De Christus-belijdenis in discussie. 20 Mei 1904 was een belangrijke dag voor Zeeland. Ethiopië klaagt voormalige Italiaanse regering aan. Zeew.Ln-4 attzltei EDNA EARL Staatkundig Gerefor meerde Partjj. Moeder Meld zoon 10 jaar gevangen. Gevallen in Indonesië. „Vrederust" werd opgericht in het Middelburgse Schuttershof. Nachtlesvluchten geschieden regelmatig. De verongelukte bemanning. Het Russische aanbod een afleidende manoeuvre Telegrammen tussen Musso lini en Graziani als bewijs materiaal. duurder. Gebouw ingestort te Cairo. Donderdag 28 April 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Op de vergadering van Hervormde predikanten. (Van onze Utrechtse correspondent.) Vele honderden Hervormde predikanten zaten in de Handels beurs te Utrecht samengepakt, gn daar Dinsdag de predikan- vergadering werd geopend. t er voor deze samenkomst zo veel belangstelling was, achtte de Sraeses van de generale synode s H. J. F. Wesseldijk van Eindhoven die de vergadering inieidde zeer verklaarbaar. Na de maanden van ingespan nen winterarbeid verlangen de dominé's er naar om enkele dagen In een andere sfeer te toeven. Waarbij het dan verbazend pret tig ia als men oud-studiegenoten of collega's, die vroeger, in de buurt woonden, weer ontmoet. Toch achtte ds Wesseldijk dei belangstelling niet alleen uit deze voordelen af te leiden. Ten diep ste is de predikantenvergadering een geloofs- en gebedsgemeen schap van broeders die in dezelfde bediening staan. Het predikambt is het schoonste maar ook het zwaarste ambt. En vooral wan neer men door een drukke stads- practijk of door een werkkring in verre afzondering weinig contact met anderen heeft, ontstaat er behoefte aan gezamenlijke bezin ning en gebed. Ds Wesseldijk, die naast de Ne derlandse broeders (en zusters!) ook een aantal predikanten uit Duitsland, Oostenrijk en Zweden kon verwelkomen, leidde vervol gens de dodenherdenking. Terwijl de vergadering stond, las hij een lange lijst voor, vermeldende de namen van 88 predikanten, die de laatste twee jaar zijn ontslapen. Daaronder waren 18 dienstdoende voorgangers. Ds C. Brouwer van Utrecht, die deze woek hoopt te promove ren tot doctor in de theologie, hield nu de „domineespreek", die hjj de titel gaf „Aangegrepen door het Woord". PROF. MISKOTTE IN TIJDNOOD. Het ging Dinsdag om de Chris tus-Belijdenis. De Leidse profes sor dr K. H. Miskotte ver duidelijkte hoe het met deze be lijdenis in de wereldkerk staat. Van tevoren al sprak hij over de onmogelijkheid om een dergelijk gigantisch onderwerp in drie kwartier af te handelen. Na dit tijdsbestek had hij dan ook am per een inleiding tot zijn onder werp gegeven; deze inleiding be trof de authentieke oorsprong van de Christus-Belijdenis. Met enkele woorden ging prof. Miskotte in op de formule van de Wereldraad van Kerken „we accept Jesus Christ as God and Saviour". Hij was van mening, dat in deze term de kerken wor den teruggeworpen op haar oor spronkelijk belijden. Theologisch moge de formule aanvechtbaar wezen, zij geeft toch een prac tische en acceptabele erkenning vaik.ixajx MSè prof. Miskotte, dat hy de bewe ring van dr N. J. Hommes (als zou het mogelijk zijn om binnen de Wereldraad heidens te den ken) een ontstellend formalisti sche wijze van denken vond. Gebrek aan tijd verhinderde de hoogleraar uitvoerig op deze za ken in te gaan. Ook in de dis cussie, waarin vier predikanten deelnamen, kwam men niet ver der. NAAR EEN NIEUW BELIJDEN. Over de betekenis van de Chris tus-Belijdenis in de volkskerk re fereerde 's middags dsP.Smits van Enschedé. Hij stelde voorop dat de Hervormde kerk snel tot een nieuw belijden moet komen. Want ten eerste is de christologie van de Nederlandse Geloofsbelij denis en van de Heidelbergse Ca techismus een onvoldoende en on volledige vertolking van de nieuw testamentische Christusverkondi ging. In de tweede plaats drukt de kerk haar Christusbelijden uit in een taal die hoe langer hoe onverstaanbaarder is geworden, ja die in