Veiligheid van Europa moet gewaarborgd zijn. L Montgomery over West-Europees defensiestelsel. De nieuwe gemeentelijke indeling op SchOHwen-Duiveland. SSErSJX*SS!^S: "«f* NIEUWS Eindies van de Groenteteeltvakscliool te Middelburg. Amerikaanse hulp voorkwam ramp. Ciay over zuivering. Minister Stikker naar Londen. Succes voor Rijkspolitie Christelijke hakkers uit Zeeland vergaderden. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Bezoek van Yeldmarschalk Montgomery. Schouwen in de aether. Staatssecretaris van Marine benoemd. Treinramp b(j Johannesburg Werkelijke paraatheid van vitaal belang. SNIPPER Uitgave ftichting „Eeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- »tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini- Itratie 2009; Telefoon redactie 8347; Terneuzen, Vloos wijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1240 Abonnementsprijs 8.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 29 APRIL 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.13 u., onder 20.02 u. Maan op 5.48 u., onder 23.05 u. Hoogwater Zaterdag 30 April. Vlissingen: 3.01 u. 1.96 m., 15.25 u. 1.95 m. Terneuzen: 3.27 u. 2.14 m., 15.52 u. 2.11 m. Wemeldinge: 4.51 u. 1.59 m., 17.16 u. 1.62 m. DEAN ACHESON OVER HET DUITSE PROBLEEM: Amerika zal nooit aecoord gaan met een regeling voor Duitsland waarin de voordelen en do fundamentele waarborgen van de be staande West-Duitse regeling niet zjjn verdisconteerd, aldus ver klaarde Dean Acheson gisteren in een toespraak tot een vergade ring van dagbladuitgevers te New York. Doelende op de lopende Russisch-Amerlkaanse besprekingen over de opheffing van de Üeriynse blokkade zei Acheson, dat indien het mogelijk moclit zjjn om viermogendheden besprekingen te arrangeren, de Amerikaanse regering haar uiterste best zal doen om tot een oplossing van het weg versperde tot het vinden van zulk een oplossing, als er enige kans op succes leek te bestaan. Het betekende slechts een poging gezonde toestanden te scheppen In die gebieden van Duitsland, waar zij invloed kon doen gelden. Po gingen die zij niet voor onbepaal de tijd wilde uitgesteld zien in af wachting van overeenstemming tussen de vier mogendheden. Acheson schreef de slechte econo mische toestand in West-Duits- land, die de voorbereiding van een West-Duitse regering nood- zakelijk maakte, toe aan Russi- p.üt"e"probteem'te'komen* dat stellig een van de"belangrükste is tI beheersen. Tot het eind van 1947 bleek, dat de Russen elke oplos-1 sing van het Duitse probleem wil- ln do huidige wereld, DRIE PRINCIPES. voordelen van de West-Duitse re- In zijn toespraak zette Acheson geling zijn verdisconteerd, de drie principes uiteen, waarop Verder zal de Amerikaanse-rege- - -- v, r, Vs nnv* lrt.onlsI'ifYA of min hlnttn* paar hij zeide, een bevredigende oplossing van het Duitse probleem gegrond moesten zijn. Deze zijn: 1. De bevolking van West-Duis- land kan er gerust op zijn, dat de Amerikaanse regering nooit ac- Coord zal gaan met een algemene oplossing voor Duitsland, waarin de fundamentele waarborgen en Men zou alle Duitsers, die tijdens het Hitler-regiem een Vermogen hebben vergaard, van iiaziïsme kunnen beschuldigen. De Duitse economische bedrij vigheid werd echter tijdens het naziregime voortgezet en indien men alle persoien, die tijdens deze periode voorspoedige zaken hebben gedaan, zou elimineren, zou dit neerkomen op uitscha keling van alle financiëel en economisch bevoegde persoon- lykheden, aldus luidt het ant woord van generaal Lucius Clay op een brief van de Amerikaan- Se republikeinse afgevaardigde Jacob Javits, die er zijn bezorgd heid over uitte, dat thans ver scheidene vooraanstaande func ties bekleed worden door Duitse industriëlen, die, volgens