Communisten komen tot andere gedachten. Griekenland bewijst dat 't mogelijk is. Collectieve Arbeidsovereenkomst voor de Tuinbouw goedgekeurd. Vergoeding materiële oorlogsschaden Bureau voor Sociale Zaken te Goes verzette keel wat werk. EDNA EARL Hier kweekt meil patriotten, i vingers van twee handen te tel- FEUILLETON Jaarverslag over 1948 verschenen. Suriname wil E. A.-hulp. Vrijdag 29 April 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 EILAND DER BEKEERDEN. MAKRONISOS (Aegeïsch» Zee) April 1949. Makronisos is eigenl(jk niet meer dan een langgerekte, kale atrook bergland een paar mijl uit de kust. Er is geen water en ln de schrale boden» wil zo goed als niets groeien. Toch leven er mensen. Het leger heelt er een groot tentenkamp gebouwd. Daar in tracht men communisten en mensen met geljjke opvatting tot andere gedachten te brengen. Twee jaar geleden accepteerde het leger dergelijke mensen niet. De meesten van hen waren er aller minst rouwig om. Het betekende, dat zU veilig buiten schot bleven terwiji andere (en betere) vaderlanders naar het Iront moesten om hun leven in de waagschaal te stellen. Het was een grote on billijkheid. Nu is het anders. En Makronisos is er het resultaat van. ïsn Zegt Dijj tt is Er liggen nu drie bataljons op Makronisos. Driemaal tweedui zend man in kaarsrechte rijen tenten. Niet allen zijn communis ten. Er zitten wel partijleden bij. Velen zijn echter twijfelaars, mee lopers en mensen, die in de be verwaarlozen". practisch te Dachau. Het spreekt vanzelf, dat de communisten allesbehalve ingeno men zijn met deze instelling. In waarop de namen vermeld wor den van hen, die in de strijd om de vrijheid gevallen zijn. Ze heb ben een eigen koor, een orkest, een krant en zelfs een eigen ra diostation, dat overal gehoord wordt. In alles zijn het voorbeel dige vaderlanders. Ze nemen iedereen op de schouders, die een bezoek aan het eiland brengt (tot de koning en de koningin toe) en dragen hen juichend en zingend naar de boot. Een van de soldaten zegt heel laconiek tegen me: „Ik ben twee jaar verbannen geweest, maar nu ben ik weer patriot." Het klinkt even of iemand vertelt, dat hij een nieuwe bakker geprobeerd heeft, maar toch maar weer naar de oude teruggegaan is. Maar men mag niet vergeten, dat de Grie ken zeer sentimenteel en bijna naief zijn op dit gebied. Boven dien zijn dit jonge mensen, die zich gemakkelijk laten beïnvloe den. Door de ene partij evengoed als door de andere. Ze zijn zonder gevoelens van wraak weer als ge lijkwaardige leden in de samen leving opgenomen en ze popelen om te tonen, dat het hen ernst is. Afscheid. De boot vaart weg. Op de rotsachtige kust staan een paar honderd soldaten met hun mutsen te wuiven. De com mandant hebben ze op hun schou ders genomen. In een veelstem mig koor schalt zijn naam over het water. Achter hen tegen de grauwe bergwand staat in enor- steneii'eenShmtórreetf Leve^ C3rie- 5"^ voor het HET DINSDAG IN DE HAARLEMMERMEERPOLDER VERONGELUK TE VLIEGTUIG. Op 25 April j.l. heeft het college van Rijksbemiddelaars de Col lectieve Arbeidsovereenkomst voor de Tuinbouw in de provincie zettingstijd deel uitgemaakt heb-hun kranten noemen ze Makroni- ben van illegale, communistische organisaties als EAM en ELAS, maar dikwijls niet eens wisten, dat ze communistisch waren en zich er verder ook niet in ver diepten in hun verlangen om de