gehouden,Schout bij nacht J. J. L. Willinge, uil vlogen verschillende formaties die o.m. met burgemeester Arn.1 gTOJpüjKÏÏ militaire vliegtuigen boven hetJ D'Ailly van Amsterdam, op een paradeterrein en de stad. Wij za- platform van de Dam af de parade gen Harvards Fireflies en Spit fires. Het meest imponeerde een escadrille van 12 Gloster Meteors, die met een fluitend geluid over vlogen. Nadat de gouverneur van de residentie, generaal-majoor Ir M. Tans, de in paradelinie opge- stelde troepen had geïnspecteerd, begon het défilé voor de minister van Oorlog en Marine a.i. Mr W. I F. Schokking. gadesloegen. EN IN UTRECHT. Ook in Utrecht zijn de feeste lijkheden geopend met een para de van het garnizoen Utrecht op de Maliebaan. De troepen werden geïnspecteerd door de nieuwe garnizoenscommandant, de kolo nel der genie G. J .W. Lanen. Pa rade-commandant was Luit. E. N. Latiduyp. Terreur-acties. Medischo verzorging van de bevolking van Tapanuli bemoeilijkt. Rondzwervende benden in Ta panuli richten thans hun actie tegen de medische verzorging vim Gelukstelegram aan H. M. de Koningin. Middelburg en Vlissingen heb ben Zaterdag weer op eenvoudige wijze Koninginnedag gevierd. In - - Middelburg werden de inwonershad baar feesten apart georga- reeds om acht uur gewekt door i ,nlsee^ s, p,untvan samen- do reveille van de nmzlekvereni-v°ms' voor de ^mieren uit deze terwiii hot I buurt was de Schouwburg aan bet Molenwater uitgekozen, waar .JUiia- rloc mirt/lorre- /Irt "1-1 ,7 .1 volking en dus ook namens de kinderen een telegram naar Soest dijk was gezonden met de harte lijke gelukwensen voor Koningin Juliana. Dat de poppenkast met Jan Klaassen en zijn Katrijn lang durige lachsalvo's veroorzaakte valt niet te verwonderen De buurtvereniging van 't Zand ken wordt hierdoor in ernstige mate belemmerd en het aantalbuitenwijken maakte, sterfgevallen door de pokken in ui van ging „Crescendo", de bevolking door het Roode tamboers- en pypercorpa ...juua-' Kruis. De inenting tegen de pok- rondwandeling door de stad cn 1 ?eS m'ddags de kinderen werden - In de pamfletten wordt ZeS* 4°n twaalfJarigen, die belegd corps o.l.v. de heer Joh. HCaro dat de koepokstof geen obat is' VoST vï hJ?°v' Z"T' "Ui£. h|l i °P de Markt' Wlj kunnen niet maar een van karbouwen afkom vnnrrittlr d„ h t spJak de keggen: op de tent, want het was stige stof, die ten doel heefr h^tLTln f. l 'i A: Schenk, daar zo koud, dat de muzikanten, volk even slaafs en dom te mf i»L Jf welkomstwoord en ver- nadat zij als eerste nummer het ken als kuddedieren. 5 kmderen, dat er na-„Wilhelmus" hadden gespeeld, la- mens de gehele Middelburgse be-1 ger sferen opzochten. Voor het concert bestond grote belangstel ling. Van acht tot tien uur concer teerde het Middelburgs Muziek corps opnieuw op de Markt, doch de koude schrikte velen af om het concert te gaan beluisteren. Om tien uur werd de dag beslo ten met een fakkeloptocht door de muziekvereniging Crescendo, waarbij de jongeren hun hart weer eens konden ophalen. Diver se straten waren versierd, terwijl zelfs enkele buurtverenigingen hun straten van een feestverlich ting hadden voorzien. Wielerwedstrijden in Vlissingen. In Vlissingen was een wieler wedstrijd voor jong en oud, die in het Bellamypark honderden kijkers trok. Eerst waren het de jongeren, die in twee series aan de start verschenen. De karretjes waarop werd gereden varieerden van een splinternieuwe racefiets tot een oude damesfiets. De oude ren reden een veertigtal ronden, waarbij men spannende momen ten beleefde. Ook hier was er een grote variëteit van rijwielen en het waren niet de wielrenners, die hier de toon aangaven. Wel wist van Ham uit Souburg be slag te leggen op de beker, omdat h(j op zijn lichte fietsje iedere deelnemer tweemaal was gepas seerd, doch de tweede en derde prijs gingen naar deelnemers, die op gewone fietsen hadden deelge nomen en hiermede een prachtige prestatie leverden. Al met al was het amusante wedstrijd, waarbij de jongeren zich als echte wiel- Max Reimann, de leider der West-Duitse communisten heeft pech. De Britse autoriteiten heb ben hem een uitreisvisum gewei gerd, waarmee hij zich naar een congres van Deense broeders in Kopenhagen wilde begeven. Je bent er voor of er tegen. Dat zei ook een Roemeens student die de bemanning van een Roemeense Dakota met een revolver dwong te Saloniki te landen en zo aan de communistische terreur wist te ontkomen. Zware onweders hebben Zaterdag het midden en zuidwesten van de V. S. geteis terd. Vijf personen werden ge- renners voelden, vooral wanneer j dood. In Marokko zijn bij over- ze met een bouquet tulpen in de stromingen zes personen om het hand als