hem, actief met nazi-regime hebben gesteund. Naar wij vernemen zal veld maarschalk Montgomery Vrijdag 6 Mei a.s. wederom naar Neder land komen. Hij komt die dag te 12.00 uur op het vliegveld Welschap bij Eindhoven, waar na de bevrijding van het Zuiden van Nederland en gedurende de strijd in West-Duitsland, zijn hoofdkwartier was gevestigd. Daarna volgt een bezoek aan 's-Gravenhage, aan de bloem- hollenvelden, de Britse ambassa deur en de afsluitdijk. Door trap van een paard gedood. Het anderhalfjarig zoontje van de landbouwer Van Stiphout, te Merselo, gemeente Venray, dat In een weide aan het spelen was, is door een paard getrapt en ernstig gewond. De ouders waren op dat ogenblik niet thuis maar op een bruiloft te Oirlo. r De grootmoeder vond het kind veranderd is, blijven India als stervende in de weide. medelid erkennen. ring haar krachtige steun blijven verlenen aan de uitvoering van het program voor West-Duitsland, zolang een oplossing nog niet is bereikt. 2. De bevolking van Europa kan er van verzekerd zijn, dat de Ame rikaanse regering niet accoord zal gaan met een regeling voor Duits land, die de veiligheid van de Europese gemeenschap niet waar borgt. 3. Het Amerikaanse volk kan ervan verzekerd zijn, dat de Amerikaanse regering bij alle be sprekingen over de toekomst van Duitsland zich In de eerste plaats zal laten leiden door de vurige wens van dat volk de verschillen de moeilijke problemen op vreed zame en ordelijke wijze op te los sen. WEST-DUITSE REGERING EEN NOODZAAK. Toen de Amerikaanse regering met de westelijke geallieerden een regeling voor West-Duitsland be sprak, aldus Acheson, betekende dat niet, dat men de hoop op een oplossing voor geheel Duitsland had laten varen of dat men de Luister op Koninginnedag! Gisterochtend verscheen in Zierikzee een reportagewagen van de Ned. Radio Unie, waar mee opnamen zijn gemaakt van kinder-volksdansen. Deze geschiedden onder leiding van da heren G. H. Breetvelt en Brand, terwijl enkele onder wijzers en leden van „Kunst en eer", muzikale medewerking verleenden. Vooraf had in so ciëteit „Concordia" een vraag gesprek plaats in het Schouws dialect met een burger en bur geres, die beiden in Schouws costuum waren gestoken. Deze reportage wordt morgen uitge zonden in het Nationaal pro gramma n.l. om 13.10, 18.10 en 23.10 uur. Tot staatssecretaris van marine is door H. M. de Koningin op voordracht van de Ministerraad benoemd Schout bij Nacht H. C. W. Moorman, tot heden vlag- officierpersoneel van het mi nisterie van marine. De nieuwe staatssecretaris blijft actief schout-bij-nacht. Vergadering Eerste Kamer. Het ligt in de bedoeling, dat de Eerste Kamer a.s. Dinsdag te half twee bijeen zal komen ter behandeling van de begro tingen van Oorlog en Marine. De vergadering zal zo nodig des avonds voortgezet worden, doch na Dinsdag zal de Kamer in de volgende week niet meer ver gaderen. den verhinderen, die niet neer kwam op een beheersing van het Duitse economische en politieke leven door de Russen, aldus Ache-1 i son. Dit had tot gevolg, dat Duits- Bo"d vaI> Bakkerspatroons kwam land werd verdeeld in los van el- gistermiddag in het Chr. Mil. Te- kaar staande administratieve ge- huis te Middelburg onder voorzit- bieden en dreef daardoor snel af j terschap van de heer C. Douw te naar een toestand van economi- Oudelande in jaarvergadering bjj- sche chaos, ellende en wanhoop. (,en. Een ramp werd hoofdzakelijk af- j Er waren enigo leden van het gewend door de economische hulp hoofdbestuur aanwezig, o.w. de van Amerika, aldus besloot mi nister Acheson. Maandagavond 2 Mei zal mi nister Stikker zich naar Londen begeven ter bijwoning van een op 3 Mei aldaar aanvangende vergadering van de consultatie ve raad