velerlei opzicht een dode taal werd. Aangezien de kerk dient te belijden ten overstaan van de wereld, zal zij zich ver staanbaar moeten maken, hetgeen een eis van het Evangelie is. Met andere woorden: er zijn nieuwe zakken nodig voor de nooit oud wordende wijn van het Evangelie van Jezus Christus. Daarbij zal de kerk ook vry'er komen staan tegenover de klas- siek-kerkelijke vormen van het Christusbelijden, die voor de van I sterdam) met zijn ouderwetse i termen de buitenkerkelijken meer i zegt dan ds Smits en ik samen! de kerk vervreemde massa onbe- Wij Kennen de wegen^des Geestes grijpelijk 1b. Taal en voorstellings-niet- Het referaat van ds Smits vormen van catechismus en ge- i was voor nOj een bittere te - loofsbelydenis staan de boodschapsteUmg^omdat ^«Preker jtfn der kerk m de weg. eigen probleem heeft opgehangen ffierbï blijft*5helechter niet. De'aan de massa, merkte ds Buskes hoofdzaak is, dat het Christus- belijden ook werkelijk lééft voor B*J de teantwoording onder- de belijder, hetzij hij rechts, hetzij j .ee5le 5s flmoon' hjj links georiënteerd is. Het wan- dat vóór alles een levende gemeen- trouwen jegens verschil in formu- te n?^ig 131 bestreed echter de lering van het gemeenschappelijk rnenmg van- Buskes dat de re beleden wezenlijke der christolo gie moet overwonnen worden. Christus is een warme golfstroom van goddelijk leven en goddelijke ferent voor het vertolken van zijn eigen probleem de mond der mas sa had laten spreken. Ik vraag mij dan toch af, zeide ds Smits, liefde temidden van een koudeds Buskes met al zijn ervarin- oceaan. Maar alle termen (van kerkelijke bevolking van Neder land wel helemaal kent. VERWIJDERIN G. Volgens ds Smits was er reden om verheugd te zijn. Door de open bespreking welke had plaatsge vonden, zou de toenadering wor den bevorderd. Overigens ontstond na dit refe- noemen E7a N^m^at in letterlijke zin een verb en ds J. J. Buskes. Dr Noord- dering. Want aan het gezamenhjk mans, die met applaus werd be- rechts of van links) die dit Gods wonder verklaren willen, blijven gebrekkige en vergankelijke men selijke constructies. TOENADERING. Voor de gedachtenwisseling na dit referaat gaven zich dertien sprekers op. Nog niet de helft hiervan kwam aan het woord. Wij i groet, bracht hulde aan de inlei-* der, gaf vervolgens enige vader lijke terechtwijzingen en besloot met uit te spreken: „Ik moet naar u toe en u moet naar mij toe", een opmerking die door ds Smits dankbaar werd aanvaard. Ds Buskes stelde zich radicaal tegenover de referent waar het de verstaanbaarheid van het belij den betrof. Ds Smits is met zijn poging om verstaanbaar te zijn even onverstaanbaar gebleven als de door hem gewraakte geschrif ten, zei hij. Het gaat er alleen maar om, aldus ds Buskes, dat men zijn belijden tot een lied weet te maken. En dan kan het best zijn dat ds Remme (de gerefor meerde bondspredikant van Am- vergaderen kwam een eind. De rechtzinnige predikanten bleven te Utrecht bijeen om Dinsdag avond en Woensdag door mevr. dra E. Flesseman-van Leer en prof. dr G. van der Leeuw te wor den voorgelicht, respectievelijk over „De staat Israël" en „Ambt en Dienst". De vrijzinnige predi kanten togen naar Amsterdam, voor de vergadering van moderne theologen. „Blijf gü bij Israël, wij gaan naar de heidenen!" Aldus drukte de voorzitter van de mid dagvergadering, ds A. Noorman van Zaandam, zich uit. Na afloop van de congresdagen brachten verscheidene predikan ten een bezoek aan het instituut „Kerk en Wereld" te Driebergen. 20 Mei 1904. Een belangrijke dag voor Zeeland. In het aloude Middelburgse Schuttershof zijn enkele mannen bjjeen onder lei ding van ds J. H. Donner, Ned. voudige grafsteen staan zijn laat ste woorden: „Wie den Zoon heeft, die heeft het leven". 