Duitse indringers te kunnen be ltrijden. AI diegenen komen naar Makronisos als hun lichting in mi litaire dienst moet. Hier krijgen ze een kans hun fouten te zien. Een eerlijke gelegenheid om zich te rehabiliteren en een nieuw le ven te beginnen. In een van de weinige vaste ge bouwen op het eiland heeft de commandant zijn bureau. Daar vertelt hij me hoe men te werk gaat. Men tracht het nationale bewustzijn te herstellen. Eerbied voor de vlag en het volkslied bij te brengen. Er worden vaderland se liederen ingestudeerd, die tij dens het excerceren uit volle borst gezongen worden. De officieren houden lezingen en leggen de na druk op het roemrijke verleden van het Griekse volk. Ze vertel len hen van de ware bedoelingen van het communisme. Soms heb ben er felle debatten plaats. Er zijn echter maar weinigen, die voet by stuk houden en ais on- verzoenlijke vijanden van het land naar een afzonderlijk kamp worden afgevoerd. Ik vraag de kolonel naar cy- fers. „We hebben tot nu toe 22.000 man op Makronisos gehad", ver telt hij. „Van die 22.000 zijn er misschien 600 bij hun communis tische overtuiging gebleven dat is niet veel, nietwaar", voegt sos Griekenlands Dachau. Ze pu bliceren plaatjes van martelpalen, van in kettingen geslagen skelet ten achter prikkeldraad, met zwe pen slaande officieren en derge- kenland Geef ons de wapens waar we op wachten. Als men niet alle vertrouwen in de men sen verloren heeft moet men wel onder de indruk komen van deze manifestatie. En al is het dan misschien hier en daar wat over dreven, het nuchtere feit blijft bestaan, dat duizenden oorspron kelijke vyanden van het land nu met het geweer in de hand aan lijke schrikbeelden. De mensen het front staan om datzelfde land zelf lachen er echter om. Erte verdedigen tegen degenen, heerst een enthousiasme, dat geen waarmee ze zich eens verbonden grenzen kent en soms wat onwer- j hadden. kelyk aandoet. Ze zijn plus roya-1 En dat is de grote betekenis liste que le roi. Onvermoeibaar van Makronisos: het eiland der z' ogen ze nationale strijdliederen. i bekeerden. Ook voor de rest van Overal schilderen ze nationalede wereld, vlaggen op. In de cantines hangen grote afbeeldingen van de koning en de koningin. Er zyn erezuilen, (Nadruk verboden) ALFRED VAN SPRANG. overeenkomst wordt gesloten door de vier verschillende land- en tuinbouworganisaties aan de ene en de drie landarbeidersorganisa- ties aan de andere kant en geldt van I Mei 1949 t.m. 30 April 1950. In deze overeenkomst wordt, voor zover daarvan sprake is, onder een tuinbouwonderneming eveneens verstaan een onderneming, waarin het boomkwekersbedrijf als nevenbedrijf wordt uitgeoefend. Onder vaste arbeiders worden verstaan zij, die by het inwerking treden van deze C.A.O. reeds gedurende 2 volle contractjaren by de betrokken werkgever in dienst waren. en een Zaterdag van 4 uur; I 3. van 1 Maart tot en met 30 April 1950: als onder 1. B. Voor arbeiders, die belast zijn met de verzorging van vee I en/of paarden: I 1. Van 1 Mei tot en met 30 No- Te Eindhoven is een vergade- reeds gebleken langzame gang vember 1949: Per week 5 werk- ring gehouden, waar een goede van zaken zou het weer jaren dagen van gemiddeld 10 uur en nen'de^arbeM'ers^vooV'köst en in- Vervanging van alles wat verloren ging.1 1. Van 1 Mei t.m. 30 November 1949 f 39.75 per week; 2. van 1 December t.m. 28 Fe bruari 1950 