ingevolge het pact van Brussel. India blijft Britse Koning erkennen als „symbool". In een officieel communiqué over de te Londen gehouden con ferentie van de minister-presiden ten der leden-staten van het Ge- Geldige textielpunten. In de gisteren geplaatste op gave is een foutje geslopen. Hier volgt de verbeterde op gave: „S I punt", „T 1 punt", „S 5 punten", „T 5 punten", „S reserve" ter waarde van 10 punten en „T reserve" ter waarde van 15 punten. Het Gewest Zeeland van de sprake zijn. Voorts moeten wij er- op letten, dat onze eigen houding als christelijke patroons niet de critiek op onze christelijke organi satie uitlokt. BESPREKING. De adj. secr. van de bond, de heer Zuidhof, deed enkele mede delingen over de mogelijkheid van inkoopcoöperaties van bakkers tegenover die van de coöperaties. Spr. verwachtte in de toekomst, gezien het streven der regering een bevoordeling der verbruiks coöperaties. De bakkers moeten dan onmiddellijk iets hiertegen over kunnen stellen en daarom adviseerde hij de aanwezigen de mogelijkheid van een z.g. inkoop coöperatie ernstig in studie te ne men. Een zeer uitvoerige rondvraag over de propaganda en diverse be- drijfsvragen der bakkers volgde, waarna de heer Koning de ver gadering met dankzegging eindig de. bondsvoorzitter, de heer P. Ko ning te Amersfoort. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat in de win termaanden voor het Gewest be hoorlijk propaganda is gemaakt, doch hij was van mening, dat er in Zeeland nog heel wat meer christelijke bakkers lid kunnen worden. In 1948 steeg het ledentai van 66 tot 93. De penningmeester, de heer B. v. d. Ende had per 31 Dec. j.l. een batig kassaldo van f 58.43. Tot bestuursleden werden her kozen de heren Douw en van de Ende. De heer Douw werd tevens herkozen als lid van het hoofdbe stuur, waarna besloten werd, dat de heer Ovaa de jaarlijkse bonds vergadering te Leeuwarden als afgevaardigde zal bezoeken. REDE BONDSVOORZITTER. Over het onderwerp „Chr. Or ganisatie dringend nodig" hield In de nacht van Woensdag op Dmderdag is de afdeling opspo ring gevlucht© politieke delin quenten van de Rijkspolitie ge west Amsterdam er in geslaagd de sedert 27 Mei 1948 ondergedo ken Cornells Cramer, lid van het SS Jagdcommando Nord-West, te arresteren. Cramer trachtte met daarna de heer Koning een rede. behulp van een paspoort op een Aangezien God eist, aldus spr., andere naam de Belgische grens dat jlej. gehele leven aan Hem te overschreden, doch kon in liet moe(. zjjn onderworpen, is erken- grensgebied worden achterhaald ning van Hem noodzatelijk en dit en gegrepen. ei.t christelijke organisatie. Hiermede is weer bewezen hoe In een neutrale organisatie belangrijk een nauwlettend toe- moet het volgens de heer Koning zicht op politieke delinquenten is. botsen tussen geloof en ongeloof. Cramer, die kort na de bevrijding Spr. wees op Zondagsheiliging en is gearresteerd, zag kans op 27 sociale gerechtigheid. Het eerste Mei 1948 uit het kamp te Crailo is niet discutabel: stemmen er- te ontsnappen en wist zich sedert- over is niet mogelijk, dien verborgen te houden. Hij was I Men mag met het oog op de eqn der hoofdmannen van het zgn. plaatselijke samenwerking zijn Jagdcommando Nord-West, eigen organisatie niet verlooche- j. en menebest is meegedeeld, dat de - regering van India de andere do- ook wel genaamd het Jagdcom-nen, aldus de heer Koning, minions in kennis heeft gesteld mando Pieters of Steinbach, dat van de artikelen in de Indiase zich te Brummen en Loosdrecht ontwerp-grondwet, die tot gevolg aan ontzettende wreedheden ten zullen hebben, dat India een sou- koste van arrestanten te buiten vereine, onafhankelijke republiek is gegaan. Wreedheden, welke zal worden. De regering van