1 Joh, 5 12. Zo waren de twee pioniers weggevallen. Maar het werk ging door en het groeide! DR VAN DIJK EN DS DE VRIES. Dr J. J. C. van Dijk te 's-Gra venhage werd voorzitter en ds J. i de Vries te Goes werd tweede Herv. predikant, om te sprekenvoorzjtter. Dr van Dijk bleef dit over de mogelijkheden tot oprich- tot 1948. Toen werd zijn taak ting van een vereniging, die zich ten doel zou stellen de christelijke verzorging van geesteszieken. Een voorlopig comité, dat be stond uit enkele Hervormde en enkele Gereformeerde broeders, was al op 15 April 1904 bij elkaar geweest en daar was men tot de overtuiging gekomen, dat het ging om een zaak voor allen, die de Here Jezus Christus als hun Heiland, hplüHpn. En. zo was daar auèn, die willen meewerken en dan een vereniging stichten, die zich ten doel stelt de christelijke verzorging van geesteszieken. Op de vergadering van 20 Mei 1904 werd overgegaan tot oprich ting der vereniging. De grondslag zou zijn: de Hei lige Schrift naar de verklaring der Geref. Kerken vervat in hare Belijdenisschriften en het bestuur zou bestaan uit 20 leden. DE KRACHT DER VER ENIGING. Dit aldus vastgestelde artikel mocht nooit worden veranderd. En het is gebleken, dat het de grote kracht van deze vereniging is geweest. Samenwerking van broeders, die (helaas!) kerkelijk niet samenleven, maar een sa menwerking op een vaste basis, n.l. het Evangelie van Christus. Wat een kracht, wanneer chris tenen zó elkaar kennen en samen de handen ineen slaan! Ds Donner werd voorzitter der vereniging en ds de Ligt tweede .voorzitter. Zij bleven het tot God hen opriep, in trouwe samenwer king. 10 December 1927: ds de Ligt werd te Middelburg ter aar de besteld. Zijn vriend ds Don ner sprak aan het graf. Zijn laat ste woorden waren: „die den Zoon heeft, heeft het leven". Per rij tuig werd naar het sterfhuis te ruggereden. In de laatste koets zat ds Donner. Voordat de korte afstand van kerkhof tot station was afgelegd, had God ook ds Donner tot Zich genomen. Enige dagen later werd hij op „Vrede rust" begraven. En op zijn een- overgenomen door ds de Vries. Ds de Vries heeft nu de leeftijd der sterken reeds ruimschoots bereikt. Maar niemand zou dat zeggen. Welk 'n vitaliteit, welk een geest drift, welk een liefde, welk een zich in daden uitend geloof! Het is een voorrecht deze predikant te kennen en hem te horen spre ken over de grote liefde van zijn hart: „Vrederust". Het is niet te zeggen, hoeveel voetstappen hij al oo het terrein van ..Vrederust" nauwkeurigheid geeft hij ant woord op de massa's vragen, die men hem stelt. Ds de Vries is in zjjn levensavond, maar hij werkt zolang God hem de kracht geeft en voor de jongere is hij het grote stuwende voorbeeld! Wat „Vrederust" aan dr van Dijk te danken heeft, weet slechts Het vliegtuigongeluk bi) Schiphol. De Beechcraft een uiterst modern toestel. Het Dinsdagavond b(j Schiphol verongelukte toestel was niet alleen van Gilzo Rijen opgestegen voor de lesvlucht b(j Schiphol. Het had de tocht gemaakt met 4 andere Beecherafts, alle bemand met een Instructeur en leerlingvliegers. Do rijf toestellen waren bezig circuits te draaien boven Schiphol, waarbjj zij telkens door- llggendo landingen uitvoerden en meteen weer opstegen. De an dere vier toestellen, die eveneens vlak bij het vliegveld In de lucht waren, zetten hun nachtoefeningen na het ongeluk nog een uur voort. De bemanningen hadden aanvankelijk niets van het ongeluk bemerkt en werden radiografisch naar Schiphol teruggeroepen. Om psychologische redenen werden zij later op de avond op nieuw de lucht ingestuurd en ver volgden hun lesvluchten. Tegen 1 uur arriveerde de di recteur-generaal van de rijks luchtvaartdienst, de heer A. L. de Lange en de waarnemende com mandant van de rijksluchtvaart school, de heer van Midde. Het houden van nachtlesvluch ten geschiedde regelmatig ten einde de leerlingen vertrouwd te maken met het vliegen in het duister. Het had in de bedoeling gelegen, dat dit deze week iedere avond zou geschieden. Het verongelukte toestel is een loten, een radio-telegrafist en 2 passagiers. De rijksluchtvaart school gebruikt deze machines voor de opleiding van piloten voor de burgerluchtvaart. Nog kort geleden werden op Gilze Rijen enige van deze toestellen door het plaatsvervangend hoofd van de E.C.A.