f 33.75 per week; 3. van 1 Maart t.m. 30 April 1950: als onder 1. C. Voor arbeiders, belast met de verzorging van vee en/of paar den, indien zij nimmer in accoord werken: -1. Van 1 Mei t.m. 30 November 2' van 1 December 1949 tot en 1949 f 4325 per week. met 28 Februari 1950: Per week 2 van 1 December t.m. 28 Fe- Sj.'erkd^gen van gejnjddeld 8 uur bruari 1950 37 25 per week. 3. van 1 Maart t.m. 30 April 1950; als onder 1. Het uurloon voor losse arbeiders bedraagt: Vakarbeiders f0.75° per uur; Ongeschoolde arbeiders f 0.66° per uur. 2. Het ten aanzien van inwo- De arbeidstijd. De normale arbeidstijd be draagt: A. Voor alle arbeiders, uitge zonderd degenen, die belast zyn met de verzorging van vee en/of paarden 1. Van 1 Mei tot en met 30 No vember 1949: Per week 5 werk dagen van gemiddeld 9 uur en een Zaterdag van 5 uur; driehonderd oorlogsgetroffenen duren, alvorens er bij verwer- i een Zaterdag van 6 uur; bijeen kwamen om te luisteren ping een nieuw en beter wets- j 2. van 1 December 1949 tot en naar de heer A. Schouten, di-ontwerp voor in de plaats kwam met 28 Februari 1950: Per week J 1*0.—" per* week" I woning e.d. in mindering te bren gen bedrag wordt gesteld op recteur van de Landelijke fede- maar dan onder voorbehoud, 5 werkdagen van gemiddeld 9 uur ratie van oorlogsgetroffenen, die dat er binnen ten hoogste vijf en een Zaterdag van 5 uur; een rede heeft gehouden over; jaren een definitieve regeling 3. van 1 Maart tot en met 30 Herbouw in theorie en practijk, van de oorlogsschade op grond April 1950: als onder 1. en naar de heer Wouter Per- van integrale vergoeding tot j De onder B genoemde arbei- quin, perschef van de Katholie- stand kome. In 't huidige wets- ders zyn verplicht om 's Zater- ke middenstandsbond, die sprakontwerp zouden tevens de no- dags en 's Zondags alle werk- dige wijzigingen moeten worden za-.mheden te verrichten, di< aangebracht, alvorens het te noodzakelijk zyn voor de verzor aanvaarden zou zijn. ging van vee en paarden. Gedu- Drs Van de Poel, lid van Ge- rende één Zaterdag en één Zon- deputeerde Staten, heeft er nog dag geldt deze verplichting echter aan herinnerd, dat de Econo- Dp deze dagen zullen de ar- terzake van het hebben van ge- hij er met zichtbare voldoening j togenbosch een congres gehou- misch-technologische instituten oeiders vrij zyn van Zaterdag totmoedsbezwaren tegen iedere vorm aan toe. Van actieve vyanden van j den en beide sprekers^ hebben 1 in de vier Zuidelijke provincies "a 1 emorgenmeiken des Maan- van verzekering, vrijstelling is (Zeeland, Brabant, Limburg en dags. I verleend van de verplichting tot Gelderland) van de Gedeputeer-i ,.\°°,r zover de bedryfsomstan- premiebetaling, als normaal tïjd- de Staten hunner provincies op- digheden naar het oordeel van de joon een becjragi dat per week dracht hebben gekregen de i wekgever zulks eisen, rust de- j 425 en per uur f 0.02° lager is kwestie van de schadevergoe- verplichting op de andere ^an ^et jn i en 2 bedoelde ding van oorlogsgetroffenen per arbeiders in de onderneming, met normaai tijdloon. iHinn «nrotnnrtn not r q trnntMl hn(ï over: Oorlogsschade en bedrijfs leven. De Landelijke federatie, een organisatie met 50 afdelingen en 25.000 aangesloten leden, heeft enkele weken geleden te 's-Her- de staat heeft men nu mensendaar mede over hetzelfde onder- gemaakt, die een positief aandeel aan het