India heeft echter verklaard, dat India ver langt volledig lid van het Geme nebest te blijven en de Koning te erkennen als het symbool van het vrije verband der ledenstaten en als zodanig als het hoofd van het Gemenebest. De regeringen van de andere leden van het Gemenebest van wier lidmaatschap de basis niet eeixt na eigen besprekingen kan van samenspreking en -werking zelfs de Duitsers te gortig wer- pjot 7[j Hnrlpii den, zoals gebleken is tijdens de 0181 ,u uuucu- behandeling van de zaak tegen i Bij een treinramp op 12 km. af- A. J. Pieters uit Groningen, die stand van Johannesburg (Zuid- Veldmaarschalk Burggraaf Montgomery, voorzitter van de commissie der opperbevelhebbers van de landen der West-Euro- pese Unie, heeft verklaard, dat het opstellen van plannen voor de militaire verdediging van West-Europa op fundamentele beginselen zal dienen te berus ten. „willen de West-Europese strijdkrachten der Unie in staat zijn op geslaagde wijze tegen stand te bieden aan een aan val". Sprekend tijdens een te Lon den gehouden banket, verklaar de Montgomery dat één van deze fundamentele beginselen bestaat uit het opstellen van een plan voor een snelle en doeltreffende mobilisatie. Een ander principe Is het opbouwen van een organi satie, die in tijd van nood er zorg voor zal dragen, dat een tevoren opgesteld plan voor het organiseren van de burgerlijke Verdediging onverwijld in wer king wordt gesteld. Montgomery verklaarde ver der dat in een tijdperk, waarin Snelheid de allesbeheersende lactor is geworden, een land te allen tijde in staat van paraat heid dient te verkeren om het Oorlogsgevaar te kunnen keren, „op dezelfde wijze als een brand- Wecrbrigadë immer gereed moet zqn om een grote brand te kun nen blussen". Hij voegde hier aan toe: „Men moet nimmer uit het oog verliezen, dat de weten schap een aanvaller het vermo gen heeft geschonken om, zon der waarschuwing, hard en snel te kunnen toeslaan. Montgomery besloot met de woorden: „Indien landen tot samenwerking voor een gemeen schappelijk doel besluiten, komt het mij voor dat werkelijke samenwerking onmogelijk is, ten zij elk land bereid is een gering gedeelte van zijn souvereiniteit prijs te geven". Werkelijke paraatheid is thans ais nimmer tevoren, van vitaai belang Dr Malan in ons land. Gisterochtend even over half elf is met de „Tafelberg" van de South African Airways de Zuid- Afrikaanse premier dr Daniël Malan met zijn echtgenote op Schiphol aangekomen. De hoge gast werd op het vliegveld verwelkomd door mr J. Visser, chef van het protocol Buitenlandse Zaken, de tijdelijk zaakgelastigde van Zuid-Afrika, de heer J. K. Uys en talrijke andere leden van het Zuid-Afri kaanse gezelschap. Ook was ter begroeting aanwezig oud-minis- ter Jonkman en zijn echtgenote, wie persoonlijke vrienden zijn van de Zuid-Afrikaanse premier. Dr Malan bleef een dag in Nederland. Vandaag vertrekt hij naar Berlijn, om daar de lucht brug te bezichtigen. Dr Malan heeft een bezoek gebracht aan de minister-presi dent dr Drees en maakte tevens zijn opwachting bij H. M. de Koningin. enige tijd commandant van deze groep was. Cramer stond er voor bekend in het bijzonder graag zijn slachtof fers met een witgloeiende pook te bewerken. Hij wordt er van ver dacht medeplichtig te zijn geweest aan moord op 8 tot 10 Nederlan ders, mogelijk zelfs nog meer. Toewijzing van de Unesco voor Indonesië. De Unesco heeft aan Indonesië een bedrag van 23.570 dollar toe- Afrika), waarbij drie treinen op elkaar botsten, zijn 70 personen gedood. 