-missie in Nederland, de heer Humpstone, overgedragen aan de commandant van de rijks luchtvaartschool, de heer K. J. A. Meester. Speciaal bij oefeningen in het nachtvliegen gaat een radio-tele grafist mee. De drie omgekomen jeugdige leerlingvliegers hadden bijna hun opleiding voltooid. De twee-motorige Beechcraft, van Beechcraft is een modern toestel het type D 18 s, een laagdekker en verscheidene ervan werden met intrekbaar landingsgestel, j door personen van de rijkslucht- twee richtingroeren en een staart- vaartschool vait Amerika via wiel en biedt plaats aan twee pi-1 Groenland naar ons land gevlogen Instructeur A. H. Bender was 26 jaar oud. Hij was een Engels man, die in de tweede wereldoor log als „Flight Lieutenant" bij de luchtvaartdienst van de Engelse marine, de „Fleet air arm" met een vliegtuig opereerde van vlieg dekschepen af. Hij vocht mee in de buurt van Ceylon. De heer Bender, die te Breda woonde, was het laatst levende lid van zijn fa milie. Zijn ouders zijn beide over leden en zijn enige broer sneuvel de in de tweede wereldoorlog. Instructeur Bender was sedert November 1946 als instructeur bij de rijksluchtvaartschool in dienst. Hij werd in Nederland bekend als een der drie R.L.S.-piloten, die tezamen meevlogen in de esca drille-wedstrijden om de „Ypen- burg-coupe". Het team van de R.L.S., bestaande uit instructeur Bender en de chef-instructeurs Jansen en Slag, wist tweemaal deze wedstrijd te winnen en zou binnenkort voor de derde maal trachten op de prijs beslag te leggen, waardoor de „Ypenburg- coupe" definitief in het bezit zou komen van de R.L.S. De radio-telegrafist G. J. Klumpes was 35 jaar oud. Hij woonde te Wassenaar en was sinds September 1947 als telegra fist in dienst van de R.L.S. Klumpes was de enige gehuwde onder de slachtoffers. Hij had 3 kinderen. De leerling A. A. de Ridder was 25 jaar. Hij woonde te Hilversum. Zijn collega N. Draaisma was eveneens 25 jaar. Hij woonde te 's-Gravenhage en was een broer van de K.L.M.-gezagvoerder Draaisma. De leerling P. H. Westerhof was 26 jaar. Hij woonde te Zeist. De laatste drie volgden reeds ruim twee jaar de opleiding aan de school. Eind Mei, begin Juni zouden zij haar beëindigd hebben. Amerikaanse functionnarissen zijn ervan overtuigd, zo schrijft James Reston, de diplomatieke correspondent van de New York 1 de juistheid ervan poogde vast te stellen. de insider. Reeds lang voor zijn KvLXS benoeming tot voorzitter in 1928 °Ver was hij werkzaam als financieel Jessgup en MaTCdïe^n de$ af gelopen 10 weken te New York de besprekingen tussen Jessup en Malik weigerde te bevesti gen en al het mogelijke deed om deze berichten te verdoeze- Times, dat de Sowjet-Unie met jlen en te negeren, wanneer men haar aanbod, de blokkade te Berlijn op te heffen, precies 't zelfde voor heeft als toen zij de hlnkkade„uit. voerde n_L.de regering uit te stellen of te voor komen. Niets had de Amerikaanse functionnarissen in het verloop van de tien maanden van moei lijke en vaak verrassende onder handelingen over de blokkade echter meer verbaasd dan het tijdstip, dat gekozen werd voor (Ingez. mededeling, advert.) •VH 75 0179 De Ethiopische legatie in Lon den heeft een gedeelte gepubli ceerd van een rapport, dat li ij het Gerechtshof der Verenigde Naties, belast met het onderzoek naar oorlogsmisdaden, is ingediend en dat beschuldigingen bevat jegens de voormalige fascistische Itali aanse regering, met betrekking tot haar bewind in Ethiopië. De Ethiopische regering ver klaart in het rapport, dat tien Italianen als oorlogsmisdadigers moeten worden beschouwd. On der hen bevinden zich de maar schalken Badoglio en Graziani, die het bevel hebben gevoerd over Italiaanse strijdkrachten in Ethiopië. In het rapport wordt de tekst van telegrammen gepubliceerd, die in December 1935 tussen maarschalk Graziani en Musso lini zijn gewisseld en die han delen over het gebruik van gif