welzijn van het land le veren. Het is een winst van twee honderd procent. werp, dat ze nu behandelden het woord gevoerd. Beiden staan afwijzend tegenover het wets ontwerp op de vergoeding van Het is niet de bedoeling, dat de j materiële oorlogsschade, ook al mensen op het eiland blijven. Als j wordt het gewijzigd in overeen- hun bekering een feit is en ze hunstemming met de Memorie van militaire opleiding voltooid heb- ben tekenen ze een verklaring, waarin ze trouw aan het vader land beloven. Dan gaan ze naar het front. Aan alle fronten vech ten ze nu en sterven voor de vry- heid. Hun prestaties zyn van die aard, dat verscheidene comman danten speciaal om mensen van Makronisos vragen. Er is een ba taljon van ex-reserve-officieren (die nu allen als gemeen soldaat dienst doen), dat zich in korte tijd van zyn bestaan al een grote vermaardheid verworven heeft. „En deserteursinfor meer ik. De kolonel geeft toe, dat die er zyn. „Hun aantal is echter op de antwoord. Het betoog van de heer Schou ten kwam hierop neer: Erkent gij, dat er een recht is op algehele vergoeding van de geleden oorlogsschade en dat dus niet een tiende van de be volking schade lijdt, die we ge meenschappelijk moeten dragen, terwijl negen tiende van de be volking in weelde baadt, veran ker dat dan recht in de wet. Dan is de tweede etappe: hoe wordt dat recht gefinancierd? De heer Perquin kwam tot de conclusie, dat er wel niet anders op zal zitten, dan dat de volks vertegenwoordiging het wets ontwerp aanvaardt bij de nu 3. In afwijking van het bepaal de in lid 1 en 2 geldt: a. Ten aanzien van arbeiders, voor wie overeenkomstig het be paalde in artikel 40 lid 2 onder 2o of 6o geen verplichting tot deel- - neming aan het Bedryfspensioen- te verrichten,die fonds bestaat; b. ten aanzien van arbeiders, voor wie zodanige verplichting wel bestaat, doch die werkzaam z .1 by een werkgever, aan wie Aftrek voor dienstwoning. Het maximum-bedrag, dat voor het gebruik van een dienstwoning zal worden afgetrokken, bedraagt f3.— per week. Voor zogenaamde woningwet woningen mag echter eenzelfde bedrag worden afgetrokken, als door de gemeente, waaronder de ze woningen ressorteren, voor huur in rekening wordt gebracht aan huurders van deze soort wo ningen. v/m HINDERLIJKE LUXE. De minister nan Wederopbouw is voornemens op zeer korte ter mijn de Rijksdienst voor het Na tionaal Plan opnieuw de wette lijke bevoegdheden te geven, welke hem door de bezetter wa ren verleend. De Kamer van Koophandel te Leiden is daartegen in 't geweer gekomen. Deze dienst, zo betoogt zij, le vert meer nadelen op dan voor delen en is zelfs als louter ad vies-instantie overbodig. Zij spreekt verder van een ZEER HINDERLIJKE LUXE, welke uit ons staatsapparaat dient te verdwijnen. Nu is in deze tijd atte onno dige luxe ontoelaatbaar. Maar als 't dan bovendien nog een HINDERLIJKE luxe wordt, dan is ze helemaal uit de boze. De president van de Ned. Bank heeft in zijn jaarverslag nogeens met ernst gewezen op het grote gevaar van nieuwe lasten. Zou het nu eindelijk niet eens tijd worden het staatsapparaat van alle overbodige luxe te zui veren? En dan te beginnen natuur lijk met de luxe die bovendien nog zeer HINDERLIJK is. (Ingez. mededeling, advert.) Bouwvallige woningen in Cairo. Gisteren is voor de tweede maal in 24 uur tyds wederom een huis te Cairo ingestort, als gevolg waarvan drie vrouwen zyn gedood. In totaal zijn als gevolg van beide rampen 15 personen gedood en 93 anderen gewond. Duizend huizen staan op in storten indien niet onmiddellijk de nodige stappen worden geno men, om dit te verhinderen. „DE POT IS VOL". Alle loten van de nationale lo terij voor het zwakke kind, ver bonden aan het ganzenbordspel „Wie wint de pot" op Koningin nedag, zyn verkocht. Telegrafische gelukwensen aan H. M. de Koningin. Met het oog op de beperkte openstelling der P.T.T.