48 passagiers zijn in zie kenhuizen opgenomen en 45 an dere gewonden worden elders ver pleegd. Twee treinen, die achter elkaar op het zelfde spoor reden, werden door een onveilig signaal buiten een station opgehouden, toen een expresse-trein op de achterste in reed met zo'n snelheid, dat beide Stilstaande treinen in elkaar ge schoven werden. De wagons, die telescoopgewjj- ze in elkaar waren geschoven, De hongerstaking van Jhr van Suchtelen. Het Nieuwsblad voor Sumatra noemt de aangekondigde honger staking van jhr van Suchtelen tragisch en nutteloos. „De motie ven hiervoor moeten gezocht wor den in liefde voor het Indonesi sche volk en diepe bezorgdheid over de toekomst van Nederland, welke door tallozen wordt ge deeld. De hongerstaking zal het regeringsbeleid echter niet veran deren. Wanneer het regeringsbe leid op deze wijze wordt voortge zet komt de honger vanzelf wel voor het gehele Nederlandse en Indonesische volk. Het enige mid del is tegen dit beleid in woord en geschrift te blijven getuigen, ook al schijnt het soms te laat", aldus het Nieuwsblad. Fabrieksbrand te Enschedé. Gisternacht is de turfstrooisel- fabriek van G. J. M. Gabriël Zn te Enschedé door een felle brand voor het grootste deel in de as gelegd. Het vuur vond gretig voedsel in de opgeslagen turf, die voor export was be stemd en waarvan vandaag een deel naar Zwitserland zou wor den verzonden. Dank zij het optreden van de brandweer kon de machinekamer gespaard blijven. Met de fa briek gingen twee nabij staande turfloodsen verloren. Ook een aantal lorries en een zo goed als nieuwe vrachtauto gingen in de vlammen op. De schade bedraagt meer dan f 100.000. gewezen voor het herstel van In- moesten met steekvlammen in donesië's middelen op onderwijs- i stukken worden gebracht. Een wetenschappelijk en cultureel ge- brandweerman moest een gewon- bied, aldus een mededeling vande vrouw hét been amputeren met het hoofdkantoor der Unesco teeen in lucifers gesteriliseerd zak- Parjjs. Bovendien heeft Indonesië j mes, alvorens hij haar uit het van de Unesco wetenschappelijke j wrak kon losmaken. uitrusting en leermiddelen in na- tura ontvangen ln de vorm van Examen Handtekenen. vangtoestellen, gramofoons, leer boeken en apparaten voor labo- Het examen ter van de akte van bekwaamheid voor Huis- en Schoolonderwijs in het handtekenen zal dit jaar in 's-Gravenhage op 21 Juli a.s. beginnen. Het examen zal voor Een Noors tankschip de „Fos- elke candidaat zoveel mogelijk na" is gisteren bij Saaftinge aan in drie achtereenvolgende dagen ratoria. de grond gelopen. volledig worden afgenomen. Vrijlating prijzen dames hoeden. Blijkens een publicatie in de Staatscourant van gisteren wor den volgende week de prijzen voor dameshoeden en dames baretten vrijgelaten. Commandant landmacht Nederlandse Antillen. De Luitenant-Kolonel I. E. Leezer is benoemd tot comman dant van de Landmacht-ep de Ne derlandse Antillen. Hij zal op 3 Mei per vliegtuig van Schiphol naar de Antillen vertrekken om zijn nieuwe functie te aanvaarden. Raad van Zierikzee besluit G.S. suggesties te doen. Met één stem tegen, nl. die van het A.R.-lid de heer M. Goud zwaard heeft de gemeenteraad van Zierikzee gisteren besloten een voorstel van B. en \V. te aan vaarden tot het doen ener sug gestie inzake de door G.S. voor gestelde nieuwe gemeentelijke in deling op Sehouweu-Duiveland. B. en W. stelden de raad nl. voor het provinciaal bestuur drie suggesties te doen en wel ten eer ste alle gemeenten op het eiland samen te voegen, ten tweede sa menvoeging van de gemeenten op Duiveland met als centrumplaats Oosterland of Nieuwerkerk en idem ook op Schouwen met Zie rikzee als centrum; of ten derde, het door G.S. voorgestelde zeven- gemeentenplan te aanvaarden met enkele correcties voor wat Kerk- werve en Ouwerland betreft. Deze wil men n.l. bij Zierikzee voegen. Men begon een kleine dis cussie over de mijngasvoorziening van Zierikzee, dit n.a.v. een mede