gas in de veldtocht tegen Ethi opië. „In het telegram van maar schalk Graziani wordt verklaard: „Ik ben van mening, dat wij tegen de barbaarse horden, die zich niet ontzien de meest ver schrikkelijke gruweldaden te bedrijven, elk wapen mogen ge bruiken. Ik verzoek daarom vol ledige vrijheid in de strijd van gifgas gebruik te mogen ma ken." Mussolini antwoordde dat het adviseur. Onder zijn leiding wer den verschillende paviljoens ver groot en verbeterd en werd in be ginsel de bouw afgesloten door het optrekken van het hoofdge bouw in 1932. EEN MAN VAN KARAKTER. De laatste jaren van zijn voor zitterschap waren niet de gemak kelijkste. Geldzorgen en tijdens de bezetting inbeslagneming van bij na de gehele inrichting. Zelf kwam hij eerst in het Oranjeho tel en later in Dachau terecht. Maar hij mocht terugkeren en zijn taak weer opnemen. Maar in 1948 werd het hem teveel. Node zag men hem heengaan. Hij was een man van karakter, door God begiftigd met organisatorische en financiële talenten. Op het ogenblik is tweede voorzitter ds A. Scheele te Dom burg. Eerste secretaris is drs J. J. Knibbe te Goes en tweede secr. de heer J. J. Duvekot te Goes. De heer J. W. van 't Hoff te St. Lau rens is eerste penningmeester en de heer A. de Lange te Goes treedt op als zijn plaatsvervanger. U ziet: een volledig Zeeuws be stuurt werden gevoerd Door het succes van de luclit- AL.Loa l*0H rrprosluoioil Pensioenpremie wordt doorberekend. Naar wij vernemen is tijdens een bespreking tussen de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en de Stich ting voor de Landbouw volledige overeenstemming bereikt om trent de doorberekening van de premieheffing ten behoeve van het bedrijfspensioenfonds. Het in het vooruitzicht ge- ijuui iitfb succes van ae ment- i -j. u brug waren de Amerikaanse j functionnarissen niet verbaasd, dat de Russen zich by officiële gelegenheden begonnen te ver tonen en ook op andere manie ren toonden opnieuw contact te willen opnemen over de kwestie Duitsland Wat de Amerikaanse functi onnarissen echter niet begrepen, was, dat de Russen niet openlijk verklaarden, dat zij een aanbod hadden gedaan om de blokkade op te heffen vóór de bekend making uit Frankfort, dat over eenstemming was bereikt aan gaande de vorming van een West-Duitse regering. Hadden zij dit gedaan, zo menen ver antwoordelijke functionnarissen, dan zouden de West-Duitse po litici het resultaat van de bij eenkomst van de minister van buitenlandse zaken hebben af gewacht, alvorens verder te gaan. Dit uitstel was juist wat de Russen en niet de V. S., Frankrijk en Engeland wensten. Dit was de reden, waarom men van officiële zyde in Amerika producten voor oogst 1949 zal zodanig worden verhoogd, dat hierin de premieheffing volledig is verdisconteerd. Het betreft hier met name een verhoging der prijzen van granen, suiker- bieten, koolzaad en fabrieks aardappelen. Zeven personen kwamen om het leven en 23 werden onder de puinhopen bedolven, toen Dinsdagavond in het oude gedeel te van Cairo een gebouw van zeven verdiepingen instortte. 63 personen zijn aan de dood ontkomen. Men is begonnen met het red dingswerk. FEUILLETON Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 13) —o— Haar gastvrouw gaf daarop wat ijswater in een zil- vrouw, en ik dank u er zeer voor Zij zweeg, en haar ogen kwa men vol tranen. Mevrouw Murray keek haar I aan en zei ernstig: j „Wat scheelt er aan, kind?" „Ik heb er alleen maar spijt van, dat ik zo ondankbaar en j slecht gestemd ben deze mor- haar gen." sliep Edna weldra in, en het was kwamen zoete herinneringen in al avond toen zij haar ogen haar op. Maar ook droeve, want open deed en dr Rodney methet duurde niet lang, of een trek mevrouw Murray aan haar bedi van smart werd op haar lief ge zag zitten. laat zichtbaar. Dr Rodney begon op vriende- Hevig verschrikte zij, toen na lyke wijze een gesprek met haar, enige tijd mevrouw Murray en na een poosje gezellig ge praat te hebben gaf hjj uitvoe rig zijn instructies