-kantoren op Koninginnedag wordt het pu bliek aangeraden, de telegrammen voor de verjaardag van H. M. de Koningin reeds vóór 30 April aan te bieden. Zij zullen dan op de verjaardag worden afgeleverd. provincie, uit wetenschappelijk oogpunt te bezien en daarover te rapporteren. Uit deze vier rapporten heeft het Instituut in Gelderland een gemeenschappelijk rapport sa mengesteld, waarin er op aan gedrongen wordt bij de regering er zorg voor te dragen, dat de getroffen gebieden althans zulk een schadevergoeding zullen krijgen, dat ze niet blijvend ko men achter te staan bij de niet getroffen gebieden. Dit rapport heeft de regering dien verstande, dat de vervulling daarvan by toerbeurt geschiedt, te regelen door de werkgever. De uren, waarop krachtens deze 4. De omstandigheid, dat ln de ze C.A.O. een loon wordt bepaald voor ongeschoolden mag niet ten- bepalingen, gewerkt wordt gelden gevolge hebben, dat tot dusver als overuren, zowel voor vaste als rechtens geldende lonen zouden voor losse arbeiders. Het loon. Het normale loon bedraagt: A. Voor de vaste vakarbeiders, ir.dien zy nimmer in accoord wer ken: 1. Van 1 Mei t.m. 30 November 1949 f 41.25 per week; 2. van 1 December 1949 t.m. 28 Naar het Amerikaans door BESSY KIV'NG 14) moeten worden verlaagd. Toeslagen v bijzondere werkzaamheden. Voor de hierna te noemen werk zaamheden worden aan arbeiders, die op uurloon werkzaam zyn, de volgende toeslagen gegeven: a. kunstmeststrooien met de hand 15 cent per uur of 10 cent per baal extra; b. sproeiwerkzaamheden 15 cent per uur extra; c. plukken van fruit 10 cent per uur extra. Rijwielvergoeding. Bij gebruik van een rijwiel dient aan de arbeider een vergoeding te worden verstrekt zoals hier om dat te bespreken. Maar, je tas op de vloer gooiend, vroeg hij onder aangegeven, indien de af- bereikt, juist voor het verschij-1 Februari 1950 f35.25 per week; 3. van 1 Maart t.m. 30 April 1950: als onder 1. B. Voor de ongeschoolde arbei ders, indien zy nimmer in accoord werken: nen van de Memorie van ant woord. Dit is o.m. de steun ge weest, die de provinciale over heid de getroffen gebieden ver leend heeft. gen. Je kunt in mijn huis wo- is nu op 't ogenblik nog te ver bleef hij daar staan en zijn wei- nen, en het beschouwen als je tehuis, tenminste voor het ogen blik. Wat zeg je wel van dat plan? Is het niet veel beter en prettiger dan dat dwaze plan van jou om je studie te verdie nen in de duffe werkplaats van een fabriek?" „O, mevrouw Murray! Ik vind het heel liefderijk en goed van u, maar ik heb er niet het minste recht op geen recht om zulk een uitgave van u te ver moet nu ophouden met treuren om het verleden en alleen er over denken, hoe je jezelf het spoedigst beter kunt maken. Ik houd niet van sombere gezich ten, en ik verwacht van je, dat je een vrolijk, tevreden en ge hoorzaam meisje zult zijn. Ha- ger is bezig met kleren voor