deling van de voorzitter, die ver telde, dat dit Zierikzee op 2 a 21i> miilioen 's jaars zou komen. De heer L. Gerritsen vond, dat hier best een provinciaal plan gemaakt kon worden. De extra kosten die Zierikzee dan zou moeten opbren gen konden zodoende over de ge hele provincie uitgesmeerd wor den. Grondverkoop. De gemeente beschikte afwij zend op het verzoek van de heer M. Uijl om een gedeelte van liet erf der voormalige soepkokerij aan te kopen. Aan de neer VV. Beeke zal een gedeelte van het t.n.v. de gemeente onteigende ter rein van W. Meerdink verkocht worden. Het pand Oude Haven D 486 zal voor f 675.'s jaars gehuurd worden en de in het ge bouw aanwezige roerende goede ren tegen een vergoeding van f 401.25 per jaar gebruikt worden. Voorts gingen onder de hamer door een voorstel tot vaststelling ener vergoeding van de vakleraar in lichamelijke oefening aan de U.L.O.-sehool, een voorstel tot deelname aan de stichting Zeeuw se visserijbelangen (waarbij de heer Goudzwaard nogmaals ver- zocht de geitenfokkerij niet te vergeten), alsmede een voorstel tot restauratieplannen van de i Beurs. j Er was, zo verklaarde de voor zitter, hij dit laatste voorstel nog juist een veranderd plan binnen gekomen hetgeen de gemeente thans f 12.600 kost inplaats van f 9776.Do raad maakte echter geen bezwaar. De nieuwe gemeentelijke indeling. De nieuwe indeling zoals door G.S. voorgesteld, lokte meer dis cussie uit. Zo verzocht de heer A. Groenendijk (C.H.) in de aan G.S. te sturen beschrijving de R.T.M. niet te vergeten en voorts wat be treft de indeling van Ouwerkerk wel te bedenken, dat Zierikzee twee vrijzinnige predikanten be zit, waarvan er één Ouwerkerk zou kunnen bedienen. Het A.R.-lid A. M. den Boer, vond de laatst genoemde sugges tie, van het, zoals hij zei, „inge wikkelde voorstel" het meest I aanvaardbaar. De eerste twee achtte hij aanvechtbaar omdat ze z.i. noch administratief, noch ma terieel geldige rechtsgrond bezit ten. Zo noemde hij samenbundeling van Haamstede, Burgh en Renes- se zeer aanvaardbaar omdat Haamstede hier zowel godsdien- stig als industrieel centrum is. Voorts wees hij op de admini- I stratieve moeilijkheden. „Het maakt de zaak juist een voudiger", antwoordde de voorzit- ter. Thans moeten er 17 begro- tingen ingediend worden. Hij wees derhalve in dit verband op het vormen van hulp secretarieën. Tenslotte volgde stemming met het reeds genoemde resultaat. Bij de rondvraag rakelde het R.K.-lid J. A. v. d. Eynde de sportpark-kwestie nogmaals op en werd er o.m. nog gewezen op de slechte toestand, waarin zich de woningen aan de hoek Groenen- daal en Capellestraat bevinden. Hierna sluiting. NEW-YORK—AMSTERDAM IN 14 uur. In 14 uur volbracht de vlucht New-YorkAmsterdam het iijn- vliegtuig Flagship Scotland van de American Overseas Airways, dat gistermorgen via Gander en Prestwick met 34 passagiers op Schiphol landde. I Geldige werkkledingbonnen. 21 April j.l. werden de bonnen H 13 en L 13 geldig verklaard voor de aankoop van werkkleding. Het Centraal Distributiekan toor vestigt en thans de bijzonder# aandacht op dat de tevoren gel dig verklaarde werkkledingbonnen H 1 t.m. II 12 en L 1 t.m. L 12 na 14 Mei a.s. niet meer geldig zullen zijn. De rantsoenbonnen van werk- kleding FC en FD alsmede de bonnen H 13 en L 13 blijven tot nader order geldig. Opening Oranjetentoonstelling te Goes. Gistermiddag werd de door de Oranjevereniging georganiseerde tentoonstelling door burgemeester W. C. ten Ivate geopend. In zijn openingswoord wees deze op het sympathieke doel van deze ten toonstelling, n.l. de verknochtheid en de lielde tot het Oranjehuis aan te wakkeren. Dit doel is des te sympathieker nu de opbrengst bestemd is voor de bestrijding van de kanker. De