en nam daar op afscheid, zijn patiënte verma- Mevrouw Murray keek haar nend al haar krachten in te veren beker en belde een be- j verbaasd aan en zei: „Maar wat spannen, dan zou alles spoedig toon: diende om de verversingen tel is er dan toch, mijn lieve kind?" vriendelijk haar hand op haar schouder legde en zei: „Kind waar zit je zo over te denken?" Zij antwoordde op zachte brengen, die zy gereed had la- weer terecht komen. Zo ging de eerste dag voorbij van haar ver blijf onder het zo gastvrije dak, „Och, iedereen, die ik lief ten maken. Toen zij de pols van heb, gaat dood; en toen ik daar a„oovllJ= UQr, het meisje voelde, zag Edna hoe lag op het gras, niet in staat mijt dat beschikt was haar herberg- blank haar handen waren en ook maar te bewegen, tussen zaamheid te bieden, en het kind hoe verblmdend de juwelen aan vreemden, die mij niet kendendankte God vurig voor de vrien- haar vingers schitterden, en zij en niets van mij wisten, toendelijke handen, waarin zij ge- kreeg een eigenaardig verlan-was ik zondig gestemd en wilde gen, om de aanraking van dieniet bidden en dacht dat God aristocratische handen op haar i mij heel mijn leven wilde doen warm voorhoofd te gevoelen, j lijden. Dat deed mij wensen, dat „Hoe oud ben je, Edna?" ik gedood was geworden inplaats „Bijna dertien." van de baby, die 'n vader en 'n „Had je ook enige bagage ui moeder had. Het was heel ver- de trein?" I keerd van mij zo te denken, „Ik had een klein koffertje maar ik voelde me zo rampza- met kleren.lig. En toen gaf God mij vrien- Wanneer denkt u, dat ik weer, den zelfs onder deze vreemden, in staat zou zijn om te lopen?" en toonde mij duidelijk, dat Hij „Waarschijnlijk eerst na ver- mij niet zou verlaten, al voelde scheidene weken. Als je iets no- Ik mij toch zo eenzaam." eng hebt, of verlangt, wil je het Toen de gastvrouw de kamer dan dadelijk en zonder aarzelen had verlaten, kwam een kalm te kennen geven? Ik zal een ka-' uitziende al oude negerin de mermeisje bij je laten zitten, en plaats aan het raam innemen en je hebt maar te zeggen, wat je ging stilletjes zitten naaien, nu hebben wilt." en dan naar 't bed glurend. Uit- „U bent heel vriendelijk me- geput van pijn en vermoeienis, vallen was. Dag na dag verliep op dezelfde eentonige wjjze, en na ongeveer veertien dagen, hoe wel erg verzwakt door koorts, en al het lijden, mocht zij wat in bed opzitten, door kussens gesteund, terwijl Hagar, het ka mermeisje, haar haren in vlech ten opmaakte. Eens op een middag in de maand Juni vroeg Ednar Hagar haar stoel eens voor het open raam te willen plaatsen, waar zij het uitzicht had op het grasveld. Hier zat zij met een boek op haar schoot naar buiten te sta ren. Zo met de elleboog op de vensterbank leunend, Bet Edna haar hoofd in haar handen rus ten, en na enkele ogenblikken „Over alles, wat ik verloren heb, en wat ik zal gaan doen in de toekomst." „Zou je graag heel je leven op een fabriek werken?" „Neen, mevrouw, alleen maar zolang tot ik de middelen ver diend zal hebben voor mijn eigen studie. Dan zou ik later les kun nen geven." „Op die wijze zou je geen ge schikte opvoeding kunnen krij gen, en bovendien geloof ik ook niet, dat de fabriek, waarvan je sprak, een aangename plaats voor je zou zijn. Ik heb er eens naar geïnformeerd, terwijl je hier was." „Ik weet heel goed, dat het niet aangenaam zal zjjn, maar ik ben wel verplicht op een of andere manier te werken en ik weet niet, wat ik anders zou kunnen doen. Ik heb nu geen geld om te gaan studeren, en ik ben toch vast besloten dat stu diegeld te verdienen" (Wordt vervolgd.) Alkmaarse kaasmarkt wordt heropend. Het bedrijfschap zuivel heeft van het ministerie van economi sche zaken toestemming verkre gen, om aan de gemeente Alk maar een bijdrage voor 1949 te verlenen in de kosten van in standhouding van de kaasmarkt. Vrijdag a.s. zal de kaasmarkt officieel worden heropend. De strijd om oude Bijbelse handschriften. Het ministerie van buiten landse zaken van de staat Israël