winnaars een ere-rondje léven gekomen. Zaterdag heeft de Amsterdamse politie een klei ne tweehonderd pamfletten, on dertekend namens de A.N.J.V. en welke als beledigend voor de re- mochten rijden. Verder werd er tussen twee en vier uur een kinderoptocht gehou den, waarbij vele gekroonde fiet sen, steps en andere voertuigen J gering werden beschouwd in be- werden meegevoerd. De jongsten -s'a^ genomen en twee versprei- hadden hun best gedaan en de jury had bij de beoordeling geen gemakkelijke taak. Toch waren er prijzen genoeg toe te kennen, want in totaal waren er 164 be schikbaar. De dag werd ook hier besloten met concerten in het Bellamy park en in het Havendorp, waar na nog een fakkeloptocht werd gehouden. DE BILT ZEGT Droog weer. geldig tot Weersverwachting, vanavond Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Meest matige Noord-Oostelijke wind. Koude ochtend. In de namiddag loopt de temperatuur op. ders aangehouden. Morgen her denkt het echtpaar Hermus-Kools in Bergen op Zoom zijn diaman ten huwelijksfeest. Gefeliciteerd.' —En die wens gaat ook naar col lega F. Jansma te Hoogezand, die reeds 85 jaar oud, nog steeds ac tief in de journalistiek werkzaam is. Zogezegd „een ouwe rot". Twee jonge Hillegommers kregen in Amsterdam zin in een auto ritje en reden derhalve eenvoudig weg in een onbeheerd staande wagen. De Haarlemse politie ging hun echter achterna en schoot eens in de lucht. De chauffeur schrok hiervan zo, dat hij tegen een langs de weg staande paal reed en met zijn hoofd door de voorruit schoot. Hij ligt nu in het ziekenhuis. Zijn maat kwam met de schrik vrij en zit derhalve in de cel. vrolijke klanken aan het ver nieuwde carillon ontlokten. Toen echter de heer Staf Nees om half twaalf achter het klavier plaats nam, en rustig, de pijp in de mond, met een goedmoedige glimlach, de Vlaming eigen, zijn spel begon, werden wij stil. Nu bleek eerst recht, hoe rijk Goes is geworden met deze nieu we aanwinst. Hier werd iets ten gehore gebracht dat ons verheug de, vrolijk maakte en diep ont roerde tevens. Des middags speelde de Neder landse vrouwelijke beiaardier mej. Blom uit Gouda en 's avonds gaf Staf Nees nogmaals een concert. ER WAS NOG MEER TE DOEN,,.. Vormde de overdracht van het carillon de hoofdmoot, er was nog meer te doen deze Koninginne dag, die immers ook steeds een dag van kinderfeesten is. Des mor gens vond op de Markt de be kendmaking van de prijzen der tekenwedstrijd plaats, die verbon den was aan, de Oranjetentoon stelling in de Beurs. Deze tentoonstelling trok onge veer 2500 bezoekers, waaronder ruiin 1000 volwassenen. De Tecet- te bedroeg ruim f 300. EERSTE PRIJSWINNAARS TEKENWEDSTRIJD. De eerste prijswinnaars van de tekenwedstrijd waren in de diver se leeftijden: Ambachtsschool: Jac. Tramper, Krabbendijke; H. Westveer, Drie wegen; H. Heringa, Goes; C. Joosse, Schore; D. Bruggeman, Goes. Dusseldorpschool: Rie Nonne- kes, Ina Wouterse. R.K. Ulo: M. v. d. Dries, Goes. Lagere School „St. Jacobus- school": Liesje v. Hoven, Joke Buysrogge, Conny Somers, Paula Rijk. Hervormde school: Ria de Ja ger, Greetje Velthuizen, Giel Bruel. R.K. Jongensschool: Henk Wou ters, L. van Osch, G. de Witte, R. Verbeek en K. F. Kooien. Chr. School, Westwal: L. Roo sendaal, Wim Davidse, J. de Schipper. School B: W. v. Hese en Fred die Krieger. Chr. Lyceum: Tannie Pieterse. School A kwam met een collec tieve tekening en kreeg 9 cadeaux. De rest van de dag heeft men genoten van de concerten van Euphonia en Hosanna, alsmede van „Apollo". Bestond voor de laatste vereniging in de beginne van de avond veel belangstelling, deze verflauwde ten zeerste door dat op de kade de vereniging speelde daar dapper midden op een vlot een scherpe wind stond. Rest nog te vermelden het keurig optreden van het jeugd- corps van het Tamboers- en Pij- percorps „Excelsior". DE RONDE VAN GOES. De ronde van Goes, die 's mid dags verreden werd, gaf een span nende strijd te zien en er bestond voor deze zeer goed georganiseer de wedstrijd dan ook veel belang stelling. De winnaar M. Rokx uit Sprundel ontving van de secreta ris der gemeente Goes, de heer J. I. van Ballegoyen de Jong een bouquet bloemen. De resultaten luidden: Amateurs 93 km.: 1. M. Rokx, Sprundel, tijd 2 uur 39 min.; 2. W. Wagtmans, Breda, op 25 me ter; 3. J. van Nynatten, Breda, op 50 meter; 4. A. van Oers, Lan- geweg; 5. C. Rokx, St Willebrord; 6. J. Mangelaars, Hoogerheide; 7, J. de Rooy, St. Willebrord; 8. a Janse, Axel; 9. L. v. d. Eynden, Ossendrecht; 10. J. Roovers, Et- ten. Bij de nieuwelingen werd A. v. Beers, St. Willebrord, winnaar ia 1 uur 41 minuten over 53 km.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1