heer J. I. van Bal- legoyen de Jong, voorzitter van de Oranjevereniging dankte de j burgemeester voor de opening. Het is het bestuur van de Oranjevereniging gelukt om een pracht collectie Oranje-voorwer pen bijeen te brengen. Deze ten toonstelling geeft een goed beeld van de gebeurtenissen in de laat ste 50 jaar, die betrekking hebben op het Oranjehuis. Ook de expositie van tekenin gen van de leerlingen der ver schillende scholen is een bezoek alleszins waard. Vooral de teke ningen van de jongste leerlingen zijn aardig, terwijl de tekeningen van de Ambachtsschool uitmunten door hun afwerking. Atlantisch Pact blijft nodig, zegt Acheson. De Amerikaanse minister van een diploma. De voorzitter van de Zeeuwse Groentetelersvereniging, de heer P. Ton, zei in zijn openingswoord dat deze eerste cursus een goede start is geweest en hij sprak de hoop uit, dat het niet bij deze ene cursus zou blijven. De directeur van de schooi, de rijkstuinbouwconsulent Ir W. van Soest, zei in een korte rede, dat het lang heeft geduurd voor de buitenlandse zaken, Acheson, school tot stand is gekomen, heeft in antwoord op een vraag Reeds jaren geleden bestonden er Gistermiddag vond in het Schuttershof te Middelburg de eindies plaats van de Groenteteelt Vakschool, georganiseerd door de Zeeuwse Groentetelersvereniging. De les werd o.m. bijgewoond door Ir Ruys, secretaris van de Inspecteur voor het Tuinbouwonderwjjs, die zjjn bewondering uitte over de behaalde resultaten. Zestien leerlingen ontvingen daten hebben opgegeven voor een 1 nieuwe cursus, zodat hiermee van een republikeinse Senator verklaard, dat een eventuele Russisch-Westerse overeenkomst, waardoor een einde zou komen aan de blokkade van Berlijn, de behoefte aan het Atlantisch Pact I niet zou doen verwijnen. plannen, die echter eerst in 1948 konden worden verwezenlijkt Spr. bracht dank aan de eige naars van de bedrijven, waarop de praktijklessen konden worden gegeven. Ir van Soest betreurde het, dat zich nog slechts 8 candi- voorlopig nog geen begin kan worden gemaakt. Spr. zegde toe te zullen starten, zodra zich vol doende leerlingen hebben aange meld. De uitreiking. Na een korte felicitatie reikt# Ir van Soest aan alle 11 leerlin gen het diploma uit. Geslaagd zijn: J. Caljouw, Sou burg; J. Dekker, Serooskerke; J. L. Dop, Koudekerke; H. Janse, Middelburg; B. en G. Koole te Souburg; L. Marinissen, St. Lau rens; J. Paree, 's-Heerenhoek; Th. M. A. de Rijk, Walsoorden; H. Sinke, Serooskerke; J. Sijager, St. Annaland; J. van Sluys, Vlissin gen; M. Tielkemeyer, 's-Heer Arendskerke; P. en S. Vader, Middelburg en D. de Zwarte te Hoek. Vooraf waren de leerlingen door de leraren de heren C. L. de Wilde en M. Wattel danig aan de tand gevoeld, de eerste betreffen de de plantkunde, de tweede over de praktijk. Na de uitreiking dankte Ir van Soest de heren Wattel en de Wil de voor de wijze waarop zij les hebben gegeven en de Zeeuwse Groentetelersvereniging voor het initiatief. Hierna sprak Ir Ruys woorden van gelukwens. Spr. wekte op, de lessen te onderhouden, mede door de vakbladen. Ook de Z.G.V. werd gecomplimenteerd met het succes. Nadat ook de heer Ton namens de Z.G.V. de leerlingen had geluk gewenst sprak de heer B. Koole namens de ouders en de werk gevers zijn dank uit aan bestuur en leraren. De heer J. L. Dop dankt# na mens de leerlingen voor het geno ten onderwijs, waarbij hij aankon digde, dat de leerlingen zich in een studieclub hebben verenigd als verlengstuk van de school. De directeur en leraren ontvingen van hem een boekenbon. Nadat de heren de Wilde en Wattel nog hadden gesproken, sprak de heeT Ton een kort slotwoord. Vandaag is het juist 5 jaar ge leden, dat de eerste -voedselpak ketten werden afgeworpen