beraadslaagt, boe de verkoop aan de Verenigde Staten van vier oude Bijbelse handschriften die twee jaar geleden in de woestijn van Judea werden ge vonden, voorkomen kan worden. Deze perkamenten rollen zijn ongeveer 2000 jaar oud. Toen de manuscripten gevonden waren, begon de Hebreeuwse universi teit onderhandelingen met de Syrische kerk over de aankoop der handschriften. Gedurende de vijandelijkheden in Palestina ging dit contract verloren. De rector van de Hebreeuwse uni versiteit, professor S. Assaf, heeft vier maanden geleden me degedeeld, dat de handschriften zich niet meer h»- het land be vinden. Hij deed een beroep op alle buitenlandse onderwijs-in- stellingen, om eventuele aanbie dingen van de hand te wijzen, zodat de manuscripten naar Is raël zouden kunnen terugkeren. De manuscripten, die thans in het Metropolitan Museum te New York worden geëxposeerd, moeten meer dan een millioen dollar waard zijn. Zij bevatten o.m. het boek Jesaja en een commentaar op Habakuk. De Staatkundig Gereformeer de Partij kwam Dinsdag in al gemene vergadering bijeen in de grote zaal van Tivoli te Utrecht. De vergadering was zeer druk bezocht. Uit alle oorden des lands waren de leden opgeko men. Onder de vele predikanten zowel van Hervormde als van de zijde der Gereformeerde Ge meenten en Oud-Gereformeerde Gemeenten waren er ook enigen van de Christelijk Gereformeer de Kerken, onder wie prof. G. Ds P. Zandt uit Delft, de par tijvoorzitter en lid van de Twee de Kamer, herdacht in zijn ope ningsrede de oprichter en ere voorzitter der Staatkundig Ge reformeerde Partij, wijlen Ds G. II. Kersten, die lange jaren ach tereen de leiding had gehad, de partij tot bloei had gebracht en haar in de Tweede Kamer ver tegenwoordigde. Zijn verschei den bracht voor de S.G.P. een groot gemis. Voor het eerst heeft de party zonder hem vergaderd. Daarna hield de partijvoorzit ter een rede, getiteld: „Mozes en de Profeten", waarvan de strek king was: terugkeer tot Gods Woord en Zijn getuigenis Hij critiseerde onder meer.de Ver enigde Naties. „Gelijk ook de Volkenbond heeft deze bewezen een volkomen mislukking te zijn". Vervolgens trok hij op tegen Rome, die weer probeert de macht te krijgen in Neder land. Voor de verderfelijke grond slag van het communisme heeft de S. G. P. een open oog, doch de wijze, waarop men zich te gen de Sowjet-Unie te weer stelt, vervulde spr. met grote bezorgdheid. Bovendien dreigt het gevaar, dat Nederland in gebruik van gas kon worden toegestaan. In een telegram van Mussolini aan maarschalk Gra ziani, verzonden in Juni 1936, wordt volgens het rapport ver klaard: „Alle gevangen genomen op standelingen moeten worden doodgeschoten". Aan maarschalk Graziani wordt nog ten laste gelegd, dat hij leden van de Koptische kerk die door de Italiaanse autoritei ten werden beschuldigd van medeplichtigheid in een samen zwering tegen de Italiaanse be zettingstroepen, heeft doen te recht stellen Er zijn vele vergaderingen, waar de rondvraag het belang rijkste en het meest interessante agendapunt is. Waarmede wij niet graag zouden itrillen beroe ren, dat wat aan de rondvraag vooraf gaat niet belangrijk en interessant zou zijn. Maar dat is meestal zo zake lijk. Bij de rondvraag komen dikivijls de sprekers pas goed op dreef. Dan leert men de men sen kennen. Men hoort van hun problemen en geniet van de vaak sympathieke, soms zelfs lyrische wijze, waarop die naar voren worden gebracht. Bij de rondvraag gaat de ver slaggever eens verzitten. Hij neemt een nieuw blad papier en slijpt de punt aan zijn potlood. Dat alles deden we ook deze week op de jaarvergadering van Handelsbelang'*. Er kwam heel wat los! Winkelweek enz. Maar ook een andere vraag werd gesteld, die de Middel burgers zeer zeker interesseert, n.l. het ophalen van het huis vuil. Er werd geklaagd, dat de vuil nisemmers zo lang blijven staan, voordat ze loordeii geledigd. Een winkelier uit het -stads centrum vroeg, of dit nu niet veranderen kon. Gelukkig was de wethouder