je te maken, en dan hoop ik, dat je er altijd netjes uit zult zien. Ik zal je ook pianoles laten ne men, en studeren kun je dan op de piano in de bibliotheek. En dan nog één ding; als je iets no dig hebt. of begeert, kom dan bij mij om het te vragen. Nu hebben we alles afgespro- Mevrouw MUrray liet haar ogen voor enigen tijd peinzend op het fluwelen grasveld ruster,; daarna legde zij haar hand op langen en dergelijke zorgen op het hoofd van het meisje en uwe schouders te leggen! Ik zeide; ben „Kind, zou je je toekomst en „Stil, mijn kind! Wat de uit je opvoeding aan mij willen toe- gaven betreft, dat betekent voor vertrouwen? Ik zal je een gron-mij niets, en ik hoop en ver- dige opleiding laten geven, zo-, wacht ook niet, dat je me enige ken, en ik hoop, dat je gelukkig dat als je volwassen bent, je moeite veroorzaken zult; mis-zult' zijn. door les geven in je eigen on-1 schien zou je zelfs voor mij een! Edna bracht een harer witte derhoud zult kunnen voorzien, hulp kunnen zijn." 1 handen aan haar lippen en fluis- „Dank u, o, ja dank u, me-toerde: „Dank u dank u! Udoenster, en op het eerste gezicht vrouw! Ik ben u zeer verplicht.' zult nooit reden hebben tot spijt boezemde hij haar ogenblikkelijk Ik kan werkelijk niet zeggen,! voor uw goedheid; en uw wen- een grote afkeer in. hoe dankbaar ik u ben; maar ik sen zullen mij altijd tot gidsi Waarom bracht deze norse zal trachten dat te bewijzen, als zijn." i man haar de woorden van haar u mij hier wilt laten blijven, op „Goed goed! Ik zal déze belofte grootvader voor de geest; „Hij op ruwe toon: stand van zijn woning tot aan de „Wat heeft dat te betekenen?" bedrijfsgebouwen bedraagt: „Mijn zoon! Ik ben zo blij, dat 5 t.m. 9 km. f0.20 per dag; 10 je weer thuis bent. Ik vond hett.m. 14 km. f 0.40 per dag; meer erg vervelend, dat je zo lang dan 14 km. f 0.60 per dag. wegbleef. Dit is een van de Ik heb geen dochter ik ver loor haar door de dood, toen zij nog een baby was; maar ik zou het niet hebben kunnen verdra gen, dat zij naar een fabriek zou gaan, en daar jij mij aan mijn eigen kind herinnert, wil ik niet toestaan, dat jij er naar toegaat. Ik zal voor je opvoe ding zorgen zal zorgen, dat ie alles krijgt, wat je nodig hebt, als je genegen bent om je door my te laten leiden en raden. Versta mij goed, ik neem je niet als kind aan; ook zal ik je niet bepaald beschouwen als een lid van de familie, maar ik zal een goede vriendin en be schermster voor je zijn tot je achttiende jaar en je in staat zult zyn om voor je zelf te zor- slachtoffers van het vreselijk spoorwegongeluk; 'tis hier inde buurt vol van gewonden en lij denden. Ga mee naar mijn ka mer. Wanneer ben je aangeko men?" Zij legde haar arm in de zijne, nam de weilas op en voerde hem zo naar de aangrenzende kamer, en sloot de deur. Edna was door dit toneel pijn lijk getroffen; een onbeschrijfe lijke angst bekroop haar, en een gevoel van naderend onheil kon zij niet van zich afzetten. Dit was de zoon van haar wei- een voorwaarde, dat, wanneer - onthouden; en ik hoop, dat ik ik in staat zal zijn u terug te ge-j je er nooit aan zal behoeven te ven, wat mijn opvoeding en kle- herinneren. Ik geloof wel te dur- ding gekost heeft, ik u dat dan ven verwachten, dat wij goed mag ter hand stellen." met elkander zullen kunnen op- Mevrouw Murray moest schieten. Nu behoef je me niet lachen, en streek zachtjes