boven het vliegveld Ypenburg. George Franks, de enige journalist, die deze vlucht meemaakte, zal daar over vertellen in het Strijdkrach tenprogramma. In 1941 kwam Willy Schmaller als soldaat van de Duitse luchtafweer naar Ne derland. Hij deserteerde, dook onder, werkte mee in de illegali teit. Gedurende zijn onderduik periode maakte hij kennis met een Nederlands meisje. Gisteren stap te hij met haar, onder grote pu blieke belangstelling, in het hu welijksbootje te Nieuwendam. In Venlo werden 5 personen ge arresteerd, die deel uitmaakten van een valsmunterscomplot. Zij brachten voor duizenden guldens aan valse dollar- en markenbiljet ten in omloop. De Olympische spelen in 1956 zullen worden ge houden in Melbourne, de Olym pische winterspelen in Cortina Dampezzo, een Italiaans winter sportcentrum. Gisteren was het 4 jaar geleden, dat Mussolini werd geëxecuteerd. Op verschil lende wijze werd zijn dood her dacht in Italië. De Duitse spoorwegen zijn gereed om binnen enkele uren na bevel hiertoe het verkeer met de Sowjet-zöne te hervatten. Arkady Sobolef, Sowjet-Russisch assistent-secre taris-generaal van de V.N. is als zodanig afgetreden Er zijn plannen om Duitse handelsmissies naar het Buitenland te zenden. In Amerika wordt een overvloed van tarwe verwacht. Vier Ne derlandse scheepvaartmaatschap pijen, die een lening van 12 mill, dollars van de Wereldbank had den ontvangen, hebben daarvan 600.000 dollars terugbetaald. De eerste terugbetaling aan de We reldbank. Dinsdag begint te Londen de 10-landen conferentie, die de instelling van een Raad van Europa zal bespreken. Te Londen is gisteren een overeen komst getekend voor de instelling van een internationaal Ruhror- gaan. Ondertekenaars waren Nederland, België, Luxemburg, Engeland, Frankrijk en de V.S. Afd. Walcheren van de Ned. Bond van vrouwen werkzaam in bedrijf en beroep opgericht. Woensdagavond vond in het Schuttershof te Middelburg de op richtingsvergadering plaats van de afd. Walcheren van de Neder landse Bond van vrouwen werk zaam in bedrijf en beroep. Tijdens de bijeenkomst is het woord ge voerd door de landelijke secreta resse mej. Lanen te Rotterdam, die op duidelijke wijze de doel stelling van de bond uiteenzette, o.m. het leggen van banden, inr ternationaal zowel als nationaal tussen alle werkende vrouwen, op te komen voor haar belangen en waardering te wekken voor el- kaars beroep. De Bond is er ver der ook in geslaagd om met me dewerking van de gemeentebe sturen van enkele grote steden in ons land, te komen tot oprichting van flatgebouwen voor de wer kende vrouw. In Nederland zijn momenteel afdelingen van dé bond in veertien steden. Als tweede spreekster trad op mej. G. van Os te Den Haag, 2e secretaresse van het hoofdbe stuur, die opwekte meer belang stelling te tonen voor stads- en landsbestuur, terwijl zij wees op de komende landdag van de bond op 7 en 8 Mei te Oosterbeek. Nadat tot oprichting van de afd. Walcheren was besloten, werd het bestuur als volgt samen gesteld: Presidente mej. mr A. Bolle; secretaresse mej. H. A. van Vlisvliet en penningmeesteresse mej. F. C. Ripmeester, Belangrijke legaat voor de Kerk voogdij der Ned. Herv. Gem. te Middelburg. De kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente te Middelburg heeft, naar wij vernemen, een be langrijk legaat ontvangen uit de nalatenschap van mej. mr E. C. C. Visser, dochter van ds de Visser, die destijds predikant dezer ge meente is geweest. Het legaat is groot f 2500. DE BILT ZEGT: Zwaar bewolkt. Meest zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige lichte regen of motregen en later verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid west en West. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1