van openbare werken aanwezig, die onmiddellijk bereid was te antwoorden. Maar hij stelde eerst een wedervraag, n.l. wan neer in die buurt de vuilnis wordt opgehaald. Ongeveer t over tien", luidde het antwoord. „Welnu", zo sprak de wethou der, „dan weet ik het goed ge vonden: in het vervolg zet u uw vuilnisemmer om tien uur bui ten!" Zei iemand iets van een kluitje en riet? En vader wist nergens van Politie-autoriteiten te Brook lyn (New-York) hebben in een afgesloten kamer een 33-jarige man aangetroffen, die aldaar in de afgelopen tien jaar door zijn moeder gevangen was gehouden. De zoon was in 1939 door zijn moeder in een slaapkamer op de derde verdieping ingesloten. Vervolgens had zij de deur van de kamer door het aanbrengen van metselwerk, aan het gezicht onttrokken. Het doel hiervan was te verhinderen, dat de zoon zou worden opgeroepen voor het vervullen van militaire dienst plicht. De zoon kreeg van zijn moe- op huis. De politie Jrof hem in ver vuilde toestand aan. Hij had blijkbaar in de verstreken tien jaar niet van kleren verwisseld, en droeg een lange baard. De vader van de man deelde aan de politie mede, zijn zoon gedurende tien of elf jaar niet te hebben gezien, zijn vrouw had hem verteld dat hij naar Canada was vertrokken. der levensmiddelen door een gat VT?r,Vl„T' mi eu"'lanu ,m in het plafond van de kamer, overgaat, al lang onder" de^voet dat uitkwam °P het dak van het gelopen zal zijn, alvorens er door toedoen van het pact hulp geboden is. Er bestaat alle kans, dat bij alle internationale ver bonden van de laatste tijd Ne derland met zijn bestaan en zijn belangen het kind van de reke ning zal worden. Wij zien het in zake Indië. Ons land dreigt hoe langer hoe meer een speelbal in de handen der grote mogend heden te worden. De binnenlandse situatie be sprekend zeide ds Zandt, dat niemand ontkennen kan, dat Rome in ons land schrikbarend opdringt. In tegenstelling tot de A.R. en C.H., die een coalitie politiek voerden, heeft de S. G. P. zich daartegen reeds al die jaren van haar bestaan krach tens haar beginsel verzet. Ligt Gods Woord aan de staatkunde ten grondslag, dan zal ook het pleit moeten worden gevoerd voor de strikte eerbiediging van de Dag des Heeren. Met nadruk verzette spr zich tegen de voor gestane bedrijfsorganisatie, zoals de regering die heeft ontworpen en welke van een socialistisch streven blijk geeft. Aan het einde van de och- tendbijeenkomst werd een tele gram van erkentelijkheid gezon den aan H. M. de Koningin. In de middagvergadering kwa men tal van voorstellen aan de orde, waarbij overeenkomstig het prae-advies van het hoofd bestuur besloten werd. Tot bestuurslid werd gekozen Ds Mieras, pred. bij de Oud- Geref. Gemeente te Krimpen a. d. Lek. De heren Joh. de Kole en D. Kodde werden als be stuursleden herkozen. Ds van Dijk, Ned. Herv. pred. te Gameren, sprak een slotwoord met als thema Exodus 14 15 De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht Gesneuveld 31 Maart Sol, J. H. Maas uit Maarheeze (N.Br.). Gesneuveld 2 April: Sold. E. Smits uit Arnhem. Gesneuveld 7 April: Sold. Ie kl. J. Pinster uit Rotterdam; Sold. J. W. C. van der Worp uit Amsterdam- W. Gesneuveld 8 April: Sold. Ie kl. A. Blaauwendi'aad uit West broek; Majoor F. H. M. Hazel- zet uit Breda; Korp. A. Kop- mans uit Leeuwarden. Gesneu veld 10 April: Sold. S. C. San ders uit Amsterdam-C. Gesneu veld 11 April: Sold. J. Breed- veld uit Bolnes; Sold. A. J. Bus- schers uit Hengelo; Sold. A. J. Kriken uit Vriezenveen; Sold. J. G. Swalen uit Vessem (N.-Br.). Gesneuveld 12 April: Sold. H. A. Mars uit Dalfsen; Sold. A. Meeu- se uit Amsterdam-W.; Sold. D. C. Mekking uit 's-Gravenhage. Gesneuveld 16 April: Korp. P. G. L. Verbiest uit Amsterdam- West. De voormalige directeur vail het P.T.T.-kantoor te Coervorden G. F. A. Prinsen is benoemd tot Zeg den kinderen Israëls, dat referendaris der P.T.T. met stand zij voorttrekken." plaats Amsterdam!

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 4