door, nog eens te bedanken, en nu het zijachtig blonde haar van het spreken wij nooit meer hier- meisje. „Waar haal je zulke trotse denkbeelden vandaan? Mij be talen, werkelijk, dat is goed! Nu, goed, je mag het doen, als het over. Voordat Edna nog iets kon zeggen, en op het ogenblik, dat mevrouw Murray zich al naar de deur wendde, werd deze open- je plezier doet, wanneer je erj gegooid, en een heer stond op de toe in staat bent; maar die tijd I drempel. By het zien van Edna is een ruw, zondig, godslaster lijk man?" Zij had het gelaat van de bezoeker in de smidse niet heel duidelijk gezien; maar iets in de ongeduldige ontevre den toon, in de haastige aan matigende stap, en het trots ver heffen van 't hoofd, herinnerde haar pijnlijk aan hem, wiens drieste onbeschaamdheid zo bui tengemeen de gramschap van haar Grootvader anders een zo gelijkmatige en vriendelijke na tuur had opgewekt. (Wordt vervolgd.) Diploma's of bijzondere deskundigheid. 1. Voor de hierna te noemen di ploma's worden de volgende toe slagen betaald. a. Diploma Tuinbouwvakschool (hieronder mede te verstaan Fruitteeltschool, en Groenten- teeltschool) fl.50 per week; b. diploma Lagere Tuinbouw school f 1.— per week; c. diploma Lagere Tuinbouw- cursus f 1.per week. De maximum toeslag voor di ploma's bedraagt in totaal f 2.50 per week. 2. De toeslag voor arbeiders, niet in het bezit van diplomats), die voor 1 Januari 1917 geboren zijn, op 1 Jan. 1948 ten minste 8 jaar onafgebroken in de tuin bouw werkzaam waren en ten minste 2 jaar zonder onderbre king bij dezelfde werkgever wer ken en bijzondere vakbekwaam heid bezitten, mag f 1.50 per week bedragen. Toeslag eerste knecht of voorman. De toeslag voor de eerste knecht of voorman bedraagt: Op bedrijven met minder dan 8 arbeiders f 1.50 per week op bedrijven met 8 t.m. 12 ar beiders f 2.50 per week; op bedrijven met meer dan 12 arbeiders f3.50. Het bureau voor Sociale Zaken te Goes lieeft, zo blijkt uit het thans verschenen jaarverslag, in 1948 weer heel wat werk verzet, en heeft evenals in 1947, zeker bewezen in een behoefte te voor zien. Zo werd begin 1948 een amb tenaar voor de buitendienst aan gesteld, waardoor het mogelijk bleek, alle onderzoeken weer in eigen beheer te nemen. PUNTEN VRIJE KLEDING. Vermelding dient voorts de verdeling van puntenvrije kleding, schoeisel e.d., hetgeen mogelijk werd doordat te Goes een der 8 depots kon worden gevestigd. Voor circa f 25.000 werd verdeeld over de gehele provincie en West- Brabant. De nood in veie gezinnen kwam hierbij dikwijls wet sterk naar vo ren en het personeel verdient een woord van hulde voor de onpar tijdige wyzo waarop steeds ge tracht werd aan de vele verzoe ken te voldoen. De hercontrole van het consu- mentencrediet en de omwisseling der waardebonnen werd stipt op tijd volbracht. Ruim f 30.000 aan nieuwe waardebonnen werd uit gereikt. Het valt wel te voorzien, aldus het verslag, dat het aantal „kwade posten" in Goes zeer ge ring zal zijn. In de loop van het jaar werden 59 personen wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd opgeno men in de Noodwet ouderdoms voorziening, en werd bijzondere aandacht geschonken aan de zorg In de Staten van Suriname is een motie aangenomen, waarin het bestuur wordt uitgenodigd stappen te doen opdat aan Suri name ten behoeve van zijn econo mische ontwikkeling, steun en hulp uit het Marshall-plan zal worden verleend. In de toelichting wordt o.m. gezegd, dat Suriname een van Nederland afhankelijk gebied is. Dat de E.C.A. een afzonderlijke afdeling heeft ingesteld voor de ontwikkeling van overzeese ge biedsdelen en dat voor economi sche ontwikkeling van Suriname hulp van buiten het Koninkrijk noodzakelijk is. Massale schoorsteenbouw voor de B.P.M. De grootste opdracht, die ooit in Nederland op het gebied van de schoorsteenbouw werd gege ven, is thans door de Bataafsche Petroleum Mij verstrekt aan de aannemersfirma P. E. Vermeul Jr te Rotterdam. Ten behoeve van de kraakinstallatie op de petrole- umterreinen te Pernis zullen haar zes schoorstenen verrijzen van 60 m. hoogte, geheel te bouwen van gewapend beton. Dinsdag a.s. hoopt men de eerste schoorsteen gereed te hebben. voor onmaatschappelijke gezinnen. Zo werden als eerste project 20 woningen op het P. Jasperseplein gezuiverd en het interieur verbe terd. Door het ln dienst treden van de maatschappelijke werkster, Zr. Ouwehand, op 1 September werd het echter eerst goed mogelijk, voortdurend controle op woningen en gezinnen toe te passen. OUDEN VAN DAGEN NIET VERGETEN. De ouden van dagen werden zeker niet vergeten. Voor hen werd een geslaagde autotocht als mede een ontspanningsavond ge organiseerd. Men poogt sedert lange tijd voor hen een ontspannings lokaliteit te vinden. Deze po gingen stranden echter, omdat er geen geschikte ruimte ge vonden kan worden. Dit geldt ook wat betreft een werkplaats voor rehabilit tatie van minder valide perso- _nen. Hierbij komt nog, dat het aantrekken van voldoende ge schikt werk een zeer lastig probleem is. Aan een oplos sing wordt echter gewerkt. Medio December werd van het departement een toewijzing ont vangen van textielpunten om te voorzien in bijzonder schrijnende toestanden. In samenwerking ,met kerkelijke en particuliere organi saties en vakverenigingen, welke samenwerking zeer zeker valt toe te juichen, zijn deze punten ver deeld over ruim veertig gezinnen. Speciaal vermeld wordt de sa menwerking met de Goese winke liers, waardoor binnen 24 uur een zeer urgent probleem opgelost kon worden, n.l. de kledingvoor- ziening t.b.v. het gezin Kuijpers, dat eind 1948 door brand alles verloren zag gaan. OOK DIT JAAR NOG VEEL WERK. Werd er in 1948 heel wat werk verricht, zo besluit het rapport, in 1949 zullen de werkzaamheden zeker nog toenemen en mogelijk zal dan tot personeelsuitbreiding moeten worden overgegaan. Voor hen, die graag wat cijfers zien nog het volgende. Het aantal verstrekte adviezen en inlichtingen tijdens de kantoor uren bedroeg 3717. Er werden 2944 poststukken verzonden, 2398 zegels geplakt ten behoeve van het Consumentencrediet, aan overbruggingsuitkering betaald f 4595.95, aan sociale bystands- regeling f 1110.26, aan kleine zelfstandigen f 305.58, aan kraam geld f55 en voor de gemeente Roosendaal f47.10. Totaal 6113.89 gulden. De ambtenaar voor de buiten dienst de heer A. C. Kil, verricht te 1223 onderzoeken en Zr. Ouwe hand 1087. Het aantal ingediende aanvragen voor de Noodwet Ouderdomsvoorziening bedroeg 60 waarvan er één werd afgewezen. Er werd f5492.34 uitgekeerd aan voorschotten, waarvan op 31 December nog terugbetaald moest worden f 1424.89. Aan diverse hulpverleningen werd uitgekeerd in totaal een be drag van f4041.85.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2